Kim Reijnierse gokt op winst bij Trefcenter(Dynamo)loop Spieren feu meridianen en de balans inft^lktBÉÉa I B homas Boottocht op ms Britannia mot talrijke artiesten aan boord HET WEEKBLAD WALCHEREN Festival eigen werk van ouderen in Middelburg deVLissinger Praktijk antroposofisch huisarts in Middelburg aan zijden draadje ZEEUWS WERK OP ZEEUWS WERK': CONCERT UIT DANKBAARHEID IN AMBACHTENCENTRUM DEMERARY hmji PAAUWENH0F Juiste spierspanning Balans Touch for health SERVIES: TREN0L MET DE VUSSINGER NAAR SHEERNESS VV DRIE DAGEN ENERGIE IN HUISHOUDEN CENTRAAL IN BUURTHUIS DE PARAPLU oplage 22.305. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met dei faam, totale oplage 43.200. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburgi, 01180-27651. advertentie: walstraat 56-60. oostbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé: w. melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54. Een oudere schildert een stilleven De Middelburgse wethouder M. Vinke opent dinsdag 26 april het festival 'eigen werk' van ouderen in Middelburg. Dat gebeurt rond twee uur in de benedenzaal van het dienstencentrum aart de Schuttershofstraat, waar ongeveer veertig ouderen schilderijen, ke ramiek en voorwerpen van klei tonen. De bekende toneelspeler Gerard Bayens geeft om drie uur het startsein in de bovenzaal, waar een gedichtenfestival plaatsvindt. De door tegen de vijftien ouderen voorgedragen gedichten en ver halen worden afgewisseld met muziek en liedjes van Jo den Hollander. Bayens heeft toege zegd zelf ook enkele gedichten voor te dragen. Het festival biedt ouderen de mo gelijkheid aan andergn te laten zien en horen welk plezier zij be leven aan het schrijven van ge dichten en verhalen of creatieve bezig te zijn. Vandaar dat de .or ganiserende Stichting Welzijn voor Ouderen rekent op veel pu bliek. Boekhandel Fanoy heeft zich op geworpen als sponsor van het 'schrijversfestival', waarvoor geïnteresseerden zich overigens nog kunnen inschrijven. DEZE WEEK IN Op de pagina van de ge meente Vlissingen informa tie over de bouw van kiosken op de boulevards. Moederschap en onderne men: het gaat best samen. Lees 'Uit het zakenhart'. De autopagina biedt volop Walchers nieuws. Waarom sloten veertien autorij schoolhouders zich 'aaneen en een bericht over een gra tis veiligheidstest van de auto. ACUMASSAG E Op de foto Joost van Hartevelt bezig aan de piano. Inzet Govert van Mingelen. Als dank aan de gemeenschap or ganiseerde pianorestaurateur Joost van Hartevelt, die zijn am bacht uitoefent in Demerary, een aantal concerten op de vleugel die hij in opdracht van de gemeente Middelburg restaureerde. De vleugel, een Grotrian Steinweg, werd geruime tijd niet meer ge bruikt en stond in de concerten gehoorzaal. "Voor tienduizend gulden heeft de gemeenschap nu weer een instrument als nieuw", pronkt Van Hartevelt naast de vleugel. Voor de concerten die zaterdag en zondag worden gegeven op initia tief van de Middelburgse pianos pecialist heeft hij een eenvoudige verklaring. "De vleugel is het ei gendom van de gemeenschap. Ik heb hem in opdracht van het bes tuur van die gemeenschap mogen restaureren. In dank daarvoor nodigde ik voor zaterdag Govert van Mingelen uit, die een kinder matinee en een avondconcert ver zorgt, en mevrouw Ochtman uit Zierikzee voor zondagavond. De concerten zijn gratis. Ik hoop daarmee te bereiken dat mensen komen luisteren naar een instru ment dat het hunne is. Vooral diegenen die om wat voor reden dan ook de concertzaal mijden". De restauratie van de vleugel heeft om en nabij de tweehonderd werkuren in beslag genomen. Maar er was dan ook bijna alles aan kapot, dat een vleugel enige kwaliteit geeft. Hartevelt ver nieuwde (iet klankbord en de stemblok. Ook het mechanische deel was hard aan- vernieuwing toe. Vooral de stemblok bezorgde de Zeeuw, die het hoogste diplo ma op de Meisterschule in het Duitse Ludwigsburg behaalde, menig hoofdbreken. "Het is pre cisiewerk", zo legt hij uit. En: "De 220 snaren van een' gestemde vleugel hebben een gezamenlijke trekkracht van achttien ton". Het ijzeren gedeelte in de vleugel werd eveneens stevig onder han den genomen en bij een bedrijf overgespoten, zodat het blinkt alsof het nog maar net uit de fa briek komt. Behalve piano's en vleugels res taureren, stemt Joost van Harte velt ook deze snaarinstrumenten. Van dat werk zullen veel Zeeuwen hem nog herkennen. Vier jaar lang namelijk was hij in dienst van muziekhandel Van Damme, tot dat hij een jaar geleden zich van een plaats verzekerde in het am bachtencentrum Demerary. De restauratie van de vleugel is de belangrijkste opdracht die hij tot op heden had. "Met dit werk kan ik wat naam maken", benadrukt hij. Het concert zaterdagavond heeft als titel 'Zeeuws werk op Zeeuws werk' en begint om acht uur. De Middelburger Govert van Minge len speelt dan voornamelijk eigen werk. 's Middags om drie uur speelt van Mingelen voor de jeugd. Sop hia van 't Hooft vertelt dan tussen door verhalen. Beide concerten zijn gratis. Zondagmiddag 24 april concerteert M.L.Ê Ochtman- Moeilijker uit Zierikzee onder het motto 'Chopin ontmoet Grotrian Steinweg'. Dat concert is voor ge nodigden. "Maar als er nog plaats is, is er nog plaats", voegt de orga nisator Joost van Hartevelt daar laconiek aan toe. Cor de Weerdt uit Arnemuiden hongerde jarenlang naar meer kennis in de alternatieve geneeskunde toen een bekende hem adviseerde sportmassage te gaan doen. Hij volgde dat advies onmiddellijk op en na een jaar stevig studeren bij Hardenberg in Goes kon deze 33-jarige man uit Arnemuiden zich gediplomeerd masseur noemen. Dat was de eerste stap. Snuffelend in een rek van een boekenwinkel ontdekte hij korte tijd later een boek van de chiropracticuer (kraker) John F. Tie, die de kennis van massage en acupunctuur met elkaar in verband bracht, op basis van de theorie van de Amerikaan dr. George Goodhaert. Zoals de acupunctuur helpt, zo stelde deze Amerikaan vast, zo helpt ook massage, mits rekening wordt gehouden met de meridianen (energiebanen in het lichaam). Als de spieren in balans zijn, kan het lichaam overgaan tot zelfgenezing, concludeerde Goodhaert. De nieuwsgierigheid van De Weerdt was gewekt en spoedig ontdekte hij dat ook in Nederland een school was waar les werd ge geven in deze in de jaren zestig ontwikkelde theorie. Hij volgde lessen in Bussum en kon zich korte tijd later acumas- seur noemen. Niettemin werkt Cor de Weerdt nog steeds bij de Nederlandse Spoorwegen, waar hij in hoofdzaak kaartjes aan pas sagiers verkoopt. In zijn vrije tijd streeft hij er naar mensen van kwalen te verlossen. Genoegzaam stelt hij nu vast dat zijn verlangen naar meer kennis in de geneeskunde wat gestild is. Want behalve de genoemde di ploma's verrijkte hij zijn kennis ook met voetreflexzone, een mas sage techniek die zich toespitst op de reflexgebieden op de voeten. Maar voor wat de acumassage betreft is De Weerdt op dit mo ment de enige Zeeuw die dat di ploma heeft. Al voegt hij daaraan Kim Reijnierse heeft eindelijk de gelegenheid om in zijn eigen woonplaats te laten zien wat hij waard is. Tijdens de Trefcen- ter(Dynamo)loop op zaterdag 23 april in Middelburg gokt de talentvolle lange afstandloper op een sportieve confrontatie met de snelle Belg Albert van Campfort uit Boechout. Reij nierse verkeert momenteel in een opperbeste conditie, getui ge zijn plaats in het Nederlands militaire team dat onlangs aan de militaire wereldkampioen schappen deelnam. Hoewel veel atletiekliefhebbers verlangend uitzien naar het ge vecht tussen de Middelburger en de Belg, is het niet uitgesloten dat zich nog een derde koploper aan dient (bij het tweetal voegt). Hugo van Duysse, lid van RKHAV, uit Hulst, die vorig jaar de Trefcen- terloop won. Afgaand op het aantal deelnemers van vorig jaar verwacht de orga niserende vereniging Dynamo '70 rond de vijfhonderd deelnemers aan de start in Middelburg. Om twee uur zaterdagmiddag precies starten ongeveer tweehonderd wedstrijdlopers bij de Kloveniers doelen en enkele minuten later vertrekken tegen de driehonderd prestatielopers. Wethouder Henk Gillissen van Middelburg lost het startschot. De wedstrijdlopers hebben een afstand van vijfentwintig liometer af te leggen. De recreanten voor de prestatieloop kunnen kiezen uit de afstanden twee, zeven, vijf tien en vijfentwintig kilometer. Verder wordt een aantal rolstoe len in het deelnemersveld ver wacht, die eveneens vijfentwintig kilometer afleggen. De wedstrijdlopers zijn verdeeld in de categoriën veteranen, senio ren en dames. Na de start bij de Kloveniersdoe len gaat het veld lopers richting Veere via de Seisdam, Heren gracht, Molenwater, Noordsingel, Nadorstweg en via de buitenwegen richting Gapinge-Veere terug naar de Nadorstweg, waar de eerste wedstrijdlopers kort na drie uur worden verwacht. In het clubge bouw van de voetbalvereniging Middelburg is het wedstrijdsecre tariaat. Ook worden er de prijzen uitgereikt. Dat gebeurt omstreeks vijf uur. Dankzij sponsor Trefcenter kan aan de atleten die bij de eerste zes eindigen een geldbedrag worden Kim Reijnierse (foto Ruben Oreel) uitgereikt, gelijk aan de reiskosten die zij maakten. Verder wordt aan de eerste vijftig atleten die regel matig de finish passeren prijzen in natura uitgekeerd ter waarde van honderd gulden en er zijn nog enkele geldprijzen ter beschik king. Voor wat de trofees betreft is er de Trefcenter wisselbeker (in het bezit van Hugo van Duysse), een beker voor de eerste drie in elke categorie en een beker voor de eerste Zeeuw en de eerste Dy namo-atleet. Alle prestatielopers ontvangen bij de finish een herin neringsmedaille (25 km met lint) en een leuke attentie. Leden van het Rode Kruis staan onderweg klaar om de atleten te verzorgen. In totaal zijn zo'n ze ventig mensen in de weer om deze tweede Trefcenterloop een succes te laten worden. De Trefcenter (Dynamo)loop wordt geheel op video opgeno men. Direct na afloop van de wedstrijd worden de beelden op een extra groot scherm getoond in het clubgebouw van 'Middel burg'. STAATSSECRETARIS: 'ALTERNATIEVE MEDICIJNEN UIT ZIEKENFONDS' Met het inter-1 nationale fl v1 foto- en H y— filmmerkVAy Drogisterij Paauwenburgweg 69 Tel. 65789 De Stichting Mediaan houdt op woensdag 27 april in de Vrije School Zeeland een Open Avond over geneesmiddelen. Centraal daarbij staat het plan dat staats secretaris van Volksgezondheid drs. J.P. van de Heijden, begin dit jaar lanceerde om homeaopati- sche en antroposofische medicij nen uit het ziekenfondspakket te halen. Volgens de staatssecretaris staan deze geneesmiddelen niet geregistreerd en bestaan er bij het ministerie ernstige twijfels over het resultaat van deze middelen. Spreker in de Vrije School zijn de Middelburgse (antroposofische) huisarts J. Wortelboer, die zich onlangs in Middelburg vestigde en wiens praktijk door de maatre gel in gevaar dreigt te komen en N. Notenboom van de Stichting Mediaan die 'therapievrijheid'- behandelt. Wortelboer verzeker de zich in korte tijd van veel pa tiënten uit heel Walcheren. Onder de leus 'alternatieve ge neesmiddelen moeten in het zie kenfondspakket blijven' begon de Landelijke (Antroposofische) Pa tiënten Vereniging (APV) in maart alvast met een handteke ningenactie. Reeds vijftigduizend handtekeningen werden verza meld. Ook de verenigde artsen in de alternatieve geneeswijze (zes honderd) hebben scherp gepro testeerd tegen de aangekondigde maatregel. Tijdens de bijeenkomst in Mid delburg zal getracht worden om een gezamenlijke brief aan de staatssecretaris op te stellen. toe dat ook chiropractici zich met die theorie bezighouden. In zijn voor massagedoeleinden ingerichte kamertje op de hoogste verdieping van zijn woning aan de Bramstraat in Arnemuiden vertelt hij voorzichtig over deze nieuwe alternatieve geneeswijze. Hij hij. "Echter niet uitsluitend sport mensen hebben belang bij een evenwichtige balans. Acumassage is op de eerste plaats bedoeld om ziekten te voorkomen. Cliënten komen hooguit driemaal bij mij. Het gaat er bij deze techniek ook om dat ze zichzelf helpen". Cor de Weerdt, de enige Zeeuw die deze nieuwe, alternatieve geneeswijze in de provincie beoefent, (foto John Siwabessy) weegt zijn woorden nadrukkelijk om de leek niet te laten twijfelen. Acumassage is een op het lichaam als totaal afgestemde techniek. Pijnen of kwalen kun je onmoge lijk isoleren. Alles heeft met elkaar te maken. "Vooral voor sportmen sen is een juiste spierspanning van het allergrootste belang", doceert Als een cliënt bij De Weerdt op spreekuur komt wordt het li chaam in een bepaalde houding gebracht en vervolgens test de acumasseur43 spieren. Hij begint zijn onderzoek echter door eerst de veertien hoofdspieren te testen, die inzicht geven in de conditie van de energiebanen (de meridia nen). De concrete klacht van de cliënt heeft voor De Weerdt geen enkele waarde Hij geeft een voorbeeld. "Neem iemand komt bij mij met rug klachten. Dan zal ik niet onmid dellijk die pijnlijke plek behande len. Ik begin gewoon de spieren te testen. En dan kom jë vaak tot de verrassende ontdekking dat de oorzaak geheel ergens anders ligt. Zou ik symptonen bestrijden, zoals de gevestigde geneeskunde dat doet met pilletjes en zo, dan los je niets op". Veel mensen lijden aan rugklach ten of spanning vanuit de nek. "Tja, zo'n verkrampte spier kan dén of meerdere wervels uit posi tie trekken. Specialisten herstellen die verschuiving, maar de ver krampte spier laten ze met rust. Blijft het simpele feit dat die spier 'gespannen blijft en op gegeven moment de wervel weer scheef- trekt: de rugklachten beginnen van voren af aan". De Weerdt beklemtoont echter dat deze klacht van andere aard is dan bij voorbeeld bij iemand die als ge volg van een ongeluk verschoven wervels heeft. Blijven we bij die verkrampte spier. Wat gebeurt er als de acumasseur dat heeft ontdekt? "Vastgesteld moet worden waar om een spier is verkrampt. De oorzaak kan psychisch zijn. Het kan echter ook dat er elders in het lichaam iets niet in orde is. Het lichaam past zich aan die kwaal aan en het evenwicht is verbro ken. Als acumasseur tracht ik dan met massage de balans in het li chaam terug te krijgen. Die mas sage heet acupressuur. Vervolgens krijgt de cliënt advies. Dat kan variëren van een bezoek aan een specialist tot veranderen van eet gewoonte". Het klinkt allemaal simpel en lo gisch, constateer ik. En ik lanceer het bekende grapje dat als ik op mijn hoofd druk mijn billen jeu ken, dus niet onmogelijk is. De Weerdt lacht even mee. Maar wijst vervolgens op de theorie van dr. George Goodhaert. Deze chi- ropracticus lanceerde eveneens de theorie dat spierkramp niet in de eerste plaats wordt veroorzaakt door verkrampte spier, maar door de tegenoverliggende spier. Een minder goed functionerénde spier brengt het lichaam uit balans, en daardoor ontstaan de kwalen, al dus de pertinente bewering van de Amerikaan. Daarbij voegde men de kennis van de (oosterse) acupunctuur, chiropractische methoden en de voedingsleer. "En zo ontstond de 'Touch for health', dat is te verta len als 'actief balans'. Deze kennis is ontwikkeld voor een breed pu- verfijnde tafelsfeer" SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG V 01180-13221 J bliek om te leren het lichaam in goede conditie te houden. In feite is de acumasseur een tussenper soon. De cliënten kunnen zich dan ook vrij snel zelf helpen". Dan is er dus maar bitter weinig te verdienen voor een acumasseur, zo stel ik vast. "Dat geeft niet. Mijn doel is in de eerste plaats om mensen te helpen. Ik stel de oor zaak vast door gerichte massage toe te passen, die het lichaam de 'prikkel' teruggeeft. Verder ben ik ook instructeur. Ik hoop daarmee groepen die zich beroepsmatig met spierwerking bezig houden als in de yoga, ballet en de sport, te bereiken. In Amerika zijn overigens talrijke sporten waar de acumassage als zelfhulp-middel volledig geaccepteerd is en met succeS wordt beoefend. Boven dien heb ik een baan waarnaast ik in staat ben dit werk te doen". Tot slot benadrukt Cor de Weerdt nog dat hij beslist niet wil beweren dat een arts of een fysiotherapeut het allemaal fout doen. Soms is zelfs een goeie samenwerking tus sen de acumasseur en de arts noodzakelijk. Zeker als het li chaam niet reageert op de toege paste massage-methode In samenwerking met de ANVR (organisatie van reisbureaus), de AVRO en de Olau-Line heeft de Zuidwester Weekbladcombinatie, waarbij dit blad is aangesloten, voor zijn lezers een gezellige boottocht naar Engeland (Sheer- ness) in petto. Tijdens de heenreis worden opnamen gemaakt voor het radioprogramma 'DE AVRO- Diligence'. Op woensdag 11 mei vertrekt de ms Olou Britannia om twaalf uur 's middags uit Vlissin gen. 's Anderdaags 's morgens om zeven uur meert de boot weer aan in de Scheldestad. Van 15 uur tot 17 uur worden de bootreizigers getracteerd op een gevarieerd programma met Mieke Telkamp, Willy Caron en Het Cocktail Trio. Voor de muzikale omlijsting zorgt het Diligence Or kest. Gastheer is Henk van den Berg. Dit programma, De AVRO-Diligence, wordt dinsdag 17 mei tussen 13.20 en 13.57 uit gezonden op Hilversum I. Tegen 19 uur arriveert de Olau Britannia in Sheerness en tegen middernacht aanvaardt het gezel schap weer de terugtocht. Tot in de kleine uurtjes zorgen de Zusjes Wouterse uit Goes en het orkest Enterprise voor vertier. Olau berekent voor deze reis een gereduceerd tarief. Compleet met maaltijden en een vierpersoons De Olau Britannia waarmee de trip wordt gefhaakt. Inzet: Mieke Tel kamp een nog steeds veel gevraagde zangeres. hut kost deze trip 89,— Wie wat luxueuzer in een tweepersoons hut wil slapen, betaalt 12, meer. Kaarten zijn rechtstreeks te bestellen bij de Olau-Line in Vlissingen, 01184-65400. Drie dagen lang staat het buurt huis De Paraplu aan de A. Gogel- weg in Vlissingen in het teken van de energie. Van woensdag 27 tot en met vrijdag 29 april is er een tentoonstelling over dat onder werp ingericht in samenwerking met de Stichting Energie Anders. Een voorlichter van die organisa tie is permanent aanwezig. Cen traal staat energie in het huishou den. Vooral de mogelijkheden om energie te besparen speelt een be langrijke rol. Concrete voorbeel den over zuiniger gebruik en iso latie in de woning zijn aanwezig en vragen beantwoordt de voor lichter van Energie Anders. Ver der komen de verschillende vor men van energie-opwekking aan bod en de consequenties daarvan voor het milieu, de werkgelegen heid en de consument. Op woensdag 27 april is er 's avonds een voorlichtingsbijeen komst waar aan de hand van dia's een en ander over het onderwerp wordt getoond. Het is tevens de opening van deze driedaagse energiemanifestatie. De bijeen komst begint om acht uur. Verder kunnen groepen in de loop van de twee overige dagen deze dia-ver- toning op verzoek bijwonen. Donderdag 28 april is de tentoon stelling geopend van 10 tot 17.30 uur en vrijdag 29 april van 10 tot 16 uur. Groepen die gebruik wil len maken vJh de diavertoning kunnen contact opnemen met het buurthui^ De Paraplu, 01184-65453.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 1