adverteren doet verkopen PFAFF DE LENTE IN MET EEN NIEUWE KEUKEN! 2900.00 mntm Noordbevelands dialect 1114M f 1M WAND. LINNEN 32.00 27.50 1 9.00 m2 2.00 Inspraak bewoningspatroon 18.00 m2 PRESENTEERT Woensdag 13 april 1983 IN BEH()E1] ZEELAND IN DE PEN DE FAAM - DE VLISSINGER Gedeputeerde staten vinden dat de besturen van de water schappen in Zeeland breder moeten worden samengesteld dan nu het geval is. Om hieraan concreet vorm te geven wordt provinciale staten voorgesteld voorbereidingen te treffen voor wijziging van de waterschapsreglementen, al thans een werkgroep hiernaar te laten kijken. Voorgeschiedenis Functionele bestuursvorm Samenstelling bestuur COMMISSIES Verkiezing Kiesdrempel Districten ONTWERP- VERGUNNINGEN HERCULES extra licht van kleur A?** 60 cm breed van 9.60 5.95 synchnotronoc 122! de allerbeste met PFAFF LAAT ZIJN TANDEN ZIEN Komt U dan snel even kijken in onze showroom, want die staat vol met leuke aanbiedingen zoals; Kunststof/eiken keuken 270 cm lang met blad, spoelbak en apparatuur. Voor Eiken landhuisstijl of kassette keuken 270 cm lang met blad, spoelbak en Keus uit Etna, Bauknecht en Junker en Ruh apparatuur. Nu speciaal in de maand April Atag apparatuur met zeer luxe spoelbak met douchekraan voor een meer prijs van 400.00 Vloertegels bruin/beige van 42.m2 NU m2 KEUKENS Al jaren een vertrouwd adres. Korendijk 48-56 Middelburg 13275 b.g.g. 37540 Vloertegels beige van 42.00 m2 NU Boerenplavuizen verglaasd en onverglaasd NU Wandtegels Vanaf Mozaiken Per matje Vanaf m2 ABDIJ Voorstraat, Colijnsplaat Zeeland in de pen vestigt de aan dacht op een doctoraal-scriptie over "Aspecten van het Noordbe velands". De schrijver, Mark Faasse, zegt in zijn voorwoord dat hij bij de keuze voor een docto raal-scriptie dialectologie vanzelf sprekend als onderwerp het Noordbevelands heeft gekozen. "Opgegroeid zijnde in Kamper land, is het Noordbevelands voor mij meer dan alleen moedertaal Nu is dit dialect geen onontgon nen terrein: al in 1 902 is Andries Verschuur gepromoveerd op de klankleer er van. Het Woorden boek der Zeeuwse dialecten ver meldt hierover ook het nodige. Faasse hanteert het begrip alge meen Nederlands om de stan daardtaal te karakteriseren; alge meen beschaafd kan discrimine rend worden opgevat. Typisch voor het Noordbevelands, hoewel, niet exclusief, is de dubbel-ik- constructie: Tk ik gin verjaer-" dagskaerte van m'n broer gehao of Tk bin ik gistere nog ni Goes gewist Deze constructie gebrui ken zowel ouderen als jongeren. Bij het lexicaal gedeelte wordt onderzocht welke woorden zowel ouderen als jongeren veel of wei nig gebruiken en of er verschil is in taalgebruik tussen ouderen en jongeren. Het bij oudere Zeeuwen bekende "puut" wordt door jon ge Noordbevelanders niet meer gebruikt. "Een reden voor het verdwijnen van deze term is dat de kikker door landbouwvergiften uit de meeste Noordbevelandse sloten en watergangen verdwenen is, en dat daarmee de "putevellen" (kroos) ook verdwenen zijn. Daarnaast heeft "puut" nog de onnette associatie met datgene wat men af en toe uit de neus peutert." "Meulenaer" voor "meike ver" is een uitstervende bena ming. De meikevers zijn ver dwenen omdat de verspreiding IEUWS Dinsdag 19 april behandelt de tweede kamer uit gedeputeerde staten drie beroepszaken op grond van de algemene bij standswet; te beginnen om 10.00 uur, 10.30 uur en 1 1 00 uur. Het gaat om beslissingen van de gemeenten Middelburg, Ter- neuzen en Sas van Gent. Ook op 1 9 april, maar om 1 1.30 uur, houdt de eerste kamer uit gs zitting om het bezwaar te behan delen van de heer E. de Jager uit Zierikzee. De heer De Jager had ontheffing aangevraagd (van het reglement van politie op de wa terkering en waterbeheersing in Zeeland) voor het plaatsen van bijenkasten op de onderberm van de Groenedijk te Duiveland. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. van het perevuur het kappen van de meidoorns tengevolge had. Meikevers waren geliefd speelgoed, getuige het kinder versje "Meulenaertje, meule- naertje tèlt je geld/Gae dan nog 's vliege/anders komme de die ven/de dieven neme je mee nae'tveld/Meulenaertje, meu lenaertje tèlt je geld". Verdwijning van het verschijnsel heeft doorgaans tot gevolg dat het dialectische woord in onmin raakt: puut, meulenaer, murpel, koeiewachter, strevalje en meule- naersblomme. Naast elkaar ko men voor dulve en sloot en vuulte en onkruid. Het woordje "kwa" in de zin van "kwa zei bure en ze bleef nog 'n ure" wordt door jon geren spontaan veel gebruikt. Toch is het woord zijn positie in het dialect aan het verliezen. Besturen van waterschappen De laatste twee weken van april zijn er verspreid over de provincie bijeenkomsten met de nota bewoningspatroon als onderwerp. Het gaat om het geven van nadere informatie over groei en spreiding van de Zeeuwse bevolking en de mogelijkheden tot inspraak vanuit de bevolking. Om de zaak wat toegankelijker te maken is een samenvatting van de nota gemaakt met als titel "Wonen in Zeeland". Deze brochure is verkrijgbaar bij het bureau voorlichting van de provincie. Sint Pieterstraat 42, Middelburg, tel. 01180-31395. De bijeenkomsten zijn in: Noordwelle, 20 april, dorpshuis, Smidsweg 9a; Middelburg, 21 april, provinciehuis, ingang Abdijplein; Hulst, 25 april. Den Dullaert, Sportlaan 14; IJzendijke, 27 april. Hof van Koophandel, Markt 23; Heinkenszand, 28 april, De Stenge, Stengeplein 1 Alle bijeenkomsten beginnen om acht uur 's avonds. In 1979 is het rapport "Het be stuur van het waterschap" ver schenen. Het was gemaakt op ini tiatief van de (landelijke) Unie van waterschappen door de com missie waterschapsbestuur onder voorzitterschap van burgemeester Merkx van Breda. Naar aanleiding van het rapport werd in Zeeland een werkgroep gevormd om de uitkomsten naar de Zeeuwse si tuatie te vertalen. Deze werkgroep bestaat uit vertegenwoordigers van de provincie en van de water schappen. Taak is in eerste in stantie te bekijken of de bevin dingen van de commissie-Merkx aanvaardbaar zijn voor Zeeland en in tweede instantie hoe die bevin dingen dan kunnen worden inge past. Het eerste onderzoek is nu achter de rug en de werkgroep heeft daarover aan gedeputeerde •staten gerapporteerd. Voordat het tweede taakonderdeel wordt be gonnen, willen gs van provinciale staten weten of die het met de uitgangspunten eens zijn. Gs zijn met de werkgroep en het rijk van oordeel, dat voor de wa terstaatszorg op plaatselijk en re gionaal niveau speciale bestuurs organen het best zijn; in het Ne derlandse staatsbestel is die zorg opgedragen aan de waterschap pen en daar dit goed functioneert, kan dat maar het best zo blijven. De waterschapsbesturen wor den tot op heden gevormd uit de categorieën ongebouwd, ge bouwd en huishoudelijke en in dustriële vervuilers. Aanbevo- aan het bestuur toe te voegen: gemeenschapsbelangen. Daar mee dient een wijziging te ko men in de wijze van belasting heffing door de waterschappen; nu betalen alle drie de catego rieën; hetzij geschot, hetzij zui veringsheffing. Als een catego rie gemeenschapsbelangen ontstaat moet tegenover zeg genschappen ook een zekere betaling staan. Bekeken moet nog worden hoe dit kan worden verwezenlijkt. Hoe de zetelver deling tussen de diverse belan gengroepen moet zijn, kan nog niet worden gezegd. Afgewacht wordt een onderzoek naar de waterschapsfinanciën. dat op landelijk niveau wordt uitge voerd. De onderzoektsreultaten worden nog dit jaar verwacht. De verkiezing van de hoofdinge landen gebeurt rechtstreeks; dit is geregeld in het algemeen Zeeuws waterschdpsreglement. De werk groep en gs willen dat zo houden. Voor de categorie gemeen schapsbelangen wordt de voor keur gegeven aan indirecte ver kiezing; gedacht wordt aan een open kandidaatstelling door de leden van de Zeeuwse gemeente raden, waarbij de raadsleden op treden als kiezers. De keuze voor indirecte verkiezing van deze be- langencategorie wordt ingegeven door praktische overwegingen. Als namelijk van directe verkie zing gebruik zou worden ge maakt, moeten de waterschappen de beschikking hebben over een kiesregister, zoals nu de gemeen ten die hebben. Gelet op de fi nanciële consequenties die met het hebben en bijhouden van zo n register zijn gemoeid, wordt hier van afgezien. Op principiële gronden wijzen gs rechtstreekse verkiezing eveneens af: het wa terschap is een doelgerichte or ganisatie; rechtstreekse algeme- Op maandag 1 8 april, 14.00 uur vergadert de commissie water staat en verkeer. Er zijn een paar statenvoorstellen en notities over wegenverbetering, o.a. op St. PhilipslandenZuid-Beveland. Noti ties zijn er over de intercitydien sten op zondag, de kruising-Ho- ne verkiezingen tasten dit uit gangspunt aan. Gs vinden, dat de kiesdrempels voor de categorieën gebouwd en ongebouwd te hoog zijn. Voor de ongebouwde eigendommen gaat het om 2 hectare. Iemand met een kleinere opper vlakte moet wel geschot betalen, maar mag niet mee kiezen of zichzelf verkiesbaar stellen. Bij de gebouwde eigendommen gaat hetzelfde op: kleine huisbezitters betalen wel maar kiezen niet en worden niet gekozen. De werkgroep moet onderzoe ken of de 2-ha-grens kan wor- den<verfijnd en of voor de cate gorie gebouwd een algemene kiesdrempel kan worden inge steld: het hebben van een wo ning of een bedrijfsgebouw, on geacht de grootte. Het meervoudig stemrecht wordt afgewezen; gs vinden dat het hebben van meer grond of gebouwen niet zonder meer in houdt dat er ook grotere zeg genschap moet zijn. Nieuw wordt het recht van pachters om mee te kiezen; tot nu toe konden zij - met mede werking van de verpachters - alleen gekozen worden. De zittingsduur van alle bestuurs leden van de waterschappen moet vier jaar worden, vinden gs; nu zitten de bestuurders zes jaar en treedt om de drie jaar de helft af. De werkgroep moet de voor- en nadelen van het districtenstelsel binnen de waterschappen nog tegen elkaar afwegen. Daarbij moet worden bekeken of de dis trictsindeling voor alle catego rieën evenveel nut heeft. Provinciale staten bespreken de voortgaande democratisering van de waterschapsbesturen op 27 vijn op Noord-Beveland en subsi diëring van quartaire wegen. In de commissie economische zaken, die ook op 18 april, maar om 1 6 .00 uur vergadert is er een gesprek met de Provinciale Stuurgroep Werkloosheid over het beleidswerkplan 1 983-1 986. Ook komen twee statenvoorstel len aan de orde: subsidiëring van projecten tot voorwaardenschep pend beleid en de bijdrage in de verplaatsingskosten van het be drijf Verburg Holland b.v. te Co lijnsplaat uit het fonds bijzondere voorzieningen. Het steunpunt voor kunstzinnige vórming en volwasseneneduca tie komt ook 1 8 april, 1 6.00 uur bijeen en wel om de volgende punten te bespreken: begroting '84 en jaarrekening '82, eind rapport AKU-project (1 mei 1983 afsluiting) en het activiteitenplan '83 volwasseneneducatie. De Zeeuwse bibliotheekraad bespreekt woensdag 20 april, 1 5.00 uur het landelijk plan voor de Openbare bibliotheekvoorzie ning 1 983-1 985 en de decentra lisatie openbaar bibliotheekwerk. Als laatste in de rij vergadert op donderdag 21 april, 20.00 uur.de commissie ambulance vervoer van de provinciale raad voor de volksgezondheid. Aan de orde komt het ambulancevervoer in het algemeen, maar vooral de situatie op Walcheren en in Mid delburg. Alle vergaderingen zijn openbaar. De commissies waterstaat en ver keer, economische zaken, ambu lancevervoer en steunpunt heb ben bovendien spreekrecht voor het publiek. De commissies waterstaat en ver keer en economische zaken ver gaderen in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Het steunpunt voor kunstzinnige vorming en volwasseneneducatie vergadert in zijn kantoor aan de Rouaansekaai 43 in Middelburg, de bibliotheekraad in de staten zaal, Abdij 1 1 in Middelburg en de commissie ambulancevervoer in het gebouw van de raad volks gezondheid, Molenwater 69 in Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31391 of 31392 PMOVIIMCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAGEN Hercules B.V. te Middelburg heeft op 26 november 1982 bij hen aanvragen om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging ingediend voor: I. Het uitbreiden van een petrochemische industrie voor koolwaterstofharsen met de opslag van harsolie en bijproducten in het tankpark van de vroegere DMT-fabriek. De inrichting is gelegen aan de Herculesweg te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie M, no. 90. II.Het uitbreiden en wijzigen van een petrochemische industrie voor koolwater stofharsen voor het laden van Solvenol-3 per schip aan de los/laadsteiger. De inrichting is gelegen aan de Herculesweg te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie M, no. 90. TER INZAGE De aanvragen met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (waarin opgenomen voor schriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichtingen tot het voorkomen of beperken van luchtverontreiniging) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 14 april 1983 tot en met 27 april 1983 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en in de openbare bibliotheek. Molstraat 3 te Middelburg op zaterdagmorgen van 9-12 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 8, Mid delburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 27 april 1983, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikkingen, liggen de stukken ter inzage op bovenvermelde plaatsen, en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur (met uitzondering van de openbare bibliotheek). BEZWAREN De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanlei ding van de aanvragen en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kunnen tot 28 april 1983 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunningen. Tevens kan worden verzocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet kenbaar te maken. Middelburg, 13 april 1983 Paspoortstraat 23 - Souburg Tel 61448 Een Loodsje-faampje heeft altijd resultaat. Micro-computer het unieke ingebouwde dubbel stoftransport de professionele overlocksteek met de beschermende aflocknaad 0 electronische snelheids regeling electronische draad en spoel bewaking en nog vele andere extra's want PFAFF pakt de stof met 2 rijen tanden n.l. ONDER EN BOVEN, waardoor de moeilijke stoffen en b.v. ruiten en strepen zich probleemloos laten verwerken. 2 RIJEN TANDEN DUS EN DIE MOGEN GEZIEN WORDEN Dit unieke ingebouwde systeem exclusief bij de PFAFF huishoudnaaimachines van de 1200 serie OOK IN PFAFF's NIEUWSTE TOPMODEL ^^^^^PFAF^YNCHROTRONI<^229 Nieuwe Pfaff-huishoudmachines met het garantiebewijs van Pfaff Benelux B.V. zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de officiële Pfaff-dealer herkenbaar aan onderstaand embleem. GOES; Naaimachinehandel THEO HEMELAAR, Papegaaistraat 4, telefoon 01100-14187 VLISSINGEN: Naaimachinehandel G. HEMELAAR, Nieuwendijk 29, telefoon 01184-13729 ook voor - - sinds 1862 strijkmachines app— 4000.00 Dagelijks geopend van 9 tot 12 u. -13 tot 18 u. 's Zaterdags van 9 tot 16 u. Donderdagavond koopavond

de Vlissinger | 1983 | | pagina 17