IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL KOM OOK NAAR DE RAAD PROJECTGROEP GEEFT ADVIES RAADSSTUKKEN TER INZAGE VOOR PUBLIEK Informatiepagina van de gemeente Vlissingen yxxx INFORMATIEGIDS 1983 EN PLATTEGROND VERSCHENEN DE VLISSINGER Woensdag 23 maart 1983 vi—Ti-- -*> ~rr m> m ~wr jRedactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 en 337/ Vrijdag a.s., aanvang 14.00 uur INFORMATIE HOEKEN r/,jgSf/JSS53W//m//£SS99i:<&'A 777^®C^77T777-^77F53l^J// ///^./K&1> Rapport 'Ombuigingsoperatie 1983', parkeermaatregelen Stadhuisplein en omgeving, subsidiëring Stichting Theaterbureau Uit in Zeeland, automatisering administratie vismijn, hertaxatie onroerend goed. Dit is een greep uit de onderwerpen die vrijdag a.s. door de Vlissingse gemeenteraad worden behandeld. Al met al de moeite waard om eens een kijkje te komen nemen, want uiteraard is de vergadering (aanvang 14.00 uur) openbaar. Op de publieke tribune (te bereiken via de trap naast de bodenbalie) liggen exemplaren van de populaire raadsagenda gereed. In tegenstelling tot onderstaande agenda zijn daarin ook de raadsvoorstellen opgenomen die deze week nog na komen. Ook treft u er een overzicht van de over te leggen stukken in aan. Wanneer U de volledige raads voorstellen wilt lezen, dan kunt u daarvoor terecht in de gemeen telijke informatiehoeken (kleine blauwe mapjes) (zie ook artikel hieronder over "raadsstukken ter inzage"). AGENDA Opening Goedkeuring van de notulen van de vergadering van 28 januari 1983. Mededelingen. Over te leggen stukken. Te behandelen punten: HOOFDSTUK 2: ALGEMEEN BEHEER 2-1 Rapport 'Ombuigingsopera tie'. Het is een omvangrijk werk geworden, het rapport 'Ombui gingsoperatie 1983'. Daarin is een overzicht opgenomen van de be grotingsposten, waarvan het be drag aangepast kon worden. Doel: het (liefst blijvend) terug brengen van de gemeentelijke uitgaven met drie miljoen gulden per jaar. Een hiervoor speciaal in het leven geroepen commissie slaagde daarin. Alleen kunnen sommige bezuinigingen pas met ingang van 1984 worden doorge voerd. Het effect voor de ge meentebegroting is daarom voor 1983 2.447.700,-. Voorstel van burgemeester en wethouders is de begroting te wijzigen over eenkomstig de uit het rapport voortvloeiende aanpassingen en correcties. Dit, uiteraard wan neer de raad daarmee akkoord gaat. Wie wil weten op welke begrotingsposten is bezuinigd kan daarvoor terecht in de ge meentelijke informatiehoeken. In het blauwe mapje met het op schrift 'raadsstukken' is het rap port opgenomen. 2-2 Bestemmingsplan Zeewijk singel. Burgemeester en wet houders vragen de raad vast te stellen het bestemmingsplan Zeewijksingel, eerste planver andering. Bij het opstellen hiervan is een inspraakprocedu re gehouden. De raad wordt ver der voorgesteld te verklaren dat alle wegen in het plan, behalve de Bermweg en de Vlissingsestraat, gedurende tien jaar minder dan 2450 motorvoertuigen per dag te verwerken krijgen. 2-3 Vervanging geluidsinstalla tie raadszaal. Besturen vereist duidelijkheid. Dat geldt uiteraard ook voor de Vlissingse gemeenteraad. Aan die duidelijkheid onbreekt het echter wel eens, zij het dat dat heel vaak te wijten is aan 'de techniek'. De huidige geluidsin stallatie gaat namelijk al sinds 1965 mee. De ouderdomsver- schijnselen openbaren zich daarbij in een matige verstaan baarheid voor publiek en raads leden. Bovendien gebeurde het al meermalen dat de geluidsopna me 'Arnemuiden 17'wordt gelost bij de Vlissingse vismijn. Om nu de administratieve aspecten van dit gemeentelijk bedrijf nog beter in de hand te kunnen houden wordt de raad voorgesteld ter waarde van f 134.000,— administratie-apparatuur aan te schaffen. )voorstel 10-1). (foto Cor Schuilwerve). kan beter dan voorheen worden ingespeeld op nieuwe ontwikke lingen. Met de aankoop van de nieuwe apparatuur os 158.000,- gemoeid. 3-2 Verkeersoverlast Stadhuisplein. Sinds de nieuwe AMRO-bank en het postkantoor zich aan het Stadhuisplein vestigden wordt er meer en meer geparkeerd op het voetgangersplein voor het stad huis. Dit leidt herhaaldelijk tot onordelijke toestanden èn gevaar lijke verkeerssituaties. B. en w. stellen daarom voor het plein voor auto's af te sluiten. Zij willen dit doen door het plaatsen gan lage, betonnen paaltjes. Om parkeerpro blemen voor bezoekers vatf de aan het Stadhuisplein gelegen kanto ren te voorkomen denken zij aan het instellen van een blauwe zóne. Die komt langs de weg die voor langs de kantoren loopt, tussen de Badhuisstraat en de Dokter Nol- sonstraat. Hierdoor kan slechts korte tijd worden geparkeerd, met gebruikmaking van de parkeer- schijf. Voorstel is f 19.500,— uit te trekken om genoemde maatrege len uit te voeren. 6-2 Aanvullend krediet voor he rinrichting boulevards. Twee jaar geleden trok de gemeente raad 2.380.000,- uit voor de he rinrichting van de boulevards. Uit een onlangs opgestelde be groting blijkt echter dat de kos ten voor de volledige herinrich- tings- en verfraaiingswerken kunnen worden geraamd op 4.378.000,- B. en w. stellen daarom voor een aanvullend krediet van 1.998.000,- uit te trekken. Hiervan wordt 1.580.000,- terug ontvangen uit subsidies van het rijk. Daardoor blijft 418.000,- ten laste van de gemeente. De hogere raming wordt onder meer veroorzaakt door extra kosten voor het plak ken van tegels, prijsstijgingen en extra werkzaamheden, waarvan de kosten oorspronkelijk niet waren geraamd. Het college te kent in haar voorstel aan dat bij de uitwerking van de verfraaiing van de boulevards een zo groot mogelijke soberheid is betracht. HOOFDSTUK 6: OPENBARE WERKEN 6-1 "Vlissingen-centrum inbrei- den". Het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) heeft onlangs een rapport uitge bracht over de mogelijke sfeer verbetering in de binnenstad. Dit, in opdracht van de Vereni ging Winkelcentrum Vlissingen. B. en w. vragen de gemeenteraad akkoord te gaan met voorstellen, zoals die in een uitgebreide re actie op het rapport (getiteld: 6-3 Investeringen afdeling plantsoe nen. De raad wordt gevraagd f 95.000,— uit te trekken voor in vesteringen bij de afdeling plant soenen. Van het huidige materieel moet bijvoorbeeld worden vervan gen een trekker-maai-combinatie, een motorzeis, een keetwagen en de aanpassing van de voormalige kweekkas tot materieelberging. Dit beeld kunt u vrijdag a.s. aantreffen: de Vlissingse gemeenteraad bijeen. Onder meer om te beslissen over nieuwe geluidsapparatuur voor deze zaal. (voorstel 2-3) (foto Cor Schuilwerve). mes te wensen overlieten. B. en w. stellen de raad daarom nu voor 25.000,- uit te trekken voor een nieuwe geluidsinstalla tie. HOOFDSTUK 3: OPENBARE VEILIGHEID 3-1 Vervanging geautomatiseerd politie-informatiesysteem. 't hui dige geautomatiseerde politie- informatiesysteem raakt duur en voldoet niet meer geheel. B. en w. stellen daarom voor nieuwe ap paratuur aan te schaffen. Aan exploitatiekosten kan daarmee per jaar - ten opzichte van de huidige apparatuur - ƒ25.900,- worden bespaard. Bovendien "Vlissingen-centrum inbreiden". Deze hebben onder meer betrek king op de herinrichting winkel straten, verkeerscirculatie, par keren, kosten en uitvoering. In het algemeen zijn b. en w. van mening dat in het uitgebrachte rapport een grote mate van overeenstemming met het tot nu toe geformuleerde gemeentelijk beleid is te vinden. Daarbij wij zen zij erop dat dit beleid uitgaat van een samenspel van de win kelvestigingen èn de omgeving. In het C.I.M.K.-rapport wordt naar hun mening met name aan het laatste aspect aandacht bes teed. 6-4 Afwerking slibdepot. Het slib in het depot te Weyevliet (tussen de wijken Bossenburgh en Wes- terzicht) is nu zo gedroogd dat het kan worden verwerkt. Ook het terrein kan dan in cultuur wor den gebracht. De totaalkosten hiervoor komen op 70.000,- Dat is 55.000,— meer dan in 1979 geraamd. Dat komt omdat er, volgens eisen van de milieuin spectie, een laag teelaarde van 30 cm moet worden opgebracht. HOOFDSTUK 7: EIGENDOM MEN NIET VOOR DE OPEN BARE DIENST BESTEMD 7-1 Verkoop perceel grond aan de Westerbaan. B. en w. stellen de gemeenteraad voor aan de heer I.H. Sinke uit Goes een perceel grond van 572 m2 te verkopen. Dit, tegen een totaalbedrag van 70.356,- Op dit perceel, gelegen aan de Westerbaan, wil de heer Sinke een balletschool laten bouwen. 7-2 Verhuur schoolterreinen en -gebouw Adriaen Coortelaan 3. Voorstel is te besluiten dit terrein en gebouw te verhuren aan het Maritiem Instituut 'De Ruijter'. Tevens vragen b. en w. de raad voor een gedeelte aan het terrein het recht van opstal te vestigen ten behoeve van theorie- en praktijklokaal. HOOFDSTUK 8: ONDERWIJS, CULTUUR EN REKREATIE 8-1 Weigering medewerking bij aanschaf rekenmethode. Het bestuur van de Vlissingse schoolvereniging heeft gevraagd om medewerking bij de aanschaf van een nieuwe rekenmethode. B. en w. stellen voor dit verzoek niet te honoreren. In tegenstel ling tot het schoolbestuur meent het college (met de onderwijsin spectie) dat de huidige methode nog verantwoord is. Daarbij wordt er op gewezen dat in het jaarlijkse bedrag per leerling rekening wordt gehouden met de afschrijving op de in gebruik- zijnde methode. 8-2 Middelbaar dienstverle- nings- en gezondheidszorgon derwijs. De raad wordt gevraagd de datum, waarop de scholenge meenschap voor bovengenoemd onderwijs van start zou moeten gaan, vast te stellen op 1 augustus 1984 of zoveel later als noodzake lijk. 8-3 Herstel brandschade. B. en w. stellen voor medewerking te verlenen aan het herstel van brandschade in het gebouw van de school 'De Triangel'. Hierom was gevraagd door het bestuur van deze school. 8-4 Stichting Theaterbureau Uit in Zeeland. B. en w. vragen de raad accoord te gaan met de overeenkomst, waarin de subsi diëring van de Stichting Thea terbureau Uit in Zeeland wordt geregeld. 8-5 Huisvesting administratie en directie Z.D.A.S.G. De adminis tratie en directie van de Zeeuwse Dag- en Avond-scholengemeen schap zijn met elkaar in één ruimte in de gemeentelijke M.T.S. ondergebracht. Dat is een ver van ideale situatie. Burge meester en wethouders stellen daarom voor om een semi-per- manent gebouw te kopen. Dat kost 135.000,- DeZD.A.S.G. zal dit gebouw dan voor een periode van tien jaar huren. De huur zal daarbij in één keer worden vooruitbetaald. 8-6 Subsidie aan project alfabe tisering over 1982. Voorstel is het subsidiebedrag over 1982 defini tief te bepalen op 18.611,- Dankzij rijkssubsidie blijft ƒ1.611,- voor rekening van de gemeente. 8-7 Uitbreiding Franciscus-kleuter- en lagere school. In zijn vergadering van mei 1981 besloot de gemeen teraad medewerking te verlenen aan de Stichting R.K. Schoolbe stuur voor uitbreiding van de Fran- ciscusschool met twee lokalen. In middels gaven de onderwijsinspec tie en het ministerie hun goedkeu ring. De raad wordt nu gevraagd het verzoek van het schoolbestuur om financiële medewerking te ho noreren. Met de uitbreiding is f 540.000,— gemoeid. HOOFDSTUK X: ECONOMI SCHE AANGELEGENHEDEN 10-1 Automatisering adminis tratie vismijn. Burgemeester en wethouders stellen voor om 134.000,- uit te trekken voor de invoering van administratie-ap paratuur voor de vismijn. De voortdurende toename van de aanvoer maakt het namelijk steeds moeilijker dat de admi nistratieve handelingen (groten deels nog met de hand) tijdig worden afgewerkt. De apparatuur waarvoor men gekozen heeft is in gebruik bij de gemeentelijke vismijn van Goe dereede en voldoet goed. Ze is ontwikkeld door de directeur van betreffende vismijn. 10-2 Openstelling op zondag voor winkels in antiek en curiosa. De staatssecretaris van economische zaken gaat niet akkoord met een onderdeel van de tekst van de verordening, waarin de afwij kingen van de wettelijke slui tingsverboden voor winkels wordt geregeld. Het gaat met name om de opening van winkels in antiek en curiosa op zondag. De staatssecretaris vindt, ook na aandringen van b. en w., dat dat niet mag. Het college stelt dan ook voor om de in augustus vorig jaar door de gemeenteraad vast gestelde verordening aan te pas sen. HOOFDSTUK XI: DEKKINGS MIDDELEN VAN ALGEMENE AARD 11-1 Hertaxatie onroerend goed. Als gevolg van de hertaxatie van het onroerend goed, voor de ge lijknamige belastingen, zijn bij de gemeente ruim duizend be zwaarschriften ingediend. Alle objecten waarover een bezwaar schrift binnen kwam moeten nu opnieuw worden getaxeerd. Dat kost 118,- per keer, per woning of winkel. Dit bedrag hoeft ech ter alleen te worden betaald als, als gevolg van de hertaxatie, de eerste ongegrond wordt ver klaard. HOOFDSTUK 12: BEGROTIN GEN 12-1 Wijziging begrotingen. Voorstel is de gemeentebegroting en de begroting van de dienst van gemeentewerken en het vis- mijnbedrijf overeenkomstig de bij de raadsstukken ter inzage liggende ontwerpbesluiten te wijzigen. RONDVRAAG SLUITING Met ingang van deze maand is er een officiële regeling van kracht dat ook burgers de stukken kun nen inzien die voor de leden v/d raad en commissies ter inzage liggen. Dat kunnen stukken of rapporten zijn, die bij een voor stel van burgemeester en wet houders horen. Het kunnen ook brieven, jaarverslagen, notulen en dergelijke zijn die tijdens de raadsvergadering onder het hoofdstuk 'ingekomen stukken' aan de orde komen. De wijze waarop u inzage kunt krijgen is simpel. U stapt gewoon naar het Stafbureau voorlichting en inspraak (begane grond, ka mer 034) en vertelt daar wél ke stukken u wilt lezen. Een me dewerker van het Stafbureau zorgt er dan voor dat U dit mate riaal kunt inzien in de kamer van genoemd bureau. Echter, ook hier komt het spreekwoord 'uit zonderingen bevestigen de regel' om de hoek kijken. Dat is het geval als een van de uitzonderings-bepalingen van de Verordening openbaarheid van bestuur Vlissingen van toepas sing is. In deze verordening wor den de criteria aangegeven voor openbaarheid van nota's, voor stellen en andere documenten. Het kan b.v. zijn dat er aan de raad gerichte brieven zijn, waarin het gaat over heel per soonlijke zaken. In zo'n geval kan een uitzonderings-bepaling van kracht zijn, waarmee dan wordt voorkomen dat er van betreffen de gegevens misbruik wordt ge maakt. AGENDA RAAD De woensdag voorafgaande aan de gemeenteraadsvergadering vindt u in de gemeentelijke in formatierubriek waar u nu ook in leest een samenvatting van de belangrijkste agendapunten. Die samenvatting wordt gemaakt aan de hand van de voorstellen van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad. Die voor stellen kunt u vinden in de vijf gemeentelijke informatiehoe ken. Ze zitten daar evenals de stukken voor de vaste commis sies van advies en bijstand - in een kleine, blauwe map. Waar de informatiehoeken zijn ondergebracht kunt u lezen in het bericht elders op deze pagina. De gemeentelijke informatiegids 'Kijk op Vlissingen 1983' is deze week verschenen. Samen met de nieuwe plattegrond wordt het 136 pagina's tellend boekje deze week huis-aan-huis verspreid in Vlissingen, Souburg en Ritthem. Gids èn plattegrond zijn een uit gave van uitgeverij Reclad in Middelburg (01180-15217). De redactie van de gids werd ver zorgd door het Stafbureau voor lichting en inspraak. Vragen, opmerkingen en/of aanvullingen op dit gebied kunt u dan ook kwijt bij dit bureau (tel. 15100, toestel 335; gevestigd in het stad huis op kamer 034, begane grond). Voor de plattegrond 'tekenden' de afdeling stadsontwikkeling van de dienst Gemeentewerken en bovengenoemd bureau samen. Voor de verspreiding is de be zorgdienst van 'De Scheldebode' verantwoordelijk. Bij de samenstelling is uiteraard zo nauwkeurig mogelijk te werk gegaan. Tussen het moment dat de kopij voor de gids moet wor den ingeleverd èrf het moment dat deze bij u in de bus valt ligt echter geruime tijd. Om die re den zijn enkele gegevens uit deze gids alweer achterhaald. Wan neer u of uw vereniging/instel ling in de gids staat en er doet zich een wijziging in die vermel ding voor, kunt u dit dan door geven aan het Stafbureau voor lichting en inspraak? Overigens kan er nu reeds op gewezen wor den dat de tekst van de pagina's 107 en 109 gewisseld is! Van wij zigingen en aanvullingen op deze gids wordt u komende weken op deze pagina op de hoogte gehou den. De gemeentelijke informatie hoeken zijn behalve in het stad huis ook ondergebracht in: 1. Wijkcentrum 'Aldegonde', Westerzicht, open op maan dag van 11.00- tot 13.00 uur, dinsdag van 13.30- tot 17.30 uur. 2. wijkcentrum 'Open Hof', Paauwenburg. Open: maan dag tot en met vrijdag van 08.00- tot 12.00 uur en van 19.00-tot 23.00 uur. 3. wijkcentrum 'Middenhof' (OostSouburg). Open: maan dag tot en met vrijdag van 8.30tot 11.00 uur; tot en met donderdag bovendien van 19.30- tot 21.00 uur. 4. bibliotheek Spuistraat. Open: maandag van 13.30- tot 21.00 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 21.00 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 21.00 uur; zaterdag van 10.00- tot 12.30 uur. College van b &w of raad beslist Vorige week hebben burgemeester en wethouders de taak en plaats van de projectgroepen werkzaam voor de actieve stadsvernieu wingsgebieden schriftelijk medegedeeld aan alle leden van deze groepen. B w hebben hun standpunt kenbaar gemaakt op verzoek van 2 van die projectgroepen, te weten die voor de Gravestraat en die voor de Spuistraat en omgeving. In de brief stellen b&w dat de be voegdheden van een projectgroep liggen in de adviserende sfeer en in geen enkel opzicht in de beslissende. De Boulevard Evertsen in vogelvlucht. Onder meer op dit gedeelte moeten de verfraaiingswerken nog worden uitgevoerd. De extra kosten die dit met zich mee brengt is een van de redenen voor b. en w. een extra krediet van bijna twee miljoen gulden te vragen, (voorstel 6-2) (luchtfoto Slagboom en Peeters). INSTELLEN In het verleden hebben b&w projectgroepen ingesteld voor de totstandkoming van de stads vernieuwing in de zogenaamde actieve stadsvernieuwingsgebie den. Dat zijn de gebieden Gra vestraat en omgeving, Spuistraat en omgeving, Beschermd Stads gezicht en Scheldebuurt. In deze groepen - die b&w als een sa menwerkingsverband zien hebben naast ambtenaren o.a. ook bewoners zitting. Alhoewel bij de instelling van de project groepen b&w zich een bepaalde plaats en taak daarvan voor ogen hadden is van de zijde van de bewoners-leden van enkele daarvan aan b&w verzocht hun standpunt over deze taak en plaats kenbaar te maken. Dit standpunt hebben b&w nu schriftelijk vastgelegd en toege zonden aan alle leden van de projectgroepen werkzaam voor de actieve stadsvernieuwingsge bieden. Het gaat daarbij overi gens om een voorlopig standpunt. In de loop van dit jaar willen b&w namelijk een beleidsnota over de inspraak uitbrengen met daarop volgend een afzonder lijke notitie over het werken in projectgroepen. Door inspraak op die nota en de notitie en de besluitvorming daarover in de gemeenteraad kan dit standpunt dan ook wijzigen. TAKEN B&w zien als taken van een pro jectgroep in een actief stadsver nieuwingsgebied: een overleg-, een signaal-, een advies-en een inspraakfunctie. Het voordeel van het overleggen is dat alle betrokken partijen tijdig op de hoogte raken van het verloop van het stadsvernieu wingsproces, aldus het college. Dit overleg kan bijvoorbeeld gaan over notities, schetsplan- nen, adviezen op inspraakreac ties e.d. Hierbij kan de signaal functie tot uitdrukking komen. Daarmee wordt bedoeld dat wensen, opvattingen en ontwik kelingen die in het gebied leven of aan de gang zijn, kunnen worden gesignaleerd en inge bracht. Eén van de belangrijkste taken van een projectgroep is het ont wikkelen van voorstellen en het uitbrengen van adviezen op voorstellen over te volgen infor matie- en inspraakprocedures en het bepalen van de momenten daarvoor, aldus b&w. Onder de inspraakfunctie van een projectgroep verstaan b&w het bewaken, begeleiden en coördineren van inspraakproce dures en het rechtstreeks plegen van overleg met de insprekers wanneer daar aanleiding voor is. Een projectgroep moet zich dan ook niet tot in detail met de in houd van een plan bezig houden, aldus het college. Er moet name lijk voldoende inspraakruimte voor de bewoners van het be treffende gebied over blijven. In sommige gevallen kunnen b&w nog een extra functie aan een projectgroep toekennen, na melijk die van het uitwerken van plannen. Dit opstellen van uit werkingsplannen sluit aan bij de werkwijze van de (straat)werk- groepen die bij woonbuurtver beteringsplannen werkzaam zijn. PLAATS In de visie van b&w leggen pro jectgroepen via de gemeentelijke Werkgroep Stadsvernieuwing (adviezen over) voorstellen voor aan het college - en in daarvoor in aanmerking komende geval len aan de gemeenteraad - ter beslissing. B&w willen er daar om geen misverstand over laten bestaan dat de bevoegdheden van een projectgroep liggen in de adviserende sfeer en in geen en kel opzicht in de beslissende. Behalve op de hiervoor genoem de projectgroepen willen b&w de genoemde taken en plaats ook van toepassing laten zijn op de in de toekomst in te stellen project groep Spuikom. Tot het instellen daarvan hebben b&w in principe al besloten.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 5