IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL REISPAPIEREN VRAAG ZE TIJDIG AAN! I HOE INBRAAKGEVOELIG IS UW WONING? BOB ff MET KINDEREN NAAR 'T MUSEUM Informatiepagina van de gemeente Vlissingen NA DE LAGERE SCHOOL NAAR.... HERINRICHTING BELLAMYPARK VAN START ■is WAT LIGT TER INZAGE? DE VLISSINGER Woensdag 16 februari 1983 Nieuwe tarieven! Als u binnenkort op reis gaat naar het buitenland, ga dan op tijd na of u de goede reispapieren hebt. Misschien is bijvoorbeeld uw paspoort verlopen en moet er een nieuw worden aangevraagd. Tussen die aanvraag en de afgifte kan echter enige tijd zitten. Als u met het aanvragen wacht tot vlak voor uw reis begint», hebt u grote kans dat uw reispapieren niet op tijd in orde zijn. In de drukke tijd-zo tegen vakanties- kan het aanvragen van reisdocumenten soms wel twee weken duren, tegen normaal één week. Wees daarom de drukte voor en vraag nu, indien nodig, uw reispapieren aan. VERGADERING SELECTIE AMATEURIS TISCHE KUNST BEOEFENING INFORMATIE HOEKEN TELEFOON NUMMER REINIGINGS DIENST 'INDIANEN' IN GEMEENTE LIJKE GALERIE )t\\ COMMISSIES VERGADEREN COLLECTES Speciale tentoonstelling voor de jeugd M BB i èJÊ i PP ÉijH - ^W8|« EXPOSITIE BIBLIOTHEEK N/VTVkd/' K&//jiSS^//jW/jESSmte35 Z?7WW7r^5BZ,77^' ^x/// Vsi.y/^y/ ///^./KSM i Redactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 en 337/ Vorige week heeft u in de kran ten kunnen lezen dat het rijk de tarieven, die zij voor het ver strekken van paspoorten en toe- ristènkaarten vraagt, heeft ver hoogd. Daardoor wordt ook het bedrag dat u uiteindelijk bij de gemeente voor zo'n document moet betalen hoger. De prijzen die nu gehanteerd worden zijn voor: - een paspoort voor personen van zestien jaar en ouder 58,40; - een paspoort voor personen jonger dan zestien jaar 38,40 (nieuw); - een toeristenkaart voor meer derjarigen 23,20; - een toeristenkaart voor min derjarigen 14,70; - wijziging in een paspoort ƒ6,85; De extra kosten bij vermissing van een paspoort komt op 70,- De extra kosten die u moet beta len wanneer u binnen twee jaar twee maal uw paspoort kwijt raakt bedragen 140,—Deze kosten komen dus boven op het bedrag wat u toch al moet neer- De afdeling Burgerzaken in hel stadhuis. Hier moet u zijn voor het aanvragen van reisdocumenten, (foto Cor Schuilwerve) leggen voor een nieuw paspoort. Voor het aanvragen van een paspoort of een toeristenkaart (en voor informatie over deze reisdocumenten) kunt u op het stadhuis terecht bij de afdeling Volgende week vrijdag (25 fe bruari) houdt in gebouw 'Het Anker' (Bonedijkestraat 165) de sectie Amateuristische Kunst beoefening van de Culturele Raad haar jaarvergadering. De aanvang is om 20.00 uur. Be langstellenden kunnen zich nog tot 18 februari opgeven bij de Culturele Raad (Bachten Kom- me, Badhuisstraat 104). De agen da meldt onder meer bespreking van het verslag over 1982 van de sectie en de werkplannen 1983 en 1984; De gemeentelijke informatie- hoeken zijn ondergebracht in: 1. Wijkcentrum 'Aldegonde', Westerzicht, open op maan dag van 11.00- tot 13.00 uur, dinsdag van 13.30- tot 17.30 uur. 2. Wijkcentrum 'Open Hof', tot en met vrijdag van 08.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur. 3. Wijkcentrum 'Middenhof' (Oost-Souburg). Open: maan- Hoe is de inbraakgevoeligheid van uw woning? Daar is niet een- twee-drie een antwoord op te geven. Het hangt bijvoorbeeld van de aard van de woning af (villa of flat), de ligging ervan, de waarde en aantrekkelijkheid van de inboedel. Daarnaast hangt de inbraakge voeligheid ook nauw samen met de kwaliteit van het hang- en sluit werk, zoals sloten, scharnieren en grendels. In een doorsnee-woning zijn er vanaf het balkon bereikbaar zijn. daar heel wat van: voor- en achterdeur, balkondeur, (open slaande) ramen aan voor- en achterzijde. Stuk voor stuk zijn dat openingen waardoor een in breker naar binnen zou kunnen komen. Die zoekt echter niet de moeilijkste manier, integendeel. Hij kiest als het even kan onbe veiligde plaatsen, waar hij zijn aktie snel en met het minste risi co kan uitvoeren. Wanneer u daarom uw woning zo inbraak werend mogelijk wilt maken, zullen alle kwetsbare punten goed beveiligd moeten zijn. Loop daarom eens rond uw huis heen en zoek ook de zwakke punten eens op (zie hiervoor ook de te kening). Zo kunt u - of u nu in een flat, rijtjeswoning of bungalow woont - eens kijken welke op- klimmogelijkheden er zijn. Daaronder worden bijvoorbeeld verstaan de platte daken van schuren of aangebouwde gara ge's, pergola's, regenpijpen en dergelijke, vooral als deze zich bij een balkon of een raam be vinden. Nu is een plat dak bevei ligen zonder kostbare voorzie ningen niet zo eenvoudig. Is via dergelijke opklimmogelijkheden een balkon te bereiken, dan is het eenvoudiger en goedkoper deze deur als volwaardige buitendeur te beschouwen. Dat betekent ook dat u deze deur nooit open mag laten staan als u (ook maar even) weg bent! Het hang- en sluit werk valt dan ook onder dezelfde normen van de voor- en (even tuele) achterdeur. Dit geldt na tuurlijk ook voor de ramen die Het opklimmen via regenpijpen kanwel bemoeilijkt worden door rond de pijp een metalen beugel met scherpe punten aan te bren gen. Bovendien is er sinds kort een zogenaamde anti-klimpasta in de handel. Met deze pekachtige substantie kunnen regenpijpen, dakranden, schuttingen en der gelijke worden ingesmeerd. VERLICHTING Vaak worden de 'kwetsbare' punten niet voldoende verlicht door de openbare straatverlich ting. Verscholen achter struik gewas vormen donkere plekjes een fraai werkterrein voor de inbreker. Een oplossing hiervoor is het aanbrengen van extra ver lichting. Daarbij moet er wel re kening mee worden gehouden dat het lichtpunt moeilijk te bé- reiken is èn niet gemakkelijk kan worden vernield. BEPLANTING Heeft de woning een oprijlaan, dan moet worden voorkomen dat een inbreker met zijn auto een voudig tot aan de voordeur kan rijden. Sluit als het even kan uw oprijlaan met een poort of iets dergelijks af. Tenslotte is het zaak er op te letten dat deuren en zijramen, verscholen achter (toekomstig) hoogopschietend struikgewas of bomen een extra uitdaging vormen. Omgekeerd kunnen doornachtige struiken, zoals vuurdoorns, het 'werken' extra bemoeilijken! iiJibUikk. C31 1. Is het voordeurslot goed gemonteerd? 2. Een open tuinhek is een barriere minder voor de inbreker. 3. Hoe is de ruit bevestigd, eenvoudig üitneembaar? 4. Past het espagnoletslot (de lange, ijzeren staaf) nog wel optimaal in de (mis schien wel vervuilde of versleten) uitsparingen in de boven- en onderdorpel. 5. Tuinbeplanting waar de inbreker mooi door wordt 'beschermd'. 6. Hoe eenvoudig is de regenpijp te beklimmen? 7. Hoe zit 't met het slot op de schuurdeur? 8. Heeft dit openslaande raam dievenklauwen? metalen staafjes in het draaiende ramen-frame, die bij sluiting in een uitholling in het kozijn vallen. Hierdoor kan het raam er niet meer worden uitgelicht). 9. Kan het bovenlicht van buitenaf worden geforceerd? 10. Dievenketting op de voordeur? 11. Sleutel o der de mat bij de voordeur? Nee toch! "Wat straks?'. Vele leerlingen uit de zesde klas van het lager onder wijs en hun ouders zijn waarschijnlijk de afgelopen tijd wel met de vraag in aanraking gekomen. Een antwoord erop zal niet altijd even gemakkelijk zijn. Er is namelijk nogal wat keus: lager beroepson derwijs (administratief, technisch, huishoudelijk, visserij, enz.), middelbaar- en hoger algemeen vormend onderwijs, atheneum en gymnasium. HAVO I M m Daarbij komen misschien ook vragen naar voren alswat houdt het allemaal in, waar staan de scholen? Met medewerking van de diverse scholen heeft de gemeente daar om de diverse onderwijsmoge lijkheden eens op een rijtje gezet in de zogenaamde 'onderwijs- krant'. Daarin worden bovendien onderwerpen als 'tegemoetko ming studiekosten', 'vakanties' en 'leerplicht' besproken. De leerlingen van de zesde klas sen van alle lagere scholen in de gemeente hebben de krant al ge had. Voorts zal de krant worden uitgereikt aan nieuwe inwoners van Vlissingen. Verdere belang stellenden kunnen een exem plaar halen in een van de infor- matiehoeken. (zie bericht elders deze pagina). Burgerzaken. Deze is te vinden op de begane grond, kamer 1 (vanuit de hal gezien rechts) en geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 15.00 Uur. dag tot en met vrijdag van 8.30- tot 11.00 uur; tot en met donderdag bovendien van 19.30- tot 21.00 uur. Bibliotheek Spuistraat. Open: maandag van 13.30- tot 21.00 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 21.00 uur; zaterdag van 10.00- tot 12.30 uur. Het stadhuis ('onder de trap' in de hal). Open: maandag tot en met vrijdag tijdens kan tooruren. In de kop boven het artikel over de bruine rat (op deze infor matiepagina vorige week) stond een verkeerd telefoon nummer. Het enige juiste nummer waar u mét klachten over ratten in Vlissingen te recht kunt is: 62291. U krijgt dan een medewerker van de gemeentelijke reinigingsdienst aan de lijn. ff Volgende week woensdag (23 fe bruari) vergadert in Bachten Komme (Badhuisstraat) de Jeugd- en Recreatieraad Vlis singen. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. Dezelfde dag, maar dan om half vijf 's middags, komt in het stad huis de vaste commissie van ad vies en bijstand voor de sociale aangelegenheden bijeen. Burgemeester en wethouders hebben aan het Leger des Heils toestemming gegeven voor: - een huis-aan-huiscollecte in de periode van 21 februari tot en met 5 maart: - een straatcollecte op de zater dagen 26 februari en 5 maart. Aan deze vergunning zijn wel enkele voorwaarden verbonden. Zo moeten de collectanten in het bezit zijn van een legitimatiebe wijs. Daarop moet de datum waarop of het tijdvak waarin de collecte wordt gehouden staan. Ook de leeftijd (minimaal zes tien) en het adres van de collec- tént(e) moeten er op terug te vinden zijn. Het bewijs is pas geldig als er een politiestempel op staat. (■Wndsoheiju \J 1 BBBM m HHo Stel: het is woensdag- of zaterdagmiddag. De kinderen zijn thuis, I vervelen zich wat. Goede raad is ver. Hoewel, al eens met hen naar het Stedelijk Museum geweest? Nee? Dan binnenkort toch eens doen. Niet alleen omdat er veel te zien is over de Vlissingse geschiedenis. Wat zeker ook de moeite waard is, is de tentoonstelling 'Zicht opl Schrift'. Vele unieke, soms duizenden jaren oude, voorwerpen zijn hierop te zien. De expositie blijft nog tot en met 16 april (dat is inclu sief de paasvakantie!) in de tegelzaal van het museum. Het museum kunt u weer vinden achter huisnummer 19 aan het Bellamypark. WÊÊ (foto Adri van Wijngen). Deze week is (of wordt) gestart met de herinrichting van het Bella mypark. Er zal worden gewerkt vanaf de kopbebouwing (c.q. Spui straat) in de richting van de Koopmanshaven. Hoeveel tijd deze werkzaamheden in beslag zullen nemen is nog niet bekend. Wel is het de bedoeling dat eind maart, begin april het 'groen' wordt aangeplant. De werkzaamheden hebben geen ingrijpende maatregelen voor het verkeer tot gevolg. Het verkeer dat vanuit de Spuistraat naar het Groenewoud wil zal, wanneer de weg tussen de Heliebardierstraat en het Groenewoud wordt opgebroken om ter hoogte van de Nieuwstraat te worden gelegd, moeten omrijden via de Smalle Kade en Nieuwen- dijk. 'Zicht op Schrift' is een tentoon stelling, die eigenlijk bedoeld is voor het onderwijs Als zodanig vormt zij onderdeel van het pro ject 'taalwerkplaats'. Daarin wordt geprobeerd kinderen met 'taal' bezig te laten zijn. Het gaat daarbij vooral om de weerslag van de taal, zoals het schrijven en het drukken ervan. De expositie biedt, in het kader van het pro ject, een stuk achtergrondinfor matie. De expositie bestaat uit drie delen. De eerste gaat over de ontwikkeling van het schrift. In twaalf panelen, vormgegeven door Paul Bomers, wordt de ge schiedenis van het schrift vanaf het spijkerschrift tot aan het he dendaagse schoolschrift getoond. Deze panelen worden geïllus treerd met originele objecten uit het rijksmuseum van oudheden te Leiden. Er zal onder meer een albasten herdenkingstafel van koning Waradsin van Larsa (2100 voor Christus, Mesopotamië) met echt spijkerschrift te zien zijn. Ook zijn er kleitabletten met rolzegels, egyptisch dienaars beeldje die met hiëroglyfen, waarvan sommige op papyrus (een soort papier van het gelijk namige riet). Daarnaast zijn er ook grafstenen te zien met bijvoorbeeld punisch schrift, grieks capitalis schrift en het bekende latijnse capitalis schrift. Uniek, zeker voor de Vlissingers, is de echte brief die Willem van Oranje aan de Stad Vlissingen schreef! Het tweede deel van 'Zicht op Schrift' toont enkele aspecten van papier. Want als hef over schrijven of drukken gaat kun nen we gewoon niet zonder pa pier. Het derde deel van de expo sitie gaat over verschillende ele menten van drukken. Vooral de druktechnieken worden daarbij behandeld. Daarbij worden inte ressante originelen getoond. Een daarvan is een afdruk van een 'blokboek' uit de vijftiende eeuw en een origineel 'houtblok' van M.C. Escher (bekend om zijn 'overvloeiende' tekeningen). Al met al zijn enkele voorwerpen zo exclusief, dat ze zeker ook voor anderen dan kinderen interes sant kunnen zijn. De expositie werd door het museum opgezet in samenwerking met het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming en de jeugdafdeling van de openbare bibliotheek. Een deel van de expositie werd zelfs al gebruikt voor een tentoonstel ling in het RijksMuseum van Oudheden te Leiden. Overigens: omdat een en ander gemaakt is voor kinderen hangen de teksten ook iets lager dan normaal. Enne, voor het geval u het nog niet weet, het museum is tegenwoor dig ook op zaterdagmiddag open! Gelijktijdig met de ten toonstelling 'Zicht op Schrift" wordt er in de jeugdafdeling van de openbare bibliotheek (Spuistraat) een kleine, aansluitende tentoonstel ling gehouden. Hier zijn onder andere drukkerij handmaterialen, oude boeken die de geschiede nis van de boekdrukkunst illustreren èn materiaal van restaurateurs te zien. Uiteraard zijn er ook boeken over deze onder werpen tentoongesteld. raad in zijn vergadering van 17 december werden vastge steld voor: 1. 2. Zaterdag 19 februari wordt om 15.00 uur in de gemeentelijke ga lerie 'Bellamy 19' een expositie van Jef Diederen geopend. Deze tentoonstelling omvat vijftig gouaches en collages. De titel waaronder deze worden gepre senteerd is: 'Indianen'. Belangstellenden hebben een maand de tijd - tot en met 18 maart - om de werken van Die deren te gaan bekijken. Wie ech ter later nog eens rustig deze werken wil bestuderen kan een fotoboek kopen. Daarin zijn alle vijftig werken die op de expositie te zien zijn opgenomen. Het boek is uitgevoerd in kleur. Het kost 10,- Galier 'Bellamy 19' is ondergebracht in het Stedelijk Museum, Bellamypark 19. Op maandag is het museum gesloten, dinsdag tot en met vrijdag open van 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. Bovendien kan men er zater dag van 13.00- tot 17.00 uur terecht. Bij de afdeling algemene zaken (stadhuis, eerste verdieping, ka mer 118) liggen de volgende stukken ter inzage. Ze kunnen op werkdagen worden ingezien van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 15.00 uur. Tevens kan men op woensdagavond (van 17.45tot 20.45 uur) terecht in de gemeen telijke informatiehoek 'onder de trap' in het stadhuis. Het gaat meestal om aanvragen of (ont werpbeschikkingen in het kader van de hinderwet. Achter de naam van de aanvrager en/of omschrijving staat de datum tot en met welke beroep kan worden aangetekend bij de instantie of het college dat vervolgens ge noemd wordt. Voorts ligt bij de afdeling algemene za ken ter inzage het definitieve rapport over de bodemverontreiniging van het terrein Oostsouburgseweg voorheen Maxalloys b.v.). Bij de afdeling ruimtelijke orde ning (stadhuis, eerste verdieping, kamer 147) liggen de volgende bestemmingsplannen (of andere stukken) ter inzage. Deze kunnen op werkdagen worden ingezien van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 15.00 uur. De datum na ieder plan (tenzij dit onherroe pelijk is geworden) heeft betrek king op de termijn waarin het plan ter inzage ligt. Tot en met deze datum is beroep mogelijk bij het vervolgens genoemde col lege of instantie. A. De voorbereidingsbesluiten, zoals die door de gemeente gedeelten van het gebied Buitenhaven; de omgeving van de Dokter Gallandatstraat; de omgeving van het Stad huisplein. B. Het ontwerp-bestemmings- plan Boulevard, derde plan verandering. Deze verandering voorziet in de wijziging van de bestemming van de gronden en gebouwen van het voormalige pompsta tion nabij de Watertoren aan de Badhuisstraat. Behalve bij de afdeling ruimtelijke orde ning is het ontwerp ook in te zien in de vijf gemeentelijke informatiehoeken. C. het bestemmingsplan Eiland, dat op 17 december door de gemeenteraad werd vastge steld. Dit plan werd echter vastgesteld in afwijking van het ter visie gelegde plan. Tot en met 4 maart 1983 bij Gede puteerde Staten van Zeeland in Middelburg. D. het voorbereidingsbesluit Schoonenburg, gedeelte Roer- straat/Lingestraat, zoals door de gemeenteraad op 28 januari vastgesteld.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 5