1 EEN JAAR NIEUWS IN ZEELAND IN 1982 120pagina's foto's en informatieve teksten HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN VOC-schip bouwers vormen stichting 4A l~1 STÏ fUit'-direkteur De la Mar: 'Stimulans theaterbezoek' □E'WLlSSINGER AMERIKAAN BLAKE EXPOSEERT IN VLEESHAL EN WANDELKERK ALTERNATIEF BOUWPLAN WESTZIJDE SPUISTRAAT EXPERIMENT MET "THEA TERTAXI" DEZE WEEK IN (f) 3 Z- rvtUCj 1 Wat gebeurde er op don derdag 26 augustus van het vorig jaar, om tien uur 's morgens ergens in een kantoor in Terneuzen? En vrijdag 19 november? Iets met onderwijs of zo in Goes? 'Kunst van het moederschap' in bibliotheek Enthousiast J.P.A. ROSSEL TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN REPARATIE Pechvogel Vlissingers Foute kleur Opsteker CASSETTES IN ALLE PRIJZEN VOOR EEN GOED ADVIES CONTA CTEN IN INDONESIË 1 oplage 22.045 wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 42 395 uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651. advertentie: walstraat 56-60, oostbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé: w melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54. In samenwerking met Uit in Zee land is de taxicentrale Middelburg deze week begonnen met 'de thea tertaxi'. Het betreft een experi ment. dat tot juni zal duren. Af hankelijk van de resultaten besluit de taxicentrale dan of deze servi ce-uitbreiding aan het publiek van de schouwburg en de concert- en gehoorzaal in Middelburg een de finitieve vorm zal krijgen. De rit ten zijn uitsluitend na de voorstel lingen. Het fenomeen 'theatertaxi' wordt in de experimentele fase uitslui tend toegepast bij uitvoeringen van Uit in Zeeland. Om gebruik te kunnen maken van de achtper- Een rit per persoon kost f 2,50 voor Middelburg en f 4,— voor de rest van Walcheren. soonsbus moeten kaartjes worden gekocht. Dat kan zowel tege lijkertijd 'met de kaartjes in voor verkoop als aan de kassa vóór de uitvoering. Abonnementhouders kunnen apart kaartjes aan de kas sa kopen. Van de 'theatertaxi' kunnen max imaal acht personen gebruik ma ken. Mocht het aanbod hoger zijn. dan worden die mensen niet af gewezen en zet de centrale andere wagens in. zo verzekerde directeur A.J. van der Veer van de Middel burgse Taxicentrale. Uti in Zeeland-directeur Jan de la Mar rekent dat dit initiatief het theaterbezoek zal stimuleren. Be zoekers die aangewezen zijn op openbaar vervoer konden over het algemeen niet meer naar huis. En dat gold zowel voor bezoekers uit Vlissingen als het Walcherse platteland. Op de voorlichtingspagina van de gemeente Vlissingen aandacht voor twee exposi ties in het Stedelijk Mu seum voor jong en oud. Op onze autopagina de nieuwste loot aan de Ci- troën-stam: de Citro Ci- trooê/ /ën BX, exclusief voor De Faam-De Vlissin- ger getest. Makelaar Sinke licht meer dan een tip van de sluier over zijn vak in 'het zaken- hart'. ,3 -5 c gWl&M fg «f*** p* UJL ïfïArCtz, Z furym. J&UW*. m* A4 fsvcjk. (c :%e, /rdcJ-Jtny fftrte. fjtfCZUAZ—a (ZA 4MCMA4, CWtAjZ ÏZ-» A puZ+rUL >M") WMlZm tZj, VZ&OTM«f Z*- f Ct»3 - (f. MZüt ê-4COOt AmMA fur*A aMUo <vT /MSJAUÈ*"*- -«vS?W(tZt -4kJL L /.*aX£ jf.p, 52- Aa* f. T f. .f I# - I HANDBALKLUS De Amerikaanse kunstenaar John Blake exposeert vanaf 18 februari in Middelburg. In de Wandelkerk wordt een omvangrijke serie tekeningen getoond die samengebracht een oog vormen. In De Vleeshal wordt een speciaal voor deze ruimte vervaardigd werk getoond. Centraal in het werk van de Amerikaan staan 'ogen'. De expositie in De Vleeshal duurt tot 12 maart en in de Wandelkerk tot 25 februari. De omvangrijke serie tekeningen in de Wandelkerk werd al tentoongesteld in Engeland. Frankrijk, Polen en het noorden van Nederland. De honderdvijftig tekeningen bestaan uit drie groepen. Het zijn allen weergaven van één beeld: een enkel oog. Op de muur aangebracht veranderen zij de architectuur. Het oog beantwoordt de blik van de toeschouwer en staart als het ware terug naar zijn publiek. In De Vleeshal komt geheel nieuw werk. Deze installatie bestaat uit een dwars door de hal gespannen netwerk van kabels. Als juwelen aan een ketting hangen er tweehonderdvijftig lepels. Dit werk moet de geschiedenis van de hal celebreren en tegelijkertijd een eigen plastische waarde er aan geven. Het eindresultaat verwijst naar de functies van De Vleeshal, zowel in het verleden als het heden. John Blake werd in 1945 in Rhode Island (USA) geboren. Hij werkt en woonde de laatste vijftien jaar hoofdzakelijk in Europa. Zijn constructies, fotowerken, installaties, tekeningen en films zijn opgenomen in verschillende groepstentoonstellingen in Europa en Amerika. Blake heeft een indrukwekkende lijst éénmanstentoonstellingen achter zijn naam staan. Juist ja. Welnu, op 26 augustus werd dus in dat kantoor in Ter- 9 neuzen aan het personeel van de Woningbouwvereniging Terneu zen' meegedeeld dat directeur H. Engelsma zou worden ontslagen. En op die 19e november waren er demonstraties van boze onderwij zers, die zich 'gepakt' voelden door een bezuinigende minister. Twee gebeurtenissen, waarmee krantenlezend Zeeland in de loop van '82 werd geconfronteerd. Die twee en 178 andere 'hoogtepun ten' zijn terug te vinden in het In de openbare bibliotheek in Vlissingen wordt tot en met zater dag 12 maart de tentoonstelling 'de kunst van het moederschap' getoond. Het is een afficheserie waarin aan de hand van verschil lende thema's het leven en het werk van Nederlandse vrouwen in de 19e en 20e eeuw is te zien. Ook is er een collectie boeken bijge voegd. De openingstijden zijn maandag half twee tot negen uur, dinsdag tot en met vrijdag tien tot negen uur en op zaterdag van tien tot half een. jaarboek 'Zeeland in 1982', dat deze week in de boekhandel ligt. Een overzicht van nieusfeiten, in boekvorm, 120 'pagina's foto's en korte, soms amusante tekstjes. De samenstellers maakten een keuze uit meer dan zeshonderd onder werpen. Uiteindelijk bleven er honderdtachtig over. Die geven een volledig beeld van 'het Zeeuwse nieuws'. En de 250 foto's maken het boekwerkje er alleen maar fraaier op. Ja, er is bijna sprake van een naslagwerk, een 'must' dus voor die man, die jaar lijks tijdens de feestavond van de voetbalvereniging dat leuke vraag-en-antwoord-spelletje or ganiseert... Het idee was van Ad Hanneman uit Middelburg, redacteur van de huis-aan-huis bladen "De Faam" en "De Vlissinger" op Walcheren. Hij kaartte het idee aan bij een aantal collega's die stuk voor stuk enthousiast inhaakten. Ruben Oreel coördineerde het fotowerk, terwijl Hanneman, PZC-sportre- dacteur Peter de Jonge, "Stem"- redacteur Henk Postma en free lance-journaliste Janna van Veen de teksten voor hun rekening na men. Ad Tax: 'Ik hoop dat er een vonk overspringt op zowel het publiek als de Zeeuwse handballers' (foto Ruben Oreel). Ad Tax uit Oost-Souburg heeft het er maar druk mee. Als zondag 27 februari de handbalploegen van Zwitserland, IJsland, België en Spanje naar Vlissingen komen moet de organisatie tot in de puntjes verzorgd zijn. Het gaat per slot van rekening om wedstrijden in het kader van het wereldkampioenschap in de B-groep, Twaalf nationale ploegen spelen van 25 februari tot 6 maart verdeeld over 22 plaatsen in Nederland voor de titel. Twee wedstrijden worden in de Vlissingse sporthal Baskensburg afgewerkt. Ad Hanneman: 'Een gevarieerd groepje, het bleek een goeie keus. We hebben uren. soms dagen over allerlei zaken zitten discussiëren, vooral over de selectie van de on derwerpen. Maar het ging alle maal in het positieve...' Eigenlijk had niemand ervaring met het samenstellen van een dergelijk boekwerk. Hanneman weer: 'Wij zijn stuk voor stuk wel dag in-dag uit bezig met het ver garen van nieuws, maar een se lectie maken uit het nieuws van een heel jaar is toch wel even an dere koek'. En zo kon het gebeuren dat die slordige cafébezoeker, die zich wankelend een weg zocht over de Middelburgse markt, plotsklaps - half vier sloeg de klok - oog in oog stond met 'het team samenstél- lers'. 'Wad's d'r an de hands', bracht de man uit. 'We werken dag en nacht aan een fotoboek', zuchtte een vermoeid lid van 'het team'. Waarop de man giechelend zijn weg vervolgde en een lan taarnpaal in het voorbijgaan de vraag stelde: 'Mag ik vanu e fot- so....'. Er werd dus dag en nacht aan ge werkt. Vooral de selectie vergde erg veel tijd. Hanneman: 'Elke krant die in Zeeland verschijnt hebben we van 1 januari tot 31 december helemaal doorgekeken. Dagen zaten we in het documen tatiecentrum van de bibliotheek in Middelburg. Op den duur ver liep het allemaal steeds soepeler'. Vooral het werk dat fotograaf Ruben Oreel verzette, wekte alom bewondering. Hij legde de con tacten met alle Zeeuwse persfoto grafen. verzamelde de foto's en rubriceerde ze. De onderwerpen: scheepvaart, visserij, milieu, ak- ties, de onderwijsstakingen. dienstweigeraars. Oosterschelde, de Polen-tranporten en natuurlijk ook veel sport. Oreel deed ook de lay-out van 'Zeeland in 1982'. Begin januari werd de hele handel ingeleverd bij de drukker. Den Boer Uitgevers in Middelburg. Ad Hanneman: 'Het is een enorme klus geweest, maar als het een beetje meezit, doen we het vol gend jaar weer'. Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hoheinstraat 52, Vlissingen Op donderdag 17 februari wordt het eerste exemplaar van 'Zeeland in 1982' aangeboden aan 'de pechvogel van het jaar", de Yer- sekse sigarenhandelaar Dies Gle- rum. De goede man kreeg vorig jaar bezoek van een overvaller. Glerum keek er eigenlijk al niet meer van op: het was de derde keer in een paar jaar dat er ie mand met een wapen voor hem stond. Trouwens, de NOS-rubriek 'Van Gewest tot Gewest" besteedt in de loop van februari ook aandacht aan de samenstelling en uitgave van het jaarboek. En de prijs van het boekwerk: ƒ24,50. Vergele gen met de fikse bedragen, die vandaag-de dag moeten worden neergeteld voor allerlei fotoboe ken een koopje... Hans Hollestelle Ad Tax is voorzitter van het plaatselijk organisatiecomité dat verder bestaat uit de Vlis- singers Lia van Eenenaam en Anton Vaal, Peter van de Bergh en Karei van Leuven uit Oost-Souburg en Annie van Eenenaam uit West-Souburg. In het voorjaar van 1981 waren de eerste contacten vanuit Zeeland met de landelijke or ganisatie van dit wereldkam pioenschap. De plaatselijke groep was snel geformeerd. "Het zijn stuk voor stuk men sen met ervaring op het gebied van organiseren", legt Ad Tax uit. Opvallend daarbij is dat het co mité uitsluitend uit 'Vlissingers' bestaat. Maar dat is. volgens Tax logisch. "De wedstrijden worden bovendien in de sporthal Bas kensburg gespeeld. Die ligt in Vlissingen". Organisatorisch gezien lijkt een wereldgebeuren als dit voor 'ge wone Vlissingers' een hele klus. Niet minder dan veertig schrij vende journalisten en een tv-pjoeg met vijf verslaggevers uit ver schillende landen bezetten op de 27e februari een deel van de tri bune in de Vlissingse sporthal. Bovendien wordt buiten de hal een grote tent geplaatst die als perscentrum dienst doet. Voor die groep nieuwsvergaarders moet in elk geval een groot aantal voorzieningen worden getroffen. Verder dienen de spelers uit de vier genoemde landen en de scheidsrechters te worden opge vangen. Het aanbieden van een maaltijd is daarbij het eenvoudig ste dat Voor die groep moet ge beuren. Heel wat instanties bezochten reeds de Vlissingse sporthal. Een lijst met negentig punten werd aan de organisatie gestuurd. "Aan de hand van die lijst hebben we vast gesteld dat de kleur in de kruising van de goals verkeerd was", lacht Ad Tax. "Dat was nog nooit eerder iemand opgevallen". Achter de andere 89 controlepun ten kon onmiddellijk 'óké' worden ingevuld. "De accommodatie zelf is door elke instantie die kwam controleren goedgekeurd", meldt de 35-jarige Tax. Dat er in Vlissingen wedstrijden voor de wereldtitel worden ge speeld heeft ongetwijfeld een propagandistische waarde voor het handbal. "Dat gold ook bij voorbeeld voor de toernooien die Volharding in Goes organiseerde. Maar rond een wereldkampioen schap is stomweg meer tam-tam", meent Ad Tax. "Handbal is een prachtige kijk- sport". benadrukt Tax. "De toe schouwers zitten er met hun neus bovenop. De wedstrijd gaat gol vend op en neer. En er wordt ge scoord. Dit in tegenstelling tot het voetbal waar de uitslag 0-0 kan blijven". Tax, die ook hoog genoteerd staat als scheidsrechter en mogelijk binnenkort de overstap maakt naar de eerste divisie, samen met de Vlissinger Anton Vaal. vindt dat er in handbal een aantal ele menten zit dat uiterst boeiend is voor het publiek. Daarom ook is een evenement als wedstrijden voor een wereldkam- f "DE CASSETTE SPECIALIST" (vanaf 199«~ KELTUM WILKENS WMF CHRIST0FLE SERVICE KWALITEIT GARANTIE .LANGE DELFT 50 MIDOELBURG 0 pioenschap een aardige opsteker voor het Zeeuwse handhal. Behal ve het Middelburgse EMM verke ren de overige eerste teams zwaar in de problemen. Slechts vergeelde krantenknipsels herinneren aan betere tijden. "Ik hoop dat er een vonk over springt op zowel het publiek als de Zeeuwse handballers. Dan is al het werk en het geld dat dit even ement kost niet voor niets ge weest, en kunnen we er in Zeeland van profiteren". Om 14 uur zondag 27 februari speelt Zwitserland tegen IJsland. Om 15.45 uur is het de beurt aan Spanje en België voor de kracht meting. Een kaartje voor beide wedstrijden kost f 15,— en de jeugd moet een tientje neertellen. Kaarten kunnen worden gekocht bij Peter van de Bergh, Spaarne- straat 99 in Oost-Souburg, telefoon Ó1184-70441. Uitzicht op 17e eeuwse woningen blijft Een negental Vlissingse groeperingen heeft een al ternatief bouwplan opge steld voor de westzijde van de Spuistraat. Het ge meentebestuur van Vlissin gen besloot jaren geleden vijf blokken woningen in het kader van de sociale woningbouw op het braak liggende terrein aan de Spuistraat te bouwen. Bij sommigen schoot dat in het verkeerde keelgat omdat daardoor het uitzicht op Afwegen en uitzoeken. Dagenlang werk om het eerste provinciale jaarboek te kunnen samenstellen. Van links naar rechts Ad Hanneman, Henk Postma, Peter de Jong, Janna van Veen, en Ruben Oreel. (foto Lex de Meester). In Indonesië worden momenteel contacten gelegd door vertegen woordigers van de groep Zeeuwen, die in de tweede helft van de jaren negentig met een nagebouwd VOC-schip een Indiëvaart van vierhonderd jaar geleden wil her halen. Op Zeeuwse bodem zit de initiatiefrijke ploeg echter niet stil. Otn een rechtsgeldig draag vlak te bezitten gaat een stichting gevormd worden. Volgens Piet Roskam, de man die het idee om een VOC-schip na te bouwen in de publiciteit bracht, is er gekozen voor een formule waarbij zowel efficiënt als de' mocratisch is te werken. "We kennen deelnemers, zeg maar be gunstigers, die uit hun midden een deelnemersraad kiest. De deelne mersraad op zijn beurt kiest een stichtingsbestuur, dat slagvaardig kan handelen". De vergadering waar onder ande re de statuten aan de groep initia tiefnemers wordt voorgelegd vindt plaats in het 't Anker aan de Bonedijkestraat in Vlissingen op donderdag 17 februari om 20 uur. een rijtje iraat gerestau reerde 17-eeuwse panden in de Molenstraat grotendeels verdwijnt. "Deze prachtige huizen vor men een verrijking voor iedere binnenstadbezoeker en toerist. Wanneer die huizen worden overspoeld met be tonbouw blijft er nog minder over van de binnenstad", schrijven een aantal wijkco- mités, werkgroepen, bewo ners- en huiseigenarenvereni- gingen, de VVV. de Stichting Gezinscontact Zeevarenden en een winkeliersvereniging. Volgens deze groeperingen kunnen met het alternatieve plan bijna net zoveel woning wetwoningen worden ge bouwd. maar dan in een aan eengesloten bebouwing aan sluitend op de kopbebouwing van het Bellamypark. Op die manier blijft het uitzicht op de mónumentenpanden in de Molenstraat gehandhaafd. Andere voordelen zijn vol gens de Vlissingers. dat in het gebied dat hierdoor onbe bouwd blijft, ruim veertig parkeerplaatsen kunnen wor den gerealiseerd. Tegen deze alternatieve opzet zal geen bezwaar worden gemaakt door belangengroeperingen. Bovendien zou dan een groot aantal woningen meteen kun nen worden gebouwd, terwijl voor de resterende, een loka- tie elders kan worden gezocht.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 1