IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL WELKOM BIJ DE GEMEENTERAADS VERGADERING 1953 30 JAAR NA DE WATERSNOOD 1983 Informatiepagina van de gemeente Vlissingen WAT LIGT TER INZAGE? DE VLISSINGER Woensdag 26 januari 1983 mm iRedactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 en 337/ Vrijdag a.s., aanvang 14.00 uur INFORMATIE HOEKEN 5ÖK 7/ASft ^v7/ W /'AN^/ Overmorgen is het de laatste vrijdag van de maand. Voor de leden van de gemeenteraad betekent dat: vergaderen. Met hen zijn er ook belangstellenden van het gemeentelijke politieke gebeuren die die middag vrij houden. Dat wil echter niet zeggen dat er geen plaats meer is op de publieke tribune. Daarom: wanneer u eens wilt komen kijken en luisteren: welkom. De vergadering begint trouwens om 14.00 uur. Op de publieke! tribune (te bereiken via de trap naast de bodenbaiie) liggen de populaire raadsagenda's gereed. De tekst daarvan komt overeen met de onderstaande. Bovendien zijn de vergaderstukken die deze week nog nakomen (en daarom niet in deze rubriek opgenomen konden worden) èn de 'over te leggen stukken' erin opgenomen. De belangstellenden die de stukken en toelichtingen op de raadsstukken willen zien die voor d raadsleden ter inzage liggen kunnen daartoe contact opnemen met het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis (begane grond, kamer 034). AGENDA Opening Goedkeuring van de notulen van de begrotingsvergaderingen op 16,18 en 19 november. Mededelingen Over te leggen stukken. Te behandelen punten: HOOFDSTUK 1: ONTSLAGEN EN BENOEMINGEN. 1-1 Benoeming commissaris van de n.v. Haven van Vlissingen. Volgens het rooster van aftreden is burgemeester Th. J. Wester hout in mei aan de beurt om af te treden als lid van de raad van commissarissen van bovenge noemd bedrijf. Het college stelt de gemeenteraad voor hem te herbenoemen. 1-2 Benoeming commissie de tailhandel (afdeling Vlissingen). De F.N.V. heeft gevraagd of er een vertegenwoordiger van de werknemers kan worden be noemd in de vaste commissie van advies en bijstand voor de de tailhandel. B. en w. stellen voor hieraan gehoor te geven en tot lid van de commissie te benoemen A. van Belzen en als diens plaats vervanger P.J. Kauffman. HOOFDSTUK 2: ALGEMEEN BEHEER 2-1 Algemeen Ambtenarenregle ment. B. en w. stellen voor een artikel in het Algemeen Ambte narenreglement te wijzigen. Het gaat daarbij over overwerkver goeding voor personeel dat in deeltijd werkt. kers'. De wet nu bepaalt, dat rond terreinen met één of meer van dergelijke inrichtingen, een zone moet worden gelegd. Daarbuiten mag het geluid van de industrie geen hogere geluidsbelasting veroorzaken dan 50 dB. Om de zonegrens vast te kunnen stellen is onderzoek nodig. In Vlissingen moet dat gebeuren bij de indus trieterreinen 'Buitenhaven' en 'De Schelde'. B. en w. stellen voor hier een krediet van ƒ81.835 be schikbaar te stellen. Het rijk kende een even hoge subsidie toe. HOOFDSTUK 5 VOLKSHUIS VESTING 5-1 Onderhoudswerk woning. B. en w. vragen de raad 14.840 uit te trekken voor onderhoudswerk aan de woning Verkuijl Quak- kelaarstraat 109. 5-2 Beroepsschrift m.b.t. schil derwerk pand Bellamypark 34. De kozijnen van dit pand zijn paars beschilderd, de borstwe ring onder de ramen geel. B. en w. vinden dit afbreuk doen aan de historische karakteristieken van het plan beschermd stadsgezicht, waarvan het pand deel uitmaakt. Zij hebben de eigenaar dan ook aangeschreven passender kleu ren aan te brengen. Hiertegen is door de huurster van het pand bezwaar aangetekend. Voorstel is dit bezwaarschrift in handen van het college te stellen om het als AROB-bezwaarschrift te be handelen. De gemeenteraad bijeen. Het raadslid Marcks doet juist een stembriefje in de bus die de bode hem voorhoudt. Op de voorgrond burgemeeters drs. Th. J. Westerhout (rechts) en gemeentesecretaris drs. J.M.A. van Nassau, (foto Cor Schuilwerve). 2-2 Vergoedingen raads- en commissieleden. B. en w. stellen de raad voor de Ver ordening geldelijke voorzie ningen raads- en commis sieleden zo te wijzigen dat de vergoedingen gehandhaafd blijven op de bedragen per 31 december 1980. De fractie voorzitters hebben hier in dertijd zelf, in het kader van de algemene matiging, reeds mee ingestemd. 2-3 Onderhoud personenlift stadhuis. Aan de personenliftin stallatie in het stadhuis moet uitgebreid onderhoud worden verricht. Zo zijn bijvoorbeeld liftmachine en motor aan ver vanging toe. Burgemeester en wethouders stellen voor in te stemmen met deze werkzaamhe den en daarvoor 35.000 beschik baar te stellen. 2-4 Voorbereidingsbesluit Schoonenburg. De raad wordt gevraagd opnieuw te verklaren dat voor een gedeelte van het ge bied Schoonenburg een bestem mingsplan wordt voorbereid. HOOFDSTUK 4 VOLKSGE ZONDHEID 4-1 Akoestisch onderzoek indus trieterreinen. Onlangs traden de hoofdstukken van de Wet Ge luidhinder, die betrekking heb ben op industrielawaai, in wer king. Deze gaan met name over de zogenaamde categorie-A in richtingen, de 'grote lawaaima- HOOFDSTUK 7 EIGENDOM MEN. NIET VOOR DE OPEN BARE DIENST BESTEMD. 7-1 Wijziging koopovereenkomst Gildeweg 10. Jarino Sportexploi- taties b.v. heeft gevraagd om in het pand Gildeweg 10 andere evenementen te mogen organi seren dan squash en tennis. Vol gens de koopovereenkomst mag de destijds van de gemeente ge kochte grond echter alleen ge bruikt worden voor het daarop vestigen van een tennishal. B. en w. stellen de raad nu voor het artikel in de koopovereenkomst, dat op deze voorwaarde slaat, te wijzigen. Dit, met dien verstande dat de te houden evenementen geen betrekking mogen hebben op detailhandelsactiviteiten. 7-2 Aankoop Groenewoud 82/Wilhelminastraat 95. De raad wordt voorgesteld de panden Groenewoud 82/ Wilhelminastraat 95 te ko pen. Deze panden, die door brand ernstig zijn bescha digd, wisselen van eigenaar voor 14.000. Centraal Be heer Pensioenverzekering n.v. te Apeldoorn is de ande re partij bij de transactie. B. en w. willen het pand opne men in het bouwplan voor het gebied Gravestraat. HOOFDSTUK 8 ONDERWIJS, CULTUUR EN RECREATIE. 8-1 Dakbedekking 'De Kwik staart'/ kast 'De Triangel'. B. en w. stellen de gemeenteraad voor (financiële) medewerking te ver lenen aan de schoolbesturen van: - de r.k. kleuterschool 'De Kwikstaart' bij het aanbren gen van een isolatielaag op het dak van deze school, gelijktij dig met het vernieuwen van de dakbedekking; - 'De Triangel' voor de aanschaf van een archief/dossierkast voor de leerlingenadminis tratie. 8-2 Subsidiering project alfabe tisering voor 1983. Het project alfabetisering van het Regionaal Educatief Centrum voldoet goed. Dit, gezien de gestegen belang stelling. B. en w. stellen mede voor het alfabetiseringsproject 1983 37.000 beschikbaar te stel len. Van dit bedrag wordt 35.000 door het rijk vergoed. 8-3 Subsidiëring educatieve acti viteiten culturele minderheden. B. en w. vragen de raad 24.000 beschikbaar te stellen aan het Regionaal Educatief Centrum Walcheren. Dit bedrag is be stemd voor het project educatie ve activiteiten voor culturele minderheden in 1983. De ver wachting is dat het rijk hiervoor aan de gemeente een gelijk be drag zal geven. 8-4 Vaststelling kosten openbaar lager onderwijs 1981. Burge meester en wethouders stellen voor voorlopig vast te stellen het bedrag dat de gemeente in 1981 werkelijk uitgaf voor het open baar lager onderwijs. 8-5 Vaststelling kosten openbaar kleuteronderwijs 1981. De raad wordt gevraagd voorlopig vast te stellen de kosten voor het open baar kleuteronderwijs over het jaar 1981. 8-6 Aanvullende geldlening. Op 28 mei verstrekte de gemeente raad aan de Vlissingse Turn Vereniging (V.T.V.) een geldle ning van 200.000. Dit bedrag was benodigd voor de bouw van een sportlokaal op het sportpark. Door verschillende oorzaken ko men de kosten honderdduizend gulden hoger uit. B. en w. stellen voor aan V.T.V. een geldlening van een zelfde bedrag beschik baar te stellen. 8-7 Doelstellingennota Stedelijk Museum. Het college vraagt de Hing vis Tevens wordt voorgesteld het reglement oudheidkundige ver zameling te wijzigen. Aanleiding tot de nota was het feit dat door de aanstelling van een conserva tor voor het Stedelijk Museum en een gemeentelijke archivaris (vroeger waren deze functies ge combineerd) èn een uitbreiding van het aantal uren van de con servator er een actiever mu seumbeleid op gang kwam dan voorheen mogelijk was. Boven dien steeg het aantal bezoekers. Dit alles legt een zwaardere druk op de beperkte ruimte, middelen en menskracht. De moeilijke si tuatie van dit moment maakt wil het museum in al zijn functies beschikbaar blijven voor zoveel mogelijk mensen - prioriteiten nodig. Volgens b. en w. biedt de nota daartoe goede uitgang spunten. Deze nota zal, wanneer de raad deze aanneemt, later uitgebreider op deze pagina worden besproken. 8-8 Exploitatiebegroting 1983 Stichting Openbare Bibliotheek. In verband met bezuinigingen op de rijksbijdrage en verminde ring van de gemeentelijke subsi die heeft het bestuur van de openbare bibliotheek de begro ting 1983 herzien. Er kon 54.000 worden bezuinigd door: - verhoging van de contributie; - verzwaring boetegeldrege- ling; - beëindiging abonnement op Viditel; - vervanging fotokopiee rapparaat. Al met al komt hierdoor de ge meentelijke bijdrage op 475.198. Dat is een kleine tweeduizend gulden minder dan in het wel- zijnsprogramma staat. raad de doelstellingennota Ste delijk Museum vist te stellen. 8-9 Subsidie Stichting Bege- leidingscentrum Gerefor meerd Onderwijs. De kleinst mogelijk meerderheid van het college van b. en w. stelt voor akkoord te gaan met subsidiëring van dit cen trum. De hoogte van het be drag zal worden gebaseerd op het aantal leerlingen dat op 16 oktober op de Willem Lodewijkkleuterschool en de Graaf Jan van Nassau- school zaten. Dat zijn de j Vlissingse scholen op refor matorische grondslag die 1 door de stichting worden be geleid. De meerderheid van b. en w. baseert haar stand punt op het feit dat de Rijksregeling Subsidiëring Schoolbegeleidingsdiensten (R.S.S.) er vanuit gaat dat élke school in principe recht heeft op gesubsidieerde be geleiding. Daarbij moet dan (volgens de R.S.S.) het voor het Nederlandse onderwijs kenmerkende levënsbe- schouwelijke onderscheid mogelijk zijn. De meerder heid van het college vindt het irreëel een landelijke schoolbegeleidingsdienst als deze daarom voor Subsidie uit te sluiten. De grootst mo gelijke minderheid van het college, is het daar niet mee eens. Dit, gezien het feit dat nu duidelijk is dat een for mule subsidieplicht (nog) niet bestaat. Een oude Vlissingse keuken, te zien in het Stedelijk Museum aan het Bellamypark. Meer over de doelstellingennota voor het museum onder agendapunt 8-7. (foto Adri van Wyngen) 12-3 Begroting sociale dienstB. en w. vragen de raad de begro ting van de sociale dienst voor 1982 te wijzigen volgens het bij de raadsstukken ter inzage liggende ontwerp-besluit. 12-4 Wijziging begrotingen. Het college stelt voor de gemeente begroting, de begroting van het woningbedrijf en de dienst wel zijnsvoorzieningen voor 1983 te wijzigen volgens de ter inzage liggende ontwerp-besluiten. RONDVRAAG SLUITING HOOFDSTUK 12 BEGROTIN GEN 12-1 Gemeenterekening en be- drijfsrekening 1979. B. en w. stellen voor voorlopig vast te stellen: de gemeen terekening over hetzelfde dienstjaar van het grondbedrijf, de gemeentelijke sociale dienst, de reinigings dienst, het woningbedrijf, het bedrijf gemeentewerken en het vismijnbedrijf. 12-2 Begroting gemeentewerken. Voorstel is de begroting van de dienst gemeentewerken over 1981 te wijzigen volgens de bij de raadsstukken ter inzage liggende ontwerp-besluiten. Bij de afdeling ruimtelijke orde ning (stadhuis, eerste verdieping, kamer 147) liggen de volgende bestemmingsplannen (of andere stukken) ter inzage. Deze kunnen op werkdagen worden ingezien van 8.30 - tot 12.30 uur en van 13.30- tot 15.00 uur. De datum na ieder plan (tenzij dit onherroe pelijk is geworden) heeft betrek king op de termijn waarin het plan ter inzage ligt. Tot en met deze datum is beroep mogelijk bij het vervolgens genoemde col lege of instantie. De voorberei- dingsbesluiten, zoals die door de gemeenteraad in zijn vergade ring van 17 december werden vastgesteld voor: 1. gedeelten van het gebied Bui tenhaven; 2. de omgeving van de Dokter Gallandatstraat; 3. De omgeving van het Stad huisplein. Vanaf 20 januari: Het ontwerp- bestemmingsplan Boulevard, derde planverandering. Deze verandering voorziet in de wijziging van de bestemming van de gronden en gebouwen van het voormalige pompstation na bij de Watertoren aan de Bad huisstraat. Behalve bij de afde ling ruimtelijke ordening is het ontwerp ook in te zien in de vijf gemeentelijke informatiehoeken (zie apart bericht op deze pagina). De agenda's en stukken van openbare commissie- en raads vergaderingen liggen, evenals bijvoorbeeld de begroting en an dere gemeentelijke stukken of nota's, ter inzage in de vijf ge meentelijke informatiehoeken. "Ter inzage" betekent dat de stukken ter plaatse mogen wor den gelezen. U mag wel de folders of brochures houden die in het aparte rekje te vinden zijn. In het geval u er iets niet kunt vinden kunt u contact opnemen met het Stafbureau voorlichting en in spraak in het stadhuis (begane grond, kamer 034, telefoon 15100, toestel 335). De informatiehoeken zijn te vin den in: 1. het stadhuis op werkdagen geopend van 8.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur (informa- tiehoek 'onder de trap', in de hal) 2. openbare bibliotheek, Spui straat 22-24. geopend 's maan dags van 13.30- tot 21.00 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 21.00 uur en 's zaterdags van 10.00- tot 12.30 uur. 3. wijkcentrum 'Middenhof', Ka naalstraat 61, Oost-Souburg, geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 11.00 uur, tot en met donderdag bovendien van 19.30- tot 21.00 uur. 4. wijkcentrum 'Open Hof' Alex ander Gogelweg 59, geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur. 5. wijkcentrum 'Aldegonde', Westerzicht 386, geopend op maandag van 11.00- tot 13.00 uur, dinsdag van 13.30- tot 17.30 uur en voorts tijdens activiteiten in het wijkcentrum. 1953, de zeewering van Boulevard de Ruyter, slachtoffer van het watergeweld.... 1 Februari 1953. Op deze dag voltrok zich één van de grootste catas trofes waardoor Zuid. Zuid-West Nederland ooit getroffen werd: de watersnoodramp. Er vielen honderden doden; de materiële schade was enorm. 'Dat nooit weer' was de gedachte achter de Deltawet, die spoedig daarop door het parlement werd aanvaard. Dammen werden gelegd, dijken verhoogd en versterkt. Nederland - land onder de wa terspiegel - zou niet meer bang hoeven te zijn. Straks, als de Delta werken helemaal zijn voltooid, kan het de superstormen de baas. Hoe is de stand van zaken nu, dertig jaar later? Er is veel gebeurd, dat is waar, maar ook moét er nog veel gebeuren. De pijlerdam in de Oos- terschelde bijvoorbeeld is nog niet klaar, tientallen kilometers dijken moeten nog worden verhoogd. Enna dertig jaar heeft de Vlissingse Vissershaven nog steeds geen sluis die aan de eisen van de Deltawet voldoet. Even terug naar die eerste fe bruari in 1953. Hoog tij en een storm met windstoten van 33,5 meter per seconde (bij een or kaan is dat 29 meter) beukten op diverse plaatsen de Vlissingse zeewering kapot. Alleen al langs de Boulevard Evertsen ontston den drie gaten. Eén daarvan, niet ver van de Nollepunt, naderde de gevel van de Scheldeflat tot op enkele metersOok langs de Boulevard De Ruyter en de Bou levard Bankert was de situatie ernstig. Ter hoogte van het zoge naamde Haventje van Meijer sloeg het overslaande water de dijk over een lengte van zeker honderdvijftig meter aan land zijde weg. Niet ver van de Roeierswacht werd een behoorlijke bres in de zeewering geslagen. De beveili ging van de Koopmans- en Vis sershaven bleek ook onvoldoen de. Het zeewater spoelde onge hinderd over de kademuren de oude binnenstad in. Ook de dijk bij Rammekens en de Schoone Waardin kregen het zwaar te verduren. Dit alles bleef niet zonder gevolgen. Door het stormgeweld vielen in Vlissingen drie doden. De materiële schade was aanzienlijk. Door de inzet van vrijwilligers kon deze echter gelukkig zoveel mogelijk worden beperkt. BOULEVARDS Ondanks alle goede voornemens na de ramp heeft het nog bijna dertig jaar moeten duren voordat de Vlissingse boulevards het predikaat 'Deltaveilig' kregen. Dit, na uitgebreide werken waarbij onder meer in de boule- 1983, de zeewering van Boulevard De Ruyter, Deltaveilig! (foto Cor Schuilwerve). vards (ter versterking) stalen platen werden aangebracht en de muren van parapets werden voorzien. Die moeten voorkomen dat het zeewater niet over de muur komt, maar vlak daarvoor wordt teruggeslagen. Rijkswaterstaat liet onlangs we ten, dat uit onderzoek is gebleken dat er geen gevaar bestaat voor het bezwijken van de sluis in de Vissershaven bij een zogenaam de superstorm. Alleen zouden er bij zo'n gebeuren de golven overheen kunnen slaan, waar door het waterpeil na twee uur ongeveer een meter kan stijgen. Dit zou echter nog geen bedrei ging voor de binnenstad beteke nen. Feit blijft echter dat de sluis oud en in feite aan vervanging toe is. HISTORISCH KARAKTER Vervanging van de sluis kan echter niet los worden gezien van De sluis van de Vissershaven, bestand tegen de zgn. superstorm. (Foto Cor Schuil werve). een algeheel herstel van de Vis sers- en Koopmanshaven. Nu zijn beide havens monument. Dat betekent dat hun historisch karakter gehandhaafd moet worden. De eisen die dit met zich mee brengt maken de aanpak van het herstel er niet simpeler op. Zeker niet omdat er door de gemeente San gedacht wordt er een recreatief aantrekkelijk ge heel (misschien een jachthaven) van te maken. Volgens de opvat tingen van hogere overheden zijn er echter zwakkere plekken in de Nederlandse zeewering. De Vis- I sershaven heeft daar dan ook niet de hoogste urgentie. Het zou daarom nog wel eens een fors aantal jaren kunnen duren voordat de werkzaamheden daar beginnen. En dat, terwijl de ge meente reeds lange tijd er bij het rijk op heeft aangedrongen de zaak met spoed aan te pakken. Door de gemeenteraad is vele malen aandacht aan deze zaak besteed. Moties die de raad aan nam werden bij de minister van Verkeer en Waterstaat onder de aandacht gebracht. De minister werd uitgenodigd voor een ge sprek. Helaas werd dit verzoek afgewezen. In de Tweede Kamer werden vragen gesteld. Ge sprekken werden gevoerd met de directie Zeeland van Rijkswa terstaat. Vorige week heeft de Unie van Waterschappen met de minister van Verkeer en Waterstaat overeenstemming bereikt over het verhogen van de nog reste rende dijkvakken. Voor 1990 moeten alle dijken nu Deltaveilig zijn. Het is in ieder geval te hopen dat zeker in dat jaar (maar zo mogelijk eerder!) ook de Vlis singse Koopmans- en Vissersha ven dat predicaat zal dragen!

de Vlissinger | 1983 | | pagina 5