Snelheidsmetertest in ANWB-keuringsstation KNéKÈEN IRMl GEHOOR OOK WALCHEREN VIERT CARNAVAL HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN f (Plofte Él Bang&Olufsen Vlissingse dames gehuldigd in Laren DODD SPEELT TWEE EENAKTERS IN HET KUIPERSPOORTTHEATER 20 a 25% PRIJSVERLAGING Midwinter Triest Pieter Louwerse DEZE WEEK IN Op onze autopagina een exclusieve 'try-out' van de Mercedes 190 (E) Korte informatie voor wie alles weten wil Uitgebreide filmbe- schrijvingen op onze ser vice pagina Op de informatiepagina van de gemeente Vlissin- gen 1953-1983, dertig jaar na de watersnoo dramp Pieter Louwerseschool 125 jaar Toen in oktober 1956 een tweede openbare school de J.H. van Da- leschool. - in gebruik werd geno men, kreeg de oudste openbare school de naam van Pieter Lou- werse School. Tot dan heette de school Openbare Lagere School voor Oost- en West-Souburg. MHl DeDee^5rngeve»svy,oeeidengeHjiO 3jaar garantie Nieuwendijk 35-39 VLISSINGEN riKNA m PERTI ENERGIEDISCUSSIE vrijdag tüssen acht uur en half vijf geopend. De actie wordt gevoerd on der de naam '50... 70 km, is uw snelheidsmeter juist' en is bestemd voor zowel leden als niet-leden. Uit vorige controle-acties bleek dat slechts elf procent van de gecontroleerde snelheids meters géén afwijkingen vertoonden. Meer dan 77 procent had een afwijking naar boven. De ANWB verwacht een enorme drukte en raadt daarom aan vooraf een af spraak te maken. De keu ring duurt ongeveer tien minuten. Voor afspraken 01180-11151. gespeeld bij het bekende Ronde Putje. De schrijver-dichter-on- derwijzer bezocht de dorpsschool van meester C. Pleyte, die bekend stond om zijn boeiende vertel kunst. Ook Pieter Louwerse stond al als jongen bekend om zijn met fantasiën doorweven verhalen. Op 11-jarige leeftijd was Pieter al wees. Hij werd opgenomen in het huis van zijn oom in Vlissingen, die onderwijzer was. Daar werden hem de beginselen van het onder wijzen bijgebracht. In 1863 be haalde hij de akte als hoofdon derwijzer. Op 48-jarige leeftijd werd Pieter Louwerse doof, hetgeen hem noopte ontslag te nemen als on derwijzer. Hij werkte toen in 's Gravenhage. Vanaf die tijd kon hij zich geheel wijden aan het schrijven van verhalen en gedich ten en kinderboeken. Bekendheid verwierven vooral zijn verhalen als 'Bestevaar Tromp', 'Uit den Franschen Tijd', 'Vaderlandsche Geschiedenis voor Jong- en Oud-Nederland' en 'Verhalen uit den Vaderlandsche Geschiedenis'. Maar ook in de dichtkunst maakte Pieter Louwerse naam; onder meer met 'Op de grote stille heide' en 'Waar de blanke top der dui nen'. Ofschoon Pieter Louwerse al vrij jong Souburg verliet, bezocht hij regelmatig zijn geboorteplaats. In 1908 overleed hij aan de verwon dingen die hij opliep nadat hij door een tram was aangereden. Zijn zoons hebben de geschriften van zijn vader geschonken aan de provinciale bibliotheek in Mid delburg. oplage 22 045 wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam totale oplage 42.395. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51, postbus 5017. 4330 ka middelburg, 01180-27651. advertentie: walstraat 56-60, postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-15144. privé: w melse. 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54 Verschillen van méér dan tien procent op de snel heidsmeter zijn geen uit zondering. Daarom heeft de ANWB besloten om in de maand februari de Zeeuwse automobilisten in de gele genheid te stellen dit be langrijke instrument te la ten nakijken. Dat gebeurt in het ANWB keuringsstation aan de Arnesteinweg in Middelburg. Het station is van maandag tot en met door direkte levering uit Engeland Eind mei zal de Brede Maat schappelijke Discussie ongeveer zijn afgerond. De inmiddels tot natuurlijke tegenstanders verwor den groeperingen en de energie lobby's roepen in elk geval tot dan om het hardst om hun argumen ten kracht bij te zetten. Of de miljoenendans die BMD heet het beoogde effect bereikt, zal dan blijken. Voorlichting is er in elk geval genoeg. De WED is onder andere telefo nisch bereikbaar onder de num mers 01100-28259 (overdag) en 01180-25927 ('s avonds). De varende tentoonstelling aan de Middelburgse Loskade van de Stichting Energie Informatie is van 1 tot 3 februari elke ochtend vanaf tien uur geopend. Verder heeft de stichting een energielijn (015-144960) waar elke week een andere energiegroep (2,5 minuut) wordt belicht. Ook de stuurgroep BMD heeft een informatie telefoon, namelijk 070-624562. In de week van 16 tot en met 20 mei is er groot feest in Pieter Louwerse School in Oost-Sou burg. Dan namelijk is het 125 jaar geleden dat de eerste openbare lagere school in Sou burg in gebruik werd genomen. Sinds 1956 draagt de school de naam van de bekende Soubur ger Pieter Louwerse, een on- derwijzer-dichter-schrijver. In Souburg werd in 1912 een bronzen borstbeeld geplaatst, ge maakt door de uit Souburg af komstige beeldhouwer P. Puype. Wie meer informatie wenst over de reünie kan contact opnemen met de reüniecommisie Oranjeplein 27, 4388 AG Oost-Souburg, telefoon 01184-61603. Behalve wat prikjes zo hier en daar met huisvuilzakken heeft de Zeeuwse anti-kernenergie-beweging de laatste tijd weinig inhoudelijke kreten geslaakt. Vorige week werd duidelijk waarom. De strijdbare voorhoede uit het Zeeuwse sloot zich aan bij de landelijke Werkgroep Energie Discussie (WED). Ongeveer twintig Zeeuwen lieten dan ook 'de actie' heel even voor wat ze was en schoolden zich tot 'volwaardig' voorlichter over energie. Dan - zo luidde de redenatie - zouden zij er voor zorgen dat de Brede Maatschappelijke Discussie (BMD) over energie tot een grotere groep van de bevolking gaat doordringen. Scholen, buurthuizen, koffie-och- tenden en wat daarbij nog meer te bedenken is, zijn de mikpunten van de WED-voorlichters. Vanaf 31 januari zijn rond de twintig geschoolde Zeeuwen beschikbaar om het voorlichtingswerk ter hand te nemen. Deze maand is de BMD begonnen. De informatie die de WED-men- sen zullen geven is toegespitst op andere (alternatieve) energie bronnen. Volgens de WED wordt bij energie voornamelijk gedacht aan brandstoffen als olie, steen kool en aardgas. Die raken echter snel op, zodat kernenergie wordt gepropageerd als de beste oplos sing voor het energieprobleem dat ontstaat als de natuurlijke bron nen als olie, gas en kolen tot op de bodem zijn uitgeput. 'Met de ontwikkeling van alter natieve energiebronnen wordt nog geen haast gemaakt', beweert de WED. Ze wijst er vervolgens op dat we heel wat verstandiger kunnen omgaan met energie; zo wel in het klein als in het groot. En dat betekent helemaal niet dat de samenleving terug moet naar het 'stenen tijdperk'. De bij het WED aangesloten or ganisaties en instellingen (meer dan vijftig) hebben zich in het ver leden nogal geërgerd aan de - wat zij noemen - éénzijdige voorlich ting over energie. Ze benadrukt dat vooral instellingen met econo mische belangen bij de energiebe drijven veel te veel de boventoon voerden. Als voorbeeld noemt de werkgroep de Stichting Energie Informatie. 'Die pretendeert ob- volgen nog Rotterdam, Leiden en Haarlem. De Stichting Energie Informatie stelt zich ten doel 'objectieve voorlichting te verstrekken over energiebronnen waaruit ons land een keuze zal maken'. Tijdens de voorlichtingsactiviteiten op het schip - en ook hier mikt men op scholen en aanverwante instellin gen - worden 'alle soorten van energie principieel op dezelfde wijze toegelicht'. Net als de WED houdt ook de Stichting Energie Informatie een bestraffende vinger in de hoogte. Hun bestaansrecht argumenteren zij met de opmerking dat de stichting werd opgericht vanuit een 'ongerustheid over de ener gie-toekomst'. Ons land zou vaak éénzijdig zijn voorgelicht. En de acties tegen kerncentrales zouden daar nog een schepje bovenop hebben gedaan, klinkt het door in de redenering van de Stichting. fverfijnde tafelsfeer" Wedgwood Groep Vier dames van hel comitee voor kinderpostzegels uit Vlissingen werden onlangs in het zonnetje gezet. De vrijwilligsters R. Cop- poolse-Bal (op foto van links naar rechts) kregen een bronzen beeldje en een oorkonde omdat zij gedurende 25 jaar of langer actief waren als lid van het comitee in Vlissingen. Voorzitter dr. J. Spaander (rechts) reikte de kleinoden uit. Behalve de Vlissingsen werden nog 120 personen gehuldigd. Dat alles gebeurde in de Singer Concertzaal in Laren. Behalve feest voor de leerlingen van de zeven klassen die de school telt, worden er voorbereidingen getroffen voor een reünie. "Voor hen die de school ooit bezochten een fraaie gelegenheid om het ge bouw nog eens te bekijken. Want binnen enkele jaren, als de basis school een feit wordt, komt er een nieuw schoolgebouw", meldt schoolhoofd A. Verbeek. De reü nie is op vrijdag 20 mei. Hoewel het Vlissings gemeente bestuur een vleug van veront waardiging teweeg bracht bij allen die zich met het feest in mei be zighouden door geen rooie cent aan de herdenking te willen bij dragen, verwacht Verbeek veel van het feest. Zeker van de reünie. "Een school is nü eenmaal het middelpunt van een samenleving. En met de respectabele leeftijd van de school zal er een flink aantal leeftijdsgroepen aanwezig zijn". Het geld voor de herdenking van het 125-jarig jubileum is vergaard middels verkoopacties en uit de kas van het ouderfonds. Ook de feestgangers zullen een steentje moeten bijdragen. Dat de ge meente Vlissingen niets gaf, zit Verbeek niet lekker. "Ik kan me voorstellen dat met de huidige problemen, waarbij de gemeente van alles moet ondernemen om de touwtjes aan elkaar te knopen die gemeente moeite heeft met een bijdrage aan bijvoorbeeld een vij fentwintigjarige herdenking. Maar stomweg weigeren iets aan een school te geven die als eerste openbare begon in een niet onbe langrijke kern van de gemeente, is toch op zijn minst erg triest". Het besluit in de raad van Sou burg anno 1853 om een openbare school in de gemeente goed te keuren had nog heel wat voeten in de aarde. Talrijke protesten wer den op de tafel van het toenmalige gemeentebestuur gelegd. Uit eindelijk zwichtten de proteste renden en per 1 augustus werd de eerste onderwijzer benoemd, C. van der Reest. De school bestond uit één lokaal, dat achter de ge meentekamer was gelegen. Het spreekt vanzelf dat rond de herdenking van het 25ste lustrum van de school ook aandacht wordt besteed aan Pieter Louwerse. De ze zoon van Jan Louwerse en Jan netje Puijper heeft ooit nog eens Walcheren viert de komende we ken carnaval met onder andere De Maneblussers in Middelburg en De Stoepeschieters in Oost-Sou burg. De Middelburgse carnavalsver eniging slaat het eerst aan het hossen op 28 januari om 19.30 uur tijdens een ouderen-lach-in. Alle festiviteiten van de Maneblussers worden in het Middelburgse Zui derbaken gehouden. De volgende dag (29 januari) is de Middel burgse jeugd aan de beurt. Vanaf 14.00 uurt wordt tijdens de kin- derlach-in de beste proclameur gekozen die vervolgens de eer biedwaardige titel van jeugdprins of prinses krijgt. De grote-lach-in show begint die avond om 20.11 uur. Voorverkoop van de kaarten door de lach-in is op 26 januari tussen 19.00 uur en 20.00 uur in het Zuiderbaken. Tieners dingen tot slot op 5 februari vanaf 20.00 uur naar een prijs voor de leukste kleding tijdens een tienercarna- vals-disco in het Zuiderbaken. Maar ook de Souburgers lopen warm voor de werkelijke knaller losbrandt. Zaterdag 29 januari neemt om 20.30 uur een buute- reedner plaats in een echte 'ze- verton' in wijkgebouw De Zwaan om het neuzenbal te openen. En de carnavalsvierders op leeftijd Woensdag 26 januari 1983 De Middelburgse theatergroep DODD bijt zaterdag 27 januari de spits afin het voorjaarsprogramma 1983 van de Stichting Middelburgs Theater. Net als voorgaande jaren heeft de theaterstichting weer een aantal optredens van gastgezelschappen op het programma staan, die plaatsvinden in het Kuiperspoorttheater te Middelburg. DODD speelt twee éénakters van Rens Schot, namelijk Menno en De Barrière. Menno (foto) is een monoloog, die bestaat uit zeven losse scènes. Zo zijn er de terugblikken op zijn jeugd; zijn eerste dansles, zijn eerste liefde en zijn ervaringen als pril student op kamers. Elke scène leidt tot zijn moeder, met wie hij duidelijk slecht heeft gecommuniceerd. Vele zaken zijn niet uitgesproken, hoewel veel is gesignaleerd. Andere scènes spelen in de periode dat Menno's moeder ziek is en de kans op genezing bijna uitgesloten is. De twee laatste scènes spelen in het heden wanneer wordt gewacht op het definitieve afscheid van moeder. In De Barrière nadert een anoniem heerschap een grensovergang. Hij zoekt allerlei excuses voor de middelen die hij tracht langs de douanebeambte te smokkelen. Als de grensbewaker hem echter bijna alles heeft ontnomen en hem ontdoet van zijn kleding (individualiteit), wordt dèidelijk dat het pleit beslecht is: hij accepteert zijn afscheid van het leven. Na DODD is het de beurt aan gezelschappen van buiten de provincie. Achtereenvolgeijs treden op: Le Comediëns uit Uden (5 februari). Toetsteen uit Amsterdam (19 februari). Expressie uit Heerlen (26 februari), Link uit Oosterhout 12 maart) en Trezoor uit Amsterdam (26 maart). De zaterdagen 5 en 19 maart zijn evenwel ook gereserveerd. Welk gezelschappen dan te gast zijn van de Stichting Middelburgs Theater, is nog niet bekend. Het optreden van de toneelgroepen begint om acht uur. De toegangsprijzen bedragen 7,50 en CJP/Pas 65 5,50. gen bij wijkgebouw Middenhof in de Kanaalstraat. Dé optocht ver trekt die middag om 14.11 uur vanaf de parkeerplaats bij de sporthal in Oost-Souburg. Om die tijd worden de kleine Stoepe schieters in De Zwaan verwacht. En onder het motto 'tien jaar lol in het Stoepeschietershol' dendert de sporthal Van Duivenvoorde vanaf 20.11 uur. Orkesten, dweilbands, boerenkapel, dansmariekes en natuurlijk de raad van elf en de hofdames verzorgen deze avond met veel fleur. De Middelburgse prins Willem de Eerste stapt de twaalfde om 11.11 uur uit de trein op het Middel burgse station. Hij krijgt een mu zikaal onthaal, waarna de stoet zich om 11.30 uur vanaf de Bui tenruststraat in beweging zet. Het grote carnavalsbal met alles wat daarbij hoort brandt die avond om 20.11 uur los in het Zuiderba ken, terwijl de jeugd om 14.00 uur een aanvang maakt in het wijkge bouw in Zuid. Wie wil kan alle mogelijke informatie krijgen over welke vorm van energie-opwekking dan ook. (FOTO RUBEN OREEL). jectieve voorlichting te geven, ter wijl het feite een voorlichtings campagne is van voorstanders van kernenergie', getuigt de WED. Stomtoevallig is die organisatie van 1 februari tot donderdag 3 fe bruari in Middelburg. Met een rijnaak meren de energie-infor manten aan bij de Loskade. Dit bezoek is een onderdeel van een varende energietentoonstelling, die al sinds 16 november in Ne derland onderweg is en tot 23 fe bruari duurt. Twaalf plaatsen werden al bezocht. Na Middel burg - de enige Zeeuwse plaats - maken op 11 februari lol wanneer om 20.11 uur het seniorekensbal begint in De Zwaan. Hoofdschotel. Na alle opwarmfestiviteiten be gint de twaalfde februari pas echt het grote carnavalsgebeuren om 11.11 uur. De Vlissingse burgerv ader Westerhout komt voor het eerst in de tienjarige geschiedenis van De Stoepeschieters persoon lijk de sleutel van de stad aan prins Canies de Eerste overhandi

de Vlissinger | 1983 | | pagina 1