IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL STADSVERNIEUWING IN VLISSINGEN WIJZIGING VAN DE BIJSTAND KUNSTUITING IN BEELD EN DIA'S Informatiepagina van de gemeente Vlissingen WAT LIGT TER INZAGE? DE VLISSINGER Woensdag 12 januari 1983 zrw.a Redactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333,"335 en 337/ Bouw van huurwoningen in de binnenstad Inspraak van bewoners belangrijk NOG MEER NIEUWE HUUR WONINGEN IN OMGEVING VAN DE GRAVE STRAAT OPENBARE VERGADERING PROJECTGROEP BESCHERMD STADSGEZICHT ACTIEVE STADS VERNIEUWING IN SCHELDE- BUURT PRESENTATIE WOONERFPLAN SIMON DE VLIEGERLAAN UITVOERING WOONERFPLAN HOBBEMALAAN IN FEBRUARI Met ingang van deze maand COMMISSIES VERGADEREN Openings "performance" in jeugdherberg 7/AW. //VS67 ^7// V^y/(W.7/ /AS77 Tot voor enkele jaren geleden vond het overgrote deel van de nieuwbouw in Vlissingen plaats aan de stadsrand. In de jaren '60 en vooral '70 werden dan ook nieuwe wijken gebouwd als Paauwenburg, Schoonenburg, Zeewijksingel, Westerzicht, Bossenburgh en Papegaaienburg. Aan het eind van de jaren '70 kwam er een langzame ommekeer in het beleid rond het bouwen van woningen en de daarbij behorende voorzieningen. Het gemeentebestuur vond dat er wellicht in het verleden wat te weinig aandacht was besteed aan behoud en vernieuwing van de bestaande woongebieden en de binnenstad. Er wordt sinds die tijd dan ook een stadsvernieuwingsbeleid gevoerd waarbij het bouwen van (huurwo ningen in de bestaande gebieden voorrang heeft. Voorbeelden daarvan in de praktijk zijn: Groenewoud, Hofje de Pauw, Commandoweg/Landingstraat, Verkuyl Quakkelaarstraat, Van Dishoeckstraat en in aanbouw - woningwetwoningen in de omgeving van de Gravestraat en de Slijkstraat. Vlissingen heeft thahs een aantal actieve stadsvernieuwingsgebieden waarin de stadsvernieuwing ter hand wordt ge nomen en waarbij aan de inspraak van de bevolking daarbij ruime aandacht wordt geschonken. On derdeel van die inspraak vormen zogenaamde projectgroepen waarin o.a. ambtenaren en bewoners samenwerken. Deze week vergadert er daarvan een aantal. Daarover leest u hierna en vindt u tevens wat ander "stadsvernieuwingsnieuws". De gemeente wil in het gebied "Gravestraat en omgeving" door de woningbouwvereniging "Goed Wonen" een aantal wo ningwetwoningen, bestemd voor de verhuur, laten bouwen naar ontwerpen van het architecten bureau Jobse BV. Deze woningen komen nog bij de al in aanbouw zijnde huurwoningen in dit ge bied, echter op andere verspreide plaatsen. Het gaat bij de nog te bouwen woningen om vervan gende nieuwbouw aan: Paar denstraat 31 t/m 37, Palingstraat 14, Nieuwstraat 238-240, Groene woud 55 en Kleine Kerkstraat 3 t/m 9 en om rehabilitatie (ver nieuwing) aan: Hendrikstraat 20, Groenewoud 57 t/m 71, Kleine Kerkstraat 1 en Wilhelmina- straat 95. Het bouwplan voor al deze huurwoningen moet in 1984 ge reed zijn. De woningen zullen in 1985 moeten worden opgeleverd. Bij de totstandkoming van het bouwplan wil de gemeente in spraak voor de buurtbewoners en voor de toekomstige bewoners geven. Burgemeester en wet houders hebben hiervoor de pro jectgroep Gravestraat en omge ving ingesteld. Deze projectgroep heeft deze week alle bewoners en eigenaren van panden in het ge bied en een aantal bij de stichting BASCO ingeschrevenen voor een woning in de binnenstad uitge nodigd voor een eerste inspraak avond over deze woningbouw. Deze inspraakavond is voor iedereen toegankelijk en wordt gehouden op woensdag 19 janua ri a.s. om 20.00 uur in het gebouw van de speeltuinvereniging "De Oude Stad" aan de Paarden straat. Tijdens deze avond zal in samenspraak met de architect worden bezien hoeveel, welke en wat voor soort woningen hier gebouwd zouden kunnen wor den. De mening van de (toekom stige) buurtbewoners is daarbij erg belangrijk! Voor een aantal stadsvernieu wingsgebieden in Vlissingen hebben burgemeester en wet houders zogenaamde project groepen ingesteld. Dat zijn sa menwerkingsverbanden van o.a. ambtenaren en vertegenwoordi gers van een wijkcomitê als be langhebbenden bij de totstand koming van de noodzakelijke stadsvernieuwing. Al deze pro jectgroepen vergaderen in het openbaar zodat elke wijkbewo ner of andere geïnteresseerde kan weten wat er in de betref fende wijk gaande is. Eén van die projectgroepen is de project groep Beschermd Stadsgezicht, werkzaam voor het gelijknamige deel van de oude Vlissingse bin nenstad. In deze projectgroep werken samen: de werkgroep Beschermd Stadsgezicht van het Wijkkomitee Binnenstad, de Stichting Stadsherstel Vlissin gen, de Vlissingse Ondernemers Centrale en de Werkgroep Stadsvernieuwing van de ge meente Vlissingen. Deze project groep vergadert vandaag, 12 ja nuari, om 20.00 uur in het open baar in het stadhuis. Op de agenda staat o.a. de voortgang van de diverse bouwlokaties Groenewoud-Provooststraat en Beursstraat. In de Vlissingse Scheldebuurt komen de stadsvernieuwingsac tiviteiten wat in een stroomvers nelling door o.a. de toekomstige nieuwbouw van woningen op de plaats van de voormalige Schei- decentrale en het op handen zijnde "opknapplan" en bestem mingsplan voor de gehele buurt. Over al deze zaken vergadert morgen 13 januari de project groep Scheldestraat en omgeving om 20.00 uur in het openbaar in het stadhuis. In deze door burge meester en wethouders ingestel de projectgroep zijn vertegen woordigd: het Wijkkomitee Scheldebuurt, de Winkeliersve reniging Scheldebuurt, de wo ningbouwvereniging Vereniging tot Verbetering van de Volks huisvesting (ad hoe) en de Werk groep Stadsvernieuwing van de gemeente Vlissingen. Tijdens deze vergadering - die voor iedereen vrij toegankelijk is - zal o.a. worden gesproken over het ontwerp van de stedebouwkun- dige randvoorwaarden voor de woningbouw op de plaats van de voormalige centrale op de hoek van de Aagje Dekenstraat en de Scheldestraat, het ontwerp-re- habilitatie uitvoeringsplan ("op knapplan") en het voorontwerp van het bestemmingsplan voor de buurt. De projectgroep woonbuurtver betering Simon de Vliegerlaan heeft in opdracht» van burge meester en wethouders een plan voor een woonerf gereed. In deze projectgroep werken ambtena ren en buurtbewoners samen. B w vinden het mede door de be woners gemaakte plan een goed plan dat ook financieel mogelijk is. Voordat zij dit echter aan de gemeenteraad aanbieden om het benodigde geld beschikbaar te stellen, willen b w het uit eindelijke plan nog één maal aan alle bewoners van de Simon de Vliegerlaan laten zien. Alle be woners van de straat zijn daarom schriftelijk door de gemeente uitgenodigd voor deze presenta tie op donderdag 13 januari a.s. om 20.00 uur in de openbare Jan Ligthartschool in de Willem van de Veldelaan. Namens het college zal op deze avond de wethouder van o.a. openbare werken en stadsvernieuwing de heer W. Wisse, aanwezig zijn. Op de foto: Een deel van het actieve stadsvernieuwingsgebied Beschermd Stadsgezicht met links op de voorgrond de St. Jacobskerk en rechts onder het Bellamypark. Links bovenaan de foto het actieve stadsvernieuwingsgebied Gravestraat en omgeving (luchtfoto: Slagboom en Peeters). In december vorig jaar verleende de gemeenteraad een krediet van 204.800,- voor het maken van een woonerf in de Meindert Hobbemalaan. Dit plan is na een enquête onder de bewoners van de straat in overleg met hen op gesteld door de projectgroep woonbuurtverbetering Meindert Hobbemalaan. Momenteel vindt de aanbeste ding van het plan plaats. Wan neer deze achter de rug is zal de aannemer naar verwachting eind februari met de uitvoering kunnen beginnen. De Algemene Bijstandswet (A.B.W.) geeft geldelijke steun aan iedere Nederlander die niet voldoende voor zichzelf en zijn gezin kan zorgen. Hoeveel bijstand wordt uitgekeerd door de sociale GEZINNEN (NORMBEDRAG) Per week/per maand voor een echtpaar ƒ333,95/ 1.447,05. Be treft het een één-oudergezin dan worden bovenstaande bedragen verminderd met 33,40 per week of 144,70 per maand. Plus: Premie De premie die u betaalt voor een vrijwillige verzekering of be jaardenverzekering bij een zie kenfonds. Maar niet de aanvul lende premie. Plus: Vakantie-uitkering Een vakantie-uitkering voor een echtpaar 17,47 per week of 75,70 per maand. Deze uitkering is voor het één-oudergezin 15,72 per week of 68,13 per maand. Eens per jaar, in juni, wordt dit bedrag uitbetaald. ALLEENSTAANDEN (NORM BEDRAG) per week/per maand 23 jaar en ouder 233,75 1.012,95 22 jaar 213,45 21 jaar 194,00 20 jaar 172,00 19 jaar 166,95 18 jaar 166,95 924,90 840,60 745,25 723,55 723,55 Plus: Vakantie-uitkering Een vakantie-uitkering van 12,23 per week of 52,99 per maand voor personen van 23 jaar en ouder. Voor een lagere leeftijd geldt: per week/per maand 22 jaar 13,03 56,46 21 jaar 11,74 50,86 20 jaar 11,57 ƒ50,13 19 jaar 9,65 ƒ41,81 18 jaar 8,60 37,28 De bedragen voor personen van 18 tot en met 20 jaar gelden voor hen die werkloos zijn en niet meer thuis wonen. De uitkering wordt eens per jaar, in juni, uit betaald. Plus: de premie die u betaalt voor een vrijwillige Deze en komende week vergade ren de volgende vaste commissies van advies en bijstand en/of be stuurscommissies (ex art. 61 Ge meentewet). Voor zover er niets anders staat vermeld komen ze bijeen in het stadhuis. Gezien het feit dat de kopij van deze informatiepagina circa een week tot veertien dagen voor de te houden vergaderingen moeten worden ingeleverd bestaat de mogelijkheid dat er nog wijzi gingen in de vergaderdata op treden. De commissies die vergaderen zijn die voor: - financiën op woensdag 19 de cember, aanvang 16.00 uur; - onderwijs op dinsdag 18 ja nuari, aanvang 19.30 uur; - openbare werken en volks huisvesting op maandag 17 januari, aanvang 19.30 uur; In de gemeentelijke galerie "Bellamy 19", Bellamypark 19, is vanaf zaterdag 15 januari tot vrijdag 11 februari as. een tentoonstelling van de kunstenaar Gertjan Evenhuis te zien (van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur, op zaterdag van 13.00-17.00 uur). Eigenlijk is tentoonstelling niet het juiste woord, want de bezoekers kunnen tijdens de openingsuren hun eigen omgevingskunst maken doormiddel van het projecteren van dia's op een gipsbeeld die kunnen worden ingeschakeld met diverse vloerschakelingen. De dia's sugge reren samen met het beeld bewegingen. Een dergelijke kunstuiting noemt men een "environment". Bij wijze van opening van de tentoonstelling geeft de kunstenaar zelf een openings-"performance" op zaterdag 15 januari a.s. om 14.00 uur in de grote zaal van de jeugdherberg op de hoek van de Hellebardierstraat en de Breewaterstraat. Op de foto: een idee van het "environment". dienst, hangt af van de eigen inkomsten. Met ingang van deze maand zijn de bijstandsuitkeringen gewijzigd. De belangrijkste bedragen vindt u hieronder. verzekering of een bejaarden verzekering bij een ziekenfonds. Maar niet de aanvullende pre mie. THUIS-INWONENDE KINDE REN (NORMBEDRAG) per week/per maand 18 jaar (werkloos of invalide) 78,75 ƒ341,15 19 jaar (werkloos of invalide) 95,20 412,60 20 jaar (werkloos of invalide) 116,95 506,85 Plus: vakantie-uitkering Een vakantie-uitkering voor 18 jarigen (werkloos of invalide) 8,60 per week of 37,28 per maand. Bij de leeftijd van: per week/per maand 19 jaar 9,65 ƒ.41,81 20 jaar 11,57 ƒ50,13 De uitkering wordt eens per jaar, in juni, uitbetaald. ANDERE INKOMSTEN Bijstand wordt gegeven als er geen of te weinig inkomsten zijn, da's duidelijk. In het eerste geval (géén) krijgt men een van bovengenoemde bedragen. Nu zijn er misschien andere inkom sten. Wanneer het is uit alimen tatie of een andere sociale uitke ring, dan worden deze van het normbedrag afgetrokken. Het wordt anders wanneer het gaat om inkomsten uit (deeltijdar beid, onderverhuur of kostgeld. Alleen, opgelet, bij elkaar opge teld mag u van de inkomsten die u op (één van) deze manier(en) krijgt als echtpaar of als één-ou dergezin niet meer houden dan ƒ217,05 per maand. Voor een al leenstaande Van 23 jaar en ouder is dat bedrag 151,95 per maand. Deze zogenaamde maximale vrijlating is voor jongere alleen staanden van 22 jaar 138,75 per maand, van 21 jaar 126,10 per personeelszaken en organisa tie op woensdag 19 januari, aanvang 17.00 uur; sociale aangelegenheden op woensdag 19 januari, aanvang 19.30 èur; verkeer op woensdag 12 ja nuari (vandaag) in het poli tiebureau, aanvang 19.00 uur; welzijn op maandag 17 janua ri, aanvang 17.00 uur. De vergaderstukken kunnen worden ingezien in de vijf ge meentelijke informatiehoeken. Die zijn te vinden in het openba re bibliotheek (aan de Spui straat), in het stadhuis ('onder de trap'), de wijkcentra 'Open Hof' (Alexander Gogelweg, Paau wenburg), 'Aldegonde' (Wester zicht) en 'Middenhof' (Kanaal straat, Oost-Souburg). maand, van 20 jaar 111,80 per maand, van 19 jaar 108,55 per maand, van 18 jaar ƒ57,95 per maand ert voor thuiswonendeen van 20 jaar 76,05 per maand, van 19 jaar 61,90 per maand en voor die van 18 jaar 51,15 per maand. Hoe wordt nu berekend welk be drag uit verdiensten uit arbeid men mag houden. Welnu, bij (deeltijd)arbeidsinkomsten ligt dat op 25 procent. Wanneer u bijvoorbeeld een uitkering ont vangt van duizend gulden en u verdient vierhonderd gulden bij, dan mag u honderd gulden hou den. Bij één-oudergezinnen wordt de eerste 72,35 van wat de ouder per maand verdient niet afgetrokken. Door deze mogelijkheden voor (bij)-verdiensten in te bouwen (officieel heet dat "vrijlatingsfa ciliteit") kan de uitkeringsont- vang(st)er een zekere band krij gen of houden met werken. Het is dan ook bedoeld als stimulans om aan het arbeidsproces mee te doen, zolang een volledige werk kring niet mogelijk is. Er moet dan echter worden voorkomen dat, wanneer zij of hij een volle dige baan zou kunnen krijgen, de inkomsten zouden teruglopen ten opzichte van de 'uitkering met bijverdienste'. Om die reden is de 25-procents-grens ingesteld. Die geldt overigens gedurende twee jaar nadat wordt begonnen met (bij)verdiensten. In bijzon dere gevallen kan die periode worden verlengd. Onderverhuur Ook van de onderverhuur mag 25 procent van de netto-inkomsten worden gehouden. Deze zijn ge lijk aan veertig procent van het met de huurder overeengekomen bedrag voor huur, electriciteit en dergelijke. Kostgangers Ook wie door het 'houden' van kostgangers wat bij wil verdie nen mag dat. Wie minder dan drie kostgangers heeft, mag 25 procent van de netto-inkomsten houden. Deze netto-inkomsten bedragen veertig procent van het kostgeld, maar minimaal 51,15 per week per kostganger of 221,65 per maand per kostgan ger. Zijn er drie of meer kost gangers dan worden alle ver diensten daaruit van de uitke ring afgetrokken. In dat geval heeft men namelijk een pension- bedrijf; wordt men beschouwd als zelfstandige en heeft men op grond daarvan geen recht op bij stand. Kostgeld inwonende kinderen. Van uw kinderen die een inko men hebben kunt u een redelijk kostgeld verwachten. Daarin zit ook een bijdrage in de vaste ge- zinslasten. De bijstand stelt daar een zekere aftrek tegenover. Dat is tenminste 13,45 per week of 58,30 per maand voor meerder jarige en 9,00 per week of 38,90 per maand voor minderjarige kinderen. Overgangsregeling Voor degenen die door deze nieuwe regeling (die op 1 januari jl. inging) op achteruit gaan is een overbruggingsperiode inge bouwd. Deze komt er op neer dat per 1 januari jl. een overbrug gingstoeslag geldt van driekwart van het verschil tussen het oude en het nieuwe vrijgelaten be drag. Deze toeslag wordt, ver spreid over anderhalf jaar, ver volgens elk half jaar vermin derd. BEWONERS VAN BEJAAR DENTEHUIZEN (NORMBE DRAG) De kosten van verzorging of ver pleging. De volgende onderdelen zijn ook 'van toepassing op per sonen in overige inrichtingen, voor wie de kosten van verzor ging en/of verpleging de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten. Plus: de premie die u betaalt voor een bejaar denverzekering of een vrijwilli ge premie bij een ziekenfonds. Maar niet de aanvullende pre mie. Plus: een bedrag voor persoonlijke uitgaven eens per maand. Voor alleenstaanden is dat maximaal 245,30 en voor een echtpaar 422,65. Als u door persoonlijke omstandigheden weinig privé-uitgaven kunt doen, wordt de uitkering lager, maar niet minder dan 95,90 voor alleenstaanden en 172,45 voor een echtpaar. Plus: een vakantie-uitkering die gelijk is aan de vakantieuit kering van de A.O.W.. Voor een alleenstaande is dat per maand 52,99 en voor een echtpaar 75,70. Plus: Als de kosten van broodmaaltij den niet in de verzorgingsprijs zijn begrepen, ontvangt een al leenstaande daarvoor maximaal 91,95 en een echtpaar maximaal 183,90 per maand. De bijstand wordt verleend voorzover de eigen inkomsten niet voldoende zijn om boven staande kosten te betalen. Hebt u als inkomsten naast de A.O.W. echter nog een pensioen dan mag u daarvan als echtpaar maxi maal 50,- en als alleenstaande maximaal 25,- per maand houden. Personen in bejaardentehuizen en overige inrichtingen mogen bovendien van hun netto-ver diensten uit arbeid tien procent houden. Eigen vermogen U hoeft niet al uw spaargeld aan te spreken voor u voor bijstand in aanmerking komt. Het vrijgela ten eigen vermogen is per 1 ja nuari 15,200,- voor gezinnen, 7.600,- voor alleenstaanden, ƒ9.200,- voor bejaarde echtpa ren in bejaardentehuizen of in richtingen en ƒ4.600,- voor be jaarde alleenstaanden in bejaar dentehuizen of inrichtingen. De rente over dit vermogen is ook vrij. Inlichtingen Voor meer informatie over de bijstand kunt u terecht bij de so ciale dienst in het stadhuis ('s morgens geopend van 8.30-12.30 uur; telefonisch afspreken tus sen 9.00-10.00 uur). Voor inlich tingen over deze publikatie kunt u op werkdagen contact opnemen met de Gemeentelijke Sociale Dienst, tel. 15100, toestel 249 en 250. breng afgewerkte olie naar: de reinigingsdienst (edisonweg 9) uw garagebedrijf Bij de afdeling ruimtelijke orde ning (stadhuis, eerste verdieping) liggen de volgende stukken ter inzage: De voorbereidingsbesluiten, zoals die door de gemeenteraad in zijn vergadering van 17 de cember werden vastgesteld voor: 1. gedeelten van het gebied Bui tenhaven; 2. de omgeving van de Dokter Gallandatstraat; 3. de omgeving van het Stad huisplein.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 5