Warmtecentrum Zeeland JONGEPIER RUIMT OP! KORTINGEN VAN 10 tot 50% JAN JONGEPIER Een Zeeuwse ervaring IN BEROEP let op Ruim 800 miljoen nodig voor ombouw centrales Borssele Werkvergunningen DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 12 januari 1983 Provinciale staten van Zeeland moeten een beslissing nemen over het definitieve voorstel voor de ombouw van de met olie en gas gestookte PZEM-centrales in Borssele op kolen. Aandeelhouders Meer kolen voor energieop wekking Vliegas Kolenhaven Información sobre permiso de trabajo Calisma müsasdeleri hakkin- da bilgi Capaciteit Gevolgen voor milieu Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 VERGUNNING HOECHST NU GASPRIJS 71,4 per liter Dijkwel Vlissingen B.V. Wij gaan binnenkort verbouwen en ruimen al ons sanitair op tijdens de uitverkoop die wij starten op 1 3 januari Gaat u verbouwen stel dan uw aankoop van sanitair nog even uit, want wij ruimen alles op tegen bodemprijzen. Westhavendijk 3, Goes Tel. 01 100-28052 AANVRAAG ONTWERP-VERGUNNING GEMEENTE VLISSINGEN KOM LANGS EN OVERTUIG UZELF SPORTHUIS Langeviele 33-35 Middelburg ABDIJ WS Schouw in voormalig gemeentehuis Oud- Vossemeer Begin oktober van vorig jaar bezochten 75 Amerikaanse burgers de provincie Zeeland. Dat gebeurde ter gelegenheid van de Bioentennial (herdenking 200 jaar betrekkinqen tussen Nederland en de VS). Velschillende Amerikaanse gasten hebben door middel van uitvoerige brieven laten meten hoezeer ze het be zoek aan Zeeland op prijs hebben ge steld. Een van hen, mevrouw Erma C. Wie- neke uit Rookford, schreef een uitvoe rig, interessant reisverslag, waaruit we een aantal citaten laten volgen. Onderweg met de bus in Zeeland: 'De mensen hadden het erover hoe groen het land was. Net Ierland! Later verna men we dat ook hier de bladeren van kleur veranderen en afvallen, maar niet zo plotseling en zo vroeg als bij ons. De zon kwam tevoorschijn, maar al vlug was het nog mistiger dan daarvoor. Het KLM-gidsje vertelde dat Nederland in oktober 100 uur zonneschijn heeft. Het grootste deel daarvan moet wel in minuten worden gemeten, want we hadden maar een dag zonder regen. Er waren fietspaden langs de wegen en we zagen veel fietsers. Zeeland is niet zo dichtbevolkt als de rest van Neder land en de wegen leken zo rustig Over burgemeesters: "Wegingen naar Oud-Vossemeer, gemeente Tholen, waar we werden begroet door de bur gemeester, die een speech hield. Het was de eerste van vele speeches die we te horen kregen van officiële personen die van hun achting en liefde voor ons land blijk gaven èn van hun dankbaar heid jegens ons voor de bevrijding van hun land in de Tweede Wereldoorlog. We werden steeds ontvangen in inte ressante eeuwenoude stadhuizen. Ik rook de koffie al voordat we naar binnen gingen. Burgemeesters worden in Nederland benoemd door de konin gin. Een burgemeester maakt promotie door te worden benoemd in een andere gemeente. Ze dragen met zorg be werkte zilveren kettingen, symbool van het ambt". Over huizen: "Alle huizen die we zagen waren van steen en de meeste hadden rode dakpannen. De meeste stallen en schuren waren ook van steen. De hele week zagen we er maar twee die van hout waren. Nederland heeft geen hout". Over het Deltaplan: "De Nederlanders zijn meesters in waterbouw - ze doen met de zee wat ze willen en ze hebben een grote technische ervaring om zout en zoet water gescheiden te houden. Toen we in een van de pijlers (van de stormvloedkering Oosterschelde) naar binnen gingen bleek dat hij was ver deeld in secties en dat elke sectie zo groot was als een flink huis. Het was een indrukwekkende ervaring om van zo dichtbij kennis te maken met iets dat zo belangrijk is voor de toekomst van Nederland". Over de verschillende ontvangsten: 'Iedereen deed zoveel moeite voor ons en dan bedankten ze ons ook nog voor onze komst!" De kosten van het project worden ge raamd op 802 miljoen. Zoals bekend kan het een belangrijke stimulans voor de sector ketelbouw van "De Schelde" in Vlissingen betekenen. Gedeputeerde staten adviseren pro vinciale staten een bindend mandaat te geven aan hun vertegenwoordigers in de aandeelhoudersvergadering van <je NV PZEM. De aandelen van de PZEM zijn namelijk voor twee derde in handen van de provincie. Het overige PZEM wil kolen stoken J--ui GA derde deel is eigendom van de Zeeuw se gemeenten. "Bindend mandaat" wil zeggen dat de vertegenwoordigers van de staten in de aandeelhoudersvergadering dienen te stemmen overeenkomstig de beslis sing van de meerderheid van provin ciale staten. In het voorstel van de directie voor de ombouw van de centrales in Borssele wordt uit de doeken gedaan dat de Sa menwerkende Energieproduktiebedrij- ven in Nederland (SEP) tot de conclusie zijn gekomen dat het aandeel van ko- lenstook in de electriciteitsproduktie moet worden verhoogd tot ongeveer 40% in 1990. Om dit te bereiken gaat de voorkeur uit naar ombouw van bestaande centra les, zolang dit niet duurder is dan nieuwbouw. Vooruitlopend op het nieuwe elektrici teitsplan 1987/1988 is de SEP ak koord gegaan met ombouw van de centrales Maascentrale 6, Maasvlakte 1 en Borssele 10 en 11. bijzondere aandacht aan het beperken van de uitstoot van stikstofoxyde. Speciale branders en een schoorsteen van 1 75 m moeten bewerkstelligen dat er op leefniveau geen schadelijke ge volgen zullen zijn. Ten opzichte van de huidige situatie zal er een uiterst ge ringe toename van het stikstofoxyde- gehalte plaatsvinden. Van de zeer fijne vliegas (stof) wordt 99,7% door filters tegengehouden. Hiermee blijft de PZEM binnen de geldende milieunor men. Bovendien wordt het overblij vende stof zeer goed door de hoge schoorsteen verspreid. Tenslotte heb ben de stofdeeltjes geen zure eigen schappen, die hinder of schade kunnen veroorzaken. Dit in tegenstelling tot sommige afvalprodukten bij oliestook. De afgescheiden vliegas zal in beginsel worden afgevoerd. De PZEM zal daar toe gaan deelnemen in de Vliegasunie, die door enkele zusterbedrijven is op gericht. Vliegas kan worden gebruikt in de cementindustrie en in de wegen bouw. Er zullen ook opslagmogelijkheden voor vliegas moeten komen. Ter voorkoming van verstuiving wordt het materiaal nat gehouden. Er zal een speciale haven moeten wor den gegraven, loodrecht op de Van Cittershaven om de aanvoer van vol doende kolen te garanderen. Deze ha ven zal geschikt moeten zijn voor de ontvangst van zeeschepen met een la ding van meer dan 80.000 ton. De opslag moet gebeuren op een ter rein vlakbij de haven. Via de info-telefoon kunnen Spanjaar den, Turken en Marokkanen informatie krijgen over de vergunningen die zij nodig hebben om in Nederland te kunnen werken. De informatie wordt in hun eigen taal gegeven. De lezers van Abdijnieuws wordt ge vraagd mensen die daarvoor in aan merking te komen op de oproep, die hieronder in de drie talen volgt, te wij zen. (Arabisch elders op deze pagina). Desde el 3 de enero de 1983 hasta el 31 de enero de 1983 inclusive, Ie sera posible obtener información telefóni- cas en su propio idioma sobre los per- misos que necesita para poder trabajar en Holanda. Al efecto hay que llamar por teléfono el numero: 030-313024. Hollanda da calisabilmek icin ne cesit müsandelerin gerekli oldugu hakkinda bilgileri 3 Ocak den 31 Ocak 1 983 ta- rihine kadat acagida bildirilen telefon- dan kendi lisaninizda ögrenebilirsiniz. Bunun icin 030-315212 numarasini cevirmeniz gerekir. Om te bouwen centrales Borssele Het plan van de PZEM voorziet in de bouw van een rookgasontzwavelings installatie voor de helft van de rook gassen. Een ontzwavelingsinstallatie voor de gehele rookgassenstroom zou de ex ploitatie ƒ13 miljoen per jaar duurder maken, wat het gehele project op losse schroeven zou zetten. Het -toenmalige- ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne ging hiermee akkoord, hoewel men in be ginsel (voor nieuwe centrales) een 100%-ontzwaveling wil. De PZEM zal kolen gaan stoken met een laag zwavelgehalte, namelijk 1,1%. Dit kan bij volledige belasting resulteren in een jaarlijkse uitstoot van 9.500 ton zwaveldioxide. Op dit mo ment mag de oliecentrale tweemaal zovol, nl. 18.000 ton uitstoten. Het ontwerp van de centrale besteedt De nieuwe kolencentrale krijgt een netto-capaciteit van 397 MegaWatt, 21 MW meer dan de beide huidige centrales samen. De twee olie/gasgestookte ketels zul len door één kolen/gasgestookte ketel worden vervangen, terwijl de beide be staande hog ed ruk-turbines worden vervangen door één nieuwe hog ed ruk turbine. Vergeleken met de huidige installatie komt de verhouding tussen gebruikte brandstof en geleverde elektriciteit on geveer 2,5% gunstiger te liggen. De nieuwe centrale zou voor 1 decem ber 1986 gereed moeten zijn. Provinciale staten behandelen het voorstel in hun vergadering van 28 ja- Dinsdag 1 8 januari, 11.30 uur behan delt de AROB-commissie uit gedepu teerde staten het beroep van de volks dansvereniging Goes die bezwaar heeft ingediend omdat gs subsidie hebben geweigerd voor een kinder- en tienerdansmiddag Gs vinden dat het voornamelijk om een plaatselijk belang gaat. De zitting wordt gehouden in het pro vinciehuis, Sint 'Pieterstraat 42 in Middelburg, en is zoals altijd open- PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG Hoechst Holland N.V. te Vlissingen heeft bij hen op 21 september 1982 een aanvraag om vergunning ingevolge de Wet inzake de luchtverontreiniging inge diend voor het uitbreiden van een chemische fabriek door het plaatsen van een stofafzuiginstallatie in de zoutverlading. De inrichting is gelegen aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nos. 526, 559, 576 en 609. TER INZAGE Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunning te verlenen onder voorschriften tot het voorkomen of beperken van luchtverontreiniging. De aanvraag met bijlagen, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 13januari 1983 toten met 14 februari 1983 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 uur en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 8, Mid delburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEROEP Vanaf 13 januari 1983 tot en met 14 februari 1983 kan tegen voornoemde vergunning beroep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de be trokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid, onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht, of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 15 februari 1983 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Ko ningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur. Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 12 januari 1983. PEUGEOT Pres. Rooseveltlaan 745 4383 NG Vlissingen tel. 01184-12008 TALBOT PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van de artikelen 12 en 29 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG De gemeente Vlissingen heeft bij hen op 2 december 1982 een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het uitbreiden van de ge meentelijke en regionale brandweerkazerne met een opslagtank voor koolzuur met een inhoud van maximaal 750 kilogram. De inrichting is gelegen aan de Van Dishoeckstraat 131 te Vlissingen, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie A, nos. 3798, 3799 en 5122. TER INZAGE De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voor schriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder voor de omgeving) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 13 januari 1983 tot en met 14 februari 1983 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30 - 12.30 uur en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 8, Mid delburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 14 februari 1983, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking, liggen de stukken ter inzage op bovenvermelde plaatsen, en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen zowel het geven van de gevraagde vergunning, als tegen de ontwerp-vergunning, en wel tot 15 februari 1983. Tevens kan worden verzocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet kenbaar te maken. Indien daarom wordt verzocht, kunnen tot 8 februari 1983 tegen de aanvraag en/of ontwerp-vergunning mondeling bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (tel.: 01180-31500).

de Vlissinger | 1983 | | pagina 17