zijn ZAKEN Schoolfoto uit de oude doos Keiic Id^a uit Q? het zakenhart Unieke vinding tegen sneeuw en ijs MIDDELBURGSE TRENDSETTERTJES Bovag-autorijschoolhouders zetten buurtbewoners in de bloemetjes SPEELGOEDLANDADIEU Dinsdag 21 december 1982 DE F AAM-DE VLISSINGER Ankie Slager: WIE MOOI WIL ZIJN IS WELKOM CUTEX GALAXY - ZILVERKLEUREN VOOR DE FEESTDAGEN Dooikorrels Langer werkzaam Zang- en orgelavond Gevonden voorwerpen Spelinstuif Sinipelhuys Kerkdiensten Hervormde Gemeente Middelburg (gedeeltelijk) Service of Nine Lessons and Carols Bijzondere kerstviering in Ontmoetingskerk Gemeenteraad Veere vergadert Gitaarcursus in de Paraplu Kerstprestatieloop Afsluiting volwassenensoos Kerstprogramma in De Piek Trui houdt open-avond Geen bijeenkomsten één-oudergroep Kerstzangavond Youth for Christ verkoopt oliebollen Kerst-inn YFC Culturele raad gesloten INFORMATIERUBRIEK OVER HET WEL EN WEE VAN ONZE ADVERTEERDERS VERSCHIJNT EXCLUSIEF IN DEZE KRANT De winterse omstandigheden van sneeuw, ijzel en gladheid kunnen thans iedere dag actueel worden. Daarbij wordt de gladheid al sinds vele jaren bestreden met strooi- zout; een mengsel van grove zout en zand. De schadelijke gevolgen van deze gladheidsbestrijding zijn algemeen bekend en helaas vaak nog merkbaar tot vér in de zomer. Verzilting van het milieu, oxida tie- en roesten van metalen en het uitbijten van beton of vloerbe dekkingen zijn de bekendste schadelijke gevolgen van strooi- zout. De kleding voor de feestdagen, kent dit jaar weer veel zilverkleu rige details, die bij de lichtjes van de kaarsen en de kerstboom fees telijk schitteren. Dit inspireerde Cutex tot het maken van drie zil- vertïnten nagellak en bijpassende oogschaduw onder de naam Ga laxy, de Melkweg. De drie nagel lakken zijn: - North Star, een zuivere zilver- kleur - Eclipse, zilverkleurig met een grijze tint; - Meteorite, een zachtpaarse tint met zilverglans. Het bijpassende duo-doosje oog schaduw Eclipse bevat een zilver- kleur en een zachtpaarse tint met zilverglans. Wat aandacht voor jezelf werkt ontspannend. Even een uurtje verzorging na de drukke voorbe reidingen voor de feestelijke avondjes frist weer lekker op. De verzorging van de handen hoort daar natuurlijk ook bij. Wat tips voor een mooi resultaat: - verwijder de oude nagellak met een remover, niet met pure aceton waardoor de nagels erg uitdrogen. - vijl de nagels met een fijne vijl, en naar één kant, dus niet heen en weer, waardoor de kans op splij ten minder groot wordt. - zorg dat de nagels niet vochtig of vet zijn als ze gelakt worden, want dan pakt de lak slechter - een basicoat onder de gekleure nagellak beschermt de nagels tegen verkleuren. - een overcoat over de lak maakt de lak sterker en de nagels dus langer mooi. - gebruik een handcrème, maar dus na het lakken van de nagels. Mode wordt niet altijd gedicteerd door de haute couture in Parijs. Drie Middelburgse kinderen van rond de tien jaar hebben kleding aangeschaft die bepaald niet in modeboeken anno 1982 staat. Ze lijken echte jonge heren. Jorn Hanneman. Olivier Beekman en Valentijn de Valk hadden genoeg van altijd maar die strakke spij kerbroek en slobberende trui. Bij La Vaca, een winkel aan de Lange Delft in Middelburg waar kleding en vele andere spullen met een nostalgische waas worden ver kocht, schafte het drietal zich een pak aan, dat verre dertigers en veertigers zich nog wel kunnen herinneren als ultra modern toen zij nog tien jaar waren. Valentijn was er het eerst in gekleed. "Ik vroeg voor Sinterklaas een punk- pak en ik kreeg dit" vertelt hij te vreden over de keuze van de Sint. Jorn en Olivier volgden snel. "We hadden bovendien plannen om een rock en roll bandje te starten", vult Olivier aan. En Horn: "We oefenden al en dachten: Kijk zo'n pakje zou leuk zijn voor ons bandje". Volgens La Vaca vliegen deze pakken de deur uit. De pakken, die verkrijgbaar zijn in vele maten zijn splinternieuw. Het is een overjarige partij confectiemaat- pakken die de naaitafel verliet tegen de jaren zestig. Het is een goede ontwikkeling dat de in Leiden gevestigde chemie- importeur Pieter van Ruiten erin is geslaagd de importrechten te verwerven van het in Nederland nog vrijwel onbekende, maar unieke product dooikorrels. Dooikorrels zijn kleine helder witte kristalletjes, samengesteld uit chemisch-ongevaarlijke stof fen. Het meest belangrijke is dat alle schadelijke neven-effecten van strooizout bij dooikorrels niet aanwezig zijn. Het product is ge heel onschadelijk voor het milieu; de korrels behoeven niet wegge veegd te worden en het dooiwater wordt volledig door de natuur opgenomen en zonder schadelijke gevolgen voor plantengroei afge broken in het grondwater. Dooi korrels zijn verder veilig voor alle metalen. Roestvorming of oxida tie blijft geheel achterwege. Vlek ken op tapijt of vloerbedekking zijn uitgesloten en het uitbijten of etsen van beton blijft geheel achterwege. Dooikorrels zijn niet alleen veili ger in het gebruik: zij werken ook veel effectiever en sneller dan strooizout en blijven bovendien vijf maal langer werkzaam. Het grote scala van pluspunten en vooral ook de milieuvoordelen maken de prijs van dooikorrels alleszins acceptabel. Zeker als men daarbij bedenkt dat de blij vende schade aan milieu of mate riaal jaarlijks na het wintersei zoen. vele, vele malen groter is dan de "investering" in een 20 kg-drum van dit nieuwe product. Voor alle informatie: Pieter van Ruiten chemie b.v. Postbus 15055-2301 GB Leiden; telefoon 01712-8930. Het getuigt in deze tijd zeker van durf en ondernemingslust om een eigen winkeltje te beginnen. De Middelburgse kleermaakster An kie Slager trok die stoute schoe nen aan: ze heeft sinds kort haar eigen kleine kledingsatelier aan de Rotterdamse Kaai 3, vlak naast de bekende radio- en TV-zaak van Rotil. Binnen is het erg mooi: veel blank hout en rood geverfde bal ken, bloemen en zachte muziek. Wat natuurlijk meteen in het oog springt zijn haar creaties: de jas sen van fluweel bijvoorbeeld, die je overigens de laatste tijd op straat overal tegenkomt. Haar vader was een Groningse hoe denmaker en Ankie heeft geruime tijd bij hem gewerkt. Toen ze later in Middelburg kwam wonen, ver langde ze ernaar om "de draad weer op te nemen" maar dan op haar manier. Op een dag begon ze gewoon. Ze maakte naar eigen inzicht en smaak een paar jassen van fluweel en nam die mee naar kunstmarkten. Tot haar eigen verbazing vlogen ze weg. Ze kreeg hopen bestellingen en kon maar met moeite de vraag naar haar kleding bijhouden. Ook in het Ambachtencentrum, waar ze haar eerste atelier opende, steeg haar omzet met sprongen. Nu heeft ze haar eigen winkeltje. En de klan ten hebben haar al weer weten te vinden. Kwaliteit bewijst blijk baar zichzelf. Wat is het geheim van haar succes? Ankie: "Ik denk mijn persoonlijke stijl, die overi gens ook kan ontstaan vanuit de wens van de klant. Ik werk graag met fluweel, dat is een mooie, zachte stof. en de kleuren daarvan zijn warm. Mensen stellen die warmte op prijs. Het gebeurt dat iemand lukraak iets aantrekt en in de spiegel kijkt. Wat er dan kan gebeuren! Eén zo'n kledingstuk fleurt iemand soms zo op. dat het net is alsof er iemand anders voor de spiegel staat. Fantastisch is dat. dat ik met deze kleding iemand nog mooier kan maken dan hij al is". Ze vertelt dat ze samen met de klant op zoek gaat naar wat voor die persoon het beste en het mooiste is: welke stof, welke vorm. welke funktie, welke kleur, welke versiering. Daar rolt dan een bestelling uit. Ook verwerkt ze stoffen die voor heel andere din gen bedoeld zijn: stoffen voor gordijnen bijvoorbeeld, voor dus ters, dekens, of zelfs schotse rui ten. Daarvan maakt ze, al of niet op bestelling, jassen broeken, rokken, jurken en combinaties daarmee. Mensen die haar kle ding dragen knikken elkaar vaak begrijpend toe: "Dat van jou is zeker ook van Ankie hè? Ja, dat van mij ook". Werkt ze ook voor mannen? "Vrouwen hebben er weliswaar minder moeite mee om mooi te zijn en mooi gevonden te worden. Maar ik zou toch ook graag vaker voor mannen ontwerpen. Dat zou me veel voldoening geven. Je zou het zo kunnen zeggen: wie mooi wil zijn, is welkom. AAP, NOOT, MIES De heer C. Caljé stuurde ons deze klassefoto uit 1932 van de her vormde school in Biggekerke. Hij weet nog de volgende namen. Eerste rij: van links naar rechts: Meester Musch. Koos de Lange, Jaantje Caljé: Leentje Wijkhuijs, Marie de Witte. Janneke de Bois, Pietje Leijme, Evert Jansen. Wil lem Corbijn, Gerard van der Waa. Staande, Kees Caljé en Cor van der Waa. Tweede rij: Marie Arentse, Keetje Wijkhuijs. Corrie van Ham. Cato de Moor. Jan Caljé, Jan Vos, Aarnoud Janse, Lein Caljé. Jans de Voogd. Paulien Janse, Rine Simpelaar. Pietje Caljé. Derde rij: Aarnout Wijkhuijs. Kees Janse. Piet Janse, Jan Scheienberg, Neeltje de Potter, Coba Moens, Coba van Keulen en Janna Sim pelaar. Ook deze foto kunt u weer bij ons bestellen -door dit knipsel met J' 7.50 te zenden aan Faam-Vlis- singer. Postbus 5017. 4330 KA in Middelburg. Stuurt u munten, dan verplicht de PTT u de brief aan te teltenen. Cheques op naam van Ruben Oreel. Schrijf in de In de Zuiderkerk van de gerefor meerde gemeente in Middelburg- Zuid wordt donderdag 23.decem ber een zangen orgelavond ge houden, waaraan drie koren en twee organisten meewerken. Het gemengd koor 'V.Z.O.S.' uit 's- Gravenpolder zingt onder meer Psalm 68 en O zalig, heilig Beth lehem; het gemengd koor 'Schü- san E'duth' uit Middelburg-Zuid neemt onder meer Psalm 66 en Hoor de eng'len zingen D'eer in uitvoering en het kinderkoor, 'Jong Begonnen', eveneens uit Middelburg-Zuid. zingt Hoe zal ik U ontvangen, O kindeke klein en Ere zij God. Aan het orgel spelen Jaap Cop- poolse en Jan Proos. Zij begelei den ook de samenzang. Het con cert begint om half acht. In de periode van 24 november tot 15 december zijn bij de gemeen tepolitie te Vlissingen de volgende voorwerpen aangegeven: bril bruin montuur, bruin etui; pene- tui; rechter br. herenhandsch.; zwarte re. dameshandsch.: bl/rd/wi kinderhandsch.; bl. want; pr. beige herenhandsch.; zwarte handsch.; re. bruine he renhandsch.; bl. handsch.; pr. bruine herenhandsch.; zilverkl. herenhorloge; dameshorloge zwart bandje; bl/wit sportbroek; rode dassen; beige gestreepte das; witte das; donkerblauw vest; witte kindermuts: wi/bl sok: grijs jack met inhoud; grijs geruit jack; gr. beenwarmer; zw. rok; blauw re genpak; bl. lange broek; don- kerbl. gebloemde sjaal; 2 porte- monnee's; goudkl. hanger; zilv. kinderarmband; hanger; diverse sleutels; schooltas; pl. tas met o.a. jack; schooltas. Aangegeven die ren: bij particulier: zwart konijn, beige neus oren, kleine bou vier. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag 9 12 en van 14 - 16 uur. In dezelfde periode werden bij de gemeentepolitie te Oost Souburg aangegeven: li. rode handschoen met kunstleer (nov); ro/wi sjaal; vlaggestok; bruine portemonnee: beige damesregenjas; gele voet bal; kinderwant diverse kleuren; 2 sleutels aan hanger. In het Simpelhuys (bij de Engelse kerk) in Middelburg wordt woensdag 22 december een grote spelinstuif gehouden. Op de zol der van het gebouw is mogelijk heid voor tafeltennis, biljart, ta felvoetbal en sjoelen, en er zijn enkele kamers beschikbaar voor dammen, schaken, stratego. mi kado en memory en ook om crea tief bezig te zijn zijn er legio mo gelijkheden. In het 'praathok' kan uiteraard worden gepraat. Ook zijn muziekinstrumenten aanwe zig voor het zelf muziek maken; hiervoor is deskundige leiding aanwezig. De spelinstuif is tussen twee en vijf uur. Ontmoetingskerk. Oosterschelde- straat 1; vrijdag 24 december. 22.00 uur: kerstnachtdienst, ds. L.A. Nell en ds. L.J.G. IJkel, m.m.v. "De Zuiderzangers"; za terdag 25 december. 10.00 uur: feestdienst van Kerstmis voor al lemaal. ds. L.A. Noll, m.m.v. Ontmoetingskerkkoor. Adriaan Tange. trombone, enz.; zaterdag 25 december, 15.00 uur: Kerst dienst voor en met verstandelijk gehandicapten; zaterdag 25 de cember. 17.00 uur: kerstdienst (Ger. Bond), kand. J.A. de Koei- jer; zondag 26 december. 10.00 uur: dienst van tweede Kerstdag, ds. L.A. Nell: zondag 26 decem ber. 15.00 uur: dienst van tweede Kerstdag (Ger. Bond) ds. J.T. Ca- zander. De Anglicaanse Kerk in Zeeland gaat. in samenwerking met The Missions to Seamen, dit. jaar de 'Service of Nine Lessons and Ca rols' houden in de Koorkerk te Middelburg. De dienst vindt plaats op woens dag 22 december en begint om 20.00 uur. De Zeeuwse Koor school o.l.v. Evert Heijblok ver leent medewerking. De Anglicaanse predikant van The Missions to Seamen, de Revd. F. La Touche heeft de leiding. Evenals voorgaande jaren wordt in de Ontmoetingskerk in Mid delburg weer een kerstviering ge houden voor de pupillen van Vij vervreugd met hun ouders en fa milieleden en de kinderen van de Jongerenkapel. Dit kerstfeest is een samenwerking tussen de commissie bijzonder kerkewerk en de Jongerenkapel Middelburg van de Hervormde Gemeente in de Ontmoetingskerkwijk. Deze aangepaste dienst wordt zaterdag 25 december (eerste Kerstdag) om drie uur gehouden. De gemeenteraad van Veere komt woensdag 22 december in verga dering bijeen. Er moet dan een agenda worden afgewerkt met maar liefst 37 punten. Deze openbare vergadering, die om twee uur begint, wordt in het stadhuis in Veere gehouden. De Werkgroep Activiteiten voor Werklozen in het club- en buurt huis 'de Paraplu' aan de Alexan der Gogelweg start vrijdag 24 de cember een cursus akoestisch gi taarspelen voor beginners. De cursus is gratis. Belangstellenden kunnen zich telefonisch (65453) opgeven. Tevens is er gelegenheid om zelf muziek te maken met de aanwezige instrumenten. Voor de elfde maal wordt in Vlis singen op tweede Kerstdag de Kerstprestatieloop gehouden, een trimloop voor junioren (2 km), dames (3 km) en senioren (6 km). Dit jaar wordt voor het eerst ges tart bij Skandia Sauna in het pa- saangelegde park Westduin II. Zowel start als finish zijn in de buurt van dit gebouw. Het par koers voert de lopers door dit nieuwe park. het Nollebos, de dijken en zelfs door het Galgen- bos. De start van de junioren is elf uur, de dames vertrekken een kwartier later en de senioren gaan om half twaalf van start. Voor iedere deelnemer is een herinne ring beschikbaar. Donderdagmorgen 23 december draait de Volwassenen/ouderen- soos in Club- en Buurthuis "Het Buut", aan de Beatrixlaan 2, voor de laatste keer dit jaar. Als afsluitingsactiviteit worden kerststukjes gemaakt. Belangstel lenden kunnen op de soos terecht tussen 9.30 uur en 11.30 uur. Het jongerencentrum De Piek in Vlissingen heeft een uitgebreid kerstprogramma opgesteld. Woensdag 22 december houdt de Homocontactgroep Walcheren samen met de Vlissingse Meiden groep een discoavond die om half elf begint. Zaterdag 25 december wordt in samenwerking met de culturele raad een mini-festival gehouden met onder anderen de groepen Serial em Sammy Ameri ca's aanvang half negen. Voor dinsdag 28 december staat een video-popfestival op het pro gramma met optredens van onder anderen Talking Heads. Tojah. Siouxsie en the Banshees en Dead Kennedy's, aanvang 14.30 uur. Woensdag 29 december zal een nog nader te bepalen acoustische band het programma in het café verzorgen. Er wordt om half drie begonnen. 'Vrouwencafé "Trui", gehuisvest in 't Pand. Kerksteeg 5 te Middel burg heeft op donderdag 23 de cember de laatste 'open-avond' van dit jaar. Tevens is er een ex positie over: "de kunst van het moederschap". Alle vrouwen zijn 4TWkom. 't Pand is open vanaf 20.30 u. De één-oudergroep Vlissingen, die wekelijks in de Breehof. Bree- straat 8 te Vlissingen bij elkaar komt. zal (22 en 29 december) geen bijeenkomst houden. Op 19 en 26 januari 1983 zullen er 2 thema-avonden worden gehou den met als onderwerp "Er alleen voor staan en dan...". Kinderen grootbrengen is een hele klus. Dat weet iedere ouder. Het vraagt heel wat energie, vooral ook wanneer je dat in je eentje moet doen. Gesprekken met andere alleen staanden over opvoedingsproble men kunnen dan soms helpen. Op deze avonden zal een deskundige aanwezig zijn. Meer inlichtingen en opgave voor deze thema avonden bij Fiom-Zeeland, Los- kade 17 (Tel.: 01180-27311). Vrijdag 24 december wordt er ee kerstzangavond gehouden in de Marnixkerk aan het Marnixplein te West-Souburg. Deze avond wordt verzorgd door het Walchers Mannenkoor. Verder wordt me dewerking verleend door het Marnixkoor en het jeugdkoor "De Jonge Zangers". Buiten koorzang, zal er ook samenzang zijn en een serie variaties van Kerstliederen, die als orgelsolo gespeeld wordt door de organist Iman de Zwarte. De avond begint om half acht. In de week van 27 tot en met 31 december houdt Youth for Christ in Vlissingen een huis-aan-huis verkoop van oliebollen. De olie bollen worden verkocht door de medewerkers van de Vlissingse YFC en de gelden komen ten goede aan het plaatselijke evan gelisatiewerk van de organisatie. De verkoop begint maandagmor gen om tien uur. In het jongerencentrum 'Het Vis serskwartier' van Youth for Christ aan de Breestraat in Vlissingen wordt zondag 26 december. twee-_ de kerstdag, een kerst-inn gehou den met onder meer cabaret, sketches, muziek en nog veel meer zaken. De kerst-inn begint om twee uur 's middags. De culturele raad, de jeugd- en recreatieraad en de stichting Op bouwwerk in Vlissingen. die alle in het welzijnscentrum Bachten Komme aan de Badhuisstraat zijn gevestigd, zijn tussen kerst en nieuwjaar gesloten. J.D. Walraven: De rijschoolhouders schonken deze kerstgroet voor het feit dat zij als rijschoolhouders al jaren lang veelvuldig gebruik maken van het Van Nispenplein en de Van de Spiegelstraat voor de zogenaamde 'bijzondere verrichtingen', zoals keren, achteruitrijden enz. De buurt, zonder veel doorgaand verkeer, is bijzonder geschikt voor deze handelingen. "U zult dat misschien niet altijd even leuk vinden, wat wij kunnen begrijpen, maar het is voor ons een zeer geschikte plaats. Daarom willen wij u als Bovag-rijschool- houders danken voor het feit dat u dit toestaat en geven u deze kleine kerstverrassing", zo vermeldt een begeleidend schrijven, dat besluit met goede wensen voor de feest dagen en het nieuwe jaar. Ook de brandweerkazerne grenst aan het Van Nispenplein. Brand weercommandant W.P. van Leer- sum van de Vlissingse brandweer kreeg als eerste een bloemenhulde aangeboden. Rijschoolhouder wJmAdrïaansen geeft een kerstster aancommandant Van Leersum. Marijke Dirven en Jan de Wilde van de gelijknamige rijscholen kijken toe. werden de attenties huis-aan-huis bezorgd door initiatiefnemer Wim Adriaansen van de gelijknamige rijschool in Middelburg en een aantal collega's. Bij ieder woon huis werd een kerstster afgegeven. De Bovag-autorijschoolhouders op Walcheren hebben de bewoners van de huizen aan het Van Nis penplein en de Van de Spiegel straat in Vlissingen in de bloemet jes gezet. Aggelopen maandag Hij stopt ermee, de heer Walraven van speelgoedhuis 'Oke' uit de lange Viele 24. Najaren met zijn gezondheid geworsteld te hebben, vindt hij het nu welletjes. 'Ophef fingsuitverkoop' laat een papier op zijn ruit weten. Tot 13 maart mag hij uitverkopen. Tot die tijd hoopt hij ook iemand gevonden te hebben die in zijn pand een zaak wil beginnen. Als het iemand is, die in speelgoed wil gaan doen, staat de heer Walraven klaar om hem te helpen. Want dat speel goed, daar kan hij uren over pra ten. Hoe hij in 1949 de zaak over nam van de vorige eigenaar, die ook een stand op de markt had. Toen verkocht Walraven andere dingen dan nu: bijoux, glaswerk, aardewerk, porcelein, cosmetica, parfumerie. Hij nam ook het per soneel over. Zijn ouders kwamen uit de zakenwereld, dus zijn neus voor zaken kreeg hij van thuis mee. Toch kwam hij niet een twee drie in de zakenwereld terecht. Hij vertelt dat hij een militaire oplei ding in Weert heeft genoten, junglefighting, zoals dat heet. Maar naar de oost of de west is hij nooit gegaan. Hij werd afgekeurd en kreeg van het leger een invali- diteitsuitkering. Maar omdat hij niet hele dagen op een stoel wilde gaan zitten, deed hij de handels school. En toen de vijftiger jaren aanbraken had hij zijn eigen win kel in de Lange Viele. 'Na de oor log was alles schaars. Ik weet nog goed, dan kwam er een vrachtauto voorrijden en die chauffeur vroeg dan hoeveel serviezen ik wilde hebben, en voor zes of twaalf personen, het aantal mocht hij zelf bepalen, en dan zei ik geef er maar vijf. Nou die waren snel uit verkocht. Allemaal aan verloofde stelletjes. Maar ja. mijn longen waren niet in orde. en dat sjouwen was niet bepaald bevorderlijk voor mijn gezondheid. Vooral dat rijststro, dat verpakkingsmate riaal gaf veel stof. Dat was ook niet goed. Enfin, in 1955 heb ik al heeft de heer Walraven een goed onderscheidingsvermogen gekre gen tussen goed en slecht speel goed. Niet alleen kreeg hij oog voor de verschillende eisen die de verschillende leeftijden met zich meebrengen, ook ontwikkelde hij een persoonlijke voorkeur en vi sie, die doorklonk in zijn assorti- de heer Walraven in zijn die andere dingen weggedaan, en ben ik overgegaan op louter speelgoed". Dat bleek een keuze naar zijn hart. Hij vertelt dat vooral het kontakt met de klanten hem aansprak: "Samen met de ouders bekijken wat goed speel goed is voor dit of dat kind. dat vond ik fijn". In de loop der jaren element ment. Zo houdt hij niet van com puterspelletjes, dus verkocht hij die niet. Speelgoed, zo vindt hij, daar moet je iets mee kunnen doen. en als je dat gedaan hebt, moet je er iets anders mee kunnen doen. Hij wordt echt nijdig als de ene fabrikant bijvoorbeeld een slee met van die latjes levert en de andere een zitje en dat zitje past niet op de slee. "Er zijn er zoveel die me kennen", vertelt hij, "de kinderen van vroeger zijn nu groot en hebben zelf kinderen, en komen voor die generatie hier speelgoed kopen". Hij legt uit dat hij, net als een dokter voor zijn patiënt alles deed voor zijn klant. Zo herinnert hij zich een tele foontje uit Zoutelande: "Meneer, die auto's op die baan rijden de verkeerde kant uit". En dat hij toen in zijn auto stapte en zich door een sneeuwstorm worstelde om bij de klant in Zoutelande tot ontdekking te komen, dat de man alleen wat draadjes verwisseld had. Hij spreekt over kinderen die bij hem haast alles van Fisher Technik gekocht hebben als over 'mijn jongens'. Walraven: "Die knullen weten van dat speelgoed meer dan ik. Die vragen rustig om een X4*-2 met een P5-4 verbin ding. Ga er maar aanstaan. Over igens zijn sommige jongens door dat technische speelgoed in de autobusiness terecht gekomen". Hij ergert zich aan de verkeerde klantenvoorlichting van de Ster reclame: "Die Crazy-cars, dacht je nou echt dat die tegen mekaar knallen? En als dat lukt heeft zo'n kind toch geen zin om dat spul weer in elkaar te zetten? Nee, er moet variatie en ontwikkeling in speelgoed zitten". Het belang van speelgoed, zegt hij. is de opvoed kundige waarde, onderzoeken, scheppen, fantaseren.... Middel burg verliest in de heer Walraven een speelgoedhandelaar in hart en nieren; in maart zegt hij: "Speel- goedland.... adieu".

de Vlissinger | 1982 | | pagina 7