590 450 250 150 190 390 290 180 398 595 89 598 198 198 198 it?*"1 1595 195 995 DE GOEDKOOPSTE DE BESTE! DE GOEDKOOPSTE DE BESTE! adverteren doet verkooen Duitse Sekt Hoch Elten Cötes du Rhöne A.C. Delmonte halve perziken Dujardin vieux blauw Rexona badschuim Doppeidouche Bakovenspray Clad vershoudfolie Tolet superblok 12 Gothische kaarsen Audio Sonic Cassettebanden Dekbedset 0jinn Okay Fire haardblok verse kalkoen Rosé d'Anjou Blanc de blancs de Loire TOR Edeivrucht appelsap K&C koffie Cracottes 4 Soorten Franse kaas op schaal, pakket zalm fancy pink 99S Geisha asperges Pols |B|%|a jonge jenever ICTC Cognac Bisquit*** y Croft Port Malse biefstuk kilo Proefschrift over onderzoek naar overgewicht: "ZWARE MENSEN ETENMINDER DAN LICHTERE" Gevaarlijke leeftijd Aan de lijn doen ca. 2.5 kilo, per kilo 0.75 liter 6 flessen 2495 heel blik Berc frituurpan Leefpatroon "Bij de behandeling van overgewicht moet er reke ning mee gehouden worden dat veel zware personen reeds minder eten dan lich tere personen terwijl ze niet minder lichamelijk actief zijn". Dit is de eerste stelling uit het proefschrift van ir. J.A.H. Baecke, wetenschap pelijk medewerker van het Instituut voor Sociale Ge neeskunde te Nijmegen, die op 17 december aan de Landbouwhogeschool zal promoveren. Het proef schrift bevat resultaten van een onderzoek dat in 1979 door een vakgroep humane voeding van de Landbouw hogeschool is gestart in Ede. Dit onderzoek, waaraan ca. 4000 personen deelnemen en dat uit meerdere deelon derzoeken bestaat, heeft ten doel een beschrijving te ge ven van het vóórkomen van overgewicht bij verschillen de bevolkingsgroepen en na te gaan welke factoren bij het ontstaan van overge wicht een rol spelen. Een belangrijke uitkomst van het onderzoek van ir. Baecke is dat de leeftijdsfase tussen twintig en dertig jaar een kritieke periode is voor het ontstaan van overge wicht bij mannen. De der tigjarige mannen wegen ge middeld 5 kg meer dan de twintigjarigen. Voor vrou wen lijkt het een minder ge vaarlijke periode te zijn want bij hen is het verschil in gewicht niet meer dan 2,5 kg. In die periode is ook het ééntal mannen dat zwaarder wordt groter dan het aantal vrouwen. Dit duidt erop dat vrouwen hun gewicht beter onder controle houden dan mannen. Baecke meent overigens dat de eisen die aan het gewicht gesteld worden te hoog zijn. Er kunnen best wat kilo's bij, zonder dat de gezond heid in gevaar komt. Verder heeft hij ontdekt dat er zel den sprake is van verschil in skeletbouw bij personen van dezelfde lengte. Het is vol doende alleen de lengte mee te tellen als men een ge wichtstabel opstelt. Lange mensen hebben een zwaar skelet, kleine dikke mensen kunnen zich daar niet op beroepen. Een enigszins verhoogd ge wicht doet geen schade, aan de gezondheid, maar men sen met een fors overgewicht kunnen met ernstige pro blemen te kampen krijgen, zoals hoge bloeddruk, hart en vaatziekten, suikerziekte, psychosociale problemen en rugklachten. Gebleken is dat bij 2% van de jonge vol wassenen sprake is van zo'n ernstig overgewicht. Bij 8% werden mildere vormen van overgewicht geconstateerd. Bij deze laatste groep zijn de gezondheidsrisiko's minder groot, maar men zal wel het gewicht nauwlettend onder controle moeten houden. Bij vrouwen blijkt het aantal kinderen dat ze kregen van invloed te zijn op het li chaamsgewicht. Vrouwen met meerdere kinderen zijn zwaarder dan zij die één of geen kind hebben. Mogelijk spelen zwangerschapshor monen hierbij een rol, maar het kan ook zijn dat de leef situatie van vrouwen met meerdere kinderen anders is. Uit het onderzoek blijkt tenminste dat andere leefsi tuaties wel degelijk met overgewicht te maken heb ben: een lager sociaal-eco nomisch milieu en het wo nen op het platteland gaan vaker gepaard met meer overgewicht. In het jaar voorafgaande aan het onderzoek had zo'n 30% van de vrouwen aan de lijn gedaan. Bij mannen was dit ongeveer 10%. Uit een uitvoeriger voedselcon- sumptieonderzoek met een groep van driehonderd per sonen kwam het opmerke lijke feit naar voren dat zwaardere vrouwen zo'n 250 kcal per dag minder eten dan lichtere vrouwen, terwijl er qua lichamelijke activiteit nauwelijks verschillen wa ren. Ondanks het feit dat zwaardere vrouwen minder eten, vallen ze slechts zelden af. De onderzoeker sugge reert dat zwaardere vrouwen wel eens een lagere voedsel- behoefte zouden kunnen hebben. Het is nog niet dui delijk of dit de oorzaak van het ontstaan van overge wicht is of dat die lagere energiebehoefte een gevolg is van het langdurig aan de lijn doen. Uit andere onder zoeken is namelijk gebleken dat wanneer minder gegeten wordt ook de stofwisseling daalt, zodat de totale voed- VOORDELIGE F. extra grote verp., 900 ml. 300 ml. gratis spons bus 250 ml. rol 30 meter toiletblok 25 cm., 6 kleuren. 3 X C60 1-persoons, katoen, JQ\m 1 135 x 200 cm. div. kleurenfc iwW 3 a 4 branduren A.C. 0.7 liter 0.7 liter literpak bonen of snelfilter pak 500 gram luchtige Franse toast pak 36 stuks blik 220 gram ff II blik 250 gram in de slijterij, liter 1 wfcW in de slijterij, 0.7 liter rood of wit in de slijterij, 0.7 liter l 21.90 22 cm., met deksel. Zwart emaille. Soapy vloeibare zeep. 250 ml. Bruine en blauwe verpakking. Lerys Cream of Oils. Met pomp. 125 ml. Limara deo roller. 3 Geuren. 50 ml. Limara deo spray. 6 Geuren. 100 ml. selbehoefte per dag lager wordt. Bij mannen werd de zelfde trend waargenomen, alleen iets minder duidelijk. Echter bij mannen bleek wel dat de voedselconsumptie gemiddeld ongeveer 200 kcal hoger is dan wenselijk. Daardoor worden ze tussen twintig en dertig steeds zwaarder. Met name in het weekend is de consumptie hoog. Dat komt voorname lijk doordat dan meer alco holische dranken worden gebruikt, zonder dat er op de rest van de voeding bezui nigd wordt. In het algemeen blijken vrouwen een wat gezonder leefpatroon te hebben dan mannen. Ze eten vaker vol korenbrood, meer fruit en gebruiken minder alkoholi- sche dranken. Daarentegen bestaan er nauwelijks ver schillen in rookgewoonten: zowel de helft van de vrou wen als van de mannen rookt. Er blijkt een duide lijke samenhang te bestaan tussen het aantal koppen koffie dat men drinkt, de al coholconsumptie en de rookgewoonten. Mannen die op deze drie punten hoog scoren zijn in het alge meen ook zwaarder. Ook als men kijkt naar gebruik van fruit en de regelmaat waar mee ontbeten wordt, blijkt dat zwaardere personen een enigszins ongezonder leef patroon hebben dan ande ren. Het onderzoek waaraan Baecke meewerkte wordt nog voortgezet met een groep van 1500 personen. Daarbij wordt ondermeer bestudeerd hoe leefsituatie en levensgebeurtenissen in vloed uitoefenen op het ge drag dat de ontwikkeling van overgewicht bevordert.

de Vlissinger | 1982 | | pagina 20