Grijp uw kans in onze slaapkomfort-aktie! 995. vin den Berg OPHEFFINGS UITVERKOOP pot pot pot pot OOK DIT JAAR VOOR AL UW KERSTARTIKELEN NAAR POUWELSE BLOEMEN POUWELSE BLOEMEN KERSTBOMEN KERSTSTUKJES De Nadere Reformatie ZEELAND INDE PEN IN BEROEP Wij hebben onze prijzen extra aangepast om snel schoon-schip te maken. Veel voordeel voor u - zie onze etalage kerstmeubelshow Waterstaat Welzijn Economie Volksgezondheid Werkloosheid Bestuurszaken PRACHTIGE LUXEMBURGSE NOBILIS GROEN ENORME SORTERING Woensdag 8 december 1982 DE FAAM - DE VLISSINGER Statenvergadering Na het houden van enkele inspraakronden, onder andere voor de her ziening van het streekplan Midden-Zeeland en voor de inrichting van de Oosterschelde, is er bij de provincie een inspraaknota gemaakt. Definitie Doeleinden Onderwerpen van inspraak Procedure Alternatieven/varianten Reacties op inspraaknota COMMISSIES ONTWERP- VERGUNNINGEN PECHINEY ONGELOOFLIJKE AKTIEPRIJS Adverteren is bekend het groen dat niet uitvalt per bos 3.— 2 bossen 5.— in alle prijzen. Westerscheldestraat 50 Middelburg Of Kiosk Markt Tel. 01180-13112 Bij aankoop van een BRUIDSBOEKET 20 corsages cadeau. Gaarne verzorgen wij Uw BRUIDSWERK, ZAAL- en AUTOVERSIERING, GRAFWERK ENZ. ABDIJ IEUWS r tivf iet t fiirmorkw* r ;a /G." J/jwys e y nem/rnt* irtfeirmr xiw 'X «y* *i.*tï>r j", r»<x- "De doelstellingen en het wezen van de "Nadere Reformatie" liggen besloten in de dynamiek van de Hervorming die het leven en de wereld wilde terugschenken aan God, die in Zijn radicale soevereini teit erkend en beleden werd, en in de geloofsopvatting van Calvijn en de uit werking daarvan door zijn eerste volge lingen en de vroegste calvinistische theologen". Die geloofsopvatting drukt zich ook uit in het taalgebruik. Prof. Dr. Herman Vekeman schrijft hierover in het laatste nummer van Ons Erfdeel, een algemeen, Nederlands, tweemaande lijks, cultureel tijdschrift. Titel van het artikel is De nadere reformatie en de Nederlandse filologie. Als representan ten op schrijversgebied uit die periode worden genoemd Amesius, Teellinck, en Lodenstein. Willem Teellinck is in Zeeland geen onbekende. Zijn werken worden nog steeds herdrukt. Hij werd in 1579 in Zierikzee geboren uit een oud- Zeeuws geslacht; hij groeide op in een oranje-gezind gezin. Teellinck was een vurig voorvechter van de "prack- tijeke der godtsalicheydt". Tijdens een verblijf in Engeland kwam hij in contact met een kring van puri- Vrijdag 10 december, 10.00 uur, ver gaderen provinciale staten in de sta tenzaal, Abdij 11Middelburg. Op de agenda staan een krediet voor een fietspad tussen Kapelle en Goes, subsidiëring van de Zeeuwse Vrouwen raad, de provinciale bijdrage in de kos ten van een nieuwe schutsluis in het Goese Sas en de garantie van een geld lening voor de Blaauwe Hoeve in Hulst. Ook komen enkele subsidies op natuur gebied ter sprake. De vergadering is openbaar. De commissaris der Koningin, die ook voorzitter is van het college van gede puteerde staten, houdt op dinsdag 14 december een AROB-zitting. Op de rol staat het beroepschrift van een inwoner van Zierikzee tegen de beschikking van de commissaris over algemene bijstand. De zitting is in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg: de aan vangstijd is 11.30 uur. Zoals altijd is ook deze AROB-zitting openbaar. teinse piëtisten, die trachtten leer en leven met elkaar in overeenstemming te brengen. Onder de indruk hiervan ging hij theologie studeren. Hij werd predi kant te Haamstede in 1 606 en vertrok in 1613 naar Middelburg, waar hij in 1 629 overleed. Zij leven kenmerkte zich door hetgeen hij in zijn werken en pre ken verkondigde, zo getrouw mogelijk na te leven. Teellinck stond in Middel burg als oprecht en vroom bekend. Jodocus van Lodenstein is in Zeeland ook geen onbekende. Hij werd in 1650 in Sluis beroepen. Vekeman zegt van een van zijn preken: "Waren de innerlijke ervaringen bij Willem Teellinck wellicht alleen maar een oeverloze intensivering van het ver langen naar de gemeenschap met God, dan gaat de bruidsmystiek hier een beslissende stap verder: de taal van de bruismystiek is niet langer de taal van het verlangen, zij is de taal van de ervaring van het samenzijn met de Bruidegom". Vekeman wil met zijn artikel de aan dacht vestigen op "de enorme opgave om de spiritualiteiten in en om de Re formatie wetenschappelijk te onderzoe ken". De filologie van het Nederlands heeft van dit onderzoek veel te ver wachten. In de nota wordt vermeld hoe in het vervolg bij de provincie te werk moet worden gegaan als er inspraak wordt gegeven over het te voeren beleid. Die "spelregels" zijn gebaseerd op de erva ringen die met de inspraak tot nu toe zijn opgedaan. Het gaat nog om een ambte lijke nota: gedeputeerde staten hebben zich met de strekking er van kunnen verenigen, maar zij bepalen pas hun standpunt als zij de beschikking hebben over de reacties die iedereen kan leve ren In de notitie wordt als definitie van inspraak gegeven: een georganiseerd proces waarbij in een zo vroeg moge lijk stadium een zo groot mogelijk aantal burgers de mogelijkheid wordt geboden met het bestuur te discus siëren over de beleidsvoornemens en daarbij op het te voeren beleid invloed uit te oefenen. Gebleken is, dat er behoefte bestaat aan het meepraten en meedenken over za ken die de provinciale overheid en de burgers ter harte gaan. Vaak moet de provincie immers beslissingen nemen die ingrijpen in het leven van de burger; bovendien wordt op die manier duide lijker hoe een bestuur tot zijn beslissing komt - welke overwegingen daarbij een rol hebben gespeeld. Ook van de kant van het bestuur is er behoefte aan in spraak; bestuurders willen weten hoe er over hun beleidsvoornemens wordt ge dacht alvorens zij die voornemens om zetten in besluiten met gevolgen. Zoals de definitie zegt, heeft inspraak als motief invloed uit te oefenen op plannen van de (provinciale) overheid om zo doende die plannen zo goed mogelijk in concrete zaken om te zetten. Een ander motief is de democratische besluitvor ming te verbeteren. Een afgeleide doel stelling is, dat de burger kan zien hoe zijn bestuurders tot hun plannen ko men, welke wegen tot hun uiteindelijke plannen hebben geleid. Het is ook de bedoeling, dat de inspraak een bijdrage levert in het wederzijdse begrip van de "partijen"; bestuurder-bestuurde. In de notitie wordt een heel rijtje van onderwerpen genoemd waarover in spraak nuttig is. Criterium van het al of niet "inspraakwaardig" zijn is o.a. het al dan niet van (direct) belang zijn van overheidsplannen voor de burgers. Daarnaast spelen zaken als het beschik ken over voldoende tijd om een in spraakprocedure recht te doen, de vraag of via inspraak reële invloed op de Meepraten over inspraak Ook wegenaanleg kan onderwerp van inspraak zijn besluiten kan worden uitgeoefend en of er bij de bevolking over een aan in spraak te onderwerpen zaak belangstel ling bestaat. In het rijtje zijn vermeld streekplannen, zoetwatervoorziening, de samenvoeging van waterschappen, het milieubeleid enz. Inspraak kenmerkt zich door een pro cedure die uit vijf onderdelen of fasen bestaat: voorlichting, meningsvor ming en -registratie, rapportage aan het bestuur, reactie van het bestuur op de inspraak (het besluit) en ten slotte evaluatie. Afhankelijk van het onderwerp dat ter discussie wordt gesteld, zullen de onderdelen uitge breid dan wel in beperktere vorm worden uitgevoerd, maar de zaak is, dat zij alle de revu passeren. Algemeen kwam uit vorige inspraak ronden naar voren, dat in de voorberei ding van de plannen te weinig rekening wordt gehouden met alternatieven of varianten. Wordt die mogelijkheid wel geboden, dan zal dat de inspraak sti muleren en de discussie verlevendigen. De varianten hoeven niet grondig te zijn uitgewerkt om als "richtingaan wijzer" dienst te doen. Zij maken het de bestuurders bovendien gemakke lijker de uiteindelijke beslissing te ne men; de voors en tegens van alles zijn dan immers in de inspraak aan de orde geweest. In de nota wordt aanbevolen steeds een lijst met beslispunten aan beleidsplannen te. koppelen, die lijst dient dan als leidraad voor insprekers en bestuurders (beslissers). Ook in de eva luatie kan de lijst worden gebruikt en dan vooral door de insprekers, omdat zij kunnen zien op welke punten hun in vloed van beslissende betekenis is ge weest. Zoals gezegd, willen gedeputeerde staten eerst weten hoe de bevolking over de inspraaknota denkt, voordat zij zelf hun mening definitief bepalen. Reacties kunnen tot 1 februari 1983 worden ingediend bij inspraakcoördi nator ir. H.J.M. Benschop, provincie huis, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg. Bij hem is ook de inspraak nota - gratis - verkrijgbaar; zijn tele foonnummer is 01180-31393. De statencommissie voor de waterstaat vergadert maandag 1 3 december, 9.30 uur. De commissie wordt geïnformeerd over de stand van zaken bij de aanpas sing van de veerhavens en -pleinen in Breskens en Vlissingen voor de ont vangst van dubbeldekkers en over de bouw van de derde dubbeldekker. Be sproken worden de wijziging van het waterschapsreglement in verband met verkiezingen en twee notities over we genaanleg; voorgesteld wordt af te zien van een fietstunnel in de rondweg Big- gekerke op het kruispunt Valkenisseweg en van de aanleg van een parallelweg langs een deel van de weg Absdale- Hulst. Maandag 1 3 december vergadert ook de statencommissie welzijn; zij begint om 1 3.30 uur. Op de agenda staan de subsidiëring van het Instituut voor maatschappelijk ge richt onderzoek (IMGO) en van het jeugdservicebureau. Ter sprake komt het intergemeentelijke theaterbureau, dat de plaats gaat innemen van de stichting Cultuurspreiding Zeeland. De commissie wordt om advies gevraagd over de subsidies voor 1 983 voor acti viteiten op het gebied van de emanci patie. De laatste vergadering van de dertiende december begint om 16.00 uur en roept de leden van de commissie eco nomische zaken bij elkaar. De commis sie praat over de agenda's voor verga deringen van de havenschappen Ter- neuzen en Vlissingen, de wijziging van de legesverordening en over een brief van de minister van landbouw- en vis serij over schelpdiercultures. Dinsdag 14 december is er een verga dering van de commissie lichamelijk zieken. In het gebouw van het zieken fonds, Achter de Houttuinen 8, Middel burg, om 14.00 uur bespreekt de com missie de bloedbank voor Zeeland en de gebiedsindeling van de provincie voor wat de gezondheidszorg betreft. Donderdag 16 december, 19.15 ver gadert de adviescommissie ambulance vervoer. Op de agenda is vermeld een regeling voor het functioneren van de centrale post ambulancevervoer Mid den- en Noord-Zeeland in Goes. Aansluitend aan die vergadering is er een bijeenkomst van de commissie pre ventieve gezondheidszorg. Hier komen aan de orde een notitie over de wet be roepsuitoefening individuele gezond heidszorg en over bevolkingsonderzoe ken. Ook de gebiedsindeling voor de gezondheidszorg komt ter sprake. De adviescommissie ambulancevervoer en de commissie preventieve gezond heidszorg vergaderen in het gebouw van de provinciale raad voor de volks gezondheid, Molenwater 69, Middel burg. 16 december, 10.00 uur, vergadert de stuurgroep werkloosheid. Punten van overleg zijn het vrijwilligerswerk in ge- meenschaptaken en concurrentiever valsing bij werkgelegenheidsprojecten. Hekkesluiter in de rij van commissies is die voor bestuurszaken. Zij vergadert vrijdag 1 7 december, 9.30 uur. De wij ziging van het waterschapreglement staat op de agenda, evenals enkele punten over automatisering en amf 3- narenzaken. Alle vergaderingen zijn openbaar en (met uitzondering van de stuurgroep werkloosheid) beginnen zij met spreek recht voor het publiek. Voor zover het niet uitdrukkelijk anders bij de betref fende commissies is vermeld, zijn de bijeenkomsten in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. 1 Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van de artikelen 12 en 29 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG Pechiney Nederland N.V. te Vlissingen heeft bij hen een aanvraag om vergun ningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging inge diend. gedateerd 8 oktober 1982 en binnengekomen 1 november 1982, voor het uitbreiden/wijzigen van een inrichting voor aluminium- en anodeproductie. Het betreft het installeren van een gritstraalmachine voor rondijzers van anodestan gen in de anodegietwerkplaats. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Quarleshaven te Vlissingen-Oost. kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M. no. 620. TER INZAGE De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (waarin opgenomen voor schriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting en tot het voorkomen of beperken van luchtverontreiniging) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 9 december 1982 tot en met 10 januari 1983 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 9-12 en van 14-15 uur en iedere woensdagavond van 17.45 - 20.45 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 8. Mid delburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 10 januari 1983. tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikkingen, liggen de stukken ter inzage op bovenvermelde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen zowel het geven van de aangevraagde vergunningen, als tegen de ontwerp-vergunningen en wel tot en met 10 januari 1983. Tevens kan worden verzocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet kenbaar te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot en met 3 januari 1983 tegen de aanvraag en/of ontwerp-vergunningen mondeling bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt-de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (tel. 01180-31500). Middelburg, 8 december 1982. Formidabele eiken slaapkamer, met veel bergruimte in kastjes. Kompleet met kantelbare toiletspiegel. Ledikant 140 x 200. donderdagavond koopavond MEUBELEN DEESTRAAT 3 - 'S HEER-ARENDSKERKE - TEL. 01106 1334 Ruime parkeerplaats. Levering uit voorraad (franko) Betaling kontant IMIIIIIIIII II II II II II II II II II II Lange Delft 86-88 - Telf. 01 1 80-1 2606 Met toestemming van Kamer van Koophandel. Deze uitverkoop is geldig van 14 okt 1 982 tot 12 maart 1 983. vanaf heden fijne exclusieve op hoog europees niveau, onze eigen ervaren binnenhuisdecorateurs hebben wekenlang gewerkt om u te laten genieten in een gezellig kerstsfeertje van de hedendaagse meubelmode. iedereen gratis douwe egberts kofie, thee of frisdrank in onze fraaie koffieshop. 10 km. van hulst, zondags gesloten. in alle maten 96 96 96

de Vlissinger | 1982 | | pagina 9