Kerstartikelen PEETERS Kerstballen. IftQ 399 Kerstboom- 99I Spuitsnecuw17 Q servetten, 119 i [Kerst- 2b on Kerstboom- UQ Nieuwjaars- Qü kaarsjes kaarten,n NATUURUJKE KERSTVERSIERINGEN Groenteman s/smzTBooMmsyo, /SNATUmi/KTEGEK.! Slager Woensdag 8 december 1982 DE FAAM - DE VLISSINGER Kamerplanten in een schaal Tijdig inkopen Boodschappenlijstje HOOGTEPUNTEN KONINKLIJK HUIS OP SOUVENIR-ENVELOPPEN 2'30f 4?ü Ln 13 3 5ekende kerstliederen Doperwten 99 99 Sperziebonen, wortelen, Halfvolle koffiemelk, 17Q Jonge Goudse kaas, -ryc Daarom is hij alleen bestemd voor klanten die voor minimaal f25,-boodschappen hebben gedaan bij de brutale kruidenier. Als u een kerstboom wilt kopen rekent u gewoon af bij de kassa. Daar ontvangt u een waardebon waarmee u de kerstboom buiten kunt afhalen. De brutaalste kerstbomen zijn verkrijgbaar op donderdag 9, vrijdag 10 en zaterdag 11 december. Kiwi's, Prei, Granny Smith, 79 varkens lappen, Varkens rollade mager,kilo 998 verse worst of saucijzen, wo _748 Slaolie, Patat frites, Page papieren zakdoekjes, Tissue toiletpapier, Vissticks, Mixed grill Cakevorm 25 cm. o 2.50 Springvorm 24 cm.o 3.95 Ovale roestvrijstalen vleesschalen. 25 cm. 6.95 35 cm. 9.95 45 cm. 19.95 Zwaar geëmailleerde plaatstalen frituurpan. Kompleet met deksel en inzet. Zware geëmailleerde plaatstalen braadpan met R.V.S. rand. 24 cm. o Verchroomde ijsbol- of oliebollentang. 200 aangesloten zaken staan garant voor kwaliteit en service Houten deegrol met kogellagers. LANGEVIELE 26-34 MIDDELBURG TEL. 01180-25839 De decemberfeestdagen kenmerken zich door gezel lige huiselijkheid. Dat wordt niet in het minst veroorzaakt door het versieren met le vend materiaal. Kerstmis is ondenkbaar zonder het tra ditionele sparregroen en hulst. De kleuren wit en rood zijn geliefd. 7-e syboliseren dan ook eeuwig leven, vreugde en verwachting. Wie een beetje is uitgekeken op de simpele kerststukjes met een kaars in het midden, kan kiezen uit legio alternatie ven. Een kerststukje maken kan iedereen. Sparregroen. den nenappels. wilgekatjes, pe pers (echto!) en takken met bessen laten zich gemakke lijk verwerken in bijvoor beeld steekschuim. Natuur lijk horen er kaarsen in. maar men kan ze ook eens anders verwerken of in een bepaalde kleur kiezen. Dunne kaarsen in groepjes geven een heel apart effect. Er moet maar op 6cn ding gelet worden. En dat is dat ze de ruimte moeten hebben om te kunnen branden. Wanneer de basis van een kerststukje eenvoudig is. bijvoorbeeld bestaande uit de wat duurdere Abies of dennesoorten "nordman- nia". "veitchi" of "procera". dan kan goed worden ge combineerd met witte chry santen of witte (tros)anjers. Bloemen passen uitstekend bij Kerstmis. Ook seringen, "amaryllis". Paperwhitenar- cissen en en witte tulpen zijn mooi te schikken in een vaas met grijs Eucalyptusblad of takken van de bladverlie zende hulst die vol met rode bessen zitten. Kerststerren zijn zeer goéd houdbare kamerplanten en ze zijn niet duur. Haal ze eens voorzichtig uit hun pot en plant ze in een schaal of mand. Combineer ze met een varentje zoals Venus haar (Adiantum) en met mos (Selaginella). Drie kerststerren bij elkaar in verschillende kleuren, met rode. roze en crèmekleurige schutbladeren, kunnen heel mooi staan. Eenzelfde fees telijke combinatie maakt men van een Kaaps viooltje, een potchrysant en een ka merazalea. Het voordeel van zulke planten is dat ze ruim van tevoren kunnen worden gekocht en bovendien zijn ze dan minder duur. Voorde liefhebbers is in beperkte mate de kerstroos (Hellebo- rus) te koop. Na de bloei moet zo'n plant langzaam worden gewend aan een lage temperatuur, want het is en blijft een tuinplant. Zodra het Sinterklaasfeest achter de rug is komt men langzaam maar zeker in kerststemming. De advents krans hangt inmiddels in de kamer en dat is een heerlijk begin. Het wordt dan hoog tijd om allerlei levend mate riaal in te kopen, want rond Kerstmis is er helemaal geen keus meer. Alles kan buiten in een plastic zak worden bewaard. Takken met bes sen. mistletoe, pepers en Eucalyptus moeten in water worden gezet, anders ver drogen ze voortijdig. Het maken van een lijstje voorkomt dat er materialen worden vergeten. Daarom is het heel handig om hiermee op pad te gaan. Enkele sug gesties: Kransmodel van groenge- lakt draad: Groengelakt bloemendraad; Enkele krammen: Een klosje wik keldraad; Steekschuim: Kaarsenhouders; Watervast lint; Bakjes. Schalen. Mandjes: Kaarsen; Bijma terialen (levend) - van tevo ren kopen; Veenmos (om in te planten); IJslands mos (vochtig); Sparre- of Den- negroen: Mostakken (La- rix); Wilgekatjes (gepeld); Kronkel- en/of bandwilg; Denne-appels; Bladmate riaal (Eucalyptus. Ruscus. Mahonie e.d.): Pepers. Da dels. Eucalyptusknoppen; Skimmia (bloemknopjes): Mistletoe (een bosje met een strik): Hyacinten met bol (de knoppen mogen groen zijn. Kerstster. Kerstroos, kame razalea. potchrysant. Kaaps viooltje. Cyclaam en Bego nia - bij voorkeur in de kleuren wit of rood. Snijbloemen kunnen pas kort van tevoren worden ge kocht. Voor een tafelstuk met witte chrysanten kan de ondergrond wél vooraf wor den gemaakt. Dat scheelt werk in de drukke dagen vlak voor Kerst. Tip. Alle levende materialen - behalve open bloemen - mogen worden besproeid. Dit komt de natuurlijke fleurigheid ten goede. Dat geldt ook voor de kerst boom. met of zonder kluit. In de afgelopen vijftien, twintig jaar werden verza melaars van bijzondere en veloppen slechts zo nu en dan geconfronteerd met een uitgifte die een gebeurtenis uit het leven van ons ko ninklijk huis markeerde. Zo kennen we bijvoorbeeld en kele enveloppen uitgegeven bij de geboorte van een prinsje, of het zilveren rege ringsjubileum. Het bleven echter steeds ad hoc-emissies. Sinds ruim een jaar evenwel heeft de Zegelkoerier in Vlaardingen lijn en regel maat gebracht in emissies die in het teken staan van het koninklijk huis en dat. zo is inmiddels voldoende ge bleken. tot groot plezier van wat we wel de Oranje-ver zamelaars kunnen noemen. Wat de naam van de enve loppen betreft heeft Zegel koerier ook aansluiting ge zocht en ze daarom Oranje- Souvenirs genoemd. De eerste geïllustreerde Oranje-Souvenirs versche nen vorig jaar 30 april, op koninginnedag '81. Op de OS-I en -2 zien we hel ko ninklijk paar en de prinsjes respectievelijk in Veere en Breda. Aan deze enveloppen gingen echter nog drie voor af. die alle in het teken stonden van het eerste bui tenlandse bezoek van ko ningin Beatrix, aan België. Deze enveloppen zijn ook genummerd: I. Brussel 31 maart 1981: 2. Luik I april 1981 en 3. Antwerpen. 2 april 1981. Op deze enve loppen zitten Belgische Postzegels. Daarna is men bij Zegel koerier overgegaan lot de aanduiding OS-1. OS-2. en zovoort. Oranje-Souvenir 3 verscheen vorig jaar 29 juni ter gelegenheid van de 70e verjaardag van prins Bern- hard. Vervolgens 4.. de ope ning van de Willemsbrug in Rotterdam, de eerste offi ciële daad van prins Wil- lem-Alexander I juli 1981): 5.. heringebruikneming Huis ten Bosch te Den Haag (13 augustus 1981): 6.. offi ciële viering 450 jaar Raad van State en overhandiging aan koningin Beatrix van de eerste Raad van Statezegels (1 oktober 1981): 7.. de ge boorte van Juliana Edenia Antonia, dochter van prin ses Christina (8 oktober 1981); 8.. 45-jarig huwe lijksfeestvan prinses Juliana en prins Bernhard (7 januari 1982);9.. bezoek aan Bonn (1 maart 1982) en 10.. be zoek aan West-Berlijn (3 maart 1982), respectievelijk met een Duitse en Westber- lijnse zegel. Het is inmiddels een aardige reeks geworden, die gretig aftrek vindt bij Oranje-ver- zamelaars. Nieuwe envelop pen staan op het punt van verschijnen, want de konin gin heeft ook de laatste tijd niet stilgezeten. Verzame laars kunnen daarom bin nenkort enveloppen aan hun verzameling toevoegen - uw postzegelhandelaar heeft ze zeker en zo niet dan ligt er bij Zegelkoerier in diverse kleuren Slll\g6r,6 meter uw 20 stuks. U grote DUS 200 ml II V pakje 20 stuks K&lirsiCS, 1 LaiirtMi.nakie 20 stuks zeer fijn, heel blik, Vrij Produkt 5/4 pot1 extra fijn. Va pot flacon 1065 gramI D kilo, vacuüm verpakt I Lu Niet in alle filialen verkrijgbaar. Groente- en fruitprijzen geldig tot en met 11 december a s. per stuk Hollandse, kilo appelen, 2 kilo 0P 0P 79 Niet m alle filialen verkrijgbaar Slagersprijzen geldig tot en met 11 december as mals, mager, kilo literflacon kilo 10 pakjes a 10 stuks 4 rollen a 200 vel. Vrij Produkt diepvries, pak 10 stuks deze echte kerstboom is 11/2 a 2 meter groot ^□UL MIDDELBURG Blauwedijk 74 VLISSINGEN Hermesweg 25 49 Vlaardingen een folder te wachten - van het koninklijk bezoek aan de Verenigde Staten (OS-ll en -12) en koninginnedag '82. die ge vierd werd in Harlingen (OS-13) en Zuidlaren (OS-14). Vlees - vleeswaren horen daar natuurlijk ook bij - is een belangrijk leverancier van eiwitten, mineralen, vi tamines BI en B2 en ijzer. Vlees is daarom belangrijk voor onze voeding. Voor 4 personen: 4 dunne coteletjes (lams. kalfs of varkens) 200 g. kalfslever 100 g. ontbijtspek 8 grote champignons 2 tomaten 1 blikje borrelworstjes 1 groene paprika zout. peper evt. citroensap Snijd het vlees van de cole letjes. zodat u 8 kleine stuk jes vlees over houdt. Snijd de lever in dobbelsteentjes en wikkel een reepje spek ejiupjr^j om elk dobbelsteentje lever. Halveer de champignons en snijd de tomaten in smalle partjes. Rijg lamsvlees, le ver. champignons, partjes tomaat en eventueel ook de reepjes groene paprika om en om aan de roosterpen- nen. Steek de ovengrill 10 minuten tevoren aan en sluit de oven tijdens het voorver warmen. Leg de roosterpen- nen vlak onder het grill-ele ment op een rek en vang af druipend vet op een bak plaat op. Laat tijdens het roosteren de ovenklep open. Keer de pennen van tijd tol lijd. Rooster vooral niet langer dan 15 a 20 minuten. Ge bruik zout. peper en ci troensap pas aan tafel. Het vlees kunt u ook nog afwis selen met dobbelsteentjes schouderkarbonades. TtRKE VAN DECEMBER

de Vlissinger | 1982 | | pagina 6