ZAKESN zijn ZAKEN uit Q? het zakenhart Bij Groeneveld geven speciaal geprijsde brillen een knii GOED OGEN \AflLLEhl \A/Ezowel in kleding ALLEMAAL Lyrisch van onbeperkte mogelijkheden video Extra koopavonden van winkeliers Middelburg HANS BACK VAN FOTO BACK: Houdt Groeneveld voor ogen Woensdag 17 november 1982 DE VLISSINGER CADEAUS IN FRUIT Steeds meer wol machine-wasbaar Aangesloten bij liet Voor zekerheid en service, de Gilde-Opticien. Goes, Lange Vorststraat 106, tel. 01100-16678 Middelburg, Lange Delft 24 tel. 01180-12083 Vlissingen, St. Jacobsstraat 14, tel. 01184-12398 die mode mee. Hardy adviseert u vakkundig omtrent glassterkte en ontwerp. Hardy weet er alles van. Bellamypark 38, Vlissingen. Telefoon 01184-12010. Optometrist OV, hardy optiek Contactlensspecialist ANVC. Lezing gevolgen Oosterschelde BWW vergadert Kennismaking alleenstaande ouders Informatie over Psoriasis Westkapelle contra ongedierte Uniek theaterproject ZIKV Vredesgebedsdienst IKV Bezorging kinderpostzegels uitgesteld vanwege acties Gevonden voorwerpen EHBO oefening Concert beroemde brassband Voorlichting isolatie D'66 vergadert Subsidie voor één vrouwengroep in Westkapelle Van der Doef voor PvdA Valkenisse Sport Steunt Zonneveld vandaag op pad Kleindierententoonstelling Dia en lezing over Schouwse duinen Veerse raad bespreekt begroting 1983 Jubilarissen avond AbvaKabo Vogeltentoonstelling Divali-viering in De Zwaan Roland Melis andermaal deelnemer filmkwis Cursus alternatief koken en koken voor mannen Verkoping in Bachten Reede Cursus tekenen en schilderen van start in de Binnenstad Verkoping Bazar in Bachten Poorte Vergadering Paauwenburg Onvrede met onroerend goed belasting Forumdiscussie werkloosheid Roadbus WOM VIDEO TJmTïïacinne^ïjnmedewerkerToine Broos met de nieuwste snufjes op videogebied INFORMATIERUBRIEK OVER HET WEL EN WEE VAN ONZE ADVERTEERDERS VERSCHIJNT EXCLUSIEF IN DEZE KRANT Vreemd genoeg geven we bijna nooit fruit Bloemen, een "fles" of een cadeaubon zijn er kende attenties. Fruit daarentegen wordt wel eens aan een zieke ge geven, maar daar houdt het dan ook mee op. Alsof gezonde mensen buiten dat lekkere fruit kunnen! Een leuk idee is het om daarom eens leuk verpakt fruit cadeau te doen. Zo maar, om te laten merken dat je om iemand geeft. Of op de echte cadeau-dagen als St. Nicolaas, Kerst, Vader- en Moederdag, een verjaardag, 't Is wel zo origineel! Een saai cadeautje kan overigens ook leuk worden versierd met fruit. De nieuwe folder van de Stichting Propaganda Groenten Fruit geeft voorbeelden. De groente man zal ongetwijfeld graag be hulpzaam zijn. De folder "lekkere dingen voor de mensen" is gratis verkrijgbaar bij de groenteman. Als de groenteman de folders niet (meer) heeft, is schriftelijk bestel len mogelijk bij de Stichting Propaganda Groenten Fruit, Postbus 90403, 2509 LK Den Haag. Een opvallend verschijnsel in de winkels en warenhuizen deze winter is de overvloedige aanwe zigheid van volledig machinewas- bare wollen truien. Naast de grote mode van veelkleurige, volumi neuze buitentruien in zuiver scheerwol dient de machinewas- bare wollen trui het gemak en het comfort van alledag. Wol wassen? Weet wat je doet, was heel lang het devies. Zuiver scheerwol was mooi en comforta bel warm, akkoord, maar het wassen was lastig. Daarin is de laatste jaren verandering geko men. Ten eerste zijn steeds meer consumenten in het gebruik van zuiver scheerwol produkten tot de ontdekking gekomen dat de wol vezel van nature vuilafstotend is. Wol hoeft dus minder vaak ge wassen te worden. Even neerleg gen en laten "uitademen" in een iets vochtige ruimte (badkamer bijvoorbeeld) is veelal voldoende. Daarnaast heeft de techniek niet stil gestaan. In tal van laboratoria is onderzoek gedaan om aan de vele natuurlijke eigenschappen van de wolvezel één kwaliteit toe te voegen: gemakkelijk te wassen. Dat heeft geleid tot de uitvinding van het Superwash-procédé. Een wolbehandeling die er - zonder dat dit te zien, te ruiken of te voe len is - voor zorgt dat het wollen artikel het wolwasprogramma van de wasmachine ongeschonden verlaat. Om daarna zonder enig bezwaar onder een niet te hete strijkbout te gaan. Elke was- en strijkbeurt weer. De technische vinding "Super- wash" is terug te vinden in tal van wollen artikelen die om regelma tig wassen vragen. In leger- en Een knipoog van verstandhouding. Want wat is f 65,- voor een modern montuur van perfekte kwaliteit? Watis 65,-vooreen dames-, heren-of kinder model waar u ook nog eens 1 jaar garantie op breuk krijgt? MODÏËUS DAMESMONTUUR ~T- ROBUUST HERENMONTUUR Dat is de Knipoog kollektie. Die vindt u alleen bij de Gilde Opticiens. 200 Vlotte, zakelijke, sportieve en leuke monturen voor Stap snel eens binnen. U herkent ze in één oogopslag. Aan.... de knipoog natuurlijk. Wat anders? per stuk. ziekenhuiskleding bijvoorbeeld. Ook in de soepele, gemakkelijke sweaters, coltruien, V-halzen en spencers van alledag die het win terleven van honderdduizenden vrouwen en mannen aangenaam maken. Met het oog op Sinterklaas en Kerstmis worden in Middelburg weer extra koopavonden ingelast. De besturen van de onder nemersverenigingen COV en KNOV-samenwerkend in MCO-verband - kwa men met de afdeling Mid delburg van de kring fi liaal- en grootwinkelbe drijf overeen niet af te wij ken van de vastgestelde koopavonden. Deze koop avonden (tot 21 uur) zijn van maandag 29 november tot vrijdag 3 december voor Sinterklaas en van dinsdag 21 tot en met donderdag 23 december voor de Kerst. Ir. C. Kooiman spreekt vanavond (woensdag 17 november) in De Schakel aan de Bachtensteene 14 te Middelburg voor het Natuur kundig Gezelschap over 'De Oos terschelde', een zeearm in de greep van de techniek'. Kooiman is medewerker van de Deltadienst van Rijkswaterstaat. Bij de behandeling van dit aktuele onderwerp zal worden ingegaan op de bouw en de consequenties van de compartimenteringsdam- men in het oostelijk deel van de Oosterschelde. Hierdoor wordt de zeearm verdeeld in een zoutwa terbekken aan de westkant en een zoetwaterrandmeer langs de Bra bantse oever. In het zoutwaterge deelte wordt het getij gedempt door de in aanbouw zijnde storm vloedkering in de monding van de Oosterschelde. Deze demping van het getij en het verzoeten van een deel van de Oosterschelde heeft grote gevolgen voor het aquati- sche milieu en het landschappelijk aanzicht van de oevers. Deze ge volgen en de kwaliteitsbeheersing van het milieu worden in deze populair wetenschappelijke lezing nader uiteengezet. De Belangenvereniging WAO Walcheren (BWW) houdt dinsdag 23 november om twee uur 's mid dags een vergadering. Ook niet- leden zijn welkom op deze bij eenkomst in het gebouw van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren aan de Loskade 29 in Middelburg. De groep van alleenstaande ou ders in Vlissingen houdt op woensdagavond 24 november en op woensdagavond 1 december wederom een kennismakings avond voor nieuwe leden. De op zet van de groep is ervaringen uit te wisselen, onderwerpen te bes preken, elkaar te helpen en te steunen. De positie van alleen staande ouders in onze samenle ving is niet altijd even gemakke lijk maar door er samen over te kunnen praten met lotgenoten kan het toch wat opluchting bete kenen en misschien tot verande ring leiden. Ook het helpen van elkaar bij allerlei karweitjes zoals behangen, kinderopvang, vervoer e.d. is belangrijk om daadwerke lijke steun te mogen ervaren, ad vies te krijgen en raad te geven. De kennismakingsavonden wor den gehouden in het gebouw Breehof aan de Breestraat 8 in Vlissingen en beginnen om half negen 's avonds. Meer inlichtin gen en een folder zijn te verkrijgen bij Fiom-Zeeland, 01180-27311 De Psoriasisvereniging Zeeland- Noord-Brabant houdt vanavond (woensdag 17 november) een in formatiebijeenkomst in De Prins van Oranje te Goes. Ongeveer vier procent van de Nederlandse bevolking lijdt aan Psoriasis. Het is een niet besmettelijke huidaan doening, die zich kenmerkt door schilferige plekken, vaak op knieën en ellebogen. De bijeen komst in Goes begint om 20 uur. Westkapelle gaat zich bevrijden van ongedierte. Deze winter wordt de bevolking i de badplaats opgeroepen te melden of ze last hebben van ratten, muizen of an der ongedierte. Aanwijzing voor deze bevrijdingsactie heeft West kapelle ontvangen van Staatstoe zicht op de Volksgezondheid. Het Zeeuws Instituut Kunstzinni ge Vorming (ZIKV) start maan dag 22 november in de Kuiper spoort 's avonds om acht uur met de dertig avonden durende cursus voor volwassenen, het Theater project. Het ZIKV spreekt van een unieke cursus. De cursus is bedoeld voor mensen die willen experimenteren met creatieve vermogens en de expressiemoge lijkheden wil ontdekken op het gebied van beweging, klank en de verhoudingen tussen object en ruimte. Het is niet uitgesloten dat dit project uitmondt in een thea tervoorstelling. De bijeenkomsten beginnen om acht uur. Voor in formatie of opgave kan men zich wenden tot het ZIKV, telefoon 01180-28095. In de vredesgebedsdienst van het IKV op zondag 21 november die plaatsvindt in de Doopsgezinde kerk aan de Lange Noordstraat in Middelburg, spreekt ds. L.Kore- vaar uit Middelburg uit Romei nen 13. De dienst begint zondag avond om half acht. Tijdens de nabespreking in de consistorie is er discussie mogelijk over het on derwerp. Omdat er talrijke scholen deze week zijn gesloten vanwege de acties in het onderwijs, is de be zorging van de kinderpostzegels via de schoolkinderen die huis- aan-huis de bestellingen opna men, uitgesteld. Dezegels worden nu vanaf 24 november bezorgd. In de periode van 20 oktober tot 10 november zijn bij de gemeen tepolitie te Vlissingen de volgende voorwerpen aangegeven: bank biljetten; 5 singles; kist met ge reedschap; blauw kabelslot; mo torhelm; paar zwarte dames handschoenen; zwart/gele hand schoen; kunstleren damesjas; 2 paar sokken; blauw kinderjack; beige paraplu; blauwe paraplu; meisjesportemonnee; bruine en rode portemonnee; 2 portemon nees met sleutels; goudkleurige oorbel; diverse sleutels; tas met o.a. regenkleding; twee fietstassen met inhoud. Aangegeven dieren, in asiel: zwart met witte hond, teef (Friesche Stabij, gevonden RW 58); zwart/witte kater, 5 mnd.; zwarte kater, 8 mnd.. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.00 uur - 12.00 uur; 14.00 uur - 16.00 uur. In de periode van 14 oktober 1982 tot 10 november 1982 zijn bij de gemeentepolitie te Oost Souburg de volgende voorwerpen aange geven: huidenportemonnee; ring met vijf sleutels en groen label; bruine leren knijpportemonnee; plastic tas met boek; zwart regen pak. In de periode van 4 tot en met 10 oktober zijn bij de gemeentepoli tie te Middelburg de volgende voorwerpen als gevonden aange geven: damesquartzhorloge: plu che konijn, kleur wit/bruin; handschoenen; sleutels; knippor- temonnee met inhoud; donker bruine portemonnee met inhoud; paarse portemonnee met betaal- pas (groen); oranje kleurige re genbroek; bruin/goud wollen kindermuts; rood/wit/blauwe beenwarmers; oranje/bruine da messjaal; 1 gouden oorring; 1 gouden ring met 3 steentjes; bankbiljet; bruin kinderschoentje. Geen dieren aaneeeeven. De Middelburgse F.HBO-afdeling oefent vrijdagavond 19 november samen met de Van Dixhoornred- dingsbrigade in het zwembad Poelendaele in Middelburg. Er wordt met drie ploegen gewerkt; twee van de reddingsbrigades en één van de EHBO. Het 'water werk' is voor rekening van de Van Dixhoornbrigade. Na de wed strijd geeft de reddingsbrigade nog een demonstratie, zwemmend redden. De EHBO-ers kunnen hierbij de 'Handreiking' beoefe nen en het werpen met de red- dingsklos. De wedstrijd begint om acht uur. Eén van de beste Engelse brass bands, de Hendon Brassband, speelt vrijdag 26 november in het ontmoetingscentum in Oostka- pelle. De Engelse muzikanten zijn kampioen van London, Zuid-En- geland en Wales. Zij treden regel matig op in het buitenland, onder meer in Zwitserland. België, Frankrijk en Nederland. Behalve in Oostkapelle concerteert de Hendon Brassband ook in Vlier den bij Deurne. Het programma is zo gekozen dat iedere muzieklief hebber aan zijn trekken komt. Voor de organisatie van dit con cert tekent de muziekvereniging Crescendo uit Oostkapelle. En gezien het unieke optreden van deze beroemde band in Oostka pelle, verwacht Crescendo een bomvol ontmoetingscentrum. Tot en met vrijdag 19 november staat in de hal van het stadhuis een voorlichtingsstand van het, onder het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening res sorterende, Nationaal Isolatie Programma (NIP). Deze beman de stand biedt de mogelijkheid tot voorlichting over isolatie door middel van onder andere electro- nische lichtpanelen die gaan branden als er iemand voor staat, filmpjes, dia-presentaties en drukknoppanelen. De D'66-fractie van de Vlissingse gemeenteraad vergadert dinsdag 23 november in het openbaar. Tijdens die vergadering om 19.30 in het Vlissingse gemeentehuis kunnen burgers opmerkingen en grieven spuien. D'66-leden heb ben stemrecht. De afdeling Westkapelle van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen kan rekenen op subsidie voor emancipatie-activi teiten van de gemeente. B en w van Westkapelle heeft de raad voorgesteld de plattelandsvrou wen 335.te geven voor emanci patiewerk. Niettemin kan de ge meente Westkapelle meer geld krijgen. Middels de rijksbijdrage regeling emancipatie-activiteiten zou Westkapelle ongeveer 1300.- in de wacht kunnen sle pen. Dat komt neer op vijftig cent per inwoner. Eén van de vier vrouwenorganisaties maakt er ge bruik van. Dit en nog dertien aandachtspunten telt de agenda van de raadsvergadering die don derdag 25 november om 20 uur wordt gehouden in het gemeente huis te Westkapelle. De PvdAer Jaap van der Doef spreekt maandag 22 november in hotel Walcheren tijdens de jaar vergadering van de PvdA afdeling Valkenisse. Hij zet als lid van een partijcommissie die het rapport over arbeid heeft samengesteld een en ander uiteen. Onder meer arbeidsverdeling en inkomens verdeling komen aan de orde. Van der Doef spreekt na de pauze. Voor de pauze worden alle bij een jaarvergadering horende huis houdelijke zaken behandeld. De door de Stichting Sport Steunt Zonneveld geadopteerde inrich tingen krijgen vandaag weer een flink bedrag aangeboden. De stichting heeft ongeveer 40.000 gulden te verdelen. Achtereen volgens worden bezocht: De Ster- re in Clinge, Den Berg in Goes, De Windroos in Middelburg, Vij vervreugd en Kinderzorg in Mid delburg en Zonneveld in Oostka pelle. De tocht begint rond tien uur 's ochtends en eindigt tegen acht uur. Het is voor de dertigste maal dat de Stichting Sport Steunt Zonneveld met gulle hand aan inrichtingen geeft. Liefhebbers van kleindieren kun nen van vrijdag 19 tot en met zondag 21 november terecht in de evenementenhal Kruitmolen aan de gelijknamige straat in Middel burg. De pluimvee-, konijnen-, cavia- en sierduivenvereniging Walcheren houdt er voor de tweede maal de grote regionale kleindierententoonstelling. Ruim 180 mensen zonden meer dan 1300 beesten in, afkomstig uit Zeeland, Brabant, Zuid-Holland en België. Achttien keurmeesters spreken hun oordeel uit over de ingezonden dieren. Vrijdagavond is de tentoonstelling geopend voor publiek van half negen tot elf uur, zaterdag van tien tot tien en zon dag van tien tot vijf uur. De Mid delburgse eerste burger drs. P.A. Wolters geeft een officieel tintje aan de opening vrijdagavond om acht uur. Voor de kampioenen zijn prijzen beschikbaar gesteld door de Minister van Landbouw en Visserij, de Commissaris van de Koningin in Zeeland en een aantal gemeentebesturen uit de provincie. Het district Zeeland van de Ver eniging tot Behoud van Natuur monumenten houdt dinsdag 23 november een bijeenkomst voor leden en belangstellenden te Goes. Na een kort huishoudelijk gedeelte houdt Drs. R.J. de Boer een dialezing over de Schouwse duinen in het algemeen en het natuurgebied Het Zeepe in het bijzonder. Zoals bekend is het Zeepe recent door Natuurmonu menten aangekocht. Drs. R.J. de Boer is fysisch geo graaf en werkzaam aan de Rijks universiteit van Utrecht. Hij ver richt al een aantal jaren onder zoek in de duinen van Schouwen op het gebied van bodem, ar cheologie en flora en vegetatie. Deze bijeenkomst begint om 20 uur en wordt gehouden in de Prins van Oranje te Goes. De raad van Veere bespreekt vanavond (woensdag) en donder dag 18 november de wijziging van de tarieven voor het gebruik van verenigingsgebouwen en het zwembad De Goud vijver. Ook spreekt de raad zich uit over het aanhouden van de oude brand weer-auto in Serooskerke, waar voor eerder geld was vrijgemaakt om een nieuwe te kopen. De be groting 1983 is evenwel de groot ste hap die te nemen is. De verga dering van de Veerse bestuurders, die veertien punten hebben te be spreken, begint om half acht. Donderdagmiddag om twee uur vervolgt de raad zijn beraads(a- gingen. De afdeling Middelburg van de AbvaKabo huldigt Vrijdag 19 no vember een aantal jubilarissen die 25, 50 en zelfs 60 jaar lid van de vakorganisaties zijn. Deze huldi ging vindt plaats tijdens een fees telijke bijeenkomst in restaurant De Twee Compagnión in Mid delburg. Districtsbestuurder Th. Jacobs zal de bondsspelden ui treiken. 25 jaar lid zijn: J. Bakker, J.P. Boersma, J. Boogaard, C.J. Bostelaar. W.J. Davids, J. Geers, A. Hendrikse, W. Kosten, L.A. van Maaren, M. Minderhout- Joosse, A. Onwijn. J. Pieterse. F. de Ruyter en A. Vinke. 50 jaar is: A R. van Iren en 60 jaar: H. Rib- bens. Rond de zeshonderd vogels sieren van donderdag 18 tot en met za terdag 20 november de zeven tiende streektentoonstelling van de Walcherse vogelverenigingen. Burgemeester M.M. Markusse van Arnemuiden opent de ten toonstelling donderdagavond om half acht officieel in De Arne te Arnemuiden. Vanaf acht uur is die dag de tentoonstelling voor publiek geopend tot tien uur. Vrijdagmiddag komen de bejaar den op bezoek in De Arne en 's avonds van zeven tot tien uur is de zaal weer voor iedereen geopend. Zaterdag zijn de vogels van tien tot zes uur te bezichtigen. Daarna worden de kampioenen gehul digd. Tijdens deze dagen kunnen geïnteresseerden ook informatie krijgen over vogels en zaken die ermee te maken hebben. Volgens toerdeurt tekent Zanglust uit Ar nemuiden dit jaar voor de organi satie. De Stichting Welzijnswerk Suri- namers en Antilianen viert vrij dag 19 november van 20 uur tot één uur 's nachts het Divali-feest in De Zwaan aan de Kromwege- singel te Oost-Souburg. Tijdens die bijeenkomst wordt een uiteenzetting gegeven van de plaaLs die Divali in hel leven van de Hindoes inneemt. Verder wordt een dans uitgevoerd en is er onder andere Baithak Ghana- muziek. De avond wordt besloten met dansen op muziek van platen. Roland Melis (23) uit Grijpskerke is donderdagavond te gast in de Belgische tv-uitzending Cinema- nie. Van 20.15 tot 21 uur neemt hij deel aan een kwis met moeilijke vragen uit de wereld van de film. De opname voor deze uitzending was op 10 november, ver de uit slag van de kwis wil Roland slechts een tip van de sluier lich ten. "Het waren moeilijke vra gen". Eerder dit jaar speelde Ro land Melis mee aan de KRO-kwis 'Voor een briefkaart op de eerste rang'. Op de cursus 'alternatief koken' is nog plaaLs. Tijdens deze cursus in het Vlissingse club en buurthuis Het Buut wordt in overleg met de deelnemers aandacht besteed aan de mogelijkheid om vegetarisch, veganistisch, ecologisch, macro- biothiek, biologisch-dynamisch en bircherbenner te koken. De cursus is elke woensdagavond van zeven tot tien uur. Voor informa tie kan men contact opnemen met het buurthuis 01184 - 16223. Ook start er in Het Buut een kookgroep voor mannen. Er is gekozen om de cursus op donder dagavond van half acht tot half tien te laten plaatsvinden, zodra er voldoende inschrijvingen zijn. De kreatieve groep van Bachten Reede in Vlissingen houdt don derdag 25 november een ver koop-middag in het dienstencen trum. Er is een grote verscheiden heid aan schortjes, tafellakens, kussen en sokken. Ook is er een groot assortiment kerst-artikelen zoals kerstlopers, kerstkleden en heel aparte kerstboomballen. Hel dienstencentrum is open van 13.30- 16.00 uur. Woensdag 17 november om 20 uur start de cursus tekenen en schilderen van het SKA-project "Binnenstad" in de Frans Naere- boutschool aan de Grote Markt te Vlissingen. De cursus is bedoeld voor vol wassenen en gaat in op de begin selen van de techniek van het te kenen en schilderen. Voor inlichtingen Liesbeth v. Wezel-Dronkers 01184 01184 - 18289 of het buurthuis "De Zwaan 61252. Youth for Christ Vlissingen houdt zaterdagmiddag 20 november een verkoping van Tear-Craft artike len. Dit zijn artikelen van Derde Wereld coöperaties. De opbrengst is bestemd voor deze coöperaties. De verkopin ebeur in t het pand aan de Breestraat 8 te Vlissingen en duurt van 15.30 tot 17.30 uur. De macramé- en handwerkgroe pen van Bachten Poorte in Oost- Souburg (aan het Oranjeplein) houden dinsdag 23 november een grote bazar in hun dienstencen trum. Behalve de verkoop van handwerken worden ook spellet jes gedaan. Voor de organisatie van deze bazar, die van half twee tot half vier dinsdagmiddag duurt, tekent de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen. Het wijkcomité Paauwenburg vergadert donderdagavond om half acht in het club en buurthuis De Paraplu aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen. De re sultaten van een gesprek met wet houder Hoefkens over de project groep Rosenburg komt aan de or de en de laatste resultaten over de vorming van een spel-o-theek. Ook de prijsjes voor een ballon wedstrijd bespreekt het wijkco mité tijdens de openbare verga dering. Omdat niet iedereen akkoord is met de nieuw opgelegde onroe rend goedbelasting in Vlissingen houdt het huurderscomitee Ge meenschappelijk Belang Wester- zicht maandag 22 november een bijeenkomst vanaf 20 uur in Bachten Komme aan de Badhuis straat in Vlissingen. Een deskun dige zal aanwezig zijn om uitleg te geven. In het jongerencentrum VOC De Piek aan de Hellebardierstraat 11 tot 13 in Vlissingen wordt dinsdag 23 november een forumdiscussie gehouden over het onderwerp 'Vrijwilligerswerk als je werkloos bent - wat mag wel, wat mag niet en wat zou er moeten gebeuren". In het forum hebben zitting: de directeur van het arbeidsbureau, iemand van de sociale dienst en een aantal werkloze jongeren. De forumdiscussie begint om acht uur. Als rode draad door de dis cussie loopt onder meer het op zetten van eigen bedrijfjes en het nut van de sollicitatieplicht. Toen Hans Back in 1967 de foto zaak van zijn vader in Vlissingen overnam zat hij propvol plannen. Maar dat de fotowinkel zou groeien tot een onderneming met achttien personeelsleden overtrof de stoutste verwachtingen. Tegen woordig zijn de winkels in Vlissin gen, Middelburg en Goes veelal het trefpunt voor geïnteresseerden in zowel zuiver fotografische at tributen als de allernieuwste vondsten op het gebied van video apparatuur. Bovendien organi seert Back regelmatig demonstra ties en cursusbijeenkomsten op het brede gebied dat onder de noe mer fotografie is te vangen. Zo ook de komende dagen. Op de eerste plaats heeft Hans Back be slag weten te leggen op de Sony Roadshowbus. waarin de novitei ten van deze Japanse firma wor den getoond. "Een unieke bus waarin appara tuur staat dat nog nooit is ge toond", weet Hans Back. De bus is zaterdag 20 november open voor publiek in Vlissingen. Vervolgens is van dinsdag 23 tot en met za terdag 27 november de zaak aan de St.Jacobstraat volledig in de ban van allerlei andere nieuwe videodelen. Voor een beperkt aantal mensen (opgave is nog mogelijk) zijn er 's avonds de monstraties met het apparatuur. Deze demonstraties vinden over dag trouwens ook plaats. En wat er met video allemaal te verhap stukken is, is te zien op een één meter groot beeld. In de tot showbus omgetoverde touringcar toont Sony op uitnodi ging van Back meer huiskamervi deorecorders in werking. Daaron der bevindt zich ook de befaamde SL-F1, een draagbare videorecor der. Ook de op de Firato in Am sterdam onlangs geïntroduceerde compacte frontlader en de video.- recorder die geschikt is voor elk systeem. Verschillende landen hebben namelijk een ander vi deosysteem, waardoor het onmo gelijk is om video uit het ene land op het andere af te spelen. Een streling voor het oog is de Profeel, een monitor waarop van alles mogelijk is. Binnen bereik is zelfs de huiscomputer. En Hans Back wordt bijna lyrisch als hij over de schijnbaar onbeperkte mogelijkheden van video eenmaal losbarst. "Met deze profeel is van alles mogelijk. De monitor heeft een ingebouwde stereoversterker, zodat het geluid via stereoboxen in de huiskamer is te ontvangen. Verder kan als het ware een toren worden gebouwd met ran dapparatuur. Heel bijzonder aan dit apparaat is dat er in de toe komst een computer aan gebouwd kan worden. Daarmee kun je van alles doen. Stel je maakt een pro gramma voor je tuin aan het begin van het seizoen. Dan kun je op die computer het hele programma in zetten. En vraag je het op, dan schrijft hij op welke datum dat je de aardappelen moet rooien, of de bietjes moet planten. Verder is het mogelijk om een beeldplatenspe ler aan te sluiten. Dat is een soort grammofoonplaat waar behalve het geluid ook de bijbehorende muziekgroep op staat, die op het beeld te zien is terwijl de muziek in stereo in de huiskamer klinkt". Om de ontwikkelingen bij te be nen heeft Hans Back zich verze kerd van deskundig personeel. Toine Broos bemoeit zich in de Vlissingse zaak met alles wat met video heeft te maken en Hans de Graaf doet dat werk in Goes. "Middelburg is te klein om het volle assortiment video te kunnen herbergen", betoont Hans Back. Over zijn beide videospecialisten: "Een goede voorlichting is onont-. beerlijk in deze branche. Gezien de veelzijdigheid op fotografisch gebied in onze zaak kan één man dat niet aan. Ik bouw dan ook min of meer op beiden. En zij hebben zoveel kennis van zaken dat zij iedere klant op een gedegen wijze kunnen voorlichten en begeleiden als ze eenmaal een video-appara- tuur hebben aangeschaft. En juist met dit soort service moeten wij ons handhaven in de concurren tieslag tegen het grootwinkelbe drijf, dat uiteraard die specialisti sche kennis niet in huis heeft".

de Vlissinger | 1982 | | pagina 7