De Nederlandse delta Westerschelde- oeververbindingen i 3395. Meubelhuizen De Schipper LM 7IR ZEELAND IN DE PEN El SE AT EN BEROEP ZE SI KAPSALON DE JONGE Ondertekening overeenkomsten in verschiet HAARWERK DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 10 november 1982 'ré,- i*rr Volgende week dinsdag is het zover: dan krijgen provinciale staten de gelegenheid zich uit te spreken over de overeenkomst die het rijk en de provincie gaan sluiten om de aanleg en daarna de exploitatie van een brugtunnel onder en over de Westerschelde te beginnen. $>rl" mÊÊÊÊmmslmm Aanleg Exploitatie Stads- en dorpsvernieu wing internationaal financiële tegenvallers Procedure Aandeelhoudersvergadering 15,16 december li ('OM M ISSIES Onderwijs WIJZIGING VERGUNNINGEN HOECHST Adverteren is bekend blijven Wij zijn wegens vakantie van 16 november tot 31 december gesloten "Tai Wo" Moppentapper m 'Ai Aanbouwwandprogramma SITTARD 1455.- NIEUWDORP met slaapkamer MIDDELBURG ARNEMUIDEN ABDIJ IEUWS v>»*- 5 J- VY*! kf VjffljK L >r^> P: 4iJ1 «v- u Veere en Sandenburch Onder de titel "De Nederlandse delta" verscheen een drievoudige jubileumuit gave ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Delta Instituut voor hy- drobiologisch onderzoek in Yerseke en de Deltadienst van rijkswaterstaat, als ook ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het maandblad Natuur en Techniek. Het voorwoord begintwat badinerend: "Nederland is voor de onbevangen waarnemer een klein en pittoresk land, bewoond door vriendelijke mensen, die geen angst hebben be neden de zeespiegel te wonen. Naast het maken van kaas en het kweken van tulpen voeren ze een niet afla tende strijd tegen de zee. Er wordt meestal aan voorbijgegaan dat de Nederlander bij uitstek een betweter is en het beter weten bedrijft in aller lei technische, economische en poli tieke zaken, met in de laatste jaren nog milieuzaken daarbij". Meer dan vijftig deskundigen hebben hun medewerking aan het boek gege ven: geologen, historici, ingenieurs en wetenschappelijk onderzoekers. Het is een uitgave van 500 bladzijden gewor den met evenveel kleurenfoto's. Velen zullen alleen al aan het kijken veel ple zier beleven. Naast een samenvatting in het Engels is als belangrijke toegift de "Zelandiae descriptio" oftewel het pa norama van Walcheren van 1 550 uit gegeven. Het origineel berust in het Scheepvaartkundig museum in Antwer pen. De beschrijving bij de kaart is van M.P. de Bruin. Het panorama is in wer kelijkheid tien meter lang en dertig cen timeter hoog, gedeeltelijk in penteke ning en gedeeltelijk in aquarel uitge voerd. Heel de kust en een groot deel van het eiland Walcheren worden er vanuit een denkbeeldig middelpunt op afgebeeld. De maker was Antoon van den Wijngaerde. Net als het boek geeft de tekening bijzonder veel te zien: de welvarende handelsstad Veere, het tussen Veere en Zanddijk gelegen kasteel Sanden burch (bewoond door leden van het geslacht Van Borsele en aan het eind van de middeleeuwen een belangrijk cultureel centrum), Arnemuiden en het fort Rammekens, dat dan pas is gebouwd. Van Vlissingen wordt de bedrijvigheid getoond die hoort bij een in opkomst zijnde handelsplaats. Heel de duinreep vanaf Dishoek ("Dijkshoek") wordt weergegeven met achter de duinruggen, in het groen verscholen, de dorpen. De dijk bij Westkapelle - in de vijftiende eeuw noodzakelijk geworden - ligt er als een demonstratie van de strijd tegen de zee. Tegelijkertijd is aan de orde de over eenkomst tussen de twee partners over de exploitatie van de veerdien sten over de Westerschelde. Bij de overeenkomst over de VOW is nog een derde partner betrokken: de nvWesterscheldeoeververbinding.De aandeelhouders in deze vennoot schap zijn de provincie (voor 198.000,—) en de gemeenten Hon- tenisse en Reimerswaal (ieder voor 1.000.-). In het eerste artikel van de overeen komst is opgenomen, dat de vennoot schap voor eigen rekening en risico de brugtunnel aanlegt tussen de oevers van de Westerschelde ter hoogte van Kloosterzande en Kruiningen. Het rijk verbindt zich op zijn beurt voor aanslui ting van de verbinding op het wegen net, zij het dat de kosten voor rekening van de nv komen. Met de bouw mag pas worden be gonnen als alle vergunningen daar voor zijn verleend, beroepszaken zijn afgewikkeld en de rente, waartegen moet worden geleend, niet hoger is dan tien procent. Het rijk moet de plannen goedkeuren, evenals de benoeming van een ven nootschapsdirecteur en een ingenieur voor de coördinatie tijdens de bouw. Als tegenprestatie worden personeelsleden van rijkswaterstaat vrij gemaakt om op de uitvoering van de werken toe te zien. Tenslotte moet het rijk zijn goedkeuring hechten aan de overeenkomsten om het geld voor de VOW te lenen. Om van de brugtunnel gebruik te ma ken, moet tol worden betaald; de hoogte van die tol wordt afgestemd op de hoogte van de veertarieven op het mo ment, dat de VOW in gebruik wordt ge nomen. Voor de daarop volgende jaren zal de tol de ontwikkeling van het tarief op het veer Vlissingen-Breskens volgen. Bij voorbaat is al bekend, dat het tolta rief jaarlijks tenminste wordt verhoogd met de kostenstijging voor levenson derhoud. Zodra de brugtunnel in gebruik wordt Zaterdag 1 3 november is er in Brugge een studiedag met als onderwerp de stads- en dorpsvernieuwing. Bedoeling is ervaringen, bevindingen enz. uit te wisselen over de rol van bewonersgroe- pen, dorps- en wijkraden bij de verbete ring van de woon- en leefomgeving. Organisator voor Zeeland is het Noord- Zuid-Kontakt-centrum Volksontwikke ling, dat zijn secretariaat heeft in het vormingscentrum Hedenesse in Cad- zand. Voor Vlaanderen is een Gents vormingscentrum met de organisatie belast. Op het programma staan inleidingen en voorbeelden van stads- en dorpsver nieuwing aan beide zijden van de landsgrens, 's Middags is er vanaf half drie een discussie, waaraan medewer king wordt verleend door mensen die veel met het thema hebben te maken, zoals de schepen voor stadsvernieuwing van Brugge, burgemeester J.L.D. van der Linde van Kortgene en enkele ver tegenwoordigers uit het opbouwwerk. De studiedag begint zaterdag om 9.30 uur en wordt gehouden in het Concertgebouw, St. Jacobsstraat, Brugge. Nadere informatie wordt verstrekt via het Noord-Zuid-Kontakt- centrum. Vierhonderdpolderdijk 10, Cadzand, tel. 011 79— 1654. genomen, wordt de veerdienst Krui- ningen-Perkpolder opgeheven. Ver wacht wordt, dat het verkeersaanbod op Vlissingen-Breskens zal afnemen en het rijk verbindt zich op grond van deze gegevens tot een jaarlijkse bij drage aan de nv tot het ogenblik waarop het de VOW overneemt. Bij financiële tegenvallers komen de partners overeen, dat de toltarieven met ten hoogste 30 procent mogen worden verhoogd. Als deze manoeu vre niet afdoende is, verleent de pro vincie een renteloze bijdrage aan de vennootschap. Er is een bovengrens van ƒ4 miljoen per jaar gesteld, er van uitgaand dat de effectieve rente op dat moment 10 procent bedraagt. Zou die rente op 9 procent liggen, dan is de maximale provinciale lening 2,5 miljoen De vennootschap hpudt bp de brugtun nel te exploiteren als het rijk die taak overneemt; in de overeenkomst wordt bepaald, dat het rijk de wens tot over name op ieder moment kan kenbaar maken. In de slotbepaling is opgenomen, dat de overeenkomst ingaat op het moment van ondertekening. De geldigheid duurt tot het moment waarop het rijk de VOW overneemt, tenzij met de aanleg nog niet is begonnen voor 30 juni volgend jaar. Op dat tijdstip zal opnieuw overleg moeten worden gevoerd om tot een nieuwe overeenkomst te komen. Gedeputeerde staten vragen provin ciale staten met de overeenkomsten in te stemmen; op zo kort mogelijke termijn willen zij tot ondertekening van de contracten overgaan, waartoe afspraken moeten worden gemaakt met de ministers van verkeer en wa terstaat en van financiën. Direct na afloop van de statenvergade ring op dinsdag 1 6 november, is er een vergadering van aandeelhouders van de nv Westerschelde oeververbinding. Zoals uit de aandelen blijkt, heeft de provincie in de vergadering een beslis sende stem. 12, Zoals vorige week al aangekondigd, vergaderen provinciale staten op 12, 1 5 en 1 6 november over de begroting voor 1983. Alle beleidsterreinen die de pro- T De afdeling voortgezet onderwijs van de provinciale onderwijsraad heeft op woensdag 1 7 november een vergade ring, te beginnen om 14.15 uur. Ter discussie staan de nota's "verder na de basisschool" en tweede fase vervolgon derwijs. Ook het rapport "Onderwijsge- gevens Zeeland '81 -'82" opgesteld door het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland en het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland komt ter sprake. De vergadering is openbaar en is in het provinciehuis Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. vincie bestrijkt kunnen aan de orde ko men, want omzetting van beleid in da den kost geld en wordt dus geraamd in de begroting. Vrijdag is het woord aan de fractievoor zitters in de staten, terwijl maandag de leden van gedeputeerde staten ant woorden - ieder voor de onderdelen die in zijn of haar portefeuille zitten. Dinsdag komen zowel fractievoorzitters als gs-leden nogmaals aan het woord in de replieken en duplieken. Als laatste punt staan op de agenda de overeenkomsten over de Westerschelde oeververbinding en de Westerschelde- veren (zie het hoofdartikel in deze ru briek). Vrijdag 1 2 november begint de verga dering om 10.00 uur, maandag 1 5 no vember ligt de start om 15.00 uur en tenslotte de 1 6de wordt weer om 10.00 uur begonnen. Zoals altijd is de statenvergadering openbaar; plaats van samenkomst is de statenzaal, Abdij 11Middelburg. De commissaris der koningin houdt (in zijn functie als voorzitter van gedepu teerde staten) woensdag 1 7 november 10.00 uur zitting in een AROB-zaalc Het gaat om een kwestie waarih bijstand is geweigerd aan een inwoner van Vlis singen op grond van de algemene bij standswet. De zitting wordt gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Mid delburg; zij is bovendien openbaar. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31391 of 31392 PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 37, eerste lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. VERGUNNINGEN Zij zijn voornemens tot wijziging over te gaan van de door burgemeester en wethouders van Vlissingen op 9 september 1968 aan Hoechst Holland N.V. te Vlissingen verleende oprichtingsvergunningen, de daarna verleende uitbrei- dings- en wijzigingsvergunningen ingevolge de Hinderwet, alsmede de na 18 september 1972 (het in werking treden van de Wet inzake de luchtverontreini ging) door hen aan Hoechst Holland N.V. te Vlissingen verleende uitbreidings- en wijzigingsvergunningen ingevolge de Wet inzake de luchtverontreiniging voor een chemische fabriek op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nos. 526, 559, 576 en 609. De aanvullende voorschriften zijn bedoeld ter voorkoming van mogelijke stofo- verlast ten gevolge van overslagwerkzaamheden aan de kade van de Van Cit- tershaven en transport met behulp van banden vanaf deze kade naar de opslag plaats of de fabriek. WIJZIGING De voorgenomen wijziging houdt in dat de volgende voorschriften aan de ge noemde vergunningen worden toegevoegd. Algemeen 1. Van voorgenomen bedrijfsactiviteiten, die mogelijkerwijs de omgeving kun nen beïnvloeden, dient vooraf melding te geschieden aan de provinciale waterstaat in Zeeland en het gemeentebestuur van Vlissingen. Overslag 2. Mocht het door de aard van het te lossen product voorkomen, dat ondanks de genomen maatregelen naar het oordeel van de directeur van gemeentewerken van de gemeente Vlissingen of de hoofdingenieur-directeur van de provin ciale waterstaat in Zeeland toch ontoelaatbare stofoverlast voor de omgeving optreedt, dan dienen de loswerkzaamheden te worden gestaakt. De losactivi- teiten zullen in zulke gevallen slechts kunnen worden hervat wanneer de weersomstandigheden zodanig zijn verbeterd dat geen ontoelaatbare stofo verlast meer zal optreden. Mocht blijken dat de aard van het te lossen product zodanig is, dat onder alle weersomstandigheden naar het oordeel van de directeur gemeentewerken van de gemeente Vlissingen of de hoofdinge nieur-directeur van de provinciale waterstaat in Zeeland ontoelaatbare stof overlast optreedt, dan is het lossen met behulp van grijpers verboden. T ransport 3. De overkappingen van de transportbanden moeten van een deugdelijke constructie zijn en zodanig zijn uitgevoerd dat hierdoor geen stof naar buiten treedt. 4. Het binnen de overkappingen opgevangen stof moet geregeld worden verza meld en worden teruggebracht in de productstroom of stuifvrij worden afge voerd. BEZWAREN Gemotiveerde schriftelijke bezwaren kunnen van 11 november 1982 tot en met 24 november 1982 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42,4331 EW Middelburg worden ingebracht. Tevens kan hierbij worden verzocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 10 november 1982 Stationsstraat 20, Middelburg de nieuwste toupets (onzichtbaar!) alle maten en kleuren leverbaar 01180-12074 GRAVENSTRAAT 23 MIDDDELBURG Een man wordt ingezeept om door de kapper ge schoren te worden. Kap per: 'Heb ik u al eens eer der geschoren?' 'Neen hoor', zegt de man. 'Dat oor ben ik kwijtge raakt bij een auto-onge luk'. Louike komt thuis met een blauw oog, een geschon den neus en hevig hin kend, jedoch vrolijk kij ken. 'Wat heb jij in he melsnaam uitgevoerd', vraagt Camiel. Louike: 'Ik hen met Polleke gewed dat hij me de trap niet kon opdragen. Nou die wed denschap heb ik gewon nen'. 'n Keuzerijke Eiken Kdlektie Bankstel MEGEN Magnifiek eiken bankstel met ekstra zwaar massief eiken romp waarin losse kussens met koudschuim interieurs, rugkussens overhangend. Voor de bekleding keuze uit een breed skala van mogelijkheden. Bankstel hier uitgevoerd met mohair look draion velours - kost als 3-1-1- kombinatie biedt door een grote variatie aan keuzemogelijk heid alle ruimte voor een woon- wand naar Uw eigen voorkeur. Wordt gevormd door verticale kast- elementen welke naar keuze 46 of 92cm breed x 190cm bijpassende massieve salontafel TV kast vitrinekast 46cm 775.- bergkast 1550.- hoekkast 630.- barkast 1455.- buitenhoekkast 930.- hoog zijn. Er zijn elementen voor een hoekopstelling en een 45° buiten element met diverse indelingen, leder element heeft een massief front en is voorzien van een sierlijke kapljjst met verlichting. Onder- deelprijzen van de wand als hier afge beeld, v.l.n.r.

de Vlissinger | 1982 | | pagina 7