KUIPERSPOORT UITVERKOCHT Tamboerijnen Vijvervreugd 10 jaar Groot fee !st m mei 1983 met topartiest ten FESTIVAL MET 6 KORPSEN IN SCHOUWBURG HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN MODERN KOPIEREN i3r. roskam bv COLLECTE VOOR GEHANDICAPTE SPORTBEOEFENAARS Autobedrijf RIJK B.V. ACCORDEOLA OP DE AMERIKAANSE TOER IN SCHELDE KWARTIER Bram Beekman geeft concert voor herstel klok Oostkerk -V>s 6'1 OL,cJjï Weer concert Marianne Boer DEZE WEEK IN DE VLISSINGER J.P.A. R0SSEL HUMMEL FIGUREN Programma HAARPROBLEMEN BIOSCALIN NEMEN!! Kunst voor blinden in Zeeuws Museum N I JÊÊÊ Woensdag 10 november 1982 deWLissinger oplage 22.045. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam. totale oplage: 42.395. uitgave- orovinciale zeeuwse courant b.^administratie: markt 51postbus 5017,4330 ka middelburg, 01180-27651advertentie; walstraat 56-60, postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé: w. melse, 01184-62320 redaktie: ad hanneman, 01180-16859. In een volgepakte ruimte van het Kuiperspoorttheater genoten tegen de 180 toeschouwers van het virtuose pianospel van dè veer tienjarige Vlissingse Marianne Boer. Maar niet iedere belang stellende kon een plaatsje be machtigen. Met oprechte spijt - zoals hij betoonde - sloot de di recteur van de Zeeuwse muziek school de deur voor nog eens ze ventig mensen die met belang stelling uitzagen naar de verrich tingen van het Zeeuws talent dat vorige week uitüoerig aandacht kreeg in deze krant. Daarom heeft de muziekschool het concert ge prolongeerd. Marianne Boer speelt zondag 14 november (weer) om half twaalf hetzelfde concert. Tegen de tachtig kaarten zijn al verkocht. Kaarten zijn nu nog verkrijgbaar bij de administratie van de Zeeuwse Muziekschool ƒ2,50. pag. 5. Herinrichting Grote Markt pag. 7. Zeeuwse top scorers pag. 9 Film en ander cultureel nieuws AutopaginaPlannen nieuw rijexamen: rijschoolhouders ge schokt. BMW-dealer voor WALCHEREN INDUSTRIEWEG 27-29 tZZZ gasinstallatie 0118414400 a/Ie plaat- en spuitwerk Vlissingen Ook op koopavond mn iitorxUg óa gehele dag gaopandI Gaaibollen door visueel gehandicapten in Zeeuws-Vlaanderen Verspreid over 104 Zeeuwse plaatsen collecteren in de week van 15 tot en met 22 november weer zo'n 1500 mensen vo voor de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. De opbrengst van die collecte is bestemd voor onder meer de aanschaf van ap paratuur. waarmee sport binnen het bereik van gehandicapten komt. En voor gehandicapten is sport veelal een therapie, om weer enigszins gelijkwaardig in de maatschappij te kunnen functio neren. Al twee jaar achtereen stond Zee land trots aan de top van het klassement als het ging om de op brengst per hoofd van de bevol king. Vorig jaar vergaarden de Zeeuwse collectanten maar liefst 70 duizend gulden. Daarvan blijft in principe een derde in de pro vincie. De rest wordt verdeeld onder instanties die een aanvraag indienden bij het nationaal fonds. In het afgelopen jaar werd in Zeeland een aantal belangrijke vorderingen gemaakt. Voor meer dan 50 duizend gulden kregen Zeeuwen uit de opbrengst van de collecte en andere particuliere giften. TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN REPARATIE Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52. Vlissingen Zo werd de schietsportaccommod tie in Goes voor 14 duizend gul den toegankelijk gemaakt voor gehandicapten. In de zwembaden van Hulst en Breskens werden voor (beide 15 duizend gulden) zwembadliften geïnstalleerd en de Stichting Ons Zeeland hield tien tandemtochten voor visueel ge handicapten in de provincie, kos ten: ƒ2500,-. De Zeeuwse Sport raad maakte een brochure over de spelmogelijkheden voor gehandi capten in de provincie Zeeland. Ook dat kostte geld. namelijk ƒ2250,-. Aangenomen wordt de behoefte om sportief bezig te zijn onder gehandicapten nog groter is dan onder validen. Tegen de acht mil joen Nederlanders doen aan sport, onder wie vier miljoen in verenigingsverband. Het aantal gehandicapten daarentegen dat sport kan beoefenen is slechts 20 duizend globaal van de één mil joen. Wordt daar nog eens bijge teld dat zo tegen de vijfhonderd mensen wekelijks invalide wor den, dan is geld voor accommo daties hard nodig. Onder de gehandicapten worden momenteel talrijke initiatieven ontwikkeld om sporten binnen mogelijk te maken. "We hopen dat de valide burger begrijpt hoe noodzakelijk dat geld is", waar schuwt de Zeeuwse coördinator A.M. Westdorp uit Kortgene. "De stapel aanvragen voor geld wordt elk jaar hoger. Het geld vliegt er als het ware weer meteen uit na de collecte". De opbrengst van de landelijke collecte schommelde de laatste jaren rond de 1,2 miljoen gulden. naars die in Zeeland wonen of er gewoond hebben inzonden in het kader van 'Beeldende kunst voor blinden', is teleurstellend. Ook vond de commissie de zestien in zendingen te veel 'op zeker ges peeld'. Gemist werden vooral tex tiel en penningen. Op 'avontuur' was geen enkele kunstenaar ge trokken. De jury, die volgend de richtlijnen van de Heymansstichting oor deelde, waardeerde het werk van Jack Neervens uit Middelburg als beste. Hij nam de in het Zeeuws ?useum tentoongestelde mam moet als uitgangspunt. Ook ver diepte Neervens zich het meest in de blindenwereld en voorzag zijn kunstwerk 'Mammoet in ruimte en tijd' van een bijschrift in brail le. Van andere kunstenaars is werk aangekocht. De inzendingen zijn tot en met 17 december nog ten toongesteld in de lezingenzaal van het Zeeuws Museum. Daarbij wordt ook uitvoerig aandacht besteed aan het werk van het vrij willigerswerk in Zeeland voor blinden. Een foto van het Nemidso-hestuur ter gelegenheid van het 25-jarig jubi- leum De Paspoortstraat rond de jaren dertig Vlissingse wijk kon worden be schouwd. Maar die Souburgse winkeliers leverden dan ook in allerlei op zichten een voorbeeld, waar men een puntje aan kan zuigen. Inno vatie was voor de Souburgse n ringdoenden een vanzelfspre kendheid als een bel op een fiets, toen anderen zich nog tot in de kleine uurtjes suf piekerden om een passende definitie te vinden. Winkelpuien verdwenen achter de steigers, om niet eerder te voorschijn te komen dan dat ze zo knap waren aangepast, dat meni geen het gebit uit de mond viel van verbazing en bewondering. De Souburgsers voeren een han delsmerk waarin kleinschaligheid in het winkelarsenaal de boven toon voert. Een persoonlijke be nadering en deskundige adviezen, zijn zaken die menigeen naar het winkelgebied lokt. De Nemidso timmert daarbij fiks aan de weg. Al meer dan drie jaar wordt tweemaal per jaar een Jaarmarkt gehouden op een za terdag. En dat Souburg leeft als Souburg blijkt wel uit het feit, dat de verenigingen en instellingen uit dat Vlissingse deel zich alom aan sluiten bij het initiatief van 'hun' middenstand. Duizenden bezoekers - 'je kon a r A Nemidso waardeert en honoreert. Als dank daarvoor tast de Ne midso in het voorjaar van 1983 over de koppen lopen' - telde de organisatie van de jaarmarkten elke keer. Bovendien vergast de Nemidso elke jaar tweemaal een deel van de Walchenaren met een krantje Waarin behalve lezens waardigheden over de plaats, puzzels met een bijna onweer staanbare prijzenkast zelfs haters van hersenbrekende activiteiten naar potlood en papier doen grij pen. Zo is het in de tegenwoordige tijd. Maar ook in de donkere jaren dertig bedachten listige'winkeliers allerlei middelen om aan klan tenbinding te doen. Zoals nu in veel gevallen het grootwinkelbe drijf de kleintjes opslokt was in die tijd de concurrentie van de coö peraties moordend. De coöperaties, ook al uit nood ontstaan, voorzag armen van brood. Er moest dus wat worden gevonden om de aandacht op de zelfstandigen te richten. Etalage wedstrijden, optochten en win kelweken waren onder meer ge kruide ingrediënten. Bij één van die gelegenheden werd een pro grammaboekje uitgegeven waarin de aangesloten leden middels een liedje hun waar aanprezen. Eén van die liedjes eindigt met 'Koop dan in uw eigen stee - en u leeft tevree'. Dat laatste hebben de Souburgers zich ter harte genomen. Ook nu nog kopen de inwoners met voor keur in eigen plaats. De midden stand - zo kan worden vastgesteld bloeit volop dankzij de Soubur ger, die de vele initiatieven van de "De betere geschenken" Goebel Lange Delft Tel. 01180-13221 Middelburg Kwaliteit service - garantie j nog eens diep in de buidel. Ne- midso-secretaris Herman Huson voorspelt een feest met Neder landse topartiesten dat zijn weer ga niet kent. "We hebben welis waar nog het probleem op te los sen om een geschikte zaal te vin den waar voldoende mensen in kunnen, maar dat het een knal- feest wordt, staat voor mij nu al als een paal boven water. Nemidso 50 jaar Om de klok van de Oostkerk in Middelburg weer te laten luiden concerteert de organist Bram Beekman zaterdag 13 november vanaf 20 uur in de Oostkerk. Beekman brengt een zeer geva rieerd programma, over het alge meen goed in het gehoor liggende werken. Hij opent met Praeludium und Fuga van J. Böhm en vervolgt met Choralvorspiele van Ba h. stukken van Couperin, C. Franck, Saint-Saens, Langlais en van Vierne speelt hij Pieces en style libre: Carillon. De in 1949 in Vlissingen geboren Beekman studeerde orgel aan het Brabants Conservatorium in Til burg. In 1972 behaalde hij daar het solistendiploma. Ook de acte schoolmuziek verwierf hij in 1972. Voor die prestaties kreeg hij in dat jaar de aanmoedigingsprijs Jong Zeeuws Talent. In 1975 behaalde hij aan het Koninklijk Conserva torium in Den Haag de Prix d'Excellence. Sinds 1980 is hij als docent verbonden aan het Bra bants Conservatorium in Tilburg. Bram Beekman geeft het concert in de Oostkerk geheel belange loos. De opbrengst komt daarom geheel ten goede aan het herstel van de luidklok van de Oostkerk. De evenementen-commissie heeft een aantal concerten op het pro gramma staan om geld te verza melen voor de restauratiewerk zaamheden. In totaal is ongeveef- 70 duizend gulden nodig. De commissie meldt nu dat men al een flinke stap op weg is. De toegangsprijs is overigens niet zo hoog. Volwassenen betalen 6,- en kinderen tot twaalf jaar 2.50. Voor uw oude ko pieerder geven we nog een aanzienlijk bedrag terug. Kom eens kijken of P? bel om een folder. Eii drumbandje uitgegroeid tot een veranderde de muzikale leider einde van zijn werk voor De respectabel huisorkest met maar van de Tamboerijnen van werk- Tamboerijnen. liefst 35 leden. Twee jaar geleden kring en dat betekende tevens het Het werk werd overgenomen door René Koelemay en Frans de Bruyne. Bij zijn afscheid kreeg Frans van der Paal een mars aan- gebodên die zijn naam draagt. Het huisorkest is inmiddels zover dat het muziekstuk kan worden uit gevoerd. Tijdens het jubileumfestival wordt de 'Frans van der Paal'- mars door De Tamboerijnen voor het eerst uitgevoerd. De ex-leider zal tevens de openingsceremonie van hét festival door De Tamboe rijnen voor zijn rekening nemen. Nog eenmaal leidt hij het huisor kest. Er zijn nog meer verrassingen van De Tamboerijnen. Kortgeleden is er van het jubilerende hulsorkest een grammofoonplaatje opgeno men. En de eerste exemplaren worden tijdens het festival aan enkele prominenten aangeboden. Voor de bezoekers zal het moge lijk zijn om tijdens deze jubi leumviering het singletje te kopen. Om twee uur precies zullen de ju bilerende Tamboerijnen het festi val openen. Daarna treden achtereenvolgens op de drum band Piusoord uit Tilburg, het huisorkest van De Binckhof uit Grave, de muziekgroep Noorder haven uit Den Helder, de dans groep Huize Vincentius uit Udenhout - pauze - (in de pauze speelt het huisorkest van de Blau we Kamer uit Breda), dan volgt een tweede optreden van muziek groep Noorderhaven en van het huisorkest de Blauwe Kamer, de drumband Hoogeveer uit Tilburg en het jarige huisorkest De Tam boerijnen besluit de rij. Dan zal het inmiddels wel kwart over vijf zijn volgens het pro gramma. Het geheel wordt gepre senteerd door de conferen cier/komiek Hans Versnel uit Breda. De Vlissingse accordeonvereniging Accordeola gaat zaterdag 13 november vanaf 's avonds acht uur op de Amerikaanse toer in het Vlissingse Scheldekwartier. Behalve het accordeonorkest valt er ook te genieten van het Souburgs Mannenkoor en de Ruyterstadsingers. Dat Amerikaanse accent wordt vooral bepaald tijdens het gedeelte van het lichtere genre van het concert voor de pauze. Samen met het Souburgse Mannenkoor en de Ruyterstadsingers brengt Accordeola In the moqd, Chappels melodiën, Hair en My fair lady. Na de pauze brengt het drietal Vlissingse verenigingen een serieus repertoire met onder meer de Dorische Suite van H.C. Schaper en Finlandia van J. Sibelius. Opmerkelijk is dat het laatste stuk van de Scandinavische componist wordt meegezongen door het Souburgs Mannenkoor. Ook het jeugdorkest van Accordeola komt aan bod. Bijgestaan door het Souburgs Mannenkoor speelt de jeugd Die Ehre Gottes aus der Natur van Beethoven. De voor dit jaarlijkse concert van Accordeola samengestelde bezetting van bijna honderd man sterk heeft de afgelopen weken hart gestudeerd om er en luisterrijk geheel van te maken. Organisatorisch kwam er bijzonder veel voor kijken, maar de samenwerking tussen de drie gezelschappen was bijzonder goed, zo knikken de drie besturen tevreden. Na afloop van het concert is er nog bal met The Evergreens. De toegangsprijs bedraagt 5,00 In het najaar van 1932 stak een groepje Souburgse middenstanders de hoofden bij elkaar om een'vereeniging •van handeldrijvenden' op te richten. De tijden waren slecht. Er heerste een enorme armoede en werkloosheid onder de bevolking. Een middenstands-vereniging moest op zijn minst enig houvast en voor de toekomst soelaas bieden. Van 'buiten' kwam de voorzitter van de Vlissingse middenstand de Souburgers vertellen hoe de Vlissingse winkeliers de kop nog boven water konden houden en welke bijdrage een middenstandsorganisatie daaraan leverde. Na de eerste vergadering meldden zich 25 leden. En in het vaandel prijkte Nemidso, hetgeen staat voor Neringdoende middenstand Souburg. Nu vijftig jaar later vertoont het economische kaartje al evenmin een florisant beeld. Storingen be palen de markt. Niettemin is de Souburgse middenstand trots als een pauw op zijn vijftigjarige ge schiedenis. "Nagenoeg alle win kels zijn gebleven" kraait Nemid- so-secretaris Herman Huson. "Er zijn zelfs winkels bijgekomen. Dankzij de Nemidso is de Sou burgse middenstand in de afgelo penjaren ferm overeind gebleven. Na de inlijving van Oost en West Souburg bij Vlissingen was de angst om een soort tweederangs winkelgebied te worden alom aanwezig. De Nemidso-voorman- nen waren echter op hun qui-vive. Bij de minste geringste aanleiding trokken ze zó hard aan de bel van het Vlissingse gemeentehuis, dat de meest fervente slaapkop waar ook in Vlissingen van schrik over eind vloog. En voor de leidingge venden ten stadhuie bleek weldra, dat Souburg niet zomaar als een DAMPOORTWEG 29 4322 AW MIDDELBURG TELEFOON 01180 - 3 61 51* Het huisorkest van de verplee ginrichting Vijvervreugd in Middelburg viert feest. Het is jarig en nog 'Kroonjaar' ook, zoals dat in Zeeland heet. Het orkest waarin momenteel zo'n 35 pupillen van de verpleegin richting hun partijtje meespe len bestaat al weer tien jaar. Reden dus voor een feest. En dat belooft het dan ook te worden. Er wordt een groots muziekfestival gehouden, waaraan ook orkesten uit an dere tehuizen voor gehandi capte patiënten meewerken. Het jubileum wordt zaterdag middag 13 november in de Schouwburg in Middelburg ge houden. Naast het jubilerende huisorkest zullen zes muziek gezelschappen aan het festival meewerken. Een jury zal de or kesten beoordelen op muzika liteit en prestatie. Ieder korps krijgt na afloop een schriftelijk rapport dat dient als waarde ring, stimulering en met toe voeging van een kritische noot. De Tamboerijnen werden tien jaar geleden opgericht door Frans van der Paal, die toen met enkele pupillen een drumband begon. Acht jaar lang heeft Van der Paal zich ingezet voor de muzikale vorming van de pupillen van Vij vervreugd, en in die tijd is het Een kopietje op z'n tijd. Wie heeft dat niet nodig. Maar dan wel snel en haarscherp, op gewoon papier en niet te duur. Er zijn nu kopieerders die in enkele secon den, een niet van origineel te onder scheiden kopie maken, voor nog geen 8 cent per stuk. Ze zijn er vanaf f 4600,- (excl. B.T.W.) bedrijfe- Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim 10 jaar onderzoek in geslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resul taten geeft bij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap haar etc. Het middel dat onder de naam BIOSCALIN wordt uit gebracht is in Nederland verkrijgbaar bij apotheker, drogist en kapper. Het be staat uit een elixer, welke bij voorkeur in combinatie met de BIOSCALIN spe ciaal Shampoo dient te worden gebruikt om optimale resultaten te kunnen ver wachten. Voor deskundigen is er weten schappelijke literatuur beschikbaar. Ini. by BIOSCALIN (Nederland) Tel. 070-8977 52 - Postbus 16140 2500 BC Den Haag Het aantal werken dat kunste-

de Vlissinger | 1982 | | pagina 1