14-jarige Marianne verzorgt pianoconcert in Kuiperspoort O Voor Schorpioen zelfs reacties uit Australië -Jrsf HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Kopstukken discussiëren over gevaren van LPG Voel 's of de afvoer van uw CV-ketel gloeiend heet is. Gevaarlijk benzeen gevonden in grondwater huizen Zuidsingel NIEUWE OUTFIT RADSON isiP Katholieke inbreng in Streekziekenhuis voor toekomst gewaarborgd KONINKLIJKE ORATORIUM VERENIGING BRENGT BRAHMS EN DVORAK IN CONCERTZAAL spaart u energie Ongetwijfeld zal het hart van vader Harrie Boer enkele malen van vreugde zijn overgeslagen toen hij negen jaar geleden ontdekte dat zijn vijfjarige dochter Marianne meer dan normale interesse toonde voor het pianospel. En dat vaders - zelf een pianovirtuoos in de volkssfeer hart niet zomaar op hol sloeg, blijkt nu. De veertienjarige Marianne Boer uit Vlissingen schittert al bijna vier jaar regelmatig op concertpodia. Tweemaal trad ze op in het radioprogramma "Für Elise', dat elke zondag rond de middagklok op Hilversum 4 wordt uitgezonden, tijdens het AVRO-televisieprogram- ma 'Stuif es in' trad ze op en aan het radioprogramma 'Muzin' Marie-Cecile Moerdijk heeft Marianne ontzettend leuke herinneringen. Aan deze opsomming zijn nog talrijke concerten toe te voegen, die voor de leerlinge van de derde klas atheneum aan het Goese Sint Willibrordcollege minstens opzienbarend zijn te noemen. Maar met Marianne moet voorzichtig worden omgesprongen, bezweert haar leraar en begeleider Gé Audenaerdt. Teveel de loftrompet steken zou in haar nadeel kunnen werken. Gestaag moet ze groeien naar een niveau dat binnen haar bereik is: namelijk concertpianiste. Kleine concerten zo af en toe, kan geen kwaad, maar de zaak moet niet worden overdreven. Zondag 7 november is dat eerste 'kleine' concert in het Middelburgse Kuiperspoortgebouw. Tijdens dat koffieconcert vanaf half twaalf, speet ze werken van Bach, Brahms, Chopin, Albeniz, Granados en Pierné. De werkzaamheden aan het oud-ramschip Schor pioen verlopen voortva rend. Met platen is het schip water- en winddicht gemaakt zodat de vrijwil ligers er naar hartelust en verantwoord kunnen knutselen om het vaartuig zo spoedig mogelijk de gewenste bestemming (museumschip) te geven. Zoals gewend ook deze keer weer de stand van zaken op De Schorpioen in deze krant. Sinterklaas WIE WIL PROEFPERSOON ZIJN VOOR EEN ESPERANTO-CURSUS -uf Woensdag 3 november 1982 °P*®9®^^^^l®''i^®9^'^^saanhui^^ehee^afche^jnr^orTibinati^ie^^aa^^ota!^pl8g^32!3^^^^^^^^^^^^T zeeuwse courant (^administratie: markt 51. postbus 5017,4330 ka middelburg. 01180-27651advertentie: walstraat 56-60. postbus 18 4380 aa vlissmgen, 01184-15144, pnve: w. melse, 01184-62320 redaktie: ad hanneman, 01180-16859. Brahms Dvorék De Koninklijke Oratoriumvereniging Tot Oefening en Uitspanning uil Middelburg geeft zaterdagavond 6 november het najaarsconcert. Op het programma staan werken van Brahms (Ein Deutsches Requiem) en Dvorak (Te Deum). De oratoriumvereniging wordt bijgestaan door het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. Solisten zijn Jennie Veeninga (sopraan) en Henk Smit (bas). Jo Ivens uit Hulst hanteert de dirigeerstok. Het concert begint zaterdagavond om acht uur. Brahms componeerde Ein Deutsches Requiem in 1856. na de dood van zijn boezemvriend en collega Schumann. Na vijf jaar waren de eerste twee delen klaar. Toen zijn moeder stierf, was dit voor hem aanleiding om verder te werken aan het Requiem. Op zelf gekozen bijbelteksten schreef hij een smartelijk, maar tegelijkertijd troostend en berustend vervolg. In tegenstelling tot vele andere Requiems, die uitgaan van de schrikwekkende 'dag des oordeels' is dil Requiem er op gericht zich le verzoenen met de dood. De eerste uitvoering vond plaats op Goede Vrijdag in de Dom van Bremen. Het Te Deum (1892) op tekst van de RK-lofzang, is het laatste relegieuze werk dat Dvorak schreef. Dit Te Deum heeft vier delen, die apart staan kwa karakter, toon en maatsoort. Samengevoegd vormen ze echler één geheel. Dvorak is een Tsjechische componist, die enige jaren in New York verbleef. De Koninklijke Oratoriumvereniging Tot Oefening en Uitspanning is in 1834 opgericht en telt thans 125 leden. Opvallend is dat er voor dames-leden een wachtlijst bestaat, terwijl men als het ware op de punt van de stoel zit te wachten op mannelijke leden. Voor informatie over deze vereniging die regelmatig uitvoeringen in het 'zware genre' verzorgt kan men zich wenden tot het secretariaat, 01189-2641. De bodem onder de woningen voor kleine huishoudens, die de wo ningbouwvereniging Middelburg aan de Zuidsingel laat bouwen, zijn sterk verontreinigd met onder andere de gevaarlijke aromatische koolwaterstoffen benzeen en to lueen. Het provinciebestuur heeft daarom aan de staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieu hygiëne een bijdrage gevraagd in de bestrijding van de kosten. Deze worden geraamd op 33.500,— Op de plaats waar wordt gebouwd stond vroeger onder meer een ga rage. Behalve de aromatische koolwaterstoffen, waarmee lange tijd geleden reinigingswerk in ga rages werd verricht, zijn ook min der schadelijke cyclo-alkanen ge vonden in het grondwater. De benzine- en olieachtige stoffen zijn aangetroffen over het gehele terrein in ondiep grondwater. Omdat de huizen een woonbe stemming hebben, heeft de ge meente opdracht gegeven om de grond verder te onderzoeken. Nu al wordt er aan gedacht om de verontreinigde grond zoveel mo gelijk af te graven en het grond water weg te pompen. Onder een aantal woningen wordt een dampdichte constructie aange bracht. Overigens is dit bouwcomplex nogal eens in het nieuws. Eerder werden er bergen botten gevon den in afgegraven grond, die achter de garage Dijkwel aan de Veerseweg was gestort. Spelende kinderen vonden daar de botten. Jaren achtereen gleed de Wal- cherse huis-aan-huis— blad com binatie De Faam-De Vlissinger in uw bus, getooid in hetzelfde jasje. Een vertrouwd beeld, zo elke woensdag, maar nu ziet dat blad er anders uit. En deze moderne aan pak is mogelijk, dankzij de nieuwste vindingen op het gebied van kranten drukken. Hoewel het blad steeds herken baar en dus vertrouwd was, heb ben we nooit stil gestaan. We bouwden aan een blad waarin zo wel advertenties als redactie borg stonden voor een goed product. Met name op het gebied van de redactie veranderde het beeld de laatste tien jaren aanzienlijk. Waar vroeger de huis-aan-huis— bladen zich uitsluitend bezig hiel den met informatie via adverten ties, neemt tegenwoordig in een vastgestelde verdeelsleutel de redactie minstens een even be langrijke plaats in. Vooral het nieuws uit de plaatselijke groepen en verenigingen krijgt aandacht. Daarnaast wordt de lezer voorzien van achtergrond informatie uit de streek: zowel plaatselijk als nieuwtjes uit het zakenleven. Kortom we zijn van mening dat we een product leveren dat een pluim verdient. En die pluim on derstrepen we door De Faam en De Vlissinger in een nieuw kleur rijk jasje te steken. Daarnaast is ook de binnenzijde veranderd. Alle wetenswaardigheden zijn ondergebracht in aparte rubrie ken De uitgever Talrijke kopstukken uit diverse partijen dienen donderdag 4 no vember garant te staan voor poli tiek vuurwerk tijdens de thema bijeenkomst in Bachten Komme over LPG. De Vlissingse werk groep met de naam van dat gas en de toevoeging 'en andere gevaar lijke stoffen', tekent voor de orga nisatie. Het is de bedoeling van deze themabijeenkomst om inzicht te krijgen in de gevaren die kunnen ontstaan bij de aanvoer van dit tot vloeistof gecomprimeerd gas, de opslag en de doorvoer. Ook welke maatregelen er nodig zijn om de stof veilig naar de con sument te krijgen wordt behan deld. Medewerking aan de discussie verlenen de tweede kamerleden van de drie grootste partijen J. van der Doef (PvdA), H. Eversdijk (CDA) en A. te Velthuis (VVD). Verder hebben zitting in het dis cussiegezelschap de gedeputeerde J.P. Boersma, de Vlissingse wet houder W. Wisse, het IMGO-lid H. Jacobs en van TNO komt J. van der Schaaf. Werkgroeplid H. Bannink leidt de discussie. De bijeenkomst begint om 20 uur. ZEEUWS TALENT OP WEG.... Leg uw hand 's op die aluminiumbuis boven uw CV-ketel. Ja, voelt ie heet aan? Da's verloren warmte. Evenals de stralingswarmte die uit uw CV-ketel op zolder terechtkomt. Veel dure energie gaat ongebruikt verloren. Zonde. Kies de zuinigste kon- ventionele CV-ketel. De Radson ER. Met het hoogste gebruiksrendement. Maar liefst 92,7% (o.w.). Dat bespaart u op uw stookkosten honderden en honderden B guldens per jaar. 'n Radson ER is snel ge leverd en geplaatst. Past overal. Zonder kostbaar hak- en breekwerk. Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! Vraag ons gerust om informatie. Bel ons. Of kom even langs. Marianne Boer las al noten voordat ze het alfabet kende, (foto John Siwabessi). Marianne las al muzieknoten voordat ze woorden lezen kon. Haar vader, zelf helemaal bezeten van muziek, leerde haar op haar vijfde het eerste noten-ABC. "Als we op het strand wandelden trok hij de vijf lijnen van de notenbalk en tekende daar een noot in met ernaast een appel van de A", he rinnert Marianne zich. En zo werden alle noten, voorzien van een illustratie, gretig door Marianne gesoupeerd. Weldra speelde ze kinderliedjes op de piano. Op haar zevende jaar kwam ze bij Gré Audenaerdt op les. Aanvankelijk veertig minuten per week. Maar de leraar piano aan de Zeeuwse muziekschool en docent aan het Brabants conser vatorium in Tilburg merkte al snel dat Marianne tjokvol talent zat. "Veertig minuten bleek te weinig. Ze leerde stomweg te snel. En al die vorderingen kon ik in die korte lestijd niet bijbenen", zegt Aude naerdt. Na driejaar wisselde hij het leslo kaal van de Zeeuwse Muziek school voor zijn eigen studieka mer in Veere. Daar kon hij onge stoord met Marianne werken. "Tegenwoordig lest ze twee drie uur per week; afhankelijk van de noodzaak", vertelt de pianoleraar. "Maar voor mij geldt hetzelfde als voor Marianne. Ik beleef er enorm veel plezier aan". Marianne bevestigt: "Het werd inderdaad steeds leuker. Uiter aard was de theorie in het begin het moeilijkste. Maar dat heb je nodig om verder te komen". Marianne studeert per dag één ét anderhalf uur op de vleugel, die een groot deel van de huiskamer van de familie Boer in de woning in de Vlissingse wijk Westerzicht in beslag neemt. Daarnaast is voor haar de studie, die al even succes vol verloopt, aan het Goese athe neum erg belangrijk. Als haar de vraag wordt voorgelegd of ze daarmee zou kappen, als het be lang van de pianostudie in het ge ding komt, weet ze geen antwoord te geven. Beide opleidingen vindt Marianne belangrijk. Deson danks benadrukt ze dat ze con certpianiste wil worden. Want be halve balletlessen, die ze van on dergeschikt belang acht, wil ze niets liever dan op de piano spe len. Marianne Boer is bij Gré Aude naerdt in goeie handen. Vele ta lenten uit de Zeeuwse klei moe digde hij reeds aan op weg naar een carrière in de muziek. En sommigen hebben reeds het ni veau muziekleraar bereikt of stu deren nog op een conservatorium. Audenaerdt heeft er mede daar om moeite mee om te berusten in de in muziekkringen heersende opvatting, dat talent uit Zeeland bij voorbaat geen schijn van kans op succes heeft. Die stelling be strijdt hij met hart en ziel. "Talentvolle muziekbeoefenaars krijgen onvoldoende aandacht", weet hij. "Jonge mensen hebben bij de beoefening van muziek zo af en toe eens een steuntje in de rug nodig". Audenaerdt ergert zich dan ook groen en geel als hij collega's mu ziekpedagogen schamper hoort zeggen dat Zeeland niets voorstelt en dat onderbouwen met de con statering dat Zeeland kwa inwo ners niet groter is dan bijvoor beeld Rotterdam-zuid. "Als je met die instelling jongelui bege leidt ben je nergens", oppert hij. Vaak worden de muzikanten met het diploma muziekschool op zak behandeld als jonge godjes. En dat terwijl zo'n diploma in wezen niets voorstelt. Marianne is al vrij jong geslaagd maar Audenaerdt hamert er permanent op dat ze voor een flonkerende pianisten- carriere nog keihard moet werken. "Niet dat ik het niet goed vind wat ze doet; in tegendeel. Toen zij haar diploma muziekschool haal de was ze de jongste die deze prestatie ooit verrichtte. Maar om de top te bereiken is zo'n muziek school diploma slechts een pril begin". Wat Audenaerdt bij zijn collega's evenzeer mist, is dat als er in de klas een talent zit, dat kind er niet wordt uitgehaald om bijvoorbeeld eens een extra concertje te geven. Een concertje betekent volgens hem een extra stimulans. Men leert ook omgaan met de span ningen die elke solist treiteren voor het optreden. Daartegenover benadrukt hij wel, dat de jongeren niet het podium moeten worden opgejaagd en de betiteling 'wonderkind' met zich gaan torsen. Zo af en toe een con cert van geringe omvang is prima. Voor een concert, hoe klein ook. is een geweldige voorbereiding no dig. En zo kan het talent rustig aanrijpen. "Maar zo tegen het ze ventiendejaar moeten ze er onge veer zijn", meent de pianoleraar. Dat acht hij ook voor Marianne van toepassing. Op dit moment werken aan de perfectionering van haar techniek en zo af en toe een concertje, zoals het koffie concert aanstaande zondag". „De betere geschenken' FLES *m»Q WANDGESCHILDERD DELFTS-BLAUW AARDEWERK (Ook uw portret kan geschilderd worden) T UUR. Lange Delft 50 Tel 01180-13221 Middelburg Marianne was nogal zwijgzaam tijdens het gesprek in de huiska mer van de familie Boer. Als zij het alleen voor het zeggen had, hoefde al die publiciteit niet zo nodig. Maar op de vraag of haar toekomst in de muziek ligt ant woordt ze zonder er doekjes om te winden met een volmondig ja. "Concertpianiste wil ik worden". En na een korte stilte: "Ik zou enorm graag een concert willen geven met een groot orkest". Gré Audenaerdt lacht betekenis vol en komt met de bijna gerust stellende mededeling dat Marian ne op zeer korte termijn Mozart moet instuderen. Een concert voor piano en orkest, knipoogt haar docent en vertrouwensman Au denaerdt. Vervanging en nieuwbouw. ER- en HR-ketels, boilers en radiatoren. l Mieenvertegenwoordiging in Zuid V Vest Nederland 51100-12420* Zuidvlietstraat 75, Goes, Tel. De zeeverkennersgroep De Wa tergeuzen heeft inmiddels op het achterschip een tijdelijk onderko men betrokken. Als de weersom standigheden het niet toe laten om te varen, steken ze de handen flink uit de mouwen en verlenen tal rijke hand- en spandiensten. De kapiteinskajuit wordt nu als eerste onder handen genomen. Het oude houtwerk is inmiddels zichtbaar geworden en is in prima staat. Om die kajuit weer naar de pracht van vroeger te schilderen staan nu al twee gekwalificeerde fijnschilders te popelen om hun vak (ze zijn gepensioneerd) tot glorie van de Schorpioen ander maal te kunnen beoefenen. Het is duidelijk een kolfje naar hun hand. "We duiken de kajuit in. doen de deur dicht en komen er pas uit als alles klaar is". Voor het zwaardere werk, zoals de masten en de schoorsteen, wordt momenteel druk gewerkt aan de tekentafel. Oude tekeningen zijn in 1944 verloren gegaan, zodat al les van foto's af nieuw ontworpen moet worden. De heer Van Son is onder meer voor deze zaken op de werf in Toulon geweest. En het valt op dat de Fransen daar steeds enthousiaster worden. De bouwwerkzaamheden staan onder leiding van Ab Schaap. Hij is een gewezen scheepswerktuig- kundige, die de laatste maanden harder werkte dan ooit. Het Schorpioen promotieteam zal zich tijdens de intocht van Sinter klaas presenteren met de inmid dels alombekende oranje overalls. Een bedrijf in Nijmegen legt mo menteel de laatste hand aan een Schorpioenembleem. Ook ver vaardigt dit bedrijf voor eigen re kening T-shirts in de oranje Schorpioenkleur. Verder ver wacht het promotieteam binnen kort reddingsboeitjes met de naam Schorpioen te presenteren en een ontwerp voor een stropdas en shawl wordt eveneens omge werkt tot een verkoopbaar pro duct. Op vier plaatsen in de Vlissingse binnenstad worden leegstaande etalage's tot Schorpioen presenta tor ingericht. Het Bloemenhuis Minnebreuker voorziet de etala ges van bloemdecoraties. Overi gens is het promotieteam vol lof over de medewerking van de Vlissingse middenstand. Ver wacht wordt dan ook dat als de Schorpioen eenmaal ligt afge meerd in de Vissershaven, dit ten goede zal komen aan onderne mend Vlissingen. Een opvallende reactie kwam overigens vorige week uit Austra lië. Een oud-leerling van de Zee vaartschool had via de Wereldom roep berichten over de Schorpioen opgevangen. Hij stuurde een be langrijke bijdrage. Wie Esperanto wil leren kan nu als het ware gebruik maken van een aanbieding. Er is namelijk een splinternieuwe cursus opgezet en daarvoor worden nog proefpersonen gezocht. In één jaar tijd is Esperanto te Ieren. Dat komt omdat enerzijds Esperanto een logische taal is en anderszijds vanwege de nieuwe opzet. De cursus bestaat uit zo'n achtien lessen met veel gevarieerde oefe ningen. De cursus is afgestemd op vooral praktisch gebruik van de taal. Geoefend wordt ook in de grammatica en na de cursus be heerst men de 1200 woorden. Wie wil oefenen kan ook terecht tij dens cursusweekeinden. Het eer ste weekeinde is in Lage Vuursche op 27 en 28 november aanstaande. Voor informatie mevrouw S.Mensen. Van Kleffenslaan 12 in Middelburg. 01180-33319. Het katholieke volksdeel op Wal cheren blijft een eigen vinger in de pap houden als het Streekzieken huis Walcheren eenmaal een feit is. Deels wordt het werk van Stichting Sint Jozeph na de tot standkoming van dat streekzie kenhuis nabij Der Boede tussen Koudekerke en Walcheren over genomen door de SSW (Streek ziekenhuis Walcheren) voor wat betreft bestuurlijke zaken en de fi nanciën. Vooruitlopend op die za ken hebben de katholieken nu de statuten gewijzigd. Hoog in het vaandel staat onder andere, de be noeming van een ziekenhuispastor en de ondersteuning van het zie kenhuispastoraat. Wanneer het streekziekenhuis klaar is, staat nog niet vast. Het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygië ne heeft de bouw pas rond 1988 op het bouwschema staan. Provincie en de Stichting Streekziekenhuis Walcheren zijn echter van mening dat de bouw al in 1985 moet be ginnen. Voortdurende aanpassin gen en verbouwingen in de be staande ziekenhuizen zijn stom weg geldverslindend, zo redeneren zin. De bemoeienis van de katholieke bevolking met de ziekenhuiszorg in vooral - Vlissingen, dateren al van oudsher. Zo was er vele jaren een arm- en weeshuis dat op een rk leest geschoeid was. De reli gieuze orde van de zusters Fran- siscanessen hadden vanaf 1875 de leiding over die huizen. In 1891 werd een nieuw weeshuis aan de Van Dishoeckstraat in gebruik genomen. Driejaar later ging men daar ook zieken verzorgen en me dische behandeling geven. Van wege de stijgende vraag naar zie kenzorg. kwam naast het weeshuis in 1912 het St. Jozefziekenhuis. In het eerste jaar werden 270 patiën ten opgenomen. In. 1925 kwam een nieuw deel aan dat ziekenhuis klaar en liep het aantal patiënten per jaar op naar zevenhonderd. In 1932 opende het protestants christelijke Bethesda ziekenhuis. Het gemeentelijk Gasthuis aan de Hellebardierstraat werd gesloten. Een deugdelijke verpleging bleek daar niet mogelijk. Vanwege de groeiende activitei ten besloot het rk armenbestuur een geheel nieuw ziekenhuis te bouwen en in 1960 werd de Stich ting Jozeph opgericht. Die stichting kreeg goedkeuring voor de bouw van een ziekenhuis met 165 bedden. Spoed was ge boden. Het ziekenhuis aan de Van Dischoeckstraat was duidelijk te klein. Er werd zelfs gesproken van een nijpend probleem. Maar ondertussen ontwikkelde ook het Bethesda ziekenhuis nieuwbouwplannen. Gecoördi neerd overleg leidde er toen toe dat de drie Walcherse ziekenhui zen (twee in Vlissingen en het Middelburgse Gasthuis) elkaar vonden en afzagen van afzonder lijke bouw. En in 1971 werd ée SSW een feit. Het katholieke Sint Jozeph en het protestants christe lijke Bethesda ziekenhuis hadden toen al een vergevorderde vorm van samenwerking gevonden, hetgeen resulteerde in de bouw van het Bethesda-Sint Jozeph- ziekenhuis aan de Koudekerkse- weg, dat in 1973 de deuren opende voor patiënten.

de Vlissinger | 1982 | | pagina 1