ZEEUWSE FEESTTAART 'HET MINNESPEL DER MAAGDEN' Actie voor nieuw Recordwedstrijden op Veerse Meer windorgel nog niet afgerond Soos voor ouderen in Open Hof wordt steeds drukker bezocht SHARP MICRO COMPUTERS roskam bv mmmwm mm mmm mm&m Woensdag 27 oktober 1982 Acht flessen Cointreau een dijkval' Iets speciaals PLANKZEILERS VAN WERELDKLASSE ZIJN GEBRAND OP OVERWINNNING NCO V-ZE ELAND UIT STARTBLOKKEN J.P.A. ROSSEL KUNSTGEBITTEN REPARATIE Riverboat shuffle met Max Collie Rhythm Aces Sneller HAARPROBLEMEN BIOSCALIN NEMEN!! v.v.v.v.v.v.v.v.v.v.v.v.v.vav.'. w.v.v.;, XvX-XvXvX' '.v.v.v.v, •y.y. '.v.'.v, .•.v.v.; ■v.;.:.;.;.;.;.;.:.;.;.;.: Kun je een taart maken voor zo'n zeshonderdvijftig personen: zo ongeveer luidde dezer dagen het verzoek dat aan meesterkok Piet Haak van de Middelburgse schouwburg werd gericht. Het Delta-instituut voor hydrobiologisch onderzoek in Yerseke, een mondvol voor een instelling, die alle milieutechnische ontwikkelingen rond de uitvoering van de Deltawerken in de gaten houdt, vierde het vijfentwintigjarig bestaan. Volop reden om een beetje feest te vieren. En omdat prinses Juliana zou komen, moest het een bijzondere taart worden, waarmee ook nog een officiële handeling kon worden verricht. Na veel denkwerk ontstond in de loop van de weken die vooraf gingen aan de jubileumviering van het Delta-instituut ontstond bij stukjes en beetjes een plan voor het maken van een grote maquette van Zeeland. In taartvorm. Nadat alles eerst op grote vellen papier was uitgetekend kon het werk beginnen. Maar om een taart eetbaar te houden kun je daar niet vele dagen tevoren aan beginnen. Dat werd die laatste dagen voor het feest dus nachtwerk. Een klein legertje keukenprinsen zag een poosje het bed niet. Of moest zich met een ha- zeslaapje behelpen. Maar het resultaat mocht op het jubi leumfeest gezien worden. Twaalf tafels van tachtig bij 120 cm waren nodig om de taart, in de vorm van een kaart van Zeeland, te kunnen dragen. Twee nach ten van tevoren werden de grote cakes tukken gebakken. Daarin werden onder meer 800 eieren verwerkt, 16 kg suiker, 8 kg bloem, 25 kg poedersuiker. Een nacht voor het gebeuren werd er in die cake een vulling gebracht bestaande uit een kwarkbasis met chipolata. Om het ge heel plezierig op smaak te brengen werd aan die vulling ook nog eens de inhoud van acht flessen Cointreau toegevoegd. De Zeeuwse dijken werden gevormd door chocolade plakjes die zo dun waren dat er zo'n zesduizend stukjes moesten worden aangemaakt om er drieduizend helemaal heel te houden. Het Zeeuwse landschap werd verder aangekleed met markante Zeeuwse bouwsels. Totaal dertien stuks. Uitgevoerd in chocolade. Zo prijkte, daar op de kaart en dus de taart onder meer de basiliek van Hulst, de Middelburgse Koepoort, de televi sietoren van Goes, de oesterputten van Yerseke, de Zeelandbrug, enfin, te veel IN COMBINATIE MET DE FAAM HUIS-AAN-HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Het Souburgs Toneel en Cabaret, kortweg STEC genoemd, heeft 'Het Minnespel der maagden' op het programma staan voor de uitvoeringen op de zaterdagen 30 oktober en 6 november in De Zwaan te Oost-Souburg. Geen erotische voorstelling overigens zoals de titel misschien zou doen vermoeden, maar een dolkomisch toneelspel waarin drie zusters die aardig op weg zijn 'oude vrijsters' te worden, plotseling hun kans zien om in die situatie verandering te brengen. Letterlijk alles stellen zij in het werk om hun frivole plannen te verwezenlijken. Dit leidt tot dwaze situaties vooral als de tegenpartij nergens van op de hoogte is. Spanning en plezier verzekerd. De medespelers zijn: Riëtte v.d. Wekke, Ria Provoost, Monique Oosterom, Bram van Lomwei, Kees Wielmaker, Laura van Hulle, Paul Nonnekes en John Valkenburg. Regie Marina de Smit. Voor het eerst in de meer dan dertig jaren dat de STEC bestaat is er een goed verzorgd programmaboekje uitgegeven. Hierin geeft Bart Reyerse, oprichter en erevoorzitter van de STEC, een terugblik en ook het jongste lid, Kees Wielemaker, leverde een bijdrage over zijn visie van de huidige STEC. De uitvoeringen beginnen om half acht. Kaarten, vanaf zeven uur, aan de zaal verkrijgbaar. Bal na met de JW-band. om op te noemen. In elk geval ontbrak ook de veerboot Vlissingen-Breskens niet. Om het geheel in het kader te plaatsen van de jubileumviering van het Deltainstituut was verder ook de Ostrea, het hefschip dat de pijlers van de stormvloedkering in de Oosterschelde- monding op hun plaats brengt, aan de Zeeuwse kaart toegevoegd. Met het neerlaten van de pijler, een door prinses Juliana te verrichten handeling, was het feest een feit. Vanaf de trappen en het foyerbalcon keken de gasten op het feest met verba zing neer op de gigantische taart die op de dansvloer in de schouwburgfoyer was geplaatst. "Kijk een dijkval" zei iemand toen die Piet Haak een stuk Walcherse rand zag afsnijden. "Nou, nou' we moesten maar eens een watermonster nemen van de Oosterschelde", zei een ander, wijzend op de kleur van het water, die met een bodem van maanzaad en vruchtengelei was gevuld om het blauwgrijze van de Zeeuwse Stromen wat terug te halen. Alleen al in de rivierarmen werd zo'n vijftig liter vruchtengelei gedumpt. De Zeeuwse kaart werd bestreken met zo'n vijfenvijftig kilo fondant. Zeeuwse ste den en dorpen waren aangegeven met marsepeinen vruchten en andere crea ties. "En dan te bedenken dat ik een vrese lijke hekel heb aan het patisseriewerk", verzuchtte meesterkok Piet Haak na af loop van het kolossale karwei. "Ik heb bewondering voor mensen die uren kunnen zitten turen naar een roosje van marsepein. Ik kan het niet". Zijn chef kok Pierre Schmetz vond het in zoverre een uitdaging omdat dij een dergelijke klus de aangeleerde basistechniek on voldoende blijkt. Je moet die basis gewoon gaan verleg gen, omdat je er anders niet uitkomt. Je moest ook de meest gekke gereedschap pen zelf gaan construeren, want het materiaal dat er is, is niet toereikend voor dit soort reuze-opdrachten. En neem nou het verwerken van twintig li ter fondant. Dat is in drie minuten hard. Je moet op zo'n moment wel weten wat je doet. Het lijkt wel of je beton aan het storten bent. Bij zulk bijzonder werk kun je ook geen colleges bellen om advies te vragen". Was het voor Piet Haak en Pierre Schmetz een bijzondere activiteit, iets unieks was het zeker voor de jonge schouwburgkoks André Steketee, Ron- ny Roelands en hun assistente de leer lingkok Miranda van de Avoird. En iets speciaals was het zeker voor de voor dit karwei ingeschakelde leerlingen van de streekschool: Marco Haak en Michel Visser. Zij allen kijken voldaan maar vermoeid terug op die taartstunt. En er is maar één opmerking waarmee je ze in deze dagen op de kast kunt jagen: heb je zin in een stukje taart....? Smullen en nog eens smullen was het in de Middelburgse schouwburg van de taart van meesterkok Piel Haak en zijn assistenten. De taart in de vorm van de provincie Zeeland was 'gebakken' voor het 25-jarig jubileum van het Delta-instituut. Op 1 november zal in de het programma. Een de jaren tachtig". Ook Schouwburg te Middel- NCO V-delegatie zal zich wordt er een forumdiscus- burg het gewest Zeeland in de plaatsen Goes en sie gehouden over de vraag van het NCOV officieel Vlissingen bezighouden "Welke kansen zijn er worden opgericht. met problemen en moge- vandaag voor onderne- Door de oprichting van lijkheden van de plaatse- mers?". een provinciale organisatie lijke ondernemers. Ver voor ondernemers in het schillende gesprekken. Aan deze discussie zal on- midden- en kleinbedrijf, met ondernemers, wet- der andere worden -deel- krijgt het NCOV rneer houders en Gedeputeer- genomen door de heren mogelijkheden het provin- den staan op het program- R.C.E.Barbé, Gedeputeer- ciaal en locaal beleid voor ma. de Economische Zaken, de middenstand te beïn- 's Avonds zal NCOV- mr. R.de Blij. secretaris vloeden en te volgen.voorzitter S.Veninga een Kamer van Koophandel, Verschillende activiteiten toespraak houden onder C.M.A. Bosman, beleids- staan voor 1 november op de titel "Ondernemen in medewerker NCOV. TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Voor de vrienden van Max Collie Rhythm Aces - een succesrijke Engelse jazzformatie - is er goed nieuws. Zij kunnen kijken en luisteren naar hun fa voriete jazzorkest tijdens een boottocht om het Eiland van Dordrecht. "Deze Ri verboat Shuffle wordt gehouden zondag 12 december. Nog een heel eind weg weliswaar, maar om alles tijdig rond te krijgen wordt er nu al hard aan gewerkt. Ook een aantal Zeeuwse Max Collie- fans zal de muzikale boottocht meema ken. Een van deze enthousiastelingen is de Souburger Dick Verwaard. Hij pro beert nog meer Zeeuwen warm te ma ken voor deze happening. Verwaard heeft plannen om vanuit Vlissingen een bus naar Dordrecht te laten rijden, maar daarvoor zijn minstens veertig deelne mers nodig, stelt hij. Zondagmorgen 12 december wordt er om rond 11 uur in gescheept aan het Groothoofd in Dor drecht. De ontscheping is omstreeks ze ven uur 's avonds. Verwaard regelt ook de voorverkoop voor Zeeland. Er kan telefonisch wor den besteld op nummer 01184-63007 of bij zijn huisadres aan de Waddenzee straat 14. 4388 GM Oost-Souburg. De actie 'Vlissingen verdient een windorgel' heeft 4625,— gulden opgebracht. Het geld werd gespaard middels verkoop van delen van het oude windorgel en inzamelingsac ties. De Vlissingse Rabobank onder steunde dit initiatief van de Culturele Raad Vlissingen. De bank zegde toe het bedrag te verdubbelen, zodat het totaal nu 9.250,— is. Woensdagmiddag 27 oktober (vandaag) ontvangt wethouder Daan Bruinooge van onder meer culturele zaken in de gemeente Vlissingen het bedrag uit handen van een vertegenwoordiger van de initiatiefgroep. Om het beschadigde orgel op de Nolle- dijk te kunnen vervangen dient 27.000,— op tafel te worden gelegd. Om het ontbrekende bedrag bij elkaar te krijgen hoopt de Vlissingse Culturele Raad dat de plaatselijke overheid nog duiten in het zakje zal doen. Verder blijft de initiatiefgroep 'Vlissingen ver dient een windorgel' niet bij de pakken neerzitten. Enkele acties zijn reeds in voorbereiding. Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim 10 jaar onderzoek in geslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resul taten geeft bij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap haar etc. Het middel dat onder de naam BIOSCAL1N wordt uit gebracht is in Nederland verkrijgbaar bij apotheker, drogist en kapper. Het be staat uit een elixer, welke bij voorkeur in combinatie met de BIOSCALIN spe ciaal Shampoo dient te worden gebruikt om optimale resultaten te kunnen ver wachten. Voor deskundigen is er weten schappelijke literatuur beschikbaar. Inl. bij BIOSCALIN (Nederland) Tel. 070-8977 52 - Postbus 16140 2500 Bt Den Haag Toen de activiteitencommissie van het wijkcentrum 'Open Hof zo'n acht jaar geleden begon met het houden van een soosmiddag voor de ouderen uit de wijk, was de belangstelling maar gering. In die beginperiode kwam er maar een gezel schap van acht personen naar de weke lijkse bijeenkomst op de woensdagmid dag. Mevrouw G.W. van der Vliet was toen belast om vanuit de activiteiten commissie het sooswerk voor ouderen op te zetten. En dat zij daarin goed geslaagd is blijkt wel uit het aantal bezoekers dat nu wekelijks naar de soosmiddag komt. Dat zijn er ongeveer negentig. Iedere woensdagmiddag tussen twee en vijf uur komen de mensen bijeen om te sjoelen, te dammen, te biljarten of te kaarten. Ook wordt er veel gehandwerkt of ge woon maar gepraat. "De contacten on derling zijn erg goed", vertelt mevrouw Van der Vliet, die dit werk allang niet meer alleen aan kan. Zij heeft assistentie van mevrouw L. Schout en het hand- werkgedeelte wordt verzorgd door me vrouw Jellema. Als er één van de trouwe soosbezoekers naar het ziekenhuis moet of in Der Boede terecht komt, onder houden de dames van de soosleiding de contacten door regelmatige bezoekjes aan de oud-soosleden. Inmiddels krijgt het sooswerk voor ouderen in Open Hof ook subsidie. In de beginperiode moest echter zonder overheidsgelden worden gewerkt, maar nu draait alles veel ge makkelijker. Wel wordt er jaarlijks nog een verkoping gehouden van de hand werken die voor de soos zijn gemaakt. De opbrengst wordt gebruikt om nieuwe materialen aan te kopen. Belangstellen den voor de soosmiddagen kunnen tij dens de soosmiddagen een kijkje komen nemen. Tegen de 150 snelheidsduivels op de plank en twintig razendsnelle catama ranzeilers doen tot en met 31 oktober weer hun best om op het Veerse Meer wereldrecords te laten sneuvelen. Ge streden wordt om de Pall Mali Cup. Omdat de af te leggen afstand slechts 500 meter bedraagt, is dit schouwspel ook voor publiek interessant om te vol gen. En om de wedstrijd nog aanschou welijker te maken, staan in het restau rant van De Schotsman in Kamperland monitoren opgesteld. Nabij dit recrea tiecentrum wordt gestart en gefinished. Het Veerse Meer is een geschikte plaats om snelheidswedstrijden te houden. Dankzij de gunstige ligging en de mees tal strakke wind die er in deze tijd van het jaar over het water waait, kunnen er hoge snelheden worden gevaren. De Nederlander Jaap van der Rest behaal de vorig jaar tijdens dezelfde wedstrij den een gemiddelde van 46,5 km per uur. Hij evenaarde daarmee zijn eigen wereldrecord uit 1980. Maar dit jaar varen de geperfectioneer de plankzeilen nog sneller. Eind sep tember realiseerde Philip Prudenz in Frankrijk met zijn Mistral een tijd van 49,1 km per uur. Dat record hield even wel slechts twee weken stand, want Pas cal Make voer in Weymouth begin ok tober-51,5 km per uur. En met die we tenschap staat vrijwel zeker vast dat de plankzeilers hun pinken in piaecnditie hebben gebracht om op het Veerse Meer te kunnen schitteren en de cup mee naar huis te nemen. Om een nieuw wereldre cord te laten aantekenen moet minstens 52,6 km per uur worden gevaren. En om aan te tonen hoe revolutionair de snel heid in de afgelopen jaren zich heeft ontwikkeld: Derk Thijs behaalde in 1977 een wereldrecord met een snelheid van 34,74 km per uur. De tijdwaarneming geschiedt met haar scherpe videoapparatuur. Elke record- poging kan daardoor tot in hondersten van seconden worden gemeten. Tevens is het mogelijk om met deze toestellen rond de 1200 starts per dag te laten plaatsvinden. Via een computer worden de uitslagen verwerkt, hetgeen allemaal is te volgen op de monitoren, maar ook life. De wedstrijdleiding is in handen van Wim Thijs. Er zijn geen vaste starttijden. De plankzeilers starten als het weer gunstig is. DAMPOORTWEG 29 4322 AW MIDDELBURG TELEFOON 01180 - 3 61 51" een perfekte admi nistratie, een voorraad/ inkoopsysteem, een cliënten systeem met adres- seermogelijk- heden enz. enz. Eenvoudig te bedienen en nog betaalbaar ook. Tijdelijk compleet vanaf 8.975.— excl. b.t.w. Bezoek onze showp$5? van 2 t/M 5 nov. De micro-compu- geeft nu ook het kleinere bedrijf, de vrije beroepen en de middenstand de kans om te profite ren van al die com putervoordelen zoals:

de Vlissinger | 1982 | | pagina 1