HUIS A AH HUIS om Hm mtcHmn D UIT SE HA RDR O CK FORMA TIE SPEELT IN MIDDELBURG 'Stille werkers' gehuldigd hU,V'4Sic Rest volgt in een stroomversnelling Tien jaar Zeeuwse Vrouwenraad Jubileumvolleybaltoernooi Middelburgse politie nnGE ÉVIELE GEEPE Tien jaar Zeeuws koor IÉ Bang&Olufsen FOTO WEDSTRIJD Woensdag 20 oktober 1982 k A DERTI De paraboolantenne met daaraan gekoppeld kabels naar de woonhuizen levert ongekende mogelijkheden. Theoretisch is het zelfé mogelijk om tv-programma's uit de gehele wereld in de huiskamer te krijgen. Maar voordat die ontwikkeling is afgesloten zullen nog heel wat hanengevechten in de politieke centra dienen te worden uitgevochten. MOPPENTAPPER WEEKENDRECEPT Kalfslever met spek in combinatie met de FAAM IN COMBINATIE MET DE FAAM HUIS-AAN-HUIS OP GEHEEL WALCHEREN De Stichting Jeugd- en Popgebeuren heeft voor de eerste manifestatie die uit haar koker rolt al een stevige klapper naar Middelburg gehaald. Tijdens de eerste popavond komt de hardrockformatie Accept naar Middelburg. Naast deze Duitse rockgroep treden ook Red Sox zaterdagavond op in de Middelburgse Veilinghallen. Het concert wordt gegeven onder naam 'Heavy-Metal '82'. Voor wat betreft de organisatoren zal het niet bij dit ene groots opgezette concert blijven. In de provincie bestaat veel belangstelling voor de hardrockmuziek. getuige het enorme aantal toeschouwers tijdens concerten in de wet grotere bars, zo melden zij. Accept kwam in 1979 met de eerste elpee op de markt. Daarna steeg de populariteit van het Duitse vijftal snel. Hun muziek heeft hetzelfde effect als AC/DC. Judas Priest en The Scorpions, maar de Duitse invloeden zijn bij Accept niet achterwege gebleven; en dan wordt niet in de eerste plaats naar Schlagers gekeken. Voor het voorprogramma nodigde de Stichting Jeugd- en Popgebeuren de Schouwse groep Red Sox uit. In de kantine van de voetbalvereni ging Zeelandia is vorige week de speld van verdienste uitgereikt aan zoals dat heette - de 'stille werkers'. Het zijn de mensen die vele uren vrije offeren aan hun club in alle stilte en dat vaak zon der enige vlagvertoon. Vorige week haalde de KNVB ze te voorschijn. De toto/lotto -speld van verdienste kregen Jo Provoost (Domburg), Cor Priester (Middelburg) en Anton Hendrikse (GPC Vlissingen). KNVB afdelings voorzitter Jan Schaalje reikte de on derscheidingen uit. Jos Hoogesteeger van de afdeling ver koopbevordering van de sporttoto zet te daarnaast nog drie medewerkers in het zonnetje, namelijk Leen Nijsen van Zeelandia en G. de Nijf en Gerrie ter Meulen, beiden van Mara= thon. De Oee^^oeveis van Deelde"getuid -ngevesvanDeewengetuid 3iaar garantie Niauwendijk 35 39 VLISSINGEN tot 30 oktober kunt u nog uw MAFSTE, LEUKSTE, ZOTSTE FOTO'S inleveren en prima prijzen winnen. Sturen naar: Winkelcentrum Langeviele Postbus 113, Middelburg, of inleveren bij FOTO BACK. De Middelburgse Politie Sport- en Ontspanningsvereniging (MPSO) houdt vrijdag 22 oktober voor de vijftiende maal een volleybaltoernooi waaraan 12 herenteams en 6 dames teams deelnemen. Het jubileumtoernooi, dat in sporthal Voorborch in Middelburg wordt gehou den, begint om 8.30 uur voor de heren- teams en de dames beginnen een half uur later. Om 13 uur beginnen de fina leronden. Bij de heren moet OCMA de vorig jaar gewonnen wisselbeker verde digen en bij de dames moet het Provin- cietcam de wisseltrofee voor het tweede achtereenvolgende jaar verdedigen. Het jubileumtoernooi wordt besloten met een feestavond in het wijkcentrum Sint-Laurens die om 20.30 uur begint. Commissaris van politie te Middelburg, de heer K. de Vos, reikt tijdens de feest avond de prijzen uit. De deelnemende teams zijn: Heren, poule A: OCMA, Douane, Koninklijke Marine, MPSO; poule B: Young Boys, Provincie, VPS, Brandweer Gent; poule C: Gemeente Middelburg, Brandweer Middelburg, Koninklijke Marechaus see, Luctor Middelburg. Damespoule: Provincie, Gemeente Middelburg, Ma rathon, MPSO, LVV, 't Zand. De toer- nooileiding is in handen van Jaap Tol- hoek en Rian van de Made. KABEL TV IN VLISSINGEN Niettemin is ook in deze zaak weer dui delijk dat eenmaal ingezette ontwikke lingen niet meer te stuiten zijn. Hoewel het er vooralsnog niet naar uitziet dat commerciële uitzenders via satelieten de kans krijgen vaste gasten te zijn in de Nederlandse huiskamers, is de para boolantenne, met daaraan gekoppeld de mogelijkheid om meerdere Europese uitzendingen te kiezen ook voor Zee land binnen handbereik. Vorige week donderdag demonstreerde de PZEM via een in de tuin van het gebouw aan de Poelendaelesingel opgestelde parabool de ontvangst van een Deense zender. En waar in vele gevallen organisatoren van achter de groene tafels hoofdschuddend tijdens bijeenkomsten een lege zaal in staren, puilde de PZEM-kantine nu bij na uit. Op die bijna tweehonderd aan wezigen hadden zelfs de grootste opti misten niet gerekend. Eén ding was daarmee duidelijk geworden: deze ont wikkeling op tv-gebied staat enorm in de belangstelling. Voor wat de PZEM betreft staat het als een paal boven water dat een deel van Vlissingen in het najaar van 1983 is aangesloten op kabeltelevisie. PZEM- ingenieur L.G. Sisouw de Silva, de leider van het project, is bijna rotsvast in die overtuiging. De afname van werk in de bouw, dreigt namelijk ook bij de Zeeuwse energiemaatschappij ledige uren op te gaan leveren. En met het oog op die ontwikkeling stelt ir. Sisouw de Silva zich voor dit enerzijds op te vangen door de verantwoordelijkheid als nuts bedrijf te onderkennen, en met een ka- bel-tv de service aan publiek te verbre den. en aan de andere kant de werkge legenheid veilig te stellen met aanleg en onderhoud van kabeltelevisie voor zo veel mogelijk Zeeuwen. Maar Vlissin gen wordt de eerste: dat is zeker. Een ruwe schatting heeft opgeleverd dat de bouwkosten voor de paraboolanten ne en de aanleg van de kabels rond de tien miljoen gulden bedragen. Omgere kend zullen de kosten voor gebruikers van de kabel ongeveer vijftien gulden per maand bedragen. Maar voordat het zover is dient eerst nog een aantal plooien te worden gladges treken. Sisouw de Silwa legt uit: "In de 'omroepwet is opgenomen, dat een zen der uit een bepaald land normaal opge hangen moet kunnen worden. Metingen in Zeeland wezen uit dat bij voorbeeld Duitse tv-stations pas worden geregistreerd op pakweg vierhonderd meter hoogte. Volgens die wet zou Zee land dus van de Duitse tv verstoken blijven. Nu is er echtereen mogelijkheid geopend om Duitse programma's uit Bergen op Zoom te halen. En de PTT heeft in dit opzicht al een precedent ge schapen. In de kop van Noord-Holland worden Duitse beelden verzorgd via Friesland. Dezer dagen praten we met de PTT. Mogelijk dat wij in Zeeland op dezelfde manier te werk kunnen gaan als in het noorden". Een enquete onder meer dan tweedui zend Vlissingers heeft overigens uitge wezen, dat men nogal tuk is op 'der Rundfunk'. Met Duitsland was een overgrote meerderheid voor invoering van kabeltelevisie. Zonder Duitse zen der sprak bijna vijftig procent zich uit voor televisie uit de kabel. Een andere bolstere plooi is de gemeen te Vlissingen. Wethouder W. Wisse, die nog maar amper gewend is in de stoel van een dagelijkse tadsbestuurder acht het onder meer van belang da't er een deugdelijk beheer komt over de kabel. Bovendien vindt hij het van wezenlijk belang dat als er eenmaal een kabel in een (huur)huis zit, dit niet betekent dat deze automatisch wordt overgedragen aan volgende bewoner. "Een kabel hoort niet bij de woning", benadrukt hij. Een positieve zijde aan de kabeltelevisie ziet Wisse in de mogelijkheid om via die weg lokale tv op de Vlissingse schermen te verzorgen. Over het gevaar voor pira ten is hij laconiek. "Je hebt een knop om hem uit te zetten". Over de invoeringstermijn in Wisse wat voorzichtiger dan Sisouw de Silwa. "Pas in augustus hadden we de laatste on derhandelingen. Mondeling is toen een en ander rond gekomen. De PZEM zou nu aan ons een concreet voorstel op pa pier doen toekomen. Dat heb ik nog niet op mijn bureau gezien. Pas als dat er is kunnen we verder". Sisouw de Silwa verzekert echter dat die brief er in november zal zijn. En de wens van Wisse om de kabel buiten de huur te houden onderstreept hij helemaal. Daarom verwacht hij een spoedige af wikkeling van het fenomeen kabeltele visie in de Scheldestad. "Het is een kwestie van een goeie brief schrijven die ook juridisch klopt", legt ir. Sisouw de Silwa voor de wachtende Vlissingers uit. Kabels in de Vlissingse grond brengen is volgens de PZEM-ingenieur een fluitje van een cent. "Het is slechts een kwestie van een tegelbreed sleufje van vijftig centimeter diep in de stoepen graven. De kabel is zo dun als een flinke ball point. En de huisaansluitingen zijn al even simpel. We vragen inderdaad aan de mensen of we een aansluiting in hun huis kunnen maken. Dat betekent over igens niet dat ze dan ook huurder zijn van de kabel. Maar als ze de kabel laten aansluiten, staan ze later als ze alsnog besluiten de kabel te nemen, niet voor enorme kosten". De overige Zeeuwse gemeenten nemen - aldus ir. Sisouw de Silwa - voorlopig nog een afwachtende houding aan. Ze kijken de kat uit de boom en wachten af hoe het zich allemaal in Vlissingen ontwikkelt. Terneuzen heeft volgens de PZEM-in- genieur tot nu toe nog het meeste geluid laten horen. Hij verwacht echter dat als Vlissingen eenmaal draait, andere ge meenten in een stroomversnelling zullen volgen. Om dan bijvoorbeeld één para boolantenne voor meerdere gemeenten te gebruiken is een mogelijkheid die Si souw de Silwa eveneens niet uitsluit. "Allicht zou dat kostenverlagend wer ken". Een paraboolantenne, die lijkt op de antenne die volgend najaar in Vlissingen wordt gemonteerd. Vorige was o.a. deze antenne het middelpunt tijdens een bijeenkomst in de PZF.M-kantine in Middelburg, (foto Ruben Oreel). De Zeeuwse Vrouwenraad bestaat deze maand tien jaar. Op maandag 25 oktober wordt daarom in de Mid delburgse Schouwburg een openbare vergadering gehouden met een fees telijk karakter. Voorzitster E.M. Schoo van de (landelijke) Emanci- patieraad zal de actuele stand van zaken met betrekking tot het eman cipatieproces inleiden. Ook vindt er een forumdiscussie plaats met vele voorvrouwen uit Zeeland en een 'gewone' huisvrouw. Voorzitster D.M. Bloos-Steenhuizen opent de feestelijke vergadering maandagmiddag om half twee. Tegen kwart voor vier wordt verwacht dat de vergaderenden huiswaarts kunnen keren. Het bestuur van de Zeeuwse Vrouwenraad hoopt op deelname van veel vrouwen (ook mannen mogen komen) uit Zeeland. De Zeeuwse Vrouwenrêad was de eerste in zijn soort in Nederland. Hij werd zelfs opgericht voordat de Nederlandse Vrouwenraad gestalte kreeg. De be hoefte aan één Zeeuwse raad voor vrouwenorganisaties kwam boven drijven, toen de destijds naast elkaar functionerende Federatie van Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening en de Plaatselijke Raad Zeeland ontdekten, dat hun werk in eikaars verlengde lag. De eerste hield zich bezig met praktische sociale hulpverlening en de plaatselijke raad met onderwijs en opleidingen voor vrouwen. Hoewel het dagelijkse werk van de ju bilerende vrouwenraad een sterk eman cipatorisch karakter heeft, mag de orga nisatie dit niet al te sterk benadrukken in woorden. Volgens de beroepskracht (se cretaresse) P. van der Voet-Wagter is met name in Zeeland het woord 'eman cipatie' nogal zwaar beladen. "Je kunt aan emancipatie natuurlijk velerlei uit leg geven. Het hoeft niet per defenitie te betekenen dat het gelijk staat aan een baan hebben. Niettemin gaat het om de bewustwording van mondigheid van de vrouw", legt mevrouw Van de Voet uit. Een van de belangrijkste taken van de Zeeuwse Vrouwenraad is vrouwelijke vertegenwoordigers te zoeken voor allerlei organen; vaak op verzoek van het provinciebestuur. Zo gaat voorzitster Bloos er prat op dat in verschillende Waterschappen vrouwen zitting heb ben. "Een belangrijke doorbraak in wat een pure mannenwereld leek" noemt mevrouw Bloos dat. "Vrouwen kijken over het algemeen wat anders tegen za ken aan. Ook in een bouwcommissie ontdekt een vrouw wat sneller dan een man dat bijvoorbeeld een deur naar de verkeerde kant opengaat". Voorzitster Bloos spreekt evenwel tegen dat werken vanuit die visie rolbepalend zou zijn. Volgens mevrouw Bloos heb ben vrouwen nu eenmaal vaak een an dere en veelal praktische kijk op de za ken. Verder zi3n de studiedagen erg belang rijk voor de Zeeuwse Vrouwenraad. In de afgelopen tien jaar waren tien stu diedagen. Na de installatie van de vrou wenraad in oktober 1972 werd het stu die-onderwerp 'Water in al zijn facetten' behandeld en in november 1973 ber aadslaagden Zeeuwse vrouwen gedu rende twee dagen over het welzijn. Wo nen kwam in 1974 aan de orde en in 1975 startte de Zeeuwse Vrouwenraad met een project kankervoorlichting. Vervolgens was het spoorzoeken door Europa over de gemeenschappelijke belangen die in Europa aan de orde zijn en in oktober 1978 behandelde men de school- en beroepskeuze voor jonge meisjes. De laatste studiedag was in maart 1981. Toen werd het vrijwilligers werk onder de loep genomen. Ongetwijfeld bevinden zich onder onze lezers echte moppentappers. Wij nodi gen die moppentappers uit om hun tot lach inspirerende vertelsels op papier te zetten en aan ons op te sturen. Het adres: Redactie Faam-Vlissinger. Post bus 5017 in Middelburg. Schrijf wel uw naam en adres onder de 'mop' en zet in de linkerbovenhoek van de envelop 'moppentapper'. Deze week starten we. Vanwege zijn tienjarige bestaan geeft het Zeeuws Mannenkoor vrijdag 22 oktober een concert in de Maria Magdalena Kerk in Goes. Aan dit concert dat om acht uur 's avonds begint werken mee: de organist Stoffel Gunst, de sopraan Tilly den Boer de Kok en de internationaal bekende bariton Bernard Kruvsen. Het Gewestelijk Orkest Zuid-Holland bege leidt als vanouds. Het jubileumconcert biedt een afwisse lend programma. Zo zal het mannen koor a capella zingen en er worden wer ken met een solist gebracht. Verder speelt het Gewestelijk Orkest onder lei- ding van Han Beekman enkele werken. Samen met orkest en solisten worden stukken gebracht als het Priesterkoor van Mozart, het Pelgrimkoor van Wag ner en de finale uit de Poolse mis van Martinu. Enkele tv optredens en een concert in de Rotterdamse Doelen vormden onget wijfeld hoogtepunten in het tienlarige bestaan van het koor. Ook platenopna- mes - onder andere met Marie Cecile Moerdijk samen - van het Zeeuws Mannenkoor worden als belangrijke mijlpalen gezien. Jammer is het dat het koor in Zeeland nauwelijks buiten de Bevelanden is te horen. Maar - zo beloofde men in Goes - daar zal verandering in komen. Kaarten voor het jubileumconcert zijn onder meer verkri3gbaar bij de heer Valkier, Kreukelmarkt 6 in Goes, 01100-15665. De fijnste lever komt van het kalf, runderlever is wat stug ger, maar ook lekker, vooral om te koken of voor de ragout. Varkenslever is zeer geschikt voor paté. Lamslever is bij zonder rijk aan vitamines. Lever mag nooit op hoog vuur worden bereid, aangezien het dan hard of stug wordt. Men kan van lever ook een heel goede bouillon trekken. Voor 4 personen: 100 gr. boter, 4 dunne plakken kalfslever van 100 gr. elk, 8 plakken ontbijtspek, zout, vers gemalen peper, citroensap. Laat de boter smelten en leg de plakken lever erbij. Houd het vuur laag, want als de plakken lever hard gebakken worden, worden ze onherroepelijk taai. Reken op niet meer dan 6 minuten aan elke zijde. Geef een kleine insnijding om te controleren of de rode vleeskleur verdwenen is. In dat geval geen minuut langer bakken. Leg de lever op een warme schaal en strooi er zout en versge malen peper over. Bak de plak3es ontbijtspek even in de braadboter en leg ze dan bij de lever. Druppel wat citroensap in de braadboter. Geef er gladgekookte kleine aardappeltjes bij of aardap pelpuree. Bel dagelijks de telefonische receptendienst: 070-26.23.11.

de Vlissinger | 1982 | | pagina 1