IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL RUIM TIEN MILJOEN VOOR HET WELZIJN DE EENMALIGE UITKERING '82 SPOEDIG BEGIN MET NIEUWBOUW GR AVESTRA AT E.O. mm OPENINGSTIJDEN SPORTFONDSENBAD Informatiepagina van de gemeente Vlissingen MELODIEËN CARILLON STADHUIS Woensdag 13 oktober 1982 De Vlissinger Redactïe: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333,335 en 337. B. en W. in ontwerp-welzijnsprogramma: piiwpa 3* ft ai n '.i® i EB EB m SNUFFELMARKT PLEIN VIER WINDEN KOUDENHOEK J - op het hele uur: 'Drink to J me only' ('Drink op mij alleen, Engels volkslied); NIEUW-WEGDEK EN TROTTOIR VOOR DEEL RITTHEMSE STRAAT Wat u weten moet over HOE AAN VRAGEN 4 //m "^7/ ^7/A^ "De grote inzet van vrijwilligers vormt het fundament voor een gespreid pakket van welzijnsvoorzie ningen. Hiermee is bij de voorbereiding van het programma 1983 rekening gehouden. Bij het toepassen van de onvermijdelijke bezuinigingsmaatregelen zijn de activiteiten van de bestaande vrijwilligersor ganisaties c.q. 'he verenigingsleven' zoveel mogelijk ontzien. De afweging tussen directe, uitvoerende activiteiten en de kosten voor ondersteuning van het werk (begeleiding/organisatiekosten) heeft bij de samenstelling van het ontwerp-programma 1983 een rol gespeeld. Wij menen, dat het uitvoerend werk prioriteit verdient". Dit schrijven burgemeester en wethouders in het gemeentelijke ontwerp-welzijnsprogramma 1983. Daarin wordt uiteengezet welke organisaties of instellin gen op welzijnsgebied subsidie krijgen èn hoeveel dat is. Dat 'welzijnsgebied' omvat heel wat. Bijvoorbeeld: maatschappelijke zorg/dienstverlening, bejaar- denwerk, samenlevingsopbouw, culturele minderheden, jeugd-, buurt- en recreatiewerk, so ciaal-cultureel werk, sport en vrouwenorganisaties. Bij elkaar krijgen die volgend jaar (als de gemeenteraad het programma in de novemberver- gadering goedkeurt) 10.235.35,- Geen gering bedrag. Toch is het enkele tonnen minder dan vorig jaar. Er moet rekening mee worden gehouden dat er, om de begroting voor 1983 sluitend te krijgen, nog meer bezuinigd moet worden in de welzijnssec tor. Want ook de welzijnssector ontkomt helaas niet aan de be zuinigingen. Als er niets gedaan zou worden, dan zou de gemeente volgend jaar met een tekort van zo'n 2,7 miljoen zitten. En dat kan natuurlijk niet. (Trouwens, in een artikel elders op deze pagina wordt ook u, als burger, door b. en w. gevraagd ideëen voor be zuinigingen 'aan te reiken'.) Bezuinigen dus, maar door wie? Zoals uit deinleiding blijkt zijn de vrijwilligersorganisaties (c.q. "het verenigingsleven") zoveel mogelijk 'gespaard'. Dat wil ech ter niet zeggen dat alle andere organisaties moeten 'inleveren'. Dat wil zeggen: tenzij de ge meenteraad anders beslist. Iets, dat voor alle hier volgende ver hogingen èn verlagingen geldt! Het club- en buurthuiswerk, wezenlijk onderdeel van het gemeentelijk welzijn- spakket' ontkomt ook niet aan bezuinigingen. BIBLIOTHEEK Verwacht wordt dat er volgend jaar zo'n 50.000 minde van het rijk afkomt voor de Openbare Bibliotheek. Daarentegen heeft het ministerie van C.R.M. er geen bezwaar tegen dat het lidmaat schapsgeld geleidelijk wordt verhoogd tot 20 a 30. Omdat in 1981 de werkelijke kosten onder de geraamde gemeentelijke bij drage bleven, vinden b. en w. het verantwoord dat het gemeen teaandeel structureel (blijvend) 'If X- sr.**-" SS- Het museum, wat betreft het gemeente lijk aandeel wordt een pas op de plaats gemaakt. Wel is een verhoging van de toegangsprijzen op komst. met 25.000 per jaar wordt ver laagd. Voor het Stedelijk Museum is er volgend jaar ƒ316.800 beschik baar, ietsje meer dan dit jaar. De hogere kosten zullen op andere manieren moeten worden opge vangen, onder meer door verho ging van de toegangsprijzen. THEATER De theaterliefhebbers hoeven niet te vrezen. Onder het hoofd stuk 'Gemeentelijk theaterbe- leid' is 173.800 opgevoerd, ruim f14.000 meer dan dit jaar. Deze verhoging komt met name ten goede van intergemeentelijk theaterbureau, de 'opvolger' van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland. Voor dit bureau wordt 41.000 uitgetrokken. De Commissie voor Jeugd, Buurt en Recreatiebeleid zag haar budget met zestig procent terug gebracht tot ƒ52.150. Dat komt onder meer omdat b. en w. vinden dat het maandelijks drukken van een evenementenkalender niet strikt noodzakelijk is. Volgens het college kan toch iedereen van de grote en kleine evenementen op de hoogte blijven als de func tionaris van de commissie deze inventariseert en aan de pers doorgeeft. Dit scheelt 16.000 per jaar. Ook voor het organiseren van een nationaliteitsweek heeft het col lege geen aparte post (vorig jaar 10.000) kunnen handhaven. Wel blijft er een post van 8.000 voor zomer activiteiten en 5.000 voor spontane evenementen gehand haafd. S.K.A./S.K.W. De Stichtingen Sociaal-Kulture- le Aktiviteiten en Sociaal Kultu- reel Werk (S.K.A./S.K.W.)kam- pen allebei met een vrij fors be grotingstekort. Een werkgroep, waarin onder meer de wethouder voor welzijn en vertegenwoordi gers van beide stichtingen gaan zitten, willen nu eerst de ontsta ne financiële tekorten binnen de bestaande subsidie gaan weg werken. Gezien de omvang van de problemen zijn verdergaande drastische maatregelen niet te vermijden, melden b. en w. "Dat zou", zo vervolgen zij, kunnen betekenen dat sluiting van één van de clubhuizen in de midden sector overwogen moet worden", (de 'middensector' bestaat hier uit 'Het Woltershuis' en 'Het Buut'.) Vele organisaties, variërend van vrouwenverenigingen tot de Werkgroep Homofilie Walche ren, komen in het ontwerp-wel- zijnsprogramma nog aan bod. Hen allemaal noemen zou teveel ruimte in beslag nemen. Belang stellenden kunnen het van een lauw/groen kaft voorziene pro- STUURGROEP WERKLOOSHEID VLISSINGEN In het welzijnsprogramma 1983 (ontwerp) is ook opgenomen 'Bij sturen het Beleidsplan van de Stuurgroep Werkloosheid Vlissin gen. In deze stuurgroep hebben onder meer vertegenwoordigers van het gemeentebestuurde vak bonden, vier werklozen, en het so ciaal-cultureel werk zitting. Na een overzicht van vele facetten, die met werkloosheid te maken hebben (oorzaken, gevolgen, wetten, mi nisteriële beleidsplannen e.d.) om schrijft de stuurgroep haar toe komstige taakgebied. Centraal daarin staat het tegengaan van de negatieve gevolgen van langdurige werkloosheid. Daarbij wordt onder meer gedacht aan activiteiten in buurthuizen en jongerencentra, cursussen, leer— arbeidsprojecten in de non-profitsfeer, structurele werkgelegenheidsprojecten, infor matie- en adviesbureau werkloos heid en vrijwilligersactiviteiten. Voor meer informatie over de stuurgroep en wat zij doet kan men terecht bij de coördinator van de stuurgroep Tie men Goossens, per adres Vormingscentrum Jonge Volwassenen, V. Quakkelaar- slraat, Vlissingen. Tiemen Goossens houdt zich met name bezig met sociaal-culturele projecten. Een nieuw aan te trek ken medewerker zal met name op sociaal-economische projecten werkgelegenheidsprojecten op gaan zetten. Het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening heeft subsidie toegekend voor de bouw van 108 woningen in het stadsvernieuwingsgebied Gra- vestraat en omgeving. Boven dien hebben burgemeester en wethouders nu ook een bouw vergunning afgegeven. Er moeten nu alleen nog enkele raadsbesluiten, in verband met verwervings- en ontruimingsza ken door Gedeputeerde Staten worden goedgekeurd. Als dat niet al te veel tijd in beslag neemt zal de aannemer op 15 november as. met de bouw van het eerste blok (Koudenhoek/ Onderstraat) beginnen. De eerste woningen gramma echter inzien in een van de vijf gemeentelijke informa- tiehoeken. Kopen mag ook, voor f7,- per exemplaar bij het Staf bureau voorlichting en inspraak in het stadhuis (begane grond, kamer 034). Voor nadere infor matie kunt u terecht bij het bu reau Welzijn, in het stadhuis te vinden op de eerste verdieping, kamer 130, tel. 15100, tst. 334. Op 20 oktober is er in wijkge- bouw 'De Zwaan' nog een in spraakbijeenkomst over het ont werpprogramma, aanvang 19.30 uur. Vervolgens buigt zich op 3 november de commissie voor welzijn zich er over (stadhuis, 19.30 uur) en op 19 november de gemeenteraad. Bent u van plan zaterdag in de binnenstad te gaan winkelen? Vergeet dan niet even (liefst lan ger) langs het Plein Vierwinden te lopen. Daar wordt dan name lijk een zogenaamde 'snuffel- markt' gehouden. Het is de be doeling die, voorlopig gedurende een jaar, iedere derde zaterdag van de maand te herhalen. Voorlopig, omdat het hier een proef betreft. Burgemeester en wethouders hebben daarbij aan de heer A.J. Vrijenhoek vergun ning verleend voor het organise ren van de markt. Wanneer u, privé of voor een vereniging (zo lang het maar niet commercieel is!), wat wilt verkopen kunt u zich bij hem aanmelden. Dat is echter alleen op de woensdag voordat de 'snuffelmarkt' wordt gehouden vanaf 's avonds zes uur mogelijk. De heer Vrijenhoek woont in Vlissingen aan de Ee destraat 12. (Zijn telefoonnum mer is 16922). Overigens: de huur bedraagt 3,50 per vierkante meter. Even tueel kunt u, voor 27,- ook een marktkraam huren. worden, volgens huidige plan nen, september volgend jaar op geleverd. Opdrachtgever voor de bouw van de 108 woningen is de woning bouwvereniging 'Goed Wonen'. Het bouwplan is tot stand geko men door middel van inspraak van een vertegenwoordiging van de buurtbewoners. Stadsbeiaardier H.G. van Putten heeft de band (te j vergelijken met die op een j draaiorgel) van het stad- i huis-carillon vernieuwd. Die J band gaat (behalve 's nachts) j om het kwartier automa- i tisch draaien en tovert dan J de volgende melodieën te- i j voorschijn: - om kwart over: fragment uit een polonaise van Jo- i han Sebastian Bach; - op het halve uur: 'Oh J shenando' (Amerikaans i volkslied); - om kwart voor: fragment i uit een menuet van F. j Handel). Afgelopen maandag is een straatmakersploeg van de ge meente begonnen met de herbes trating van de Ritthemsestraat (tussen Oranjeplein en Burcht straat). Daarbij zal aan de west zijde (voor de woningen die grenzen aan de Karolingische Burg) een trottoir worden aan gelegd. Dat geldt voor het gehele gedeelte van Oranjeplein tot Burchtstraat. Er wordt gewerkt vanaf het Oranjeplein naar de Burcht straat. De werkzaamheden zul len, afhankelijk het weer, ruim anderhalve maand duren. In de periode dat de straatma kers in de Ritthemsestraat wer ken zal deze voor het doorgaande wegverkeer zijn afgesloten. Dat wordt nu omgeleid via de Burge meester Stemerdinglaan. In de periode dat de herbestra ting plaatsvindt zullen de Z.W.N.-bussen (lijn 57 en 8) niet stoppen bij de halte Oranjeplein. Deze wordt zolang vervangen door een halte op de hoek Burge meester Stemerdinglaan/Mid delburgsestraat. Economische achteruitgang, inleveren, bezuinigen, schrappen, vermindering koopkracht Deze en andere, minder opwekkende geluiden komt u vrijwel dagelijks in de krant en op de radio en televisie tegen. Ook diverse artikelen op deze pagina ademen deze sfeer. Ook de eenmalige uitkering voor mensen met de laagste inkomens heeft veel met de economische situatie te maken. Het zijn juist die mensen die, relatief gezien, koopkracht moeten inleveren. Anders gezegd: een jaar geleden kon u met een tientje meer levensmiddelen enzovoorts kopen dan öu, oktober 1982. Om die reden heeft de regering besloten de laagstbetaalden ook dit jaar een eenmalige uitkering te geven. Die kunt u nog tot en met 14 november aanvragen (zie kader). U moet er, als u tot die categorie behoort, wel rekening mee houden dat de procedure op sommige punten gewijzigd is. Zo hoeven personen, die bijstand of een R.W.W.uitkering ontvan gen voor de algemene kosten van levensonderhoud, de eenmalige uitkering niet aan te vragen. Zij ontvangen, als zij voor de uitke ring in aanmerking konten auto matisch bericht van de gemeen telijke sociale dienst. VOOR WIE In principe voor iedereen die over niet meer dan één mini mumloon of één minimumuitke ring leven. Er wordt daarbij uit gegaan van de volgende catego- riën (tussen haakjes de hoogte van de eenmalige belastingvrije uitkering 1982) - alleenstaanden (300,- - éénoudergezinnen (f400,- - echtparen en samenwonenden (f450.- - buitenlandse werknemers in Nederland, van wie het gezin in het buitenland verblijft 300,- Er zijn echter uitzonderingen. Niet elk minimuminkomen geeft namelijk recht op een eenmalige uitkering. Zo moet er sprake zijn van niet meer dan één mini mumloon, één minimale sociale- verzekeringsuitkering of één bijstandsuitkering. De eenmali ge uitkering is dus niet bedoeld voor personen die géén inkomen hebben of alleen leven van rente of giften. Ook mensen met een studietoelage zullen het zonder de eenmalige uitkering moeten doen. Andere voorwaarden die bij uw aanvraag onder de loep worden genomen zijn dat u sinds 1 ja nuari 1982 in Nederland moet hebben gewoond èn een eigen huishouding moet hebben ge voerd. Voor de duidelijkheid: u heeft geen eigen huishouding als u in een inrichting of in een bejaar denoord woont en zakgeld ont vangt. Bovendien heeft u geen eigen huishouding als u niet ge trouwd bent èn minderjarig èn nog thuis woont bij uw ouder(s). In alle andere gevallen is er wel sprake van een huishouding. (ON)GEHL'WD Onder gehuwd wordt verstaan dat u met uw echtgenoot/echt genote samenwoont. Als dat niet het geval is komt u in de catego rie 'ongehuwden'. Mensen, die niet getrouwd zijn maar wel sa menwonen, worden met gehuw den gelijkgesteld. Dat geldt zo wel voor ongehuwden die een bijstandsuitkering ontvangen, als voor andere ongehuwd sa menwonenden. De laatsten moe ten dat wel duidelijk op hun aanvraag-formulier melden. IETS MEER DAN MINIMUM Misschien krijgt u wel net iets meer dan het minimuminkomen. (Wat onder minimum-loon wordt verstaan vindt u in de ta bel hieronder). Ook dan loont het de moeite een aanvraag in te dienen. U heeft dan mogelijk recht op een deel van de eenma lige uitkering. Bijvoorbeeld: u zit per maand f10,- boven het mi nimum. Dan wordt er dus twaalf maal ƒ10,- ƒ120,-) van de eenmalige uitkering afgetrok ken. Echter, wanneer dat deel minder dan vijftig gulden be draagt wordt er niet tot uitbeta ling overgegaan. ZELFSTANDIGEN Er wordt overigens nog een af zonderlijke regeling getroffen voor mensen, die hun inkomen niet verdienen of ontvangen uit of in verband met een (vroegere) dienstbetrekking, maar uit een zelfstandig uitgeoefend beroep of bedrijf. WELK MINIMUMINKOMEN U moet op uw aanvraagformu lier het inkomen invullen, dat u direct voorafgaand heeft ver diend. Of u een eenmalige uitke ring krijgt hangt af van de aard van het inkomen. Bovendien speelt mee of u gehuwd, onge huwd met of zonder kind bent. Voor jongeren tot 23 jaar is ook de leeftijd van belang. U heeft géén recht op de eenma lige uitkering als uw inkomen minder is dan éénderde van de bedragen die in de tabel staan. De kinderbijslagbedragen en de vakantieuitkering hoeft u niet op te geven. In een W.W.V.-uitke ring is de vakantieuitkering echter inbegrepen. Daarom zijn .daarvoor afzonderlijke bedragen vermeld. Behalve loon of uitkering van uzelf en uw echtgeno(o)t(e) tellen ook uw eventuele andere inkom sten mee. Rente bijvoorbeeld, of bijverdiensten uit arbeid, ali mentatie of een studietoelage. Dat moet allemaal worden opge geven. De gemeente houdt er trouwens wel rekening mee, dat u daarover nog belasting en sociale premies moet betalen. Betaalt u zelf de premie voor de vrijwillige-of be jaardenziekenfondsverzekering, dan wordt deze door de gemeente van uw inkomen afgetrokken. Dat geldt ook voor de alimentatie die u moet betalen. Op alle postinrichtingen (dus zo wel op hoofd- als bijkantoren en de postagentschappen) kunt u een aanvraagformulier met voorlich tingsfolder afhalen. Dit geldt niet voor hen, die een bijstands- of R.W.W.uitkering ontvangen. Die personen ontvangen rechtstreeks bericht van de gemeente! Het aanvraagformulier moet u zorgvuldig èn volledig invullen, ondertekenen en van de gevraagde bewijsstukken (loonstrookjes, spe cificatie uitkering e.d.) voorzien. In de bijbehorende envelop kunt u het aanvraagformulier met de be wijsstukken zonder postzegel opstu ren aan de gemeente (dus niet inle veren!). Zorg er wel voor dal uw aanvraag op tijd binnen is. Uw aanspraak op de uitkering vervalt, wanneer uw aanvraag na 15 november a.s. bin nenkom t bij de gemeente. NOG VRAGEN Het kan natuurlijk, dat u bij het invullen van het formulier op za ken stuit die u niet duidelijk zijn. Hoe u in dat geval moet handelen is vermeld in een toelichting van de gemeente, die u bij het aanvraag formulier op het postkantoor krijgt uitgereikt. WANNEER UITBETALING Er wordt naar gestreefd de eenma lige uitkering, wanneer u daarvoor in aanmerking komt, voor het eind van hel jaar uit te betalen. loon, W.W.- of WWV-uitkering overige ZW-uitkering uitkeringen Alleenstaand per week per maand per week per maand per week per maand 23 jaar en ouder 238,- 1031, 248,- 1074, 234,- 1016, 22 jaar 218,- 944, 226,- 980,- 214, 926, 21 jaar 198,- 860, f 206,- 893,- 195, f 843, 20 jaar 176,- 762, 185,- 801,- 173, 751, 19 jaar f 170,- 736, 177,- 769,- 168, 726, 18 jaar 170,- 736, 176,- 764,- 168, f 726, Gehuwd 340,- 1472, 1534, f 335,- 1452, Ongehuwd 302, ƒ1307, met kind 306,- 1325, 319,- f1380,- "Zwemmen? Bij dit weer? 'k word zo al nat genoeg!" Die ge dachte kwam misschien in uw op toen u de kop over boven dit stukje las. Maar nat worden door de regen is heel wat anders dan nat worden in een zwembad. De temperatuur van het water daar is er aange naam, een heleboel spieren ko men lekker los (da's goed voor de gezondheid en u kunt zich ple zierig ontspannen (ook dat komt de gezondheid ten goede). Al met al: ga ook eens naar het overdekte zwembad aan het Baskensburgplein. Volgende week, tijdens de herfstvakantie, zijn er weer ex tra uren voor vrij zwemmen be schikbaar. U kunt maandag 18-, dinsdag 19- en vrijdag 22 oktober terecht van 09.00- tot 12.00 uur en van 13.30- tot 16.00 uur. Woensdag 20 okto ber zijn de openingstijden van 09.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 15.30 uur. Donderdag 21 okto ber is het zwembad alleen 's middags van half twee tot half vier voor vrij zwemmen geopend.

de Vlissinger | 1982 | | pagina 5