HU/S AAHHUtS om nat MtCHCttH GEESTELIJK GEHANDICAPTE KINDEREN iniiin iiiiiiiiiiiinif «üiiii Concerten in Oostkerk voor herstel luidklok Stichting Houten Schepen brengt uitkomst PIET ROSKAMS TOCHT NAAR DE OOST BINNEN HORIZON IIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII MODERN KOPIEREN roskam bv MIDDELBURG VERSIERD TIJDENS FORUM MANIFESTATIE 'TOOI' Autobedrijf RIJK B.V. SCHORPIOEN NIEUWS Gratis computerogentest HAARPROBLEMEN BIOSCALIN NEMEN!! Geduld en nog eens geduld; en er vooral voor waken er niet zelf aan onderdoor te gaan. Dat is wat ouders van geestelijk gehandicapte kinderen steeds voor ogen staat. Anders dan de ouders van - laten we het maar gemakshalve zo noemen, omdat er geen betere naam voor is - 'normale' kinderen is het perspectief op een spoedige verandering uiterst onzeker. Normale kinderen weten meestal al na tweemaal vermanen, dat ze van vaders platen af moeten blijven. Daartegenover zijn geestelijk gehandicapte kinderen minder gevoelig voor waarschuwingen. Een plant die met veel geweld van tafel wordt geplukt, kan ondanks de dreigende woorden van moeder vijf minuten later weer op de grond liggen; soms gaat dat dagen achtereen door. En even het kind buiten laten spelen is er nauwelijks bij; dat is te gevaarlijk. Daarom zijn veel ouders van geestelijk gehandicapte kinderen opgelucht als ze af en toe een beroep kunnen doen op een tijdelijk pleeggezin. Dat is prettig voor het kind en de ouders kunnen even bijkomen. Hoe vaak het kind naar zo'n pleegadres gaat is verschillend. Bij sommigen is het uitsluitend in de vakantieperiode, en anderen gaan eenmaal per maand of per kwartaal een weekeinde. J.P.A. R0SSËL KUNSTGEBITTEN REPARATIE Spanningen Zwanger Uit eten Zelf willen Veel plezier Buren Zindelijk Centrale Houdt Groenevetd voor ogen Concerten Woensdag 13 oktober 1982 ISSINGER IN COMBINATIE MET DE FAAM HUIS-AAN-HUIS OP GEHEEL WALCHEREN in combinatie met de FAAM Eike keer mikt de stichting Forum er öp een onderwerp uit de kunst vanuit verschillende invalshoeken te presenteren. En volgens de coördinatrice Maria-Rosa Boezem lukt dat aardig. Bovendien bevinden zich onder de belangstellenden meüsen wiens kennis van kunst als 'nipt' is te omschrijven tot en met doorgewinterde genieters. Beeldende kunstenaars, dansers, theatermensen en zang belichten van donderdag 21 tot en met zondag 24 oktober het onderwerp 'Tooi'. En dat staat voor de versieringen die mensen waar ook ter wereld en in welke tijdsrekcning dan ook schijnbaar steeds belangrijk hebben gevonden; inclusief de diepe achterliggende betekenissen. Op bescheiden schaal start de manifestatie van Forum al zaterdag 16 oktober met een installatie van de Duitse Ulrike Rosenbach. die overigens verder bij workshops een belangrijke plaats inneemt. In de Middelburgse Vleeshal opent H.J. Vader, voorzitter van de Zeeuwse Culturele Raad. 'Schmelzprocesseder Versuch Feuer zu machen' om vier uur 's middags. Deze installatie is tot en met zondag 31 oktober in De Vleeshal. De kunstenares Rosenbach concentreert zich sinds 1972 op werken met video en fotografie. Daarbij stelt ze zichzelf zeer centraal. De vrijwilligers kunnen aan de slag op en in het rainschip Schorpioen. De stichting heeft eind vorige week bepaald dat op het bovendek een restaurant zal worden ge bouwd en in het benedendek plande de nijvere initiatiefnemers een museum en expositieruimte. Bovendien zou er een conferentiezaal kunnen worden inge richt. Volgens Wil van Son kunnen de reeds lange tijd ongeduldig wachtende vrij willigers nu aan het werk. "Er ontbreekt wel nog wat gereedschap. We onder zoeken momenteel of er misschien een onderneming is te vinden die dat ge reedschap wil afstaan. Vooral boren, zagen en hamers missen we node. Ik kan me trouwens voorstellen dat er bedrij ven zijn die werktuigen hebben dat ze niet meer gebruiken". Voor wat betreft de actie van de onder nemers die geld afstonden voor de Schorpioen bij de ludieke-verkoop van vooral haar vrouw-zijn. Feminisme en kunst dus maar zeker geen feministische kunst, verzekert Maria-Rosa Boezem. In de Vleeshal zijn diverse videobanden van Rosenbach (op aanvraag) te bekijken. De toegang tot De Vleeshal is trouwens gratis. Voor wat de verschillende invalshoeken rond het thema 'Tooi' betreft, worden in het cultureel centrum Kuiperspoort workshops, performances en lezingen gehouden. Discussies zijn, volgens Maria-Rosa Boezem, daarbij erg belangrijk. Van donderdag tot en met zondag licht Marianne Smits het onderwerp 'Tooi' toe tijdens workshops vanuit haar Specialiteit: de dans. Ook tijdens die dagen is de mimespeler en acteur Luc Boyer er op vastgestelde tijden en de in Duitsland geboren maar in Nederland wonende Marion Herbst (ze is docente aan de Rietveldacademie) heeft in de Kuiperspoort een workshop waar wordt gewerkt met sieraden. Verder verzorgt Ulrike Rosenbach er een aantal workshops, 's Avonds zijn er de lezingen, performances en een voorstelling van het Affiniteitstheater uit Amsterdam besluit deze Forum-manifestatie 'Tooi', waarna nog werk is te zien van Rosenbach in De Vleeshal. Voor meer informatie kan iedereen terecht bij Maria-Rosa Boezem. 01180-28301'. haring en oliebollen meldt de stich tingsbestuurster Van Son dat dit een enorm succes is geworden. Het bleek dat de mensen in Vlissingen zich nu al erg nauw betrokken voelen bij het initiatief om het oude marinevaartuig voor Vlis singen te behouden. "Met belangstelling wachten we op nieuwe initiatieven van ondernemers", knipoogt Wil van Son. Met het opgedoken 'Schorpioenlicd' vlot het overigens niet zo erg. De tekst is inmiddels wel bekend, maar de melodie ontbreekt nog. "Mogelijk dat er iemand in onze provincie rondloopt die die me lodie nog in zijn hoofd heeft", oppert mevrouw Van Son. Vrijwilligers kunnen zich overigens nog steeds melden bij Rein Geervliet, tele foon 01184-12119. Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim 10 jaar onderzoek in geslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resul taten geeft bij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap haar etc. I let middel dat onder de naam BIOSCALIN wordt uit gebracht is in Nederland verkrijgbaar bij apotheker, drogist en kapper, liet be staat uit een elixer, welke bij voorkeur in combinatie met de BIOSCALIN spe ciaal Shampoo dient te worden gebruikt om optimale resultaten te kunnen ver wachten. Voor deskundigen is er weten schappelijke literatuur beschikbaar. Inl. hij BIOSCALIN (Nederland) Tel. 070-897752-Postbus 16140 2500 BC Den Haag Rita en Leon Riekwel en Elly en Theo Mol zijn Vlissingse echtparen wiens mongolide kinderen regelmatig in een Het plan van een aantal Zeeuwen om in 1995, als het vierhonderd jaar geleden is dat de eerste Nederland se Oostindiëvaarders de zeilen bol den richting Oost, die tocht te her halen is binnen de horizon geko men. Het bleek namelijk dat niet uitsluitend Zeeuwse harten bons den bij de gedachte aan die statige houten schepen. Ook elders in het land bogen scheepsmaniakken zich al geruime tijd geconcentreerd over bouwtekeningen van eeuwen gele den. TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen pleeggezin worden ondergebracht. De vijfjarige Sander Mol wordt nu enkele maanden regelmatig een weekeinde 'uitbesteed' en de zesjarige Fleur Riek wel gaat al sinds haar vijfde op visite bij een pleeggezin. Hoewel de omstandig heden voor beide echtparen anders wa ren. blijkt de reden hetzelfde: het pla fond was bereikt, de accu was leeg. En een paar dagen of zelfs één dag zonder Fleur of Sander, was voor de Riekwellen en Mollen voldoende om hun kind erna weer liefdevol in de armen te sluiten. "We hadden jaren geen vakantie meer gehad en de spanningen hoopten zich op", weet Leon Riekwel. "Er moest een oplossing komen. We zochten daarom contact met Ted van Kilsdonk van de SPZ (Sociaal Pedagogische Zorg red.). Gepraat werd over plaatsing tijdens on ze vakantie in Vijvervreugd. Ted raadde ons dat uiteindelijk af. Weldra kwam Ted met een alternatief. Binnen vier weken had ze een pleeggezin gevonden, waar Fleur tijdelijk kon worden onder gebracht. Dat praten en het idee dat wij eindelijk wat orde op zaken konden stellen, haalde de druk van de ketel". Rita Riekwel vervolgt: "Fleur is nadat we met die mensen een uitvoerig ges prek hadden, eerst een dag op proef ge gaan en weer wat later een heel week einde. Ze kwam terecht in een gezin waar nog een kind van anderhalf jaar was. Bovendien waren er veel poezen en honden. En dat vond ze allemaal prachtig. Nadien gins Fleur alleen als we met vakantie gingen of als we effe wat rust nodig hadden". Het echtpaar Mol zocht pas begin dit "De zorgen om een schip zelf te bou wen. zijn nu van onze schouders ge vallen", meldt initiatiefnemer Piet Roskam. Samen met een groep van ongeveer twintig enthousiastelingen hikte hij daar nog het meest tegenaan. In een onbewaakt moment noemde hij in het radioprogramma 'met het oog op morgen' zelfs een bedrag van meer jaar contact met een pleeggezin. Dat was in maart We waren ten einde raad", geeft Elly Mol toe. "Ik was drie maan den zwanger en werd er nog wat ziek bij ook. Dat was in een periode dat we met Sander wat moeilijkheden hadden. Hij luisterde erg slecht; we konden bijna geen kant meer op. Op een ouderavond van het kinderdagverblijf waar Sander dagelijks naar toe gaat. is die spanning er uit gekomen. Ook wij hadden daar een gesprek met Ted van Kilsdonk. Zij stelde aan ons voor om Sander voor een crisisopname van zes weken in Vijver vreugd te plaatsen. Maar dat vonden we toch geen oplossing. Korte tijd later hoorden we dat er een pleeggezin voor Sander was gevonden. Maar die mensen woonden in Zeeuws-Vlaanderen en dat vonden we te ver. Zeker in de beginpe riode als nog niet iedereen vertrouwd is met hel feit datje kind een dagje weg gaat". In mei werd voor Sander een gezin ge vonden waar hij sindsdien regelmatig logeert. "We hebben uitstekende erva ringen", zegt Theo Mol. "Ook die men sen zijn laaiend enthousiast. Je zou rus tig kunnen stellen dat we soms de boot wat moeten afhouden. Ze doen van alles met het kind, waartoe wij niet altijd in staat zijn. Sander gaat zelfs met ze uit eten. Wij doen dat bijna nooit. Waarom weet ik niet. Waarschijnlijk omdat wij al elke dag met Sander bezig zijn. Als hij weg is. kunnen we bovendien meer aandacht aan de twee andere kinderen besteden". Sander gaat eenmaal per maand en Fleur wat onregelmatiger naar een pleegg zin. De spanningen zijn voor beide gezinnen acceptabel geworden. Maar hel moment waarop ze hun kind aan een ander afstonden was bepaald niet een van opluchting. Theo Mol: "Ik heb er een hele poos tegenaan zitten hikken en dacht: verdomme hadden we hem maar alleen. Dan kon je al je ener gie in hem stoppen". Daartegenover staat het echtpaar Riek wel dat inderdaad Fleur alleen heeft. Volgens Rita Riekwel is er geen unifor me beoordeling mogelijk; elke situatie is anders. Het viertal is echter éénsluidend in me ning als het gaat om het waarom, maar ze kunnen zich ook voorstellen dat niet iedereen zijn kind wil afstaan. Je moet het zelf in de eerste plaats willen, ver woorden ze. Uit hun ervaringen blijkt wél dat zo'n opvanggezin ook ten goede komt aan de geestelijk gehandicapte kinderen zelf. "Ook het kind voelt de spanning in huis en gaat steeds meer aandacht vragen dan tien miljoen gulden dat met de bouw van een schip gemoeid zou zijn. "We hebben nu contacten door het hele land. Vorig jaar is een Stichting Houten Schepen opgericht. Die wil de Nederlandse scheepsbouw nieuw leven inblazen. En zo wil men ook schepen van de Vereenigde Oostindi- sche Compagnie nabouwen. Behalve door dingen te doen die het niet mag", zegt Rita Riekwel. Astrid en Leo Otgaar uit Middelburg is zo'n gezin dat regelmatig een mongolide kind ontvangt. "We hebben daar ont zettend veel plezier van", zegt Astrid Otgaar. "En het klinkt misschien raar. maar ik doe dit in de eerste plaats voor mezelf'. Maar Astrid Otgaar heeft ervaring. In Den Helder, waar ze vandaan komt. heeft ze met zwakzinnige kinderen ge werkt tijdens kampen. Ook zat ze in de verpleging. "Toen ik hier kwam wonen heb ik ooit wel eens bij de stichting Gast- en Pleeggezinert gevraagd of er een regeling voor opvang van dit soort kinderen bestond. Die was er toen nog niet. In al die jaren heb ik wel normale kinderen opgevangen". Het echtpaar Otgaar heeft ook een eigen kind van vijfjaar. "Dat was geen enkel probleem. Toen we het haar uitlegden dat een mongolide kind regelmatig bij ons kwam logeren, was haar enige vraag of ze er dan ook mee spelen kon. Dat kon: dus was ze tevreden gesteld". Wat andere problemen die zich voor doen zijn de buren. Ze worden plotse ling geconfronteerd met een heel andere wereld. "Ze vragen je dan of je zoiets wel aankan en nemen in het begin wat af stand", ervoer Astrid Otgaar. Leon Riekwel vindt het logisch dat mensen wat afstandelijk reageren. "Toen ons kind werd geboren en wij dat die schepen voor een film en een permanente expositie worden ge bruikt. heeft de algemeen secretaris van die stichting ons ook al verzekerd dat wij een schip van de stichting mo gen gebruiken voor onze tocht. We moeten wél zelfzorgen voor de tuigage en bijvoorbeeld de kanonnen op het schip. Daarmee is de kostprijs voor ons hoorden dat het een mongooltje was. wist ik ook niet wat ik ermee aan moest. Vroeger werden die kinderen zover mo gelijk weggestopt achter grote bossen. Het is pas van de laatste tijd dat ze beetje bij beetje in de gezinnen blijven als dat mogelijk is". De ervaring die Astrid en Leo Otgaar met hun periodieke beschermeling heb ben, luidt niet anders dan positief. "Als hij twee weken niet is geweest verlang ik er weer naar om hem hier in huis te hebben. Ook ons kind is geweldig aan hem gehecht. Er ontstaat echt een leegte als hij na een weekeinde weer weg is. Bovendien zie je hoe geweldig de ouders opvrolijken. Maar ook het kind zelf heeft veel aan een andere omgeving op z'n tijd. En is hij eenmaal aan die andere omgeving gewend, dan ontstaat er een onbeschrijflijke hechte band. Ook hel feit dat het kind nog niet zindelijk is deert me niet. Ik zeg maar altijd het ene kind loopt wat langer met een luier dan het andere". Het gezin Otgaar neemt zijn tijdelijke pupil overal mee naar toe. "Ik kan me voorstellen dat ouders dat minder snel doen. Wij hebben het kind enkele dagen en dan gaat het weer weg. De ouders zijn er dagelijks mee bezig. Dat is toch an ders", benadrukt Astrid Otgaar. Enkele tientallen ouders van geestelijk gehandicapte kinderen in Zeeland zou den wat meer armslag hebben in hun leven en wat gemakkelijker de spannin gen kunnen verdragen als hun kind er zo af en toe eens 'uit' zou zijn. De centrale voor gast- en pleegen in Zeeland werkt er momenteel hard aan om 'vakantie en weekeindgezinnen' te vinden. Gezinnen die zich daarvoor beschikbaar willen stellen, kunnen contact opnemen met het project. Corry Aarnoutse van dat project geeft alle informatie. Het adres: Londensekaai 39 Middelburg, telefoon 01180- 28555. Ouders die zelf een geestelijk gehandi capt kind in huis hebben en die 'om hoog' zitten kunnen contact opnemen met Ted van Kilsdonk van de SPZ, Sin gelstraat 9 in Middelburg, telefoon 01180- 15051. aanzienlijk geslonken en dienen we over pakweg tien jaar een paar hon derd duizend guldens te verzamelen". Zoals Roskam dal reeds eerder in de kolommen van deze krant uitdrukte, is het doel van de tocht, er een nationale zaak van te maken. "Om het uitslui tend een regionaal karakter te geven is te marginaal. Nederland heeft als zee varende natie een respectabele staat van dienst. Door met zo'n schip in in ternationale havens binnen te varen baar je opzien. F.n daardoor krijgt Ne derland aandacht. Aandacht overigens die het in deze barre tijd van econo mische recessie wel verdient". BMW-dealer voor WALCHEREN leasing inbouw gasinstallatie alle plaat- en spuitwerk Ook op koopavond en zaterdag de gehele dag geopend! INDUSTRIEWEG 27-29 Tel. 01184-14400 Vlissingen Nog altijd het nieuwste op ogentestgebied. Zeer geavanceerde apparatuur. Binnen enkele minuten weet de Groeneveld- opticien hoe het met uw ogen gesteld is. Laat uw ogen deze week ook even gratis testen. Goes, Lange Vorststraat 106, Vlissingen, St. Jacobsstraat 14 /T OpitrfrüttiIr Do Groonoveld-opticiéns zijn aangesloten bij het Optiek-Gilde "n-"' CENTRUM VOOR KANTOOREFF1CIENCY DAMPOORTWEG 29 4322 AW MIDDELBURG TELEFOON 01180 3 61 51* Een kopietje op z'n tijd. Wie heeft dat niet nodig. Maar dan wel snel en haarscherp, op. gewoon papier en niet te duur. Er zijn nu kopieerders die in enkele secon den, een niet van origineel te onder scheiden kopie maken, voor nog geen 8 cent per stuk. Ze zijn er vanaf f 4600,- (excl. B.T.W.) bedrijfs klaar. Voor uw oude ko pieerder geven we nog een aanzienlijk bedrag terug. BEZOEK ONZE SHOW van 19 t/m 22 okt. 111II De bazar op 25 september voor herstel van de luidklok van de Oostkerk was een succes. Samen met de loterij werd een netto bedrag van maar liefst J' 15.000 opge bracht. Ook de overschrijvingen op gironummer 2210425 vlotten. Hieruit blijkt, aldus de organisatoren, dat er veel belangstelling bestaat voor het initiatief dat startte onder het motto" 'Herstel luidklok Oostkerk'. Zo zullen er voor het herstel van de klok ook concerten plaatsvinden in de Oostkerk. Vrijdag 15 oktober treedt de Kantorei der Abdinghofkirche uit Paderborn op onder leiding van Adclheid van der Kooi-Wolf en Bram Beekman verzorgt op 13 novem ber een orgelconcert op het fraaie instrument van de Oostkerk. Voorts is er overleg gaande met het Middelburgs Kerkkoor en met de Zeeuwse Muziekschool om een muzikaal programma te verzorgen in de Koepelkerk.

de Vlissinger | 1982 | | pagina 1