if* y&Siïtr Een Zeelandnummer Streekplannen allerlei KACHELS Kijk eens uit welke hoek de wind waait DE JAGER IJZERHANDEL ZEELAND IN I)E PEN ZEEUWS STATEN ik GA OP DE KIERENJACHT. HAAL NU ELLEN TOCHTPROFIELEN. Woensdag 13 oktober 1982 De Vlissinger - De Faam Vrijdag 22 oktober, 1 0.00 uur, houden provinciale staten een vergade ring in de statenzaal, Abdij 1 1Middelburg. De vergadering is openbaar en dus voor iedereen toegankelijk. 22 oktober "■ÊMj* COMMISSIES Waterbeheer Preventieve gezond heid VERGUNNING MACHINEFABRIEK "LEWEDORP" Aanvraag en Ontwerpvergunningen PZEM GROTE BELANGSTELLING VOOR VERZAMELAARSJAARMARKT 1982. KACHELS KACHELS Keukens Badkamers Tegels Openhaarden Allesbranders Houtkachels HAAL DE GRATIS ELLEN FOLDER. ACHTER DE HOUTTUINEN 12 - MIDDELBURG - Tel. (01180) 28011 A B I) I J IEUWS Ter gelegenheid van congressen van allerlei instellingen en verenigingen zijn in de loop van de laatste twintig jaar talrijke Zeelandnummers verschenen. Doel van zo'n Zeelandnummer is in kort bestek zoveel mogelijk over de provincie te vertellen. Het laatste nummer in de reeks is dat van het Nidig - het Neder lands Instituut van Directeuren en inge nieurs van gemeentewerken - gemaakt ter gelegenheid van een in september in Bruinisse gehouden congres. In het openingswoord van het Zeeland nummer wijst commissaris der koningin dr.C. Boertien op de zorg voor het milieu en hoe de provinciale milieuzorg door de uitgebreidere wetgeving is vergroot. Streekarchivaris W H. Keikes schrijft over Schouwen-Duiveland; hij eindigt zijn bijdrage met de opmerking dat de uitgroei van Aquadelta (waar de con gresgangers bijeen waren) er voor heeft gezorgd dat er een dubbel-dorp is ont staan: Bruinisse en Aquadelta. "Deze twee-eenheid, die toch wel enigszins geforceerd tot stand is gekomen, zou in de toekomst misschien meer op elkaar kunnen worden afgestemd". Een beschrijving van het eiland Tho- len wordt geleverd door gemeente archivaris J.P. Zuurdeeg; hij wijst vooral op de vele historische bijzon derheden, maar legt ook een verbin ding naar het heden. "Ook bij het stadje Tholen heeft zich een aantal kleine ondernemingen gevestigd, zoals een confectiebedrijf en een banketfabriek, waar jaarlijks vele miljoenen bokkepootjes worden ge bakken". G.J. Lepoeter, die te boek staat als au teur van regionale geschiedenis, houdt de Bevelanden hoog. Over Reimerswaal schrijft hij: "Ook steden kunnen ster ven, schreef Boxhorn: het bleek voor Reimerswaal een waar woord, de zee had definitief gewonnen. Ook daarna trachtten de Reimerswalers nog lang hun eigen identiteit te behouden: nog omstreeks 1 750 hielden ze zich te Tho len meestal door verhuwelijking bij hun eigen volk! Walcheren wordt beschreven door M P. de Bruin van het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied in Middelburg. De regionale geschiedschrijvers K.J.J. Brand en G.A.C. van Vooren schrijven respectievelijk over Oost en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Van Vooren trekt de lijn door tot op de dag van vandaag: "Daar bovenop (econo mische teruggang) kwam zeer recent nog de sterke waardedaling van de Belgische frank van zeven naar vijf cent, die het aantal Belgische bezoe kers, vooral van Sluis, deed afnemen. De Belgen die toch blijven komen zijn echter meer prijsbewust geworden en kopen door de voor hen hogere prijzen De leden van de staten hebben deze keer niet zo'n grote agenda af te wer ken. De belangrijkste punten worden hier vermeld. Weg Waterlandkerkje Gedeputeerde staten stellen provinciale staten voor een deel van de Verbin dingsweg tussen de Provinciale weg Oostburg/IJzendijke en de P.C. Bbu- tensstraat in Waterlandkerkje voor het verkeer af te sluiten. Het gaat om een lengte van ongeveer tien meter. Dit deel wordt namelijk als sluiproute gebruikt om van de Boutensstraat op de Provin ciale weg te komen. De aansluiting is echter gevaarlijk, omdat op maar 85 meter afstand de eigenlijke aansluiting op de Provinciale weg ligt. Tegelijkertijd wordt voorgesteld het beheer en het onderhoud van een deel van de P.C. Boutensstraat en de verbindingsweg Staten vergadering Vu SU van de provincie over te dragen aan de gemeente Oostburg, waartoe Waterland kerkje behoort. Restauratie monumenten Provinciale staten beslissen over de toekenning van subsidie in restaura tiekosten van monumenten. In dit geval gaat het om een totaal bedrag van bijna 1 75.000,—, bestemd voor de korenmolen "Buiten verwach ting" in Nieuw- en Sint- Joosland (ƒ55.000,—); de Korenmolen in 's- Heer Abtskerke (ƒ40.000,koren molen "De Hoop" in Zierikzee (f13.280,en de Nederlandse Her vormde Kerk in Grijpskerke 66.607,De subsidies komen uit het monumentenfonds van de pro vincie, waarin nog ruim 640.000,— aanwezig is. Subsidie aankoop deel Wes ter- en Oosterschenge Als het aan gedeputeerde staten ligt krijgt de stichting Het Zeeuwse Land schap f9.927,— subsidie voor de aan koop van ruim 3,5 hectare van de Wes- ter-en Oosterschenge, ten noordwesten van Goes. De provinciale bijdrage is 50 procent in de aankoop- en verwervings kosten. Na deze subsidie resteert ruim twee ton op de begrotingspost "overige aankopen", aldus gs in hun voorstel aan de staten. Het Zeeuwse Landschap heeft al eerder aankopen gedaan in de Wes ter- en Oosterschenge. Wijziging legesverordening De tarieven in de legesordening kunnen overeenkomstig de richtlijnen van het kabinet met vier procent worden ver hoogd. Gs stellen de staten voor dit be sluit te nemen, waardoor een jaarlijkse meeropbrengst van 30.000,— wordt verwacht. De provinciale tarieven voor rijbewijzen en paspoorten worden 10,20, een abonnement op de sta- tenstukken gaat 94,— kosten en een begroting 26, Besteding financiële ruimte 1982 Door aanpassing van de salarisramin gen in de begroting en door extra af schrijvingen is in de begroting voor 1982 een financiële ruimte ontstaan van ongeveer ƒ1,8 miljoen. Gs willen dit bedrag besteden aan zaken die oorspronkelijk wegens geldgebrek niet konden worden uitgevoerd. Voor aanpassingen in de provinciale admi nistratie en voor verbeteringen van provinciale gebouwen wordt de sta ten geadviseerd ƒ300.400,— be schikbaar te stellen. Voor bochtver betering in de Gerbrandystraat in Vlissingen is een bedrag van ƒ225.000,opgenomen, terwijl voor het onderhoud van wegen een half miljoen is opgevoerd. Ten be hoeve van de ruilverkaveling op Wal cheren heeft de rijksgeologische dienst aangeraden enkele horingen dieper uit te voeren dan in eerste in stantie was aangegeven; op die ma nier kan meer informatie over de Boomseklei worden verkregen. De meerkosten bedragen ƒ15.000,—. Voor onderzoek van het oppervlakte water en het grondwater was in de begroting al ƒ180.000,— geraamd; gs stellen voor dit bedrag met 1 20.000,— te verhogen. Onderzoek naar bejaardenvoorzieningen tenslot te wordt opgevoerd voor een bedrag van 250.000,—. In totaal is dan ruim 1,3 miljoen besteed en gs ad viseren de staten het resterende be drag van 500.000,— toe te voegen aan de post onvoorzien. Zoals gezegd vallen de beslissingen vrijdag 22 oktober, te beginnen om tien uur 's morgens. Midden-Zeeland Sinds afgelopen maandag ligt het streekplan Midden-Zeeland ter inzage in de gemeentehuizen en de openbare bibliotheken van Walcheren en Noord-en Zuid-Beveland. Met de ter- visielegging is het plan van kracht geworden. Tweemaal was op het plan inspraak mogelijk. De vele discussies onder de bevolking en tijdens vergaderingen van provinciale staten en de ingediende be zwaarschriften hebben er toe geleid dat veranderingen zijn doorgevoerd in het oorspronkelijke plan. Die veranderingen doen zich vooral op het gebied van de landbouw voor: zo moet de landbouw kundige verbetering van Walcheren worden bereikt via ruilverkaveling, ter wijl in eerste instantie werd uitgegaan van herinrichting. Vestiging, uitbreiding en omschakeling van agrarische bedrij ven in het landelijke gebied zijn ver ruimd. Ook zijn de mogelijkheden voor het kamperen bij de boer vergroot. In het streekplan is ruimte open gela ten om ontwikkelingen op de voet te volgen; gedeputeerde staten hebben de bevoegdheid de plannen op be paalde punten verder uit te werken: de Dammenweg, de richting waarin de gemeente Middelburg kan uitbrei den, de aanwijzing van stiltegebieden en de plaatsbepaling in de strook Bath^Hoedekenskerke voor wat een conventionele electriciteitscentrale betreft. Voordat zij een beslissing ne men, moeten zij de bevolking en haar gekozen representanten - provinciale staten - raadplegen. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Dinsdag 1 2 oktober werd het gewijzig de streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren rechtsgeldig. Het plan is ter inzage gelegd in de gemeentehuizen en de openbare bibliotheken in de regio. Het Baalhoekkanaal en het daarbij horende industrieterrein zijn nu defi nitief afgevoerd. In 1 977 waren zij op verzoek van het rijk in het plan opge nomen, maar toen al hadden provin ciale staten daartegen bezwaar, om dat de aanleg van het kanaal niet in het belang van de streek was; eerder kan van het tegendeel worden ges proken, want landbouw en natuur zouden ernstig te leiden krijgen. De enige manier om het Baalhoekkanaal opnieuw op de kaart te krijgen is via een dwingende aanwijzing van het rijk (de minister van volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening). Het ziet er overi gens niet naar uit, dat zo'n aanwijzing spoedig zal komen, want de indruk be staat, dat de regering in Brussel niet meer zo happig is op het kanaal. Van Ant werpse zijde werd vorig jaar nog wel vurig gepleit voor de verbinding naar de Westerschelde. ■■■■■■■■■He Maandag 18 oktober vergadert de commissie Waterbeheer. Begonnen wordt om 10.15 uur en besproken worden de voortgangsrapporten van enkele werkgroepen planvorming Wa terbeheer, en van het waterkwaliteits beheer Zeeuwse Waterschappen. Ook het milieuverslag 1 981 van provinciale waterstaat staat op de agenda; het gaat vooral om hoofdstuk 2: Waterverontrei niging. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het Provinciehuis, St. Pie terstraat 42 in Middelburg. De commissie preventieve gezondheid van de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid vergadert donderdag 21 oktober om 19.15 uur. Aan de orde komt de nota vrijwilligersbeleid in de gezondheidszorg. De commissie begint met een half uur spreekrecht voor het publiek, ze is bovendien openbaar. Plaats van sa menkomst is het gebouw van de Pro vinciale Raad Volksgezondheid, Molen water 69, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG Machinefabriek "Lewedorp", S. van Gurp. Korenweg 22. Lewedorp. heeft bij hen op 3 juni 1982 een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet inge diend voor het oprichten en in werking hebben van een metaalwalserij. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Frankrijkweg no. 9 te Vlissingen-Oost. kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, no. 637 gedeeltelijk en ge meente Borsele, sectie A, no. 579 gedeeltelijk. TER INZAGE Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunning te verlenen onder voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder voor de omgeving. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 14 oktober 1982 tot en met 15 november 1982 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 9-12 en van 14-15 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur: in het gemeentehuis van Borsele. Stenevate 10, Heinkenszand, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek Borsele, Stengeplein 1, Heinkenszand van 17-20 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie. Bellinkstraat 8, Mid delburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEROEP Vanaf 14 oktober 1982 tot en met 15 november 1982 kan tegen voornoemde vergunning beroep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de be trokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 29, le lid, onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht, of door enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is ge weest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 16 november 1982 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Ko ningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur. Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 13 oktober 1982 PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van de artikelen 12 en 29 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG De N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij te Middelburg heeft bij hen op 7 september 1982 een aanvraag om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging ingediend voor het wijzigen van de be drijfsvoering van de Conventionele Centrale Borssele, op een perceel aan de Zeedijk no. 34 te Borssele, kadastraal bekend gemeente Borssele, sectie B, no. 1953. Het betreft het doseren van een zuur-neutraliserend middel en in verband daar mee het verlagen van de rookgastemperatuur in het rookgaskanaal na de rote rende luchtvoorwarmer. TER INZAGE De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (waarin opgenomen voor schriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder en tot het voorkomen of beperken van luchtverontreiniging) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 14 oktober 1982 tot en met 15 november 1982 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek, Stengeplein 1, Heinkenszand van 17-20 uur; op het bureau Milieuzaken van de provirtciale griffie, Bellinkstraat 8, Mid delburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na, 15 november 1982, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikkingen, liggen de stukken ter inzage op bovenvermelde plaatsen, en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen zowel het geven van de aangevraagde vergunningen, als tegen de ontwerp- vergunningen, en wel tot 16 november 1982. Tevens kan worden verzocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet kenbaar te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot 9 november 1982 tegen de aanvraag en/of de ontwerp-vergunningen mondeling bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (tel. 01180-31500). Middelburg, 13 oktober 1982. Reeds nu, circa twee maan den voor de opening van de Nationale Verzamelaars- jaarsmarkt 1982, blijkt dat de belangstelling voor deze manifestatie zeer groot is. Uit alle delen van het land en zelfs uit het buitenland mel den zich verzamelaars om op zaterdag 20 en zondag 21 november a.s. hun collecties aan andere verzamelaars te tonen in het vertrouwen dat vele objecten in andere han den zullen overgaan. Deze manifestatie is voor de tweede maal georganiseerd door de Jaarbeurs in nauwe samenwerking met de Ne derlandse vereniging "De Verzamelaar". Bovendien werkt een aantal gespeciali seerde verzamelaarsvereni gingen aan dit evenement mee, zoals de Camera Old Timer Club. de Luchtvaart Historische Vereniging, de NEHOSAC (vereniging van houtsoortenverzamelaars), de Stichting Technisch His torische Verzamelingen, de Verzamelaarsclub "de Oude Flesch" en verenigingen op het gebied van postzegels, munten, oude aandelen, aardewerk enzovoorts. Het thans bekende aanbod omvat behalve de meer be kende verzamelgebieden ook oude fietsen en moto ren, kant en doopjurken, landbouwwerktuigen, bake liet, reclame rariteiten, ma ten en gewichten, oude grammofoons en 78-toeren platen, tabaksartikclen, in ktpotten, stripboeken, alles over bier en nog veel en veel De Nationale Verzame laarsjaarmarkt zal op 20 en 21 november 1982 in de Margriethal van de Jaar beurs te Utrecht plaatsvin den. De openingstijden zijn van 10.00-17.00 uur. kunnen wij U laten zien in onze toonzaal. Gaskachels. Kolenkachels. Houtkachels. Deense kachels, Allesbranders, Oliekachels. Inzetkachels. Zo'n compleet overzicht plus deskundige voorlichting vindt U alleen bij Gévier. Goes Zuidvlietstraat 75 telefoon 01100-12420 Openingstijden toonzaal: werkdagen 9 00 12 00 uur 13 00 - 17 00 uur Leveringen donderdagavond 19 00 - 21 00 uur via da vakhandel zaterdag 9 30 12 30 uur alle tocht de juf baas! mm I Met E"en tochtprofielen bent u alle tocht de baas. Deuren en ramen zijn met Ellen geen kille, kouwe energieverslinders meer. Haal bij uw Kierenspecialist de instruktieve folder. ijzerwaren - bouwbaslaq - gereedschappen - bouwelementen

de Vlissinger | 1982 | | pagina 13