HUIS AAHHUtS om neet WICHBICN Paauwenburgschool bestaat 15 jaar in het geweer in de straat ANJA MARJA KASTEEL TER HOOGE CENTRAAL TIJDENS WEEK VAN LANDSCHAP t - 0 SCHOOLSTRIJD DOMPER OP FEESTVREUGDE IIIIIIM llllllllllllll illllllll SHARP MICRO COMPUTERS roskam bv I llllllllllllll PIETER LABRUJERE TEKENT BOERENLEVEN UIT VROEGERE JAREN Kom naar Groeneveld voor oordelige sportbril. Houdt Groeneveld voor ogen Woensdag 29 september 1982 Stil protest Vertragen Aan banden V akbondskaderlid Transistorradio Stroop Kankergezwel Leegstand PIJPENHUIS AANSTEKERSPECIALIST SCHORPIOEN NIEUWS HAARPROBLEMEN BIOSCALIN NEMEN!! Excursies J.P.A. R0SSËL KUNSTGEBITTEN REPARATIE in combinatie met de FAAM IN COMBINATIE MET DE FAAM HUIS-AAN-HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Het ploegen van het land met paarden, het melken van het vee met de hand, de klederdrachten en vele agrarische werktuigen behoren voor het merendeel tot het verleden. Maar van al deze zaken heeft de Vlissinger Pieter Labrujère zijn indrukken bewaard. Vanaf zijn twaalfde jaar, of zelfs nog eerder, werkte hij in de landbouw, als paardeknecht en boerenarbeider. Tot 1971 was hij in de landbouw werkzaam. De laatste jaren voor zijn pensionering in 1980 werkte Labrujère op de gemeentelijke begraafplaats in zijn woonplaats. Na zijn pensionering is het allemaal begonnen. Hij wilde zijn herinneringen aan het boerenleven vastleggen op papier. En hij begon te tekenen. Inmiddels heeft de 67-jarige oud-boerenknecht een collectie van veertien ingelijste pentekeningen tot in de kleinste details nauwkeurig klaar. Een oude boerenwagen, met watervat en getrokken door een tweespanpaarden, een doopplechtigheid in de oude gereformeerde kerk van Koudekerke met uitsluitend klederdrachten en nog veel meer onderwerpen vormen de herinneringen die Labrujère vastlegt. Hoe groot het aantal uiteindelijk gaat worden weet hij nog niet. Dat zal" afhangen van de tijd die hij ervoor uittrekt en of zijn geheugen hem niet in de steek laat. Maar voorlopig wordt de collectie met de week groter. Een aantal van zijn werken 'exposeerde' Labrujère vorige week aan de bezoekers van de soos voor ouderen in het wijkcentrum 'Open Hof aan de Vlissingse Alexander Gogelweg waar de tekenaar en zijn vrouw de wekelijkse soosbijeenkomsten op de woensdagmiddag bezoeken. Op bescheiden manier wil de Vlissinger zijn tekeningen ook wel op andere gelegenheden tentoonstellen. (foto Ruben Oreel) Tot en met 30 september viert de open bare lagere Paauwenburgschool feest. De school bestaat dit jaar vijftien jaar. Het jubileum krijgt een hoogtepunt als morgen (donderdag 30 september) ou ders, leerlingen en wijkbewoners kunnen deelnemen aan een speurtocht door de Vlissingse wijk Paauwenburg. "In die speurtocht zit een verrassing", belooft voorzitter Joop van den Bremen van de oudercommissie. De deelnemers dienen een waxinelichtje mee te nemen. Meer wil Van den Bremen niet kwijt. "Anders is de verrassing er niet meer". Wel staat vast dat de deelnemers aan de speurtocht met een 'stil protest' kracht zetten bij de wens weer een openbare kleuterschool in de wijk Paauwenburg te krijgen. Aan het emd van het vorige schooljaar moest de openbare kleuter school De Zonnebloem aan de De Beaufortstraat stoppen, omdat het ge bouw in een miserabele staat verkeerde. Een verzoek van de voorstanders van openbaar onderwijs om een lokaal in de rooms katholieke kleuterschool De Ko- libri in Paauwenburg I over te nemen, vond bij het roomse schoolbestuur geen gehoor. En het besluit van de Vlissingse gemeenteraad om toch maar een lokaal voor de 'openbare kleuters' vrij te ma ken, wordt momenteel via een beroep sprocedure fel bestreden. Het katholieke schoolbestuur vreest namelijk dat de 'eigen identiteit' in gevaar komt als 'an dersdenkende kleuters' binnenkomen. "Het feest is weliswaar het belangrijkste voor onze school, maar er zit wel een naar smaakje aan", zucht Van den Bre men. Temeer - aldus hem - daar de wijkbewoners nu geen andere keuze meer hebben dan hun kleuters naar de katholieke school te doen. "Daarmee is het recht op pluriform onderwijs onder mijnd", meent de oudercommissievoor zitter. Momenteel gaan de kleuters van De Zonnebloem school in De Vliedberg in een ander deel van de wijk Paauwen burg. Volgens Joop van den Bremen is de afstand echter zo groot datje ouders niet kwalijk kunt nemen dat ze hun kroost dan maar naar de katholieke school brengen. "Momenteel bezoeken nog tegen de tien kinderen uit de wijk Paauwenburg I de openbare kleuter school De Vliedberg. Ik vrees dat dit aantal nog verder zal slinken. Niettemin hoop ik dat het katholieke schoolbestuur geen gelijk krijgt in de beroepsprocedu re". Voor wat betreft de sfeer tussen de on derwijzers aan de katholieke school en de openbare school is niemand in de Paauwenburgschool bevreesd dat het straks niet meer werkbaar zou zijn. Het gekissebis kwam voornamelijk uit de hoek van het schoolbestuur, klaagt Van den Bremen. Van den Bremen: "Op het allerlaatste moment kwamen ze met de beroepspro cedure op de proppen. De argumenten hebben ze weer later toegevoegd. Hier is duidelijk sprake van een vertragingstac tiek. Ook die school heeft gebrek aan leerlingen, met het gevolg dat ze voor dit jaar rekenen op voldoende leerlingen om in de huidige vorm te blijven bestaan. En zouden ze gelijk krijgen, dan hebben zij het alleenrecht in de wijk". Hoe dan ook, het feest van de Paau wenburgschool gaat gewoon door. Donderdag tegen de avond start de speurtocht - Van den Bremen hoopt op een grote deelname van de wijkbewo ners om zodoende te demonstreren voor het behoud van openbaar kleuteronder wijs met in het verlengde lager onder wijs - en vrijdag is er volop feest voor de leerlingen van de Paauwenburgschool. Niets wijst erop dat achter de gordijnen van de kraakwitte woning nummer 16 in de Winkelmanstraat behoorlijk de katjes in het donker worden geknepen. Twee - volgens advertenties drie - dames van lichte zeden ontvangen in er in privésfeer van 12 tot 24 uur stiekeme heren volgens afspraak. Maar in tegenstelling tot vele andere sexontspanningshuizen in Vlissingen staat dit sexhuis in de Scheldebuurt nadrukkelijk in de verdomhoek. De buurtbewoners zijn bang voor escalatie van allerlei problemen. Ze zitten dag en nacht in angst en denken in de knoei te komen bij de opvoeding van hun kinderen. Ook zeggen de bewoners, die liever anoniem wensen te blijven uit angst voor represailles, de indruk te hebben dat er zich in het sexhuis zogenaamde heroinehoertjes bevinden. Furieus zijn de omwonenden nu ten aanval getrokken. Ook tegen de eige naar van het huis. "Vroeger woonde hij er zelf. We hadden nooit verwacht dat hij zo ver zou gaan. Het is verschrikke lijk, maar we deinzen er niet voor terug ooit tot harde acties over te gaan". Voorlopig - zo zegt de bewonersgroep bij hun protest de officiële wegen te be wandelen. Met de Vlissingse eerste bur ger, drs. Th. Westerhout, was reeds een gesprek. Maar de burgemeester heeft volgens de anonieme woordvoerders, een heel arsenaal slagen om de arm ge houden. Ook staat nog een gesprek met de Officier van Justitie op het program ma. Niettemin is de stadsraad er van over tuigd dat de prostitutie in Vlissingen aan banden moet worden gelegd. De com missie van openbare orde dient - aldus de raadsvergadering vorige week vrijdag - spoedig bijeen te komen om de pro blemen rond vestigingen van sexclubs te bespreken. "Dan heeft die commissie heel wat te doen", lacht Ton Hillebrands de eige naar van het huis in de Winkelmanstraat tegen wie het oproer kraait. "Ik leid iedereen zo langs vierhonderd adresjes waar wel op de één of andere manier prostitutie wordt bedreven". Voor wat betreft de opschudding die de nieuwe bewoonsters op nummer 16 in de Winkelmanstraat veroorzaaken. hul digt Hillebrands zich bepaald niet in zwijgen. Integendeel: "Ik ben een hard- werkernd burger. Met de huuropbrengst van het huis kan ik de frietzaak voor mijn vriendin bekostigen. En dat ik niet lui ben mag wel blijken uit het feit dat ik meer dan tien uur per dag werkt Hij bestrijdt overigens ten zeerste een pooier te zijn. "Ik werk bij de Schelde en ben een actief kaderlid van de FNV. In de ondernemingsraad tracht ik de be langen van de werkende mensen te be hartigen. Toevallig ben ik rap met mijn mond. En die gave kan ik bij het onder nemingsraad gebruiken". Via die introductie komen we bij het huis dat hij tot voor enkele weken be woonde en wat hij nu verhuurt. "Ik ben wel geschrokken van die reactie. De mensen daar zeiden me tot voor kort nog netjes gedag. Maar sinds een bepaald persoon naar aanleiding van een adver tentie in jullie blad een afspraak met de meisjes maakte en van schrik de hoorn liet vallen toen hij hoorde dat de dames in zijn eigen straat werkten, is het in de buurt bekend geworden". Neen, hard maken kan hij die bewering niet, maar zo moet het wel ongeveer ge gaan zijn, geeft Hillebrands toe. De prostituee Diny op nummer 16 maalt niet om het gedruis. "Wij maken hier nauwelijks herrie. Er is een piepkleine transistorradio, die je al niet meer kunt verstaan als je er vijf meter vandaan bent. Ik doe dit werk trouwens niet voor mijn plezier. Maar waar kun je elders zoveel geld verdienen", verzucht ze tenslotte. "Aan de buitenkant is niet te zien dat h^t om een sexclub gaat. Ik vindt dat dit niet hoort", legt Hillebrands uit. Rooie lampjes staan alleen op het nachtkastje in de kamers achter de gesloten gordij nen. Hij veronderstelt vervolgens, dat als de huiseigenaar een buitenlander zou zijn er geen vuiltje op het blazoen was. "Als een fatsoenlijk Nederlands burger wat extra geld wil verdienen, valt meteen iedereen over je heen. Trouwens als die buurtbewoners n;u nu eens per week per familie vijfiieft gulden gaven, mogen ze het huis huren en ben ik uit de kosten". Ton Hillebrands merkte de aversie tegen zijn praktijk onder meer toen hij op een iets duidt er op dat de fraai ogende woning in de Winkelmanstraat te Vlissingen een sexclub is. De onwonenden weten echter beter en zijn bang (foto Ruben Oreel) avond in zijn auto wilde wegrijden. "De hele voorbank was besmeurd met een dikke laag stroop. En mijn vriendin wordt dagelijks uit de Winkelmanstraat gebeld met de opmerking dat ze een vieze vuile hoer is". Ook het Wijkkomitee Scheldebuurt heeft zich sinds vorige week in het strijdgewoel gemengd. Met deze affaire is een hele hoop oud zeer opgerakeld. Het wijkcomitee is bang voor een sneeuwbaleffect. Voorzitter Bas Hoog- esteger van het wijkcomitee vergelijkt de toenemende prostitutie in de wijk met een kankergezwel. "Een stuk of vijf van die huizen zijn nu in onze wijk bekend. Maar aangenomen wordt dat het er nog meer zijn. Het is ooit begonnen in de buurt van de Van Dishoeckstraat. En het werkt verder als een olievlek". "De gemeente is de hoofdschuldige", oppert Hoogesteger. "Al jaren schreeu wen wij het van de daken dat er een bestemmingsplan voor de Scheldebuurt moet komen. Dat is er nog steeds niet. En zo kon in de Glacisstraat een garage worden geopend zonder vergunning en zo kan ook iedere sexbaas een club star ten. zondat dat daar hard tegen wordt opgetreden". Maar Hoogesteger onderstreept ook de angstgevoelens van de bewoners. "Het is een ontzettende herrie in de buurt van zo'n huis. De taxi's rijden af en aan; en zoals bekend krijgen die taxichauffeurs tipgeld voor het aanbrangen van klan ten. Verder verwachten wij dat de onge regeldheden tussen pooiers in ons buurtcafé uitgevochten gaan worden. Een ander aspect is dat huizen in de omgeving blijven leegstaan. En daar bovenop vernam ik ook nog dat het in het pand aan de Winkelmanstraat om heroine gaat. Je moet er niet aan denken dat in zo'n omgeving je kinderen op straat nog veilig kunnen spelen". In hoeverre de bewoners succes hebben met hun strijd tegen het sexhuis valt moeilijk te voorspellen. Een stil maar adequaat protest laten ze dagelijks zien. Als een klant naar buiten komt, wacht een tiental bewoners hem op en kijken hem recht in de ogen. "Je moet dan eens zien hoe snel zo'n vent zich met .zijn fietsje wegspoedt", grinnikt een Win- kelmanstraatbewoner. We hadden dit tafereel graag voor onze lezer op een foto vastgelegd. Maar dat vonden de Winkelmanstraters te riskant. Walstraat 31, Vlissingen Walstraat 119, Vlissingen Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim 10 jaar onderzoek in geslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resul taten geeft bij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap haar etc. Het middel dat onder de naam BIOSCALIN wordt uit gebracht is in Nederland verkrijgbaar bij apotheker, drogist en kapper. Het be staat uit een elixer, welke bij voorkeur in combinatie met de BIOSCALIN spe ciaal Shampoo dient te worden gebruikt om optimale resultaten te kunnen ver wachten. Voor deskundigen is er weten schappelijke literatuur beschikbaar. Inl. bü BIOSCALIN (Nederland) Tel. 070-8977 52 - Postbus 16140 2500 BC Den Haag In de week van 2 tot en met 10 okto ber vindt de jaarlijkse Week van het Landschap plaats. Met een derge lijke week willen de elf provinciale landschapsstichtingen een grotere bekendheid geven aan hun werk. In die week van het landschap vindt een aantal activiteiten plaats. Zo heeft de Zeeuwse stichting, die circa 4100 ha land beheert, een fietstocht over Walcheren op het programma staan vanaf het Kas teel ter Hooge (op de weg van Middel burg naar Koudekerke), diverse excur sies, wandelprogramma's en een ten toonstelling 'Het Zeeuwse Landschap' op het Kasteel Ter Hooge. Kasteel Ter Hooge - inclusief de ten toonstelling - kan zaterdag 2 en zondag 3 oktober worden bezichtigd. Ook staat er gedurende die twee dagen een fietstocht over Walcheren vanaf het kasteel op het programma. Deze tocht is 38 kilometer lang en duurt ongeveer 2,5 uur. Op het kasteel is een routebeschrijving met de diverse bezienswaardigheden omschre ven verkrijgbaar. Ook een bezoek aan het Zeeuws Biologisch museum is in de tocht opgenomen. De activiteiten op het fraaie buiten van Middelburg duren van 10 tot 17 uur. Natuurliefhebbers van elf jaar en ouder kunnen deelnemen aan een 'zware' ex cursie onder leiding van een gids door het Verdronken Land van Saeftinge op zaterdag 9 oktober. Om half twee zater dagmiddag vertrekt het gezelschap van café Buys te Emmahaven. Ook op za terdag 9 oktober leidt een gids de be zoekers door het Zwinreservaat in Zeeuws Vlaanderen. Aanvang 14.30 uur. Zelfstandig wandelen is gedurende de Week van het Landschap van 2 tot en met 10 oktober toegestaan in de Ver dronken Zwarte Polder (vanaf Breskens borden volgen om er te komen), de Zeepeduinen vanaf de dorpskern Burgh in Schouwen, het Landgoed ter Hooge en ook wordt een kijkje in het Zeeuws Biologisch Museum aan de weg tussen Domburg en Oostkapelle aanbevolen. De Stichting Zeeuws Landschap heeft voor deze Week van het Landschap een sticker laten maken, waarop met knal lende witte letters wordt gemeld: 'Ik hou van mijn Zeeuwse Landschap". Het is zonde om uw kostbare bril ook tijdens sporten te gebruiken. En als u een sportbril bezit, hebt u tevens een goede reservebril. Groeneveld heeft reeds zo'n voordelig montuur voor f 31.-. Handig toch! Goes, Lange Vorststraat 106, Middelburg, Lange Delft 24, Vlissingen, St. Jacobsstraat 14 Groeneveld-opticiens zijn aangesloten bij het Optiek-Gilde CENTRUM VOOR KAIMTOOREFF1CIENCY DAMPOORTWEG 29 4322 AW MIDDELBURG TELEFOON 01180 3 61 51* De micro-compu ter geeft nu ook het kleinere bedrijf, de vrije beroepen en de middenstand de kans om te profite ren van al die com putervoordelen zoals: een perfekte admi nistratie, een voorraad/ inkoopsysteem, een cliënten- systeem met adres- seermogelijk- heden enz. enz. Eenvoudig te bedienen en nog betaalbaar ook. Bel eens om meer informatie! Na de braderie in Vlissingen en Goes en de jaarmarkt in Souburg presenteert het promotie-team van de Schorpioen zich op zaterdag 2 oktober in het centrum van Vlissingen. Initiatiefnemer van dit evenement is vishandelaar Frans de Muynck uit Vlis singen. Hij trekt met zijn nieuwe viswa- gen door de binnenstad van Vlissingen. De wagen is hoofdzakelijk geladen met haring. Voor elke haring die wordt ver kocht mag de consument een zilveren gulden uit een bak nemen en deze de poneren in het speciale haringvaatje waarvan de inhoud bestemd is voor het Ramschip Schorpioen. Ook de Vlissingse banketbakker Joh. Stuurwold in de Walstraat, haakte in en gaat op 2 oktober Schorpioen-oliebollen bakken. Beide aktiviteiten starten rond 10 uur. De viswagen vertrekt dan vanaf het Betje Wolffplein voor een rondgang door de stad en de eerste oliebollen bij bakker Stuurwold zijn dan gaar. De "Starlights" een acht man sterke Vlis singse band zal het geheel muzikaal omlijsten. Leden van het Schorpioen promotie team zullen, in de bekende oranje over alls. de bedrijven bij de verkoop assiste- TANDPROTHF.TICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52. Vlissingen

de Vlissinger | 1982 | | pagina 1