iiiiiiiimiiimiiiiiii ÉllïiÏÏ HUIS AAHHVtS om mi mtcHmn Coen Flink: Geen pias, maar kunstenaar MARJA KAMPER MANNENKOOR ZINGT IN MIDDELBURG Uw leesbril van Houdt Groeneveld voor ogen De 50-jarige Coen Flink beschouwt zijn 25-jarige acteer-periode als afgedaan. Toch veert hij op wanneer de titel van het programma 'De scheepsjongens van Bontekoe', een verhaal van Johan Fabricius, op de proppen komt. "Goh, wat leuk dat je je dat nog kunt herinneren. Het is bijna 12 jaar geleden dat ik die tv-rol speelde", mompelt hij onder zijn gekrulde snor. Zijn vrouw. Ellen Flink-van Hemert is al veel langer uit de toneelwereld. Maar ook zij hult die periode in stilzwijgen. "Wat ik nu doe is op dit moment het belangrijkste", meent zij. Geïnspireerd door het licht, de lucht en de kleuren van het Zeeuwse landschap besloot het echtpaar Flink een half jaar geleden om zich in Middelburg te vestigen. Beiden hebben zich volledig toegelegd op de beeldende kunst. Ver weg van de wereld van glitter en glamour die wat hun betreft tot het verre verleden behoort. De schildersezel staat nu centraal. Woensdag 8 september 1982 Storend Stek gevonden FN V-VAK BONDS- SCHOOL IN WALCHEREN PIJPENHUIS AANSTEKERSPECIALIST MUZIEK OP ZONDAGMIDDAG IN AMBACHTENCENTRUM y® Winkeliers Schorpioenlied WINNAARS FAAM- VLISSINGER PRIJSVRAAG ONTVANGEN FRAAIE FOTOCAMERA Uit de vele deelnemers aan de fotoprijsvraag van de Faam-Vlissinger zijn maandagmorgen de prijs winnaars geloot. De for mulieren voor deze prijs vraag werden uitgereikt in een kraam op de Vlis singse braderie. De win naars - voor elke dag één - ontvangen een fototoestel ter waarde van f250,— .De winnaars: I.Assel- berg, Wilhelminastraat 15 Vlissingen, Patrick de Vries. Troelstraweg 242 Vlissingen en Marjan de Wispelaere-Weyermans, Van Ginkelstraat 33 Oost-Souburg. Het befaamde Christelijk Kamper mannenkoor Door Eendracht Verbonden (DEV) geeft op zaterdag 9 oktober een concert in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Het is het eerste optreden van dit koor in Zeeland. Klaas Jan Mulder is dirigent van dit 160 leden tellende koor. De bariton Arie van Enk soleert tijdens deze Zeeuwse premiere. Henk van Putten bespeelt het orgel. DEV heeft voor dit concert een gevarieerd programma opgesteld met klassieke werken en psalmbewerkingen van de dirigent. Het concert op zaterdagavond 9 oktober begint om half acht. Ook aan een leesbril toe? Behalve dit afgebeelde heren montuur heeft Groeneveld altijd voordelige monturen in voorraad. Er zijn vele mogelijkheden in dit genre. Ook voor dames! Kom eens kijk adviseren door de Groeneveld-opticien. tijken en laat u deskundig Goes, Lange Vorststraat 106, Middelburg, Lange Delft 24, *Op De Groeneveld-opticiens zijn aangesloten bij het Optiek-Gilde Goes, Lar Middelbui Coen Mink werd in 1932 in Amsterdam geboren uit een grote toneelfamilie. Na een opleiding aan het conservatorium in Rotterdam en de academie voor dra matische kunst in Amsterdam speelde Flink belangrijke rollen in toneel- en televisiestukken. Na een veelzijdige car rière van ongeveer 25 jaar hield hij het echter voor gezien. Met wat hulp van zijn vrouw Ellen (in ieder geval wat de technische aspecten van de schilders kunst betreft) heeft hij het na ongeveer 5 <jaar voor elkaar om regelmatig te expo seren. Ellen Flink-van Hemert werd in 1937 in Den Haag geboren als dochter van re gisseur Willy van Hemert. Haar huwe lijk met Coen Flink en de daaruit voortgekomen kinderen maakte vrij snel een einde aan haar toneelcarrière. "Ik vond het krijgen van kinderen een heel prettig hiaat in mijn bezigheden. Nadat ze alle drie uit de luiers waren begon ik te schilderen". Toen ze 30 jaar oud was volgde Ellen Flink een tweejarige oplei ding aan de vrije academie in Den Haag. Vervolgens kreeg zij lessen van Melle, Grotjohan en Han Bolte. Tijdens een verblijf van twee jaar van het gezin Flink in combinatie met de FAAM A A IN COMBINATIE MET DE FAAM HUIS-AAN-HUIS OPGEHEEL WALCHEREN 'Tentoonstellingen noodzakelijk kwaad' Dat Coen Flink nog vaak wordt herkend op straat ervaart hij als zeer storend. "Het klinkt misschien hautain, maar de periode die achter me ligt was in feite heel onbelangrijk. En zoals ieder mens heb ik ook behoefte aan anonimiteit. Wanneer iedereen je steeds maar blijft herkennen wordt die anonimiteit je echter ontnomen", klaagt hij. Verder geeft hij te kennen geen waarde te hechten aan zinloze populariteit. "Ie mand die een zeer spectaculaire harto- op Curacao, nam zij bovendien lessen aan de academie voor beeldende kunst in Willemstad. Het kunstenaarsechtpaar heeft veel inspiratie opgedaan tijdens hun omzwervingen in Spanje, Ierland en Frankrijk. Na al hun reizen lijken de Flinks hun stek te hebben gevonden in de Zeeuwse hoofdstad. Hun verblijf in Middelburg verliep overigens niet vlekkeloos. Na een paar maanden in een huis in de Breestraat te hebben gewoond, brak in die woning brand uit. Door de zware rook- en waterschade werden de meeste spullen onbruikbaar en was het echtpaar genoodzaakt te verhuizen. In hun nieu we. overigens tijdelijke verblijf, treurt Coen Flink nog na over de spullen die ze hebben verloren. "Dit is alles was er nog over is van een leuke verzameling boe ken en platen", wijst hij op een schamel hoopje. Hij vervolgt: "Die dingen zijn niet meer te vervangen. Ook werk van ons heeft er onder geleden. Een aantal schilderijen stinkt ontzettend. Het is net gerookte paling". De Breestraat wordt nu gemeden. "Als ik in de buurt van dat oude huis kom sta ik nog te trillen op mijn benen. We zijn allebei ontzettend geschrokken". Ondanks die vervelende gebeurtenis lijkt het echtpaar Flink het best naar hun zin te hebben in het Zeeuwse. "De zee heeft een goede invloed op ons werk. Vooral hier op Walk eren is de lucht zo mooi. du ar kan gcciTp.'ekje (Sp de wereld aan tippen", vertelt Ellen Flink. Coen Flink en Ellen van Hemert: "Vooral de lucht hier op Walcheren is zo mooi". peratie heeft verricht kan van mij alle bewondering genieten. Maar populair zijn zoals ik dat ben. is op zo weinig gebaseerd. Uit de reacties die over me heen komen blijkt gewoon dat de men sen me zien als de pias van de televisie. Waaneer je dan iets serieus doet zoals met mijn schilderwerk, blijf je toch die pias in de ogen van de toeschouwers". Coen Flink vindt het niet zo belangrijk of mensen zijn schilderwerk mooi vin den of niet. "Ik heb geen bevestiging nodig. Mijn schilderijen zijn gewoon ui tingen in, de vorm van teksten, afgewis seld met beelden. Tentoonstellingen zie ik dan ook als een noodzakelijk kwaad. Ondanks dat is het wel leuk wanneer mensen reageren op je werk. Dat is ook belangrijk als je acteur bent. maar net zo goed als je bakker bent". Ellen Flink zoekt die bevestiging wel. "Ik werk. net als in mijn acteer-periode voor publiek. Ik heb mensen nodig voor een bevestiging dat wat ik doe ook goed is". Of het kunstenaarsechtpaar in Mid delburg blijft wonen of binnenkort de wereld weer intrekt is nog niet zeker. "We willen wel weer gaan reizen. Wan neer je lang op éèn plek blijft, verflauwt de inspiratie. Daar moet je natuurlijk voor uitkijken. Wanneer we weer op reis gaan weten we echter nog niet en ook niet waar naar toe. Zowel het zuiden als het oosten heeft een enorme aantrek kingskracht op ons beiden", besluit El len Flink. De FNV-afdelingen in Vlissingen en Middelburg starten op dinsdag 28 sep tember weer een FNV- Vakbondsschool. Deze 'school' is een activiteit van de FNV voor leden van alle aangesloten bonden en hun huisgenoten. De cur sus beoogt inzicht te geven in het "doolhof van socia le voorzieningen, economie en gezondheidszorg. Praten over die verschil lende onderwerpen is een belangrijk onderdeel van de cursus. Er is voortdu rend aandachf~"Voor het goed onder woorden bren gen van de eigen mening. De cursus wordt op een vaste avond in de week in Middelburg gehouden en duurt tot volgend jaar april. In totaal zijn er 25 cursusavonden, die door twee cursusleiders worden gegeven. Belangstellenden kunnen terecht op een in formatie- en kennisma kingsavond op dinsdag 21 september, om 19.30 uur in het dislriktskantoor van de FNV, Walplein 6 (pleintje achter V D) te Middelbu g. De coördina tor van de Vakbonds- school. Mevr. R. Weeze- man. (lel. 01180-12243). geeft meer informatie. Wa I, Vlissingen 3® Walstraat 119, Vlissingen De Schorpioen slaat aan In het Demerarv ambach tencentrum in Middelburg begint dit seizoen een serie muziekevenementen op de zondagmiddag. Tot nu toe blijkt het gesternte gun stig te staan voor de Stichting Ram- schip Schorpioen en de bijna hon derd vrijwilligers die het schip tot museumschip gaan omhouwen. Zo wel de burgerij als het bedrijfsleven geeft met gulle hand. Op de braderie in Vlissingen verzamelden de man nen en vrouwen van het populaire schip 1500 gulden. Aanstaande za terdag op de jaarmarkt in de Ka naalstraat te Oost-Souburg staat het gezelschap weer met allerlei maritie me snuisterijen Ook dan hoopt de penningmeester weer handenwrij vend de kas te kunnen opmaken. Een week later staat een schorpioen- kraam op de braderie in Goes. De controlebeurt in het dok van de Scheldepoort in Vlissingen-Oost bracht geen mankementen aan het licht. De bodem zag er keurig uit en de klinkna gels zaten nog precies zoals ze er 115 jaar geleden in Toulon werden ingeslagen. "Die Fransen hebben kwaliteit gele verd". bewonderde één der vrijwilligers die de romp schoonmaakte het vakwerk. Inmiddels is stichtingssecretaresse Wil van Son terug van een (ramschip) va kantie uit Toulon. Daar heeft ze talrijke contacten gelegd met de directie van de scheepswerf en de leiding van het mu seum. Ook de achterkleinzoon van de fotograaf die de Schorpioen in de vorige eeuw fotografeerde heeft ze ontmoet. Uit diens archief zijn talrijke interes sante foto's van het ramschip tevoor schijn gekomen, die waarde hebben voor een eventuele tentoonstelling. Twee Vlissingse winkeliers hebben ac ties op touw gezet om de kas van de stichting te spekken. Vishandelaar Frans de Munck trekt zaterdag 2 oktober met een zeer fraai uitgedoste viskar door Vlissingen. Voor iedere haring die hij verkoopt draagt hij één gulden af aan de Stichting. Bakker Stuurwold volgde zijn voorbeeld en bakt die dag oliebollen. Behalve in zijn zaak verspreiden Schorpioen-vrij willigers zich met manden vol oliebollen in de stad. Zij zijn herkenbaar aan de oranje overalls die werden gedragen tij dens het transport van het schip van De Helder via Amsterdam naar Viissingen. Per verkochte oliebol geeft Bakker Stuurwold vijftig cent aan de Schor pioen. Tegen de honderd vrijwilligers meldden zich inmiddels bij de Stichting. Volgens Wil van Son zijn het vooral vaklieden onder wie werklozen. WAOers en AO- Wers. die belangstelling hebben om mee te werken. "Het klinkt vaak als een noodkreet", weet Wil van Son: "Als ik maar iels te doen heb". Talrijke verenigingen en organisaties hebben de komende maanden nog evenementen waarvan de baten ten goede komen aan de Schorpioen. Frans ten Broecke uit Schoondijke is bezig met de organisatie van een badmintontoer- nooi. dat in november in de sporthal van de Zeevaartschool moet plaatsvinden. De prijzen (vaantjes) worden gemaakt van het kanvas dat nu aan de reling wappert en toch nergens anders voor gebruikt kan worden. Ook het Vlissingse loodsenkoor laat zijn sympathie blijken. In de maritieme bi bliotheek in Den Haag is namelijk de partituur en de tekst gevonden van het Schorpioenlied. Het lied heeft vier cou pletten. Als het is ingestudeerd, is het niet uitgesloten dat er een grammo foonplaat van wordt gemaakt. De lood sen zoeken daarvoor nog een orkest dat hen kan begeleiden. JAARAGENDA zo. 3 oktober - 15.00 uur openingsprogramma "MOZARTANTE" mu ziek in Mozart style) met Fie C lei ren. sopraan - Ro nald Touw, viool - Mariska Hernady, piano Elsa Hernady-van Bueren, pia no. zo. 7 november - 15.00 uur EVERGREEN )N DIX IELAND met Guus van Hees, banjo, sax ofoon, zang Rolf van Hees, piano, trompet - Ben Serné, bas - Peter Streefkerk, slagwerk zo. 28 november - 15.00 uur ADVENTSKONSERT (o.a. Handel en Mendels sohn- Burtholdy) met Mari no Couvée-Staas, sopr. dram. en Corel Staas, bari ton Elsa Hernady-van Bueren. piano, zo. 2 januari - 15.00 uur PLAN O-DU O (late klas sieken) met Mariska Hernadyen Lenny Vis - Het ramschip. De houten schepen die met deze punt in aanraking kwamen werden Tfetn/ar/ - 15.00 uur onverbiddelijk verbrijzeld. Nu heeft het ramschip een vredig doel. En fier steekt het zijn _s/CVï I. INN (musical- ram in de hoogte (foto Jaap Wolterbeek). L programma) met Teuny Begthel, ah en Elsa Hernady-van Bueren, pia no zo. 6 maart - 15.00 uur SALON ORKEST B.O.Z. (muziek uil de tijd van gladgeschoren konen, krulsnorren en plak haar) zo. 3 april - 15.00 uur PAASKONSER T met het vokaal kwartet 't Quar- tiertje zo. I mei - 15.00 uur Slot- programma) OPERETTE SCALA (ge varieerd operetteprogram ma) met José Dorleyn, sopraan - Wim Verschelling, tenor - Elsa Hernadv-van Bueren, piano. i.v.m. sinterklaas wordt hei programma van decem ber in de laatste week van november uitgevoerd. De piano's worden beschik baar gesteld en gestemd door dhr. Joost van Harte- velt, Ambachtencentrum Demerarv— Oostkerkplein 5 - Middelburg lel. 01180-33310/37234 Incidenteel is er al geëxperi menteerd met enkele mu ziekprogramma's maar er is nu getracht wat meer regel maat te brengen in de uit voeringen. Daarom hebben Joost van Hartevelt en John van der Zwaan - beiden werkend in het centrum - contact gezocht met Wim Verschelling theaterproduk- lies. Er kwam snel een over eenstemming tot stand en er ligt nu een muziekevene- mentenagenda op tafel voor het gehele seizoen 1982/1983. Vanaf oktober tot en met mei van dit theaterseizoen is er op iedere eerste zondag van de maand, met uitzon dering van december (sint- nicolaasdag) een muzieke venement in de Dcmerary' aan het Oostkerkplein 5 in Middelburg. Alle concerten beginnen om 15 uur. Zondag 3 oktober wordt be gonnen met 'Mozartante', een muziekprogramma in Mozart-stijl door Fie Clei- ren. sopraan. Ronald Touw, viool. Mariska Hernady, piano en Elsa Hernady-van Bueren. piano.

de Vlissinger | 1982 | | pagina 1