Museum Schokland in Middelbuurt Elck wat wils Hoe het gevierd wordt Middelpunt Bedrijfsterrein volop Volwassen Donderdag 26 augustus 1982 Zeeuwsch Vlaams Advertentieoiaa TWEEDE .ZUIDERZEEPOLDER' VEERTIG JAAR DROOG 9 September is het precies veertig jaar geleden dat de Noordoost- polder droogviel. Deze dag in 1942 was één van de vele mijlpalen uit de geschiedenis van Noordoostpolder. Het begon al 133 jaar geleden. Toen al werd uitvoerig gesproken over de gehele of gedeeltelijke drooglegging van de toenmalige Zuiderzee. Niet zo zeer om meer land te winnen, maar meer met het doel de bevolking voor het alles verwoestende water te be schermen. Er werden veel plannen ontworpen, maar tegelijk weer verworpen. Dat veranderde met de oprichting van de Zuiderzeevereniging. Het bestuur ervan gaf dr. ir. C. Lely op dracht de technische mogelijkheid van de drooglegging te on derzoeken. Dat was in 1886. Door hem werd in acht technische nota's een plan opgebouwd, dat voorzag in een gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee. Het duurde echter nog tot 1919 - dr. ir. Lely was inmiddels aan zijn derde periode als minister van waterstaat bezig - eer zijn plan tot wet werd verheven. Pas in mei 1939 werd de dijk waarbinnen Noordoostpolder viel gesloten. Voor de gemalen bij Urk, Lemmer en Kraggenburg werd het sein op groen gezet. De polder kon worden leeggepompt. Het duurde drie jaar voordat 50.000 ha zeebodem vrij was gekomen. Dat was 40 jaar geleden. Vandaag wonen en werken in Noordoostpolder bijna 38.000 men sen. De helft ervan woont in Em- meloord, het onbetwiste centrum van het nieuwe land. Er zijn mo derne sportaccommodaties, over dekte en verkeersvrije winkelpro menades, scholen voor voortgezet onderwijs, goede gezondheidszorg en veel recreatieve mogelijkheden. Mede daardoor heeft Emmeloord bovenregionale betekenis gekre gen met een verzorgingsgebied van 60.000 a 75.000 inwoners. In de aanvankelijk opgezette plan ning was de bouw van Emmeloord voorzien tussen een meander van drie kanalen, de Lemster-, Urker- en Espelervaart. Daar was volgens de berekening voldoende ruimte voor 8.000 inwoners. Zo groot mocht Emmeloord toen worden. De ontwikkeling verliep echter an ders dan was voorzien. Toen in 1962 de gemeente Noordoostpolder werd gevormd en zich een duidelij ke werkgelegenheidsproblematiek aankondigde door de afvloeiing in de landbouw, is gekozen voor een alternatieve ontwikkeling in dien sten en industrie. Tot één van de belangrijkste vestigingsvoorwaar den behoorde toen een royaal aan bod van woningen. Emmeloord on derging een uitbreiding aan de westkant. Nu wonen in dit westelij ke gedeelte meer mensen als in het oorspx-onkelijke ,,oude Em meloord" tussen de drie kanalen. De groei van Emmeloord zal ge staag doorgaan. Op het ogenblik wordt een uitbreiding van Em meloord in zuidelijke richting ge realiseerd. In' voorbereiding is in middels een uitbreidihg in noord westelijke richting. Tegelijkertijd wordt ook gewerkt aan de bestem mingsplannen van de dorpen. Deze plannen voorzien in een uitbrei dingsmogelijkheid tot omstreeks 1990. Noordoostpolder: een gemeente met 112 ha sportterreinen, 2.500 ha bos, parken en plantsoenen, 640 km. wegen en 140 km. fietspaden, met 1.378 uren zonneschijn en 805 mm. neerslag in 1980, met 98 scholen met bijna 11.000 leerlin gen, met een bibliotheek, twee bi bliobussen, ruim 11.000 lezers, bij na 78.500 boeken en 477.600 uitle ningen. De cijfers zeggen wel veel, maar lang niet alles over dit in de vader landse geschiedenis toch wel unie ke gebied. De cijfers zeggen bij voorbeeld niets over het zware werk dat 40 jaar geleden is verzet door de vele pioniers die Noord oostpolder in cultuur hebben ge bracht. Veertig jaar hebben de bewoners van Noordoostpolder kunnen bou wen aan, op en in dit nieuwe stuk land. Het is uitgegroeid tot een mo dern, landschappelijk aantrekke lijk gebied, waar voor ,,elck wat wils" te ontdekken valt. Bijvoor beeld een overdekt en verkeersvrij winkelcentrum, waar het fijn is rond te neuzen. Even buiten de kom van Emmeloord ligt een schit terend bos met een uitgestrekt net van wandelpaden. In dit bos is te vens een verwarmd zwembad, een camping, een hertenkamp en er zijn vele sportvelden. Over sport gesproken. De gemeente Noord oostpolder biedt de sportbeoefenaar veel. Er zijn onder meer twee sport hallen, 30 gymnastieklokalen, 44 sportvelden, 26 tennisbanen, 2 ma- Uiteraard zet de bevolking van de Noordoostpolder de bloemetjes buiten ter gele genheid van het veertigjarig bestaan van „haar" polder. De viering vindt plaats van 4 tot en met 11 september a.s. De „rode draad" wordt ge vormd door een manifestatie van het bedrijfsleven in daar toe opgebouwde houten ten toonstellingshallen, te zien van maandagavond tot en met zaterdag op de Deel, te Emmeloord. Meer dan hon derd standhouders zetten daar hun beste beentje voor. En verder: Zaterdag 4 september: Première van Polderre vue Maandag 6 september: Officiële opening door NCW-voorzitter S. J. van Eyckelenburg 's middags: Optreden Amsterdamse Politiekapel, marathon loop, lossing postduiven enz. Dinsdag 7 september: Herhaling Polderrevue Woensdag 8 september: Dag voor de kinderen, 's avonds muziekfestival Donderdag 9 september: Internationaal standwer kersconcours en herha ling Polderrevue Vrijdag 10 september: Optreden bands en be kende artiesten Zaterdag 11 september: Finale polderzeskamp Het programma wordt gro tendeels „afgewerkt" in het feestpaviljoen van de ten toonstellingshallen: vier houten hallen van 15 x 65 m. neges, 11 ijsbanen, 1 athletiekcen- trum, 1 paarderenbaan met totali- sator, 1 zweef vliegveld. De meeste van deze voorzieningen zijn in Em meloord geconcentreerd. Deze plaats is het administratieve-, educatieve-, culturele-, recreatieve en sprankelende middelpunt van Noordoost polder. Emmeloord is geen metropool en zal dat ook nooit worden. Maar het is een woon plaats waar zo'n 20.000 inwoners zich thuis voelen. En dat is immers het belangrijkste. Met de groei van Emmeloord en de dorpen moet de ontwikkeling van de werkgelegenheid gelijke tred houden. Zo zijn in de afgelopen ja ren duizenden arbeidsplaatsen ge- creeërd. Daarvan zijn 50% te vin den in de dienstverlenende bedrij ven, 20% in de nijverheid en indus trie en 30% in de landbouw eti aan verwante bedrijfstakken. Deze gunstige ontwikkeling op de ar beidsmarkt is mede mogelijk ge weest doordat het gemeentebe stuur er de schouders onder heeft gezet. Een extra inzet was hier ook nood zakelijk omdat in de zestiger jaren de situatie op de arbeidsmarkt in de Noordoostpolder allerminst rooskleurig was. De aanvankelijk sterk agrarisch gerichte structuur onderging een wijziging toen door mechanisering en automatisering in de landbouw meer dan 1000 ar beidsplaatsen in deze sector verlo ren gingen. De Noordoost polder - voornamelijk bestemd voor agrari sche doeleinden - moest toen de ba kens verzetten om het verlies van de arbeidsplaatsen in de landbouw Het middelpunt van het nieuwe land, waar nu de toren van Emmeloord staat. te compenseren met andere werk gelegenheid. Het gemeentebestuur had de wind mee. En zo is het gelukt het aantal arbeidsplaatsen in de nijverheid te doen stijgen van 1.200 in 1969 tot 2.200 in 1979 en in de dienstensec tor van 1.800 in 1960 tot 5.600 in 1979. Totaal telt de gemeente nu bijna 11.000 arbeidsplaatsen. Zeer grote bedrijven kent men in de Nooraoostpoider niet. Daar is men nu niet rouwig om. Immers het maakt de werkgelegenheid in deze onzekere tijd minder kwetsbaar. Ook bij het zoeken naar nieuwe be drijven is het streven vooral ge richt op kleinere bedrijven en liefst ook nog van uiteenlopende aard. In de industriële sector zijn in de Noordoostpolder de belangrijkste werkgevers te vinden in de voe- dings- en genotmiddelenindustrie, de textiel, hout- en meubelindus trie, grafische industrie, de rubber en kunststofverwerkende indus trie, de produktie van bouwmate rialen, aardewerk, glas, metaalpro- dukten, machines, elektrische arti kelen en transportmiddelen. Vanzelfsprekend zijn er bedrijven te vinden die direkt of indirekt met de agrarische bedrijfstak te maken hebben: smederijen voor landbouw werktuigen, stalinrichtingen, weegapparatuur en dergelijke. Een aantal groothandels zocht Em meloord uit als vestingsplaats van wege de centrale ligging. Grotere werkgevers zijn verder het Water loopkundig Laboratorium De Voorst, Het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart laboratorium en de Stichting Duits-Nederlandse Wind tunnel. Wie een plek zoekt voor vestiging van een bedrijf kan in de Noord oostpolder nog ruimschoots te recht. De totale oppervlakte aan be drijfsterreinen beslaat hectaren, waarvan 22 in Emmeloord. Zo'n 20 hectaren ligt bouwrijp te wachten op een eigenaar en nog eens 50 hec taren staat op de nominatie om bouwrijp gemaakt te worden. De prijzen liggen voornamelijk rond de 20,per m2. Er zijn nog wat stukken die zelfs goedkoper kun nen worden verkregen. Ten dele is er ook nog wat nat industrieterrein beschikbaar. Vrijwel steeds liggen de terreinen zeer dicht bij autosnel wegen. Het fundament waarop de gemeen te tevens de sociaal-economische ontwikkeling heeft gebouwd en nog bouwt, is de centrale ligging van de Noordoostpolder in Neder land en de goede verbindingen naar alle windstreken. Een eveneens belangrijke pijler in de sociaal-economische opbouw van de Noordoostpolder is het on derwijs. Het totaal aantal scholen beweegt zich in de buurt van 100. Deze zijn verdeeld over alle tien dorpen in de gemeente met een con centratie van het voortgezet onder wijs in Emmeloord. Verder is in Emmeloord geconcen treerd het buitengewoon lager en voortgezet onderwijs, het individu eel beroepsonderwijs, het beroeps begeleidend onderwijs en het avondonder wij s De school voor creatieve en culture le vorming is het Muzisch Cen trum. Met de sportschool kan het beeld van onderwijsmogelijkheden in de Emmeloord nu, na 40 jaar. Noordoostpolder worden afgerond. Feit is, dat de Noordoostpolder vol wassen is geworden en in haar groei alle faciliteiten heeft meege kregen die nodig zijn voor een ver dere uitbouw van dit gebied. Toen in 1942 de Noordoostpolder droog viel was Schokland eiland af. Als een heuvel rees het op uit het omringende land. Thans is het ingericht als museum. Het oude kerkje van Middelbuurt herbergt talrijke vondsten uit de polder. Soms zijn ze duizenden jaren oud. Overblijfselen van vroegere cultu ren die in het Zuiderzeegebied voorkwamen: hertshoornen werk tuigen, stenen gebruiksvoorwer pen, aardewerk. Verder is er een geologische verzameling over de veranderingen die zich hebben vol trokken bij het ontstaan van de bo dem. Men ziet er zwerfkeien die het lan- dijs in de ijstijden vanuit Scandina vië naar onze streken bracht, ver der gesteenten uit midden Europa, mineralen en fossielen. Een verza meling over het verleden van het ei land Schokland rondt de collectie af. Hoe leefden de Schokkers? Wat waren het voor mensen? Het mu seum probeert er een antwoord op te geven. Grote charme van Schok land is echter dat het geheel nog zo de sfeer ademt van een eiland Rond het eiland loopt een fiets- en wandelpad. Onderweg staan informatieborden die de toerist inlichten over de bloe men en planten die er groeien. De museumgebouwen op Schok land zijn geopend van maandag t/m zaterdag v. 9.00-17.00 u., en op zon- en feestdagen van 10.00- 18.00 uur. De toegangsprijs voor volwassenen is 1en voor kin deren t/m 13 jaar 0,50. Informatie tel. 05275-1396. Gedeelte van de kaart van West-Overijssel door N. ten Have van 1793.

de Vlissinger | 1982 | | pagina 14