r 9e wederopbouw van Middelburg Zeeland nog geïsoleerd* IJrouinciale W.O. de G0ESCHE COURANT A° 1813 België geeft zich over y Kommer 119 - 183e Jaargang Dinsdag 28 Mei 1940 0. Distributie van koffie en thee. Aan de verbindingen wordt hard gewerkt. Weer een Autobusdienst Goes-Middelburg ONZE REDACTIE !ad Uitgave C.V. De Middelburgsche Courant, „x te GOESredactie en administratie Turfkade 15, 863 te MIDDELBURG redactie Langeviele 67, Tel. administratie Klein Vlaanderen 24, Tel. 575, Postgiro Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes ƒ2.30, 2.50 per kwartaal. Weekabonnementen in Middelburg en Goes 18 cent. Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededee 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aan Familieberichten en dankbetuigingen minimum ƒ2.10. Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooru ling. „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent Bewijsnummers 5 cent. »nc ^stfl Autoriteiten oriënteeren zich. Het is alleszins begrijpelijk, dat, wij in- ners van Middelburg, nu de eerste r.etting over de ramp, die onze goede schoone stad trof, eenigszins geluwd ons naarstig verdiepen in het toekoms- qe uiterlijk van onze woonplaats. Men kan bijna niemand treffen, die niet er den wederopbouw denkt, en iraat. Allerlei geruchten over plannen, die 3ds vast zouden staan, doen de ronde. De een weet, dat het in de bedoeling er autorit*-iten ligt, alle gronden, waar- p thans de steenresten van huizen en rinkels liggen, te onteigenen een ander ©eft vernomen, dat Rijkskanselier Hitier lelcofd zou hebben, het stadhuis en de ^dü-cebouwen zoo spoedig mogelijk te - en, een derde heeft uit de beste momen, dat met het puin, waar- idelburg thans zoo rijk is, het op den Dam zal worden ge- mpt Rij de bevoegde autoriteiten hebben geinformeerd, wat van al deze be lten waar is. Niets" deelde men ons mede. ..Omtrent den wederopbouw van Mid- ieiburg staat nog niets vast". Er zijn weliswaar reeds verschillende n'gevaardigden van Dr. Ir. J. A. RINGERS, ngeeringscommissaris voor den weder houw, in onze stad geweest, maar deze hben zich uitsluitend van den toestand de hoogte gesteld, en ze hebben Mid- lburg weer verlaten, zonder zelfs ook xar vage lijnen voor de restauratie uit stippelen. Dit geldt zoowel Mr. Dr. Frederiks, se- itaris-generaal van binnenlandsche za- •n, die Zaterdag hier vertoefde, als de chitecten van den Rijksgebouwen-dienst van Monumentenzorg, die naar Mid- ulburg kwamen. Niemand weet nog, hoe Middelburg uit le -overgangsperiode te voorschijn zal roden, en het heeft dus niet den minsten n, zich thans te verheugen of te ergeren ,rer allerlei plannen met betrekking tot m wederopbouw, die de ronde doen. Iets anders is, dat enkele bouwkundi ge rijksambtenaren een voorloopig onder zoek hebben ingesteld naar de resten van enkele gebouwen, teneinde na te gaan, in hoeverre het eventueel mogelijk zou zijn, deze in vroegeren staat te herstellen. Dit onderzoek gold o.a. het stadhuis en de Abdij-gebouwen. Volgens deze des kundigen is het technisch zeer wel mo gelijk zoowel het stadhuis als de abdij gebouwen in hun luister te herstellen. Op het abdij-plein zijn de architectoni sche waarden vrijwel alle in stand geble ven de meeste verwoestingen werden aangericht aan de panden, die uit bouw kundige overwegingen te veroordeelen Waren. Van de Abdij-gebouwen zijn de kapit telzaal, de kloostergang met gewelven, de kelder onder de Statenzaal, het Munt- poortje met gewelven en de daarboven gelegen ruimten, volkomen in tact geble ven. In verband met de restauratie-plannen, die reeds voor het uitbreken van den oor log bestonden, heeft de vernieling van sommige onderdeelen der Abdij (we den ken aan het hotel, en aan de gebouwen in de Burg, achter de ambtswoning van den commissaris) om het eens kras uit te drukken, niet eens zulk een tragisch karakter als op het eerste gezicht lijkt. We dienen ons te verheugen over het feit, dat herstel van twee belangrijke Mid delburgsche waarden, van het stadhuis en van de Abdij, technisch mogelijk is gebleken, en dat dus, zoo de overheid er het geld voor over heeft, Zeeland's hoofdstad eerlang opnieuw zal beschik ken over de bouwkundige juweelen, die mede onze stad een wereld-reputatie hebben bezorgd. Over den wederopbouw van de ge schonden straten in de binnenstad, staat al evenmin iets vast als over het herstel van de officieele gebouwen. Er is weliswaar door den inspecteur der volkshuisvesting reeds een zeer voorloo pig schetsplan gemaakt, dat acm het oor deel van den regeeringscommissaris voor den wederopbouw zal worden onderwor pen, doch dit is ook alles Met ingang van heden, is de verkoop voorloopig verboden. Het departement van handel, nijverheid i scheepvaart maakt bekend, dat in ver- md met de beschikbare hoeveelheid offie er thee, binnenkort tot distributie an deze artikelen zal worden overge- :tan. Teneinde er voor te kunnen zorgdragen, at bij den aanvang van de distributie 3 winkels over voldoende voorraden eschikken, is de aflevering en verkoop /an thee en koffie aan consumenten met agang van Dinsdag 28 Mei geheel ver- joden. Met ingang van genoemden latum is voorts verboden het koopen, ver- oqpen en afleveren aan den handel, rnder de vereischte schriftelijke vergun ing. Deze verbodsbepalingen gelden ook oor het uitvoeren van reeds gedane /estellingen. Kapelle na den oorlogsstorm. Met man en macht aan den opbouw.. Men schrijft ons uit KapelleAan de terstelling van de Ned. Herv. kerk alhier, velke dateert uit 1427 (volgens den kro- ïiekschrijver Bijlo nog eerder), wordt met die ten dienste staande krachten ge- Verkt. De godsdienstoefening is gehouden iondag j.l. in het lokaal Obadja. Een groot, wijd gat is geslagen in de lakbedekking naast den toren, welke ook el beschoten is (Enkele jaren geleden yerd hij gerestaureerd). Verder is een Ier pilaren, waarop de kerk rust, ernstig teschadigd. Vele zitplaatsen zijn ver- lield. Kapelle heeft 5 burgers te betreuren, lie het leven verloren. Aan de dakloozen werd reeds de eerste rulp verleendaanschaffing van huis de i en kleeding. Door de burgerij wordt mild gegeven. 'apelle-Biezelinge telt ruim 3000 inwoners, en bedrag van ƒ4106.— werd door de 'aartoe gevormde commissie ingezameld. Doodgeschoten. ^Het Italiaansche blad Popoio dl Roma irijft, dat twee Fransche generaals en 'ele officieren zijn doodgeschoten, in Vereeniging voor Ziekenhuls- verplegïng op Zuid- en Noord- Beveland. Ook deze vereeniging heeft, blijkens een circulaire aan de onderafdeelingen en boden, haar normalen arbeid weer hervat. Deze arbeid is trouwens practisch niet onderbroken geweest, want ook ln de oorlogsweek werden nog patiënten voor operaties enz. opgenomen. Een vereeniging als deze kan nu een maal niet gemist worden. Het bestuur verzoekt dan ook, blijkens de advertentie in dif nr, om met de be taling en inning der contributies ten spoedigste regelmatig voort te gaan. Er moet, om moeilijkheden bij opname te voorkomen, tegen gewaakt worden, dat achterstand in de contributiebetaling ontstaat. Natuurlijk zal in sommige gevallen, (b.v. in die gemeenten, welker bewoners geëvacueerd zijn geweest, of die door oorlogsomstandigheden alles zijn kwijt geraakt) eenige soepelheid worden be tracht, om den achterstand in te halen. Zooals in een vorige advertentie is medegedeeld, worden krachtens besluit der alg. vergadering in Sept. j.l. alleen normale opnamen vergoed, als het dus patiënten betreft, die ook in nor male omstandigheden zouden zijn op genomen. Het bestuur zal zich later nog moeten beraden, of voor hen, die door oorlogs geweld zijn gewond, iets kan worden ge daan. Veere niet ernstig getroffen. VEERE. Veere is met betrekkelijk wei nig kleerscheuren van de achter ons lig gende oorlogsdagen afgekomen. De monumentale gebouwen hebben niet geleden. De grootste ravage is aan de sluishuizen aangericht, waarvan sommige onbewoonbaar zijn geworden. Hierop volgt dat deel der kade, dat tusschen de Wagenaarstraat en de Kapellestraat ligt, Door een drietal bommen, waarvan een tegen den kademuur in den modder te recht kwam en twee achter de kadehui zen ln het land vielen, 13 vrij groote schade aan huisruiten en het glaswerk der kas sen ln de Kwartierstraat aangebracht. Verder bepaalt zich de schade tot ruiten, die door den luchtdruk of door mitrailleur kogels vernield werden. Dooden of ge wonden zijn tengevolge der luchtaanval- betreuren. Uit Berlijn wordt gemeld: Onder den druk van de vernietigende uitwerking van de Duitsche wapenen, heeft de Koning der Belgen het besluit genomen den verderen tegenstand te sta ken en om wapenstilstand te verzoeken. Hij heeft ingestemd met den Duitschen eisch tot onvoorwaardelijke capitulatie. Het Belgische leger heeft daarom op den dag van heden de wapenen neergelegd en opgehouden te bestaan. Duitschland, Noorwegen en Denemarken. Regeling van econo mische vraagstukken. Naar het D.N.B. uit Oslo meldt, spreekt een Noorsch blad met waardeering over Duitschland's tegemoetkoming aan de economische problemen in Noorwegen en Denemarken. Het gevolg hiervan is o.a. geweest een verhooging van de prijzen der landbouwproducten. De afzet van de enorme Deensche varkensproductie naar Duitschland werd-geregeld, waardoor het Duitsche vet-probleem meteen is opgelost. Italië wil zich van zijn boeien bevrijden". 't Italiaansche blad „Giomale d'Italia" schrijft, dat het tijd wordt de drie knoop punten in de Middellandsche zee Suez, Gibraltar en de Dardanellen door te hak ken. Engeland wil zijn macht en hege monie in de Middellandsche zee voort zetten, maar Italië wil zich van deze boeien bevrijden. De willekeur van Groot Brittannië kan, zoo schrijft het blad, niet verder gehandhaafd worden. Engeland controleert met zijn controle-stations de zee, die niet zijn zee is. Engeland heeft steeds vermeden dat Italië zijn invloed deed gelden. Italië heeft de vernederin gen lang genoeg geduld. Thans moet, zoo vervolgt het blad, Italië baas in eigen zee zijn en de drie genoemde knooppun ten moeten nu worden doorgehakt. Ook het Italiaansche blad „Tevere" houdt zich met de kwestie der Middelland sche zee bezig. Het blad betoogt, dat het Suezkanaal gemakkelijk versperd kan worden door een gezonken schip, waar door de- Engelscher: - hier schaakmat zou den zijn gezet. Italië heeft een overwicht in de lucht en kan uit dien hoofde het Oosten van de Middellandsche zee beheerschen. Ook de machtige duikbooten-vloot van Italië is ten deze van groote beteekenis. Het Italiaansche blad Livomo Fascista schrijft, dat in Nice (Frankrijk) 50.000 Ita lianen leven, welke stad volledig het Ita- liaansch karakter heeft behouden. Bijna zonder onderbreking is Nice, van 1388 tot 1880 Italiaansch geweest, aldus het blad. Men twijfelt er aan dat door overeenkomsten of door verklaringen de kwestie tot welke natie Nice behoort, kan worden opgelost. Bommen op niet-militaire doelen, Uit Keulen wordt gemeld, dat tot de steden in West Duitschland, waarop vijandelijke vliegtuigen des nachts bom men hebben geworpen op niet-militaire doelen, de stad Gulik behoort. In het nabijgelegen Selgersdorff heb ben eveneens vijandelijke vliegtuigen bommen geworpen, waarbij enkele hui zen werden verwoest. Een persoon werd gedood en eenige anderen zwaar gewond. „Gibraltar voor Spanje". In verschillende Spaansche steden zijn gisteren betoogingen tegen Engeland ge houden. De demonstranten voerden doe ken met zich mede, met de opschriften „Gibraltar voor Spanje". GRUWEL-BERICHTEN. Uit Berlijn wordt gemeld: De Duitsche bladen houden zich op nieuw bezig met de talrijke gruwelbe- richten, welke door de vijanden van Duitschland worden verspreid. Het doel van deze ophitsingen, zoo schrijft de .Berliner Lokalanzeiger", is, om tot eiken prijs hulp van andere volkeren te krijgen en de bevolking van België en Frankrijk aan te zetten tot een wilden strijd tegen de Duitsche soldaten, teneinde de Duit sche weermacht in nieuwe moeilijkheden te brengen. De „Berliner Boersenzeitung" wijst in dit verband op het vermoorden van Duit sche vliegers door Fransche soldaten, en constateert ten aanzien van deze schen ding van het volkerenrecht, dat generaal- veldmaarschalk Goering heeft aangekon digd, elk afzonderlijk geval te zullen la ten onderzoeken, teneinde daaruit de noo- dige gevolgen te trekken. In tegenstelling tot een vorigen oorlog, zoo schrijft de ,,Völkische Beobachter", is Duitschland zijn tegenstander ook de baas op het gebied van de oorlogvoering in het geschreven en gesproken woord. Wij Zeeuwen hebben de laatste weken aan den lijve ondervonden wat het be- teekent „op een eiland te wonen". Terwijl elders in den lande vrijwel alles' weer normaal functionneerde, waren wij verstoken van de voornaamste verbin dingsmiddelen met overig Nederland, en van onderlinge communicatie. Omdat we in de oorlogszone zaten, konden we niet telegrafeeren of telefoneerenonze post was dagen lang onderweg, en alleen de genen die fietsbeenen of een auto, ben zine en een rij-vergunning hadden, zagen kans familieleden, buiten Zeeland wo nend, te bezoeken. De Zeeuwen, aan den overkant van de Wester-Schelde waren er nog erger aan toe. Hun bereikte zelfs geen post. Het ergste leed schijnt thans echter te zijn geleden. Doordat de Duitsche troe pen ook Zeeuwsch-Vlaanderen hebben bezet, zal Zeeland binnenkort ophouden oorlogszone te zijn, en zullen wij weldra weer op overig Nederland worden inge schakeld. Zoolang dit nog niet het geval is, kan het zijn nut hebben, onze lezers mede te deelen hoe thans de post in onze pro vincie werkt. Eenmaal per dag, tegen den avond, bereikt de Zeetfwsche middengroep een post-auto uit Utrecht. De daarmee aan gevoerde poststukken worden in den loop van den volgenden dag bezorgd. De post-auto vertrekt des morgens uit Zeeland naar Utrecht, vanwaar de post stukken over het land worden gedistri bueerd. Men dient te zorgen, dat men brieven enz. des avonds vóór 9 uur gebust heeft. De post voor Schouwen-Duiveland wordt in Roozendaal afgezonderd en via Steenbergen naar haar bestemming voerd. Tot gisteren was het niet mod Zeeuwsch-Vlaanderen per post te 1 ken. Thans echter worden de poststu voor dit deel van Zeeland, met be van een particuliere boot, die de ve ding tusschen Hans weert en Walsoq onderhoudt, verzonden. Voorloopig zal dit wel zoo blijven, de provinciale bootdiensten zullen niet kunnen worden hersteld. De pr cie heeft n.l. al haar booten, bestemd de Wester-Schelde, op één na verl Zij beschikt voor de Wester-Scheld leen nog over de „Koningin Wilhelm en deze is dermate door een bom g fen, dat zij op de helling zal moeter vorens zij weer kan varen. We verwachten, dat na het joi succes der Duitsche troepen, het tele en telegraafverkeer tusschen Zeelan overig Nederland, en tusschen de Ze sche gebieden eveneens, weldra zal den vrij gegeven. Het zal nog wel enkele weken c alvorens we weer per trein naar „Holl kunnen reizen. De nieuwe spoorbru Vlake is ernstig beschadigd, en oo spoorbaan is op Zuid-Beveland ei Walcheren op verschillende plaatsen nield. We hebben evenwel goede r om aan te nemen, dat weldra autobi het inter-provinciale verkeer zullen dienen, en dat tal van autobussen taak voor de verbinding tusschen ver lende Zeeuwsche gemeenten weer z kunnen hervatten. Met ingang van daag wordt reeds de verbinding Mi burg-Goes hersteld. Het isolement, dat remmend werl het gansche Zeeuwsche leven, heef langsten tijd wel gehad. De verbindingen tusschen de verschil lende plaatsen in Zeeland en tusschen de eilanden, is door den oorlogstoestand de laatste weken geheel ontwricht geweest. Er is hard Vewerkt om het verkeer in onze provincie zoo spoedig mogelijk weer in goede banen te leiden. Naar wij vernemen heeft de autobus ondernemer J. van Fraassen te Goes he den vergunning gekregen zijn autobus diensten Goes-Middelburg en terug weer uit te voeren. Hedenmiddag te 2 uur ver trok de eerste bus van de Markt te Goes naar Middelburg, terwijl ook te 5 uur een bus naar Zeelands hoofdstad zou rijden. Uit Middelburg vertrokken van de Los- kade te kwart over vier en te 8 uur auto bussen naar Goes. Voor morgen is de regeling als volgt samengesteld Vertrek Goes te 8 uur, 11 uur, 14 uur en 17 uur; uit Middelburg te 9 uur, 12 uur, 16.15 en te 20 uur. Flinke middenstanders werken Het is zeer te waardeeren, dat vele middenstanders te Middelburg, wier be drijven door het gebeurde op 17 Mei ver nietigd zijn, niet bij de pakken neerzitten en óf afzonderlijk óf te samen met perso nen uit hun eigen branche, maatregelen nemen om hun zaken, al is het aanvan kelijk in bescheider vorm, voort te zetten. De lust om in bijzonderheden af te dalen moeten wij beteugelen, omdat dit prece denten zou kunnen scheppen en omdat onze plaatsruimte beperkt is. Houdt u aan de verkeersregelen. De laatste weken, toen in Middelburg er bijzondere toestanden heerschten, is er op verbazingwekkende wijze met de verkeersregelen gesold. Het was of er geen éénrichtingsverkeer meer bestond. Daaraan is nu een einde gekomen, al thans de politie zal als voorheen weder krachtig toezien, dat men zich aan de door de borden aangewezen voorschrif ten houdt. Het adres van onze Middelburgsche Redactie is gewijzigd. Het is thans: LANGEVIELE 67 Telefoon 617 Stukkon uit Middelburg dienen des morgens vóór 10 uur bil het boven genoemde adres bezorgd te zijn. AUTOBUSDIENSTEN OP WALCHEREN. Met ingang van morgen zullen aansluiting op twee autobusdie; Goes-Middelburg autobusdienste Walcheren worden ingesteld, voorlt over de volgende route Middelburg, Vlissingen, Koudel* Westkapelle, Domburg, Oostkapelle rooskerke, Middelburg. "s Morgens om 9 uur vertrekt eei uit Middelburg en 's avonds om 18 De dienstregeling vindt men in d vertentie-rubriek in dit nummer. MEER BEWEGINGSVRIJHE] De Duitsche militaire autoriteiten wnd. Commissaris der Koningin in land, mr. P. Dïeleman, deelen ons r dat vanaf heden 28 Mei de gerbevolking zich na 10 uur des ar weer vrij op den openbaren weg bewegen. Deze bepaling geldt intusi niet voor Zeeuwsch-Vlaanderen, V gen en Oost- en West-Souburg. Nog grooter beperking van benzïnegebruik te verwachi Van officieele zijde te Middelburcl nemen vrij, dat het benzinegebruik bi kort nog meer beperkt zal moeten wc De regeling zal in handen gelegd! den van* de burgemeesters, zooda| niet langer de Duitsche autoriteiten beslissen over de toewijzing van be: Elk particulier autoverkeer zal voc| uitgesloten zijn. M©n zij echter niet te haastig metl vragen te richten tot den burgeme: want een definitieve regeling is no| getroffen. In hun eigen belang wordt alle zitters van auto's aangeraden zich reeds aan te melden acm het p bureau. Daar worden lijsten aangelegd v<J auto-bezitters, met alle gegevens, eventueel noodig zijn. Een provinciaal hulp-comï Naar men ons mededeelt zal er b kort een Provinciaal Comité voor Hil Herstel voor de geteisterde gemq worden ingesteld, op initiatief van Dieleman. Binnenkort hopen wij uitvoerigej| deze hulp-actie mededeelingen te k doen. WOLPHAARTSDIJK. Zaterdag h de leden en aandeelhouders van ij bouw Tavenu de iaarlijksche alge: vergadering. Uit het verslag van den secretaris dat in het afgeloopen jaar weder ee gebruik is gemaakt van de zalen V gebouw. Als bestuurslid werd herkozenf heer I. C. Koert en gekozen in de van den heer L de Jager, de h Molhoek.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1