Zeeuwsch v. d. De eerste slag tusschen de pantsertroepen. FOT FLINKE Pr KORTE PREDICATIE BURGERLIJKE STAND BELANGRIJK! MEDEDEELING! Foto Pasfoto's Instituut v Hande Fa. no De Schoenmaker Terston C. J. Ti VOOR UW Cl Co naar Copi WIJ MOETEN VOORT. Wij zijn in één week tien jaar ouder geworden. Velen gevoelen zich te oud om nog opnieuw te beginnen mte den wederopbouw van hun leven. Toch moe ten wij verder. Maar hoe de doodelijke moeheid overwinnen, die na den slag ons bevangen heeit? Er is al deze dagen hoog boven het leed der aarde de groote steun voor velen geweestonze Vader in de hemelen. Wie Hem kent, is door Hem vastgehou den in het duister en vertroost. Wie Hem kent, weet en zal nu ook ervaren, dat het waar is, wat de Bijbel zegt „Hij geeft den moeden kracht, den machteloozen vermeerdert Hij de sterkte". God, die noch moede, noch mat wordt, schenke ons allen deze kracht van Boven om opnieuw te beginnen. F. Steuncomité voor Oorlogsslacht offers te Kapelle. Kapelle. In de gemeente Kapelle zijn 12 gezinnen dakloos geworden, van hen is alles verwoesthuisraad, kleeren, enz. Een vergadering is gehouden, waarin een comité van enkele vooraanstaande burgers is gevormdstaande deze ver gadering werd iot een bedrag van 1760. gulden voor de slachtoffers geteekend. Verder zullen lijsten circuleeren bij de ingezetenen om te helpen in den eersten nood. De firma Blok en Zonen stelde 500. beschikbaar. Teruggave geboden De opperbevelhebber van land- en zee macht deelt, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland, mede, dat een ieder, die eenigerlei eigendom van het Nederlandsche of Duitsche leger, dan wel van Nederlandsche of Duitsche militairen of burgers in bezit heeft, dit onmiddellijk moet afgeven bij de politie. Als de hoe veelheid eventueel ie groot is, moet in ieder geval de politie gewaarschuwd worden, opdat het kan worden wegge haald. Als aan het bovenstaande bevel geen gevolg wordt gegeven, zal de betrokkene strafrechterlijk vervolgd worden. Verboden schoenen te koopen of te verkoopen. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft bekend gemaakt, dat het koopen van alle soorten schoenen bij den kleinhandel en het verkoopen of afleveren door den kleinhandel van alle soorten schoenen is verboden. Van dit verbod kunnen uitgezonderd worden diegenen, die in het bezit zijn van een door den plaatselijken distributie- dienst afgegeven bon, recht gevende op het koopen van een paar schoenen. Deze bon wordt verstrekt op vertoon van de distributiestamkaart en wanneer kan worden aangetoond, dat men niet beschikt over een paar schoenen, dat redelijkerwijze bruikbaar kan worden geacht. Kon. Ned. Landbouwcomïté. Het Kon. Nederlandsch Landbouwco- mité deelt mede, dat het, voorzoover de gewijzigde omstandigheden zulks toela ten, zijn werkzaamheden zal hervatten. Een mededeeling van het Nederl. Roode Kruis. Naar aanleiding van herhaalde verzoe ken, welke bij het Nederlandsche Roode Kruis binnenkwamen om bemiddeling te verleenen voor mededeelingen aan of cor respondentie met personen in het buiten land of in de overzeesche gewesten, ves tigt het Ned. Roode Kruis er de aandacht op, dat het tot nader bericht aan geen van deze verzoeken gehoor vermag te geven. Verkoop en aflevering van veevoeder. Zooals reeds gemeld, is de verkoop en aflevering van veevoeder verboden. Nader is thans bepaald, dat in drin gende bijzondere gevallen opheffing van dit verbod kan worden verleend, name lijk in gevallen wanneer de instandhou ding van den veestapel ernstig in gevaar is. De met B 4 genummerde bon van de oude kaart, kan wederom geldig ver klaard worden door den provincialen voedselcommissaris of den plaatselijken bureauhouder, wanneer de bovenbedoel de noodzakelijkheid is gebleken. Het is dan noodig, dat de voedselcommissaris of de bureauhouder met roode inkt ver meldt „geldig tot 26 Mei" en deze woorden met zijn stempel te waarmerken. DE TOEKOMST VOOR DEN TUIN BOUW HOOPVOLLER. De nieuwe omstandigheden zullen voor den tuinbouw met zich meebrengen, dat de arbeid in den vervolge beter beloond zal worden, dat er een grootere vraag naar werkkrachten zal zijn, dat er geen groente meer naar de vaalt gaat, in het kort, de veranderde situatie van nut is voor den tuinbouw, aldus de conclusie tij dens een onderhoud dat het Utrechtsch Dagblad mocht hebben met een der meest bekende kweekers uit Vleuten, den heer W. Serton, voorzitter van de Vereeniging Bloemen- en Plantenveiling „Utrecht en Omstreken". Sprekend over de zoo snel gewijzigde omstandigheden, zeide de heer Serton, dat de toekomst voor den tuinbouw beslist hoopvoller is. Duitschland is altijd de grootste afnemer voor Nederland geweest, hoewel dit de laatste vijf jaren minder werd en door den oorlogstoestand kwam de export bepaald in gedrang. Thans is dit alles veranderd. „Van moreele waarde is al reeds het feit, dat de groente niet meer naar de vaalt gaat," aldus deze zegsman. Dit is thans, naar het zich laat aanzien, afgeloopen. Ja, de controleurs zullen zich wellicht vertoonen, om na te gaan of men allen beschikbaren grond wel benut. Teeltvergunningen zullen wel niet meer noodig zijn. De export-mogelijkheden zullen nog wel nader onder de oogen gezien worden. In de eerste plaats is er eenige belem mering voor de beperking van het auto verkeer, waaraan men zich nog zal moe ten aanpassen en een ander punt is de regeling van den export. De regeerings- commissaris zal wellicht in functie blijven en vermoedelijk zal de export nog wel meer gecentraliseerd worden. Hoofdzaak is, dat in den tuinbouw de toekomst hoopvoller wordt ingezien, dank zij het feit, dat Duitschland een groote af nemer is. van groente en mede ook van bloemen. De heer Serton zeide te gelooven, dat voor de arbeiders een betere tijd zal komen. In de Völkische Beobachter schildert luitenant-kolonel dr. Hesse den slag bij Kamerijk, waar de Duitsche pantserafdee- lingen twee vijandelijke divisies hebben vernietigd. Hierin verklaart schrijver, dat het moeilijk is zich een voorstelling te ma ken van de vernietiging en paniek, welke het slagveld na afloop te zien gaf. Men moet zich indenken dat over een lengte van ongeveer 20 kilometer op iedere 10 of 20 meter een tank, pantser wagen, een vrachtauto, een autobus of een ander motorvoertuig in de sloten langs de wegen liggen, gekanteld of wel uitge brand. In vele gevallen zijn deze voertuigen doorschoten. Hiertüsschen liggen de tal- looze dooden. Meer dan duizend voer tuigen zijn door de bemanning verlaten. Deze chaos bewijst, dat zich op den 9den dag van de operaties op den weg van Avesnes naar Le Cateau in de richting van Kamerijk een feilen strijd heeft ont wikkeld. Een Duitsche pantser-afdeeling onder commando van een dapperen officier, is met verrassende snelheid doorgestooten en reed dwars door de rijdende en par- keerende kolonnes en streed in onmiddel lijke nabijheid tegen de vijandelijke pant- ser-afdeelingen, welke zich tegen haar keerden. Luit.-kolonel dr. Hesse verklaart Verder, dat men sedert den veldtocht in Polen weet, dat deze oorlog voor een groot deel beslist zal worden door de pantsertroepen. Bij Le Cateau heeft het Duitsche pantser wapen getoond, dat het beter en sterker is dan het Fransche; dit geldt zoowel Geen denaturatïe van aard appelen. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning maakt bekend, dat het denatureeren van aardappelen met recht op steun niet meer zal plaats vinden. Aanvragen voor denaturatie, welke reeds zijn ingediend, zullen niet meer worden afgewikkeld. Schippersbeurs te Rotterdam. Het secretariaat van de bevrachüngs- commissie Rotterdam deelt mede, dat a.s. Maandag de schippersbeurs weer in ge bruik zal worden genomen. Nieuwe verordeningen te wachten. Uit Den Haag: Spoedig kan een ver ordening worden verwacht omtrent de geldigheid van het betalen in Duitsche bankbiljetten, omtrent het verstrekken van inlichtingen en het veiligstellen van de viezen. Over deze kwestie is samenwer king verkregen tusschen het departement van financiën en de Duitsche instanties. Groote verliezen voor de couranten- en drukkerij-wereld. Wij vonden de volgende opgave van wat in Rotterdam vernield of ernstig be schadigd is op het gebied van het cou ranten- en drukkerij wezen De Maasbode; Nijgh en Van Ditmar; Rotterdamsch Nieuwsblad; de A.R. Rot terdammer De Arbeiderspers, Gedempte Slaak; Arps en Zoon, Groote Markt; Be- nedictus, Zuid Blaak (afd. drukkerij ge spaard); De Boer en Co., Stationsweg; Brouwer en Zonen, OppertChevalier, Delftsche Vaart; Loonzetterij Efficiency, RembrandtstraatM. B. Elze, Lange To renstraat; P. F. van den Ende, Nieuw- straatExcelsior, NadorststraatFaber en Zoon, GroenendaalE. A. Fok, Vijverhof straat; G. Fontijn, BethlehemstraatC. Geleijns, Ged. BierhavenMachinale Let- terzetterij W. Groot, DelftschestraatGebr. Haagens, KeizerstraatG. Hartog Jr., Bier straat; K. 'Hempelman, Vijverhofstraat; G. B. 't' Hooft, Haringvliet; Corn. Immig en Zoon, Ged. SlaakKlinge en v. Mook, Leuvehaven; Klomp en Bosman, Delft schestraat; A. Korpel, Houttuin; Laeyen- dekker, Van Spaanstraat; Van Leeuwen en Bieshaar, Wijnbrugstraat; Luigies en Zonen, Lange TorenstraatLuxor, Zomer hofstraat Libertas, Goudsche Singel Pamco, Tuindersstraat; Plantijn, v. Alke- madepleinPro Patria, Molenwaterweg Cartonnagefabriek Rotterdam, Delftsche straat Rotterdamsche Boek- en Kunst drukkerij, Nieuwe Haven; H. Rozema, OostzeedijkGebr. Schollaardt, Wijnha ven,- A. J. Spruit, Leeuwenstraat; Staal en Co., Hartmansstraat; Strömberg en Co., Binnenweg; D. van Sijn en Zonen, Ged. Bierhaven; Gebr. Tuinzing, Scheep makershaven; Gebr. Vreezen, Herlaer- straat; T. de Vries Dzn., Schoolstraat Winter en Hofwegen, Weenaplein; J. de long, Wijnstraat; Steendrukkerij „De Maas" Rotterd. Boek- en Kunstdrukkerij Nieuwe Haven. Op iedere 20 meter een vernield voertuig. voor manschappen en leiding, als voor het materieel. Bij dozijnen werden de Fransche pantserwagens en tanks stuk geschoten en in brand geschoten. Van de lichte Fransche tanks behoeft in het geheel niet te worden gesproken. De Duit sche verliezen daarentegen zijn zeer ge ring. Ook de geest van de jonge pantser- troepen is zeer goedonverschrokken val len zij kazematten en vijandelijke pantser wagens aan. Kenmerkend is het optreden van een jong officier van de pantsertroepen. In den vroegen ochtend reed hij met zijn tank de kazerne van Landrecies binnen, waar juist twee compagnieën van het Fransche leger verzamelden. Onmiddel lijk reed hij op een officier toe en gaf het bevel, dat alle officieren zich bij hem moesten melden, hetgeen ook geschiedde. Het volgende bevel was, dat de beide compagnieën moesten aantreden en de wapens neerleggen, hetgeen eveneens ge schiedde. Bij den slag te Le Cateau zijn ongeveer 4.000 gevangenen gemaakt. De Fransche vestingbouwers hadden in dit terrein tal- looze hindernissen en tankvallen gebouwd maar deze hebben niet gebaat. De pant- ser-afdeelingen overheerschen thans het beeld van den oorlog. Het is een nieuw, nog niet beproefd wapen, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan ma ken. Het is de moderne cavalerie en strijdt in samenwerking met de zwaarste wa penen en met de luchtmacht. De leiding is uitmuntend en de technici en de in dustrie hebben het beste geleverd. o stan behouden, vanaf Bond te doen ve Advertenti' thans aan a d r e s s e Bureau B Goes word ES Drukkerij Geen te groote gastvrijheid! De burgemeester van 's-Gravenhage beveelt, in opdracht van den opperbevel hebber, dat alle in 's-Gravenhage vertoe vende vreemdelingen van Belgische, Fransche of Engelsche nationaliteit, res pectievelijk afkomstig van Belgische, Fransche of Engelsche legers, zich onver wijld moeten aanmelden bij de politie. Ieder, die een of meer van deze vreem delingen heeft aangenomen, is verplicht, daarvan onmiddellijk aangifte te doen. Op het niet-nakomen van deze bevelen staan strenge straffen. De effecten der Gemeente Goes. Naar aanleiding van hetgeen door den Bvvcgemeesier van Goes in de op Donder dag j.l. gehouden raadszitting omtrent het effectenbezit van de gemeente Goes is medegedeeld, vernemen wij van zeer be trouwbare zijde, dat hierdoor een onjuis te indruk zou kunnen worden gevestigd. Het effectenbezit der gemeente Goes bevindt zich bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam en is daar in veilige be waring. Daar de verbinding met Amster dam verbroken was, kon dit bezit even wel niet worden aangewend als onder pand voor door de gemeente Goes op te nemen gelden. Veilinasvereeniging „Zuid-Beveland" te Goes. Aardbeien, 6584 per 100 Kg. Perziken, 8.5011 per 100 stuks. Lamsooren, 10Postelein, 1720 Stoof sla, 5.50 Spinazie, 9.5014 Toma ten, 11—32; Witlof, 715; Bonte Aard appelen, 22.50 per 100 Kg. Peterselie, 3.50 Rabarber, 12 Ra dijs, 1.503.50 Rammenas, 3.506; Sel derij, 88.50; Wortelen, 1318. Alles per 100 bos. Bloemkool, 1018 Kropsla, 1.503.80 Komkommers, 1014. Alles per 100 stuks. DE HULP KWAM SNEL! De burgemeester van Rotterdam heeft medegedeeld, dat wegens het groote aanbod van vrachtauto's voor het oprui- mingswerk in Rotterdam, thans geen auto's meer zullen worden aangenomen. WISSENKERKE OndertrouwdPieter Geelhoed, 24 jr. en Jacoba Cornelia Provoost, 26 jr. lohannes Wattel, 25 jr. en Cornelia Bakker, 20 jaar. Marien Kempe, 24 jr. en Catha- rina Leendertse, 20 jr. OOSTKAPELLE van 4 tot 11 Mei 1940. Geboren Lein, z.v. Antheunis Maranus en Adriana Spruijt. Ondertrouwd Comelis Jobse, jm. 25 jr. en Maatje den Hollander, jd. 22 jr. Gerard Janse, jm. 21 jr. en Jacomina Wattel. jd. 17 jr. Gehuwd Andries in 't Anker, jm. 28 jr. en Leintje de Visser, jd. 22 jr. OverledenLeuntje Sanderse, 80 jr. weduwe van Zacharias Francke. WEMELDINGE OverledenJacoba Pieternella Johanna Tappij-Gieien, 75 jr., echtgenoote van C. A. Smits. Alphonse Francois Céles- tin Maria de Roeck, 3 jr., z.v. F. de Roeck en M. M. I. Meulemeester. GeborenPieternelle Janna, d.v. P. Hoogesteger en H. A. Nijssen. Overleden: Pieter Buteijn, 81 jr. echtgn. van J. de Vriend, eerder gehuwd geweest met J. Dommisse. Advertenties voor ons blad dienen, voor wat WALCHEREN betreft, vóór half elf v.m. in het bezit van onze Administratie te Middelburg (Klein Vlaanderen 24) te zijn, indien zij nog in 't blad van dien dag opgenomen moeten worden. Voor ZUID- EN NOORD-BEVELAND kunnen advertenties rechtstreeks op gegeven worden aan het Bijkantoor te Goes, Turfkade. Aan bovenstaande adressen kan men zich ook als abonné opgeven. DE ADMINISTRATIE. Onze drukkerij en kantoren zijn door brand totaal verwoest. Wij hopen echter zoo spoedig mogelijk, onzen abonné's weer een courant te kunnen bezorgen, doch wij roepen daarvoor ook de mede werking in van alle Agenten en Kantoor houders. Zij worden o.a. verzocht ons een opgave te verstrekken van het aan tal exemplaren hetwelk zij voor den oorlog ontvingen met vermelding van de namen der abonné's en het aantal, dat voor hun rekening was. Deze opgaven kunnen voor wat de abonné's in Walcheren betreft gericht worden tot de Administratie van de Pro vinciale Zeeuwsche en Middelburgsche Courant (w.o. Goesche Courant), tijdelijk adres Klein Vlaanderen 24, Middelburg. Voor Noord- en Zuid-Beveland richte men deze opgaven tot het kantoor te Goes, Turfkade 15. Abonné's, die door de buitengewone omstahdigheden elders vertoeven, doch niettemin prijs stellen op bezorging van ons blad aan hun tijdelijk of nieuw adres, worden, voor wat het eiland Walcheren betreft, beleefd verzocht hiervan mede deeling te doen aan onze Administratie, tijdelijk gevestigd Klein Vlaanderen 24, Middelburg. Voor Noord- en Zuid-Beveland wende men zich tot het kantoor te Goes Turfkade 15. WIE HEEFT NOG COURANTEN VOOR ONS? Daar het vuur onze kantoren en maga zijnen vernietigd heeft, gingen alle cou ranten van vorige jaren, die in boeken gebonden waren, verloren. De lezers, die nog Middelburgsche couranten in hun bezit hebben, en ze ons zouden willen afstaan, zullen ons daarmede ten zeerste gerieven. Men kan ze bezorgenKlein Vlaan deren 24, Middelburg of Turfkade 15 te Goes of resp. aan onze telefoonnummers opgeven, waar ze kunnen worden afge haald. Heden kreg overlijden op onze zeer geli CORNEL Echtgenoo W. P. v te in den ouderd Het bewust de Eeuwige r heengaan. Goes, Beesten vo Veerse MiD Chr. Scho Mlddolbur der LESSE Het Maandag alle Ie I. De za Mid is bereikbaa is vanaf heden T BLIN Adres Tijd. i Wo voor dag Ganze en Veerse

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 5