TASSCHEN VOOR DE ALLERKLEINSTEN Eenige kinderen KNIPPATRONEN Strijd tegen de stof SIGARETTEN-ETUI LANGE |URK MET MUTSJE Invloed van kleuren op de stemming Iets over de kam Verschillende materialen lee- nsu zich voor het maken van eon jurk voor baby en afhan kelijk van het jaargetijde zal een wollen stof, dan wel ba tist of een crêpe zijden, wasch baar weefsel gekozen worden. Zoo'n lange jurk kleedt zoo keurig als baby binnen ge bracht wordt als er bezoek komt of als de trotsche jonge moeder zelf op bezoek gaat met haar kleinen schat. Om te voorkomen,, dat het geheel wat entoonig aan doet, heb ben we deze jurk van twee kleuren gedacht b.v. wit met rose of lichtblauw gecombi neerd. Fig. 1 geeft de helft van den bovenpas weer, waar van een der einden door een zijsplit gehaald wordt waar na beiden aan de voorzijde ge stikt worden.. Het rokje is aan je achterzijde open en 50 c. M. lang en 100 c.M. breed. De kruissteek motiefjes zijn over stramien gewerkt in zachte kleuren. Op den rose rand kan met b.v. twee linten licht blauwe kruisjes werken en omgekeerd. De onderkant van de jurk en het lijfje worden omge- haakt met een losse een vaste. Fig. II en fig. Ill geven het patroon voor bet mutsje met overslag, dat in de zelfde kleuren wordt uitgevoerd. De kor te halsnaad wordt dicht gestikt, buiten kant inhalen en verbinden met en randje van 6 c.M. doorsnede. In vele huwelijken is het iets van zelf- sprekends geworden, dat men niet meer dan één kind wenscht te hebben. Het ge volg hiervan is menigmaal, dat de opvoe ding er onder lijdt, en het verkeerde van te groote concentratie op dat kind moet ernstig onder de oogen gezien worden. Wij leven in een tijd, dat het kind toch reeds veel meer dan vroeger in het middel punt der belangstelling geplaatst wordt, hetgeen tot overschatting kan leiden. Vele ouders worden geleid door de beste bedoe lingen, willen aan hun kinderen goedma ken, hetgeen zy wellicht in hun jeugd te kort zijn gekomen. Deze opvatting schaadt in het bijzonder het eenige kind, dat zich min of meer een persoonlijkheid gaat voelen, waarmede men rekening dient te houden. Men treft meermalen eenige kinderen aan, die nog zeer jong zijnd, hun omge ving eenvoudig trachten te tyranniseeren. Voor dergelijke typen is het bezoeken van een fröbelschool de aangewezen weg en dè manier om hen te doen begrijpen, dat zij ook met anderen rekening hebben te houden. Van al hun gewichtigheid ontdaan, worden zij als alle andere kinderen op dezelfde wijze behandeld en zullen zij véél moeten leeren, voor zij door hun spelgenoot jes als volwaardig worden aangezien. Zelfs voor overgevoelige en prikkelbare kinde ren zal het blijken de beste oplossing te zijn, wanneer zij met speelgenootjes van denzelfden leeftijd omgaan. Kinderen voeden elkander op, zij zijn critisch en laten niets over hun kant gaan, terwijl het toezicht der leerkrachten voor komt, dat de kleinen al te krasse maatre gelen tegenover elkander zullen nemen. De fröbel- en de voorbereidende klassen dragen er zeer veel toe bij om het kinde ren en in het bijzonder eenige kinderen op de groote school gemakkelijker te kun nen maken. Zij hebben niet alleen geleerd zich te schikken naar anderen, doch weten tevens dat zij onvoorwaardelijk moeten gehoor zamen en geen enkel voorrecht hebben bo ven de klassegenootjes. In negen en negentig van de honderd gevallen is het niet willen eten van kinde ren dat tot onverkwikkelijke scènes aan tafel leidt, een fout in de opvoeding. Meermalen vergeten de kinderen deze tegenzin, indien zij met andere kinderen aan tafel zitten en er geen aandacht aan hen geschonken wordt. Kinderen moeten met speelgenootjes van hun leeftijd omgaan, waardoor zij leeren niet alles even gewichtig op te nemen wat hen zelf betreft. Opvoeding tot zelfbeheersching en ge hoorzamen is noodzakelijk, zonder dat echter het zelfvertrouwen in het gedrang mag komen. Eenvoudige levenswijze en voeding zullen gewenscht zijn, teneinde de kleine genoegens des levens op prijs te leer stellen. DAMESONDERJURK. Succespatroon VKK 1935. Prijs f 0.40. Niets werkt het mooie vallen van een ja pon zoozeer tegen als een onderjurk die slecht zit. Het materiaal is e^ -neens van zeer veel belang en moet vooral niet stug zijn, doch de japon moet er gemakkelijk over glijden b.v. verschillende soorten kunstzijde zijn geschikt, toile de soie e.d. Japansche zijde is goedkoop, dofch is niet VKK 1935 prettig in het dragen. Milanex is eveneens glad weefsel. De onderjurk heeft een aansluitend bovenstuk met postuurnaadjes j"P zij en is afgewerkt met zwarte of lichte kant. De rok heeft twee banen en hierop wordt het lijfje gestikt, dat aan de voorzijde Gen punt heeft en achter glad is. Patronen in de maten 44464850 HUISJAPON. VKK 1855. Prijs f 0.40. Deze eenvoudige japon met vierkanten hals sluit met drie knoopen en heeft glad de mouwen. De rok heeft aan de achter baan kleine heupnaadjes, terwijl de rok aan de voorzijde twee ^nen heeft, zoodat als VKK 1855 het ware één lijn gevormd wordt met den buitenkant van het rechter voorpand. Aan gezien deze rok nauw is, wordt de voor naad 15 c.M. open gelaten. Zandcrêpe is uitstekend voor deze japon te verwer ken, doch tevens leenen zich voor dit mo del allerlei aardige kunstzijd jes en ook ka toenen en linnen weefsels, hetzij effen of bedrukt. Patronen verkrijgbaar in de maten 42— 44—46. Besteladres: Het Practisch Modeblad oostbus 36. Den Haag, giro 203203 Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post regels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro. Stofafnemen en het stofzuigen spelen in het leven der meeste huisvrouwen een groote rol. Men begrijpt niet, waar iederen dag weer opnieuw de vele stof vandaan komt, door alle kieren baant zij zich een weg. Zelfs als alle ramen en deu ren als het ware hermetisch gesloten zijn, dringt de stof nog als het ware door de muren en de luchtlagen in de kamer bren gen de stof voortdurend in beweging, de temperatuur wijzigt zich steeds. De warme lucht stijgt omhoog, terwijl de koude naar beneden zakt en bij deze nimmer stilstaan de kringloop gaat de lucht langs de ver schillende meubelstukken heen, maakt ze los en verplaatst ze. Aangezien stof zwaar der is dan lucht, zakt zij naar omlaag en overdekt ook de vloer met een onge wenschte stoflaag. Open venster werken de stof van de straat, uit de schoorsteenen enz. in huis, terwijl als de rook van bran dende sigaren, pijpen en sigaretten door de gordijnen wordt aangetrokken en deze geel en onoogelijk maakt. Asch valt op het tafelkleed, soms zelfs op den grond. Omdat ze met een enkele handstreek weg gevaagd wordt en zich over het kleed ver spreidt. De huisgenooten, die van buiten komen brengen stof mede aan hun schoe nen en zelfs de wind waait vele stofdeel tjes door den schoorsteen in den kachel naar binnen. Iedere beweging van mensch en dier geeft meer stof, doet deze althans naar omhoog waaien, zonder dat het be paald zichtbaar behoeft te zijn. Alleen, wanneer de zonnestralen door de kamer spelen, dan valt de stof, wel degelijk waar te nemen! Vanzelf sprekend bindt de huisvrouw den strijd tegen de stof aan, temeer, daar deze niet allen blijft liggen, doch ook in geademd wordt en daarom zal een dage lij ksche veldtocht tegen de stof niet alleen wenschelijk, doch zelfs noodzakelijk zijn. Stofzuigen, niet af en toe, doch dagelijks is even noodig, als het afnemen van stof met een eenigszins vochtigen natuur lijk geen natte doek, waardoor ver plaatsing voorkomen wordt. Vrouwen houden van kleuren eri dra gen deze maar al te gaarne, indien de mo de dit mogelijk maakt. Het kleurige kleed, waarmede de lente straks getooid zal zijn, doet haar verlangen naar kleuren des te sterker uitkomen. De vrouw van smaak weet precies aan te voelen, welke kleuren het best bij haar temperament, passen, wel ke haar goed staan en zooveel mogelijk flatteeren. Ook de kleuren van haar woning zullen haar niet onverschillig zijn, want zij weet, dat deze in hooge mate op de stemming inwerken. De aangenaamste kleur is voor vele meh- schen rood, omdat hiervan een zekere warmte uitgaat en vroeger placht men deze kleur dan ook zeer veel toe te pas sen op de meubileering van woon- en eet kamers. Tegenwoordig heeft de smaak zich ge wijzigd en geeft- men de voorkeur althans voor moderne woninginrichtingen aan lichte kleuren. Behang, vloer- en raam bekleeding, alsmede die der meubels ma ken een levendigen, prettigen indruk, die alle somberheid verjaagt. Opvallend is, hoe groote donkere meu bels eensklaps veel beter uitkomen, in dien zij geplaatst worden in een kamer, waar veel licht is en ook het behang in Tasschen zijn al evenzeer aan mo de onderhevig als onze kleeding en alle hierbij behoo- rende bijkomstig heden. Velerlei vormen worden uitgedacht en al hoewel leer als hoofdmateriaal be schouwd kan wor den, zyn er even wel nog verschil lende andere stof fen, waarvan men tasschen pleegt te maken. Vorm, grootte en mate riaal hangen sa men met het doel, waarvoor men een tasch wenscht te gebruiken. Voor de morgen uren zijn de groo te modellen van sterk rundleder zeer zeker te ver kiezen boven al lerlei elegante kleinere modellen Wat toch is het geval? De voorge schreven bezuini ging van benzine noodzaakt vele za ken, die totdus- verre leveranties boven één gulden thuis bezorgden, hier aan een einde te maken. In vele groote magazijnen ziet men boven de cassa het gedrukte verzoek hangen om de gekochte waren in verband met de overheidsmaat regelen, mede te nemen. Iedere vrouw zal natuurlijk gaarne aan dit verzoek voldoen, maar heeft dan zeer zeker een tasch van flink formaat noodig als berging. Behalve de duurdere leer soorten heeft men ook imitaties, die zich zeer goed houden en in aanmerking ko men voor meer bescheiden beurzen. Bij een voorzichtige behandeling gaan ook deze jarenlang mee. Box-calf is een veel gebruikte leersoort die zoowel in doffe als glimmende uitvoe ring gezien wordt; de eerste is ietwat be smettelijk, omdat er zich gauw vingers op af teekenen, doch regelmatig afwrijven met een flanellen doekje voorkomt dit euvel. Rundleeren tasschen kunnen af en toe met witte was, ingevreven worden, terwijl suède heel luchtig met een gummi bor steltje behandeld kan worden. Suède-tas- schen worden veel gezien, doch deze leer soort is niet zoo practisch als b.v. box calf. Krokodil is een bijzonder sterk materiaal, doch duur in aanschaffing en waar de mo de zich ook ten aanzien van de tasschen zoo grillig toont, is het niet te verwonde ren, dat het meerendeel der vrouwen haar keus bepaalt op goedkoopere soor ten, die tevens soliede zijn. Met èèn hand- tasch kan tegenwoordig niet meer volstaan worden, tenzij men de barderobe in één hoofdkleur kiest, hetzij zwart of blauw. Enkele nieuwe modellen van tasschen brengt nevenstaande schets, waarvan de bovenste meer bedoeld is om als handwerk - tasch gebruikt te worden. Het materiaal is stevig linnen, waarin smalle nervures ge stikt zyn, terwijl de houten handvaten in kleurige strepen gelakt zyn. In het midden een „bloempot"-model met gewone zijkanten en ritssluiting, die meer naar binnen aangebracht en niet zichtbaar isi Opgestikte, smalle handva ten van dezelfde bewerkte, soepele leer soort. Links onderaan een zwart suède tasch, eveneens met leeren handvaten, gevoerd met grijs suède en voorzien van binnen- vakken, die met rits sluiten. lichten toon gehouden is. „Zyn het wel de zelfde meubels?" vraagt men zich soms on willekeurig af. Geel is een goede kleur voor kamers, die ietwat somber aandoen, evenals voor don kere gangen en trappen, waardoor men het gevoel krijgt, alsof het zonlicht rijkelijk binnenschijnt. Diep geel, groen, oranje, terra-cotta, goudbruin zijn '-leuren, die voor kussens zeer geschikt zijn en ons op sombere regendagen den moed niet doen verliezen. Oranje uit warm rood en geel ontstaan, is een kleur, die men nog lang niet algemeen durft toe te passen en die door Goethte honderd jaar geleden in zyn kleurenleer beschouwd werd als irritee rend en niet voordeelig werkend. Zacht geel geverfde kamers stimuleeren tot arbei den, ter wijl groen veel voor heerenkamers gekozen werd en wordt. „De groene ta fel" is schier in alle landen bekend als de belangrijke plaats, waar vele beslissende besluiten genomen werden. Groen werkt kalmeerend, werkt aangenaam op de oogen en rustig op de zenuwen in, terwijl blauw daarentegen voor een woning weinig pret tig werkt en aan kamers een kouden druk verleent en tevens iets onpersoonlijks. Blauw speelt daarentegen een groote rol op het gebied der heeren- en damesklee- ding en vooral voor de laatste heeft men schier oneindige variaties. Slechts zelden zullen donkerbruin en grijs aangenaam Een goed sluitende étui voor sigaretten, tevens waterdicht, is een ge schenk, dat de gemobili seerde soldaten onge twijfeld naar waarde weten te schatten. Men kan b.v, een stuk stof van een regenmantel nemen, die niet meer gedragen wordt en knipt dit met behulp van het knipoverzicht aan de hand van de cij fers uit. Naden aanknip pen. De Atutenkant wordt belegd met stijf gaas, daarna slaat men er de stof over en voert de binnenkant met ste vig materiaal, stikt de naden dicht langs den kant met de machine door. Voor het sigaret tenzak] e knipt men een stuk stof van 8x18 c.M. en een reep van 12 m.M. bij 40 c.M.. Met vierkan te lapje wordt aan den bovenkant met èen zoom afgewerkt terwijl men in het midden een stof reep je van 2 c.M. breed stikt. Langs de drie rafelkanten wordt de reep stof gestikt, die de breed te van het zakje aangeeft, de uitein den worden dubbel gelegd en samen ge naaid, waarna men de tasch op de binnen kant stikt (de dubbel reep wordt niet vast- gestikt.) Afwerken met overslag, die pl.m. 5y2 c. M. hoog is en afgerond wordt en waaraan men een lipje bevestigt, dat bijna 2 c.M, breed en 3 c.M. lang is Aan den tegenovergestelde kant naait men een zakje voor lucifers, dat 8x10 c.M. is; omzoomen aan een der breede kanten en eveneens in het midden een biesje stik ken, waardoor het opgestikte stofreepje ge haald moet worden, stikt het zakje op de binnenkant van de étui en vouwt de stof reep aan zijkant plat. Sluiting étui met stevige drukknoppen. aandoen, aangezien beide kleuren min of meer deprimeeren, hetgeen ook geldt voor zwarte tapijten, die men gelukkig hoogst zelden ziet. Het inwendige van ons huis, moet even als ons leven helder en klaar zijn. eenvou dig van vorm en lijn, weinig pretentieus van kleur. Gezondheid en humeur zijn veel meer afhankelijk van de huiselijke omgeving dan men oppervlakkig wel denkt. Het gezinsleven kan er slechts bij win nen, indien men sombere verf en kleurloos behang door lichte kleuren vervangt, want eensklaps zal alles er veel aangenamer uit zien, hetgeen niet nalaat op de stemming te werken. De kam is zoo oud als de beschaving en zelfs, toen hij nog niet als zoodanig be stond, maakten de meest primitieve men- schen gebruik van hun vijf vingers, waarmede zij hun lokken ordenden! Van alle denkbare materialen heeft men later kammen gemaakt, die weliswaar in den aanvang eenvoudiger van uitvoering wa ren, dan tegenwoordig, doch ze deden hun dienst. De eischen waren dan ook immers geheel anders! In den aanvang waren het kammen, die men uit beenderen sneed, later gebruikte .men er brons, hout, ivoor, goud, zilver, gummi, schildpad en hoorn voor naar gelang van de bestemming als gebruiksvoorwerp of als sieraad. In vo rige eeuwen hebben zelfs kunstenaars van naam de kammen der aanzienlijke vrou wen met prachtig relief-werk versierd, menigmaal zal men er ook bijbelsche voor stellingen op en het merkwaadige is, dat ieder land en volk andere eischen stelde. Zeer bekend en zelfs beroemd zijn de haar kammen, die de Spaansche vrouwen in haar kapsel onder de mantilla dragen. Zij zyn zeer kunstig a-jour bewerkt in kant achtige motieven en wedijveren in schoon heid met de prachtige doeken. Zelfs het sprookje van Sneeuwwitje met de booze stiefmoeder, die haar een vergiftigden kam schonk, werd in het Renaissance tijdperk waarheid. De aanzienlijken, die in dezen tijd in vyandschap met elkander leefden, gaven meermalen vergiftigde kammen ten geschenke, waarvan het gebruik den dood veroorzaakte. De tegenwoordige generatie, met de kort geknipte haren, stelde tot dus verre weinig belang in het probleem der sierkammen en bepaalde zich tot het ge bruik van zakkammen, die zich zeer popu lair gemaakt hebben. Thans zullen de hoog opgekamde krullen, die herinneren aan de kapsels uit de vorige en 't begin dezer eeuw, weer opgehouden dienen 'te worden door sierlijke kammen! De zakkam heerscht thans over een groo te industrie en wordt in eenvoudige zoo wel als luxueuze uitvoeringen in den han del gebracht. Men ziet lange en smalle, korte en breed modellen, gladde en gecise leerde, zwarte en gekleurde exemplaren, in één woord, de keus is overweldigend groot. Galaliet is een zeer vaal gebruikt materiaal, terwijl men voor de fijnere exemplaren veelal schildpad aanwendt, meermalen met gouden of geciseleerde ver siering aan den bovenkant der kammen.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 7