STADSNIEUWS VLISSINGEN. r Een Indisch telegram aan de Koningin. Ook West-Indië neemt maatregelen. Koop en verkoop van alle levensmiddelen beperkt. Zoek dekking Als luchtgevaar dreigt. Estlandsch stoomschip door Duitsche onder zeeër getorpedeerd. Voor de huisorouu) GOEDE VOEDING, 00K IN ONGUNSTIGE TIJDEN. GEMENGD NIEUWS SCHEEPVAARTBER1CHTEN Brieven Luxei Jjen in Nederlandsch-Indië onder haar be heer en zal dit voeren zooals dit in het be lang van het koninkrijk raadzaam is. De verkoop van alle munitie en wapens 5s thans stopgezet. De zaken welke hierin handel dreven staan onder controle en be waking der politie. De overheid nam de vijandelijke eigen dommen binnen Ned.-Indië in bezit. Hier toe werden de betrokken handelszaken ge sloten en verzegeld, terwijl zij onder be waking zijn gesteld. Naar Aneta uit Batavia meldt, heeft de Gouverneur Generaal van Ned. Indië gis termiddag telegrafisch aan H.M. de Ko ningin namens de bevolking van Ned. In dië medegedeeld, dat men daar met diepe ontroering de gebeurtenissen volgt. Het telegram eindigde met een betuiging van onwankelbare trouw, liefde en aanhanke lijkheid. ALLE DUITSCHERS GEÏNTERNEERD. In de Koloniale Staten van West Indië heeft de Gouverneur Generaal te Para maribo gisteren mededeeling gedaan van het uitbreken van den oorlog. Hij deed een beroep op aller samenwerking en trouw. Alle Duitschers in West-Indië zijn ge ïnterneerd. De bemanning van een Duitsch schip heeft getracht dit tot zinken te brengen. Reuter meldt uit Willemstad, dat in Curasao de staat van beleg is afgekon digd. Curasao is als deel van Nederland in oorlog met Duitschland. De huidige ambtenaren blijven met het bestuur belast. Verklaard is, dat iedere hulp van buiten af onwelkom is. PRIJSOPDRIJVING VERBODEN. De ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vissche- ry maken bekend dat het met ingang van Vrijdag 10 Mei 1940 aan ieder streng ver boden is van alle levensmiddelen en alle voor dagelijksch gebruik bestemde artikelen per dag meer in te slaan dan de hoeveel heid benoodigd voor gezihsverbruik gedu rende 1 dag. Aan winkeliers is het streng "verboden per dag meer af te leveren dan de voor het gezinsgebruik van één dag benoodigde hoeveelheid. Men is verplicht bij iedere aflevering een bewijs in tweevoud af te geven waarop voorkomen de namen van winkelier en klant, de dag van afleve ring, soort en hoeveelheid der goedereen. Beide exemplaren moeten door of namens den winkelier worden geteekend. Een exemplaar moet aan den klant meegegeven worden of gelijk met de goederen bezorgd worden. Het andere moet de winkelier zelf behouden. Vervoer zonder afleveringsbe- wijs voor den klant is verboden. Zoowel winkelier als klant moeten het bewys drie maanden zorgvuldig bewaren om bjj controle te toonen. Als winkeliers zouden weigeren uit voor raad de voor een dag benoodigde goederen af te leveren, zal de overheid niet aarzelen den winkelvoorraad in bezit te nemen en ter beschikking van de bevolking te stel len. e «i Tot nadere aankondiging is het aan ieder streng verboden goederen van welken aard ook, dus ook andere dan voor huishoudelijk gebruik, te verkoopen, te verhuren enz. te gen hoogere dan de op Donderdag 9 Mei jl. geldende prijzen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat zoowel kooper als leverancier gestraft kunnen worden met een gevangenisstraf van 4 jaar met verbeurdverklaring der goederen. SAMENSCHOLINGEN VERBODEN. Namens den Burgemeester van Vlissin gen, deelen wij den ingezetenen mede dat samenscholingen verboden zyn. Godsdienst oefeningen, openbare uitvoeringen, bios coopvoorstellingen, enz. enz. gaan dus niet door voor zoover zij reeds waren aangekon digd en mogen voorloopig ook niet worden gehonden met het oog op het vlieger gevaar. De Burgemeester doet een beroep op de burger^, toch te begrijpen dat lijfsgevaar dreigt wanneer men tijdens een luchtaan val op straat gaat, en verzuimt dekking te zoeken wanneer men daar op zulk een mo ment is. Velen beseffen het gevaar nog niet voldoende. Men ziet hen de deur uitloopen •wanneer vliegtuigen boven de stad of naaste omgeving cirkelen, .'lelfs wanneer zooals vanmorgen gebeurd Is een onder vuur genomen machine de mitrailleurs laat werken en huizen en burgers beschiet, zyn er nog menschen, die dan nóg rustig blijven staan praten of kijken Moeten er nu wer kelijk eerst slachtoffers te betreuren zijn Vóór men leert inzien dat het thans bittere ernst en geen aardig kijkspel is? "Wie niet buiten moet zijn, blijve thuis. Eu wie zich op straat bevindt tijdens een luchtaanval zoeke onmiddellijk dekking J De luchtbescherming heeft menschen noodig Hoewel zich gisteren nog velen voor de verschillende diensten van de luchtbescher ming hebben aangemeld, is het aantal le den nog onvoldoende. De toestand van thans is onhoudbaar. Doordat er geen twee ploegen kunnen worden gevormd, die el kaar kunnen afwisselen, wordt thans van het personeel het uiterste gevergd. Laat dus ieder die in aanmerking komt voor de zen dienst, zich ten spoedigste aanmel den. Wanneer dit zoo snel mogelijk ge schiedt, heeft men veel kans nog bij den tak van dienst ingedeeld te worden, die men zelf wenscht. Dit zal misschien niet meer mogelijk zijn, als van de bevoegd heid gebruik wordt gemaakt, zonder meer personen voor deze diensten aan te wijzen. Bovendien moeten de leden van de ver schillende hulpdiensten ook hun verplich tingen nakomen. Is men door ziekte of om andere, redenen niet in staat aanwezig te zijn, dan dient hiervan even kennis worden gegeven. DENKT OM DE VERDUISTERING! Verzuim kan uw leven kosten. Gisteren was het de eerste dag dat de Verduistering intrad. De bevolking heeft over het algemeen goed haar verplichtin gen ten aanzien van het verduisteren der huizen nagekomen, doch er zijn nog ver schillende gevallen die nu niet bepaald „af" kunnen worden genoemd. Verschillen de personen gaan soms van de nogal naïeve veronderstelling uit dat alleen aan den voorkant van de woningen verduisterd moet worden. Dit is natuurlijk ten eenen- male verkeerd. Zoowel vóór als achter moet alles zóó goed verduisterd zijn dat geen enkele lichtstraal naar buiten schijnt. Het sluiten van de overgordijnen is niet voldoende. Men dient er zich goed reken schap van te geven dat deze gordijnen ook inderdaad geen licht doorlaten. Laat dus ieder zorgen dat vanavond alles in orde is. En denkt om zolder- en W.C. raampjes! Ook wordt nog niet voldoende beseft, hoe gevaarlijk het is, het ljcht op te ste ken wanneer men ergens in huis even moet zijn. In het belang van het publiek wijzen wij er, mede uit naam van het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, op, dat men 's avonds in vertrekken waar van de ramen niet afdoend zijn verduisterd, beslist geen licht mag ontsteken. In de zijstraten tusschen Hobeinstraat en Scheldestraat, werd hier gisteravond nog veel tegen gezondigd. Men beseffe toch, dat er vijandelijke vliegtuigen boven de stad komen, die zulke lichtschijnsels dank baar benutten als een visite-kaartje van Vlissingen, dat zij dan met bommen of mi- trailleurvuur beantwoorden. Wie in oor logstijd niet voldoende aan de verduiste- ringsmaatregelen medewerkt is een mis dadiger of ietwat achterlijk. Hoe dit ook zij, de autoriteiten zijn niet voornemens 2ieh daar bij neer te leggen en wanneer niet beter wordt medegewerkt, zullen de betrokken ingezetenen in hun en ons aller belang tot medewerking worden g e- dwongea, Men late het hiertoe niet komen, maar beseffe, dat ons leven er mee gemoeid is EEN TAMELIJK RUSTIGE NACHT. De sombere voorspellingen van zwart kijkers onder onze stadgenooten die een „vreeselijke nacht" verwachtten, zijn ge lukkig niet bewaarheid. Weliswaar zijn de slapers gisteravond en vannacht enkele malen door luchtalarm gewekt en waren er ook andere factoren die de rust een paar maal verstoorden, maar het leek toch in de verste verte niet op de gebeurtenis sen van gisternacht. Het zelfvertrouwen van de bevolking is hierdoor in niet geringe mate versterkt. Men verliest den angst die enkelen had bevangen onder den indruk van het feit, dat ons land in den oorlog is betrokken. Vooral de indrukwekkende cijfers over het aantal Duitsche vliegtuigen die onze weer macht heeft neergeschoten, dragen hiertoe in niet geringe mate bij. Deze bewijzen dat hetgeen tot dusver over het kunnen onzer weermacht is verteld, geen bluf doch nuch tere werkelijkheid is. Dit zelf te kunnen constateeren, is een prachtig middel om bevrijd te worden van onnoodigen angst. De bevolking neemt overal maatregelen om zich tegen de gevolgen van luchtaan vallen zoo goed mogelijk te beschermen. Reeds gisteren zag men velen met emmers en zakken naar het strand gaan, om, ge bukt onder de vracht van het zware zand, korten tijd later weer huiswaarts te kee- ren. De gemeenteremiging heeft velen ge waardeerde diensten bewezen, door een groote vuilnisauto gevuld met zand enkele malen door verschillende stadsdeelen te la ten rijden, waar het zand op straat werd gedeponeerd en ter beschikking van de omwonenden gesteld. Een maatregel die zeer op prijs wordt gesteld. Ook hedenmorgen is verschillende malen luchtalarm gemaakt. Schuilplaatsen. Er wordt zooveel mogelijk gedaan om de bewoners bij eventueele luchtaanvallen dekking te verschaffen. Zoo zijn op ver schillende plaatsen van de stad in alle haast schuilplaatsen gegraven. Ook de rioleeringsbuizen op den Singel en Bonedflkestraat, welke nog niet gebruikt waren, zijn zóó geplaatst dat men er zich tegen scherven in kan dekken. HET ST. JOSEPH-ZIEKENHUIS ZAL ONTRUIMD WORDEN. Wij vernemen dat het St. Joseph-zieken* huis in verband met de onmiddellijke na bijheid van de fabriek der Kon. Mij. „de Schelde", geheel ontruimd zal worden. Een groot aantal bedden is reeds naar „Britannia" overgebracht, welk hotel als noodziekerhuis in gereedheid wordt ge bracht. 13 OPVARENDEN, WAARONDER 3 VROUWEN VERDRONKEN. 5 PERSONEN GERED. Het circa 3000 ton metende Estlandsche stoomschip „Viiu", is eenige minuten voor middernacht door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd en onmiddellijk gezonken. Van de 18 opvarenden vonden 13 een graf in de golven, terwijl de andere vijf mannen, na 2 uur in het water te hebben rond ge dreven, werden opgepikt door twee vis- schersschepen. Deze 5 mannen zijn van morgen alhier aangekomen. In de douaneloods troffen wy drie van de schipbreukelingen barrevoets aan. Wij vernamen van hen dat hun schip gister middag op de reede van Vlissingen had gelegen, ter bekoming van orders, 's Avonds was men vertrokken. Tegen mid dernacht was men ter hoogte van de plaats waar de ramp zich voltrok. De wacht zou over eenige oogenblikken worden afgelost, toen. plotseling, zonder eenige waarschu wing, het schip door een torpedo mid scheeps werd getroffen. Een hevige explo sie volgde en onmiddellijk begon het schip te zinken. De zware lading was oorzaak dat het schip binnen luttele oogenblikken in de diepte was verdwenen. Zij die lagen te slapen hadden geen gelegenheid meer het te verlaten. Alleen de wacht was on middellijk over boord gesprongen, daar er geen tijd was om een sloep te strijken. Dank zij hun zwemvesten wisten zij zich dravende te houden. Zoo ronddrijvende in den donkeren nacht hadden de mannen weinig hoop op redding, temeer daar zij geen enkel middel bezaten om de aan dacht van passeerende schepen te trek ken. Zoo verstreek de tijd. Reeds dachten de mannen, uitgeput van angst en van het koude water, dat hun laatste uur geslagen had, toen zij te circa 2 uur het geluid hoor den van een motor. De mannen^ die gelukkig bij elkaar waren gebleven begonnen toen luidkeels te roepen en groot was hun dank baarheid toen hun geroep werd beant woord. Spoedig waren zij ontdekt. Het bleken twee visschersvaartuigen te zijn, die de uitgeputte drenkelingen aan boord na men en hen daar liefderijk verzorgde. Zij werden, zoo goed mogelijk van droge kleeren voorzien. Vanmorgen werden zij alhier aan den wal gezet. De nog jeugdige mannen, waaronder de le officier, waren zeer onder den indruk over het verlies van de andere opvarenden, waaronder kapitein P. Westkoya en zijn echtgenoote en een stewardes, hoewel zij vanzelfsprekend dankbaar waren over hun eigen, wonderbaarlijke redding. Waren deze mannen dus nauwelijks ont snapt aan een laaghartigen daad van de Duitschers, ook in de douaneloods, waar wij deze mannen, spraken, waren zij nog niet veilig, want juist terwijl wij met hen een onderhoud hadden, verscheen een Duitsch vliegtuig en moesten allen en dus ook de schipbreukelingen, dekking zoeken voor de rondsuisende mitrailleurkogels! Fransche troepen In Vlissingen. In onze gemeente is een zeer groot aan tal Fransche troepen ontscheept. Hoe zeer Nederland er tot voor enkele dagen op zou hebben gestaan, dat geen soldaat van vreemde nationaliteit hier voet aan wal zet, nu ons land in den oorlog is betrokken, zijn deze geallieerde bondgenooten hier hartelijk welkom. Het behoeft dan ook geen verwonde ring te baren, dat onze stadgenooten de Fransche bondgenooten met groote in stemming hebben ontvangen en dat zij hier van harte welkom zyn. Moge de nood zakelijkheid van hun aanwezigheid in ons land van korten duur zijn „Ons Kleintje" baant steeds nieuwe wegen waar succesmee wordt verkregen Man door duisternis misleid en verdronken. Vannacht is een arbeider van de Kon. Mij. „de Schelde", zekere H. uit Amster dam afkomstig, by de Marinebrug door de duisternis misleid en te water geraakt. Eenigen tijd na het ongeval vond men het lichaam van den man drijvende. Het werd naar den vakcommandopost van de luchtbescherming in de Hendrikstraat overgebracht, waar dr. Detmar en perso neel van den geneeskundigen dienst ge- ruimen tijd getracht hebben met zuurstof apparaten en kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken. De pogingen hadden echter geen resultaat. Motorjacht door bom getroffen. De gistermiddag door het Duitsche vliegtuig uitgeworpen brandbommen op het „Eiland", hebben ook nog doel getroffen in de jachthaven. Een brandbom viel op een motorjacht, hetwelk onmiddellijk zonk, terwijl een andere dwars door de steiger sloeg en zonder verder schade aan te richten, uitdoofde. VERSCHAFT U WOLKEN VAN GENOT! De eerste gewonde In „Bethesda". Gisteren werd een lichtgewonde Fransch matroos in het ziekenhuis opgenomen. Op de zaal vond hij een bloemengroet van de plaatselijke aïdeeling van het Ned. Roode 1 Kruis. door Martine Wittop Koning. Toepassing der voedingsleerinzichten in de praktijk. Zoo ooit, dan is het thans noodig, dat de huisvrouw zich een duidelyk beeld vormt van wat voor de gezinsvoeding tot haar beschikking staat. Dat beeld is zeker niet ontmoedigend het omvat verschillende algemeen gewaar deerde levensmiddelen van eigen bodem, die het ons, ook bij vermindering in den aan voer van buitenlandsche producten, alles zins mogelijk zullen maken om in de eerste levensbehoeften te voorzien. Landbouw, tuinbouw en fruitteelt bezor gen ons waardevolle voortbrengselen, die ons niet alleen helpen aan stoffen, die we voor het instandhouden van onze energie noodig hebben, maar ook aan bestanddee- len, die ons weerstandsvermogen tegen ziekte vergrooten, die onze gezondheid tot een zoo hoog mogelijk peil brengen en die vooral waar 't de nog niet volwassenen betreft den weefselbouw (den groei) bevorderen. Een doelmatige voeding is daarom aan gewezen op groenten en fruit, op aardap pelen, op melk en zuivelproducten, met daarnaast - o.a. om de afwisseling van spijzen grooter te maken vleesch, visch, eieren, peulvruchten en natuurlijk ook graanproducten, laatstgenoemde bij voor keur in zoo min mogelijk „verfijnden" vorm en dus liever ongebuild (vêr uitgemalen) dan gebuild (als fijne bloem). Al de genoemde levensmiddelen met uitzondering misschien van een gedeelte aan graan stelt onze eigen bodem beschik baar en dat wel in ruime hoeveelheden. Houden we ons dus aan de maatregelen, die de regeering getroffen heeft (of nog treffen zal) in verband met het gelijkelijk distri- bueeren van de voorraden en probeeren we de ter beschikking gestelde voedingsmidde len zoo goed mogelijk tot hun recht te laten komen door er een doeltreffende bereidings wijze op toe te passen, dan kunnen we ook in donkere tijden de geruststellende zekerheid hebben, dat de voeding van ons gezin geen gevaar loopt. Wèl zullen we ons waarschijnlijk eenigs- zins anders moeten instellen ten opzichte van de keus en de bereiding der ingrediën ten: we zullen er voor moeten zorgen, dat onze praktijk in de keuken afgestemd is op de theorie, waarmede de voedingsleer ons heeft bekend gemaakt en we zullen in ver band daarmede zelfs moeten overgaan tot het 'klaarmaken van oude bekende gerech ten op een wyze, die ons tot nu toe vreemd was. Kunnen we met overtuiging het nut van zoo'n verandering inzien en blijkt het ons bovendien, dat een dergelijke wijziging geen schade doet aan den smaak van het gerecht integendeel dan brengen we zonder moeite in onze maaltijden bepaalde hervor mingen tot stand, die slechts ten goede kunnen komen aan de gezondheid van ons gezin. Een enkel voorbeeld Erwtensoep is een geliefd wintergerecht en ze biedt ook in haar eenvoudigsten vorm zonder dat vleesch wordt meegekookt een groote hoeveelheid voedende bestand- deelen ze is „voedzaam". Willen we in de soep echter alles vinden wat het lichaam noodig heeft, dan zal toevoeging van een betrekkelijk kleine, hoeveelheid melk ge- wenscht zijn, immers door dezen maatregel komt het peulvruchteneiwit, dank zij de hulp van het melkeiwit, beter tot zijn recht, terwijl ook het kalkgehalte van het ge recht erdoor op peil wordt gebracht. Wat smaak betreft, kunnen we slechts zeggen, dat de soep er bij wint. UIT DEN ZETVELHOEK. Voor de komende feestdagen. Er zyn weer een paar feestdagen in het vooruitzicht, die aanleiding kunnen zijn tot de bereiding van een lekkeren pudding. Willen we hiervoor nu eens karnemelk ge bruiken Deze geeft een aangenamen frisschen smaak aan het zoete nagerecht, dat door toevoeging van wat room toch zacht wordt Daar gelatine als bindmiddel gebruikt wordt, kan de pudding met succes een dag tevoren worden klaargemaakt. De roode kleur kunnen we meer of minder sterk doen zyn, afhankelijk van de verhouding van roode en witte gelatine. Karnemelkbavaroise (voor 4 pers.) L. karnemelk, L. slagroom, 1 of 2 eiwitten, 1 stokje vanille, 100 gr. (1 ons) suiker, 50 gr. (y2 ons) amandelen, 16 gr. gelatine (8 blaadjes waarvan 1 blaadje roode), 15 gr. suiker (1 afgestreken eet lepel). Vermeng de karnemelk met 100 gr. sui ker en de zeer fijngehakte amandelen. Voeg er het vanillestokje aan toe en ver warm de karnemelk, onder voortdurend roeren, op zeer zacht vuur of au-bain- Marie. (Laat ze vooral niet aan de kook koment daar ze dan zou schiften). Los er de in koud water geweekte en daarna goed uitgeknepen gelatine in op. Laat de massa afkoelen, verwijder het vanillestokje en vermeng ze, zoodra ze geleiachtig wordt, met het stijfgeklopte eiwit en met den slagroom, die onder toevoeging van 1 eet lepel suiker is styfgeslagen. Doe het meng. sel in een met het ongeklopte eiwit, omge- spoelden puddingvorm en laat het verder stijf worden. Stort den pudding op een glazen schotel en garneer hem met wat achtergehouden slagroom. Presenteer er vanillewafeltjes bij. HET VOEREN VAN EENDJES KAN TOT PARATYPHUS LEIDEN. Voorzichtig dus De directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst te Amsterdam deelt ons het volgende mede: Den laatsten tijd zijn te Amsterdam eenige gevallen van paratyphus bij kin deren voorgekomen, zonder dat aanvanke lijk de infectiebron kon worden opge spoord. Toen bleek, dat de zieke kinderen in Amsterdamsche parken eendjes ge voerd hadden, werd aan de mogelijkheid gedacht, dat zij zich zouden kunnen heb ben besmet op het terrein (,b.v. in het zand of in het gras) waar deze beesten loopen, aangezien het bekend is» dat eenden dikwijls dragers van parathyphus- bacillen zijn. Het is nu aan prof. Ruys in het laboratorium van den G.G.D. gelukt paratyphusbacillen te kweeken uit fae- calien van eenden, verzameld in Amster damsche parken, waar geregeld eenden door kinderen worden gevoederd. In verband hiermede worden de ouders gewaarschuwd er op te letten, dat kin deren, die eenden voeren (hetgeen op zich zelf natuurlijk zonder eenig gevaar is) niet hun handen verontreinigen met vuil, aarde of zand in de omgeving der voe derplaatsen, en indien b.v. door vallen dit toch mocht geschieden er voor te waken, dat de handjes niet naar den mond wor den gebracht en dat zij zoo spoedig mo gelijk zorgvuldig worden gereinigd. EEN DRIEDUBBELE GALG GAAT VERHUIZEN. Thans reist de beul met eigen galg. De stad Semarang heeft een eigen galg. Een toestel waarmee drie misdadigers te gelijk kunnen worden terechtgesteld. Het wordt al jarenlang niet meer gebruikt. Niet omdat er geen dood-vonnissen meer worden voltrokken. Maar wel omdat de beul van Indië thans met een eigen galg, die in en uit elkaar genomen wordt, door het land reist. Daarmee voltrekt hij op een stille bin nenplaats bij het krieken van den dag' de zwaarste straf, die dit leven op kan leggen. Met de oude galg was dat anders, ver telt de Loc. Die stond een 80 jaren terug op het paradeplein, wanneer er een boef moest worden opgehangen. Het was in die jaren nog een openbare vermakelijkheid, die trok als niets anders. Toen daar een einde aan kwam, werd de galg opgeborgen op een vliering in een Goedang van het landgerecht. Bijna een eeuw heeft het ding daar gelegen. Tot op den morgen van den 9den April j.l. de stoffige vliering eens moest worden opgeruimd. De galg kwam te voorschijn; er was niet veel aan te zien. Een aantal stevige balken, wat luiken, wat touw, het houtwerk met een verflenst rood verfje bedekt, de koorden dik be schimmeld. Neen, het waren meer de din gen, die een mensch bij het zien van dit partijtje afval in gedachten komen, welke een lugubere sfeer schiepen rondom deze groote schoonmaak. Want aan die stellage hebben menschen gebengeld, bij drieën tegelijk. Die luiken, die er zoo onschuldig uitzien, waren de valluiken, die den dood brachten. Die stukken touw onder de schimmel waren de stroppen, die een vonnis voltrokken. Die "oode verf is het rood van het schavot De oude gaat dus verhuizen, Maar wordt niet aan de vergetelheid prijsgegeven. De heer Slijt, commissaris van politie, vond het zonde deze historische curiositeit op te ruimen. Zoo kreeg hij gedaan, dat de galg naar fort Prins Hendrik op Pontjol zal verhuizen en er zal worden opgesteld. Want daar zal misschien eens een Sema- rangsch openlucht-museum verrijzen. Dö galg zal er op het voorplein prijken. Het scheepvaartverkeer in Roemenië. Sedert gisteravond hebben de autoritei ten het scheepvaartverkeer in de haven van Constanza beperkt. Tusschen zonsop gang en zonsondergang mogen geen sche pen binnenkomen. 'n Een bonte avond Brussel. Er gaat ee Beulemans staat op kleeren. Het is een 3 den toeschouwers k Brusselsche studente tooging ten gunste maar daadwerkelijk geven aan de „Frans het Belgisch volk". .Marseillaise" losbre r'echt doet springen heele zaal op twee Het zijn twee gewo vooraan zitten. Ja, recht of zingen niet den zin van de om klaarblijkelijk fransk verlaten en onder woorden de twee s< tot opstaan. Van al „Debout, debout! óp! Vieze Vlamingen protesteeren, roepen recht zullen staan Leeuw" en voor d voor een vreemd vo De fiere houding der druk te maken op een hunne.- komt nie en slaat naar de sole slag en den man loslaten vooraleer getoond heeft. Pijnlij ten greep van een gevangen franskiljo kiljon is. Waarop identiteitskaart een te voorschijn haalt, relletjesmaker blijkt dent te zyn. Het is relletjesmakers, dat verspreidt der besm men xénophobie noemt. Wij hebben over in een vorige corresj gemeld, ook betreffe voerd stelsel der afz vreemdelingen. Wy doen uitkomen, dat aanleiding gaf tot handeling van vre< niets verwijten kan schuld, niet geheel hun papieren. Het op den ingeslagen goeden met de kwa nog veel verder wi Brussel vernemen kringenplannen over te maken aan het tl euvel dat vreemdelir uit het buitenland commercieel gebied Belgische gemobilisé in dit verband de ingrijpende beperkii voor buitenlanders, van onder militaire kampen voor de mai die verdacht worde ^papieren hebben en om op het land of het leger werkzaam Eei Een schrijnend pr< noodtoestand waarii ren van de meerder den, wier gezinsver Nederlandsche opva gulden per dag), be acht maanden mobili weerstand in de m mobiliseerden gehee centen, by al dien heerscht op vele pla De soldaat met ver het pijnlyk verschï keuken en de zijne tegenstelling en het hongerbestaan leiden neutrale landen vraagstuk der milit een bevredigende op is België het eenig genomen wordt, dat maal leven toelatei een moreele, sociale zakelijkheid voor h den beschouwd, stelt zich op het st vergoedingen, die ook al ver ontoe steun liggen, voldo er niet meer gegeve over deze meening st hebbenden en hun sti een actie voorbereid riteit, om desnoods z komst hoogere gezins^ verwezenlijken. Men een gelijke instelling fonds" voor werkloc behoevende loontrek dig fonds, zooals er de bestaan, een inste een minister of doo departement, maar Beheer door de rege waarvan de macht een nieuwe wet gere van dit fonds is, de cialen aard aan de passen, zonder daarc het budget te verzv Het lot van Belgisch Luxembui Hertogdom Luxemb denswaardige positie post tusschen de b zijn. Bouillon, Florer gemeente bijna op d gen, worden door de machten nogal een woonlyk bemerken c vergissing en make De hoofdstad van E Aerlen (Arlon), dat grens van het Gro burg ligt. Aarlen is die in haar nabr stroomt. Het is spoorwegknooppunt, achter, heeft men veel mogelijk vermi bied een soort „tech

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 2