Breskensche Courant De Duitsche overval mislukt Meer dan 100 Duitsche toestellen neer geschoten DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN BELGIE. Sctcurlentsscw «ion de— Jng Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Onze aanvallers hebben zich schromelijk vergist in hun tegenstanders. Telegram van H. M. de Koningin aan den Koning van Italië. Koning George stuurt een telegram aan H. M. de Koningin. Proclamatie van den Koning van België. Duitschers pogen troepenvervoer naar België te verhinderen. Talrijke slachtoffers in Brussel. Duitsche bommen werper neergestort op Capelle. Stemmen in Amerika over militaire hulp aan geallieerden. Duitsche luchtaan vallen op Frankrijk. Indië neemt de noodige maatregelen. Vlissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 111 ZATERDAG 11 MEI 1940 b*™ ^Donneuientsprijs: Li ct. pei weeK ol 2.2U pej ,y Kwartaal Franco per post t 2 50. Afzonderlijke l nummers 5 ct Voor bet buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1—5 regels r 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale j prijs. Kleine advertenties van 15 regels jj 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max 10 jj regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling i Uitgave: Firma .VAi\ lit VBLUt Ji.,Uureao> j VValstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 J Eigen kantoren Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21j Oost- en West-Sooburg. Kanaalstraat 45. Tel S AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOO RPUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOI DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" PINKSTEREN. Het is in onzen tijd moeilijk om ter gelegenheid van een der groot ste christelijke feest- of herdenkings dagen, een „geschikt artikel" te schrij ven voor de krant. Zoo juist las ik een ochtendblad en ik ben nog onder den indruk van eenige mededeelingen van het jtfoorsch Telegraafagentschap. Vóór het postkantoor te Röros, zoo vernam ik daar uit o.m., staat een Duitsch soldaat op wacht, die Noorsch spreekt. Het is nl., ver volgt het N.T.A., een der duizenden on dervoede Duitsche kinderen, die na den vo- rigen oorlog liefderijk door het Noorsche volk zijn opgenomen en verpleegd. De ken nis der Noorsche taal, welke zij zich tege lijkertijd verwierven, komt thans bij de overweldiging van het land te pas. De No ren ontvangen steenen voor brood. En nu moet ik ter gelegenheid van het Pinksterfeest iets gaan schrijven over den Geest Gods, die eens over de apostelen werd uitgestort en dezen van liefde tot den Vader, van dankbaarheid tot den Zoon vervulde. Van den Geest Gods, welke ook de christelijke kerk vervult en alle chris tenen heeft begenadigd. Dat alles moet ik gaan memoreeren in een tijd van hopelooze^ droeve, bloedige verwarring. Het is het geloof aan de werk zaamheid van de vorengenoemde genade, dat honderden jonge vliegtuigbestuurders, die zich in gevaar weten, boven vijandelijk gebied, doet bidden: Onze Vader, die in de hemelen zijt... En onderwijl zijn ze er op bedacht om op het goede moment hun bommen neer te laten naar de schepen en naar de versterkte stellingen, waarin an dere jongemannen- in angst prevelen van... „Uw naam worde geheiligd, Uw koninkrijk kome..." Ik moet op heden spreken van den „Geest Gods", welke het deel zal zijn van allen, die gelooven. Kan ik het en zal de menschheid het kunnen verstaan, in onzen tijd, in de omstandigheden van het oogen- blik? Jat ondanks alles, ik geloof in de Pinksterboodschap en ik geloof, dat wij haar allen stuk voor stuk, kunnen ver staan. Allen kunnen we deelen in de ge nade, welke de apostelen verwierven door de uitstorting over hen van den Heiligen Geestde genade van het gelooven, de kracht tot getuigen. Wat we allen tesamen er van maken of.... mismaken, is een zaak van 's werelds bestel, een zaak der Voor zienigheid; het zijn dingen, welke staan opgeteekend in het Boek, dat w ij, men- schen, niet kunnen lezen of begrijpen. Het gelooven wordt ons door den loop van 's werelds bestel niet gemakkelijk ge maakt. Maar zóó was het óók in de dagen, toen de gebeurtenis plaats greep, welke wij op het christelijke Pinksterfeest herdenken. De apostelen waren bevoorrechte men- schen zij vernamen van dag tot dag de waarheid uit den mond van Hem, die voor de verkondiging dier waarheid gezonden was. En toch moest de Meester hen meer malen vermanen met de woorden „Gij, kleingeloovigen..." De apostelen stonden aan den voet van het kruis, terwijl Jezus zgn verlossingswerk volbracht en ze voel den zich teleurgesteld, omdat Hij niet machtiger zou zijn gebleken dan zjjn vij anden. Ze vernamen van de opstanding van Jezus en ze twijfelden. Thomas verklaarde niet eerder te zullen gelooven, voor hjj zijn hand zou hebben gelegd in de wonde van Jezus' zijde. e Het geloof Is zoo moeilijk, want altijd heeft de tegenspraak der feiten tusschen den mensch en de waarheid gestaan. Maar als de goede geest bezit in ons wil nemen als afstraling van den geest, die eens op het feest van Pinksteren over de apostelen nederdaalde, dan zullen wij gelooven, dan zullen wij de waarheid her kennen boven allen twijfel uit en wij zullen de kracht bezitten om bergen van onge rechtigheid en liefdeloosheid te verzetten. Het komt er voor ons persoonlijk heil en voor de eeuwigheid niet op aan, hoe de wereld rolt, maar uit welken geest we zélf handelen. Oorlog is er op de aarde als uit vloeisel van de menschelijke onvolkomen heid. Het kan zijn, dat wij in zoo'n oorlog een plicht hebben te vervullen, teneinde de gevolgen van ongerechtigheid te herstellen. Dat de mensch in bepaalde omstandighe- den doodt, is niet het ergste wat gebeuren kan, veel hangt er van af, welke geest hem bij deze altijd droeve taak bezielt. Nooit mag de haat ons drijven. Het is voor het recht, voor de rechtvaardigheid, dat de mensch mag kampen; htj mag ijveren voor de overwinning, mits wy deze wenschen omwille van de verlossing; de verlossing van ons zelve en de verlossing van den vijand. Ook God tuchtigde eens de menschheid en hij verdreef haar uit zijn Paradijs; daarna zond hij ons Jezus om ons te ver lossen. En daarom welke strijd er ook moge woeden in de wereld, laat in ons het g. e- 1 o o f blijven en de liefde. Dan kan niets ons verontrusten van al wat ons geschiedt. Het geloof en de liefde zijn ver vat in den goeden geest, den geest Gods, om welken wij moeten bidden, opdat wij er mee begenadigd worden en dat mogen blijven, gelijk ééns de apostelen. Opdat wij daarmee de kracht ontvangen om de we- i'eld te helpen hervormen tot den vrede, welke staat beschreven in het laatste hoofdstuk der geschiedenis van de mensch heid, beschreven door de Voorzienigheid. Md. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft in zijn gisteren uitgegeven dagorder vastgesteld, dat de strategische overval welke Duitschland met flagrante schending van onze neutraliteit op ons land heeft gewaagd, mislukt is Hoezeer de aanvallers zich in hun tegen standers hebben vergist, blijkt uit de stuk ken en bevelen die op gevangen genomen parachutisten zijn buitgemaakt. In de instructie voor deze troepen, geeft de Duitsche commandant een waarde-oor- deel over onze troepen, dat van een schro melijke misvatting blijk geeft. Van onze manschappen wordt gezegd, dat zij als tegenstanders in de verdediging wel van zekere waarde moeten worden genoemd, maar dat zjj moreel en in bewapening niet tegen de Duitschers zijn opgewassen. Deze onderschatting van den Neder- landschen soldaat, is den parachute troepen al duur te staan gekomen. Zjj hadden blijkens hnn bevelen, de op dracht reeds op den eersten dag een beslissende positie in te nemen. Zy zijn hierin echter niet geslaagd doch in grooten getale vernietigd en gevangen genomen. De geheele overval op ons land en ook de methoden waartoe de parachute-troepen blijkens hun instructies opdracht hebben gekregen, is een voorbeeldelooze schand daad en in strijd met moraal en volken recht. Zoo moesten zij bijvoorbeeld bij ge brek aan chauffeurs, burger-chauffeurs met de wapens dwingen hen te vervoeren. Deze opdracht is een volkomen miskenning van de positie van de burger-bevolking. Hoezeer de overval zorgvuldig was voorbereid, blijkt uit de me ledeeling aan de parachute-troepen, dat Duitsche burgerpersonen met bijzondere op drachten en speciale legitimatie-be wijzen zich in het landingsgebied be vinden Onze troepen weten intusschen vastbe raden het hoofd te bieden aan dezen onge- hoorden overval op ons land, dat zich niets te verwijten heeft. 14 Duitsche machines onbeschadigd veroverd. Op 1 na alle vliegvelden weer in ons bezit. Het legerbericht van 10 Mei no. 3 luidt Uit een verklaring van een gevangen genomen Duitschen vliegerofficier is gebleken dat de Duitsche legerleiding tot hedenmorgen haar eigen officieren niet heeft durven inlichten omtrent de voorgenomen schending van de door Nederland naar alle zijden even streng gehandhaafde neutraliteit. In tegenstel ling met de berichten van het Duitsche opperbevel waarin wordt ontkend dat 70 Duitsche vliegtuigen door ons zijn neergeschoten, is thans te melden dat dit aantal is gestegen tot boven de hon derd. terwijl bovendien op een der door de Nederlandsche troepen heroverde yliegvelden 14 vijandelijke vliegtuigen onbeschadigd in Nederlandsche handen zijn gevallen. Op één na alle door de Duitschers tij delijk bezette vliegvelden zijn thans weder in ons bezit. Een nieuwe laffe schanddaad is door de Duitsche troe pen begaan toen de commandeerende officier Hohendorff de gevangen ge nomen Nederlandsche bezetting van een vliegveld dreigde te zullen afma ken indien dit vliegveld onder artillerie vuur zou worden genomen. H. M. de Koningin heeft een telegram van den volgenden inhoud aan den koning van Italië gericht: Ik doe een beroep op de edele gevoelens welke te allen tijde het huis van Savoye bezield hebben, om het hooge gezag van Uwe Majesteit in te roepen in verband met conflict waarin Nederland is gewikkeld, niettegenstaande de strikte onzijdigheid waaraan Nederland, der traditie getrouw steeds gehecht was en waarvan het nooit is afgeweken. Ik hoop dat Uwe Majesteit Uw invloed zal aanwenden, opdat de rampen van den oorlog de burgerbevolking bespaard zullen worden en opdat de grondslagen der men- schelijkheid door allen, zonder uitzonde ring, zullen worden geëerbiedigd. Koning George heeft telegrammen ge zonden aan den Koning der Belgen, de Koningin der Nederlanden en de Groother togin van Luxemburg waarin hjj zijn sym pathie jegens deze staatshoofden en hun volken uitdrukt. De tekst van het telegram aan H. M. de Koningin luidt „Ik ben diep geschokt door de berichten over den onmenschelijken en onverantwoor- den inval in het land van Uwe Majesteit. Niet alleen dat dit optreden een uitdagen is van het internationale recht en van de plechtige verplichtingen, doch het is ook geschiedt zonder een schijn van waarschu wing. De neutraliteit welke nauwkeurig in acht is genomen sinds het uitbreken van den oorlog is op grove wijze geschonden. Ik wensch jegens Uwe Majesteit uiting te geven aan mijn afschuw over deze mis daad en aan mijn bewondering over den dapperen tegenstand welke wordt geboden door het volk van Nederland onder leiding van Uwe Majesteit. In antwoord op het beroep dat mijn regeering heeft ontvangen van de regeering van Uwe Majesteit, haas ten de geallieerden zich Uwe Majesteits strijdkrachten te helpen. Ik ben er zeker van dat onze zaak de overhand zal hebben en dat Nederland zijn eigen geschiedenis getrouw, het vaderland zal bleven van vrije menschen. In dit uur van beproeving en bezorgdheid wensch ik jegens Uwe Ma jesteit en uw geheele volk uiting te geven aan mgn sympathie en bewondering vooi uw land, welke gevoelens gedeeld worden door mijn volkeren over de geheele we reld". In een bijeenkomst van de Belgische Ka mer heeft generaal Denis mededeeling ge daan over de eerste krijgsverrichtingen. Het binnenrukken der Duitschers is voorafgegaan door het overvliegen van Duitsche jacht- en bombardementsvliegtui gen. De generaal noemde de vliegvelden op, die door de Duitschers werden gebom bardeerd en voegde er aan toe, dat de aanvallers nergens tastbare resultaten hebben kunnen verkrijgen zij werden aan de eerste groote verdedigingslinie tot staan gebracht. Op enkele plaatsen zijn parachu tisten neergelaten. De omstandigheden waaronder de geallieerden te hulp komen, noemde de generaal zeer bemoedigend. Generaal Denis heeft een dagorder tot het Belgische leger gericht, waarin hij zegt, dat het consigne is: wij blijven kalm, sterk en. eensgezind. Op die wijze zullen wij vrije mannen blijven. De Belgische radio heeft gisteren een proclamatie van den Koning uitgezonden, waarin deze zegt, dat het loyale en neutrale België voor de tweede maal in een kwart eeuw door het Duitsche Rijk is aangeval len met verachting van de plechtigste ver bintenissen. Tot het laatste oogenblik hebben wij neutraal onzen plicht vervuld. Het dappere leger en moedigen soldaten zend ik mijn broederlijken groet. Wij strijden voor iede- ren duim gronds om den vijandelijken in val in onze provincies tot stand te brengen. Dank zij de inspanningen van de geheele natie is de macht van ons land oneinde- ljjk veel grooter dan in 1914. Reeds heb ben Engeland en Frankrijk beloofd ons te steunen. De eerste troepen zijn reeds op weg om onze troepen te ontmoeten. De strijd zal hard zijn, doch niemand zal aan het eindresultaat twijfelen. Zooals mijn vader in 1914 heb ik mij aan het hoofd van het leger gesteld, met hetzelfde geloof en vertrouwen. De Bel gische zaak is rechtvaardig en met Gods hulp zal zij overwinnen. Een communiqué van den Britschen ge- neralen staf in Frankrijk luidt De Duit schers pogen de bewegingen der geallieer de troepen in de richting van België te verhinderen door de bewegingen en voerknooppunten te beschieten. Sinds 24 uur hebben acht luchtaanvallen plaats ge had, doch de luchtmacht en de luchtdoel troepen zijn actief. Onder de Belgische en Fransche bevolking heerscht bewonderens waardige koelbloedigheid. BRITSCH EXPEDITIE-LEGER IN BELGIË. Wij vernemen dat bij de luchtaanvallen op groot-Brussel 41 menschen zijn omge komen en 82 gewond. Vliegtuigen boven Luik. De Belgische radio deelt mede dat om 7 uur 21 Dornier-17 vliegtuigen boven Luik en omstreken hebben gevlogen. Zij begaven zich in Noordelijke richting. Het van de neergelaten parachute-troe pen dreigende gevaar, kan als geweken worden beschouwd. Er zijn geen teekenen die er op wijzen, dat de Duitschers verder oprukken. Reuter meldt uit Brussel dat de Belgi sche regeering een protestnota heeft ge richt tot de Duitsche regeering, waarin wordt medegedeeld, dat het Belgische leger het Belgische gebied zal verdedigen met alle kracht en met de hulp van velen die trouw bleven. In Londen wordt officieel bevestigd dat een Britsch expeditie-leger België is bin nengetrokken. Vanochtend om 5 uur werd Brussel op nieuw uit de lucht aangevallen. De lucht afweer trad hevig in actie. DERTIG DOODEN. Dertig bewoners van het Belgische plaatsje Capelle .zjjn gedood toen een Duit sche bommenwerper door het Engelsche s.s. „City of Londen", dat een dienst onderhoud tusschen België en Engeland, omlaag ge schoten werd. De Duitsche bommenwerper sloeg te pletter. Bombardementen op Belgische steden. Duitsche vliegtuigen zouden de Belgische steden Aalst, Kronse, Bergen en Verviers gebombardeerd hebben zonder de militaire doelwitten te raken. Wel hebben zij tal van slachtoffers onder de burgerbevolking ge maakt. Te Brussel is vanmorgen tweemaal luchtalarm gemaakt. Het stadhuis Is ontruimd. Men verzoekt ons mede te deelen dat het stadhuis ontruimd is. Alle werkzaamheden, incl. het voltrekken van huwelijken, wor den thans verricht in de lokaliteiten van de Rrjks Hoogere Burgerschool. D!t nummer bestaat uit 2 blader. De „Vlissingsche Courant" zal Maandag (Tweeden Pinkster dag) niet verschijnen. De Duitsche overval is mislukt (Pag. 1, eerste blad) Meer dan 100 Duitsche machines ver nield en 14 veroverd. (Pag. 1, eerste blad) Verdachte elementen in Ned.-Indië op het eiland Onrust geïnterneerd. (Pag. 1, eerste blad) De bombardementen in Groot-Brussel hebben do oden en gewonden geëischt. (Pag. 1, eerste blad) De regeering neemt maatregelen tegen prijsopdrijving, (Pag. lt eerste blad) Senator Glass (democraat) heeft in den Amerikaanschen senaat het woord ge voerd en verklaard, dat „Duitschland van het aardvlak dient te svorden weggevaagd". Hij zeide voorstander te zijn van „iederen' bijstand aan de geallieerden bij het gebrek aan het *eitelijk zenden van een expeditie- macht". Ook senator King (democraat) bepleit te het zenden van „militaire voorraden ora de Nederlanders en Belgen te helpen hun. randen te verdedigen". MEER DAN HONDERD SLACHTOFFERS ONDER BURGERBEVOLKING. Het Fransche ochtendlegerbericht meldt Tijdens den nacht hebben wij onze bewegin gen in België voortgezet. Ondanks zijn he vige aanvallen, heeft de vijand in het zuiden van Luxemburg geen nieuwe vorderingen gemaakt. Uit Elzas Lotharingen valt niets te melden. De bombardementen der Duit sche luchtmacht op Fransch grondgebied hebben gisteren tal van slachtoffers ge maakt onder de burgerbevolking. Het op? perbevel moet met leedwezen mededeelen dat er meer dan 100 dooden en gewonden zijn, w.o. vrouwen en kinderen. De Fran sche bommenwerpers hebben vannacht ver scheidene vijandelijke vliegvelden aangeval len en er werden tal van verkenningsvluch ten gemaakt. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. Duitsche bommenwerpers hebben giste ren aanvallen gedaan op steden in vele deelen van Frankrijk. Zij hebben zoowel militaire als niet-militaire doeleinden aan gevallen. VERDACHTE ELEMENTEN GEÏNTERNEERD. Aneta meldt het eerste overzicht van de in Batavia genomen maatregelen. De voor naamste Duitschers werden geïnterneerd. Dit betreft ongeveer 200 personen, terwijl verder 10 N.S.B.-ers in bewaring werden gesteld. De geïnterneerde Duitschers en de verdachte Nederlandsche elementen zijn via Tandjong Priok naar het eiland Onrust overgebracht. De inlandsche bevolking volgt aandach tig, rustig en met duidelijke sympathie tegenover Nederland, den loop der gebeur tenissen. Ook onder de Cliineesche bevol king heerscht groote rust. De opgelegde schepen in de haven van Tandjong Priok zijn door de Nederland sche Marine bezet. Van den normalen gang van zaken in het scheepvaartverkeer wordt overigens niet afgeweken. De „Sibajak" die Woensdag zou moeten vertrekken, zal vermoedelijk niet uitvaren. Het militair gezag heeft.de noodige maatregelen geno men ter voorkoming van sensationeele pu blicaties. Besloten is, dat de bestuurskantoren op de hoofdplaatsen dag en nacht geopend zullen zijn. In Batavia zijn steeds de benoo- digde ambtenaren met hulppersoneel aan wezig. Een gisteren ingestelde commissie voor het rechtsverkeer met den vijand neemt alle Duitsche bedrijven en Duitsche sche-

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1