TONICUM NOURY GEDRAGSREGELS VOOR LUCHTBESCHERMING. H-O of Quaker verdubbelt Uw energie! de huisorouia) Goede voeding en rantsoeneering Duitsche pantsertrein bij Venlo in de lucht gevlogen. CH0C0LADE-GRIESMEELVLA. Lees dit zorgvuldig, bewaar het en handel er naar 'n Geheel nieuwe serie postzegels Een dagelijksch ontbijt met geeft Uallen, jong en oud gezondheid en energie f.1.50 PER FLACON DUBBELE FLACON F. 2.25 Nu in vele ïancïen levensmiddelen wor den gerantsoeneerd, is een voor de hand liggende vraag: Zal dit geen ongewenschte gevolgen hebben? Zoo dit het geval mocht blijken te zijn, kunnen deze op verschillende wijzen tot BIJ AFKONDIGING VAN DE HIER VOL GENDE GEDRAGSREGELS ZIJT GIJ REEDS DADELIJK VOOR DE NALE VING ERVAN VERANTWOORDELIJK. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat door hem bij het volledig in werkingtreden van den luchtbeschermings dienst ingevolge art. .12 der wet betreffen de bescherming tegen luchtaanvallen (wet van 23 April 1936 Staatsblad no. 302) de navolgende gedragsregels zullen worden afgekondigd. A. Toestand luchtbescherming volledig in werking gesteld. 1. Gedurende het tijdvak van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopkomst zijn eigenaren, bewoners of gebruikers van woningen en andere ge bouwen, alsmede van schuren en schuilge- legenhedent verplicht zorg te dragen, dat het daarbinnen aanwezige licht op ge'ener- lei wijze naar buiten straalt, alsmede dat voorwerpen, welke, aan den buitenkant van gebouwen zijn bevestigd of zich be vinden op de bij die gebouwen behoorende open perceelen geen licht uitstralen. 2. Gedurende het 'tijdvak van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopkomst is het aan bestuurder*, eigenaars of houders van motorrijtuigen of andere rij- of voertuigen (rijwielen, bak fietsen en handwagens daaronder begre pen) verboden zich daarmee te bevinden of deze te laten staan buiten gebouwen, tenzij' de in- en uitwendige verlichting, ter beoordeeling van het politiepersoneel, in Voldoende mate is afgeschermd. Een en ander met dien verstande, dat het onverlicht laten staan van motorrijtui gen en andere rij- of voertuigen, als hier- voren bedoeld, op particuliere terreinen zal zijn toegelaten. 3. Onverminderd het bepaalde sub 2 is het verboden zich gedurende het tijdvak van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopkomst buiten een af geschermde ruimte te bevinden in het be zit van een brandende lantaarn, fakkel of ander lichtgevend voorwerp, (tenzij met toestemming van den Burgemeester), als mede aldaar eenig vuur te ontsteken. 4. Het is verboden gedurende het tijd vak van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopkomst op Óen openbaren weg met motorrijtuigen of andere rij- of voertuigen (rijwielen, bak fietsen en handwagens daaronder begre pen) te rijden met een zoodanige snel heid, dat zulks gevaar oplevert en met dien verstande, dat eene maximum-snelheid van 20 Kilometer per uur ,niet mag worden overschreden. Van des namiddags 30 uur tot des voor- middags 6 uur, althans gedurende het tijdvak van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopkomst, is alle rijverkeer (ook met rjjwielen, bakfietsen en handwagens), behoudens in uiterste noodzaak, (zooals b.v. bij ernstige ziekte, ongeval of brand), verboden. In bijzondere gevallen kan hiervan vrijstelling worden verleend door den Burgemeester, indien het ééne gemeente betreft, of door den Commissaris der Koningin, indien het meerdere gemeenten betreft. 5. Eigenaren, bewoners of gebruikers van woningen en ..andere gebouwen als mede van schuren, zijn verplicht bij afwe zigheid zorg te dragen, dat de hoofd uiting komen. Het is mogelijk, dat de voe dingswaarde van het rantsoen zoo gering is. dat het vermagering van het individu ten gevolge heeft. Het is ook mogelijk, dat het lichaamsgewicht wel op peil blijft, doch dat er een tekort ontstaat aaii bepaalde onmisbare stoffen (b.v. eiwitten, mineralen of vitaminen), waardoor de gezondheid en j het weerstandsvermogen tegen ziekten in gevaar worden gebracht. En in de derde plaats doet zich de mogelijkheid voor, dat de voeding als zoodanig wel behoorlijk is, doch dat het rantsoen zoo wordt samenge steld, dat het een nadeeligen invloed heeft op het „moreel" der bevolking. Een in grijpende beperking der voorziening met bepaalde levensmiddelen kan bv. dit gevolg met zich brengen. Indien er beperkingen noodig zijn, is het van groot belang, dat het publiek weet hoe de maaltijden onder de gewijzigde om standigheden op de meest doelmatige wijze kunnen worden samengesteld. Het moet dus onder meer worden ingelicht over de voedingswaarde, welke aan de voedings middelen moet worden toegekend. Een typisch voorbeeld van het gebrek aan kennis van het publiek t.a.v. de voe I dingsleer is een van de recente Engelsche bepalingen. Terwijl in Engeland maatre gelen zijn getroffen t.a.v. de vleeschvoor- ziening, worden onder de producten die buiten de rantsoeneering vallen o.m. lever en nier genoemd, waaruit kan worden af geleid dat de vraag naar deze organen niet groot is in vergelijking met die naar diverse vleeschsoorten. Indien het publiek evenwel een juist inzicht in de voedings waarde der diverse levensmiddelen had, zouden deze organen juist tot de meest gezochte voedingsmiddelen behooren, met als gevolg daarvan eerder een doorloopend tekort dan een overschot, zoodat terwille van een billijke verdeeling ook rantsoenee ring daarvan noodzakelijk zou zijn. Wij behoeven trouwens niet over de grens te zien om andere voorbeelden te vinden, waaruit de conclusie kan worden getrok ken, dat het publiek niet steeds blijk geeft van een juist inzicht in de voedingswaarde der stoffen. In Nederland worden nog wei nig beperkingen opgelegd, doch de waar deering voor sommige voedingsmiddelen is ook hier alleen niet in verhouding tot de productie, doch evenmin in verhouding tot de beteekenis, welke deze voedingsmiddelen voor onze voeding hebben. Duidelijk komt dit aan het licht t.a.v. de onvoldoende waar deering voor melk. Het melkgebruik in Nederland bedraagt gemiddeld ongeveer een derde liter per hoofd en per dag. Zelfs indien Nederland geen zuivelland was, dan nog zou het voor afsluiters van gas en electrischen stroom steeds afgesloten zijn. 6. Particuliere sirenes, lucht- of stoom fluiten en kerk- en torenklokken mogen niet in werking worden gesteld, zonder vergunning van den Burgemeester. 7. Gedurende het tijdvak van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopkomst is het aan voetgangers verboden zich te bevinden op de voor het rijverkeer bestemde gedeelten der wegen of straten. Waar geen voetpaden zijn, mag met niet meer dan twee personen naast elkander worden geloopen, terwijl te allen tijde in de richting van voortbeweging rechts van den weg moet worden gehou den. Oversteken van den rijweg dient, ten zij anders noodzakelijk is of speciale over steekplaatsen zijn vastgesteld, te geschie den op de hoeken van kruispunten .of zij wegen, 8. Het is verboden onnoodig lawaai te maken, met uitzondering van het zoo kort mogelijk geven van waarschuwingssigna- len met motorrijtuigen en rijwielen, ter beoordeeling van het politie-personeel. 9. Alle brandbare voorwerpen behooren zooveel mogelijk van de zolders c.q. bo venste verdiepingen, te worden verwijderd. Datgene wat niet verwijderd kan worden, behoort zoo brandvrij mogelijk te worden opgesteld. Op iederen zolder c.q. bovenste verdie ping, behoort met gebruikmaking van de beschikbare middelen, brandbluschmateri- aal aanwezig te zijn B. Bij het signaal „LUCHT ALARM" gelden de volgende bepalingen 1. Zij, die zich binnenshuis bevinden, mogen zich niet op den openbaren weg be geven. 2. Een ieder begeeft zich oogenblikkelijk en langs den kortsten weg in zijn woning, (schuilplaats), of als men deze niet spoe dig kan bereiken, naar de naastbijge- legen openbare schuilplaats, voorzoover die aanwezig is. 3. Zoodra het signaal „LUCHTALARM" wordt gegeven, is alle verkeer met rij- of voertuigen (rijwielen, bakfietsen en hand wagens daaronder begrepen) verbo.dén. Een ieder, die op het einde van het sig naal „LUCHTALARM" nog geen schuil plaats heeft kunnen bereiken, behoort ter plaatse, waar hij zich dan bevindt, dek king te zoeken in afwachting van even- tueele aanwijzingen van personeel van politie- of luchtbeschermingsdienst. 4. Alle motorrijtuigen of andere rij- of voertuigen (rgwielen, bakfietsen en hand wagens daaronder begrepen) worden bij het signaal „LUCHTALARM" geplaatst: a. op wegen of straten met éénrichtings verkeer: aan de rechterzijde; b. op wegen of straten met tweerich tingsverkeer binnen de bebouwde kom: aan de zijde der even huisnummers; c. op wegen of straten buiten de be bouwde kom: aan de rechterzijde, waarbij er op moet worden gelet, dat ruimte voor het doorgaande verkeer wordt vrijgelaten. Op wegen of straten binnen de bebouw de kom, waar de even huisnummers zich niet aan één zijde bevinden, moet het plaatsen van rij- of voertuigen (rijwielen, bakfietsen en handwagens daaronder be grepen) zoo mogelijk worden vermeden. Is dit niet mogelijk, dan wordt zulk een weg of straat beschouwd als gelegen bui- Minstens 70 Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Verwoede strijd tegen de indringers. Nederlandsche grenstroepen bieden ver bitterd weerstand aan IJsel en Maas. Ondanks krachtige Duitsche aanvallen, handhaven onze troepen zich in Delfzjl. Vier Duitsche pantsertreinen z(jn buiten gevecht gesteld, waarvan één tegeljk met de spoorbrug bij Venlo, in de lucht vlooog. By luchtaanvallen op onze vliegvelden en bij landingspogingen in het binnenland, zijn tenminste 70 Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Zwakke In het binnenland gelande vijandelijke afdeelingen trachten zich te handhaven, doch worden door onze troepen met verbetenheid aangevallen. Van verschillende plaatsen wordt ge meld, dat Nederlandsche krijgsgevangenen door Duitschers als dekking worden ge bruikt. een ieder aanbeveling verdienen meer melk in het dagelijksch voedselrantsoen op te nemen. Er zijn door deskundigen al heel wat voorbeelden opgesteld voor ecu doel matige samenstelling van het rantsoen. Er zijn normen vastgesteld door de hy giënische commissie van den Volkenbond. In het tijdschrift „Voeding" vindt rnen voorbeelden van volledige gezmsmaaltijden, waarbij is uitgegaan van de voedings waarde der stoffen, aangepast aan de mogelijkheden van het oogenblik. In al deze conclusies en berekeningen treedt de aanbeveling voor het dagelijksch gebruik van melk, hetzij als drank, hetzij opge nomen in gerechten, sterk op den voor grond. ten de bebouwde kom. Het stilzetten van motorrijtuigen of andere rij- of voertuigen (rijwielen, bakfietsen en handwagens daar onder begrepen) op korteren afstand dan 8 meter van de hoeken der wegen of stra ten is verboden. Ieder plaatselijk parkeer verbod wordt geacht te zijn opgeheven. 5. Trekdieren worden uitgespannen en, indien zij niet ergens kunnen worden op gesloten, stevig vastgebonden en wel op zoodanige wijze, dat het verkeer over het voor het rijverkeer bestemde gedeelte der wegen niet wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Andere dieren worden, hetzij vastgebon den, zoodanig, dat het verkeer over het rij- en voertuigen bestemde gedeelte der wegen niet wordt belemmerd of in ge vaar gebracht, hetzij ergens opgesloten. Met uitzondering van geleide-honden voor blinden, die van een muilkorf zijn voorzien en aan een lijn worden vastge houden, is het verboden dieren in de open bare schuilplaatsen te brengen. C. Toestand „LUCHTALARM". 1. Het is verboden de plaats, waar men zich bij het signaal „LUCHTALARM" in veiligheid heeft gesteld, te verlaten vóór het signaal „LUCHTALARM GEËINDIGD" is gegeven. In bijzondere gevallen kan daar voor echter toestemming, worden verleend door politie- of luchtbeschermingsdienst functionarissen. 2. In gesloten schuilplaatsen mag niet worden gerookt, noch een vuur of eenig brandend voorwerp aanwezig zijn. Onder brandende voorwerpen zijn in dezen niet te verstaan electrische lampen en electrische verwarmingsapparaten. STRAFBEPALINGEN. Opzettelijke overtreding of niet-nakoming van de sub A, B en C vermelde voorschrif ten wordt gestraft met GEVANGENIS STRAF VAN TEN HOOGSTE VIER JA REN OF GELDBOETE VAN TEN HOOG STE TWEEDUIZEND GULDEN. Hij, aan wiens schuld te wijten is, dat deze voorschriften worden overtreden of niet nagekomen, wordt gestraft met GEVAN GENISSTRAF VAN TEN HOOGSTE TWEE JAAR OF GELDBOETE VAN TEN HOOGSTE DUIZEND GULDEN. De ambtenaren van rijks- en gemeente politie, naar wier oordeel opzettelijke over treding of niet-nakoming van deze voor schriften plaats vindt of plaats heeft ge- vbnden, zijn bevoegd na aanmaning en op kosten van den overtreder de noodige maat regelen te treffen of te doen treffen. Zij zijn in dat geval bevoegd zoo noodig te allen tijde een woning tegen den wil van den bewoner te betreden. WAT WENSCHELIJK IS. Maakt voorts algemeen bekend, dat het volgende wenschelijk moet worden geacht 1. In iedere woning, werkplaats, kantoor of althans daar direct in de nabijheid op het eigen erf, behoort met gebruikmaking der beschikbare middelen een schuilgele- genheid te worden ingericht voor de aldaar vertoevende personen. Deze schuilgelegen- heid moet bescherming bieden tegen scherfgevaar of neerstortende gedeelten van muren en zolders. 2. Tenzij een ieder is voorzien van een deugdelijk gasmasker, behoort, hetzij deze schuilgelegenheid, hetzij de ruimte, waar zij zich bevindt, gasdicht te kunnen wor den afgesloten. Geenerlei aansprakelijkheid wordt aan vaard voor schade, welke uit de vermelde voorschriften kan voortvloeien. Tegen inzending van slechts 2 Quaker af U-O mannetjesplus 10 ct. aan postzegelskrijgt U deze verrassing, zoolang de voorraad strekt, franco toegezonden. Knipt de mannetjes uit de origineele groote Quaker, H-O of Kvoix pakken en zendt ze met 2 postzegels van 5 cent in ge sloten couvert ah brief vol do/ - gefrankeerd' met ure adres aan Quaker, afd. 35Postbus 905, Rotterdam. Voor 2 collecties .mannetjes en 20 cent aan postzegels. Aan één ut'.res tcorden niet meer dan 2 collecties gezonden. VAN KLEINE VERANDERINGEN EN GROOTE VERBETERINGEN. Levensmiddelen met bijzondere voedingswaarde. Het is een verheugend feit, dat in steeds breeder kring het besef doordringt, dat onze voeding kan worden verbeterd, en vooral dat reeds velen weten waó.r de schoen wringt. Maar daarmede hebben we de gewenschte verbetering nog allerminst bereikt; ook op het gebied van de voeding is er tusschen weten en doen, een zéér groote afstand. De weerstanden, die overwonnen moeten worden, zyn van drieërlei aard, te weten: de voedingsgewoonten, de kosten aan ver betering verbonden, en de smaak. Bij een zuiver verstandelijke redeneering zouden we er gemakkelijk komen. Immers, een voor een goed gezondheid onmisbare juiste voeding is voor ieder van zoo groote beteekenis, dat men er minder goede ge woonten voor opzij moet kunnen zetten en er de noodige uitgaven voor moet willen doen. Zelfs kan er een financiëel voordeel uit voortvloeien; een gezond lichaam dat grooter weerstand biedt tegen ziekten zal immers een besparing beteekenen op dok tersrekeningen en eventueel op kosten van verpleging! Hier is volledig van toepassing het gezegde: „Wat ge niet koopt, betaalt ge tóch". Waar het de bevordering van goede voeding betreft, is deze wijsheid niet van belang ontbloot. Het doen en laten van den mensch wordt evenwel niet uitsluitend door het verstand bepaald; het verstand is slechts één der factoren, en niet eens de voornaamste. We moeten wel degelijk met de bovenge noemde weerstanden rekening houden. Alle idealen van voedingsdeskundigen stuiten op een ervan; soms zelfs op alle drie- Pas als we ze afzonderlijk voor oogen houden, kan verbetering met succes worden nagestreefd. Deskundigen die voor verbetering der hedendaagsche voeding ijveren, vragen de bijzondere aandacht van de huisvrouw voor de voedingswaarde en een beter gebruik van: 1. melk; 2. bruinbrood in plaats van witbrood; 3. groenten; 4. fruit; 5. aardappels in de schil gekookt; 6. kaas. Wie erva. houdt melk te dringen, zal by een dagelijksch gebruik van een halve liter, geen ingrijpende verandering in zijn voedingsgewoonten zien. Ook bij het ge bruik van melk in spijzen zijn er zooveel mogelijkheden, dat er zich ook hier geen moeilijkheden behoeven voor te doen. In het bijzonder mag hierbij gewezen worden op de mogelijkheid om vrijwel alle soepen en stamppotten aan smaak en voedings waarde te doen winnen, door ze met melk te bereiden. Bij bruinbrood zou de smaak eenig beletsel kunnen zijn; het feit dat velen blijkbaar nog niet voldoende beseffen, welk een ernstige fout tegen de voeding wordt begaan door in hoofdzaak witbrood te eten, zal wel mede de oorzaak zijn, dat er in ons land tweemaal zooveel witbrood wordt gegeten als roggebrood en bruin- brood tezamen. Om door groenten en fruit het menu te verbeteren moet meer gebruikt worden, hetgeen als een ingrijpende verandering in de voeding zou kunnen worden gevoeld; hieraan verbonden bezwaren worden even wel verre overtroffen door de hieraan voor de gezondheid verbonden bijzondere voor- deelen. Aan het kostenbezwaar zal kunnen worden tegemoet gekomen door de produc ten het meest te waardeeren en ook te ge bruiken, wanneer de aanvoer op de markt voldoende groot is en de prijzen daardoor gunstig beïnvloed worden. Toeneming van het aardappelgebruik, welke in de schil gekook zéér aan voedings waarde winnen, brengt geen overwegende extra kosten mee, doch kan als een inbreuk op onze voedingsgewoonten worden ge voeld. Verbetering van het kaasverbruik behoort voor de meeste gezinnen tot de kleine middelen behalve daar waar de z.g. kaasgerechten zijn ingeburgerd. Ook ver hooging van het gebruik van eieren zal wel steeds tot de kleine middelen blijven behooren. Wanneer we zoo het lijstje overzien, dan blijkt dat de belangrijkste punten niet de moeilijkste zijn. Indien in ons land aan deze punten terdege aandacht zou worden geschonken, zouden we mogen zeggen, dat we van den weg naar verbetering der voe ding reeds een groot deel hebben afge legd. Dit is toch waarlijk geen bereikbaar ideaal; de lukraakvoeding al dan geleide lijk het veld moeten ruimen voor de doel bewuste voedselkeuze en voedselbereiding. Ter afwisseling van de overbekende griesmeelpudding met bessensap en cho colade pudding met vanille saus kunnen wij u aanbevelen onderstaande chocolade- griesmeelvla eens te probeeren. Wie niet gauw tevreden is, kan er ge malen nootjes in verwerken en ook ter garneering wat noten gebruiken. Wil men de vla nog fijner maken, dan kan men er wat geslagen room opspuiten. En nu het recept: 1 liter melk; 30 gram cacao (4 afgestre: i eetlepes); 80 suiker (6 50 griesmeel (ruim 3 afgestreken eetlepels). Roer cacao en suiker door elkaar en meng ze aan met een deel van de melk. Breng de rest van de melk aan de kook en giet er het cacaopapje in. Strooi er daarna het griesmeel in en laat de massa enkele minuten doorkoken tot ze gebonden er het griesmeel gaar is. Doe de massa., nadat ze eenigszins af gekoeld is, in een vlaschaal. Doet Uw kinderen er een groot plezier mee! Tienduizenden hebben reeds geprofiteerd van Quaker's post zegel-verrassing. De voorraad van de eerste serie is uitgeput. Door de groote belangstelling hebben wij echter besloten ten gerieve van onze afnemers een geheel nieuwe serie samen te stellen. De nieuwe serie, eveneens be staande uit 55 postzegels, is even mooi en goed gesorteerd als de eerste. Maak uw kinderen er blij mee! Winkelwaarde ruim 60 cents. Want H-O en Qnaker zijn rijk, aan Vitamine B„ het edele ele» ment van gezonde voeding. Da. gelijks moet het lichaam Vitamfr ne B, krijgen, want het kan en geen voorraad van maken. H-O en Qnaker zijn bovendien rijk aan eiwit voor stevige spieren en Weefsels; rijk aan belangrijke minerale stoffen, ijzer en phospho. rus, voor krachtig bloed; kracht- voedsel, dat niet dik, maar sterk ent onvermoeibaar maakt. Bij het ontbijt, of als nagerecht, altijd smaakt H-O of Qnaker even heerlijk. Dit tien keer geroosterd havermout wordt, volgens een speciaal procédé, ge maakt van de beste zongerijpte haver ter wereld. Dat is de reden, dat alleen bij H-O en Quaker de volle voe dingswaarde en de heerlijke smaak voor U behouden blijven. NEER LANDS POPULAIRE, ZUINIGE ONTBIJT!

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 3