STADSNIEUWS NOOTJES Korte vergadering van de Tweede Kamer. Vlissingen De Mere Amerikaan! Rechtszaken. Predikbeurten De burgemeester van Amsterdam brengt ter openbare kennis, dat alle openbare ver makelijkheden des avonds tot nader order zijn afgelast. Gisteravond is de uitwisselingstentoon stelling „Belgische kunst van heden", in het rijksmuseum onder groote belangstel ling en in tegenwoordigheid van den Bel gischen minister voor schoone kunsten Soudan, door onzen minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, Z. Exc. G. Bolkestein, officieel geopend. S» O Bij Gouvernementsbesluit van 9 Mei is bepaald, dat de uitoefening van het ver- gaderrecht door de N.S.B. is onderworpen aan de beperkingen, bedoeld in artikel 8a van de verordening betreffende vereeni- ging en vergadering. Tevens is het noodig geacht een verbod voor ambtenaren, inclusief militairen, om lid van de N.S.B. te zijn, uit te vaardigen. In het memorandum biedt de Duitsche regeering België aan zijn onafhankelijk heid te behouden en zijn nationale en kolo niale grondgebied te garandeeren, als mede de Belgische dynastie te handhaven, indien België doortocht verleent aan de Duitsche troepen. Duitsche parachute-troepen. De B.B.C. kondigt aan, dat volgens in lichtingen uit België, Duitsche parachute troepen gedaald zijn in Nijvel en Leuven. Britsche en Fransche troepen naar België. Te Brussel is medegedeeld, dat Britsche en Fransche troepen in antwoord op het Belgische beroep zijn vertrokken. Na het door den Belgischen ambassadeur gedane beroep hebben de Fransche militai re autoriteiten direct den opmarsch gelast van het leger, dat bestemd was hulp te bieden aan België. Koning Leopold aan het hoofd van zijn troepen. Naar de Britsche omroep verneemt, heeft Koning Leopold het opperbevel op zich genomen van de Belgische strijd krachten. Het station van Jemelle gebombardeerd. Het spoorwegstation Jemelle in de Bel gische provincie Luxemburg, op 40 KM. ten zuidoosten van Namen, is door vijan delijke vliegtuigen verwoest. Het station staat in brand. Vanmiddag bijeenkomst van Belgisch parlement. c. Met het oog op de gebeurtenissen is de Kamer tegen vanmiddag tegen twee uur en de Senaat tegen drie uur bijeengeroe pen. In een speciaal communiqué worden alle burgemeesters uitgenoodigd in de centra hulpposten in te richten voor eventueele gewonden. PAVILJOEN WANDELPIER De Tweede Kamer is hedenmiddag te één uur slechts enkele minuten in vergadering bijeen geweest, tijdens welke samenkomst alleen de voorzitter, mr. J. R. H. van Schaik, enkele woorden heeft gesproken. Ministers waren niet aanwezig en een groot aantal leden was er evenmin; Het viel op, dat alle nationaal-socialistische en communistische leden ontbraken. De gereserveerde en de publieke tribune waren ledig, alleen de journalisten waren op de perstribune op hun post. Slechts de voorzitter, de griffier en de kamerbewaar der droegen de gebruikelijke zwarte klee ding. Presies te één uur nam de voorzitter, terwijl allen zich van hun zetels verhieven, het woord. Spreker zei „Geachte medeleden f Wij staan voor de afschuwelijke werke lijkheid van den oorlog. Nederland, alom bekend als vredelieven- den en den vrede bevorderende natie, is desondanks met meedoogenloos geweld overvallen. Wij, vertegenwoordigers van het volk, protesteeren uit het diepst van ons hart en met de meeste felheid tegen de gruweldaad aan ons land en zijn inwoners bedreven. Leger en vloot zullen echter in onver schrokken moed en in edele zelfopoffering den vijand met de wapenen weten te weer staan. In een roemvol verleden zullen wij de kracht vinden, onze onafhankelijkheid te gen den overweldiger te verdedigen. Onze bevolking zal in waardigheid en kalmte, maar tevens in fierheid haren plicht vervullen. In deze ure van nood en gevaar scharen wij ons eensgezind en vol vertrouwen om onze geliefde Vorstin en bidden wij Hare Majesteits regeering kracht en sterkte toe. God sta ons bij in deze beproeving en spare ons dierbare vaderland". Hierna deelde de voorzitter mede, dat in verband met de omstandigheden geen be raadslagingen zouden worden gehouden. Te 1.02 uur werd de vergadering voor onbepaalden tijd verdaagd. DUrrSCHERS MOETEN BINNENSHUIS BLIJVEN Verordening van den opperbevelhebber van land- en zeemacht. Art. 1. Het is aan de hier te lande wonende of verblijvende Duitschers of vreemdelin gen van Duitschen oorsprong verboden zich buitenshuis te begeven. Art. 2. Personen van wie wordt vermoed dat zij het vorengenoemde verbod overtreden, stel len zich aan ernstig lijfsgevaar bloot. Zij moeten onverwijld naar den dichtstbijzijn- den militairen post of naar eeri bureau van politie worden overgebracht én aldaar in bewaring worden gehóuden, in afwijking van een nadere beslissing van de militaire autoriteiten. Art. 3. Deze verordening wordt afgekondigd door middel van de radio en treedt onmid dellijk in werking. Een woord van den Burgemeester. Namens den Burgemeester van Vlissin gen manen wij de burgers aan, rustig te blijven en niet in groepen op straat te blij ven staan. Mochten vliegtuigen zich boven de stad bevinden, dan wordt aangeraden dekking te zoeken. Rust en vertrouwen. Een kleine tocht door de stad heeft ons hedenochtend blij gestemd voor zoover hiervan onder de huidige omstandigheden sprake mag en kan zijn. Natuurlijk is iedereen onder den indruk van het onzegbaar vreeselijke dat ons land wordt opgelegd. Maar in het openbaar geeft de bevolking van angst of onzeker heid geen enkel blijk. Integendeel. De ar beid gaat zijn gewonen gang. De meeste ingezetenen, voor zoover zij niet op het werk zijn, blijven thuis en houden daar ook hun kinderen, aangezien de scholen geslo ten zijn. Melkboer en groentenboer bedie nen hun klanten zooals gebruikelijk. En dat is maar goed ook. Want het gewone leven moet zijn gang gaan. Ook dat is een landsbelang. Want Nederland wordt niet alleen verdedigd met de wapens, maar ook met de toewijding en het vertrouwen waarmede wij ons allen achter onze regee ring scharen. In dit bange uur moeten alle kleine ge schillen worden vergeten. Wij zijn Neder landers en ons land is in gevaar. Dit, en dit alléén, mag de drijfveer van al onze handelingen zijn tot het oogenblik dat de vrede weerkeert in het geteisterde Europa. Wij allen dragen verantwoordelijkheid. Niet alleen de Overheid, niet alleen onze weermacht. Ook U; en ik. Wij kunnen on ze omgeving beïnvloeden door ons voor beeld. Wees rustig en vertrouw op hetgeen leger en regeering doen. Dan zullen wij op onze beurt anderen moed schenken en op onze wijze bijdragen aan hetgeen het landsbelang thans eischt. opent zijn EERSTE LUSTRUM De beide Vlissingsche ziekenhuizen nemen maatregelen. In verband met den nieuw geschapen toestand zijn in beide ziekenhuizen maat regelen genomen teneinde eventueele oor logsgewonden te kunnen verplegen. Het aantal bedden is belangrijk uitge breid, terwijl de minder ernstige zieken naar huis zijn vervoerd en een aantal pen- sionnairs elders is ondergebracht. Boven dien werden voor de medische verzorging en verpleging buitengewone maatregelen getroffen. HUIB LACOR NAAR INDIK. Een verlies voor de Zeeuwsche athletiek-sport. De bekende Zeeuwsche athleet Huib Lacor gaat binnen enkele dagen ons land verlaten, in de verwachting in Ned.-Indië carrière te maken. Lacor zal namelijk een opleiding gaan volgen bij den militairen vliegdienst in Indië, hetgeen een afwezigheid van mins tens 8 jaar zal eischen, zoodat wij dezen athleet wel niet meer op de Zeeuwsche sportvelden in actie zullen zien. Ongetwijfeld verliest de Zeeuwsche ath letiek-sport in het algemeen en de V.S.V. „Marathon" te Vlissingen in het bijzonder, met dit vertrek een van haar beste krach ten en bovenal een algemeen bemind sportkameraad. Niet alleen in Zeeland, doch ook op vele wedstrijden in andere deelen van ons land, heeft Lacor lauweren geoogst. Zoo behaalde hij o.a. het kampi oenschap van Nederland in de B.-klasse. Wegens zijn militairen dienstplicht was hij den laatsten tijd vaak verhinderd in wed strijden uit te komen, doch hij zorgde, door zijn aanstelling als sportleider bij zijn detachement, voor de lichamelijke oefening onder de militairen. Zijn vertrek naar Indië wil echter niet zeggen dat Lacon de athletieksport vaar wel zegt; integendêel, het ligt in zijn be doeling te Bandoeng, waar hij geplaatst zal worden, zijn sp.ort weer intensief te gaan beoefenen. Reeds eerder was Lacor in Indië en het klimaat bevalt hem daar uitstekend. Hij heeft het vaste plan, te trachten de In dische records op de 3 en 5 K.m, welke volgens hem niet scherp staan, te ver beteren. Ongetwijfeld zullen wij t.z.t. dus nog wel iets van hem hooren. DE SCHOLEN GESLOTEN. Laat de kinderen thuis bleven. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst deelde vanmorgen in opdracht van het militaire gezag, mede, dat alle scholen vandaag gesloten bleven. Den ouders wordt dringend aangeraden hun kinderen'niet op straat te laten verblijven. „IK BEN ZEVENTIEN JAAR". Uitvoering voor den Kunstkring ,,Het Schouwspel". Het Nederlandsch Tooneel heeft gister avond in het Concertgebouw voor den Kunstkring Het Schouwspel een geslaagde voorstelling gegeven van bovengenoemd tooneelspel van Paul Vandenberghe, in de vertaling van Ferd. Sterneberg. Het stuk heeft de moeilijkheden tot on derwerp die eigen zijn aan den puberteits- leeftijd, de jaren waarin het meisje tot vrouw, de jongen tot man rijpt. Het heeft Bob Darcourt als centrale figuur en Guus Oster is er over het algemeen wel in ge slaagd zijn, om vele redenen zeer zware, rol op alleszins aanvaardbare wijze over het voetlicht te brengen. Rond deze figuur van den 17-jarigen jon gen die worstelt met de vele problemen van zijn leeftijd, scharen zich: zijn moeder Suzanne (Corrie Korevaar, die vooral in het laatste bedrijf van fijne trekjes deed genieten); hun gemeenschappelijke vriend, de schrijver Maurice Fleurville (goed ver tolkt door Jaap v. d. Poll). Verder verdient in de kleinere rollen het zuiver aangevoelde spel van Lena Kley als de oude dame, vermelding en dat van Wim Sonneveld die als René Chaury, den vriend op 11 MEI 's avonds 8 uur rmet Het badbedrijf opent morgen niet. De opening van het badbedrijf en het strandstoelenterrein, die op Zaterdag a.s. was vastgesteld, is tot nader order uitge steld. van Bob, zijn uiterlijk niet mee heeft, maar goed speelt. En niet te vergeten Louis de Bree, die de regie voerde en zich zelf te vreden stelde met de vrij bescheiden rol van den knorrigen oom Victor die het echter toch nog zoo kwaad niet meent. Het is geen geringe taak die de schrijver zich heeft gesteld. Dat hij ons niet in alle onderdeelen kan bevredigen in de wijze waarop hij de oplossing van enkele vragen ten tooneele heeft gebracht, kan dan ook geen verwondering baren; en dan denken wij bijvoorbeeld aan het slot. Maar dat is een kwestie van waardeering. Gezien de moeilijkheden die de behandeling van deze stof met zich brengt, is de schrijver er zeker in geslaagd vele teere onderwerpen kiesch onder woorden te brengen. En den leden van Het Nederlandsch Tooneel is het gelukt, die woorden leven en gestalte te geven; hetgeen een niet geringe prestatie is. In de beide eerste bedrijven bleef men nog wat te zeer aan den buitenkant der dingen; werd de moeilijke tekst niet altijd voldoende doorleefd gespeeld. Maar dit werd later beter en in het derde en laatste bedrijf viel menig fijn trekje op te merken. De bijval uit het publiek was dan ook alleszins verdiend. J. Zij die kwamen en gingen. Gedurende de 2e helft van April 1940 hebben zich in deze gemeente Gevestigd J. Ouwerkerk, zonder, Slijkstraat 10, van Rotterdam. J. Hubregtsen, sergt. mont., Coosje Bus- kenstraat 38, van Den Helder. W. Loomans, kantoorbediende, Anjelie renlaan 93, van Middelburg. A. Koppel, stoker le kl., Kleine Kerk straat 1, van Den Helder. C. SchimmelGroen, zonder, Singel 84, van Zaandam. J. F. Raven, werktuigk., Coosje Busken- straat 5a, van Rotterdam. N. M. Corveleijn, gasfitter, B. Ewout- straat 2, van Eindhoven. J. C. Mennes, metaalvormer, Hurgronje- straat 8, van Bergen op Zoom. P. Rombaut, timmerman, Glacisstraat 82, van St. Jansteen. Th. Kik, schippersknecht, Noordstraat 36, van Bruinisse. B. v. d. Leest, schilder, Kasteelstraat 67, van Groningen. M. G. Jansen, gereedschapmaker, Cruijs- laan 5, van Nijmegen. J. C. van Liere, smid, Boulevard de Ruy- ter 36, van Oud-Vossemeer. J. Monnier, machinist, Kanaalstraat 84, van Haarlem. A. de Keizer, electr.-techm, Coosje Bus- kenstraat 54, van Rotterdam. J. L. M. Midden, stuurman, Boulevard de Ruyter 46, van Breda. M. J. Schipper, stationschef, Stationsplein 1, van Steenwijk. J. Smoor, schilder, Steenenbeer 17, van Waterlandkerkje. J. C. Beugelink, off. v. administratie, Bad huisstraat 131, van Den Helder, terwijl in dezelfde periode Vertrokken: J. Dahrs, bankwerker, H.M. Wachtschip, naar Nijmegen. C. v. d. Heijden, bankwerker, Bellamy- park 1, naar Waalwijk. H. D. Wagenaar, matroos K.M., Coosje Buskenstraat 32, naar Den Helder. G. TheeuwisSiereveld, zonder, Kolve- nïerstraat 25, naar Koudekerke. E. Driegen, bankwerker, Groote Markt 21, naar O. en W. Souburg. G. H. Oosthoek, bankwerker, Walstraat 11, naar Rotterdam. J. A. Rauws, luit. ter zee, Badhuisstraat 131, naar Den Helder. J. A. Backer, electro-monteur, Nieuwen- dijk 43, naar Leiden. A. Willems, marinier le klasse, Slijk straat 2, naar Rotterdam. J. v. Nieuwenhuijzen, monteur, Hobein- straat 44, naar Kruiningen. H. Drenth, bankwerker, Palingstraat 6, naar Winschoten. P. Driessen, matroos le kl., Palingstraat 2, naar Den Helder. D. J. Vromans, machinist, Badhuisstraat 44, naar Den Haag. B. J. de Grouw, smid, Walstraat 89, naar Hedel. P. F. C. v. Gorp, bankwerker, Lepelstraat 10, naar Goirle. E. J. Steenbergen, bankwerker, Coosje Buskenstraat 4, naar Hengelo. K. de Nooijer, werkman, Breewaterstraat 35, naar Arnemuiden. J. A. Jonasse, zonder, Clijverstraat 45, naar Den Haag. M. Verhage, werkman, Lange Zelke 50, naar Middelburg. Een goede raad aan de burgerbevolking. VAN MILITAIRE ZIJDE. Men meldt ons van militaire zijde De oorlog woedt thans binnen onze gren zen. Ieder dient daarom in al zijn gedra gingen te toonen, dat hij ten volle door drongen is van den gruwelijken ernst van den nieuwen toestand. Elke verplaatsing van personen, die niet strikt noodzakelijk is, of niet door de auto riteiten wordt bevolen, moet vermeden worden. Tracht niet u naar verwanten of vrienden, die elders vertoeven, te begeven. Blijft zooveel mogelijk in huis, en verlaat u op de door de overheid voor uw veiligheid getroffen voorzieningen. Bedwing uw nieuwsgierigheid als het ooit in uw woonplaats tot een intocht van den vgand mocht komen, dit is in het be lang van uw eigen veiligheid. Vertrouw er echter op, dat de Neder- landsche weermacht in staat zal zijn u te behoeden. BRANDBOMMEN GEVALLEN. Omstreeks 2 uur verscheen een Duitsch vliegtuig boven de stad, wélk toestel een aantal brandbommen uitwierp. Vele van deze bommen kwamen terecht in het kanaal, ter hoogte van de fabrieksterreinen van „De Schelde" aan het Eiland. Ter hoogte van de Joost de Moorstraat en omgeving brachten deze bommen veel schrik teweeg, daar een drietal huizen werd getroffen, n.l. één in de Evertsenstraat, bij bejaarde menschen, en twee in de Bankert- straat. Ook in de straten viel een aantal van deze gevaarlgkè projectielen, terwijl eveneens het fabrieksterrein van „De Schel de" werd getroffen. Het begin van brand op het fabriekster rein was spoedig met eigen middelen ge- bluscht. De brandweer was spoedig met een motorspuit ter plaatse en wist in de huizen, het ontstane begin van brand te blusschen. De bewoners van dit stadsdeel wisten, door zand en aarde op de in de straten ge vallen bommen te werpen, deze te blusschen. Gelukkig werd niemand getroffen. Wij willen in dit verband er nog eens na drukkelijk de aandacht op vestigen, dat men brandbommen niet kan blusschen met water, doch uitsluitend met zand of aarde. Laat ieder dus zorgen een voldoende hoe veelheid zand bij de hand te hebben. Kantongerecht Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding van de motor- en rjj wiel wet en/of het motor- en rijwielreglement en/of andere verkeersverordeningenC. A., 's-Heer Arendskerke 1 b. s. 1 d. h.; J. de V. te 's-Heerenhoek 0.50 b. s. ld. h.; M. A. J. R. te Vlissingen 2 b. s. 1 d. h.; L J. te Oost- en West-Souburg 1 b. s. 1 d. h. W. de R. te Vlissingen 1 b. s, 1 d. h.; C. de S. te Koudekerke 3 b. s* 2 d.h. G. G. te Middelburg 1 b s. 1 d. h.; 'J. A. K. te Middelburg 0.50 b. s. 1 d.h. D. v. d. H. te Vlissingen 2 b. s, 2 d. h.; F J. L. te Vlissinge-i 2 b. s. 2 d. h.; J. M. te Koudekerke 1 b. s. 1 d. h. P. L. N. te Middelburg 1 b. s. 1 d. h.A. V. R. te Oost- en West-Souburg 1 b. s. 1 d.h.; W. v. d. K. te Goes 1 b. s. 1 d. h.; J.*R. te Koudekerke 5 b. s. 3 d.h.P. B. R. te Schore 1 b s. 1 d. h.; J. M. B. te Goes 1 b. s. 1 d. h.; A. G. te Kruiningen 1 b. s. 1 d. h.M. J. te Krabbendijke 1 b. Er was eens een looier In Lópifc „Roode Ster Tabak", riep hij «Die koop ik^ Dit voortreff'lijke merk Rook ik onder m'n werk Als ik honderd word nóg en dat hoop Cc". s. 1 d.h.L. T. te Ellewoutsdijk 3 b. s, 2 d.h.W. L. te Zoutelande 5 b. s. 3 d. h.; W. P. J. te Middelburg 5 b. s. 3 d.h.; P. A. M. te Domburg 7.50 b. s. 5 d. h.; L J. te Serooskerke, vrijspraak; A. v. d. G. te Driewegen 3 b. s. 2 d.h. J. V. te Kortgene, teruggave aan zijn ouders zon der toepassing van straf; J. S. te Kruinin gen 2 b. s. 2 d.h.; P. K. te Koudekerke 1 b. s. 1 d.h. P. v. W. te Goes 1 b. s, 1 d.h.; J. C. v. G. te Hansweert 1 b. s. 1 d. h.; A. S. te Middelburg, teruggave aan zijn ouders zonder toepassing van straf; A. H. v. S. te Middelburg, teruggave aan zijn ouders zonder toepassing van straf; J. M. V. te Middelburg, teruggave aan zijn ouders zonder toepassing van straf; J. G. te Middelburg 2 b. s. 2 d. h.; P. O. te Serooskerke 2 b. s. 2 d.h. C. W. te Oost- en West-Souburg 1 b. s. X d. h.; J. N. te 's-Heer Arendskerke 1 b. s. 1 d. h. J. P. v. d. B. te Vlissingen 3 b. en 2 b. s. 2 d. h. voor iedere boete; W. A. de J. te Biervliet 1 b. s. 1 d. h. W. C. O. te Arnemuiden 1 b. s. d.h.; M. v. L. te Middelburg 1 b. s. 1 d.h.C. v. d. H. te Koudekerke 1 b. s. 1 week tucht school; P. V. te 's Heer Arendskerke 3 b. s. 1 d.h. Zich in kenlgken staat van dronken schap op den openbaren weg bevinden: p. J. A. V. te Middelburg 15 b. s. 10 d,h, In eenige gemeende zonder vergunning van B. en W. waren, andere dan gedrukte stukken aan de huizen te koop aanbieden: W. C. de W. te Goes 1 b. s. 1 d. h. F. V. te Goes 1 b. s. 1 d.h.; W. W. te Mid delburg 2 b. s. 2 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zfin loopen over eens anders grond: A. de K. te Goes 1 b. s. 1 d.h.; M. P. te Goes /lb s. 1 d. h. Straatschenderij S. M. te Aagtekerke, vrijspraak; S. B. te Domburg> vrijspraak; S. W. te Domburg, vrijspraak! Eieren van wild zoeken: R. K. te Melis- kerke, berisping. Niet zorgen dat op den openbaren weg geplaatste balken behoorlijk waren verlicht en van de gebruikelijke kenteekenen voor zien, L. M. te Domburg 3 b. s. 2 d. h. In de gemeente Arnemuiden handelen in strijd met de bepalingen der bouwverorde ning der gemeente Arnemuiden: A. L. te Arnemuiden 10 b. s. 5 d. h. Zijn hond die wild of schadelijk gedierte zocht in een jachtveld waar hij, eigenaar der hond, niet bevoegd was, den hond niet terugroepen of ophalen: L. T. te Baarland, berisping. Op zijn erf iepenhout met een groóter doorsnede van 7 cm. ongeschorst laten staan: P. de D. te Kortgene 5 b. s. 5 d.h. Straatschendelarij. A, C. te Oost- en West Souburg 3. b. s. 3 d. h. con sua ORQUESTRA ARGENTINA 't Kleinste „Kleintje" in de krant, Brengt U geld in iedere hand Tot 5 regels 50 cenl Iedere regel meer 10 ct. Derde plaatsing gratis. ZONDAG 12 MEI 1940. (L'ersto Pinksterdag.) BRESKENS. Ned. Herv. kerk. 9.30 uur-: Ds. GOUDZWAARD. 5.30 uur Ds. GOUDZWAARD. GROEDE. S.30 uur Ds. G. J. DERKSEN. NIEXJWVLIET. 10 uur Ds. G. J. DERKSEN. SCHOONDIJKE. Ned. Herv. Rerk. 9.30 uur Ds. J. A. SWART. Gereformeerde Kerb. 9.30 uur Cand. DE RUITER van Axel 2 uur Cand. DE RUITER. HOOFDPLAAT. 9.30 uur Ds. M. R. PLIESTER. AARDENBURG. Doopsgezinde Gemeente. 10 uur Ds. A. MULDER. MAANDAG 13 MEI 1940. (Tweede Pinksterdag). GROEDE. 9.30 uur Ds. M. R. PLIESTER. HOOFDPLAAT. 9.30 uur Ds. G. J. DERKSEN.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 2