Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Veelzeggende dooi Weinig nieuws van het Noorsche strijdtooneel. Verloven ingetrokken. Strenge controle op vreemdelingen. Nog steeds gevechten in China. Noorwegen had geen j Dit nummer bestaat uit 2 bladen Duitschen inval verwacht. Fransche en Poolsche torpedojager gezonken §cl>cttrlc«»»s8c« unn dew clog De 21 geïnterneerden. Zweden wil neutraal blijven. De briefwisseling tusschen Hitier en Koning Gustaaf VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 107 DINSDAG 7 MEI 1940 ADonnementsprgs:" 17 ct. pei week ol 2.2U pei kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitemand neme men eeD aboimement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: van 1—5 regels 11.25, tedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma F.VAN DL VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lonen). Giro No. 66287 Eigen kantoren tBreskens,Dorpsstraat,TeL21 Oost- en West-Souburg. Kanaalstraat 45. Tel. 3! AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" koet commentaar. het lot van zweden op het spel. Elders in ons blad vindt men een klein berichthet ijs in de Bothnische^, Golf is in beweging gekomen. Men zou geneigdzijn, hier over heen te lezen, ware het niet, dat deze woorden herinneringen in ons oproepen. Herinne ringen, die nauw verband houden met de tragische gebeurtenissen die zich thans in de Noordsche landen afspelen. Het in den oorlog betrekken van Noorwegen (waar voor Denemarken ten deele als „spring plank" moest dienen) vond immers zijn voornaamste oorzaak in het kostbare Zweedsche ijzererts, dat 's winters via de Noorsche haven Narvik pleegt te worden vervoerd. Via Narvik, omdat 's winters de Bothnische Golf dicht vriest, zoodat het transport langs den naasten weg niet mo gelijk is. De geallieerden verzamelen thans hun strijdkrachten in Noord-Noorwegen en speciaal in de omgeving van Narvik. Aan het bezit van die, den laatsten tijd tallooze malen genoemde,haven is hun veel gelegen om redenen die'wij, na het bovenstaande, niet behoeven uiteen te zetten. Zoolang het kostbare Zweedsche erts dat voor de oorlogsindustrie onmisbaar is, via Narvik wordt vervoerd, spreekt het van zelf dat deze stad van groote beteekenis is wie haar bezit, heeft tevens een groo- ten voorsprong op den tegenstander mits hij ook hét verdere transport mogelijk kan 'maken. Intusschen is de natuur een element dat rale oorlogvoerende partijen de laatste ja ren tot hun schade wel eens te zeer hebben verwaarloosd. Staat dit ook thans in Scan dinavië te gebeuren Het begint er op te lijken. De beteekenis van Narvik vermindert o.i. nl. in dezelfde mate waarin het ijs in de Bothnische Golf smeltBinnen enkele we ken zal de scheepvaart daar weer mogelijk worden. Dat beteekent tevens, dat het Zweedsche erts niet langer via Narvik wordt vervoerd, maar in de Zweedsche ha ven Lulea aan boord wordt gebracht om, via de Bothnische Golf, te worden ver scheept naar de afnemers, waaronder Duitschland 9 Dit kan de heele situatie ingrijpend wij zigen. En het roept nieuwe gevaren op voor de zelfstandigheid van Zweden Natuurlijk blijft Narvik van belang. Men kan van daar uit immers vrij gemakkelijk Lulea bereiken en daarmede invloed oefe nen op hetgeen met het erts gaat gebeuren. Dit beteekent echter onvermijdelijk, dat Zweden in het gedrang komt en slechts de houding van Rusland zal het oogenblik Waarop dit een feit wordt, kunnen uitstel len, maar naar onze meening niet verhin deren. Rusland schijnt Duitschland namelijk kort geleden hebben doen verstaan, dat het een overweldiging van Zweden als een on vriendelijke daad zou beschouwen. En het feit, dat Rusland na het „vredesverdrag" met Finland de b: schikking heeft gekregen over Hangö, beteekent dat de Sovjets vrij gemakkelijk invloed kunnen oefenen op de scheepvaart door de Bothnische Golf. Bo vendien is Rusland thans bezig met het aanleggen van nieuwe versterkingen in het om dezelfde redenen belangrijke Estland, terwijl de pas voltooide Kandalaksja Kemijarvi spoorweg door Finland de moge lijkheid biedt, snel Russisch krijgsmateriaal naar het Noorden, van de Bothnische Golf over te brengen. Wie zich de moeite getroost, dit alles even op de kaart na te gaan, zal bemerken, dat Rusland troeven in handen heeft, waar mede de andere spelers geducht rekening moeten houden. Ongetwijfeld zal Rusland de partij die zich van de Russische mede werking of afzijdigheid wil verzekeren, een hoogen prijs laten betalen. De politieke situatie wordt dus hoe lan ger hoe ingewikkelder. En het ziet er zeker niet naar uit, dat het einde van den oorlog spoedig verwacht mag worden. Arme ver dwaasde wereld, waarin menschen elkaar zóó onmenschelijk kunnen behandelen Van „Ergens in Noorwegen" wordt ge meld De Noorsche troepen houden nog stand in het woeste Gul-dal tusschen Roeros en Stoeren, aldus het Noorsche te- tegraafagentschap. Zij hebben stellingen in de bergen inge nomen. Een detachement van ongeveer 250 Duitschers is Maandag door Roeros getrok ken op weg naar het Guldal. Gemeld wordt dat de Duitschers vele Noorsche burgers gearresteerd hebben, be werende, dat zij de Noorsche troepen heb ben bijgestaan. De Noorsche troepen te Tryssil, ten noordoosten van Elverum zijn teruggetrokken op grond van bevelen, die zij ontvangen hebben na de evacuatie der geallieerden. Men gelooft, dat de troepen uiteen zullen gaan. De „Aftonbladet" verneemt van de Noor sche grens, dat fel wordt gestreden tus schen Rognes en Singsas, ten zuidoosten van Stoéren. De Noren verklaren de Duit schers in een net te hebben, dat zij thans trachten te sluiten. Het Britsche ministerie van Oorlog deelt mede, dat uit het gebied van Narvik niets te melden is. Volgens Reuter verstevigen de geallieer den hun greep op Narvik. Gemeld wordt, dat de Noren de „ijzerertslijn" van Narvik naar de Zweedsche grens hebben bereikt. Volgens Zweedsche berichten zenden de Duitschers voortdurend groote aantallen vliegtuigen noordwaarts, teneinde den druk op Narvik te verminderen. Het D.N.B. bericht uit Stockholm dat Duitsche troepen volgens Stockholm Tid- ningen de Noorsche steden Mosjoen eh Mo op ongeveer 250 km. ten Noorden van Drontheim hebben bezet. Het Duitsche Iegerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Bij Narvik is tot dusver geen wijziging in den toestand gekomen. Duitsche ge vechtsvliegtuigen ondernamen aanvallen op Britsche colonnes met bommen en ma chinegeweren en dreven ken uiteen. Een voor Narvik liggende kruiser werd door een bom van middenzwaar kaliber getroffen. Een Sunderland vliegboot werd door een bom tot zinken gebracht. De uit de zone van Namsos en Grong noordwaarts trekkende Duitsche troepen hebben Mosjoen bereikt. Een Duitsche duikbootflottielje heeft in het Skagerrak een vijandelijken onderzeeër tot zinken gebracht. Tijdens een poging om de Duitsche bocht binnen te vliegen, werden twee Britsche vliegtuigen door Duitsche jagers neerge schoten. Aan het westelijke front geen bijzondere gebeurtenissen. Hospitaalschip gebombardeerd? Het Noorsche telegraafagentschap meldt dat Duitsche vliegtuigen voortgaan onver dedigde Noorsche hospitaalschepen en passagiersschepen aan te vallen. Er zijn 29 personen gedood of gewond, toen het Noorsche schip „Queen Maud", dat gewon den aan boord had, bij Gratanger werd ge bombardeerd. Het schip zelf werd beschadigd, hoewel overal duidelijk groote roode kruisemble- men waren aangebracht. Honderd vrouwen en kinderen waren aan boord van het kustvaartuig „Richard With" toen dit ter hoogte van de noord kust van Noorwegen werd gebombardeerd en uit machinegeweren beschoten. De passagiers begaven zich in redding- bopten aan wal. Er werd niemand gedood en er is slechts geringe schade. Een ander stoomschip, de Tordensk- jold, werd eveneens uit de lucht gebom bardeerd en uit machinegeweren bescho ten. Van de passagiers o.w. zich een groot aantal Finsche vluchtelingen bevonden, vrouwen en kinderen, die naar hun haard steden terugkeerden, werden een paar ge wond. Noorsche en Duitsche troepen naar Narvik. Volgens heden te Stockholm ontvangen berichten zouden Noorsche en Duitsche troepen uit het gebied van Drontheim naar Narvik optrekken. Aanzienlijke contingen ten Noorsche troepen zouden zich noord waarts haasten in de hoop zich te kunnen vereenigen met de geallieerden en met de Noorsche strijdkrachten aan het front van Narvik. Ook de Duitsche troepen trekken ijlings noordwaarts om te trachten te voor komen, dat de Noren zich bij de gallieer- den voegen. Volgens de ontvangen berichten wordt de strijd bij Narvik met overleg gevoerd. De Noren en geallieerde troepen sluiten de Duitschers steeds meer in, aldus Reuter. De Duitsche troepen hebben zich in de bui tenwijken ingegraven, blijkbaar hopen zij, nu de geallieerde troepen uit het zuiden van Noorwegen teruggetrokken zijn, hulp uit het zuiden te krijgen. In het overige deel van Noorwegen zet ten af deelingen van het Noorsche leger den strijd voort. Zij strijden verwoed in de ber gen rond de woeste Gulvallei tusschen Roeros en Stoeren en naar verluidt hebben zg een Duitsche afdeeling van 300 man te rug gedreven met zware verliezen. De Duitschers hebben versterkingen gezonden naar Roeros en de bruggen worden hersteld om den opmarsch naar Stoeren mogelijk te maken, De regeeringspersdienst meldt: Periodieke, vacantie-, buitengewone, klei ne, zaken-, en studieverloven worden voor Zee- en Landmacht ingetrokken. Bovendien worden ingetrokken de weermachtsindus- trieverloven van het personeel, ingedeeld bg de luchtdoelartillerie, luchtdoelraitrailleurs, de luchtstrijdkrachten, de zoeklichtafdee- lingen en de zeemacht. De verlofgangers moeten onverwijld naar hun onderdeelen terugkeeren. Zij aan wie buitengewoon verlof is ver leend wegens ernstige ziekte of overigden van gezinsleden, keeren na afloop van dit verlof naar hun onderdeeien terug. Naar wij vernemen moet de intrekking van de verloven gezien worden als een voorzorgsmaatregel met het oog op den toegenomen onzekerheid in den interna tionalen toestand. Zaterdagavond is de politie-afdeeling Vreemdelingendiënst te Amsterdam plotse ling met een groot aantal rechercheurs en drie overval-auto's een. onverwachte pas- sen-contróle gaan houden onder de vreem delingen, die in zeer groot aantal in Zuid wonen. Het zijn voornamelijk Duitschers, waarvan volgens de politiegegevens er meer dan 20.000 in de hoofdstad woon achtig zijn. De poü^e-auto's werden volgens de Msb. in verschillende straten opgesteld en de rechercheurs mengden, zich onder het wan delend publiek. Hoorden ze Duitsch spre ken dan werden de menschen aangehouden en vroeg men hun om hu,:, pas. Zeer velen en vooral de dames hadden deze niet bij zich. Dan volgde de mededeeling dat men in den politie-auto moest plaats nemen was de wagen vol, dan ging het snel naar het hoofdbureauvan politie, waar men in de administratie nazag, of de vreemdelin gen stonden ingeschreven. Het onvrijwil lige verblijf aan het hoofdbureau duurde dikwijls langer dan twee uur. Bleek men wel te zijn ingeschreven, dan werd de ver maning medegegeven, voortaan niet meer zonder pas uit te gaan en kon men ver trekken. ïn totaal werden 86 mannen en vrouwen naar het hoofdbureau overge bracht. De razzia's trokken natuurlijk veel be langstelling en om de politie-auto's verza melden zich zooveel menschen, dat de re chercheurs enkele malen het publiek uiteen moesten jagen. De schrik zat er bij sommi ge emigranten zoo in, dat de tranen er bij te pas kwamen, doch er was niets aan te doen men moest met de auto's mede. Ook in enkele café's werden vreemdelin gen zonder pas aangetroffen. Ook dezen werden verzocht af te rekenen en mede te gaan. Vier emigranten bleken zonder gel dige papieren te zijn en werden voorloopig aan het hoofdbureau gehouden. Het was dicht bij middernacht, toen de politie de controle staakte. Ook Zondagmiddag heeft de politie in de binnenstad plotseling in verschillende café's controle gehouden, en werden weer vreem delingen zonder geldige verblijfplaatsen aangetroffen. De zeer strenge controle zal, naar het blad verneemt, gehandhaafd blij ven. Ook aan de verschillende stations zal zeer scherp op vertrekkende en komende vreemdelingen worden gelet. In verband met de concentratie van 40.000 man Japansche troepen in de buurt van Sinyang, in Zuid-Honan, ver wacht men elk oogenblik groote militaire operaties in het gebied, dat aan de beide provincies Honan en Hoepeh grenst. De eerste aanval die de Japanneezen in het Westen op Toengpo en Miyang hebben on dernomen, is volgens Havas door de Chi- neesche troepen afgeslagen. De Japansche troepen leden zeer zware verliezen. In het dal van de Han komen voort durend Japansche versterkingen aan, op weg naar Tsjoenghsiang, dat de Chinee- sche luchtmacht Donderdag j.l. met suc ces gebombardeerd heeft. Japansche mu nitie- en benzine-opslagplaatsen werden getroffen en mijlen in den omtrek waren de vlammen zichtbaar. De Chineesche bommenwerpers keerden allen behouden terug. In Anhwei hebben de Chineesche troe pen het op. 50 km. ten Zuiden van Woehoe gelegen Nanling en het op 80 km. ten Z.W. van Poekau gelegen Hansjan heroverd. Uit Tokio meldt Domei omtrent de ope raties in Zuid-Honan en Noord-Hoepeh, dat volgens Japansche militaire rapporten ongeveer 500.000 Chineesche soldaten om singeld zouden zijn, en dat ieder oogen blik de val van Toengpeh wordt ver wacht, De Noorsche minister van buitenland- sche zaken Koht heeft Maandagavond in een vraaggesprek aan Reuter te Londen verklaard, dat het noordelijke leger van Noorwegen, het bëst uitgeruste en geoefen de deel van zijn strijdmacht, nog steeds onaangetast is en bereid en gereed om met. de hulp van de geallieerde troepen den strijd tegen de Duitsche invallers voort te zetten. Kont, die de sterkte der Duitsche troe pen in Noorwegen op 50 tot 100.000 man schatte, zei, dat het Noor.sche leger iii het noorden de noodige oefening heeft gehad en goed. uitgerust is. Het eenige wat wij noodig hebben, zoo verklaarde de minister, is vliegtuigen en luchtafweergeschut. De geallieerden moeten omtrent de toekomst beslissen, doch ik ben ervan overtuigd, dat. zij ons zooveel mogélijk hulp zullen bieden. Wij moeten geduld oefenen en wg kunnen niet verwachten, dat alles ineens geschiedt. De vrijheid van Noorwegen zal niet verze kerd zijn, voor de oorlog voorbij is. Groote verliezen. Omtrent den strijd der laatste weken zei KohtWij hebben groote verliezen gele den. Een groot aantal onzer soldaten is ge dood, verjaagd of verdwenen en het is dui delijk, dat een groot deel van onze strijd krachten verloren is gegaan. In midden- Noorwegeri hebben onze soldaten gevoch ten tot zij uitgeput waren. Zij moesten te rugtrekken en het was hun onmogelijk, dit als geheele eenheden te doen. Koht verklaarde, dat de verliezen der Noren in het zuiden het grootst waren ge- weë^t in het Gudbrandsdal en het Oester dal, doch hij lachte om het denkbeeld, dat de Noren opgeofferd waren om den terug tocht der Britsche troepen te dekken. Geen verraad op groote schaal. Gevraagd naar de activiteit van de nazi's in Noorwegen, antwoordde Koht volgens Reuter dat er nazi's wa ren, die zeer actief waren, doch zij waren ook zeer gering in aantal. Koht was het er niet mede eens, dat in het begin van den oorlog op groote schaal verraad was gepleegd. Wij hebben, zei hij, geen enkel duidelijk bewijs van verraad in ons land kunnen ontdekken. De Duitschers zijn ons land gemakke lijk binnengekomen, geholpen door het element van verrassing. Gij kunt ons er een verwijt van maken, dat wij hen niet verwachtten, doch ik geef er de voorkeur aan, de waarheid te ver tellen en te zeggen, dat wij dezen inval niet verwacht hadden. Koht zei, dat Noorwegen zich niet om hulp tot Zweden heeft gewend en dat in Noorwegen niet de wensch bestaat, dat Zweden in den oorlog wordt betrokken. Er is in Noorwegen genoeg ellende en wij willen niet, dat Zweden zoo zal lijden als wij. Wij hebben niet getracht Zweden in den oorlog mee te sleepen. Koht verklaarde tenslotte, dat hij Maan dag met Chamberlain en Halifax de nauwe samenwerking bij de oorlogvoering had be sproken. De Fransche admiraliteit deelt mede: „Op 3 Mei is een in convooi varend troepentransport op de Noordzee door vij andelijke vliegtuigen aangevallen. Geen der schepen van het geallieerde convooi werd geti-offen. De torpedojager „Bison", die tot het escorte behoorde, is echter ge zonken. Een groot,deel der opvarenden kon gered worden. Te Londen werd officieel medegedeeld, dat de Poolsche torpedojager From tijdens operaties voor de Noorsche kust als ge volg van een bomaanval is gezonken. Een officier en 65 manschappen worden ver mist. Het aanbod der Britsche regeering, den torpedojager te vei*vangen door een, die thans op een Britsche werf in aanbouw is, is door de Poolsche autoriteiten in dank aanvaard, aldus Reuter. Het lot van Zweden op het spel, (Kort Commentaar)j Nog steeds gevechten in China. (Pag. 1, eerste blad), Verschillende landen verscherpen het toezicht op vreemdelingen. (Buitenland); Een Fransche en een Poolsche torpedo jager gezonken. (Pag. 1, eerste blad); ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERKTOTEN. Naar verluidt behooren tot de 21 perso nen, die in verband met hun persoonlijke gedragingen door het militair gezag in be waring zijn gesteld ook vier personen, af komstig uit Limburg. Zij werden aangehou den te Eindhoven, meldt de Tijd. Het Hbld. verneemt voorts uit Arnhem, dat daar de oud-inspecteur van politie te Enschede H. A. van Hilteu, werd gearres teerd en te Enschede de directeur van de Enschedesche Taxi-onderneming „Eeto", F. Hasperhoven, afkomstig uit Overdinkel, waar hij vrachtauto-chauffeur was. Naar de Tijd verder bericht, zou ook in arrest gesteld zijn de heer J. H. Calenfels, directeur van het postkantoor te Wasse naar. Deze was reeds eenige dagen te voren uit zijn functie ontslagen, omdat was ko men vast te staan, dat hij als overheids ambtenaar lid van een verboden organisa tie was. Ook te Zwolle zoo meldt de correspon dent van de Tel. is één der 21 Nederlan ders gearresteerd, die in het belang van 's lands veiligheid geïnterneerd zijn. Het is de Utrechtenaar Feltmeyer, leider van de zoo genaamde Mussert-garde. BRIEFWISSELING TUSSCHEN HITLER EN DEN KONING VAN ZWEDEN. In de tweede helft van April hebben de Koning van Zweden en de Fuehrer schriftelijk van gedachten gewisseld over den politieken toestand, aldus het D.N.B. Deze gedachtenwisseling heeft naar de Duitsche en Zweedsche regeering openlijk hebben verklaard de volledige overeenstem ming inzake de toekomstige politieke hou ding van beide landen jegens elkaar be krachtigd. Het Zweedsche ministerie van Buiten- landsche Zaken bevestigt deze Duitsche mededeeling. Bg deze gelegenheid heeft Zweden opnieuw met klem verklaard naar alle zijden neutraal te willen blijven, terwijl van Duitsche zijde de verzekering werd gegeven, dat deze neutraliteit gehandhaafd zal worden Men is volgens Reuter te Stockholm van meening, dat koning Gustaaf het initiatief genomen heeft tot de briefwisseling met Hitler over de neutraliteit van Zweden. Er zijn geen aanwijzigingen wat den ko ning er op dit oogenblik toe gebracht heeft, den nadruk te leggen op den wil van Zweden neutraal te blijven. Men her innert eraan, dat de correcte neutrale houding van Zweden openlijk door Von Ribbentrop is erkend en geprezen, en daar om werd niet gedacht, dat Zweden van Duitschland een nieuwe geruststellende verklaring zou vragen of vernachten. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat open baarheid zal worden gegeven aan den tekst dei brieven welke de beide staatshoofden gewisseld hebben.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1