Breskensche Courant VOOR EEN VEILIG NEDERLAND Natuurlijk Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 21 personen vannacht in bewaring gesteld. Luchtbombardementen op Duif sche bases. Maximumstraf voor spionnagelevenslang Britsche troepen uit Namsos teruggetrokken Spanje blijft neutraal. Sel>ei8rle«»s$ew tunW Jew Jnfl Gemeenteraad van Vlissingen. VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 105 ZATERDAG 4 MEI 1940 1 Abonnementsprijs: IV ct. pei week ol 2.20 pei Kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke j nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAJN DE VELDE Jr.,Bureaus I Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen). Giro No. 66287. I Eigen kantoren Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21I ^JDost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45. Tel. 85^^ AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Zij worden gevaarlijk geacht voor de rust en de algemeene veiligheid. De minister-president, jhr. mr. D. J. de Geer, heeft vanmiddag te 1 uur voor de rijkszenders en voor de Phohizenders de volgende radiorede uitgesproken. Waarde luisteraars hier en overzee, Met leedwezen moet Ik u meedeelen, dat voor de regeering onomstootelyk is komen vast te staan, dat er onder onze landge- nooten eenigen zijn, wierf geestesgesteld heid en optreden zóó weinig in overeen stemming zijn met den neutraliteitswil der natie, dat zij een gevaar vormen voor. ons land en dat tegen hen bijzondere maatrege len zyn moeten worden genomen. Gij moet mij hierbij niet misverstaan. Dat gedurende een oorlog de eene burger van een neutraal land meer sympathie heeft voor deze en de ander voor diè belli- gerente mogendheid, is een normaal ver schijnsel. In den wereldoorlog was het niet anders en gaf men daaraan in besloten kring ook ruimschoots uiting. Een leven dig temperament ontbrak daarbij niet. Zelfs werd vernomen van familiebijeen komsten, die periodiek plachten te worden gehouden, maar nu tijdelijk moesten wor den stopgezet, omdat ze altijd weer aan leiding gaven tot hevige twistgesprekken over het goed recht van de elkaar be- oorloogende partijen. Een gevaar voor ons land stak in dit alles niet en het geloof aan onze neutraliteit werd er nergens door aan het wankelen gebracht. Maar het onderscheid is, dat al die pro dit of pro dat pleitende burgers bovenal waren pro-Nederlandsch. Hun va- derlandsche gevoelens waren buiten geding. Hun sympathieën voor een strjdende partij lagen in een ander, en lager, vlak. Om het eens duidelijk te zeggen wanneer de belli gerent van hun voorkeur op een bepaalden dag onze neutraliteit geschonden zou heb ben, dan zouden zij zich bitter ontgoocheld hebben gevoeld en de tevoren gekoesterde sympathie geleid hebben tot een te feller afkeer. Thans is dit bij de personen, waarop ik doelde, anders. Zij zjjn niet voor alles pro-Nederlandsch. Zij maken in het buitenland de eerlijkheid van onze neutraliteitspolitiek verdacht. Zij ondermijnen het vertrouwen in onzen krachtigen wil, tegenstand te bieden tegen elke schending van ons grondgebied, van welke zijde die ook komt. De beveiliging, die voor elk der oorlog voerende partijen ligt in de paraatheid van onze weermacht, breken zij af en daardoor tevens de bescherming, die voor ons in die paraatheid ligt. En wat het ergste is, de partijdigheid, waarvan zij ten onrechte, en tegen beter weten in, de regeering betichten, beoefenen zij zelf. Zij zijn niet te vergelijken met de politi- seerende Nederlanders uit de jaren van 19141918, maar met de verdwaasde land- genooten, die aan het eind der 18e eeuw, in den tijd van de Fransche revolutie, de don kerste uren brachten over ons volk. Reeds deze les der geschiedenis verbiedt ons, hen ongemoeid hun gang te laten gaan. Hun aantal is verdwijnend klein. De regee ring weet, dat ongeveer heel de natie staat achter haar loyale en consequente neutrali teitspolitiek. Maar zooals Prediker 10 het ons leert ook één vlieg kan bederf brengen aan kostelijke apothekerszalf. Die vlieg moet onschadelijk gemaakt. Het is in overeenstemming daarmee, dat in den afgeloopen nacht een maat regel is genomen, waartoe de gelegen heid biedt het bepaalde in artikel 33 van de wet op den staat van oorlog en beleg. Dit artikel luidt aldus „Het militair ge zag is bevoegd, aan personen, wier aanwe zigheid voor de rust en de algemeene vei ligheid wordt geacht gevaarlijk te zijn, het verblijf binnen het in staat van beleg ver klaarde grondgebied te ontzeggen en deze daaruit te verwijderen, of, indien de moge lijkheid daartoe niet bestaat", en dit is het geval nu het geheele land in staat van beleg is, „hen in bewaring te stellen." Het militair gezag heeft 21 personen, die voor de rust en veiligheid gevaarlijk werden geacht, in bewaring gesteld. Het heeft dit gedaan na grondige voorbe reiding en met groote nauwgezetheid. Menigeen, tegen wien voor den opper- vlakkigen beschouwer vermoedens zou den kunnen rijzen en wiens handelingen dan ook ernstig zijn nagegaan, is bui ten den maatregel gebleven, omdat gee nerlei concrete aanwijzing bestond voor het gevaarlijke van zijn optreden. Van deze 21 echter is komen vast te staan, hoofd voor hoofd, en op grond niet van eenig politiek inzicht, maar van per soonlijke gedragingen, dat de veiligheid des lands hun interneering gebiedt. De regeering is overtuigd, dat deze daad van het militair gezag, die geheel in de lijn ligt van de sinds het uitbreken van den oorlog constant door ons land gevolgde po litiek, door de overweldigende meerderheid van ons volk met onverdeelde instemming zal worden begroet. Londen spreekt van succesrijke aanvallen. Berlijn zegtAlle aanvallen mislukt. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde Vrijdag mede, dat het groote Deen- sche vliegveld in het noorden van Jutland aan de kust van Salten Langso, dat bekend staat onder den naam Rye, door de Duit- schers wordt gebruikt bij hun operaties ten aanzien van Noorwegen. De Britsche lucht macht heeft thans dit vliegveld krachtig en met succes gebombardeerd. De aanval is Donderdagavond begonnen en is in den loop Van den nacht voortgezet. Overdag werden aanvallen gedaan op Stavanger en zoowel Stavanger als Fornebo zijn ook gedurende den nacht gebombar deerd. Talrijke vliegtuigen zijn gebruikt om het wegvoeren van de Britsche troepen uit Aandelsnes te beschermen. Hierbij is geen enkel Britsch vliegtuig verloren gegaan. Van gezaghebbende Engelsche zijde wordt vernomen, dat de Britsche bommenwerpers Donderdagavond bij hun aanval op Stavan ger weinig tegenstand van de Duitschers ondervonden. In de meeste der rond het Vliegveld gelegen gebouwen brak brand uit. Te Fornebo viel de Britschen vliegtuigen een warmere ontvangst ten deel, doch vier bommen vielen dicht genoeg bij den voor- naamsten hangar om aanzienlijke schade aan te richten. Het groote aantal Britsche toestellen, dat aan de uitgebreide operaties heeft deelge nomen, heeft geen verliezen geleden. Het D.N.B. meldt dat alle bovengenoem de aanvallen mislukten, aangezien het Duit- 6che afweervuur tijdig en met effect in actie trad. De blindelings neergeworpen ge wone en brandbommen richtten geen schade aan, alleen een schuur ging bij het vliegveld Rye in vlammen op, daar tengevolge van de brandbommen een kleine oppervlakte heide in brand was gevlogen. De brand zelf kon terstond gebluscht worden. Verder wordt van bevoegde zijde vastgesteld, aldus het D.N.B., dat andersluidende berichten van bet Britsche ministerie van luchtvaart vol komen ongegiond zijn. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede „Vrijdagochtend is een verken ningsvliegtuig van de R.A.F. aangevallen door drie vijandelijke gevechtstoestellen na bij het eiland Borkum. Er volgde een fel gevecht waarbij de schutter van het Engel sche toestel werd gedood, echter niet alvo rens een vijandelijke machine te hebben neergeschoten. De beide overige gevechts toestellen braken den strijd ten slotte af. Onze piloot en navigator waren beiden ge wond, maar slaagden er in het vliegtuig veilig naar zijn basis terug te brengen." MISDRIJVEN TEGEN DE VEILIGHEID VAN DEN STAAT. In een nota van wijzigingen wordt voor spionnage, althans voor wa'. feiten be treft gepleegd in den tijd van oorlog, over eenkomstig het voorstel van de commissie voor privaat- en strafrecht, de mogelijk heid geopend van levenslange gevangenis straf of tijdelijke gevangenisstraf van ten hoogste twintig jaren. Dezelfde straffen zijn, eveneens overeenkomstig een voor stel van de commissie, welk voorstel de minister van Justitie, zooals hij aan de Tweede Kamer mededeelt, gaarne als een verbetering aanvaardt, in de nota van wijzigingen voorgesteld voor het misdrijf van artikel 97. Béide wijzigingen hebben tot gevolg, dat by deze delicten, evenals thans reeds het geval is bij de andere delic ten van titel 1 en titel 2 van het twee de boek, waarop levenslange gevange nisstraf is bedreigd, „in geval van oorlog", d.i. dus indien oorlog werkelijk is uitgebroken, de doodstraf zal kun nen worden opgelegd, indien zij al thans gepleegd worden in een in staat van beleg verklaard gedeelte van het grondgebied des rijks. Eveneens is een nota van wijzigingen voorgesteld, overeenkomstig een suggestie vermeld in het verslag van de commissie, om ook de voorbereidingshandelingen van het misdrijf van artikel 102 strafbaar te stellen. Verder zou de minister voor het oogen- blik niet "willen gaan. neemt U dit seizoen eens een pracht chique overhemd. Onze ge weldige sorteering staat U borg voor een zeer goede keus. De meest bekende merken hebben wij voorradig, o.a. Arrow", „Kerko" en „Fablo" shirts. Vooral de nieu we Fabio-hemden met trubenijs- boorden en prestofix-schuifman- chetten zullen Uw zin zijn. Overhemden2.253.504.75 enz. Overhemden met vast boord vanat 1.95 Heerenmodehuis Walstraat 32 ENGELSCHEN ZOOWEL ALS NOREN INGESCHEEPT. Het Britsche ministerie van Oorlog deelde Vrijdag mede: overeenkomstig het algemeene plan van de terugtrekking uit de onmiddellijke omgeving van Drontheim zijn de geallieerde troepen Donderdagavond weder te Namsos ingescheept. Het terug trekken en weder inschepen geschiedde met volledig succes en zonder verliezen. De commandant van het Noorsche leger en zyn staf hebben zich in den nacht van 1 op 2 Mei op een Brit?cl oorlogsschip in gescheept. Zij zijn naar een niet bekendgemaakte bestemming in Noorwegen gebracht en een eventueele dagorder, waarin melding wordt gemaakt van onderhandelingen over een wapenstilstand, is blijkbaar zonder zijn voorkennis uitgevaardigd. Op de geallieerde troepen, die in het gebied van Narvik oprukken, heeft de vijand op 1 en 2 Mei een tegenaanval ondernomen, beide aanvallen werden afge slagen de vijand liet voor onze stellingen vele dooden achter en er werden enkele gevangenen gemaakt. Volgens de correspondent van 't Zweed- sche Aftonbladet in Grong zijn 30 man gedood en 60 gewond, toen een Engelsche torpedobootjager, die het terugtrekken der geallieerden uit Namsos dekte, getrof fen werd door een bom. De correspondent voegt hieraan toe, dat de geallieerde troe pen weer scheep gingen onder een hevig vuur van Duitsche vliegtuigen. Ook Noorsche troepen ingescheept. Uit gezaghebbende bron te Londen werd gisteravond vernomen, dat generaal ma joor Paget bij zijn plan voor de evacua tie van Andalsnes voorgesteld heeft met de Britsche troepen ook alle Noo2*sche troepen, ten aanzien waarvan het Noor sche opperbevel besloot, dat zij beter in andere gebieden konden worden gebruikt, over te brengen. De noodige instructies werden gegeven om hieraan gevolg te geven, doch in Londen is volgens Reuter nog niet bekend hoevelen in feite op die wijze overgebracht zijn. De aandacht is thans gericht op het gebied van Narvik. Men denkt, dat de Noorsche strijdkrachten en de geallieerde troepen in het hooge noorden in een goede positie zijn om de onderwerping van Narvik zelf binnen korten tijd tot stand te brengen. De Duitschers in de haven zou den gebrek hebben aan levensmiddelen en andere voorraden, zoodat zij in groote moeilijkheden zouden zijn. Intusschen be vinden zich koning Haakon en zijn regee ring, omtrent wier verblijfplaats geruch ten de ronde hebben gedaan, nog in Noor wegen, zoo meldt het Noorsche telegraaf- agents hap. Roeros zou nog steeds in Noorsche handen zijn. Het in het begin van deze week door de Duitschers ontruimde Roeros is vol gens Reuter nog steeds in Noorsche han den. Nabij Os, 10 mijl ten zuiden van Roe ros, waar de Noren hardnekkig tegenstand bieden, werd vanochtend hevig kanonge bulder gehoord. Donderdagavond is vol gens dit bericht een Duitsche af deeling ter sterkte Van 400 man, die Roeros we der trachtte binnen te dringen, door de Noren en de Zweedsche vrijwilligers te ruggedrongen. Intusschen rukken, naar verluidt, kleine Duitsche afdeelingen van Drontheim uit naar het zuiden op De bewoners van Roeros hebben een toevlucht gezocht in berghutten, waar zij den dag doorbrengen, Dm slechts des nachts naar de stad terug te keeren. De weg van Roeros naar de Zweedsche grens is nog steeds in Noorsche handen, doch zij is tengevolge van de smeltende sneeuw moeilijk begaanbaar. De vice-co^gpl van Spanje te Saint Jean de Luz, Pascual Vicuna, gedelegeerde van den Spaanschen nationalen persdienst, heeft aan delers een nota, afkomstig van het Spaansche ministerie v^an binnenland- sche zaken, overhandigd, èfierin wordt o.a. de neutraliteit van Spanje bevestigd. „Het is een levensbelang voor de Spaan sche regeering,aldus de nota, te beletten, dat zekere onverantwoordelijke elementen trachten de betrekkingen tusschen Spanje en Frankrijk te vertroebelen, temeer daar de geografische toestand Spanje noopt al les te vermijden, wat de werkelijke en op rechte gevoelens van neutraliteit van Spanje in het huidige conflict zou kunnen schaden". Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Engelschen trekken terug uit Nam sos. (?ag. 1, eerste blad) Belangrijke raadszitting in Vlissingen. (Stadsnieuws, Vlissingen) Felle luchtactie boven Noorwegen. (Pag. 1, eerste blad) Spanje blijft neutraal. (Pag. 1, eerste blad) DE GEMEENTE NEEMT DEEL IN HET KAPITAAL VAN „BRITANNIA". De S.D.A.P. betwist de geldigheid van de benoeming'Van den brandweercommandant Gistermiddag te twee uur kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester C. A. van Woelderen in openbare vergadering bijeen. Aanwezig waren 17 leden. De heer König had bericht van ver hindering gezonden. De plaats van den heer Knoop bleef leeg. Onmiddellijk na de opening, gaat de Raad in een zitting met gesloten deuren. Te 10 over half vijf wordt de geschor ste openbare zitting hervat na ruim 2 y2 uur te zijn geschorst. DE HEROPENING VAN BRTTANNLA. Aan de orde komt het voorstel van Burgemeester en Wethouders om deel te nemen voor 20 prioriteits-aandeelen, elk groot 1000.in het kapitaal der N.V. Grand-Hotel „Britannia" (in oprichting) te Vlissingen en tot het goedkeuren van de overdracht der erfpachtsovereenkomst met de S.M. „Zeeland" betreffende de tennis banen. De motieven die B. en W. aanleiding gaven tot het doen van dit voorstel, even als de wijze waarop door derden in het aandeelenkapitaal zal worden deelgeno men, blijken duidelijk uit het onderstaande besluit dat B. en W. den Raad in dit ver band ter goedkeuring voorleggen: De Raad der gemeente Vlissingen; over wegende, dat de exploitatie van het Grand- Hotel „Britannia" alhier door de directie der Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" is beëindigd; overwegende dat het in het belang der gemeente moet worden geacht, dat het hotel „Britannia" in stand wordt gehouden en de exploitatie wordt voort gezet; overwegende, dat het behoud van het hotel „Britannianiet alleen in het belang der gemeente en van de badplaats is te noemen, doch dat daardoor eveneens wordt bevorderd het vreemdelingenver keer in het algemeen en het maatschappe lijk verkeer in het bijzonder; overwegende, dat de instandhouding en de exploitatie mogelijk is door het stichten van een naamlooze vennootschap, welke zich de uitoefenen van het hotel- en café-restau rantbedrijf ten doel stelt; overwegende, dat thans behoudens hoogere goedkeu ring overeenstemming is verkregen om trent het oprichten van een naamlooze ven nootschap, onder den naam van N. V. Grand Hotel „Britannia" te Vlissingen; overwegende, dat, eveneens behoudens hoogere goedkeuring voor zooveel noodig, zal worden deelgenomen in het maat schappelijk kapitaal: door de gemeente Vlissingen voor 20 prioriteitsaandeelen, door de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" voor 5 prioriteitsaandeelen, door de Stoomvaart Maatschappij „Zee land" voor 5 prioriteitsaandeelen, door Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij te Rotterdam voor 19 gewone aandeelen, door de N.V. Wijnhandel M. Reuchlin Zn. te Rotterdam voor 5 gewone aandeelen en door den heer Jacob Mees, lid van de firma R. Mees en Zoonen, bankiers te Rotterdam, voor 1 gewoon aandeel; Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders; mede gelet op het artikel 228h der gemeentewet; Besluit: I. deel te nemen in het kapitaal der N.V. Grand Hotel „Britónnia" gevestigd te Vlissingen (in oprichting) voor 20 prio riteitsaandeelen elk groot 1000. H. goedkeuring te verleenen aan de overdracht der erfpachtsovereenkomst met de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" be treffende tennisbanen, aangegaan ingevol ge Raadsbesluit van 30 Jan. 1925, no. 8, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij beschikking van 6 Maart 1925, le £.fdeeling No. 35; III. het besluit sub I te onderwerpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. Den heer van OORSCHOT (s.d.a.p.) zegt dat zijn fractie meent dat overheids bemoeiing ten aanzien van instellingen van groot maatschappelijk nut gewenscht is. Dit geldt ook ten aanzien van dit hotel. Er wordt een groot gemeentebelang mee gediend, dat dit hotel bewaard blijft. De gemeente krijgt groote zeggenskracht in de exploitatie zoodat het speculatieve ele ment vei* wordt uitgeschakeld en winsten zullen worden gebruikt ten bate van het bedrijf. Sprv_jjuicht toe dat het hotel 's winters open zal zijn. Spr.'s fractie zal voorstemmen en hij dankt B. en W. voor hun bemoeiingen. De heer de GRAAFF. (r.k.) geeft aan particulier initiatief de voorkeur maar in dit geval is de gekozen weg de juiste. De heer SOREL (a.r.) deelt mede te zullen tegenstemmen. De heer de RUITER (c.h.) zegt dat zijn fractie aanvankelijk bezwaren had, maar de uitvoerige toelichting in geheime zit ting hebben spr. overtuigd, dat de voor gestelde weg de juiste is. Dat ook de an dere hotels er voordeel van zullen onder vinden, betwijfelt spr. echter. Mevr. HARTJES-NLILAND huldigt den voorzitter voor zijn bemoeiienissen. De heer KORTEWEG (v.d.) is dooj" de uitvoerige uiteenzettingen eveneens over- tuigd van de juistheid van hetgeen nu wordt voorgesteld. De koopsom van 90,000 acht spr. billijk. De VOORZITTER zegt een gemakke lijke taak le hebben na deze instemming. De bloei van de badplaats zal ook de andere hotels ten goede komen. Daarom is de her opening van Britannia een gemeentebe lang. De onderhandelingen waren langdu rig en moeilijk. Er wordt vervolgens gestemd met het resultaat dat het voorstel met 143 stem men (Woltering, Sorel, de Wit a.r.) wordt aangenomen. Wetli. VERHAGEN huldigt den voor zitter voor de. uitnemende wijze waarop hij in deze aangelegenheid de belangen der gemeente heeft behartigd. Het doet spr. veelgenoegen dat het feit dat de voorzit ter een oplossing wènschte, tot dit resul taat heeft geleid. Namens de wethouders, vreemdelingenverkeer en de gemeente dankt hij den voorzitter voor zijn werk in dezen. De OORZITTER zegt, slechts te heb ben gedaan wat het gemeentebelang z.i. eischte. Britannia is voor de badplaats on misbaar. Spr. haalt in groote lijnen de geschiedenis van badplaats en hotel op. De Maatschappij Zeeland die het hotel in dertijd op sprekers advies kocht, heeft het hotel tot grooten bloei gebracht en er veel kapitaal in gestoken. De omstan digheden hebben voor de „Zeeland" het afstooten van het hotel noodig gemaakt en spr. is dankbaar voor den steun van wethouders, secretaris en Raad. BRAND WEERCOIMMANDANT BENOEMD. Aan de orde komt vervolgens de mede- deeling dat tot commandant der gemeente lijke vrijwillige brandweer door Burgemees ter en Wethouders met ingang van 1 Mei 1940 is benoemd de heer F. G. Lemmers, onder-commandant der brandweer. De heer VAN OORSCHOT is verwonderd over deze mededeeling, want dit is met be trekking tot een benoeming niet eerder ge daan. Zou deze mededeeling zijn oorzaak vinden in het optreden van de Pers in deze kwestie Of willen B. en W. hierdoor een uitspraak uitlokken of deze benoeming strookt met de meening van den Raad Of gaat het om .de vraag of deze benoeming tot de bevoegdheid van den Raad behoort? Spr. meent niet dat deze benoeming strookt met den wil van den Raad. Spr. meent dat de benoemde de vereischte tech nische capaciteiten mist, en te hoog van leeftijd is voorts had hij beter buiten het corps kunnen worden gezocht. Het benoemingsrecht behoort naar spre kers meening aan den Raad en deze benoe ming is in October 1937 niet aan B. en W. gedelegeerd. Spr. poogt dit in den breede aan te toonen en is van oordeel dat de hoofdambtenaren door den Raad dienen te worden benoemd. Hij meent dat de benoeming door B. en W. niet rechtsgeldig is. Spr.'s fractie is het met deze benoeming niet eens en zal n* zich niet bij neerleggen. De heer DE RUITER (c.h.) meent dat B. en W. en de Raad de „Vlissingsche Cou rant" niet dankbaar genoeg kunnen zyn voor het kosteloos gegeven advies, al zal de Redactie hebben ondervinden dat onge vraagde raad niet altijd wordt gewaardeerd. Spr. acht den heer Lemmers den juisten man op de juiste plaats. De heer DE GRAAFF (r.k.) meent dat B. en W. bevoegd zyn tot deze benoeming. De VOORZITTER zegt dat de Overheid

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1