m ROODE STER Hoe in Vlissingen het werkloozenvraagstuk wordt opgelost. Nu is t zomer Middelburg. Oost- en West-Souburg Koudekerke NOOTJES Serooskerke Goes Arbeid is de beste therapie, aldus Öe stelregel waarvan de heer N. F. Hartland, directeur van de Arbeids beurs en administrateur van den dienst van Sociale Zaken hier ter Stede uitgaat, bij zijn werk voor de verzorging van de werkloozen. Deze methode wordt echter volgens zijn meening over het algemeen in den lande nog op veel te bescheiden schaal toegepast. Nu de heer Hartland, zooals bekend, be noemd is tot directeur der afdeeling werk verruiming en steunverleening te Arnhem en dus binnen afzienbaren tijd onze ge meente gaat verlaten, hebben wij hem om een onderhoud verzocht, teneinde iets meer te kunnen vertellen over de omvangrijke werkzaamheden der gemeentelijke instel ling, die daar in het heerenhuis aan de Hendrikstraat zetelt en waarvan de thans Scheidende het hoofd is. Hoewel de heer Hartland een vrijen middag wilde benutten om zich door achterstallig werk heen te worstelen, was hij niettemin bereid ons te woord te staan en ons op enkele vragen te antwoorden. Ook thans liet de dienst hem nog niet met rust en moest het gesprek herhaalde malen onderbroken worden voor telefoontjes. „De Schelde" r de kurk waar Vlissingen op drijft. Wat denkt U van de werkgelegenheid in Zeeland en te Vlissingen in het bijzonder, Zoo vroegen wij. ,,Ja, wij staan of vallen hier met „de Schelde", was het antwoord. Als deze maatschappij echter haar ma terialen geregeld aangevoerd krijgt, is is er de eerste jaren niets te duchten. Er is een enorm gebrek aan geschoolde arbeidskrachten, zoodat velen geplaatst kunnen worden. Het feit dat ,,de Schelde" ook om deze redenen de jongens als het ware van de school grist en hun daarna op de leerscho len een goede vakopleiding geeft, is een waarborg van onschatbare waarde voor de toekomst. Het kan dan niet meer voorko men dat de jongens tot hun dienstplichti gen leeftijd loopjongen of iets dergelijks zijn, zonder een vak te leeren en na hun diensttijd te „oud" zijn geworden, zoodat op die wijze nieuwe werkloozen worden gekweekt. Van welk een groote beteeke- ïiis deze maatschappij voor onze gemeente is, bleek ook uit hetgeen de heer Hartland later vertelde over de plaatsing van ar beiders. Zoo worden bijv. kellners en man nen die geen bepaald beroep hadden, in de vliegtuigafdeeling opgenomen en kregen daar een opleiding tot lasscher en klinker. Hun werd hierbij nog zes weken steun ge geven. Bleek in dezen oefentijd dat „de Schelde" er een bruikbare kracht in zag, dan werd de man in dienst genomen. Op dezelfde wijze geschiedt dit thans met an dere werkloozen. Van den minister van sociale zaken is toestemming ontvangen dat aan personen die in werkverschaffing op „de Schelde" geplaatst zijn, gedurende ten hoogste zes maanden ondersteuning Wordt gegeven. Op het werk wordt intus- schen onderzocht of er „iets in hen zit", Waarna de mannen eventueel in de afdee ling worden geplaatst waar zij het best bruikbaar zijn. Werkverschaffing voorkomt demoralisatie. ,.Om demoralisatie bij steunverleening te Voorkomen, heb ik er steeds naar gestreefd dat zooveel mogelijk alle ondersteunden in de werkverschaffing werden opgenomen", zoo zei ons de heer Hartland in het ver volg van het gesprek. De zorg is hierdoor wel relatief duurder geworden, doch zooals gezegd, de demoralisatie wordt voorkomen. Bovendien zijn er voorbeelden te noemen dat personen die in de werkverschaffing werden opgenomen, zoodoende later weer beter in het vrije bedrijf konden gaan ar beiden. Ook de armlastigen worden aan het werk gesteld in de plantsoenen, terwijl voor oudere menschen die niet aan de ge wone werkverschaffing kunnen deelnemen, een speciaal object is gevonden, waarbij zij lichteren arbeid moeten verrichten, voornamelijk bestaande uit het onderhou den van plantsoenen. Op deze wijze kunnen deze menschen echter toch aan een werk- Verschaffingsloon komen. De werkloozenzorg is gelukkig aanmer kelijk afgenomen. Terwijl in 1936 nog S 220.000 voor steunverleening en werkver schaffing werd uitgegeven, is dit in 1939 gedaald tot 87.000. Het aantal werkloo zen is van 1400 in den winter van 1934 1935 teruggeloopen tot even 300. Ongeveer sinds 1938 is er in het metaalbewerkersvak geen werkloosheid meer, behoudens dan dat een aantal oudere personen, die echter niet ïneer kunnen worden opgenomen, zonder werk is. Een goed figuur. Vlissingen maakt ten opzichte van ge lijksoortige steden een goed figuur. Er is volgens onzen zegsman geen plaats in Ne derland van een dergelijk type, waar het werkloózenpercentage minder is. Dank zij de werkverschaffing is in Vlis singen ook Jveel verbeterd en aangelegd kunnen worden, dat anders wellicht tot de ijdele wenschen had blijven behooren. La ten wij alleen 'maar denken aan de door trekking van de boulevards, het Nollebosch enz. Op het oogenblik is er nog het ophoo- gen van den boulevard bij het monument van Frans Naerebout en het verbeteren van de kanten van den Watergang. Naar de meening van den heer Hartland zijn er voor de toekomst ook zeker nog tallooze objecten aanwezig, die voor uitvoering in aanmerking zouden kunnen komen. Geen pauperisme. Wat denkt U van de positie van de min der goed gesitueerden zoo vroegen wij Verder. „Hun positie is over het algemeen zeer gunstig. Uitzonderingen natuurlijk daarge laten. A-sociale elementen zijn er bijv. ook Onze gemeente slaat een goed figuur. Onderhoud met den directeur van de Arbeidsbeurs en administrateur van den dienst van Sociale Zaken. altijd. Doch over het algemeen hebben al len hier een vrij behoorlijk bestaan. Het werkelijke pauperisme zooals in sommige andere plaatsen, kent men hier zoo niet. Ook de mentaliteit van de bevolking is hier zéér behoorlijk. Wanneer de menschen de overtuiging hebben dat zij redelijk wor den behandeld, valt er zeer goed met hen te praten". De Arbeidsbeurs. Sprekend over de andere takken van den dienst kwamen wij o.m. te praten over de Arbeidsbeurs. Ook hier heeft de heer Hartland veel tijd, soms zijn nachtrust, aan moeten geven. Toen de S.H.V. in vol bedrijf was, had men Zondagsnachts dik wijls de handen vol met te zorgen dat de noodige ploegen werden opgetrommeld voor het bunkeren. Alle daarvoor in aan merking komende arbeiders moesten toen zelfs in ploegen worden ingedeeld die ieder weer een wekker hadden, die zijn mede arbeiders moest gaan waarschuwen. Voorts is in de laatste twee jaar de bemiddeling voor de zeescheepvaart ook sterk uitge breid in samenwerking met de arbeids beurs te Groningen en den rijksagent voor arbeidsbemiddeling in Lemmer, welke laat ste o.m. belast is met de verzorging van de belangen van hen die door de droogleg- ging van de Zuiderzee getroffen zijn. Voor al vóór den huidigen oorlog was men meer malen zoowel overdag als des nachts in touw om schepen, voor het meerendeel kustvaarders, die bemanning wenschten, te bedienen. Het visclimijnbedrijf. Belangrijk is ook hetgeen voor de vis- scherrj is verricht. „Mijn bedoeling was uit sociaal oogpunt iets voor de visschers te doen", aldus de heer Hartland. Er is toen het vischmijnbedrijf opgericht. De visschers brengen daar hun vangsten, het verkoop kantoor voor garnalen stelt de minimum prijzen vast en de visschers kunnen hun centen op het bureau voor sociale zaken gaan halen. De koopers van de visch i.e. de leurders kunnen den volgenden dag geen visch aan de mijn koopen als zij hun schuld van den vorigen dag niet 'hebben voldaan. Doordat de visschers nu zelf het geld niet meer van de koopers behoeven te ontvangen, loopen zij ook niet de risico stroppen te halen, waardoor hun toch reeds geringe inkomsten nog verminderen. In 1938 werd 330.000 kg. gemijnd en in 1939 370.000 kg. De uitkomsten zijn nu beter geworden. Door overeenkomsten te sluiten met groote vischhandelaren in IJmuiden, wordt tevens visch in consig natie naar hier gezonden, waardoor de minder draagkrachtige leurders gemakke lijker partijen visch kunnen koopen om uit te venten. De vrouwen van de visschers worden zoodoende in staat gesteld te gaan leuren, zoodat hun gezinsinkomsten op deze wijze eveneens weer vermeerderen. Het vischmijnbedrijf heeft reeds zeer goed werk gedaan. De uitzichten voor de visscherij zijn echter ook volgens den heer Hartland somber, in verband met de verminderde exportmogelijkheden. Voorts zijn er dan nog o.m. de distributie- dienst, het fonds voor bijzóndere nooden, dat gebruik maakt van den controledienst van sociale zaken, beroepskeuze en het A.V!0.-werk, die bij het bureau zijn onder gebracht. Met waardeering getuigde de heer Hartland hier van de groote mede werking van dr. Smitt, die voor Beroeps keuze en A.V.O. de geneeskundige keurin gen verricht en dien onze zegsman betitel de als „een eminente kracht op sociaal gebied". Trots (of misschien wel: dank zij) het groote arbeidsterrein dat de heer Hartland hier heeft gehad, ziet hij met bijzonder veel voldoening terug op den in Vlissingen doorgebrachten tijd. Hij looft de groote medewerking die hij steeds van het college van B. en W. heeft mogen ondervinden, terwijl de thans scheidende ook zijn uit stekende personeel roemt. De heer Hartland, die ruim drie en een half jaar hier werkzaam is geweest, heeft in dit betrekkelijk korte tijdsbestek zoo veel arbeid in het belang der bevolking, voornamelijk van de minder gefortuneer- den, verricht, dat hem hiervoor zeker aller dank is verschuldigd. 1 Mei-feest van de moderne arbeidersbeweging. REDE VAN HET KAMERLID J. TER LAAN. Woensdagavond vierden de Vlissingsche Bestuurdersbond en de afdeeling Vlissingen der S.D.A.P. in de groote zaal van het Con certgebouw het 1-Meifeest. De belangstelling voor dit jaarlijksche feest der moderne arbeidersbeweging was niet zooals wij dit gewoon zijn. De voorzitter van den Vlissingschen Be stuurdersbond, de heer J. van der Peijl, opende de bijeenkomst en heette namens den Plaatselijken Raad, bestaande uit de afdeeling Vlissingen der S.D.A.P. en den Vlissingschen Bestuurdersbond, de aanwe zigen welkom. Wij zijn, aldus spr., hier bij elkaar om ons Meifeest te vieren wij doen dat dit jaar wel onder zeer sombere en drukkende omstandigheden. Doch wij zul len ook thans niet nalaten onze idealen uit te dragen. Dat de opkomst niet grooter was, schreef spr. toe aan de drukke werk zaamheden op „de Schelde", waardoor ve len moeten werken en voorts aan den voor avond van den Hemelvaartsdag. Spr. wees er op, dat het Meifeest dit jaar gevierd wordt onder de leuze „Vrede, ge rechtigheid en vrijheid", waarover de heer J. ter Laan het een en ander zal vertellen. Ten slotte heette de heer van der Peijl den spreker van dezen avond welkom. De zangvereeniging „De Volksstem" zong hierna onder leiding van haar diri gent den heer B. Vleugels verschillende socialistische strijdliederen. Deze geestdrif tige en bezielende zang werd door de aan wezigen met hartelijk applaus begroet. nu is de tijd daar voor andere kleeding. Een aardige hoed en een chique overhemd kunnen U het idee geven of U in 't nieuw is. U zult bij ons zoowel in over hemden als in hoeden een groote sorteering vinden. Ook in aparte dassen, sporthemden en over hemden met vast boord ontvin gen wij deze week een mooie collectie. Een heer met smaalt, koopt in die zaak. Rede J. ter Laan. De heer Ter Laan kreeg daarna gelegen heid tot het uitspreken van zijn rede. Spr. wees er op, dat het de vijftigste keer is, dat het Meifeest wordt gevierd. In 1889 deed een eenvoudig Engelsch arbeider op een congres te Parijs het voorstel dat de internationale arbeidersbeweging op een bepaalden dag zou demonstreeren voor een wettelijk geregelde 48-urige arbeidsweek. In 1890 werd voor de eerste keer de 1-Meidag gehouden, en spr. kan zich dat nog goed herinneren, weinig vermoedende dat hij weinige jaren later reeds actief hieraan zou deelne men. De 1-Meidag is voor de arbeiders-klasse één der mooiste feest dagen, vol vanschoo- ne beloften, en zich aansluitend bij de J. ter Laan (S.D.A.P.) ontwakende natuur. In vele landen kan thans van de 1 Mei dag-viering door de arbeidende klasse geen sprake meer zijn. De Duitsche arbeiders beweging, waaraan wij Nederlanders zoo veel te danken hebben, is in boeien geklon ken evenals de Italiaansche, doch spr. is er zeker van dat duizenden Duitsche en Italiaansche arbeiders dezen dag in hun harten met hun buitenlandsche collega's medevieren. Spreker wees vervolgens op de ellendige sociale misstanden in de laatste helft der vorige eeuw lage loonen, lange werktij den, rechteloosheid, drankmisbruik en niet te vergeten de slechte woningtoestanden drukten de arbeiders hopeloos terneer. Spr. schetste als reactie daarop de ont wikkeling der moderne arbeidersbeweging en wees op den gevoerden strijd welke met zoo ontzaglijk resultaat is bekroond. De moderne arbeidersbeweging is in den loop der jaren steeds de stuwkracht geweest voor de talloos vele verkregen verbeterin gen. Bovendien heeft dé' moderne arbeiders beweging een eigen cultuur opgebouwd en is zij in dit opzicht geheel onafhankelijk geworden van de bourgeoisie. Wij hebben eigen schrijvers en dichters en tal van ver- eenigingen op cultureel gebied. De machtsverhoudingen zijn in ons land zeer veel veranderd ten gunste der moder ne arbeidersbewegingzij heeft tal van vertegenwoordigers in Kamer, Staten en gemeenteraden. Spr. wees op de gevolgen van den we-o reldoorlog 19141918, dien de menschheid als den laatsten oorlog beschouwde. De Volkenbond kwam tot stand en een gouden tijd zou aanbreken, doch wat is er van al die idealen terecht gekomen? vroeg spreker. De wereld, die door al de ontdek kingen der wetenschap en den vooruitgang der cultuur een paradijs kon zijn, is door de kapitalistische klasse gestookt tot een roodgloeiende hel. Wij leven thans in ons land onder den staat van beleg en er moesten maatregelen worden getroffen die ook het houden van onze demonstraties op een stralenden dag als deze, onmogelijk maakt? Dit is voor de eerste maal in de geschiedenis der arbei dersbeweging, dat geen 1 Mei-optocht kon worden gehouden. Onze mannen en jongens staan thans aan de grenzen en kusten om ons land te ver dedigen en Nederland is paraat en zal zich tot het uiterste verdedigen indien het aan gevallen wordt. Dank zij onze krachtige militaire verdediging is ons land, naar sprekers meening, tot op dit oogenblik bui ten den oorlog gebleven. Spr. denkt hierbij aan de zwaar getroffen Noordsche landen, die bij een krachtiger defensie zeer waar schijnlijk niet in die ellende zouden zijn gekomen. Vervolgens stond spr. stil bij de taak der moderne arbeidersbeweging in de naaste toekomst. Er openen zich ruime mogelijk heden om de schoone idealen tot uitvoering te brengen. Na den oorlog zal de strijd tegen het ka pitalistische stelsel in alle landen moeten worden voortgezet. De fundeeringen zullen dan worden gelegd voor een gezonder sa menleving en een nieuwe wereldorde. (Lang durig applaus). 3 3 3 De A.J.C. voerde hierna met muzikale begeleiding van mevr. BrandBekker een Hollandschen Meiboomdans uit, gevolgd door eenige Engelsche en Duitsche dansen. Deze frissche, fleurige dansen werden cor rect uitgevoerd en vielen zeer in den smaak. Het gulle applaus was welverdiend. Het programma werd na de pauze ver der verzorgd door „de Volksstem", ver sterkt door orkest. Het auditorium toonde zich zeer voldaan en uitte zijn dankbaar heid aan het eind in een warme ovatie voor dirigent, koor en orkest. Tot slot werd „de Internationale" door alle aanwezigen staande gezongen, waarna de heer van der Peijl alle medewerkers en den spreker hartelijk dank zegde, de hoop uitsprekend dat allen zullen handelen in den geest van het door den heer Ter Laan gesprokene. Het Nollebosch gaat volgende week open. Naar wij vernemen zal het Nollebosch op Zaterdag 11 Mei weder voor het publiek toegankelijk worden gesteld. Voor den park wachter heeft men een nieuw wachthuisje gemaakt. De scheepvaart op de Westerschelde. VRAGEN VAN HET BELGISCHE KAMERLED JORIS. jO De liberale afgevaardigde uit Antwer pen, Louis Joris, heeft de volgende vra gen gesteld aan den Belgischen minister van Buitenlandsche zaken: „In Antwerpsche scheepvaartkringen is men ten zeerste ontsteld over het be richt van het Belgische telegraaf agent schap uit Den Haag, inhoudende, dat de militaire autoriteiten in Zeeland verordend hebben, dat de aanwezigheid van een loods vereischt zou kunnen worden aan boord van de schepen, welke de Westerschelde binnenkomen en uitvaren. Krachtens dit nieuw Nederlandsche voorschrift, moeten de binnenkomende schepen zich begeven naar het controle- vaartuig, dat ligplaats heeft genomen voor Vlissingen. De militaire autoriteiten zouden het recht hebben, tot nader order, de vaart door dien zee-arm te verbieden. Met andere woorden, de Nederlandsche militaire autoriteiten zouden naar belie ven de Schelde kunnen sluiten. Ik geloof mij derhalve tot den minis ter de volgende vragen te stellen: 1. Zijn er betreffende dit nieuwe voor schrift onderhandelingen gevoerd tus- schen de regeeringen van Belgie en Ne derland 2. Is men tot overeenstemming geko men en wat is de draagwijdte van die overeenstemming 3. Op welke artikelen van vroegere overeenkomsten of verdragen baseert zich de bevoegde Nederlandsche overheid tot rechtvaardiging van de nieuwe maatrege len? 4. In het geval, dat onze regeering niet op de hoogte gesteld zou zjjn, en dat geen onderhandelingen zouden zijn gevoerd, acht de minister het dan niet dringend noodzakelijk stappen te ondernemen om te vermijden, dat definitief de invoering in het Schelderecht erkend wordt van het begrip „oorlogsscheepvaart" of „staat van oorlog", waarmede de bepalingen van vroegere verdragen zouden worden afge schaft en de sluiting van de Schelde inder daad zou worden toegelaten?" Premie verbetering arbeidswoningen. Bij raadsbesluit van 21 Juni 1939 is medewerking verleend aan de uitvoering van de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken betreffende premie- verleening voor verbetering van arbei derswoningen. Thans zijn ingekomen een verzoek van M. F. Janse te Middelburg om toekenning van een premie voor de verbe tering van de woning Achtersingel 35 en een van gebr. Boogaard tc Grijpskerke, om toekenning van premiën tot verbete ringen van beneden en bovenwoning Ne- derstraat 10. Burg. en Weth. stellen voor de medewerking te verleenen en deelen mede, dat de kosten voor de gemeente voor deze premiën maximaal 180.zul len bedragen. Brand in een auto. Gisteravond laat ontstond in een auto, die ter hoogte van de boomkweekerij op den Nieuwlandschen weg reed, brand. De automobilist wist het vuur met eigen mid delen te blusschen. Goed afgeloopen. Gistermiddag omstreeks 6 uur kwamen op de Stationsbrug tweepersonenauto's elkaar tegemoet. Een bestuurd door den heer V. uit Middelburg kwam van de rich ting Nieuwland, de andere bestuurd door den heer S. uit Oosterland, verliet de stad. Van, eerstgenoemden auto sloeg bij het oprijden van de brug een portier open en raakte met zulk een kracht het spatbord van den auto uit Schouwen, dat het portier met scharnieren en al werd losgerukt en op de brug viel. Ook de auto van den heer S. bekwam eenige schade. Persoonlijke onge lukken* deden zich niet voor. Bestrating en trottoiraanleg". Blijkens een missive van Ged. Staten van 12 April ontmoet de wijziging der begroo ting 1940 in verband met de reeds herhaal delijk besproken nieuwe bestrating van de Lange en Korte Delft en trottoir-aanleg in die straten en in Lange Viele en Potten- markt, bij Ged. Staten bezwaar, in zooverre daarop gelden zijn uitgetrokken voor den trottoir-aanleg en verwachten zij thans een nieuw raadsbesluit, waarbij met hun bezwa ren rekening is gehouden. B. en W. stellen thans voor hen te mach tigen een commissie van gezaghebbende personen op het gebied van verkeerswezen en stedenschoon te benoemen, aan wie ver zocht zou worden een ontwerp te maken, waarbij, rekening houdende met de eischen van het verkeer, aan de bezwaren van Ged. Staten zooveel mogelijk wordt tegemoet gekomen en bovendien van de beslissing van Ged. Staten in beroep tc gaan bij de Kroon. De a.s. kermis. Naar wy vernemen zullen op de aan staande kermis te Oost- en West-Souburg worden geplaatst een zweefmolen, een poffertjeskraam, een schommelinrichting, een caroussel, een schiettent en de gebrui kelijke oliebollenkramen en suiker- en nougatkramen. Ook komt er waarschijnlijk nog een vogelpiek. Alle inrichtingen zullen komen te staan op het Oranjeplein. Hoewel het nog niet geheel vaststaat zal op 3en Pinksterdag vermoedelijk de tradi- tioneele ringrijderij plaats vinden. Serenade aan den heer J. Bakker. Woensdagavond bracht het muziekge zelschap „Voorwaarts", directeur de heer J. Kraak, een serenade aan den heer J. Bakker, directeur der N.V. Stoomtram Er was eens een Jager in Stro©, Die op lacht liever lui was dan moe. Roode Ster en zijn rust Waren 6 jagertjes lust •>- En zoo kwam hij aan 'f jagen niet toe. Zeldzaam zacht en licht in de pijp! Woensdagavond is in het sportfondsen- bad te Amersfoort een militair zwemfeest gehouden. Z.K.H. Prins Bernhard woonde namens de Koningin de feestelijkheid bg. 3 Aan Huis ten Bosch te 's-Gravenhage zijn gisteren vele bloemen en telegrammen bezorgd, terwijl druk gebruik werd ge maakt van de gelegenheid ten paleize Noordeinde de felicitatieregisters te teeke- Gezien de tijdsomstandigheden en de be perkingen, welke in verband met den staat van beleg aan het houden van openbare bijeenkomsten zijn opgelegd, is de 1 Mei dag in de hoofdstad zonder veel uiterlijk vertoon verloopen. O 3 Vandaag heeft generaal Winkelman eeri bezoek gebracht aan verschillende mili taire onderdeelen te Rotterdam. Zaterdag a.s. zal de Nederlandsche minis ter van Onderwijs, de heer G. Bolkenstein, de tentoonstelling van moderne Neder landsche kunst te Brussel openen. Des avonds zullen Belgische en Neder landsche kunstenaars elkaar aan een maal tijd ontmoeten. 3 3 Sc Drie personen, Ferrera, Giacomï en Fic- cione Vicenzo geheeten, zijn in Frankrijk wegens spionnage ter dood veroordeeld. Eenige lichtingen Grieksche reserve-offi cieren zijn opgeroepen voor militaire oefe ningen, t.w. van de lichtingen 1919 tot 1923, 1930, 1932, 1933 en 1934. Zij zullen in vier series opkomen. 3 3 3 Woensdag zijn bij een tram-ongeval tc Glasgow (Engeland) 20 personen ernstig gekwetst. 3 3 3 De Fransche politie is op het spoor ge komen van een communistisch propagan- dacentrum, dat twintig arrondissementen der hoofdstad van strooibiljetten voorzag. De leider en vijf helpers zijn gearresteerd en bovendien is een groote hoeveelheid materiaal in beslag genomen. 3 3 3 De directie van de jaarbeurs te Milaan heeft besloten, op het terrein waar de jaar beurs steeds wordt gehouden, aardappelen te gaan telen, in plaats van de bloemen, die er tot dusver werden gekweekt. 3 3 3 De Duitsche gezant heeft in opdracht van Hitier aan Franz Lehar op zijn 70sten verjaardag de Goethemedaille voor kunst en wetenschap overhandigd. 3 3 3 Het Fransche mailschip „He de France" is Woensdagavond uit New-York vertrok ken. De bestemming van het schip is niet bekend. 3 Het Britsche ministerie van binnenland sche veiligheid deelt omtrent het ongeluk te Clacton mede Vastgesteld is, dat het aantal dooden zes bedraagt met inbegrip van de vier Duitschers. Het aantal gewon den .bedraagt 156, waarvan 34 gevallen ern stig zijn. 3 3 Draadloos is bekend gemaakt, dat ver dere districten in Zweden gesloten zullen worden voor vreemdelingen. Walcheren" ter gelegenheid van zijn be noeming tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De voorzitter, de heer J. W. Christiaanse, feliciteerde in hartelijke bewoordingen den heer Bakker met de koninklijke onder scheiding. De heer Bakker dankte voor de hem. gebrachte hulde, bood den voorzitter een envelop met inhoud ran en wenschte de vereeniging een gezelligen avond. De opgewekte muziek en het mooie weer had heel wat volk op de been gebracht. Na afloop der serenade trok de muziek, ge volgd door talrijke zingende en hossende jongelui, door het dorp naar het repetitie lokaal. Begrafenis van wethouder J. Wondergem. Onder zeer groote belangstelling had Woensdagmiddag de begrafenis plaats van het a stoffelijk overschot van wijlen den heer Joh. Wondergem, in leven wethouder dezer gemeente en bestuurslid van ver schillende organisaties. Burgemeestersinstallatie te Goes. Onder groote belangstelling had heden middag de installatie plaats van den heer

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 2