Breskensche Courant Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Duitschers melden totstandkoming verbinding Oslo-Drontheim. Nieuws van het Westfront. Duitsch vliegtuig aan Engelsche Oostkust verongelukt. Hotel Noordzee Boulevard Hemelvaartsdag Twee Britsche onderzeeërs worden als verloren beschouwd. Groote activiteit in de lucht in Noorwegen. Dit jaar in het geheel geen Olympische Spelen. STADSNIEUWS Vlissinien EERSTE BLAD §elneurle ntssen van lag VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 103 WOENSDAG 1 MEI 1940 Abonnementsprijs: 17 ct. per week ot ƒ2.20 pet kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels 1.25, iedere cegel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent,, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 Eigen kantoren Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21 Oost- en West-Sonburg. Kanaalstraat 45, Tel. 85 V» i AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' GEEN BEVESTIGING VAN ENGELSCHE ZIJDE. De geallieerde ondervinden moeilijkheden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Dinsdagmiddag hebben de Duitsche troe pen, welke den terugtrekkenden vijand krachtig achtervolgden, in het Gudbrands- dal het belangrijke knooppunt van spoor- en straatwegen Dombaas, bezet. Bij het oprukken langs de zijlijn Dront heimDombaas werd Opdal ingenomen, zoodat thans ook de spoorlijn OsloD2*on- theim in Duitsche handen is. De van Oslo over Tynset naar het noor den oprukkende troepen en de van Dront- heim naar het zuiden trekkende Duitsche afdeelingen hebben elkaar aan den spoor weg ten zuidwesten van Stoeren ontmoet. Hiermede is de verbinding over land tus- schen Oslo en Drontheim tot stand geko men. Geen bevestiging te Londen. In welingelichte kringen te Londen had men gisteravond geen bevestiging van de Duitsche berichten, volgens welke Dom baas en Storen zijn gevallen. In communiques van het Britsche mini sterie van Oorlog wordt medegedeeld: 1. In het gebied van Dombaas hebben de Engelschen eiken verderen vijandelij ken druk weerstaan. 2. Ten noorden van Steinkjer hebben de Britsche troepen opnieuw hun superio riteit bij het patrouillewerk bewezen en den vijand zware verliezen toegebracht. 3. Langs de kust van Noorwegen zijn nieuwe landingen volbracht. Zondag heeft de vijand bij de gevech ten in het Gubransdal krachtig aangeval len, gesteund door tanks en laagvliegende vliegtuigen. Alle aanvallen werdén afge slagen, de vijand leed zware verliezen drie middelzware tanks werden vernield. Tijdens den nacht trokken de Britsche troepen een weinig terug tot èen positie, welke Bombaas dekt. Gedurende den dag werden aanvallen op Andalsnes en Molde voortgezet, te Nam- sos en Narvik blijft de toestand ongewij zigd. Volgens de laatste Zweedsche telegram men werd de strijd gisteren voortgezet bij Hjerkinn aan de spoorlijn, halverwege tusschen Dombaas en Opdal, waar een gemechaniseerd Duitse h detachement van de bergen is afgedaald, na doorge broken te zijn over een moeilijken met sneeuw bedekten weg uit het Oesterdal, een tweede Duitsch detachement dat ver trokken was uit Tynset in het Oesterdal langs een bergweg naar Ulsberg, ten noor den van Opdal, werd volgens de berichten nog tegengehouden door Noorsche troepen bij Kvikne op 25 Kilometer van Ulsberg. Opgemerkt wordt echter, dat de Diiitsche troepen, die volgens het Duitsche opper bevel nabij Stoeren contact hebben geves tigd met de troepen uit Drontheim, de strijdkrachten zijn die over de bergen uit Tynset zijn gekomen. Verrassende Duitsche aanval. Aan het front van Steinkjer ten Noor den van Drontheim hebben de Duitsche troepen zonder te wachten op verster kingen uit het zuiden, hevige verrassende aanvallen gedaan, zoowel op de Fransche als op de Noorsche linies aan beide kan ten van het Snaasameer, volgens een me- dedeeling van het Noorsche hoofdkwar tier aan den correspondent van Nya Dag- ligt Allehanda. Deze aanvallen, die ge steund werden door zware artillerie en vliegtuigen, werden na feilen strijd afge slagen. Draadloos heeft de Noorsche re geering medegedeeld, dat den Duitschers verliezen werden toegebracht. De reden voor de plotselinge aanvallen is naar men gelooft gelegen in de komst van warmer weer, waardoor spoedig de wegen zeer moeilijk zullen worden voor gemechaniseerde troepen. Tot dusverre waren de wegen bedekt met samengepakte sneeuw, maar deze sneeuw wordt slik, terwijl het losrakende ijs op de rivieren tot overstroomingen dreigt te leiden. De moeilijkheden der geallieerden. In den loop der laatste drie dagen is de toestand in midden Noorwegen met de grootste snelheid tot. ontwikkeling geko men, aldus Havas. Terwjjl in het begin van de vorige week de Duitsche transpor ten practisch opgehouden hadden het Skagerrak over te steken, tengevolge van de door de Britsche vloot gelegde mijnen velden, kregen de Duitsche troepen slechts druppelsgewijze versterking door de lucht. In den loop van het weekeind bleek de toestand zeer gewijzigd door een plotse linge toestrooming van Duitsche verster kingen, die in de havens aan de zuidkust en met name in Oslo, zonder slag of stoot al het moderne hefmateriaal vonden, dat noodig is om terstond het zware materiaal, tanks, geschut en zelfs vliegtuigen, aan land te brengen. De geallieerde troepen daarentegen, die ontscheept werden in tweederangs havens, beschikten slechts over houten kaden, zonder voldoende hef materiaal. Zij konden slechts zoo snel mogelijk oprukken met lichte eenheden over moeilijk terrein. Daarbij kwam, dat de dooi in de kust streek eerder begint dan verder in het land, zoodat de toestand der wegen voor de geallieerden ook moeilijker was. Tevens hadden de wegen veel te lijden gehad van luchtbombardementen. Onder die omstan digheden konden geallieerde lichte voor hoede eenheden er slechts tezamen met de Noorsche soldaten aan denken, zooveel mogelijk de z.g. verplichte passages over rivieren, bergpassen e.d. te verdedigen te gen de herhaalde aanvallen der Duitsche, gepantserde collonnes die oprukten in de richting van Dombaas, Storen, Dront heim. Wanneer een van deze grendels ge sloopt werd, viel den Duitschers een lang stuk dal in handen. Zoo zijn zij sprongs gewijs opgerukt van Hamar naar Lille- hammer, van Lillehammer naar Kvam, van Kvam naar Otta en van Otta naar Brenn- hau, op 20 K.M. ten zuiden van Dombaas, waar volgens het Britsche communique van gisteravond de Engelschenj een nieuwe stelling hebben ingericht. In het Oesterdal was de Duitsche opmarsch nog sneller tot Roeros. Vandaar trokken de Duitschers, die tegengehouden werden, doordat een groote brug was opgeblazen, over berg wegen in de richting van Ulsberg en Stoe ren en in de richting van Hjerkinn en Dombaas. Deze resultaten konden slechts worden verkregen door een massaal ge bruik van luchtmacht, waarbij profijt kon worden getrokken uit den geografischen toestand, waardoor de geallieerden geen terreinen vonden voor het inrichten van vliegvelden. Een Engelsche militaire beschouwing. De militaire correspondent van Reuter schrijft: Een critiek stadium is bereikt in de geallieerde worsteling in Noorwegën, wan neer blijkt, dat de Duitsche bewering over inneming van Dombaas en het Zweedsche bericht dat Stoeren is gevallen, waar blij ken te zijn. Dit zou beteekenen, dat de Duitschers de eenige twee spoorlijnen, die uit Oslo naar hèt noorden loopen in han den. hebben, en dat zij de verbinding tot stand hebben gebracht met hun troepen in Drontheim, dat de geallieerden wilden iso- leeren en innemen. Wat zelfs nog belang rijker is, het zou beteekenen, dat het wes telijk deel van Noorwegen, waar de ge allieerden aan land zijn gegaan, geisoleerd is door de Duitsche linies, die van het noorden naar het zuiden, van Oslo naar Drontheim loopen dat zij bedreigd wor den door een oprukken in noordelijke rich ting langs de westkust uit Bergen. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt De gebruikelijke activiteit van verken ningspatrouilles, onze patrouilles maakten eenige gevangenen. Twee plaatselijke aan vallen van vijandelijke detachementen wer den afgeslagen. Geallieerde vliegtuigen neergeschoten. In het Duitsche legerbericht van 24 April werd melding gemaakt van het neer schieten van twee Hurricane-vliegtuigen tijdens een luchtgevecht aan het West front. Naar thans bekend wordt, aldus het D.N.B., is ook een Fransch Morane-vlicg- tuig omlaag geschoten. De houding van Italië noopt Engeland tot het verleggen van de route voor de scheepvaart. Niet meer door de Middellandsche Zee? In gezaghebbende kringen te Londen verneemt Reuter, dat de uitspraken van Italianen, die verantwoordelijke posities be- kleeden, en de houding der Italiaansche pers kortelings van zoodanigen aard zijn geweest, dat het noodig is geworden voor de Engelsche regeering om zekere voor zorgsmaatregelen te nemen betreffende de Britsche scheepvaart, die normaliter door de Middellandsche Zee zou varen. Zij is echter niet voornemens deze voorzorgs maatregelen langer dan noodig te laten voortduren en hoopt, dat de omstandig heden in staat zullen stellen ze in de naaste toekomst op te heffen. Britsche schepen varen om de Kaap. Reuter vernam gisteravond, dat tot de voorzorgsmaatregelen voor de scheepvaart in de Middellandsche Zee behoort het ver leggen van de route van alle Britsche koopvaardijschepen om Kaap de Goede Hoop. BOMMENWERPER STORTTE OP ENKELE HUIZEN TE CLACTON ON SEA Officieel wordt te Londen medegedeeld dat gisteren aan de oostkust een Duitsch vliegtuig te Clacton on Sea is neergestort. Het communique van het Britsche mi nisterie van Luchtvaart en het ministerie van Binnenlandshhe veiligheid luidt: „Gisteravond laat zijn vijandelijke vlieg tuigen op verscheidene punten de oost kust genaderd. Luchtdoelgeschut kwam in actie en in een kuststad in Essex is een vijandelijk vliegtuig neergestort en in brand geraakt. In de buurt staande huizen werden beschadigd en eenige bewoners ge wond". Vyf dooden en 95 gewonden. Het ministerie van binnenlandsche vei ligheid deelde nader mede dat bij den val van het vijandelijke vliegtuig te Clacton on Sea vijf personen zijn gedood en 95 gewond, van wie 49 in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Vele kinderen hebben snij- wonden opgeloopen en zijn erg overstuur. Het is mogelijk, dat er nog meer lijken onder het puin liggen. Van de vyf tot nu toe geborgen lijken zjjn vier van Duit schers. In het geheel zijn ongeveer 50 hui zen beschadigd. Ooggetuigen vertellen. Volgens een ooggetuige heeft de bom menwerper een aantal huizen geraakt en heeft hij daarna vlam gevat. Alle inzitten den van het vliegtuig z\jn om het leven gekomen. Het vliegtuig verscheen boven de stad kort nadat op eenigen afstand luchtdoel geschut was gehoord. Het cirkelde meer dan een half uur boven de stad naar het schijnt om een terrein te zoeken voor een landing. Het is binnen 200 M. van zee verongelukt. Er was een ontploffing. De brandende benzinetanks en het gevaar voor ontploffende kogels heeft het onmo gelijk gemaakt in de eerste minuten na het ongeluk het vliegtuir te naderen. De plaats, waar het Duitsche vliegtuig is neergestort, bood vanochtend een troos teloos beeld. Het wrak van het vliegtuig is tot diep in den grond gedrongen. Van de huizen zijn nog eenige stukken muur over gebleven. Tot 500 M. in den omtrek zijn de ruiten vernield en de kozijnen verwron gen. Een vijftigtal personen onderzoekt met het personeel der brandweer het puin. Men gelooft, dat het vijfde lijk dat van een vrouw is. Volgens een ooggetuige moet zij te bed hebben gelegen in het huis, waar op het vliegtuig is neergekomen. Dit huis is geheel ingestort en het lijk van de vrouw werd onder het puin aangetroffen. Het schijnt een bejaarde vrouw te zijn geweest. Een lid van den gemeenteraad van Clac ton heeft gezegd, dat hoewel een ontzet tend ongeluk de geheele stad diep heeft ge schokt, toch bewezen is, dat het personeel der luchtbescherming op zijn hoede en pa raat is en dat het voor iedere stad van groot belang is een goed-ingelichten lucht beschermingsdienst te hebben. De ramp heeft zich voorgedaan bij een der drukste kruispunten. Het terrein is afgezet. De schade wordt op 100.000 pond ster ling geraamd. Op 500 M. van de plaats van het ongeluk is een parachute gevonden Ook zijn vier revolvers gevonden. Tot ver in den omtrek liggen brokken steen. De brandweer is nog steeds met de nablus- sching bezig. serveert zijn speciale diner a 2.50 per couvert ook op Oxtail Clair Xeres Medaillon de Turbot Hollandaisc Chateau Briand Bouquetièrc Poulet Roti Compote Rhubarbe Ronding Chipolata Tafelreserveering Tel. 164. Naar uit Londen wordt gemeld, be schouwt men de Britsche onderzeeërs „Tarpon" en „Steriet" als verloren. Deze schepen hadden een bemanning van res pectievelijk 53 en 40 man. De „Tarpon" mat 1090 ton en was een zusterschip van de „Triton", „Trident" en „Truant". De „Steriet" was een schip van 670 ton van de „Shark" klasse. Engeland begon den oorlog met 57 on derzeeërs, waarvan thans 7 zijn verloren gegaan. Een is tengevolge van een ongeluk vergaan. TALLOOZE LUCHTGEVECHTEN VINDEN PLAATS. Een activiteit in de lucht, zooals in West Europa nog niet eerder is voorgekomen, doet zich volgens te Parijs ontvangen be richten thans in Noorwegen voor, aldus meldt Reuter. De Duitschers gaan voort de geallieerde linies en verbindingen te. bombardeeren, speciaal de havens aan de westkust, in het bijzonder Molde en Andalsnes. Britsche vliegtuigen blijven voortgaan de vijandelij ke vliegvelden te bombardeeren. Deze acti viteit heeft geleid tot groote luchtgevech ten. Afdeelingen van de Britsche lucht macht-hebben volgens Reuter bij patrouil- levluchten langs de Noorsche kust eergis teren' Duitsche bombardementsvliegtuigen aangevallen. Boven Andalsnes heeft een kleine patrouille Blenheim-jagers een pa trouille Junker 88 vliegtuigen aangevallen. De Duitsche toesteleh vluchtten in de wol ken. Dezelfde patrouille heeft later een Messerschmidt 110 neergeschoten. Ter zee maken de geallieerden het den Duitschers moeilijk, zoo al niet onmogelijk, troepen naar Noorwegen te zenden. Giste ren zijn verscheiden Duitsche duikbooten aangevallen. Het is niet bekend met welk resultaat. De Engelsche luchtaanval op Fornebo. Er zijn thans bijzonderheden bekend ge worden over den aanval van de Royal Air Force van Zondagnacht op Fornebo, dat de Duitschers thans gebruiken als basis voor troepentransporten uit Duitschland, zoo meldt Reuter. Het was de vierae maal, dat Fornebo werd aangevallen door de R.A.F. en de aanval bestond uit een reeks raids, die kort na middernacht begonnen en ruim een uur duurden. De Engelsche vliegtuigen, die af zonderlijk en na c kander aanvielen, wier pen een groot aantal zwaar explosieve bommen op het vliegveld en men zag de projectielen ontploffen in een lijn over het landingsterrein van het noordwesten naar het zuidoosten. Vuurpijlen werden met pa rachutes neergelaten om de waarnemingen te vergemakkelijken; De Engelsche toestel len ontmoetten een krachtig verweer van batterijen geschut en zoeklichten, welk verweer toenam naarmate de aanval tot ontwikkeling kwam. Alle aanvallen werden echter doorgezet en men gelooft, dat aan zienlijke schade is aangericht aan het vlieg veld en aan de rondom verspreide vliegtui gen. Een der Britsche toestellen is niet teruggekeerd. Berlijn meldt successen. Het Duitsche Opperbevel deelt mede: het luchwapen heeft met succes Britsch zeestrijdkrachten voor Namsos aangeval len. Een voor de luchtafweer ingerichte kruiser werd door twee rechtstreeksche treffers van middengroot kaliber tot zin ken gebracht, een zware kruiser door rechtstreeksche treffers van het zelfde kaliber op het achterschip zwaar bescha digd. Voorts zijn na treffers gezonken een torpedojager en vijf Britsche transport schepen. Vijf andere schepen hebben zware of zeer zware beschadigingen opgeloopen. Bij een Britsche luchtaanval op Stavan- ger werden acht vijandelijke vliegtuigen door jagers en luchtdoelgeschut omlaag geschoten. Het Finsch Olympisch Comité heeft de zer dagen het Internationaal Olympisch Comité medegedeeld, dat het in overleg met het organisatiecomité besloten heeft de Spelen in verband met den internatio nalen toestand niet te doen houden. De stad Helsinki heeft de organisatie der Twaalfde Olympische Spelen aan het I.O.C. terug gegeven. Het I.O.C. heeft thans het besluit genomen, dat de viering der Twaalfde Olympiade geheel zal vervallen. NIEUWE BRANDWEER-COMMANDANT BENOEMD. De heer jA G. Lemmers. Door het bedanken "an den vorigen functionaris is hier ter stede een vaca ture ontstaan in het brandweer-commando. Naar wij vernemen is de heer F. G. Lemmers, tot dusver onder-commandant der brandweer, thans tot commandant be noemd. De „Vlissingsche Courant" zal morgen (Hemelvaartsdag) niet verschijnen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Belangrijke vorderingen der Duitschers in Noorwegen. (Pag. I, eerste blad) Groote activiteit in de lucht boven Noorwegen. (Pag. 1, eerste blad) Duitsch vliegtuig op huizen in Enge land gestort en in brand gevlogen. (Pag. 1, eerste blad) Er worden dit jaar geen Olympische spelen gehouden. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN CONCERT „ONS GENOEGEN". Mooie muziek, maar de rust ontbrak. Ter gelegenheid van den jaardag van onze geliefde Kroonprinses gaf de harmo nie „Ons Genoegen" gisteravond onder de bekwame leiding van haar directeur, den heer P. de Rooy, een concert in het Bel- iamypark en hiermedde werd tevens de rij der openlucht concerten, die met hun volksmuziek de muziekuitvoeringen voor de massa bij uitnemendheid vormen, ge opend. Voor den tijd van het jaar werd het concert door milde mid-lente weer be gunstigd, zoodat zeer velen naar dit mooie stadsdeel waren getogen om te genieten van de muziek en daardoor tevens mede te getuigen van de blijde vreugde, welke, alleszins verklaarbaar, op den jaardag van H.K.H. Prinses Juliana aan de harten ontwelt en die het korps, als tolk onzer harten, de jubeltonen over het Bellamy- park uitzong. Op een plechtig geblazen „Wilhelmus", onze volkseenheid symboliseerend, volgde een toepasselijke feestmarsch, „Prinses Juliana" van W. van Erp, gebouwd op volksliederen-motieven o.a. „In naam van Oranje, doe open de poort!" Daarna troffen bekende nummers van Conradi, Waldteu- fel, Verdi, Montague e.a. de juiste ge moedssnaren van het serieus luisterende publiek, dat vervolgens met de aardige „Oud-Holl. Boerendansen" van Siep-Cou- wenhove en de leuke, vroolijkc mobilisatie potpourri „Uit de cantine" arr. A. J. Maas vergast werd op populaire, uit het hart gegrepen muziek en tot besluit het volle pond kreeg met het leutige „Erika" (Prik keldraad!) van Niel-Oomes. Aan verdiend applaus heeft het den uitvoerenden niet ontbroken, doch be houdens in de directe omgeving van de tent was het onder het spelen verre van stil. Wanneer zal aan die bijenkorf-sfeer, ren- en vliedemonstraties en afstands- marschtraining gedurende het musiceeren toch eens afdoende paal en perk worden gesteld? Omlegging van het verkeer ge durende een concert mag voorts als een redelijke eisch worden aangevoeld, temeer waar het Bellamypark drie rijwegen be zit. Vereeniging Rywielpad Walcheren in 1939. In de hedenmiddag ten stadhuize te Vlissingen gehouden ledenvergadering van de vereeniging Rijwielpad „Walche ren", werd het jaarverslag over 1939 uit gebracht waaraan wij het volgende ont- leenen. Van het rijwielpadenfront in 1939 weinig nieuws, kalm jaar voor wat de ledenaan winst betreft, echter minder kalm voor wat het onderhoud c.q. de verbetering van de rijwielpaden betreft. De van militaire zijde in het jaar 1938 aangerichte schade aan het rijwielpad bij hoeve Dishoek is tot genoegen van beide partijen financieel geregeld, terwijl in het begin van dit jaar de schade is hersteld. Het gedeelte rijwielpad bij Groot Valke- nisse (grens ZoutelandeBiggekerke) dat by iederen storm door zandverstuivingen geheel bedolven werd, is over een lengte van ongeveer 150 meter opgebroken en landwaarts opnieuw gelegd geworden. Dank zij de bijdragen uit het Provinciaal Wegenfonds en van den Koninklijken Ne- derlandschen Toeristenbond A.N.W.B. en de medewerking van het gemeentebestuur van Biggekerke, door een gedeelte van het werk in werkverschaffing te doen uitvoe ren, is deze verbetering tot stand kunnen worden gebracht. De heer Ph. van 't Hoff te Rotterdam heeft z\jn medewerking verleend door ver koop aan de vereeniging van den benoo-

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1