WEERBERICHT Middelburg. Arnemuiden De Raad neemt afscheid van den gemeente-secretaris. BINNENLAND BUITENLAND Gemengd Nieuws MARKTBERICHTEN Hoofdpijn en Kiespijn. het zingen van dea beëindigd. Ier Sigtermans kun- laagden avond terug. arresteert!. ?nige dagen dat eea taag was ontvreemd verkocht, thans ver ier, die voortvluchtig pst te 's-Gravenhage leruggekeerd en gear! p gisteren naar Vlis. ,]n voor de politie van die hem na beëindl» Ipk ter beschikking ltellen. Van de op, »is natuurlijk niets chap van een vrouw -kt. an oud-leerlingen en 'e Ruyterschool". yereeniging van oud- ,ren der De Ruyter. 'ag in het Strandhotel jint met een jaarver. Imiddag. De leiding f n heer J. Spaander, «/ereeniging. jj de deelnemers zich Ipelijken maaltijd zet. t-aan de Vlissingsche js" zijn medewerking arlijksche reünie be- i onze gemeente, ijken Dienst der Ar. r stonden volgens de werkzoekenden inge. der, 2 letterzetters, 3 selaars, 13 opperlie. immerlieden, 1 vlecli. 1 mandenmaker, 1 ker, 2 schoenmakers, 3 brood/banketbak. 2 tuinlieden, 2 ma- reizigers/agenten, 1 Liffeurs, 8 kellners, 19 8 transportarbeiders, 36 varensgezellen ïachinisten, stokers, losse arbeiders, jorbedienden, 2 huis. 2 onderwijzeressen, evenen (vorige week zorgt.w. 96 in do in de plantsoenen, 16 37 gesteunden vau- j| Hulpbetoon. [ring van 24 werkzoe. ze behandeling stelda Hoogelande de vraag r, de heer M. Bolier de waarneming van m den ingenieur niet ;omen voor een extra- oordde, dat de tijde- ïheden van den heer ifgeloopen. Het dage- eker het naar voren er in overweging ne- Iiandeling kreeg do d te wijzen op de Dr het springen van ïgevolge van den ijs- ïllen van aangerichte n gedragen door den de mijnen heeft het zich tot H. M. do >r het verkrijgen van is ook het gevolg van ït Italiaansche schip 2uidwatering. Vooral de tusschen den dijk jvreesd voor ernstige )ever ter plaatse. Heren vroeg of gezien [springen van mijnen, een glasverzekering dat het dagelijksch I ook reeds heeft over- ram vrij hoog uit. voelt toch wel voor |n de bezittingen van een plaatselijke ver- -zekering van belang en betalen. De risico an het land mede tc ;mt spr. dan gaarne n polder. II nader aantoonen in grond is. deren zei, dat de ge- juist besloten heeft ig te sluiten, te op, dat alleen voor zeedijk de kosten van groot zouden zijn. zei, dat hij alleen de |gen voorraden op het bezwaren voelen, zonder hoofdelijke feranderd goedgekeurd. ervaldata dijkgeschot. vervallen der terrnij* van het dijkgeschot vastgesteld 1 Juni, !il December. eren van een proces, e nog voor het dage- .chtigen ingevolge het )caat van den polder in to stellen tegen n Sleepdienst te Bot- net de schade aange- an Hoogelande vroeg oestuur wel zeker is n aansprakelijk moet stelde voor het dag<£* achtigen terzake een te maken tegenover den persoon of de firma, die volgens den rechtskundig adviseur daarvoor in aanmer king komtj zoo werd besloten. Bij de rondvraag bracht de heer W. Ver- ka ge een klacht naar voren betreffende een hem opgedragen delving van een sloot! De voorzitter zeide, dat hij formeel zou kunnen zeggen, dat de heer Verhage in beroep had kunnen komen bij het dage lijksch bestuur, doch dit wil spr. nu niet doen cn hij zegde een nader onderzoek ter zake toe. Hierna sloot mr. Lantsheer de voorjaars vergadering van den Polder. VEREENIG1NG VOOR ZIEKENHUIS- VEïtfPLEGING OP Z. EN N. BEVELAND. Algemeene vergadering te Goes. Dezer dagen hield bovengenoemde vcreeniging in het Schuttershof te Goes onder leiding van den voorzitter den heer Hr. Dr. Mes te Heinkenszand een alge meene vergadering. Na het openingswoord van den voor zitter bracht de secretaris de heer A. de Lange te Goes zijn jaarverslag uit, dat in dankbaren toon was. gesteld. De ver- eenigïng had in dezen bewogen tijd een jaar met een goede financieele uitkomst zoodat de reserve belangrijk kon worden versterkt. Het ledental steeg met 897 tot 38181, dat der betalende met 767 tot 34705. Het aantal leden, dat in een ziekenhuis moest worden opgenomen was lager dan in 1938, nl. 980 tegen 1003 in 1938. percentage der opnamen bedroeg in 1937 2,89, in 1938 2,69 en in 1939 2,56. Spr. deelde echter mede, dat het le kwartaal 1940 een stijging te zien gaf boven het le kwartaal 1939. Bedroeg het winstsaldo in 1937 3000, in '38 9000, in '39 steeg dit tot 13259,80. Besloten werd de winst bij de reserve te voegen, waardoor deze stijgt tot ruim 44.000. De aftredende bestuursleden de heeren C. Douw, C. Flipse, A. de Lange en J. S. Visscher werden herkozen. De uitkeeringen voor de B-afd. werden bepaald op max. 4.25 per dag met een totaal max. van f 212,50 en 75% der bij-kosten tot een maximum van 100, De begrooting voor 1940 werd vastge steld met een eindcijfer van 80.800. Vrije Universiteitsdag. Op de jaarlijksche algemeene verga dering van de vereeniging van Hooger onderwijs op Gereformeerden grondslag, waarvan de Vrije Universiteit uitgaat, welke vergadering zooals gemeld Don derdag 11 Juli a.s. onder leiding van Dr. H. Colijn te Middelburg zal worden ge houden, zullen als sprekers optreden prof. mr. A. Anema, Haarlem, prof. dr. H. J. Bavinck, Bilthoven, dr. H. N. Ridderbos, Geref. predikant te Charlois en oud-mi nister mr. J. A. de Wilde, Den Haag. Aan de jaarvergadering zal Woensdag 10 Juli een wetenschappelijke samenkomst voor afgaan onder leiding van prof. dr. J. F. Koksma. Daar zullen referaten worden .behandeld van de heeren prof. dr. G. J. Sïzoo van Amsterdam en dr. M. Bouw man, Geref. predikant te Nieuwendam. Dienzelfden dag zal een bijeenkomst plaats vinden van het Vrouwen V.U.-co- mité onder leiding van mevrouw M. Hui- zenga-Bijlenga uit Middelburg. Als spreekster treedt op mevr. S. Verdam, geb. Okma van Amsterdam. Ook nu zal aan de vergadering een V.U.-tentoonstel- ling worden verbonden. Faillissement geëindigd. Geëindigd is het faillissement van de na latenschap van Hendrikus Johannes Weyk- jnan, in leven koopman te Breskens, door verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst. DE VAART IN DE ZEEUWSCHE WATEREN. Binnenloopende vaartuigen moeten zich laten onderzoeken. De Staatscourant bevat een algemeene bekendmaking no. 5 van den comman dant in Zeeland, ten vervolge op diens bekendmaking no. 4 van 18 December 1939 (Staatcrt. 247). De nieuwe bekendmaking bevat een kleine beperking van het in December verboden verklaarde watergebied en voert, voor de vaart door de vrye vaargeul van de Wielingen en door het Oostgat van het zeegat van Vlissingen, de verplichting in, dat binnenloopende vaartuigen het by den ingang van het zeegat gestationneerde onderzoekingsvaartuig aanloopen om zich te laten verkennen en'te doen onderzoe ken en voorts, dat zoowel, in- en uitvoeren onder loodsaanwijzing moet geschieden. Ankeren is verboden, behoudens bijzon dere omstandigheden in verband met de veiligheid van de navigatie. Zonder nadere aankondiging kunnen de ze vaarwaters door of vanwege den com mandant in Zeeland voor de scheepvaart worden verboden. Voor visschersvaartuigen en reddings vaartuigen kan van deze verplichtingen bij schriftelijke vergunning ontheffing wor den verleend. Mooie film en foto's Het was gisteravond druk in de groote zaal van St. Joris te Middelburg, waar onder auspiciën van de fotohandelaren de Agfa een vertooning gaf van films en lichtbeelden. Na een korte inleiding van den hoofd vertegenwoordiger der fabriek, werd de film gedraaid, die het vervaardigen vin toestellen enz. in de fabriek der Agfa deed zien. Hierna is voor de pauze een serie stil staande beelden over Zeeland vertoond. Met zeer goed geslaagde kleurfoto's be sloot het eerste deel van den avond. Na de pauze heeft de vertegenwoordiger medegedeeld, dat de beelden over Zeeland nu reeds in 25 plaatsen zijn vertoond, waardoor mede propaganda voor Zeeland wordt gemaakt. De volgende film, ook voor een groot deel gekleurd, had geheel op Zeeland be trekking, en werd gevolgd door een niet minder mooie rolprent over Capri en een over een ander onderdeel der foto-indus- trie4 Hemelvaartsdag en winkelsluiting. In verband met den Hemelvaartsdag herinneren wij er aan, dat de winkels dien dag als op Zondag gesloten moeten zijn, wanneer men Woensdag tot half tien de zaken geopend wil houden. De winkels, die Woensdagavond normaal om 8 uur sluiten, kunnen Donderdag als op een gewonen werkdag geopend zijn. De verjaardag van Prinses Juliana. Niettegenstaande voor een groot feest de tijden zich niet Ieenen, is het aantal vlaggen in vele straten groot en het aan tal oranje getooide ouderen en jongeren eveneens. In de morgenuren was alleen de mili taire tocht door de stad, een bijzonder voor val op dezen dag. Diefstal. De politie heeft aan de justitie voorge leid een ongeveer 22-jarige inwoonster van Souburg, mej. v. S., die zich Vrijdag avond schuldig maakte aan diefstal van een rijwiel. Deze recidiviste heeft reeds bekend. Een typische aanrydlng. Toen Zaterdagmiddag in de Langedelft de motor van een motorrijwiel plotseling stil viel, kon een aanrijding met een achter den motorrijder rijdenden auto niet meer worden voorkomen. Het bleef bij materi- eele schade. De Lubeka demonstreert. De naam Lubeka beteekent Lucht-Be- scherming-Kaden, zijnde de groep bewo ners van de Rouaansche Kade en de Bier kade, die zich tot een groep gevormd heb ben om onderling hulp te verleenen bij brand in geval van luchtaanvallen en ook gereed te zijn om zelf blusschend, ruimend en verplegend op te treden. Gisteravond gaf deze groep een demon stratie met emmerspuiten in de Kuipers- poort. Reeds een 20-tal bewoners der betrok ken kaden bestelden een spuitje en ook an der materiaal werd voor levering opgegeven. Een aanrijding. Gistermiddag reed de echtgenoote van den burgemeester met een auto uit de Korte Noordstraat in de richting van de Noordpoortstraat. Van den Zuidsingel kwamen twee militairen per motorrijwiel in de richting Penninghoe'csingel. De be stuurster van den auto heeft de motorrij wielen niet gehoord, terwijl de militairen ook den auto niet opmerkten. Hoe het pre cies gekomen is zal het voortgezet onder zoek moeten uitwijzen maar toen de auto de straat reeds uit was is een der mili tairen, toen hij blijkbaar wilde trachten achter den auto om te rijden, tegen het achterspatbord aangereden dat ingedeukt werd. De motorrijder vloog van zijn rijwiel af en maakte een flinke tuimeling. De man is naar het gasthuis overgebracht. Burger- en militaire politie stelden ter plaatse een onderzoek in en deden verschil lende opmetingen. Vergadering van 't Nut. Gistermiddag hield het departement Mid delburg van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen vergadering in het spaar bankgebouw onder voorzitterschap van mr. J. G. Veltman Fruin. Herkozen werden tot bestuurslid van de Hulpbank mr. H. Doorenbos tot bestuurs lid van het departement mr. J. H. C. Heijse; tot bestuurslid van de spaarbank de heer A. van Westreenen en tot be stuurslid van de bewaarscholen de heer L. A. van der Harst. De rekering van het departement, aan wijzende een goed slot over 1938 van 1487.61 en een kwaad slot 1939 van 2723.83 werd goedgekeurd. De grocte achteruitgang is een gevolg van het aflossen van 1200.waardoor de leeningschuld van het departement ge delgd is en door de groote uitgave van 3391.39 voor de belangrijke verbeteringen aan de gebouwen der beide bewaarscholen. Begrafenis J. Baaijens. In alle eenvoud werd Maandagmiddag het stoffelijk overschot van wijlen Jacob Baaijens, welke vorige week bij een ver keersongeval zoo noodlottig om het leven kwam, aan de schoot der aarde toever trouwd. Op de baar was een krans ge hecht van den Zeeuwschen bond van aard appel-, groenten- en fruitexporteurs „Ons Belang" te Goes. Aan de groeve sprak ds. H. Scholing, Geref. predikant, een kort woord. De eenigs zoon van den overledene dank te allen voor de eer aan wijlen zijn vader bewezen. „Een stipt eerlyk ambtenaar, wien de belangen der gemeente in alle opzichten konden worden toevertrouwd". Vanmiddag werd de gemeenteraadszit ting gehouden waarin de secretaris, de heer P. J. Terwoert voor de laatste maal als zoodanig in functie was. Nadat de ver schillende agendapunten, waarop wij mor gen nader terugkomen, waren afgehandeld, heeft de raad afscheid genomen van den heer Terwoert. Burgemeester Dregmans spreekt. Als eerste voerde hierbij burgemeester Dregmans het woord. Deze begon met er aan te herinneren dat de secretaris 1 Ja nuari 1909 zijn ambt aanvaardde. Koudekerke telde toen 2757 inwoners, 't Zand omvatte weliswaar ook toen reeds een niet onbelangrijk gedeelte van dit zielen tal, maar van een gelijkschakeling met een stadsgedeelte was hoegenaamd geen sprake. De duinstreek behoorde behalve voor ingewijden als het ware tot de nog onbekende gebieden. Het bad- en strand leven was volkomen onbekend. De uitbreiding vond haar oorzaak voor het grootste gedeelte 'alleen door geboorte overschot. Overheidszorg in den algemee- nen zin van het woord kende men niet, zelfs de gemeente-huishouding was zeer eenvoudig en gemakkelijk te beheeren, ter wijl het gemeentelijk budget zonder eenige moeite in evenwicht was te houden. De in dien tijd bestaande Hoofdelijke Omslag werd slechts tot zeer minieme bedragen geheven. De administratie stond tot dexi geschetsten uiterlijken toestand in dezelfde verhouding. Ontdaan van burgerlijken stand, bevolking en militie, bleef er niet veel meer over dan wat schrijfwerk en eenige eenvoudige correspondentie. Deze toestand was vanzelfsprekend, omdat in gewikkelde en veel tijd vergende voor schriften bij haar uitvoering ten eenen- male ontbraken. Het was in deze onvolprezen z.g. voor- oorlogschen tijd, dat de aanvang van de ambtsperiode van den nu scheidende viel en spr. kan het zoo voorstellen, dat de heer Terwoert dikwijls met een soort heimwee aan deze jaren heeft teruggedacht, want de rustige tijd was reeds na een vijftal ja2'en vooi'bij en voorgoed. Reeds onmiddellijk na het uitbreken van de wereldoorlog eischte de regeling van de kostwinnersvergoedingen der onder de wapenen geroepen dienstplichtigen een uit voerige, nauwkeurige en zeer verantwoor delijke administratie. Daarop is gevolgd de distributie. Gedurende de oorlogsjaren 19141918 en ook daarna werden nieuwe wetten uit gevaardigd, met welker uitvoering de ge meentebesturen of de burgemeester werd belast. Spr. somde de respect afdwingende ry dezer nieuwe, wetten op, om dan te ver volgen: Gedurende de ambtsperiode van den secretaris werd de bemoeienis ook uit gebreid op sociaal gebied. Niet zoo zeer door de vaststelling van verschillende so ciale wetten, maar meer tengevolge van de crisis waaronder ons land sinds de laatste jaren gebukt gaat. Steunregeling en werkverschaffing moesten worden in gevoerd. In nauwen samenhang hiermee staat de instelling van het Werkloosheids- subsidiefonds. Deze maatregel heeft de financieele po sitie dermate beheerscht en zal vooralsnog beheerschen, dat ingaande het dienstjaar 1935, tot een aanmerkelijke belastingver- hooging moest worden overgegaan. De scheidende heeft mede moeten be- oordeelen welke belastingen dienden te worden verhoogd, terwyl hij ook zijn mede werking heeft moeten verleenen aan de berekening van het bedrag dat moest wor den gevonden om het budget evenwichtig te houden. We rekenden ons gelukkig de grootste moeilijkheden overwonnen te hebben, al dus spr. De werkloosheid nam namelijk gestaag af, terwijl er teekenen waren om aan te nemen, dat ook de vrije bedrijven een betere toekomst tegemoet gingen, toen het ooi'logsgeweld ten tweedenmale over ons werelddeel losbarstte. Hoewel deze oorlog pas goed begonnen is, heeft hij zijn invloed op ons administra tief apparaat reeds duchtig doen gelden. Behalve deze wisselvalligheden, als ge volg van de wisselende politieke- en eco nomische omstandigheden, valt te wijzen op de enorme uitbreiding welke de gemeente zelf heeft ondergaan. Deze uitbreiding eischte de voorziening in bestrating, ver lichting enz. De administratie hebt ge te voeren gehad over de gas-, water- en elec- triciteitsvoorziening onzer gemeente, de aanleg van kilometerslengte nieuwe stra ten, de bouw van honderden nieuwe wo ningen. Wanneer ik hier vaststel, dat de vast stelling van ieder plan een jarenlange voorbereiding heeft gevraagd, dan zal ieder begrijpen, welke administratieve be sognes daaruit zijn voortgevloeid. Spr. haalde dit alles aan, opdat het ieder duide lijk zal zijn al moet uiteraard ieder dit be grijpen, dat de ambtsperiode niet t$ verge lijken is met een kalme zee. En kan zich best voorstellen, dat wan neer de heer Terwoert bij de aanvaarding van z(jn ambt ook maar eenigszins had kunnen bevroeden, hetgeen hem ambtelijk boven het hoofd hing, slechts met groote schuchterheid het secretariaat dezer ge meente zou zijn geambineerd. Zijn karakter verdraagt zich namelijk niet met groote veranderingen. Zoo heel dikwijls heeft spr. ondervonden, dat hij krampachtig vasthoudt aan het be staande en aan hetgeen hij gewoon is ge weest te doen. U moet wel zeer speciale liefde voor Uw werk hebben gehad, aldus spr. om alles te kunnen overgeven en U volkomen aan den nieuwen toestand aan te passen en dat op zoo'n wijze dat Uw werklust er hoege naamd niet onder leed. Tot den laatsten dag toe hebt ge uw taak met liefde vol bracht. Eenerzjjds buitengewoon behoudend van aard, anderzijds in volkomen overgave zich aan totaal gewijzigde tijdsomstandig heden aanpassen, het is slechts te ver klaren, uit plichtsgetrouwheid en een groot verantwoordelijkheidsgevoel. Spreker behoefde zich in geen epkel opzicht van eenige overdrijving te beschul digen, hoewel hy weer nadrukkelijk vast stelde dat in moeilijke perioden, welke er geweest zijn en waarin gelegenheid bestond hij geldelijk te bevooi'deelcn, op zoo'n wijze, dat er var. frauduleuze handelingen geen sprake kon zijn, de scheidende enkel het gemeentebelang in het oog heeft gehouden en zich in deze omstandigheden heeft ont popt als,een stipt eerlyk ambtenaar wien de belangen der gemeente in alle opzichten konden worden toevertrouwd. Hij stelde er prijs op de verklaring af te leggen, dat het tusschen den secretaris en spreker nooit tot conflicten gekomen is. Natuurlijk bestond er wel meeningsver- schil en waar bestaat deze niet, wanneer de verhouding juist is? Het verschil van visie op verschillende scholing welke hei de hebben ontvangen, en door het groote verschil in leeftijd dat er tusschen hen be staat. Wat het eerste aangaat, deze ge meente met gemengd karakter, aldus spr. diend hebt en zooals gezegd, ge hebt Kou dekerke zien ontwikkelen van zuiver agra rische gemeente, tot een plattelandsge meente met gemengd karakte, aldus spr. Het was dus enkel de uitbreiding der ge meente en de daarmee samenhangende toe name der werkzaamheden die U bij deze wijziging deed aanpassen en dit xnet groo te terughoudendheid, omdat ge vaak be vreesd waart, dat de gevoteerde uitgaven de draagkracht der gemeente te boven gingen. Vooral gedurende den eersten tijd van spr.'s verblijf te Koudekerke, had hij te dezen opzichte menige vermaning en waar schuwing van U te incasseeren. Mijn werk kring had ik gedurende 14 jaar gevonden in een vooruitgaande havenplaats met ste delijk karakter. Aan de administratie dier gemeente had ik ruim S jaar leiding moe ten geven. De financieele positie dier ge meente was niet gunstig te noemen. Was het wonder, dat ik na mijn komst alhier de neiging niet kon onderdrukken, de ge meente-huishouding intensiever te doen verzorgen, temeer waar ik hier een gun stige financieele positie mocht constatee- in som mi ren, aldus spr Mijn optreden leek mogelijk daardoor in sommige opzicht wat radicaal, ik meende in het welbegrepen belang der gemeente niet anders te mogen handelen en mag vrijelijk verklaren, dat het aller minst in mijn bedoeling lag, U daarmede onaangenaam te zijn. Toen de werkzaamheden toenamen had de scheidende in spreker een tegenstander gevonden, om het secretai-ie-personeel uit te breiden, zoolang niet een 38-urige ar beidstijd bereikt was. Het is thans zoover gekomen. Spr. ontveinsde zich niet, dat door dezen maatregel verkregen rechten werden aangetast, maar spr. meende in het belang der gemeente niet anders te mogen handelen, waar in vrijwel de meeste ge meenten, een gelijke arbeidstijd bestaat. Al met al geloof ik niet, dat ik de pret tigste burgemeester voor U geweest ben, maar laat ik thans openlijk de. verklaring afleggen, dat ik U tegenover wie ook altijd geroemd heb om uw stipte eerlijkheid en ti-ouw en daarvoor zeg ik U hier in het openbaar hartelijk dank en deze weten schap moge U een blijvende voldoening schenken in uw verder leven. Voor het personeel dat onder U gesteld was, waart ge niet altijd een soepel chef. Aan hen steldet ge hooge eischen. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat ge geen rust hadt, voordat ge er van verzekerd waart, dat het werk af was. De scheidende secreta2is heeft i2i ieder geval bereikt, dat de secretarie altijd op zeer behoorlijk peil heeft gestaan en daar voor kunne22 wij U niet dankbaar genoeg zyn, aldus spr. Tot slot bood de burgemeester namens den raad een schilderij aan, vervaardigd door den kunstschilder A. van Dijke te Veere. Hierna voerde wethouder Contant het woord, waarop namens het pei'soneel af scheid werd genomen van den secretaris, die ook zelf gespi-oken heeft. Wij komen hier morgen op terug. ONDERWIJSBEGROOTING IN DE EERSTE KAMER AANGENOMEN. De Eerste Kamer heeft Maandagmiddag de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1940 zonder hoofde lijke stemming aangenomen, nadat minister Bolkestein de sprekers, die Vrijdag het woord hadden gevoerd, had beantwoord. Ook de heer Bolkestein zei den lang- zamen gang van het spellingontwerp te betreuren. De minister zal deze week te Brussel een bespreking hebben met zijn Belgischen ambtgenoot over het spelling vraagstuk. Wat de leerlingenschaal betreft, zei de minister, dat de regeering is opgetreden met het verlangen, hierin verbetering te brengen; de oorlog deed dit voornemen uitstellen, doch de minister hoopt nog altijd iets te bereiken. Het me detellen van den tijd, als zelfstandige kweekeling met akte doorgebracht, bij de berekening van het aantal dienstjaren voor het pensioen noemde de minister practisch onmogelijk; wel zou pensionneering op la- teren leeftijd mogelijk zijn. DUITSCHE NETVERSPERRING NAAR GROOTE BELT. De Duitsche radio kondigde volgens Reu ter heden aan, dat een netverspeiTing ge legd wordt, weike den ingang tot de Groote Belt 'afsluit. Er zal een nauwe vaargeul worden opengelaten, waarin de schepen geen loods zullen krijgen. Sche pen, die pogen door de netversperring te dringen zullen zonder voorafgaande waar schuwing door de pati'ouilleerende oor logsschepen worden beschoten. PERSONENAUTO BOTST IN VOLLE VAART TEGEN SNELTREIN VLISSINGEN—AMSTERDAM. Een personenauto is gistermiddag nabij den onbewaakten overweg, even voorbij Zwijndrecht, in volle vaaft tegen den snel trein VlissingenAmsterdam opgereden. De wagen raakte de locomotief, die flink beèchadigd werd en vloog met een dubbe len salto en een enorme ontploffing in brand. De wagen werd door den klap op de tweede rails gegooid en stond binnen en kele minuten in volle vlam, die zoo sterk was, dat de treeplanken van den tot stil stand gebrachten sneltrein vei'schroeid werden en in den trein zich een groote hitte ontwikkelde, meldt de Tel. De bestuurder .werd bewusteloos door den schok uit den wagen geworpen. Het was de heer Brusse, directeur van Wegen bouw te 's-Gravenhage. Hij liep eenige brandwonden op. De sneltrein was om 12.37 uit Dord recht naar Amsterdam vertrokken. Het uitzicht bij den overweg van Zwijndrecht is goed, doch de bestuurder schijnt den snel rijdenden trein niet te hebben opge merkt. De klap, waarmede de auto de locomo tief raakte, was zoo gToot, dat de rem- blokken van de machine afgerukt werden en een zware stoompijp geheel werd ver wrongen, De trein schoof nog een stuk door. De hitte, die zich langs de wagons ontwikkelde, was echter zoo groot, dat consternatie onder de passagiers ontstond. Een iame viel zelfs flauw. Een trein, die uit de richting Baren- drecht naderde op de rails, waar de bran dende wagen lag, kon tijdig door signalen tot stilstand worden gebracht. Kort na het ongeval Was een locomotief uit Baren- drecht aanwezig, van waar uit blussings- pogingen geleid werden. De Vlissingsche sneltrein had ongeveer een half uur vertraging. GEM. VISCHMIJN VLISSINGEN. Ruime aanvoer garnalen. Kleinhandel 19 22 ct. per kg. Zpodjes 14.10. Rede lijke aanvoer van consignatiezendingen. Schar 1—1.30, Schol 1.20—1.30, Wijting 1.30—1.60, Makreel j; 1.30— f 1.40, alles per 10 kg. GEM VISCHMIJN BRESKENS. 31 Vaartuigen. 2407 kg. garnalen. Klein handel 19 ct., Export 19 ct., Zoodjes 0.90 —ƒ5. GOESCHE MAKRT. Eieren per 100 st. 3.153.76, per 25 st. 0.86, part. prijs 4.45, kleine eieren 3 3.10, ganseieren 7.10, kalkoeneieren 5. Boter 1.70 per KG., idem 0.85, par. prijs 0.95, fabrieksboter 0.95, afwijken de boter 0.50, 2e kwal. boerenboter 0.80, alles per i/2 KG. Noteering handelaren Boter 0.70 per yz KG. Kipeieren 3, eendeieren 2.60, poelje eieren 2.50, alles per 100 stuks. Eierveiling Goes. Aanvoer 145.000 stuks. Kipeieren groote 3.153.76, id. kleine 33.10, ganseieren 7.10, kalkoen eieren 5. GROENTENVEILING MIDDELBURG, 29 April 1940. Baksla 512 ct.„ snijsla 611 ct., spina zie 34 ct., postelein 1623 ct., zuring 1 2 ct., witlof 58 ct., koolrapen \'z1/2 ct., breekpeën 1 Vs ct., andijvie 511 ct., uien 12 ct., kroten V/2 ct., roode kool 4i/210 ct., prei ZYs7 ct." alles per kio raapste len J/2iy2 ct., selderie 2/zi ct, rabar ber 12 ct., radijs li/22y2 ct., rammenas 34 ct., alles per bos"; kropsla 26|/2 ct. per stuk bloemen lathyrus 11 ct. (per bos), violen iyz2yz ct., tulpen 49 ct. (per bos), cinei-aria's 14 ct., bakkruid l/2 ct.,. madelieven 34 ct., primula's 17 ct. VEEMARKT ROTTERDAM. 30 April 1940. Aanvoer 113 paarden. 2 veulens, 1682 magere runderen, 825 vette runderen, 30 vette kalveren, 85 graskalveren, 1744 nuch- tei-e kalveren, 341 schapen en lammeren, 7 varkens, 4 biggen, 198 bokken en geiten totaal aanvoer 4941 stuks. Prijzen per KG. Vette koeien 7486, 6072, 5656 ct. vette ossen 7484, 60 —72, 48—58 ct. stieren 72—76, 64—70, 56 62 ct. vette kalveren 125135, 100 115, 8595 ct. lammeren 60, 55, 50 ct. graskalveren 64, 56 ct.nuchtere kalveren 44, 39, 34 ct. slachtpaarden 73, 63, 53 ct. Prijzen per stuk: Schapen 36, 26, 20 lammei'en 26, 20, 14 weide- lammeren 7. 5, 3 nuchtere slachtkal- veren 10, 8, 6 slachtpaarden 320, 225, 160 wei"kpaarden 390, 265, 165 hitten 285, 230. 150 kalfkoei- en 290, 200, 140 melkkoeien 285, 200, 140 varekoeien 220, 105, ƒ140; vaarzen 165, 150, 100 pinken 110, 90, 70 gi-askalveren 65, 50, 40 bokken en geiten 14, 10, 5. OverzichtVette koeien en ossen iets korter aanvoer, handel levendig, prijzen van gisteren goed te handhaven; prima koe 90 ct. stieren aanvoer als vorige week, handel kalm, pi'ijzen iets hooger, prima os 88 ct. vette kalveren aanvoer klein, han del redelijk, pi'ijzen onveranderd, prima 1.45; schapen en lammeren aanvoer klein, handel kalm, prijzen iets lager weidelam- meren veel grooter aanvoer, handel slee- pend, prijzen als vorige week nuchtere slacht- en fokkalveren kleiner aanvoer, handel vlug, prijzen stijgende paarden iets korter aanvoer, handel traag, voor slachtpaarden iets lager prijzen, werkpaar den en hitten onveranderd kalf- en melk koeien aanvoer als vorige week, handel ta melijk, prijshoudendvarekoeien korter aanvoer, handel vlot, prijzen iets hooger vaarzen en pinken iets kleiner aanvoer, handel redelijk, prijzen iets hooger bok ken iets minder aanvoer, handel vlug, prijzen iets lagei*. Veilig en vlug als geen ander B helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Vlissingen: Den Helder: Weer: helder helder Wind: matig O. matig O. Temperatuur: 11 gr. 10 gr. Min. hedennacht; 9 gr. 9 gr. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur Meest helder tot halfbevvolkt, droog' vry warm weer, zwakke tot matige oostelijke tot zuidelijke wind.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 3