Breskensche Courant Onze jarige Kroonprinses. EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Groote activiteit der luchtmacht. Noorwegen schipperde niet met zijn neutraliteitsverplichtingen. Echtgenooten van militairen kunnen reizen voor halven prijs Felle gevechten ten zuiden van Drontheim. Het 125-jarig bestaan van de Militaire Willemsorde. min Acn Jog De persverordening. VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 102 DINSDAG 30 APRIL 1940 Abonnementsprijs: 11 ct per vveeK ol 2.20 per kwartaal. Franco per post 2 50. Afzonderlijke nummers S ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij 'abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma P.VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, reL 10 (2 lijnen). Giro No. 66281 Eigen kantoren :Breskens, Dorpsstraat, Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45. TeL 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERL ANDSCH E DAGBLADPERS" iü SPU KM gOUBUR Dat er geen geluk is zonder zorgen, ondervindt onze Kroonprinses in de mooiste jaren van haar leven. Van deze zorgen is de volheid harer vreugde als vrouw en moeder doortrokken. Als mensch is Prinses Juliana veel goeds en liefs ten deel gevallen. Van haar ge boorte af is zij, als jongste telg der Oranjes, als de eenige jonge loot, waar uit nieuw leven voor ons Vorstenhuis mocht worden verwacht, gedragen door de toegewijde sympathie van het Ne- derlandsche volk en de alles-opoffe- rende liefde van ouders en grootmoe der; ze is gesterkt in vele deugden door het voorbeeld, dat de twee vrouwen, die ons in de geschiedenis van de jong ste halve eeuw hebben geleid, haar van dag tot dag stelden. Het echte menschengeluk, het geluk van vrouw en moeder, dat zoo weini gen vorstenkinderen in zijn volheid wordt toegemeten, kwam in het leven onzer Prinses". Zij had het groote voor recht een huwelijk te mogen sluiten, waarvan liefde en trouw de grondsla gen zijn en beloven te blijven. Hoe on zeker het in het algemeen .ook moge wezen om de innigheid eener samenle ving te bèoordeelen naar wat te zien wordt overgelaten door den sluier, wel ke elk menschenpaar rond zijn persoon lijke intimiteit spant, wat door dien sluier heen afstraalt van het huwelijks geluk van het kroonprinselijk paar, laat geen twijfel resten aan de kracht en de zuiverheid van de bron. Onze Kroonprinses is geen mensch, die haar geluk angstig en zelfzuchtig in zich houdt, maar er mee woekert door anderen er in te laten deelen en het al- zoo te vermenigvuldigen. Toen zij moe der werd en haar kind Beatrix deed heeten, was het toen niet. alsof ze een geschenk, het grootste, dat ze geven kon, in handen van het Nederiandsche volk legde Was het niet, of ze zeide hier is het kind, waar ge naar verlangd hebthet brenge u geluk, gelijk het mij en mijn gemaal geluk bracht Toen haar moederschap werd be vestigd in de geboorte van een tweede kind, was het volk beangst en bezorgd. Oorlog dreigde in Europa en het scheen, dat wij mede in het noodlottige avontuur van volkerenstrijd zouden worden betrokken. Het kroonprinselijk paar noemde toen het tweede kind Irene. De vreugde der jonge moeder werd tot troosting gemaakt van het be zorgde volk haar eigen groote geluk legde ze op het altaar van den vrede. Het was een gebed en een belofte. Er is geen geluk zonder zorgen. Dat ondervindt helaas ook onze geliefde Kroonprinses, want terwijl de liefde steeds rijker bloeit in haar jonge leven, drukken de nooden van den tijd het volk ter neer-, het volk, dat de Voorzie nigheid aan de Oranjes te leiden heeft toevertrouwd op de paden des vredes. Met zorg om deze dingen is het groo te geluk der Oranjes en ongetwijfeld niet het minst van een zoo gevoelige vrouwe als onze Kroonprinses ver mengd. Maar die zorg deelen we mèt Oranje en wordt ons daarom licht. En Oranje deelt zijn vreugde met ons volk, waar door het geluk, ons geloof en vertrou wen, vermeerderd worden. Wij erva ren dat voortdurend aan alle daden, welke ons Vorstenhuis stelt, daden, welke van meeleven getuigen en van offerzin. Bidden wij God, dat hij Oranje en de jarige Kroonprinses in ruime mate het geluk moge blijven schenken. Dat bid den we omwille van hen, die ons met zooveel liefde hebben geleid wij bid den het ook om ons zelfs wille, omdat het welzijn der Oranjes een bron van hracht en sterkte voor ons volk is, Waaruit altijd met groote gulheid wordt uitgedeeld. Zij leve lang en voorspoedig, onze Kroonprinses 1 Md. H.K.H. Prinses Juliana heeft in haar kwali teit van voorzitster van het Nederiandsche Roode Kruis, in verband met de aanstaande Roode Kruis-vveek in Indië, voor de Nirom het woord gericht tot de luisteraars in Ne- derlandsch-Indië. H.K.H. Prinses Juliana verlaat het gebouw van de P.T.T. aan de Kortenaerkade te Den Haag. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt .mede, dat vliegtuigen der Konink lijke Luchtstrijdkrachten gisteravond met succes met bommen de luchtbasis Fornebu (bij Oslo) hebben aangevallen. Reuter verneemt, dat een Sunderland- vliegboot, beter bekend onder den naam „vliegend slagschip", aangevallen is in een Noordsche Fjord, door Duitsche vlieg tuigen, terwijl de gezagvoerder een be richt overbracht aan een Engelsch oor logsschip, dat op een korten afstand lag. Een twaalftal junkers viel de vliegboot en het oorlogsschip aan, terwijl de gezag voerder van de vliegboot zich aan boord van het oorlogsschip bevond. De gezag voerder van de vliegboot begaf zich in een boot naar zijn vliegtuig en, terwijl overal rondom bommen neerkwamen, wist hij aan boord te komen van de vliegboot, die rondtaxide om de bommen te ont wijken. Toen de vliegboot opsteeg, werd zij aangevallen door een MesserSchmidt 110, doch dit toestel werd neergeschoten. Van gezaghebbende zijde verneemt Reu ter ook nog, dat Sunderland-vliegbooten, die neergestreken zijn in Noorsche Fjor den, groepen deskundigen aan land heb ben gezet ter voorbereiding van operaties te land en in de lucht. Verscheidene Duitsche vliegtuigen, waaronder Messerschmidt j.10 toestellen zijn vernield of beschadigd op de Noor sche vliegvelden en een aantal benziqe- opslagplaatsen is in brand gestoken, al dus Reuter. Ook optreden der Duitsche luchtmacht. Naar het D.N.B. verneemt heeft de Duitsche luchtmacht gisterochtend bij gun stig vliegweer talrijke aanvallen gedaan op de Britsche schepen voor de westkust van Noorwegen. Volgens de eerste be richten zijn talrijke Britsche transport schepen door bommen getroffen en aan zienlijk beschadigd. Een der schepen staat in brand. Noorsche hospitaalschepen gebombardeerd DUITSCHLAND ONTKENT HET. Van welingelichte Duitsche zijde wordt in dit verband geconstateerd: De Duitsche vliegers houden zich overeenkomstig de be velen streng aan de internationale over eenkomsten en vallen noch lazaretten, noch hospitaalschepen aan, welke onder bescherming staan van het Roode Kruis, voor zoover zij als zoodanig kenbaar zijn gemaakt. Twee Noorsche hospitaalschepen, de „Brand 4" en de „Bethel" zijn gisteren vol gens het Noorsche Tel. Agentschap door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Op de „Brand 4" zijn een arts, drie verpleeg sters en een lid der bemanning gedood, een persoon zwaar en anderen licht gewond. Beide schepen, aldus het Noorsche Tel. Agentschap, waren witgeschilderd. In over eenstemming met de conventie van Genève waren Roode Kruisteekens aangebracht. De aanval geschiedde bij daglicht. Van zeer dichtbij werd uit mitrailleurs gescho ten. KOHT WEERLEGT DUITSCHE BEWERINGEN. De Noorsche minister van buitenland- sche zaken, Koht, heeft tegenover het Noorsch telegraaf Agentschap verklaard, dat de bewering van von Ribbentrop als zou de Noorsche r'egeering tevoren hebben geweten, dat Engeland mijnen wilde leggen in de Noorsche territoriale wateren, dat Noorwegen zulks zelfs had goed gevonden en dat dit den Duitschen inval zou recth- vaardigen, volkomen onwaar is. Het leggen van mijnen door de Engel- schen is voor de Noorsche regeering, welke onmiddellijk protesteerde en eischte, dat Engeland directde gelegde mijnen zou wegnemen, als een volkomen verrassing gekomen. De minister, diedenzelfden dag in het Storting mededeelin'g heeft gedaan van dit protest, voegde hier thans aan toe, dat de regeering denzelfden dag had be sloten, dat, indien de mijnen niet binnen •korten tijd door Engeland zouden zijn weg genomen, de Noorsche vloot opdracht zou hebben gekregen deze te verwijderen. Het is duidelijk, dat dit argument voor den inval later in elkander wérd gezet. De Britsche mijnen werden op 8 April gelegd en reeds vroeg in den daarop vol genden nacht heeft de Duitsche vloot Noorsch gebied, zelfs tot Narvik toe, ge schonden, aldus Koht. Duitsche zeestrijd- krachten moeten "dus langen tijd voor het leggen van Engelsche. mijnen, .uit Duitsch- land zijn gezonden. De zeestrijdkrachten be reikten Drontheim op 9 April en deelden er Duitsche pamfletten uit, welke zij uit Duitschland hadden meegenomen. Niemand zal met recht kunnenbewe ren, aldus besloot dr. Koht, dat Noorwe gen op eenigerlei wijze heeft geschipperd met zijn neutraliteitsverplichtingen. Inte gendeel. Noorwegen heeft deze plichten zoo nauwkeurig in acht genomen, dat ze kere staten om die reden ontevreden zijn. Niemand kan ook maar, ,oel den gering- sten schijn van waarheid beweren, dat Noorwegen niet-neutraie daden heeft be gaan en eenigen buitenlandschen staat het voorwendsel heeft verschaft in Noorwe gen te intervenieeren. LONDEN MELDT: 28 Duitsche transport- en voor raadschepen tot zinken gebracht. BOVENDIEN ZIJN NOG VERSCHILLENDE SCHEPEN GETROFFEN. Maandagavond is volgens Reuter in Londen bekend gemaakt, dat sedert 8 April 28 Duitsche transport- en voorraad schepen tot zinken zijn gebracht. Dit aantal moet nog aangevuld worden met 10 van dergelijke Duitsche schepen, die door torpedo's zijn getroffen en waar schijnlijk zijn gezonken, benevens met het Duitsche s.s. „Maine", dat door eigen be manning tot zinken werd gebracht. Het Duitsche expeditieleger heeft ook ver liezen geleden door mijnen, sedert den aan vang van den strijd in Scandinavië. Dultsch legerbericht. Het opperbevel der Duitsche Weer macht maakt o.m. bekend: De vijandelijke landingen, concentraties en bewegingen in en buiten het gebied bij Namsos en Andalsnes hebben zeer zware verliezen geleden door aanvallen van onze luchtmacht. Barakkenkampen, loodsen, kazernes en tankinstallaties zrjn in brand gezet, zes schepen tot zinken gebracht en andere zwaar beschadigd. Ten noordwesten van Kristiansand werd op 28 April een Britsch vliegtuig omlaag geschoten. Aan de Duitsche jacht op duikbooten in het Skagerrak en Kattegat zijn nog twee of drie vijandelijke onderzeebooten ten offer gevallen. De Nederiandsche Spoorwegen zul len, niet ingang van 7'Mei a.s., voor het bezoeken van militairen door hun echtgenooten Zaterdags, Zondags en Maandags op de spoorreis een reductie verleenen van 50 procent van den en kelen reisprijs in alle klassen. In verband hiermede zullen op de sta tions legitimatiebewijzen verkrijgbaar wor den gesteld tegen den prijs van een gulden. Deze legitimatiekaarten hebben een gel digheid van drie maanden. Op vertoon van dit bewijs zullen aan houdsters op Zater dag, Zondag en Maandag enkele reiskaar ten tegen den halven prijs worden afgege ven van haar woonplaats naar „ergens in Nederland" en terug. Aan de stations zijn kostelooze formulieren verkrijgbaar, waar op deze legitimatiebewijzen moeten worden aangevraagd. De aanvraag moet door den betrokken militair geschieden. GEALLIEERDEN STUITEN DE DUTTSCHERS IN HUN OPMARSCH. KRACHTIGE LUCHTAANVALLEN OP NOORSCHE STEDEN. Het Britsche ministerie van oorlog deel de gisteren mede „De positie in het Gudbrandsdal is niet gewijzigd. De vijandelijke luchtmacht heeft krachtige aanvallen uitgevoerd op de ste den Andalsnes en Molde. Uit de Namsos- vallei valt verder niets over Narvik te be richten". Het Noorsche opperbevel zegt in een communiqué omtrent het bombardement op Molde, dat de materieele schade aan zienlijk is. Men weet echter niet of er men- schen als slachtoffers zijn gevallen. Een Duitsch vliegtuig werd neergeschoten en ging m vlammen op. Twee der inzittenden kwamen om het leven en de anderen wer den krijgsgevangen gemaakt. Nabij Aale- sund werden verscheidene Duitsche vlieg tuigen gedwongen te dalen. Te Bresal zijn twee Britsche vliegtuigen verbrand en voorts zijn op zee gevechten geleverd tus- schen Noorsche schepen en Duitsche sche pen en vliegtuigen. Een Noorscn schip vloog in brand. De Duitsche troepen die oprukken door moeilijk bergterrein ten zuiden van Dront heim, zijn fel aangevallen door de gealli eerde troepen op twee nieuwe punten, zoo melden volgens Reuter de laatste tele grammen. Er komen berichten over ge vechten uit Hjerkinn aan den spoorweg ten noorden van Dombaas, en uit Kikvne op 60 KM. ten noordoosten van Hjerkinn. Ge stuit door de Britsche troepen in hun op- marsch door het Gudbrandsdal ten zuiden van Dombaas, hadden de Duitschers het plan om den spoorweg van Dombaas naar Drontheim af te snijden. Zij zonden gemo toriseerde detachementen in westelijke richting langs de twee eehig mogelijke we gen over de bergen, in het Oester-dal ten zuiden van Roeros. De eerste weg loopt van Alvdal langs het "Foll-dal naar Hjerkinn, dat in handen is van de geallieerde troepen, die versterkt zijn om het hoofd te bieden aan den Duitschen opmarsch. Intusschen bieden Noorsche troepen tegenstnd aan de Duitschers te Kvikne op den weg van Tyn- set in het Oester-dal naai* Ulsberg aan de spoorlijn DrontheimDombaas, Ten noorden van Roeros zijn de Duitsche voorhoedetroepen, waaronder zich geme chaniseerde detachementen bevinden, ge stuit door de Noren, die de spoorwegbrug over de rivier Glomma in de lucht hebben laten vliegen. Gemeld wordt, dat de Noren zich ingegraven hebben ten noorden van de rivier en de controle hebben over den spoorweg naar Stoeren. Men heeft vele Duitsche vliegtuigen zien vliegen in noor delijke richting over het district van Roe ros, hetgeen aan geeft dat versterkingen en voorraden gezonden worden naar Dront heim. Ten noorden van Drontheim. Ten noorden van Drontheim bezetten Fransche en Noorsche skitroepen de geal lieerde frontlinie nabij Steinkjer, zoo wordt gemeld door den Noorschen bevelhebber in dezen sector in een door Aftonbladet gepu bliceerd bericht. De Britsche troepen zitten in de tweede linie, waar zijn hun stellingen consolideeren. De geallieerde linies liggen verspreid om het meer Snaasa, de Noren liggenaan den oostkant, de Franschen aan de westzijde. De Duitschers schijneh een grooten aanval voor te bereiden. Gemeld wordt, dat de Franschen in een schermut seling gewikkeld zijn geweest met de Duit schers langs den weg BeistadNamsos. Ook hebben zich voorpostengevechten voorgedaan te Beistad en verder naar het oosten. Zweedsche visschers te Stroemstad aan het Skagerrak berichten dat zij een Duitsch convooi hébben gezien, dat naar het noor den voer, en dat Duitsche mijnenvegers de mijnen aan den ingang van het Kattegat opruimen. H.M. DE KONINGIN ONTVANGT DE RIDDERS TEN PALEIZE. Ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van de Militaire Willemsorde heeft H. M. de Koningin, grootmeesteresse van de orde, de ridders in Nederland gistermid dag om half vijf op het Paleis Noordeinde te 's-Gravenhage ontvangen. Hiermede is de herdenking van deze belangrijke ge beurtenis begonnen. Er zjjn in Nederland 221 ridders in de Militaire Willemsorde, van wie er 108 of ficier en 113 beneden den rang van officier zijn. In Nederlandsch-Indië telt de orde 140 leden, samengesteld uit 13 officieren en 127 beneden dien rang. Ongeveer 200 ridders begaven zich gis termiddag naar het Paleis Noordeinde. F. M. L. baron van Geen, kanselier der Dit nummer bestaat uit 3 bladen §el>curlc«»isscn Felle stryd in Noorwegen ten zuiden van Drontheim, (Pag. 1, eerste blad) De onderwys-begrooting in de Eerste Kamer aangenomen, (Binnenland) De Militaire Willemsorde bestaat 125 jaar. (Pag. 1, eerste blad) Echtgenooten van militairen kunnen reizen voor half geld. (Pag;. 1 .eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. M.W.O. heeft namens de ridders het woord gevoerd en bood de Koningin een exem plaar van het in opdracht en op kosten der regeering samengestelde gedenkboek der M.W.O. aan, dat zoowel aan alle rid ders in Nederland als in Nederland over zee wordt aangeboden. Vervolgens zijn aan de Koningin nog drie andere boeken aangeboden. De com mandeur der M.W.O., gep. luitenant-gene raal Swart en de heer J. Jongman, voor zitter van den Bond van ridders M.W*0. beneden den-rang van officier hebben een boek aangeboden bevattende de dagorders met betrekking tot de M.W.O. Verder bo den de gep, luitenant-generaal R. ten Sel- darri en de gep. generaal-majoor P. D. A. Frankamp, beiden van het K.N.I.L., twee albums aan,' bevattende de portretten van de officieren-ridder M.W.O. Na aanbieding van deze werken heeft H.M. de Koningin de ridders toegesproken. De Koningin spreekt. Hare Majesteit sprak als volgt Op den dag, waarop vóór 125 jaar de Militaire Willemsorde werd ingesteld door Neerland's eersten Koning, gevoel Ik Mij, als Uw Grootmeesteresse gedrongen om een persoonlijk woord te richten tot U allen, Ridders, saam verbonden door den zelfden eed, die op dezen gedenkdag zijt bijeengekomen zoowel in Nederland als in Nederland overzee. Gedurende de reeks van jaren, volgende op hare oprichting, heeft de Militaire Wil lemsorde uitnemend voldaan aan het doel, met de instelling beoogd het opwekken en aankweeken van krijgsmansdeugden door de belooning van hen, die zich door het bedrijven van uitstekende daden hebben onderscheiden. Ook op de toekomst is Mijn volle vertrouwen gevestigd. Moogt gij, ridders, daarbij voor allen een lichtend voorbeeld blijven voor Moed, Beleid en Trouw. Hedenochtend hebben onderdeelen van de Nederiandsche weermacht voor onge veer 200 ridders der Militaire Willemsorde gedefileerd op de van Alkemadelaan te Den Haag. In het Algemeen Hoofdkwartier is een persconferentie gehouden, waarin een toe lichting op de Pers verordening werd gege ven. Bij deze gelegenheid werd medege deeld, dat het de bedoeling is, dat aan de pers zooveel mogelijk vrijheid wordt gela ten. De verordening is enkel en alleen te gen excessen in de pers gericht en bedoelt in het geheel niet, op de vrije critiek in breuk te maken. De verordening beoogt geen andere beperking van de persvrijheid, dan strikt geboden is door de eischen der neutraliteit en van de in- en uitwendige veiligheid in een tijd van toegenomen in ternationale spanning. De Nederiandsche pers in haar geheel zal dus, voortgaande met het betrachten van de zorgvuldigheid en de zelfbeperking welke zij van het uit breken van den oorlog af in acht heeft ge nomen, van de verordening geen hinder in de normale unitoefening van de journalis tiek ondervinden. In deze conferentie is tevens medege deeld, dat een preventieve censuur voor shans niet in de bedoeling ligt. Met be trekking tot de Justitie, die over straf maatregelen beschikt, werd bij deze ge legenheid van gezaghebbende zijde opge merkt, dat verwacht kan worden, dat re kening zal worden gehouden met de be staande normen op het terrein der jour nalistiek. Voorts werd er o.m. de aandacht op ge vestigd, dat de verordening ook betrek king heeft op advertenties.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1