Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de De strijd in het Noorden. De Volksraad adviseert tot aanneming van het vlootplan. Wijziging van het Middelbaar Onderwijs voorgesteld. Wat zich voor de Noorsche kust afspeelde.. Weer een Nederlandsch schip op een mijn geloopen Nederl. Vereeniging voor luchtbescherming. Duitschers zouden onverdedigde stad gebombardeerd hebben. SeliettrlcwUsew i)Bi» Jew Jng Hoe de Nederlandsche ambulance in Finland haar werk doet. VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 101 MAANDAG 29 APRIL 1940 Abonnementsprijs: 17 ct. per weeK ot 2.20 pet kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. AdvertentieprijsVan 15 regels 11.25, tedere regeJ meer 25 cent Bij abonnement speciale pr^js. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F, VAN DE VELDE Jr.,Bureaux VValstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren Breskens, Dorpsstraat, TeL 21 ^^Dost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35^^ AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" VAN BEIDE ZIJDEN WORDEN SUCCESSEN GEMELD. Het Britsche departement van oorlog deelde Zaterdag mede: In de zone ten noorden van Steinkjer blijft de situatie in hoofdzaak ongewijzigd. Onze patrouilles zijn actief geweest en hebben eenige gevangenen gemaakt. In de vallei van Gudbrands is een zware Duit sche aanval tegen de geallieerde troepen in het gebied van Kvam met aanzienlijke verliezen voor den vijand afgeslagen. De vijandelijke druk in dit gebied blijft aan houden en het optreden der vliegtuigen tegen de verbindingslinies en de bases der geallieerden duurt voort. Zondag werd gemeld „Een verdere aanval van den vijand op onze stellingen in het Gulbrandsdal is af geslagen.. Verdere ontschepingen zijn met succes ten uitvoer gelegd. Er heeft zich eenige bedrijvigheid in de lucht voorgedaan in het gebied van Narvik, maar dat is van geenerlei invloed geweest op de geallieerde operaties. Er is verder niets te melden uit het gebied van Namsos". In Namsos staat geen huis meer over eind, zoo hevig is het stadje uit de lucht bestookt. De geheele plaats is één puin hoop. Overal liggen vernielde auto's tus- schen de puinen. De bewoners der stad zijn teruggekeerd en kunnen nauwelijks de sporen van hun vroegere woningen terug vinden. Van de groote kerk staan alleen nog de vier muren overeind. In Oost-Noorwegen hebben de Duit- schers Voss bezetDuitsche vliegtuigen hebben de verbindingslijnen gebombar- deerd. Een Duitsch vliegtuig is neerge schoten en drie Duitsche toestellen hebben een noodlanding gemaakt, terwijl het lot van verscheidene andere niet vaststaat. Duitsch legerbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: De Duitsche troepen in Noorwegen hebben ook op 27 April met groot succes gestreden. Op alle punten, waar de vijand jdch tegenóver oils optreden te weer stelde, werd hij door onze troepen teruggeworpen. Zij hebben hun snellen opmarschvoort gezet. Hierbij heeft het luchtwapen de le gergroepen ondersteund door voortdurend onmiddellijk ingrijpen in den strijd te land en door aanvallen op de achterwaartsche verbindingen en bewegingen van den vyand. Na de inneming van Voss, in het gebied ten oosten van Bergen, hebben de overge bleven manschappen van de daar ver spreide Noorsche afdeelingen de wapens weggegooid. Zij zijn de bergen ingevlucht. In bet gebied van Stavanger is het aan tal gevangenen gestegen tot 241 officieren, waaronder verscheidene Engelsche vliegers, en 2921 man. Met den omvangrijken buit aan wapens en materiaal zijn in dat gebied o.m. alleen reeds 22 vuurmonden en 267 machinegeweren in onze handen gevallen. Bovendien werden hier geplaatste batte rijen door de marine overgenomen. De Britten hebben in den nacht van 26 op 27 April de beschieting van Narvik voortgezet. Het luchtwapen heeft de Brit sche landingstroepen by Harstad en An- dalsnes met succes bestreden, ondanks de hevige luchtafweer. De Indische Volksraad heeft heden zijn advies vastgesteld inzake het wetsont werp tot versterking der maritieme .de fensie (slagkruiserplan). Het college besloot met 38 tegen 0 stemmen te adviseeren tot aanneming van dit ontwerp. De leden van de nationa listische fractie en de Indonesisch natio nalistische groep hebben zich van stem ming onthouden. Bij de Tweede Kamer is een nota van wijzigingen in het wetsontwerp regeling van het voorbereidend hooger en het al gemeen vormend middelbaar onderwijs in gediend, waarbij wordt voorgesteld in plaats van de B-afdeeling van het gym nasium en de H.B.S.-B een ander school type in het leven te roepen nL een met de wiskundige en natuurwetenschappelijke vakken als onderwijskern, maar met latyn als één der andere voorname vakken. De minister stelt voor voor elk der drie typen van voorbereidend hooger onderwijs den naam lyceum te gebruiken. A. het lyceum-A of gymnasium, met een alzijdig klassiek onderwijs, toegang gevend tot de examens van alle hooger onderwys, (gemiddeld aantal lesuren per klasse 32 per week). B. het lyceum-B. met Latijn, toegang gevende tot de examens in de B-facultei ten der universiteiten en tot die der hooge- scholen. C. Het lyceum-C. toegang gevend tot de examens in. de economische, de vereenigde faculteiten der universiteiten (echter niet die in de phj-sische aardrijkskunde) en tot die der economische hoogescholen. Het is bedoeling, dat het gemiddeld aan tal lesuren per klasse per week bij de lycea B en C 30 zal bedragen. Veel nadruk wenscht de minister te leg gen op het voorstel, aan de eerste klasse van de genoemde schooltypen en aan die van de scholen van algemeen vormend middelbaar onderwijs het karakter te geven van brug- of voorbereidende klasse die daardoor kan aansluiten aan de 6e klas eener school van gewoon lager onderwijs. In deze voorbereidingsklasse zal de volle aandacht moeten gegeven worden aan de vraag, of de leerling geschikt kan worden geacht voor het onderwijs aan eenig type van lyceum of van middelbaar onderwijs, dan wel of dit moet afgeraden worden. Het aantal lesuren kan zich voor deze klasse tot 28 per week bepalen. Bij artikel 76 is er op gerekend, dat het wetsontwerp tijdig vóór 1 September 1941 tot wel zal zijn verheven. Alsdan kan van dien datum af het leerplan voor de eerste klasse in overeenstemming daar mede worden ingericht. Op 1 September 1946 zal men de zesde klasse der lycea B en C. kunnen vormen. Berlijn: Vier Britsche kruisers en zéven transportschepen door bommen getroffen. Londen: Drie Duitsche voorraadschepen tot zinken gebracht. Het D.N.B. meldt, dat op 27 April een Britsche kruiser voor Narvik door Duit sche vliegtuigen werd aangevallen, door een bom van het zwaarste kaliber getrof fen en vernield. Voor Andalsnes kreeg een Britsche kruiser zware treffers van ver schillend kaliber. In de Moldefjord werden drie Britsche transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 12.000 ton tot zinken gebracht, vier andere, met een inhoud van in het ge heel 23.000 ton, werden zwaar getroffen. Een Britsch vliegtuig werd boven de Noordzee omlaag geschoten. Twee vijande lijke vliegtuigen werden op den grond ver nield. Een eigen vliegtuig wordt vermist. In het zeegebied voor de Midden-Noor- sche kust kregen Zondag volgens een an der D.N.B.-bèricht twee Britsche kruisers door optreden van. Duitsche vliegtuigen voltreffers van middelzwaar kaliber. Een dezer kruisers werd getroffen door een bom op het achterschip, de tweede op den boeg. Voorts is Zondag door Duitsche vliegtuigen een transportschip zoo invaar getroffen, dat het in brand vloog en op het strand moest worden gezet, aldus ver volgt het Duitsche Nieuwsbureau. De be manning ging in de booten. Nog een trans portschip kreeg een voltreffer van middel zwaar kaliber op den boeg, een derde werd onmiddellijk naast den scheepswand ge troffen. Een vierde transportschip, dat aan ®en kade lag, werd eveneens getroffen door een bom van middelzwaar kaliber. In een fjord werden volgens het D.N.B. talryke koopvaardijschepen met contra bande voor Engeland waargenomen en in beslag genomen. Een duikboot redde in het zeegebied der Shetland-eilanden de be manning van een eigen vliegtuig, dat een noodlanding had moeten maken, Duitsche vooraadschepen tot zinken gebracht. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat nog drie Duitsche voorraadschepen tot zinken zijn gebracht. De admiraliteit spreekt een Duitsche bewering tegen, dat in de laatste twee da gen vijf kruisers en dertien transportsche pen zyn tot zinken gebracht of ernstig be schadigd. De Britsche treiler „Hammond" is tot zinken gebracht en de Britsche treiler „Larwood" door een brandbom in brand gezet. Er zijn geen dooden of gewonden. Schip op een myn geloopen. Vrijdagmiddag is nabij het Zweedsche lichtschip „Drogden" voor de Deensche kust van de Sont een onbekend schip van omstreeks 3000 ton op een myn geloopen. Van de Zweedsche kust heeft men gezien, dat het schip snel zonk. Mijnen in de Vestfjord. De Britsche admiraliteit deelt mede De Vestfjord is met mijnen versperd tot noordelijk van een lijn, die loopt in de rich ting van 126 graden van het licht van het eiland Vaeroy, 67 graden, 39 minuten Nb., 12 graden, 45 minuten Ol., tot aan het vasteland. In de vaargeulen ten noordoos ten en zuiden van het eiland Steinvaer, 69 graden, 1 minuten Nb., 16 graden, 35 mi nuten Ol. zijn ook mijnen gelegd. Schepen, die in deze gebieden waren zonder instruc ties te vragen aan de plaatselijke Britsche of Noorsche vlootautoriteiten, doen zulks op eigen risico. De Duitsche radio-omroep maakte vol gens Reuter gisteravond melding van een mededeeling van het radiostation te Tal linn, volgens welke twee uitgestrekte ge bieden voor de Estlandsche kust in de Finsche golf als gevaarlijke zóne voor de scheepvaart verboden zijn. Britsche zeelieden teruggekeerd. Meer dan 200 Britsche zeelieden, die hebben deelgenomen aan de gevechten bij Narvik zijn Zaterdag in een Schotsche haven aan land gekomen. Zij zijn door ge reisd naar Londen. 96 man en 6 officieren maakten deel uit van de bemanning van den torpedojager „Hardy". TWEE EXPLOSIES WAARGENOMEN. Naar de Tijd verneemt bestaat er ern stige ongerustheid omtrent het lot van een Nederlandsch schip, dat vermoedelijk op een mijn is geloopen. Zaterdagnamiddag arriveerde in de ha ven van IJmuiden een aantal loggers, waarvan sommige uit het gebied kwamen, waar de ramp zich zou hebben afgespeeld. Een der schippers van een Katwijker logger, vertelde „Ik stond Donderdag nacht aan dek, toen ik opgeschrikt werd door een geweldige explosie. Dat was des nachts om half vier. Ik keek in het rond en zag in Oostelijke richting een enorme blauw-witte vlam op enkele kilometers van ons verwijderd. Zóó geweldig was deze ex plosie, dat de ruiten in onze stuurhut tril den. Enkele seconden later kwam vanuit het voor- en achteronder een aantal op varenden naar boven. Zij warén door den knal wakker geworden en meenden, dat ér gevaar dreigde. Nauwelijks waren zij weer in hun kooi, of een tweede explosie volgde, tien minuten later. Ook bij deze explosie zag ik een geweldig groote vlam uit het water opstijgen en werd een groot deel van den horizon hierdoor verlicht. Deze explosie was verder van ons schip ver wijderd, dan de eerste en eveneens ten oosten van ons schip. „Zou het een koopvaardijschip geweest zyn", vroeg men den schipper, die stilzwij gend voor zich uitkeek. „Neen", antwoord de hij, „dat vermoed ik niet. Ik denk eer der dat het een kustvisschersvaartuig is. De laatste dagen waren wij daar op den rand van het Duitsche mijnenveld aan het visschen en eenige loggers zijn er vermoe delijk ingegaan". „U weet misschien", aldus vervolgde de schipper zijn relaas, „dat juist in het Duit sche mijnenveld belangrijke vangplaatsen van tong liggen. Wanneer de visscherij op andere plaatsen schraal is, dan waagt men het wel eens om op den rand van dit mij nenveld te gaan visschen en enkele schip pers gaan nog een stukje verder. Tot nog toe is dit steeds goed gegaan. Vele log gers, die in de afgeloopen weken mooie tongvangsten aanbrachten, hebben ze voor namelijk uit deze gevaarlijke plekken van daan gehaald. Ik besloot direct mijn man nen te roepen het net weer binnen te halen en dit gebied direct te verlaten. Ook een aantal andere loggers is toen op de vlucht gegaan. Ze zijn toen meer westelijk gaan stoomen en toen wij er zeker van waren, dat wij buiten het Duitsche mijnenveld waren hebben wij de netten weer uitge gooid. Andere visschers vertelden: Wij hebben wèl een vermoeden welk schip het kan zijn, doch zoolang wij dit niet met zeker heid, weten, maken wij dit liever niet be kend. Wederom leven intusschen een aantal visschersgezinnen tusschen hoop en vrees. HET ALGEMEEN BESTUUR IS AFGETREDEN. Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming heeft Zaterdag in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de wegens het conflict uitgestelde buiten gewone algemeene ledenvergadering ge houden. Deze vergadering had te beslissen of de voorgelegde statuten zouden worden be handeld, dan wel of andere plannen uit voering vergen. Verschillende leden gaven van hun op vatting blijk. De heer Goedbloed (Zeeland) gaf den raad, zich te schikken naar den wenseh van de regeering, in wier handen aldus spr. we toch vallen. Men houde het hoofd koel en het hart wa.m. Na de pauze deed de waarnemend voor zitter voorlezing van de volledige motie- Den Haag, waarin o.m. staat dat het alge meen bestuur der N.V.L. op de buitenge wone algemeene vergadering van 27 April 1940 verklaard heeft te zullen aftreden en zich vooraf heden demissionnair te be schouwen en in het belang der continuïteit zijn volle medewerking te ver- leenen aan een te benoemen commissie, en dat de vergadering besluit een com missie te benoemen van ten hoogste elf leden, die het contact met den minister zal herstellen, de loopende zaken met het demissionnaire bestuur zal afwikkelen en de overneming in de werkzaamheden door het nieuwe bestuur zal voorbereiden. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. In de commissie heeft jhr. mr. Schuur- cque Boeye te Zierikzee, zitting voor Zeeland. De commissie zal zelf haar voorzitter kiezen, waarbij van verschillende zijde erop werd aangedrongen, hiertoe mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, uit te noo- digen. ZOO ZEGT MEN VAN NOORSCHE ZIJDE. Uit „ergens in Noorwegen" werd Zondag gemeld Duitsche bombardementsvliegtuigen heb ben tijdens het weekeinde een nieuwe reeks luchtaanvallen boven Noorwegen onderno men. De onverdedigde stad Aalesund, on geveer 200 km. ten noorden van Bergen, onderging verschrikkelijke aanvallen, die ruim twee uur duurden, zoo meldt het Noorsche Telegraaf Agenschap. Zes vlieg tuigen vlogen heen en weer over de stad en wierpen bommen van 500 pond neer. Vele particuliere huizen werden volkomen vernield en een groot aantal andere werd onbewoonbaar. Een groote kerk, op welker dak duidelijk een enorm kruis was ge schilderd, kreeg een treffer van een laag vliegend toestel. Op straat loopende men- schen en talrijke huizen werden met ma chinegeweervuur bestookt. Roode Kruis personeel, dat trachtte gewonden te red den, moest dekking zoeken voor het felle machinegeweervuur. Duitsche tegenspraak. Van bevoegde Duitsche zyde wordt ver klaard, dat herhaaldelijk duidelijk vastge steld is, dat Duitsche vliegers slechts mi litaire doelwitten bombardeeren en steden en andere plaatsen slechts aanvallen, wanneer deze door militaire bezetting tot militair doelwit zijn geworden. Het vliegveld Forneby hevig gebombardeerd. Het laatste bombardement van het vliegveld Forneby (bij Oslo) door Britsche vliegers is volgens Havas uiterst hevig ge weest. Verscheiden Duitsche vliegtuigen werden vernietigd. Daar het overigens een De eerste O. en O. wedstrijd golf militair-team tegen burger-team (uitslag 1713) is op de Utrechtsche golfclub „De Pan" te Hnis ter Heide gehouden. Z.K.H. Prins Bernhard streed aan de zyde der militairen mede. Des middags kwam H.KJi. Prinses Juliana naar de verrichtingen van haar echtgenoot kyken. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard op de ba nen tijdens den middagwedstryd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Indische Volksraad adviseert tot aanneming van het slagkruiser-plan. (Pag. 1, eerste blad) Beide partyen melden successen in Noorwegen. (Pag. 1, eerste blad) Het algemeen bestuur van de Nederl. Vereeniging voor Luchtbescherming is afgetreden. (Pag. 1, eerste blad) Hervorming van het middelbaar onder wijs voorgesteld. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN klein vliegveld is, hebben de groote Duit sche vliegtuigen, die bestemd zijn voor troepenvervoer, groote moeilijkheden bij de landing. Een aantal dezer vliegtuigen is beschadigd. De Duitschers hebben alle ge meentewerklieden van Oslo opdracht gege ven mede te werken aan de uitbreiding van het vliegveld. Groote luchtgevechten. Gisteren zyn volgens Reuter op groote schaal luchtgevechten geleverd tusschen Duitsche bommenwerpers en geallieerde gevechtsvliegtuigen boven het Engeset- meer, gelegen, tusschen Bergen en Dront- heim. Men heeft gezien, dat verscheiden vliegtuigen stuurloos neergingen. Duitsche vliegtuigen zyn ook zeer be drijvig geweest boven de haven van Molde, ten noordwesten van Andalsnes, waar de geallieerde ontschepingen worden voort gezet. Volgens een bericht uit Noorsche bron Zijn de laatste paar dagen hevige gevech- geleverd tusschen Duitsche vliegtuigen en Britsche oorlogsbodems. Alle aanvallen, welke beoogden de Brit sche troepen- en voorraadtransporten tot staan te brengen, zijn afgeslagen. De trans porten komen dagelyks aan en cr bevinden zich thans aanzienlijke geallieerde effectie ven en veel oorlogsmateriaal in Noorwe gen. Hieronder volgens eenige uittreksels uit de brieven van den heer Meihuizen, leider der Nederlandsche ambulance in Finland, aan het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis. In een brief van 7 April schrijft de lei der van de ambulanct o.a. Zaterdag, dit is gisteren, zijn alle 130, de vorige dagen binnengekomen patiënten, nagekeken en zooveel mogelijk verbonden. De geopereerde „narcose-patiënten" en enkele interne gevallen liggen in een 12-tal kamers met 3 bedden, terwijl nog een paar serres met 9 bedden en een zaaltje op de zesde étage in reserve zijn voor onver wachte verrassingen. Voor Donderdag waren ons nl. 60 pa tiënten toegezegd en kwamen er 80 en voor Vrijdag 30 en kregen wij 50 man. Hedenmorgen uitdeeling van sigaretten- tabak en aangekomen sigarettenpapier, per 4 man een pakje; alles rustig en opge wekt. De eenarmigen worden door hun makkers vanzelfsprekend geholpen bij het sigaretten draaien. De ernstige koortslij ders bovendien een beker melkchocolade, zoodat tal van patiënten eensklaps ver hoogde temperatuur meenden te moeten demonstreeren, zelfs gingen rillen. Een kist chocoladereepen zal zeer zeker wel kom zijn. De nieuw gekomen patiënten uit Lahti hadden zich erg ongerust gemaakt, toen zij vernamen dat zij naar een Hollandsche ambulance zouden gaan; want die liepen immers op houten klompen, daar zou dus wel net zooveel lawaai zijn als bij de bom bardementen waaruit zij gekomen waren. Misschien betwijfelen ze thans wel dat wij Hollanders zijn, waar de zusters geruisch- loos op hun gummizooien loopen en Finsch beginnen te spreken. In een brief van 9 April schrijft dokter Meihuizen Er zijn de afgeloopen week (Maandag t.m. Zaterdag) door de 3 chirurgen met hun beide assistenten ongeveer 50 ingrepen verrichtvoornamelijk reamputaties, scher ven (ijzer, glas) verwijderd, sequesters verwijderd enz. De rontgenoioog maakte 40 photo's met het röntgen-toestel. Weer een dag later schrijft hij De inrichting van 150 bedden, het uit pakken der kisten en balen, de aankomst van 130 nieuwe, veelal bedlegerige pa tiënten, terwyl operaties, röntgen-foto's enz. enz. doorgingen, mag gerust een „prachtprestatie" genoemd worden voor allen.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1