UIT DEN OMTREK NOOTJES Oost- en West-Souburg BINNENLAND De nationale vollegronds-bloementen- toonstelling „Polyantha"-1940 te Schiedam, welke gedurende dezen zomer in het Volks park aldaar gehouden zal worden, is heden morgen officieel geopend door dén commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. Ter gelegenheid van het feit, dat het op 30 April a.s. 125 jaar geleden zal zijn, «dat de militaire Willemsorde bij de wet van 30 April 1815 werd ingesteld, zal Dinsdag voor de dragers van deze orde, te 's Gravenhage een défilé worden gehouden. Fritz Opel, de Duitsche autofabrikant, die van het Italiaansche mailschip „Conté di Savoia" werd gehaald, toen dit te Gi braltar aan kwam, zal volgens een verkla ring der Britsche marine binnenkort in vrijheid worden gesteld. Hij werd van boord gehaald „voor ondervraginv en onderzoek van persoonlijke documenten". 3 Zwitserland heeft handelsovereenkomst gesloten met Frankrijk en Engeland, waar door de gevolgen der geallieerde blokkade voor den import en de export van Zwit serland worden verzacht. s Het lid van het Internationaal Olympisch Comité, graaf de Penha Garcia (Portugal) is in den ouderdom van 69 jaren overleden. 9 9 Op 7 Juni a.s. zal Rotterdam zeshonderd jaar stad zijn. Na overleg met het college van burgemeester en wethouders heeft een voorloopig comité het initiatief geno men tot de viering van dit feit. e !t Naar de Deutsche Presse mededeelt zijn sedert het begin van den oorlog 23 Duitsche oorlogscorrespondenten aan het front ge vallen. e c De Paus heeft gistermorgen Myron Tay lor, den persoonlijken vertegenwoordiger van president Roosevelt bij den H. Stoel ontvangen. s De staatscommissie voor de herziening van de woningwet heeft gisteren haar werkzaamheden geëindigd en haar rapport aan H.M. de Koningin uitgebracht. Het rap port is vergezeld van een ontwerp van wet met bijbehoorende toelichting. s De hooge commissaris van den Volken bond voor de vluchtelingen sir Herbert Emerson heeft Vrijdag het vluchtelingen kamp m Westerbork bezochte Uitvoering V.T.V. Zaterdag 4 Mei a.s. geeft de Vlissingsche Turnvereeniging in het Concertgebouw haar jaarlijksche uitvoering voor de leden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Aangifte leerlingen Chr. scholen. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie bestaat tot en met 11 Mei a.s. gelegenheid om nieuwe leerlingen in te schrijven voor den op 1 September aanvan- genden cursus van de Chr. scholen aan de Kasteelstraat en Verkuijl Quakkelaar- straat alhier. Jaarvergadering Woningbouwvereniging „Goed Wonen". De jaarvergadering van „Goed Wonen" werd gisteravond gehouden in de bovenzaal van café Kieviet, Badhuisstraat, onder voorzitterschap van den heer A. C. van de Velde. Na voorlezing van de notulen, die onver anderd werden goedgekeurd, deed de voor zitter verschillende mededeelingen, meest van internen aard. Ook deelde hij mede dat een 6-tal minimaxen in het complex is ge plaatst op de voor de bewoners gemakke lijk te betreden achterplaatsen. De huizen, waar zoo'n minimax is geplaatst, zrjn voor zien van een emaille plaat waarop een mi nimax staat afgebeeld. Aan het in druk verschenen jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer L. J. Pieterse, ontleenen wij het volgende Onze 154 woningen zijn gereed gekomen. De bewoning is geschied naar gelang deze gereed kwamen. Het eerste blok aan de Schuitvaartgracht werd op 12 Augustus betrokken en zoo geleidelijk, tot op 16 De cember de laatste woning werd betrokken. De eensgezinswoningen aan het Rave- steijnplein doen het prachtig. Wij hopen dat met dezen bouw van eensgezinswonin gen een doel is bereikt, waarop wij ook in de toekomst verder zullen kunnen gaan. De finantieele toestand blijft zeer gun stig. De hypothecaire schuld bedroeg, na de verschillende aflossingen, op 31 Decem ber in totaal, me' de vermeerdering van den nieuwbouw, 1.313.305.68. De leening voor den bouw der 154 woningen, welke in eerste instantie werd geraamd op 500.000, Is door de zeer voordeelige inschrijving van den aannemer, teruggebracht tot 470.000. Over de bewoners en de bewoning der woningen kan het bestuur over het alge meen tevreden zijn. Op enkele uitzonderin gen na voldoen allen getrouw aan hun ver plichtingen en de uitzonderingen betreffen de onregelmatige huurbetalingen. Aan het onderhoud is dit jaar weer een bedrag van 9067.48 besteed. Het fonds voor onderhoud en herstel wees, na af- en bijschrijving, op 31 Decem ber 1939 een bedrag aan van 12.542.42. Gedurende het afgeloopen jaar vonden 79 mutaties plaats. Door het gereed komen der 154 woningen kon men'56 bewoners van het oudere complex aan een grootere of kleinere woning helpen, zulks naar ge lang de uitbreiding of inkrimping van het gezin. Ook zijn 56 forensen aan een woning geholpen, terwijl de rest aan ingeschreven leden kon worden verhuurd. Ca. 150 gega digden moest men echter nog teleurstellen. Het gevolg van al deze mutaties is ge weest, dat dit jaar een huurverlies werd geleden van 236.55. Met de badinrichting gaat het nog steeds excelsior. Door het overschot van 662.411/2 is het over de vorige jaren geleden verlies teruggebracht kunnen worden tot 47.84%. De rijwielbergplaats is steeds geheel be zet. Zorgen voor de exploitatie zgn er niet, want de inkomsten dekken de uitgaven. Het ledental der bouwvereeniging be droeg op 1 Januari 1939 501. Ingeschreven werden opnieuw 239 en afgeschreven 169 leden, zoodat op 31 December 1939 het aan tal leden 571 bedroeg. Trekt men hiervan af de leden-bewoners 443, dan blijven er over 128 leden die nog geen woning hebben en dit getal groeit nog steeds van week tot week. De balans per 31 December 1939 geeft een bedrag aan van 1.476.108.54 en de exploitatierekening per 1939 een bedrag van 75.814.67. De balans van het badbedrijf per 31 De cember 1939 geeft een bedrag aan van 23.800.02 en de exploitatierekening een som van 4884.19. De balans van de rijwielbergplaats geeft een bedrag aan van 3746.98 en de exploi tatierekening van 352.58. Dit verslag werd onveranderd en met een woord van dank goedgekeurd. Ook de verslagen van administrateur en penning meesters werden, na nagezien te zijn door een controlecommissie, goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren A. C. van de Velde, L. J. Pieterse, A. Daa- ne en C. Koster, werden allen herkozen. Bij de rondvraag kwamen verschillende interne aangelegenheden aan de orde. Na beantwoording werd deze matig bezochte vergadering gesloten. DE MODE VAN 1940. De japonnen zijn zo ontworpen, dat zij zonder corset van moderne coupe, niet tot hun recht komen. U zult dus slechts voldoening van Uw ja ponnen hebben, als U zorgt voor een cor set van het juiste model. Dus een Superline corset. Uitsluitend verkrijgbaar bij HAMMING, Walstraat 81. (Adv.) Alhambra-Theater. Het uitgebreide Paramount wereld nieuws brengt tal van belangwekkende bij zonderheden, o.m. van Admiraal Byrds Zuidpool-expeditie, de aankomst van de ge weldige „Queen Elisabeth" die te New York naast andere oceaanreuzen ligplaats krijgt en verder vele feiten die met den oorlog verband houden. Het is niet onze gewoonte reclame-films te bespreken, maar voor „Serenade" maken wij gaarne een uitzonderingdeze rol prent is bijzonder geestig en geslaagd. Van de 20th Century Fox draait ver volgens Sherlock Holmes met goed spel van Brane Rathbone in de hoofdrol en Nigel Bruce als zrjn welbe kende helper dr. Watson. Het is een grie zelfilm waar het wat dik is opgelegd. Ove rigens op zichzelf een geslaagde verfilming van de welbekende romanfiguren. De on feilbare Sherlock Holmes ontmaskert hier professor Moriarty, die na andere misdaden te hebben begaan, het stoute stukje uit haalt, de kroonjuweelen uit den Londen- schen Tower te willen stelen hetgeen ook bijna gelukt. Het geheel speelt in het oude Londen van 1894, hetgeen gelegenheid biedt tot het laten zien van antieke kleedij en entourage. Hoeraik hen Papa de hoofdfilm die na de pauze draait, is een bijzonder geslaagde rolprent waarin men weer eens kan genieten van het kostelijke snel van den bekenden komiek Heinz Rühmann, die hierin echter tevens bewijst, dat ook ernstig spel hem goed afgaat. Hij wordt uitstekend terzijde gestaan door Alberth Florath als zrjn vader Ludwig, en Carola Höhn als Kathrin die na veel weder waardigheden zrjn vrouw wordt. Walter Schuller vertolkt op schattige wijze de kin- derrol van Hansje en ook de overige bezet ting van dit geestige stuk laat niets te wenschen over. Peter Ohlsen, wiens vader vergeefs pro beert hem tot ernstig werk te brengen, boemelt liever en staat op het punt een wereldreis te ondernemen als hij» thuis komend, een kind in zijn bed vindt. Dit wordt een keerpunt in zijn leven de jon gen wekt zachtere gevoelens en levensernst bij hem op. Hij gooit zijn luchthartige vrien den de deur uit en gaat aan de studie om, al is het laat, nog wat te gaan beteekenen in het leven. Heinz Rühmann zou Heinz Rühmann niet zijn, wanneer dit eenvoudige gegeven niet werd uitgewerkt op een manier die tintelt van humor. U moet hem in actie zien als vader dat is kostelijk. Regisseur Kurt Hoffmann legt alle eer in met deze Cine-Al- lianz film, die tal van geestige vondsten be vat en waarin ook fraaie natuuropnamen voorkomen van den Rijn. Wie gelooft, dat lachen gezond is, kan in Alhambra zijn hart ophalen „Luxor"-Theater. Het Hollandsch nieuws van Polygoon is deze week voor het Vlissingsche publiek wel bijzonder interessant. Het brengt o.m. de nieuwste creatie van constructeur T. E. Slot, het vierpersoonsvliegtuig S. 20 op het doek. Verder kunnen de bezoekers genieten van het militaire vertoon bij de beëediging van 49 marineofficieren te Den Helder. Mijn vrouw heeft talent is een komiscjie film waarin Loretta Young Warner Baxter en Binnie Barnes, de hoofd rollen voor hun rekening hebben genomen. Papa en schoonzoon zijn beide „slachtof fers" van echtgenooten die zich verbeel den over goede talenten als zangeres te beschikken. Papa (een rol die op eenige wijze wordt vertolkt) heeft hiervan reeds jarenlang de wrange vruchten moeten pluk ken en nu is de beurt aan zijn schoonzoon Borland. Alle pogingen die deze in het werk stelt om zijn vrouw van haar voornemen in het openbaar op te treden, af te bren gen, lijden schipbreuk. Na vele malle ver wikkelingen komt het zoover dat Bor land, eigenlijk annemer van beroep, zelf als zanger met een beroemde zangeres gaat optreden. Dolle tooneelen spelen zich dan af (o.m. het eerste optreden in een opera) totdat tenslotte alles weer op zijn pootjes terecht komt en het echtpaar rustig verder kan leven. De allerlaatste kus is door spel en gegeven een filmwerk van dikwijls ontroerende schoonheid. Het is hier vooral Bette Davis die met haar diep doorvoelde spel zeker bij de dames een fijne snaar zal aanroeren. Prachtig is de de wijze waarop zij den strijd uitbeeldt van een moeder die met opoffering van haar liefde en huwelijk, zich geheel geeft om haar kind, dat zij gekregen heeft na om gang met den vroegeren verloofde van een nicht, gelukkig te maken. Het verhaal speelt zich af in Philadel phia omstreeks 1860. Twee nichtjes, Char lotte én Delia Lovell (Bette Davis en Miriam Hopkins) zijn tezamen bij hun grootmoeder in het oude trotsche familie huis. Op den dag dat Delia gaat trouwen met den rijken Jim Ralston, keert haar vroegere verloofde, Clem Spender (George Brent) een verkwistende jongeman, uit Europa terug. Haar nicht Charlotte gaat dan een avond met Clem uit. Als deze laat ste in den oorlog trekt, verhuist Charlotte naar het Westen, waar zij 'n kind van Clem verwacht Haar minnaar sneuvelt. Er volgt dan de groote strijd van Charlotte om haar kind een goede toekomst te bezorgen. Na veel miskenning gelaten te hebben gedra gen en nadat Charlotte zich de grootste opofferingen heeft getroost, blijft het ver diende loon niet voor haar uit. Als haar dochter die zich geheel aan Delia had vast geklemd en haar moeder eigenlijk links liet liggen, in het huwelijk treedt, is het Char lotte die de laatste kus van haar krijgt, voordat zij op de huwelijksreis gaat. Char lotte is thans weer gelukkig Een film die ook door de aankleeding tot een bijzonder geslaagd werk van Warner Bros is geworden. DE VACANTEE-SPREIDING. De regeling in Vlissingen. Zooals bekend wordt op ruime schaal propaganda gemaakt voor een zoodanige wijziging der zomervacantie, dat deze in ons land ï.iet allen overal gelijktijdig val len. Voor Vlissingen wordt een verandere regeling voor de schoolvacantie ingevoerd. Was het tot het vorige jaar de gewoonte, de maand Augustus tot vacantiemaand te bestemmen, dezen zomer zullen de vacan- ties vroeger beginnen en vanzelfsprekend ook vroeger eindigen. De vacantie voor de openbare scholen voor onze gewoon 'ager onderwijs is hier ter stede als volgt vastgesteld: Scholen A tot en met D. Begin der vacantie Maandag 22 Juli; einde Maandag 14 Augustus. School E (centrale 7e klasseschool) .Be gin Woensdag 17 Juli, einde Maandag 19 Augustus. Aangifte leerlingen voor de openbare Scholen. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de publicatie van Burg. en Weth., als mede op de in dit blad voorkomende ad vertentie, betreffende de gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen. Bond van Bierhandelaren en Mineraal water fabrikanten. Donderdagavond hield in de bovenzaal van Café Restaurant Groenewegen te Mid delburg de afdeeling Walcheren van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Bierhandelaren en Mineraalwaterfabrieken een speciale vergadering. Als een der be langrijkste punten, werd besproken en toe gelicht de onlangs afgekondigde invoering van den spertijd en de wellicht spoedig te verwachten vestigingseischen voor de mi neraalwater-industrie. Binnenkort zal ook in Zuid-Beveland, Schouwen en Duiveland alsmede in Oost en West Zeeuwsch Vlaanderen een vergade ring belegd worden ter bespreking en-toe lichting van den ingevoerden spertijd en de te verwachten vestigingseisphen. Vereeniging „Nehalennia". Hedenmorgen kwam de vereeniging „Ne.- halennia" in buitengewone vergadering bijeen. De vergadering was belegd in ver band met het afloopen op 5 Mei van den termijn van 29 jaar, waarvoor de vereeni ging is aangegaan. De vergadering ver- eenigde zich met algemeene stemmen met het voorstel van het bestuur, om de vereeni ging wederom 29 jaar te doen voortbestaan en dus tot 5 Mei 1969. I4jk op de Oosterschehle opgevischt, Gistermorgen was de visschersboot „Yerseke 94", schipper Zoetewey, bezig met het visschen van mosselzaad op de Dorsman, in de Oosterschelde. Bij het op halen van het net, werd de aandacht ge trokken door een vormelooze massa, welke zich in het net bevond. Bij nader onderzoek bleek het een lijk te zijn, meldt de M.C. Vermoedelijk is het 't ltfk van den Belgi schen schipper De Roeck, wiens schip de „Philegon" in den storm van 19 Novem ber 1939 in de Witte Tonnenvallei met man en muis is vergaan. Daar het lgk reeds in verren staat van ontbinding ver keerde en het niet mogelijk was het nauw keurig te identificeeren, is de familie van schipper De Roeck gewaarschuwd. Het lijk is overgebracht naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats. Mutaties belastingen. De overplaatsing van den rijksklerk A. P. Luyben van het kantoor te Breda naar Zie- rikzee, is uitgesteld tot 1 Augustus 1940. Met ingang van 1 Mei a.s. is de kommies J. Wondergem overgeplaatst van Greven- bicht naar Oostburg, inspectie en accijnzen; de kommies C. A. J. Kuijpers van Oostburg, I. en A., naar Aardenburg, I. en A. den kommies H. Roozeboom van IJzendijke, L I. en A., naar Aardenburg, I. en A.; Öe van IJzendijke, directe belastingen, naar Den Helder en de assistent A. Statema, van Hansweert naar Rotterdam. Handelsregister Kamer van Koophandel ■'•oor de Zeeuwsche eilanden (Middelburg). Inschrijving: Vereen. Chem. Bedr. „Perfecta", Goes, Verl. Scheldestr. 110-135. Venn. L. P. B. van de Reepe, Goes Ph. Th. Tammen, te Velde Chr. Ch. Tammen, Breda. Wijzigingen: Janse's Agenturen en Comm. Handel N.V., Goes, Nieuwstr. 27, handel in meel, granen, peulvr., zuidvr. en kol.w. Overl. Comm.W. Wattez. Nieuwe Comm. H. Janse Bzn. A. Leijnse Azn., Segeerstr. 12, Middel burg. slagerij. Overl. E.A. Leijnse Azn. Zaak omgezet in venn. onder fa. Handelsn. gew. in fa. Gebr. Leijnse. (B.P.) Venn. A., L. en J. M. Leijnse. Fa. J. van de Sande Zonen, Rilland- Bath, Hoofdweg 43, timmer- en aann.bedr. Uitgetr. Venn. J. van de Sande. Venn, on der fa. ontb. Nieuwe akte van venn. opge maakt onder anderen handelsn. Handelsn. thans fa. Gebr. van de Sande. Venn. Chr. J. en J. van de Sande. Zangconcours te Biervliet gaat door. Zooals reeds bekend zal dit jaar de ge mengde zangvereeniging „Excelsior" te Biervliet den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt" ontvangen en het concours organiseeren, behoudens goedkeuring der militaire overheid en indien de omstandig heid ziüks toelaten. Er hebben 21 ver- eenigingen uit alle mogelijke punten uit Zeeland ingeschreven. In een gehouden vergadering zijn een eere- en een uitvoerend comité benoemd. Het concours wordt gehouden op Woens dag 3 Juli a.s. De medewerking en steun zijn groot, hetgeen er op wijst dat er be langstelling voor bestaat in West Zeeuwsch Vlaanderen. Vereeniging van paedagogieb. De afdeeling Walcheren van de Vereeni ging van Paedagogiek hield Vrijdag een vergadering op de bovenzaal der Vergenoe ging te Middelburg, welke bijeenkomst vrg goed bezocht was. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer C. A. van Woelderen, stond de verga dering onder leiding van den heer C. Wit, die er op wees, dat de jonge afdeeling tot nu toe de bijeenkomsten ook gratis voor belangstellenden toegankelijk stelde, doch dat zij daarmede niet voort kan gaan. Daarom moeten de belangstellenden lid worden en anderen er toe opwekken dit ook te doen. Het is geen vereeniging alleen van personen, die bij het onderwijs betrok ken zijn, maar van allen die belangstelling in het vraagstuk der opvoeding hebben. Men verge te niet, dat de tijd dat de kinde ren op school worden opgevoed, maar 4/15 van den tijd voor hun opvoeding omvat. Het blijkt ook uit de keuze der bestuurs leden en de onderwerpen der inleidingen op de vergaderingen, dat men zich niet op zuiver onderwijsterrein begeeft. Spreker heette daarna in het bijzonder welkom den spreker van dezen avond, dr. Joh. van der Spek, geneesheer-directeur der psychopatische inrichting Maasoord te Rotterdam, die een zeer goed gedocumen teerde inleiding hield over „Normale en abnormale wilsuitingen". Spr. heeft daar bij doen uitkomen hoe de omgeving en de menschen uit die omgeving van grooten invloed zijn op de ontwikkeling van den wil van een kind. Na de pauze hebben verschillende der aanwezigen vragen gesteld, die dr. van der Spek uitvoerig beantwoordde. De voorzitter heeft in den loop van den avond nog medegedeeld, dat in de plaats van dr. Blikslager en dr. H. Piccardt in het bestuur zijn opgenomen dr. W. van Oorde en dr. Petersma. Een drietal nieuwe leden traden tot de afdeeling toe. De B.V.L. te Souburg geeft een Landstormavond. Donderdagavond gaf bovengenoemde af deeling een zeer geslaagde filmavond in de zaal „Rehoboth". Burgemeester Stemer- ding verwelkomde de aanwezigen en sprak er zijn blijdschap over uit, dat zoo velen aan de uitnoodiging gevolg hadden gege ven. Als eerste film werd vertoond „Ons Prinsesje loopt". Hierna kreeg de heer J. Eckhardt, secretaris van de Gewestelijke Landstormcommissie, het woord om een opwekkende rede uit te spreken. In deze rede werd met klem gewezen op de zoo noodige eenheid van ons volk en op de groote voorrechten ons volk in het Oranje huis geschonken. Spreker wekte op te allen tijde aan het Oranjehuis trouw te blijven, ook indien ons land door agressie bedreigd zou worden. Na deze rede werd de film „Nederland, let op Uw taak" vertoond. Deze film gaf een beeld van onze weermacht, zoowel te land als ter zee. Het was een zeer leerrgke avond die be sloten werd met het zingen van „Mijn schild ende betrouwen". Uurwerk gemeentehuis. In verband met reparaties aan den toren van het gemeentehuis, is het uurwerk bui ten werking gesteld. 7 ~ii*e}ande Onrustige zenuwen Mijnhardt's Zennuwtabletten maken U spoc- dig weer weldadig kalm. Buisje 40 en75cfc, De minister-president over den staat van beleg. TELEGRAAF-FANTASIE AAN DE KAAK GESTELD Het A.N.P. meldt In een der bladen stond dezer dagen het volgende te lezen „Toen de opperbevelhebber met den eisch kwam, dat de staat, van beleg in ons land moest worden ingevoerd, had de regeering, daar zij geen tweede crisis in het opperbe- vel kon wenschen, moeten aftreden, ten ein. de plaats te maken voor een kabinet, dat wel de waarborgen bood, door onze militaire overheid verlangd". Wij hebben naar aanleiding hiervan aan den minister-president gevraagd, of er iets waars was in de voorstelling, dat de staat van beleg op eisch van den opperbevelheb ber was ingevoerd. De minister-president heeft hierop geant woord, dat deze voorstelling op de meest volstrekte fantasie berust. Tot de afkondi ging van den staat van beleg, zeide de mi nister, is op spontaan voorstel van den pre- sident door de leden van het kabinet een- stemmig besloten. Verschillende overwegin gen hebben het kabinet daarbij geleid. Wan neer voor de afkondiging achteraf nog eenige rechtvaardiging noodig was, dan zou deze wel gegeven worden door het feit, dat in dezen tijd een Nederlandsch dagblad door dergelijk malicieus geschrijf de positie van de Nederlandsclie regeering poogt te onder mijnen. De positie van den middenstand. Tal van problemen. Aan het verslag over het 12e boekjaar (1939) van de Nederlandsche Midden- standsbank ontleenen wij, dat in vergelij king met voorgaande jaren tot en met Augustus een bescheiden verbetering viel te bespeuren, zij het niet over de g'eheele linie. Het intreden van den oorlogstoestand leidde in tal van branches tot ingrijpende verschijnselen. Vooral in» het winkelbedrijf viel een scherpe stijging van den omzet to constateeren, welke echter onmiddellijk of na enkele maanden plaats maakte voor een even scherpe daling. Liquid! teitsmoeilijkheden. De gevolgen van den oorlog stellen den middenstand voor tal van problemen, wel ke in vele gevallen resulteeren in liquidi teitsmoeilijkheden. De Nederlandsche Mid- denstandsbank heeft, ook door middel vau de bijzondere credietverleening voor den middenstand, menigmaal aan overbrugging van deze liquiditeits-moeilrjkheden kunnen medewerken. Verwacht moet worden, rit de vermindering van de volkswelvaart in vele opzichten een nadeeligen invloed op de omzetten en op de resultaten van het mid- denstandsbedrijf zal uitoefenen. Stijging der crediefcuitzetfcing. De politieke onrust en de behoefte aan contante middelen, als gevolg van de ver anderde omstandigheden na het uitbreken van den oorlog, kwamen tot uiting in een teruggang van de aan de bank toever trouwde gelden, zooals uit het volgende blijkt: Crediteuren, deposito's en spaargelden per 31 December 1939 van cliënten 17.721.900 (v.j. 21.375.600), van Mid- denstandsbanken 522.200 (v.j. 1.347.800). De cijfers der credietuitzetting vertoonen een'stijging van 1.664.000. Dinsdag a.s. concert op de tent. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zal het muziekge zelschap „Luctor et Emergo", onder leiding van den heer Jac. Hollaers a.s. Dinsdag van 7.30 tot 9.30 een concert geven op de tent. ONZIN-BERICHTEN OVER NEDERLAND. Het Tweede Kamerlid de heer Rost van Tonningen heeft aan den minister van Justitie gevraagd 1. Is het den minister bekend, dat in de Engelsche „Supday Chronicle" van 14 April j.l. een bericht voorkomt van den Amster- damschen correspondent -«'an dat blad, volgens hetwelk in Nederland 20.000 man Nederlandsche Nationaal-Socialisten, be schikkende over groote geheime voorraden mitrailleurs, geweren, revolvers en groote hoeveelheden munitie, gereed staan om een staatsgreep te ondernemen, teneinde Neder land onder de macht van een bevrienden nabuurstaat te brengen? 2. kan de minister meedeelen of tegen den Amsterdamschen correspondent van de „Sunday Chronicle" een strafvervolging is of zal worden ingesteld, alsmede of bij eventueel na het ondergaan van een straf zal worden uitgewezen? KOSTWINNERSVERGOEDING VOOR AMBTENAREN. Naar de Tijd verneemt, overweegt de regeering maatregelen, waardoor het den gemeenten onmogelijk wordt gemaakt, een deel der op haar drukkende lasten, voort vloeiende uit het gemobiliseerd zjjn der ambtenaren, op het Rijk af te schuiven. Het betreft hier in het bijzonder uitbe taling van salarissen aan gemobiliseerde ambtenaren van provincie en gemeente. DE SOCIALE NOODEN DER OPGROEIENDE JEUGD. De Nederlandsche Vereeniging voor ar* menzorg en weldadigheid heeft gisteren in Utrecht een bijeenkomst gehouden, welke was gewijd aan een beraadslaging over maatschappelijke vraagstukken, betrekking hebbende op de opgroeiende jeugd, zulks aan de hand van een aantal prae-adviezen. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 27 April, 12 uur (officieel) Londen 6.62% Berlijn 75.60 PanjS 3.75% Brussel 31.83-; Zwitserland 42.24New YoYrk 1.88%.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 2