Breskensche Courant EERSTE BLAD STADSNIEUWS Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Beneden peil. „Volk en Vaderland" in beslag genomen. Kabinet Pierlot blijft aan. Activiteit van Britsche vliegers. Misdrijven tegen de veiligheid van den staat fi Twee Duitsche Datrouillevaartuigen in den grond geboord. Vlissinten VJfesingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 100 ZATERDAG 27 APRIL 1940 f •\bonnementsprys: 1? ct. per week ot 2.20 pei Kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1—5 regels 1125, Iedere regel meer 25 cent. Bj) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma f. V AN DE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren Breskens, Dorpsstraat, TeL 21 j Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 85 i "i "I' AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" kort commentaar. Er zijn kleine jongens die, vlak bij de veili ge open huisdeur staande, den „moed" heb ben een leelyk woord te roepen naar een sterken knaap waarmee zij het niet goed kunnen vinden. Komt de laatste op hen af, dan glippen zij gauw naar binnen, gooien de deur dicht en genieten de voldoening van het op het laatste moment toch maar eens even lekker te hebben gezegd Deze vergelijking kwam onwillekeurig bjj ons op, toen wij het hoofdartikel in De Telegraaf lazen, gewijd aan wat het blad „de Persbreidel" gelieft te noemen. Het fraais is zoowel beleedigend als noodeloos krenkend voor onze regeering (wij komen daar zoo meteen op terug) en door twij fel te zaaien aan de capaciteiten onzer overheid, doet het stuk tevens afbreuk aan het zelfvertrouwen van de bevolking. Twee overtredingen dus van de Persverordening die heden in werking is getreden. Donder dag kon het blad dit nog straffeloos doen in zulke omstandigheden is er een bedroefd beetje moed noodig, de tong uit te steken tegen de Overheid. <s» Het Telegraaf-artikel komt hier op ne,er, dat de schrijver overtuigd is, dat de mili taire overheid geen voldoende vertrouwen beeft in het bestaande kabinet, om het de bestrijding van den binnenlandschen vijand te kunnen overlaten De regeering had z.i. moeten aftreden toen de opperbevelheb ber met den eisch kwam, dat de staat van beleg moest worden ingevoerd. Het blad, dat zich voortdurend uitput in liefdesver klaringen aan het jongste kabinet-Colijn, betreurt andermaal dat dit ten val werd gebracht. „Wij kregen een nieuw ministe rie, dat een der zwakste combinaties is, die ons land in de laatste halve eeuw heeft ge kend. Met dit kabinet moeten onze militai ren samenwerken en het resultaat is, dat zij gedwongen zijn, voortdurend grootere stukken der verantwoordelijkheid tot zich te trekken". Even verder lezen wij „Zeker wij heb ben nog een parlement, maar wie verwacht m dien kant een frisch geluid? Zoo iets dadelijk is, dan is het wel dit, dat wij op het oogenblik de krachtigst mogelyke re- geering noodig hebben. Dat de tegenwoor dige dat niet is, weet iedereen". Vervolgens wordt een kabinetswijziging bepleit, zooals Frankrijk en Engeland dat ook hebben gedaan. Cf Of het jongste kabinet-Colrjn al dan niet het beste was, kan o.i. gevoeglijk bui ten discussie blijven. Om geheel andere redenen hebben wij indertijd het aftreden van bedoeld ministerie betreurd, nl. om dat in tijden van gevaar, 's lands leiding één en onverdeeld behoort te zijn. Hetzelf de geldt in de huidige tijdsomstandigheden in nog sterkere mate daarom is het uit lokken van een kabinetscrisis en het plei ten hiervoor, onverantwoordelijk, zelfs al ware de tegenwoordige regeering zwakker dan de vorige. De juistheid van dit standpunt vindt een treffende bevestiging in het nieuws dat de lezer elders op deze pagina aantreftHet Belgische kabinet-Pierlot dat zijn ontslag had aangeboden, blijft aan het bewind. Omdat de Koning van België van oordeel is, dat de toestand aan alle Belgen den plicht oplegt, zich nog hechter aaneen te sluiten en omdat de tijd niet geschikt is, een ministercrisis te openen over kwesties van binnenlandsche politiek De Telegraaf reme een voorbeeld aan deze waardige en mannelijke houding van den Belgischen vorst. Wij zijn waarlijk niet enthousiast over de Persverordening die ons tijdelyk een deel onzer bewegingsvrijheid ontneemt. Maar die verordening is noodig. Het on doordachte Telegraaf-geschrijf bewijst dit helaas. Want het is toch te dol, wat ge noemd blad haar lezers gelieft wijs te ma- hen „Te beginnen met a.s. Zaterdag kan In de Nederlandsche pers niets meer wor den gepubliceerd zonder dat daarbij de verantwoordelijkheid van onze regeering betrokken is". Hoe durft een blad dat zul ke nonsens neerschrijft Hen dat ook elders in het „Pasquino"-stukje zich aan laag-bij- de-grondsche critiek over hetzelfde onder werp te buiten gaat) zich aan te matigen, niettemin wel eens te zullen komen vertel len hoe het land geregeerd moet worden?! Zulk geschrijf is beneden peil en bewijst slechts dat het blad dat er ruimte aan ver leent, den ernst der tijden niet verstaat. Het doet ons leed, dat zulke journalistiek thans moet worden gesignaleerd. eerste optreden op grond van de persverordening. Ee procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft, op grond van de Hersverordening van den opperbevelhebber, °Pdracht gegeven de oplage van het week blad „Volle en Vaderland", dat gisteren is v'erschenen, in het geheele arrondissement S-Gravenhage in beslag te doen nemen. OP UITDRUKKELIJK VERZOEK VAN KONING LEOPOLD. De Belgische kabinetsraad is onder voor zitterschap van den premier, Pierlot, bij eengekomen, en heeft besloten op uit drukkelijk verlangen van den koning, zijn taak voort te zetten. De tekst van den brief, welke koning Leopold tot Pierlot heeft gericht, luidt als volgt: „Op het oogenblik, dat het leger de wacht houdt aan de grenzen, en dat de toestand aan alle Belgen den plicht oplegt zich nog hechter aaneen te sluiten, is de tyd niet geschikt een ministercrisis te openen over kwesties van binnenlandsche politiek. Ik zou tegen de hoogste belangen des lands handelen, indien ik het ontslag van de regeering zou aanvaarden, juist nadat de senaat onlangs nog bevestigd heeft, dat onze buitenlandsehe politiek practisch de volkomen instemming van de natie heeft. Ik verzoek v dus onverwijld de taak voort te zetten, welke de regee ring op zich genomen heeft, en welke het belang van het vaderland vereischt. Op nieuw spreek ik in u mijn vèrtrouwen uit." vv\g. LEOPOLD. transportschepen zouden zijn getroffen. Van gezaghebbende Britsche zijde wordt vernomen, dat Britsche vliegers een aan val hebben ondernomen op voorraadsche pen in de Hardanger- en Granvinfjorden, op 50 mijlen ten oosten van Bergen ge legen. Bristol bommenwerpers hebben een bom binnen een afstand van tien meter van den boeg van een Duitsch voorraadschip laten vallen. Ook hebben vliegers een voorraad schip van 2000 ton en een militair kampe ment te Ulvik aangevallen. Twee vlieg tuigen meldden, dat het voorraadschip na den aanval slagzij maakte en dat de aan val op het kampement ook een succes was geweest. Een Blenheim bommenwerper had een opwindend gevecht met twee Dornier 18 vliegbooten. Een werd boven water neer geschoten. De strijd met de tweede vlieg- boot werd voortgezet totdat de bestuurder gewond was in het gezicht en aan de rechterhand. Pas toen keerde hij terug. Vrijdagavond hebben de Britsche bom menwerpers opnieuw het vliegveld van Stavanger en de in de nabijheid gelegen basis van watervliegtuigen aangevallen. Voorts olietanks en eén raffinaderij op enkele mijlen ten noorden van Moss en een voorraadschip voor bommenwerpers in een golf bij Stavanger. Bij den aanval op de basis van watervliegtuigen werd gebruik gemaakt van brandbommen en van zeer exploisieve bommen. Men heeft gezien, dat verscheiden branden uitbraken. Vier vijandelijke schepen van ongeveer 4500 ton elk, werden bij Stavanger aange vallen met brandbommen. Ook werd uit machinegeweren geschoten. Tegelijkertijd hebben andere vliegtuigen tien groote voorraadschepen in de Oslofjord gebom bardeerd. Men gelooft, dat een recht- streeksche treffer werd geplaatst op een voorraadschip van 5000 ton, '.e.rwijl andere schepen ernstig beschadigd kunnen zijn. Verderop in de Oslofjord werlen drie aan vallen ondernomen, ieder van ongeveer DE SITUATIE IN NOORWEGEN. Dultschers blyven oprukken, doch zyn op enkele plaatsen tot staan gebracht. Na een tyd van betrekkelijken stilstand in de operaties, welke tijd door de geal lieerden benut is om troepen te ontschepen heeft het Duitsche leger in Noorwegen, volgens Havas, overal het offensief hervat en in alle richtingen rond Oslo gemotori seerde colonnes op weg gezonden. De, naar het schijnt, belangrijkste dezer colonnes is over- Rena en Storelvdal opgerukt in de richting van Roeros. Het schijnt, dat deze colonne in het gebied van Roeros, te Os en te Tolga, op krachtigen tegenstand van Noorsche vrijwilligers-detachementen is ge stuit, doch dezen tegenstand zou zij ge broken hebben. Roeros door Duitschers bezet. Uit alle van de Zweedsch-Noorsche grens ontvangen berichten blijkt, dat de stad Roeros weder door de Duitschers bezet is. Naar men weet, hadden de Duitschers dezestad reeds bezet, doch als gevolg van den tegenstand, vooral van de Noorsche vrijwilligers, hadden zij haar moeten ont ruimen. Dombaas zou van het zuiden uit zyn aangevallen door een andere colonne, die, na zich meester te hebben gemaakt van Lillehammer, in het Gudbrandsdal opmar cheert. De geallieerde troepen hebben met deze colonne slag geleverd te Otta en te Kvam, welke plaatsen op 50 km. ten zui den van Dombaas zijn gelégen. In aanmerking moet worden genomen, dat alle oprukkende Duitsche colonnes door het bergland geen zydelingsche verbinding met elkaar hebben en dat zij tot dusver op hun weg slechts onvoldoende bewapende Noorsche detachementen ontmoet hebben óf voorhoede-afdeelingen van de geallieer de troepen. Zelfs indien de Duitsche co lonne, die in de meest oostelijke richting opereert, erin zou slagen, de verbinding tot stand te brengen met de uit Drontheim oprukkende Duitsche troepen, zou dit een feit zjjn zonder duurzame beteekenis, want de gemotoriseerde colonnes kunnen in verband met de geringe sterkte der effectieven het gebied niet vast bezet hou den, zoo vervolgt Havas. Het gros der in Noorwegen ontscheepte geallieerde troepen is nog niet in den strijd geworpen. Hun aantal neemt voortdurend toe. Te land zullen de Duitsche troepen in den komenden tyd stuiten op sterke, goed geoefende geallieerde divisies, die over ultramodern materiaal bëschikken. Tot de Fransche troepen behoort het korps Alpi nisten, het elitekorps, dat vertrouwd is operaties in rotsachtig en met ijs bedekt terrein, zooals het tegenwoordige strijdtoo- neel in Midden-Noorwegen. Communiqué van liet Noorsche hoofdkwartier. Het communiqué, dat Vrijdag is uitgege ven door het Noorsche hoofdkwartier meldt o.m. „Onze troepen in Oost-Noorwegen heb ben Donderdag vijandelijke aanvallen ge stuit in Gulsvik in het Hallingsdal, tus- schen het Etnedal en het Zuidelijke Aur- dal, en te Kvam in het Gudbrandsdal. De aanval van den vijand werd gesteund door artillerie, tanks en vliegtuigen. De Brit sche troepen hebben twee Duitsche tanks vernield. In het Oesterdal zetten de gemo toriseerde en gemechaniseerde troepen hun opmarsch naar Kvirke en Roeros voort. Duitsche vliegtuigen gingen voort met het bombardeeren. der verbindingen en lijnen achter ons front. Een Duitsch vliegtuig werd neergehaald. Voss is door Duitsch geschut te Eide gebombardeerd en be stookt door D":tsche vliegtV Duitsche aanvallen by Steinkjer afgeslagen. In Stockholm ontvangen inlichtingen toonen, volgens Havas, aan, dat de Duit schers hevige aanvallen hebben onderno men op de stellingen der geallieerden bij Steinkjer. Alle aanvallen werden met suc ces afgeslagen. De strijd by Narvik. Aftonbladet meldt, dat Vrijdag aan de Zweedsche grens kanonvuur gehoord werd uit de richting Narvik. Men gelooft, dat het afkomstig was van de Britsche oor logsschepen die de Duitsche stellingen be schoten. Het weer is beter geworden en men verwacht beslissende operaties, daar de omsingeling van Narvik door geallieer den, naar thans gemeld wordt, voltooid is. De Britsche scheepskanonnen, zoo ver volgt genoemd blad, zouden gemakkelijk Narvik in puin kunnen schieten, maar het lot van de 5000 burgers in de stad sluit zulk een actie uit. De weg va.n Namsos naar de Zweedsche grens is nog open. Duizend Duitschers, zoo wordt verder gemeld, zijn van de stad Narvik geïsoleerd. Men raamt te Stock holm, dat ongeveer 3000 man Duitsche troepen dagelijks van Deensche bases naar Noorwegen worden vervoerd. Zij reizen door de lucht of over zee en worden hoofd zakelijk in het gebied van Oslo aan land gezet. Men zegt, dat speciale kleine sche pen gebruikt worden voor het transport over zee. Verscheidene Duitsche bommen werpers neergehaald. Volgens het Noorsche telegraafagent- schap zijn gisteren verscheidene Duitsche bommenwerpers tijdens aanvallen op steden in West-Noorwegen neergehaald. Het agentschap deelt mede, dat te Aan- dalsnes brisant- en brandbommen zijn uit geworpen, doch dat niemand gewond werd, ofschoon enkele huizen in vlammen op gingen. Enkele der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Meer naar het Zuiden, te Aalesund, wer den drie Duitsche bommenwerpers door jachtvliegtuigen aangevallen. Boven het nabij gelegen Storfjorden werden twee bommenwerpers neergeschoten. Meer naar het Zuiden, te Aalesund, wer den dri Duitsche bommenwerpers neer geschoten. Een jachtvliegtuig maakte een noodlanding. twintig minuten, op de olieraffinaderij te Vallo. De raffinaderij geraakte door een rechtstreekschen treffer in brand. Men heeft gezien, dat by het gebouw staande olietanks in brand stonden. Een vlieger heeft gerapporteerd, dat het geheele ter rein door de vlammen fel verlicht werd, toen het laatste vliegtuig vertrok. Vyf Britsche toestellen worden vermist, terwijl enkele machines beschadigd werden, Britsche gevechtsvliegtuigen in Noorwegen. Reuter verneemt, dat Britsche gevechts vliegtuigen in Noorwegen zijn aangekomen. Men verwacht, dat zij waardevollen steun zullen verleenen bij het bestrijden der voortdurende Duitsche bombardements- aanvallen. De Engelsche gevechtstoestel len slaagden er in te landen op een toe- gevroren meer en, ofschoon zij onderwor pen werden aan een bombardementsaan- val, is men er toch in geslaagd een tijde lijk vliegveld op het meeroppervlak aan te leggen. De aanvallen op het vliegveld van Aalborg. In den nacht van 25 op 26 April zijn twee vijandelijke gevechtstoestellen van het type Whitworthwhitley verschenen bij het door de Duitschers bezette vliegveld van Aalborg, aldus het D.N.B.. De beide toe stellen werden zoo snel door het Duitsche luchtafweergeschut ondei vuur genomen, dat zij geen bommen konden neerwerpen. Een der toestellen kreeg, nadat het in de bundels van de zoeklichten was gekomen, een voltreffer en stortte neer.De inzitten den zijn met parachutes omlaag gespron gen. Het tweede vliegtuig keerde in wes telijke richtingweg en verdween. Voorloopig verslag wetsontwerp verhooging maximumstraf. Aan liet voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende nadere voorzieningen tegen het bekend worden van staatsgeheimen, verhooging van de maximum-straf op een aantal mis drijven tegen de veiligheid van den staat, wordt ontleend Met de regeering is de commissie voor privaat- en strafrecht, in wier handen dit wetsontwerp is gesteld, van oordeel, dat de maximum-straf verhoogd moet worden en dat tevens een aantal andere wijzigin gen en aanvullingen van het wetboek van strafrecht ter bestrijding van de spionnage ten nadeele van ons land noodzakelijk zijn. Met de strekking van het wetsontwerp kan zij zich dan ook ten volle vereenigen. Echter zyn naar haar oordeel ook andere aanvullingen dan de voorgestel de noodig om deze spionnage doeltref fend te kunnen bestrijden, terwijl zij voorts overtuigd is, dat de voorgestelde verzwaring van de maximum-straf, in artikel 98 wetboek van strafrecht be dreigd, tot 15 jaar nog niet ver genoeg gaat, al loopen de meeningen barer le den uiteen ten aanzien van de vraag, welke maximumstraf de juiste is. Ove rigens wil de commissie niet nalaten er op te wjjzen, dat ter bestrijding van de spionnage een voortreffelijke orga nisatie van de opsporingsdiensten ze ker van even veel belang is als een strenge bestraffing. Ook wil zy niet verhelen, dat zij de straffen, welke het openbaar ministerie in enkele den laat- sten t\jd berechte spionnagezaken heeft geëischt, te laag acht. Hier, zoo goed als in geval van oorlog, moet onder omstandigheden de doodstraf kunnen worden opgelegd. Bovendien wordt de preventieve werking van een bedreiging uitsluitend met gevangenisstraf ten zeerste verminderd door de omstandigheid, dat hij, die geheimen verraadt aan eén buiten landsehe mogendheid, dit dikwijls zal doen in de hoop of verwachting, dat die mo gendheid mede met zyn hulp er in zal slagen Nederland te veroveren. Mocht dit inderdaad geschieden, dan zal de overwin naar zeker niet nalaten den landverrader in vrijheid te stellen, wellicht zelfs hem te beloonen, als een held eeren en een be stuursfunctie aanbieden. Intusschen wilden deze leden geenszins pleiten voor wederinvoering van de dood straf in het Nederlandsche burgerlijke strafrecht in het algemeen. Zrj beperkten zich uitdrukkelijk tot het delict van ver raad van geheimen aan een buitenlandsehe mogendheid en daarmede gelijk te stellen delicten, en ook dan nog alleen in tijden van oorlogsgevaar. Bovendien zou op het verraden van de in artikel 98 W.v.S. bedoelde geheimen naast tijdelijke ook levenslange gevangenis straf moeten worden gesteld. Het voorstel kwam dus neer op een wij ziging van artikel 78 invoeringswet mili tair straf- ën tuchtrecht, gepaard met een verhooging van het strafmaximum in ar- tikel 98 W.v.S. tot levenslange gevangenis straf of tijdelijke van ten hoogste 20 jaar. Dit nummer bestaa' uit 4 bladen «nn slew de»eg Het kabinet Pierlot blijft aan het be-» wind de Belgische Koning wil het. (Pag. 1, eerste blad) De Duitschers blijven oprukken in Noorwegen. (Pag. 1, eerste blad) N.V. GRAND HOTEL BRITANNIA Vlissingen. Reserveer voor PINKSTER-DINERS I tijdig Uw tafel. Telet. 80. Zie advertentie voorzijde tweede blad. B fe In een gezaghebbende Fransche mede- deeling werd gisteren bekend gemaakt, dat tijdens een patrouilletocht, die den gehee- len nacht duurde, in het Skagerrak twee Duitsche patrouillevaartuigen tot zinken zijn gebracht door een Franschen torpedo- bootjager. De verklaring voegt hieraan toe, dat lichte Fransche eenheden samenwerk ten met de Engelsche vloot, die het Ska gerrak bewaakt. De vijandelijke patrouille- schepen, die tot zinken werden gebracht, waren snelle vaartuigen, gewapend met ge schut, torpedolanceerbuizen en installaties voor het werpen van dieptebommen. Benoeming instructrice en zwemmeester bij de Vlissingsche Zwemclub. In plaats van de vorige instructrice, is als zoodanig aan de zweminrichting van de Vlissingsche Zwemclub benoemd mej. van Noort, welke ingelijke betrekking o.m. ook te Souburg is werkzaam geweest. Voorts is als zwemmeester-instructeur benoemd de heer H. v. Kampen uit Am sterdam, in plaats van den heer Schuive- ling welke als zwemmeester elders in een overdekt zwembad een betrekking heeft gekregen. Beide personen bezitten naast hun door den Koninklijke Nederlandsche Zwembond erkende bevoegdheid, een diploma voor reddend zwemmen alsmede een diploma voor eerste hulp bij ongelukken. De Vlissingsche Zwemclub gaat met ge heel nieuw personeel het a.s. seizoen in, in de hoop dat zij met de benoeming van genoemde personen een gelukkigen greep heeft gedaan. Postdienst op Dinsdag a.s. In verband met den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zal het postkantoor Dinsdag a.s. tot 12 uur geopend zijn. De derde lichting der bijbussen vervalt terwijl de avondbestelling niet wordt uitge voerd. Het telefoon- en telegraafkantoor blijft onafgebroken geopend. HET EERSTE OPENLUCHT-CONCERT, De openluchtconcerten gaan spoedig weer beginnen. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer P. de Rooy, opent de rij op Dinsdag 30 April ter gelegenheid van den jaardag van Prinses Juliana, met een concert in het Bellamypark, aanvang 8 uur. Het program ma luidt als volgt „Wilhelmus". „Prinses Juliana", marsch, W. v. Erp „Berlin wie esweint und lacht", ouverture, a. Conradi „Dolores", walzer, Emil Waldteufel „Atilla", Fant. sur l'opera G. Verdi, arr. A. J. Roeolen „Welkom Koningskind", marsch, S. Spiero „Cortège du Prince Carnaval", Fant. Burlesque, L. Montagne „Oud Holl. Boerendansen", W. F. Siep, arr. D. Couwenhovè „Uit de Cantine', vroolyke potpourri arr. A. J. Finale

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1