Breskensche Courant Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Belgische regeering-Pierlot afgetreden. De strijd in Noorwegen. DE STRIJD TER ZEE. De militaire verloven. Felle branden op het vliegveld van Stavanger. Oplaag 68 00 ex. EERSTE BLAD §el»enrle ivtssen von ten DE BRITSCHE DOMINIONS EN DE OORLOG. Yllssmgsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 99 V R I] D A G 26 APRIL 1940 Abonnementsprijs: 1 'l ct. per week or J 2.20 pet Kwartaal: Franco per post -2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente AdvertentieprijsVan 1—5 regels 11.25, iedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, reL 10 (2 lijnen), Giro No. 66287 Eigen kantoren Breskens, Dorpsstraat, TeL 21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 3?^^ AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU'VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS' ALS GEVOLG VAN EEN KWESTIE OVER DE TWEETALIGHEID DES LANDS. De Belgische Kamer heeft gister middag gestemd over de begrooting van openbaar onderwijs. Ten aanzien van het ontwerp tot het instellen van een tweevoudige organisatie van het departement, waarbij rekening gehou den zou worden met de tweetaligheid des lands, deed zich een incident voor. Een groot deel der liberalen stemde nl. tegen. Het kabinet is daarop afge treden. Vandaag zou het zijn ontslag aan den Koning aanbieden. Met 120 tegen 45 stemmen en 15 on houdingen nam de Kamer de begrootin^ van het ministerie van openbaar onderwijs aan. De liberale fractie, die in de regeering vertegenwoordigd is door drie liberalen, heeft tegen de begrooting gestemd. Onder deze omstandigheden was de eerste minis ter, Pierlot, de meening toegedaan, dat een dergelijke verloochening door een der frac ties die de regeeringsmeerderheid vormen, hem geen voldoende gezag liet om te re- geeren. In politieke kringen legt men er den nadruk op, dat de oppositie der liberalen alleen het ontwerp tot splitsing van het departement van onderwijs betrof en niet tegen de regeering was gericht. De libera len geloofden waarschijnlijk niet, dat te genstemmen aftreden der regeering tenge volge zou hebben. Zij schijnen verrast door dit resultaat. Dezelfde kringen zijn alge meen de meening toegedaan, dat de crisis niet ernstig is en dat dezelfde regeering zeer snel terug zal keeren. De „Indépen- dance Beige" is van meening, dat het oogenblik slecht gekozen was om over te gaan tot een hervorming van het departe ment van onderwijs en dat de regeering een dringender taak had te vervullen dan naast den secretaris-generaal en een zeker aantal directeurs-generaal van openbaar onderwijs, adjuncten van de andere taal groep in te stellen. Het blad eindigt met den wensch uit te spreken, dat de crisis spoedig zal worden opgelost in een geest van waarlijke nationale eenheid. De Euro- peesche crisis is te ernstig, het gevaar, dat België bedreigt te dringend, dan dat Bel gische politici zich zouden kunnen amusee ren met de kinderachtigheden der binnen- landsche politiek. Verklaringen van Pierlot. Na het koninklijke paleis verlaten te hebben, waar hij den Koning het ontslag van de regeering aanbood, heeft Pierlot hedenmorgen aan de pers o.m. verklaard, dat het kabinet niet aan het bewind kon blijven zonder in conflict te komen met de werkelijke politieke en parlementaire situatie, indien een der drie groepen het kabinet haar steun ontzegde. De regeering heeft geen crisis gewild. Erger dan een regeeringscrisis zou zijn, indien de regeering aan het bewind bleef, genoegen nam met een verminderd ver trouwen en voorwendde te regeeren, doch daarbij toeliet, dat een slag wordt toege bracht aan het moreele crediet dat onont beerlijk voor haar is om haar moeilijke taak te blijven vervullen. De crisis is dus geopend en de regeering is belast met het afhandelen van de loopen- de zaken. Deessentieele belangen van het land verkeèren niet in gevaar. Pierlot opnieuw by den Koning. De Koning is terstond begonnen met de besprekingen tot oplossing van de kabi netscrisis en heeft Hymans, minister van staat en voorzitter van de liberale Kamer- groep ontvangen. Na Hymans werd Pierlot opnieuw naar het paleis geroepen. Geallieerden zijn op enkele plaatsen teruggetrokken. Het Britsche departement van oorlog deelde Donderdag mede Er zijn geen verdere gevechten geleverd in de zóne ten noorden van Drontheim, waar de vijand zich thans schijnt in te graven juist ten noorden van Steinkjer. In het zuiden heeft de toegenomen druk van den vijand het noodig gemaakt dat de troepen der geallieerden zich terugtrekken van de stellingen welke zij tot dusver nabij Lillehammer bezet hielden. In de zóne van Narvik valt niets te melden. Het officieele Noorsche legerbericht meldtOp 24 April hebben Duitsche troe pen, gesteund door artillerie en lichte tanks, onze stellingen in het zuidelijk deel van het Gudbranddal aangevallen. Onze troepen trokken zich terug naar nieuwe, reeds gereed gemaakte stellingen. In het Oesterdal is het Duitsche leger nog verder opgerukt. Duitsche vliegtuigen nebben voortdurend de verbindingslinies gebom bardeerd en beschoten. Drie Duitsche vlieg tuigen werden neergehaald en een heeft een noodlanding gemaakt. Britsche jacht vliegtuigen houden thans een wakend oog op het Gudbrandsdal. Volgens het D.N.B. hebben puitsche ge vechtsvliegtuigen in midden Noorwegen by Lesjakop, vijf op den grond staande Noor sche jachtvliegtuigen van het Engelsche type Gloster-Gladiator vernietigd. In het gebied by Dombaas werden troepenconcen traties van hetgeen overgebleven is van de hoofdmacht van het Noorsche leger door aanvallen verspreid. ZIJN BRITSCHE OORLOGSSCHEPEN DRONTHEIM-FJORD BINNEN GEDRONGEN? Volgens te Stockholm ontvangen onbe vestigde berichten zijn Britsche oorlogs schepen de Drontheim-fjord binnengedron gen, na zich een weg te hebben gebaand voorbij de kanonnen van het fort van Ag- denes, vanwaar de Duitschers den toegang tot de fjord beheerschten. Men gelooft, dat in de binnen-fjord een lichte kruiser en verscheidene torpedoja gers van de Duitschers liggen, die de Brit sche en Noorsche troepen in den sector van Steinkjer met granaatvuur hebben be stookt. Verklaard wordt, dat reeds Britsche ge vechtsvliegtuigen in actie zijn geweest, en volgens een bericht hebben zij een zwaren Duitschen bommenwerper neergehaald. Nu nog meer Britsch en Fransch lucht afweergeschut aangekomen is, beschikken de geallieerde en Noorsche troepen thans over doeltreffende middelen om aan de be dreiging van voortdurende bombardemen ten het hoofd te bieden. De stryd om Drontheim. Ofschoon de opmarsch der geallieerden door Steinkjer vertraagd is, is er geen stil stand gekomen in hun omsingelende bewe gingen tot insluiting van Drontheim, aldus de correspondent van Aftonbladet uit Noord Trondelag, die schrijft, dat het zwa re vuur Woensdagavond laat nog werd voortgezet tusschen vooruitgeschoven Britsche eenheden en de zwaargewapende en door tanks en pantserauto's gesteunde Duitschers. De Duitschers hebben den steun der kanonnen van een lichten krui ser en twee torpedobootjagers, die het bin nenste deel van de fjord van Drontheim zijn binnengedrongen. De correspondent schrijft, dat de Fransche en Britsche troe pen uit Namsos een zeer moeilijke taak hebben. De Duitschers hebben krachtige versterkingen door de lucht aangevoerd en aan land gezet met oorlogsschepen op het schiereiland Inderoy. De bewegingen der gecombineerde geallieerde en Noorsche troepen zijn de vorige week met zoo groote snelheid ten uitvoer gelegd, dat zij Zater dag jl. de Duitschers verrasten door Stein kjer te bereiken. Een voorhoede-detachement is op weg van Namsos naar Drontheim, op een ster kere Duitsche afdeeling gestooten. De Duitschers hadden over de Drontheim-fjord versterking aangevoerd en dreigden de Britten af te snijden van hun hoofdmacht. De Engelschen trokken derhalve terug. Zij werden niet achtervolgd en naar vernomen wordt graven de Duitschers zich aan het boveneinde van de fjord in. De Engelsche troepen hebben eenige verliezen geleden. Roeros in Duitsche handen. Gemeld wordt, dat de Duitsche troepen Roeros hebben genomen. Roeros ligt op on geveer 100 km ten Zuidoosten van Drontheim. De Duitschers zouden volgens deze gisteravond te Stockholm ontvangen berichten opdringen naar het spoorweg knooppunt te Stoeren, dat, naar verklaard wordt in geallieerde handen is. Vandaag publiceeren de Londensche avondbladen weer nieuwe onbevestigde be richten, volgens welke de Duitschers onder het vuur van de geallieerde troepen op de naburige heuvels gedwongen waren, Roe ros weder te ontruimen. Van Dombaas en Storen uit zouden in allerijl geallieerde troepen door het Oster- dal opmarcheeren om den Duitschen op marsch te stuiten, welke vermoedelijk tei doel heeft, de verbinding tot stand te brengen met de Duitsche troepen te Dront heim. Naar verluidt zijn 200 Noorsche sol daten en talrijke vluchtelingen uit Roerob over de Zweedsche grens getrokken. De correspondent van het blad Nya Dagligt Allehanda te Namsos meldt, dat 100 KM. ten noorden van Drontheim de geallieerde troepen zich hardnekkig tegen de Duitsche aanvallen verzetten. Nog geen Engelschen in Narvik geland, meldt Berlyn. Naar van Duitsche zijde medegedeeld wordt, hebben aan de hernieuwde be schieting van de stad en de haven van Narvik twee slagschepen, verscheidene krunisers en torpedojagers deelgenomen. De beschieting heeft wederom geruimen tijd geduurd en in de stad aanzienlijke schade aangericht. De Duitsche troepen werden in hun verdedigingskracht niet ge schaad, daar zij in dien tusschentijd ruim schoots gelegenheid hebben gehad, ge schikte stellingen uit te kiezen en te ver sterken. Niettegenstaande Britsche zee strijdkrachten thans reeds verscheidene dagen Narvik onder vuur hebben gehouden,, hebben de Engelschen tot dusver een lan dingspoging nog niet gewaagd. Duitsch legerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt o.a. bekend In de zóne van Bergen zijn Duitsche troepen bezig de omgeving van Voss te zuiveren van Noorsche afdeelingen. De vijandelijke tegenstand werd gebroken. De van Oslo uit naar het noorden en noord westen in verscheidene sterke afdeelingen optrekkende Duitsche troepen hebben ook op den 25en April in nauwe samenwerking met het luchtwapen verder aan ruimte ge wonnen. Gevechtsvliegers bestookten troe penconcentraties en colonnes, verkeers- centra en transporten met bommen. Door den vijand gebruikte haveninstallaties wer den door bommen vernield. Op een vlieg veld tusschen Dombaas en Aandaïsnes wer den elf vijandelijke vliegtuigen vernield. In den nacht van 25 op 26 April werd Oslo door Britsche gevechtsvliegtuigen aangevallen en met bommen bestookt. Ter wijl er op het vliegveld geen militaire schade werd aangericht, staat de omvang van de uitwerking der bommen in de stad Oslo niet nauwkeurig vast. ZOOWEL GEALLIEERDEN ALS DUITSCHLAND MELDEN GROOTE SUCCESSEN. Ten aanzien van den oorlog ter zee wor den weer van beide partijen groote succes sen gemeld. In het Fransche avondleger- bericht van Donderdag werd gezegd, dat een groep Fransche torpedojagers in het Skagerak twee vijandelijke patrouillevaar tuigen aangevallen en tot zinken heeft ge bracht. Zij zijn ondanks de vliegeraanval len zonder averij op hun basis terugge keerd. Het D.N.B. meldt dat gisteren twee Britsche transportschepen door de lucht macht werden getroffen door bommen van zwaar kaliber. Een Britsche mijnenveger, welke zich voor de westkust van Noorwe gen ophield, werd tot zinken gebracht, een Britsche torpedojager door bomtreffers in brand gezet. De opperbevelhebber van de Noorsche zeestrijdkrachten deelt mede. dat de Duit schers bij hun landingspogingen gebruik hebben gemaakt van Noorsche visschers- vaartuigen met een burger bemanning als bescherming. Bevestigd is, dat een Noorsche visscher bij deze wijze van oorlogvoering, die in strijd is met het internationale recht, om het leven is gekomen. De Duitsche vlootverliezen. Een officieele woordvoerder te Londen heeft verklaard, dat 26 transportschepen en voorraadschepen door optreden der ge allieerden in den grond zijn geboord of door de eigen bemanning tot zinken zijn ge bracht tusschen 9 April, toen de eerste Duitsche troepen aan land werden gezet en 22 April. Tien andere transport- en voorraadschepen werden door torpedo's getroffen en zijn waarschijnlijk gezonken. Een werd tijdens een luchtaanval in brand gebombardeerd en vier Duitsche schepen werden buit gemaakt. Deze schepen wer den gebruikt om de Duitsche troepen in Noorwegen te steunen en van voorraden te voorzien, ofschoon niet alle schepen troe pen transporteerden. Het aantal dooden bij de vernietiging dezer vaartuigen moet ver scheidene duizenden bedragen. Aan de oostkust van de Oslofjord zijn drieduizend lijken van Duitschers aangespoeld. Groote hoeveelheden wapens, munitie en andere voorraden zijn voor de aanvallers verloren gegaan. Naar uit Trelleborg wordt gemeld, zijn, volgens het blad „Trelleborgs Tidningen" Woensdagavond in het Zuidelijk deel van de Oeresund twee Duitsche vrachtschepen tot zinken gebracht. Het eene was een schip van vijf of zesduizend ton, het andere een van meer dan 3000 ton. De Britsche admiraliteit heeft gister avond de lijst der verliezen, die kort gele den door de torpedobootjagers „Eclipse" en „Hotspur" en het slagschip „Rodney*' ;ijn geleden, gepubliceerd. Drie man wer- Jen gedood, een overleed tengevolge van jekomen verwondingen en twee werden ge- vvond aan boord van de „Eclipse". Op de „Hotspur" werden zestien man gedood of overleden tengevolge van bekomen won den, aan boord van de „Rodney" werden zeven man' gewond. SLECHTS 2 DAGEN PER 20 DAGEN. Naar de Tijd verneemt zullen de militaire periodieke verloven in de toekomst zoc worden geregeld, dat de dienstplichtigen slechts eenmaal per 20 dagen verlof zullen genieten. Was de toestand dus vroeger zoo. dat tegelijkertijd steeds een zevende deei van het leger op verlof was, thans zal slechts een tiende gedeelte der militairen buiten zijn standplaats verkeeren. Reuter verneemt, dat de Britsche bom menwerpers bij den laatsten aanval op het vliegveld van Stavanger, voor het eerst des nacht een ontmoeting hadden met Messerschmidt-toestellen. De jongste rap porten over de aangerichte schade toonen aan, dat een aantal op het vliegveld staan de vijandelijke vliegtuigen in vlammen is opgegaan en dat, na het vertrek van de aanvallers, felle branden zijn ontstaan. Het Duitsche opperbevel meldt dat des nachts vijandelijke vliegtuigen de Duitsche bocht binnen vlogen. Een Britsche machine werd in de buurt van Sylt neergeschoten en viel in zee. Londen weerlegt een Duitsch bericht. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede In een Luitsch legerbericht wordt beweerd, dat Britsche vliegtuigen Dinsdagavond begonnen zyn met den onbe- perkten luchtoorlog door onbeschermde plaatsen zonder militaire doelwitten aan te vallen. Deze bewering is ongegrond. Duitsche waarschuwing. Den laatsten tyd neemt het aantal geval len toe, dat Britsche vliegtuigen open ste den, die geen militaire beteekenis hebben, met bommen bestoken, dergelijke voorval len vertoonen een bepaald systeem, waar Duitschland niet langer meer onverschillig tegenover kan staan. Nog heeft de Duit sche luchtmacht, zoo vervolgt het D.N.B., het strikte bevel, open vijandelijke steden zonder militaire beteekenis niet aan te vallen. Zouden de Engelschen evenwel met hun aanvallen op niet-militaire doelwitten voortgaan, dan zou het hun op zekeren dag bij het ontwaken slecht vergaan en zou bom met bom vergolden worden. Dit nummer bestaat uit 3 bladen De Belgische regeering afgetreden de taalstrijd de oorzaak. ~(Pag. 1, eerste blad) Een officieele Britsche lezing van den tweeden slag bij Narvik. (Pag. 2, eerste blad) Britsche oorlogsschepen zouden de Drontheim-fjord zyn binnengedrongen. (Pag. 1, eerste blad) Er was eens een hopman in Vught „Roode Ster" sprak hij „smaakt mij geducht. En niet duur ook, zoo'n pak Van die prima tabak! Kolossaal, wat 'n heerlijke lucht!" AUSTRALIË LEVERT ETTELIJKE PILOTEN. Donderdag is te Londen de landing van het Australi sche en Nieuw- 2eelandsche leger in Gallipoli her dacht. Er werden kransen gelegd op den cenotaaph, een kerkdienst werd gehouden en de British Empire Service League bood een déjeuner aan. Aan dit dé jeuner voerde Stanley Bruce, de Australische hoo- ge commissaris en vroegere Austrati- sche premier, het woord. Hij wees er o.m. op, dat in den vorigen oorlog Au stralië met een be volking van nog geen vijf millioen, 450.000 soldaten had gezonden en de dominions in het geheel ruim een millioen. Sinds dien is de bevol king van Australië met vijftig procent toegenomen, ter wijl de bevolking vran het overige Britsche Rijkeven- eens zeer vergroot is. Dit beteekent een overeenkom stige toeneming in de militaire bydra- gen, welke de do minions in den huidigen oorlog kynnen leveren. Bovendien had Au stralië in den vo rigen oorlog 600 vliegerofficieren gezonden, die 300 vyandelijke vliegtuigen hadden neerge haald. Onder het rijksopleidingsschema voor piloten echter, zou Australië I4;00l piloten en 16.000 andere leden van vlieg tuigbemanningen benevens 27.000 man per soneel voor den gronddienst zenden. In to tal zouden 30.000 Australische vliegeroffi eieren gezonden worden, tegen de 600 van den vorigen oorlog. Gelijke vorderingen zijn gemaakt in Canada, dat een veel groo- tere bevolking heeft dan Australië. Het zelfde is het geval in Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika en er kan geen twijfel aan zijn, dat de bijdrage van de gezamenlijke dominions aan de oorlogsinspanning zelfs nog effectiever zal zijn, dan van 1914 1918. Spr. geloofde, dat de dominions we derom een der beslissende factoren voor de overwinning der geallieerden zouden vor men.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1