Breskensche Courant EERSTE BLAD Het uoorjaar Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Twee Noorsche vliegers naar Engeland ontsnapt. Beslissende slag om de controle over de Gudbrandvallei verwacht. Er wordt verwoed gestreden. Volledig terugtrekken van troepen uit Noorwegen. Engelsche luchtraids op Duitsche vliegbases. Jew Jafl Weer periodieke verloven. ENGELSCHE COSTUUMS Windsor Verordening voor de pers afgekondigd. INWERKINGTREDING OP ZATERDAG A.S. VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 98 DONDERDAG 25 APRIL 1940 Abonnementsprijs: 17 ct. per week ot 2.20 per Kwartaal. Franco, per post 2-50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor bet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kléine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling CJitgave: Firma F. VAX DE V ELDE Jr., Bureaus I Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No. 66287 I Eigen kantoren :Breskens, Dorpsstraat, TeL 21; I Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35^^ (GESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" kort commentaar. beperkte persvrijheid. a.s. Zaterdag wordt de Persverordening van kracht die de opperbevelhebber van land- en zeemacht gisteren heeft afgekon digd. Zij Is een onmiddellijk gevolg van de afkondiging van den staat van beleg voor geheel Nederland en hoewel deze verorde ning een (tijdelijke) beperking der pers vrijheid beteekent, nemen wij aan dat geen Nederlandsch blad met de noodzaak er van niet zal instemmen. Wij voegen hier onmiddellijk aan toe, dat o.i. de groote meerderheid der bladen van deze verordening niet veel last zal hebben, al brengt het in acht nemen der talrijke bepalingen uiteraard zorgen mee. Maar het gaat om een zeer belangrijke aangelegen heid en dat is dus niet erg. a De verordening komt in groote trekken hier op neer, dat de drukpersvrijheid eigen lijk wordt opgeheven, met dien verstande dat de militaire overheid hiervan onthef fing kan verleenen, hetgeen in dezelfde verordening ook reeds geschiedt, zij het dan ook onder een aantal voorwaarden. Ér verandert dus eigenlijk niet veel in verge lijking tót den toestand van het oogenblik. Wel bevat een aantal artikelen scherpere voorschriften met betrekking tot ontoe laatbare publicaties. Maar vrijwel alle Ne- derlandsche redacties hebben in de achter ons liggende maanden reeds in n geest hun arbeid verricht. Wat wèl .verandert (en dat zal iedere Nederlander toejuichen) is de bevoegdheid van de militaire overheid tot ingrijpen, wanneer de Pers de getrokken grenzen overschrijdt. Dan kan de voorwaardelijk verleende ontheffing van het verschijnings verbod namelijk zonder meer worden inge trokken, ongeacht de strafbepalingen dié op overtreding der nieuwe verordening zijn gesteld. Dit komt dus hier op neer,; dat de militaire overheid thans de macht bezit, krachtdadig èn doeltreffend te kunnen op treden tegen die persorganen die altijd, maar sinds de toegenomen internationale spanning in het bijzonder, de positie van ons land in gevaar hebben gebracht. Dat is, in het licht van de huidige tijds omstandigheden, een belangrijke stap m de goede richting. Daarom zullen de Neder- landsche redacties zich met liefde de be slommeringen getroosten die het naleven der nieuwe verordening ongetwijfeld met zich brengt. De met het vereischte toezicht belaste militaire instanties hebben tot dus ver steeds getoond, oog te hébben voor de typische eischen die aan het dagbladwerk nu eenmaal verbonden zijn. Wij twijfelen er niet aan, of dit zal ook in de toekomst het geval zijn, zoodat wij geen ernstige moei lijkheden vreezen tusschen militaire over heid en pers. Integendeel, wij zijn er zeker van dat beide instanties evenals tot dusver er naar zullen streven uitsluitend datgene te doen en al het andere na te la ten, dat vereischt wordt 'door hetgeen thans boven alles gaat het belang van ons mooie Nederland in gestolen duitsch vliegtuig. Twee Noorsche vliegers zijn volgens Reu ter in Engeland aangekomen in een Duitsch watervliegtuig, dat zij gestolen hadden. De geschiedenis van hun vlucht heeft zich als volgt afgespeeld. In een Noorsch café kwa- iuen een paar natiónaal-sócialistische vlie gers, die terwijl zij bier dronken, een luid gesprek voerden. De beide Noorsche vlie gers, die toevallig in hetzelfde café ook een biertje dronken, luisterden aandachtig en kwamen er zoo achter, waar precies het Duitsche watervliegtuig gemeerd lag. Rus tig wandelden zij naar buiten en begaven zich naar de fjord, waar zij een boot be machtigden en' daarmede naar het water vliegtuig, dat dicht bij den oever lag roei den. Zij krabden de hakenkruizen van- den romp af en schilderden daarvoor in de plaats de Noorsche kleuren. Vervolgens brachten zij de motoren op gang en maak ten een vlucht naar een Britsche haven. Eenige Noorsche vliegers,' die twaalf dagen geleden met him eigen toestel uit Noorwegen ontsnapt waren, hebben sinds dien vluchten naar Noorwegen gemaakt met een Engelsche vliegboot. Bij hun laat- sten tocht kwamen zij voor de eerste maal onder Duitsch vuur. 2500 DUITSCHERS NABIJ NARVIK OMSINGELD. Havas meldt uit Stockholm dat men daar bevestigt, dat 2500 Duitschers, nl. 1000 te Narvik en 1500 in het nabijgelegen dal, omsingeld z\jn. Een gerucht, dat z\j zich zouden hebben overgegeven, schijnt voorbarig te zijn. Hierover is tenminste noch van Zweedsche, noch van Britsche, noch van Noorsche zijde iets gemeld. Het Engelsche departement van oorlog deelt mede In het gebied van Drontheim is de tegenaanval, waarover gisteren ge sproken werd, ondernomen door een aan zienlijk aantal Duitsche troepen, die binnen de fjord van Drontheim door schepen aan land waren gezet. Na eenigen feilen strijd slaagden onze troepen er in den toestand te herstellen. Er is verder niets te melden over operaties elders. De huidige situatie. Op grond van de laatste berichten uit Zweden geeft Reuter het volgende over zicht van de situatie In het noorden zijn de wanhopige pogin gen der Duitschers, den geallieerden op- marsch naar Drontheim te stuiten, mis lukt. De Duitschêrs hebben den geallieer den ring, die steeds nauwer om Drontheim sluit, niet verbroken. Steinkjer is door de Duitsche bommen en granaten volkómen verwoest en 6000 inwoners zijn dak loos. Volgens de laatste berichten schijnen de Duitschers Steinkjer te bezetten, terwijl de geallieerden zich tien KM. noordelijker krachtig hebben verschanst. Duitsche vliegtuigen en torpedojagers in de fjord van Drontheim spelen een belangrijke rol in de gevechten b\j Steinkjer. De Correspondent van Dagens Nyheter meldt,dat de geallieerde .troepen, die op rukken uit Andalsnes, op 190 KM. ten Z.W. van Drontheim, eveneens verder naar het noorden trekken, denDuitschers tege moet, die naar verluidt uit Drontheim op rukken naar Roeros, dat 110 KM. zuidelij ker ligt. De Duitschers zouden reeds een punt op ongeveer 80 KM. ten zuiden van Drontheim hebben bereikt. Het belangrijke spoorwegkruispunt Stoe ien, ten zuiden van Drontheim, is in han den der geallieerden. In het gebied van Narvik woedt sedert vijf dagen een sneeuwstorm, die de militai re actie belemmert. De strjjd in het Zuiden. In het zuiden trachten de Duitschers langs drie wegen naar het noorden door te dringen. De middelste colonüe is Koppang, ongeveer 80 KM. ten noorden van Elverum, genaderd. Meer naar het oosten houden de Noren de Duitschers tegen te Osen, 40 KM. ten N.O. van Elverum, en te Trysail nabij de grens. In het Renadal is de opmarscb der Duitschers gestuit door den weg over een afstand van 30 KM. met gevelde boo- men te versperren. De Duitsche linkervleugel, die in het groote Gudbrandsdal opereert, heeft onbe sliste gevechten met de geallieerden gele verd in den strategisch belangrijken sector van Lillehammer, waar het dal overgaat in de zuidelijke vlakte van Oslo. Van Dom- baas uit worden voortdurend geallieerde versterkingen naar de Gudbrandvallei ge zonden. Volgens den correspondent te Roeros van Aftonbladet heeft het hevige bombarde ment, dat de Duitschers op de Gudbrand vallei richten, de geallieerden er niet van weerhouden den spoorweg te gebruiken voor het in zuidelijke richting zenden van versterkingen. De Duitschers worden ook krachtig versterkt uit Oslo en oefenen zwaren druk uit in het district Aamot ten noorden van Rena met behulp van hun vliegtuigen. Noorsche militaire kringen verwachten binnenkort een beslissenden slag om de controle over de Gudbrand vallei. Britsche en Noorsche luchtdoelartillerie zou gedurende het weekeinde 20 Duitsche vliegtuigen hebben verwoest. Naar gemeld wordt, staat Dombaas in brand. Ten noorden van deze stad zijn parachutisten waargenomen. De Duitsche beweringen, volgens welke de eerste Noorsche divisie in het Z.O. van Noorwegen, zonder ernstigen tegenstand te bieden naar Zweden gevlucht zou zijn, worden volgens het Noorsche telegraaf- agentschap van gezaghebbende zijde tegen gesproken. De Finsche radio heeft medegedeeld, dat het fort Hegra, dat zich in Noorsche han den bevindt, versterkingen heeft ontvan gen, waardoor de mogelijkheid om de Duit sche aanvallen te weerstaan, wordt ver groot. De kanonnen van het fort zijn naar het oosten gericht. De troepen hebben het hard te verduren van het weer. De militaire correspondent van Reutei schrijft, dat de techniek van den strijd in Noorwegen een volkomen eigen vorm krijgt. De Duitsche opmarschen zijn tel kens gesteund door zware bombardements offensieven en de Duitsche vliegtuigen bui ten hun kansen uit voordat het luchtaf weergeschut en Engelsche gevechtstoestel len tegen hen gebruikt kunnen worden. Volgens onbevestigde geruchten echter hebben zij meer schade toegebracht aan epen steden dan aan militaire doelen. Om dit tegen te gaan heeft de Engelsche lucht macht aanvallen ondérnomen op de vlieg velden te Aalborg, Kristiansand, Oslo en Sta vanger, waar zij erinslaagden den vij and ontzaggelijk ongemak en schade toe te brengen. Te land1 moeten de troepen aan beide kanten het hard te verduren hebben van het weer. De Noorsche heuvels en da len bieden omstandigheden, gelijk aan die in Zwitserland in dezen tijd van het jaar. De hellingen geven een uitstekende dek king voor het gezicht in talrijke bosschen, maar in een zoodanig landschap is het moeilijk operaties te richten tegen een ge meenschappelijk doel, terwijl ook de ver- bindingën met het hoofdkwartier achter het front moeilijk gehandhaafd kunnen worden. Terboven Duitsch rijkscommissaris voor de in Noorwegen bezette ge bieden. De Führer heeft opperpresident Terbo ven tot rijkscommissaris voor de in Noor wegen bezette gebieden benoemd, aldus het D.N.B. De rijkscommissaris staat in deze functie direct onder den Führer. De ontwapende Noorsche troepen- deelen. Naar tot dusver kon worden nagegaan, zoo meldt het D.N.B.bedraagt het' aantal der in de zóne van Sta zanger ontwapende troependeelen eener Noorsche divisie vijf tig officieren en 1300 Manschappen. Duitsch legerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt o.m. bekend Dertig kilometer ien noordoosten van Narvik zijn onze af deelingen in gevecht gewikkeld met vrij sterke vijandelijke strijdkrachten. Narvik zelf werd door En gelsche zeestrijdkrachten opnieuw hevig beschoten. Ten noorden van Drontheim hebben Duitsche troepen na de inneming van Steinkjer, nieuwe belangrijke punten bezet. De zóne van Drontheim en de van daar naar de Zweedsche grens loopende spoorlijn is daarmede tegen het noorden beveiligd. De snelle opmarsch in de zóne van Oslo naar het noorden en noordwesten duurt voort. Twee duikbooten vernield? Bij de jacht op duikbooten in het Ska- gerak werden twee vijandelijke onderzeeërs vernield. Een voorhoede-flottilje nam in mistig wer aan den westelijken uitgang van het Skagerak een groep groote Fran- sche torpedojagers op korten afstand waar. Ondanks de aanzienlijke superioriteit van de vijandelijke stijdkrachten onderna men de voorposten terstond een aanval. Na een kort gevecht trok de vijand met groote snelheid af en verdween in weste lijke richting. Twee moderne Noorsche torpedojagers werden met Duitsche bemanningen in dienst gesteld. Voor de Noorsche kust werden door de luchtmacht vijandelijke zeestrijdkrachten aangevallen. Een Britsche kruiser kreeg daarbij een zwaren treffer en staakte zijn deelneming aan den strijd, toen aan boord brand uitbrak. De eenige basis voor onderhandelingen met Duitschland MEDEDEELING VAN KONING HAAKON Volgens radio Stockholm zoo meldt Reuter uit Londen, heeft koning Haakon van Noorwegen in een brief tot den voor zitter van het Noorsche opperste gerechts hof verklaard, dat de Noorsche regeering op geen andere basis met de Duitschers wilde onderhandelen dan een volledig te rugtrekken van hun troepen uit Noor wegen. Deze brief van koning Haakon was een antwoord op een schrijven van den be stuursraad te Oslo. Op het voorstel den kroonprins door middel van de radio te doer, spreken tot de bevolking van het door de Duitsche troepen bezette deel van Noorwegen, ant woordde koning Haakon, dat de kroon prins geen toegang neeft tot de radio stations in deze districten. De koning voegde nieraan toe, dat van den kroon prins niet kan worden venvacht, dat hij de Noren aan zal sporen bevelen van de Duitsche autoriteiten te aanvaarden. „Ik verwacht van hen, dat zij zich als Noren zullen gedragen en hun vacierlandslieven- deen geest zullen bewaren". Verdere bijzonderheden over de uitge breide raids van Dinsdag en Woensdag morgen vroeg, uitgevoerd door de Royal Air Force tegen vijandelijke bases wijzen volgens Reuter uit, dat het vliegveld van Westerland op het eiland Sylt gedurende een uur en veertig minuten aan een bijna ononderbroken bombardement is onder worpen. Te Stavanger, waar de Royal Air Force zijn vijftienden aanval op richtte, werden twintig vijandelijke vliegtuigen zwaar gebombardeerd en men gelooft, dat een aantal van deze toestellen of wel ver nield of wel zwaar beschadigd werden. Zwaar explosieve bommen richtten nieuwe verwoesting aan op het reeds door bom- kraters geteisteide vliegveld. De aanval lende toestellen hebben zich te Kristian sand ook geconcentreerd op de startbanen en de gebouwen van het vliegveld. Zij ont weken het spervuur, dat de luchtafweei op den grond onderhield, en boekten tal rijke treffers. De zware bommen, die neer geworpen werden op Fomebu, het vlieg veld van Oslo, vergrootten de reeds bij vroegere nachtelijke aanvallen aangerichte schade. De vierde achtereenvolgende aan val der Royal Air Force, op Aalborg, de voornaamste luchtbasis van Duitschland in Denemarken, werd oij maanlicht ten uit voer gelegd. Ondanks den krachtigen af weer op den grond en de voortdurende aandacht van een ring van blauwe zoek lichten, werden talrijke treffers geplaatst. Van het groote aantal Britsche toestel len, dat bij de operaties betrokken was, zijn slechts twee niet teruggekeerd. Volgens berichten in de Zweedsche pers is de verduistering gelast van de door de Duitschers bezette Noorsche gebieden. Het vliegveld van Oslo, dat verscheide ne malen door Engelsche vliegtuigen is gebombardeerd, staat thans onder zulkè strenge militaire bewaking, dat het voor buitenstaanders onmogelijk is, de uitwer king van de jongste operaties der Britsche luchtmacht vast te stellen. Berlin over de aanvallen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Britsche vliegers probeerden gisternacht opnieuw een aanval op Sylt te onderne men. Van Duitsche zijde werd geconsta teerd, dat daar ongeveer tien bommen zijn uitgeworpen die slechts geringe materi- eele schade aanrichtten. De Britsche vlie gers werden door het luchtdoelgeschut ver dreven. Op de westkust van Sleeswijk- Holstein werden drie bommen geworpen, die geen schade aanrichtten. Bij de poging een aanval te ondernemen op het vliegveld van Stavanger, werden gistermorgen vier Britsche vliegtuigen door Duitsche jachttoestellen op 150 kilo meter ten zuidwesten van Stavanger ge troffen en aLe drie na -een kort luchtge vecht boven de Noordzee neergeschoten. Verder werd nog bij Aalborg een toeste] neergehaald. Twee eigen toestellen wor den vermist. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Verordening voor de pers afgekondigd. (Pag. 1, eerste blad) Felle strijd in Noorwegen. (Pag. 1, eerste blad) Er worden weer periodieke verloven verleend. (Pag. 1, eerste blad) Nederlandsche reeders pleiten voor een „vrye vaargeul". (Scheepvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN zij het op iets beperkter voet. De regeeringspersdienst deelt mede, dat van Zaterdag 27 April af (vertrek Vrijdag avond daaraan voorafgaande) weer zal worden overgegaan tot het verleenen van periodieke verloven, zij het op iets beperk ter voet dan tot dusver het geval is ge weest. is dan toch gekomen. Wij hadden er op. gerekend en gezorgd dat wij U een keurcollectie voor konden leggen. OOK VOOR CORPULENTE FIGUREN. WALSTRAAT 63 TELEFOON 455 Overtreding van eenige bepaling wordt gestraft met hechtenis of geldboete. Als algemeene bekendmaking no. 30 van den opperbevelhebber van land- en zeemacht bevat de Staatscourant een verordening voor de pers, geldende in het geheele grondgebied des Rijks. De verordening luidt ARTIKEL 1. Het is verboden een dagblad, periodiek, vlugschrift of eenigerlei ander drukwerk, geschrift of teekening te drukken, uit te geven of voorzoover zij in de Nederland sche taal zijn gesteld dan wel in het Rijk zijn gedrukt of uitgegeven te versprei den, aan te plakken of in den handel te brengen. ARTIKEL 2. Het in deze verordening bepaalde bljjft van toepassing op de in artikel 1 bedoelde drukwerken, geschriften en teekeningen, ook al zijn die door den militairen censuur dienst indien deze is ingesteld vrijge laten. ARTIKEL 3. Van het in artikel 1 gestelde verbod kan door het militair gezag ontheffing worden verleend. Aan een ontheffing kan het mili tair gezag algemeene of bijzondere voor waarden verbinden, terwijl eenmaal vast gestelde voorwaarden door dat gezag kun nen worden ingetrokken, gewijzigd of aan gevuld. ARTIKEL 4. Verleende ontheffingen kunnen door het militair gezag te allen tijde en zonder op gave van redenen worden ingetrokken. ARTIKEL 5. Ontheffing van het in artikel 1 ge stelde verbod wordt van rechtswege ge acht te zijn verleend ten aanzien van alle in artikel I bedoelde drukwerken, geschriften en teekeningen, voor zoover er in deze algemeene bekendmaking niet anders is bepaald dan wel door het müitair gezag of den militairen cen- suurdienst indien deze is ingesteld bij algemeene bekendmaking of bijzon dere aanzegging niet anders zal wor den bepaald. ARTIKEL 6. Een algemeene bekendmaking of bijzon dere aanzegging, als in het vorige artikel bedoeld, kan mede betreffen het drukken, uitgeven, verspreiden, aanplakken of in den handel brengen van alle in artikel 1 bedoel de drukwerken,: geschriften of teekeningen van een bepaalden natuurlijken dan wel rechtspersoon of lichaam, hetzij door dien natuurlijken of. rechtspersoon of door dat lichaam zelf, hetzij door derden. ARTIKEL 7. 1. Geèn ontheffing, als bedoeld in ar tikel 5, wordt geacht te 'zijn verleend voor zooverre het drukwerk, geschrift of de teekening naar inhóud en (of) strekking dan wel naar den uiterlijken vorm a) in geval van een oorlog, waarin Nederland niét als oorlogvoerende mo gendheid betrokken is, uiting geeft aan gevoelens van vijandschap, haat of min achting tegénover eenige oorlogvoeren de mogendheid, hare overheid of een harer overheidsorganen of leidende fi guren, dan wel waarvan inhoud en (of) strekking van zoodanige mogendheid, hare overheid of een harer overheids organen of leidende figuren als belee- digend of noodeloos krenkend moeten worden beschouwd

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1