WAAR KOMT HET ZOUT VANDAAN 1 WAT GEEFT DE RADIO? f Gemengd Nieuws Landbouw en Veeteelt. Nederland kan de geheele wereld nog 100 jaar hiervan voorzien Natuurlijk komt het zout in de eerste plaat uit het zeewater In de wereldzeeën bevinden zich onnoemelijk groote hoeveel heden zout, hoewel het gehalte per liter toch nog tegenvalt.. In de Noordzee bedraagt het gehalte bijv. hoogstens 2 êt 3 In sommige zuidelijke zeeën daarentegen is tengevolge van de grootere indamping door de sterkere zonnewarmte het gehalte hooger. Wanneer die indamping geregeld voortgaat zonder dat nieuwe watertoevoer plaats vindt, of wanneer de hoeveelheid water die naar een zee wordt toegevoerd, kleiner is dan de hoe veelheid die verdampt, zal het zoutgehalte van die zee voortdurend stijgen. Is het zee water tenslotte verzadigd met zout (wat gebeurt, wanneer circa 300 gr. zout per liter voorkomt), dan kristalliseert bjj ver dere indamping het zout uit. Op den zee bodem zetten die zoutkristallen zich af en vormen er in den loop der tijden een zout laag. Dit proces kan voortduren totdat alle oplosbare zouten uit het zeewater zich op den bodem hebben vastgezet. Een dergelijk verschijnsel voltrekt zich thans in de Doode Zee, waar het zeewater reeds het verzadi gingspunt van zout heeft bereikt en door de verdere indamping uitkristallisatie van zout plaats vindt. Wanneer dit proces gedurende eenige eeuwen doorzet, kunnen zich tenslotte zout lagen vormen met een dikte van honderden meters. Door zandverstuivingen wordt het zout aan het oog onttrokken, door bodem bewegingen zinkt het verder in de aarde weg en dat is de reden, dat men zoutlagen thans aantreft op groote diepten, ja zelfs beneden 1000 meter. De geweldige druk der bovenliggende massa perst het zout tot een water-vrije steenharde substantie, het steenzout ge naamd. Ook op het deel der aarde, dat thans door ons bewoond wordt, moet zich in een voor-historisch tijdperk dit proces hebben voltrokken. In de omgeving van Boekelo en Hengelo komt het steenzout in een uitgestrekt terrein op een diepte tus- schen 325400 in de bodem voor. Hoe het zout in Nederland ontdekt werd. Hoe men tot de ontdekking is gekomen, dat Nederland zulke groote hoeveelheden zout in den bodem bezit Een toeval bracht dit aan het lichtIn het jaar 1885 werd op het landgoed Twickel bij Delden een pomp geslagen, die geen zoet, doch zout water naar boven bracht. In 1903 bereikte men met vrij primitieve hulpmiddelen een diepte van 751 meter. Wel vond men hier restanten van zout lagen, het zout zelf echter was door op lossing verdwenen. Intusschen was ook de aandacht van den ryks Geologischen dienst op de mogelijke aanwezigheid van steen zout gevestigd. Door een speciaal wetje, in 1903 uitgevaardigd, werd bepaald, dat de opsporing van delfstoffen gedurende 20 jaar uitsluitend door den staat mocht ge schieden. In 1909 boorde de ryks opspo ringsdienst bij Winterswijk en later, in 1911, ook bij Boekelo inderdaad zout aan. Pas in 1918 werd een wetsontwerp aange nomen, waarbij aan de toen opgerichte Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie het recht tot ontginning der zoutlagen bij Boekelo werd verleend. De wereldoorlog maakte den aanvoer van ruw zout uit Duitschland en andere landen zeer moeilijk en onder den druk der omstandigheden werd het besluit tot ontginning van het zout in eigen bodem genomen. Zoo groot z\jn de rijkdommen aan zout in de bodem bij Boekelo en Hen gelo, dat er zeker voldoende is om ge-' durende 100 jaren het geheele wereld- verbruik aan zout, voor alle doeleinden geschat op 24.000.000 ton per jaar, te dekken Hoe komt het zout naar boven In een z.g. „boortoren" heeft men een gat in den grond geboord door middel van z.g. stoot-boring met beitel en gedeeltelijk door draaiend boren met diamantkroon. Is het gat eenmaal door de zoutlaag ge boord, dan wordt hierin een stalen buis gebracht, tot aan den bovenkant der zout laag (om instortingen te voorkomen). In deze buis hangt men een dunnere buis, welke bijna reikt tot aan den onderkant van de zoutlaag. In de ringvormige ruimte tusschen de beide buizen wordt water gepompt, dat aan het einde van de buiten buis in aanraking komt met de zoutlaag, waardoor een zoutoplossing (pekel) ont staat. Door den druk van het ingepompte water stijgt de pekel door de binnenhuis naar de oppervlakte. Door een pijpleiding wordt de pekel naar de fabriek geperst en daar in groote reservoirs opgevangen. Daar wordt de pekel gemeten en be monsterd voor de vaststelling van het zoutgehalte en hiervan wordt de accijns betaald. Deze bedraagt 3 per 100 kilo zout en levert den Staat ca. twee millioen gulden per jaar op. Van de reservoirs komen wij langs groote, ondiepe bakken, waar de pekel door middel van chemica liën en filtratie wordt gezuiverd van bij- zouten en andere onreinheden, om daarna te worden „ingedampt". Dat kan op twee verschillende manieren gebeuren. Men onderscheidt n.l. de ouder- wetsche methode, die het z.g. „pannenzout" oplevert en de moderne methode, waar mede men het „vacuumzout" verkrijgt. Het vacuumzout en het pannenzout wor den in jute, katoenen of papieren zakken verpakt en per wagon verzonden. Ook zien wij stapels kleine pakjes met 0.5 kg. en 1 kg. inhoud. Deze laatste verpakking voorkomt, dat het zout op zijn verderen weg naar de keuken verontreinigd zou kunnen worden. Het is gebleken, dat ook in ons land op talrijke plaatsen een groot tekort aan jodium in drinkwater en spijzen bestaat Een tekort aan jodium veroorzaakt op den duur een afwijking van de schildklier, bekend onder den naam krop of struma, een euvel, dat een nadeeligen invloed heeft op de gezondheid. Zout wordt door iedereen in vrijwel ge lijke hoeveelheden in bijna alle spijzen ge bruikt en is daarom bij uitstek geschikt om te dienen als drager van de extra dosis jodium, waarmede wij ter wille van onze gezondheid onze spijzen moeten verrijken. Dat is Jozo. Voor hen, die niet door het gevaar van jodium-tekort bedreigd worden, brengt de K.N.Z. niet-gejodeerd zout in den handel onder den naam Nezo. Een deel van het geproduceerde zout wordt (onder teruggave van den betaalden accijns) voor technische doeleinden afge leverd, o.a. als wegenzout om wegen en spoorbanen van sneeuw of onkruid te be vrijden, als industriezout of voor den land bouw. Ja, ook de landbouw gebruikt veel zout, ter voorkoming van hooibroei, voor vermenging door veevoer en in den vorm van liksteenen voor het vee, en de jodium- voorziening van het vee wordt hierbij niet vergeten. Verder is er Badzo, dat bestaat uit zuiver en fijn Boekelo-zout met toevoeging van eenige scheikundige bestanddeelen, die bij oplossing in water koolzuur opwekken. Voorts - Ieverèn de electrolytische cellen de caustic soda en bleekloog. Groote bekendheid bij de melk- en zui velindustrie heeft ook het product Konezol verkregen. Konezol is een desinfectiemid- del, dat bijv. goede diensten bewijst in de conservenindustrie, bij de reiniging van glaswerk, voor bier, jams, limonades enz. Het chloor wordt verder nog verwerkt tot vloeibaar chloor. Het resteerende chloor, dat op de hier boven omschreven wyze niet wordt ver werkt, wordt in een oven van gesmolten kwarts met waterstof tot zoutzuurgas ver- braid, dat geabsorbeerd in water, synthe tisch zoutzuur oplevert. Als we nu eens nagaan, wat er alzoo uit dien straal pekel getooverd kan worden, dan komt men toch onwille keurig onder den indruk van dit tech nisch kunnen en vernuft! Wat een rijkdom verbergt die Twentsche bodem nog voor ons! Want niet alleen bij Boekelo of Haaks bergen is het zout te vinden, maar onder Hengelo ook. Daar is nu een geheel nieuw bedrijf van de K.N.Z. in volle werking! De fabrieken bij Hengelo en Boekelo hebben in 1939 circa 200.000 ton zout voortgebracht, welke hoeveelheid reeds grooter is dan de geheele Nederlandsche zoutbehoefte voor alle doeleinden. |llllllllllllll!llllllllllllllll[llllllllllllllllllllllllll!llllllllll!lll!llllll!lll!lll!lll!ll!llll!!lllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllll!lll>l|ll>|ll»|l|l>lllll!llnmllllll,lllll!lllllll 1 DINSDAG 23 APRIL i Hilversum I, 1875 m. en 414.4 M. K.R.O. 8.00 Berichten A.N.P. 8.05 en 10.00 Gramofoon muziek. 11.80 Godsdienstig halfuur. 13.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A.N.P. graraofoonmuziek. 1.10 Paul Godwin's orkest. 1.50 Vrouwenuur. 2.50 Uit Londen Lucht macht-orkest en uit Parijs Orkest van de Garde Républicaine. 3.35 Modecursus. 4.35 K.K.O.-Melodisten en solist. (5.20 Gramo foonmuziek. 5.45 Feli citaties). 6.35 Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Medische causerie. 7.35 Militaire muziek. 7.50 Voor militairen. 8.00 Berichten A.N.P., mededeelingen. 8.15 K.R.O.-kamerorkest en soliste. (9.00 Voor de jeugd). 10.00 De Meesterzangers. (10.00 Gramofoon- muziek). 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 K.R.O.-Boys en solist. 11.25 Gramofoonmuziek. Hilversum EL 301.5 RL A.V.R.O. 8.00 Berichten A.N.P. 8.10 Gramofoonmuziek. 9.15 Doelmatige huidver zorging. 9.20 Gramofoonmuziek, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.00 Wenken voor de huis houding. 11.30 A.V.R.O.-Acolian- orkest en solist. 12.15 Orgelspel. 12.45 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 1.00 De Vagebonden en solisten. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest en so list. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Lyra-trio. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. (Ca. 6.00 „Over St, Joris en de Jamboree", pro gramma ter gelegen heid van den St. Joris- dag). 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Viool en plano. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten A.N.P., me dedeelingen. 8.15 Internationaal over zicht. 3.35 Bonte Mobilisatie- trein. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Peter Kreuder met zijn solisten. 11.00 Berichten A.N.P. 11.10 A.V.R.O.-Dans- orkest. 11.40 Gramofoonmuziek. Engeland, 391 en 449 AL Van 10.20 om. ook 342 H. 11.50 0. Rabin's dans- orkest. 12.20 Berichten. 12.35 Variété. 1.00 Zang. 1.20 Toespraak. 2.20 B.B.C.-Theater orkest. 2.50 Vesper. 3.20 Causerie. 3.85 Cabaret. 4.20 Berichten en causerie (Welsh). 4.30 Welsh programma. 4.50 Kinderhalfuur. 5.20 Berichten. 5.35 Uit Frankrijk „Friends and Allies", causerie. 5.45 Orgelconcert. 6.05 Voor padvinders. 6.35 Detective-program- '2 ma. 7.05 Uitzending ter gele genheid van „St. George's Day". 7.50 Variété. 8.20 Berichten. 8.40 Nieuws uit Canada. 8.55 B.B.C.-orkest. 9.35 Korte dank- cn bid- dienst. 9.50 Schotsche berichten. 9.55 B.B.C.-Salonorkest. 10.20 Geraldo's orkest. 11.05 Voordracht. 11.20 Berichten. Radio-Paris, 1648 AL 11.10 Zang. 11.35 Pianovoordracht. 12.05 en 12.35 Klarinet kwartet. 1.05 Zang. 1.30 Cellovoordracht, 2.50 Radiotooneel. 3.50 Pianovoordracht. 4.05 Engelsche volkslie deren. 4.35 Kamermuziek. 5.35 Piaon, hobo cn het Calvet-kwartet. 6.20 Orkestconcert. 7.05 Parijsch blaaskwin- tet en zang. 8.05 en 9.05 Radiotooneel. 9.20 Variété. 10.05 Orkestconcert m. m. v. soliste. 11.05 Orkestconcert. Keulen, 456 AI. 4.50 Gramofoonmuziek. 6.40 Weermachtsorkest. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Omroeporkest en so liste. 11.20 W eermachtsorkest. 12.50 Concert. 1.45 Omroeporkest en so list. 2.20 Voordracht en volks muziek. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.50 Folkloristisch pro gramma. 4.25 Gramofoonmuziek. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.35 Zie Deutschlandsen- der. 7.45 Muzikaal tusschen- spel. 8.50 Zie Deutschlandsen- der. Brussel, 323 AL 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroep orkest en gramofoon muziek. 12.50, 4.55, 5.50 en 6.20 Gra mofoonmuziek. 7.20 Voor soldaten. 8.40 Revue-programma. 9.30 Gramofoonmuziek. Brussel, 484 AL Gramofoonmuziek. en 12.30 Radio-orkest, en 4.20 Gramofoonmu ziek. Zang. Gramofoonmuziek, Pianovoordracht. Gramofoonmuziek. Voor soldaten. Radio-orkest en solist Radiotooneel. Radio-orkest. Gramofoonmuziek. 11.20 11.50 12.50 5.35 5.50 6.10 7.20 7.50 8.30 9.00 9.30 Deutschlandsender, 1571 AL 6.35 f oldatenliederen. 7.35 Otto Dobrindt's orkest. 8.20 Berichten. 8.50 Vervolg van 7.35. 9.20 Concert. 10.20 Berichten. Hierna Nachtconcert. 11.50 Berichten. auto jakkerde langs stil staande tram. Noodlottige aanrijding onder Ottersum. Zaterdagavond is nabij het gehucht Mils- beek onder de gemeente Ottersum een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De dertig jarige G. Noy uit Milsbeek stap te daar met zijn verloofde uit een stilstaan de tramtrein van den Maasbuurtspoorweg NijmegenVenlo. Uit de richting Nijmegen naderde met groote snelheid een personen auto, bestuurd door Sch. uit Venlo. On danks het feit dat de tram passagiers uit liet weshalve de bestuurder den plicht had te stoppen reed deze met groote vaart door, met het noodlottig gevolg, dat de heer Noy door den wagen werd ge grepen en een eind werd meegesleurd- De bestuurder verloor de macht over het stuur en reed tegen een boom. Toen men den heer Noy had bevrijd, bleek zijn toestand hopeloos. Hij was zwaar verminkt en hem werden ter plaatse de H. H. Sacramenten der stervenden toegediend, waarna hij naar het Sint Canisius-zieken- huis te Nijmegen werd overgebracht, waar "ij in den loop van den avond is overleden. De auto werd door de botsing grooten- deels vernield. raam van een treincoupê verbrijzeld. Van den trein naar Alkmaar welke om streeks kwart voor tien Zondagavond de Hembrug passeert, werd op korten afstand voor de brug een coupéraam aan de buiten zijde getroffen door een hard voorwerp, waardoor er een gat in het raam ontstond. Niemand kreeg eenig letsel. De hoofdstede lijke politie heeft een onderzoek ingesteld. ARRESTANT WEGGELOOPEN. Zaterdagmiddag begaf zich een rijks veldwachter met twee mannen, die een paar dagen hechtenis moeten ondergaan en daarvoor naar de gevangenis te Utrecht zouden worden overgebracht, omdat in Amsterdam geen plaats meer voor hen is, naar het Centraal-Station aldaar. De man nen, die slechts een lichte straf hebben te ondergaan voor een gering vergrijp, liepen rustig met den veldwachter mee. Op het perron gekomen, bedacht een hunner zich, blijkbaar vond hy het mooie weer te ver lokkend en wilde hij liever op regenachtige dagen wachten om zijn straf uit te zitten. Plotseling was hij spoorloos in de volte van reizigers verdwenen. KNAAP DOODGEREDEN. Zaterdagavond stak in de kom van het dorp Lexmond het vierjarig zoontje van den arbeider J. v. d. H. onbedachtzaam den weg over, op het oogenblik, dat een vracht auto naderde. De chauffeur trachtte nog een aanrijding te voorkomen en wierp het stuur om, met het gevolg, dat hij tegen een boom reed. Niettemin werd de jongen ge grepen en overreden. Het ventje was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. DE EERSTE BOSCH- EN HEIDE BRAND VAN DIT SEIZOEN. In de Belversche vennen b\j Oisterwijk. Om half twaalf Zondagochtend is brand uitgebroken in de Belversche vennen bij Oisterwijk. Ongeveer vijf H.A. bosch en hei de zyn verbrand. Militairen en de bosch brandweer, die ontboden waren, hadden een uur later den brand bedwongen. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Laffe overval in de gemeente Maartensdijk. ALLEENWONENDE VROUW MISHANDELD. Naar eerst thans bekend wordt heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een ia- breker een laffen overval gepleegd op een officiersvrouw, die in de Schimmelpen- nincklaan in het tuindorp bij Utrecht, dat tot de gemeente Maartensdijk behoort, al leen woont met haar tweejarig zoontje. In den prillen ochtend, omstreeks vijf uur, werd de vrouw, wier echtgenoot is ge detacheerd in Gorinchem, in half versuften staat wakker, zy merkte, dat een vreemd individu haar slaapvertrek was binnenge drongen. Vermoedelijk had de kerel haar m haar slaap een klap op het hoofd gegeven, waardoor zij in versuften toestand geraak te. Toen zij zich hersteld had, bleek de on verlaat haar reeds een doek in den mond te hebben gewrongen en de dekens en het kussen op het hoofd te hebben gestapeld. De vrouw trachtte op te staan, doch de in dringer duwde haar in bed terug, waarbij hij zou hebben geroepen „Je geld. Waar is je geld?" Vermoedelijk omdat de vrouw zich hevig verweerde heeft de man even snel als hij gekomen was, de beenen genomen, na haar nog te hebben gewaarschuwd niet terstond alarm te maken. Zoodra de vrouw zich veilig waande, schoot zy snel een mantel aan en begaf zij zich naar de in de nabijheid gelegen woning van den veldwachter. De politie stelde onder leiding van den burgemeester een diepgaand onderzoek naar het gebeurde in. Vast is komen te staan, dat iemand getracht heeft het keu kenraam te forceeren, hetgeen blijkbaar niet is gelukt. Alleen de stopverf was voor een groot gedeelte verwijderd. Aangeno men wordt, dat de inbreker zich aan de achterzijde van het perceel op het balcon heeft begeven en dc op een kier staande openslaande deuren van de kamer, waar de vrouw sliep, heeft geopend. De vrouw schijnt den man zelf niet ge zien te hebben. Tijdens de worsteling waar bij zij gedeeltelijk onder de dekens lag, heeft zy slechts een arm gezien en een mannenstem gehoord. TEN EIGEN BATE GECOLLECTEERD. Drie personen aangehouden. De Amsterdamsche politie heeft Zater dagavond laat drie personen aangehouden, werkloozen, woonachtig in de Jordaan, die voor het marinerampenfonds hadden gecol- lecteeerd. Zij hadden echter de bussen weten open te maken en het grootste gedeelte van het geld dat zij opgehaald hadden, hebben zij in eigen zak laten verdwijnen. Bij de afrekening viel het op, dat het- drietal slechts zeer weinig had opgehaald. Het bleek dat een van de drie een valschen naam had opgegeven. Zij zijn aan een langdurig verhoor onder worpen en legden tenslotte een bekentenis af. Het drietal is in arrest gehouden. SLACHTOFFER VAN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Bejaarde wielrijder door trein gegrepen. Zaterdagmiddag is de 79-jarige wielrij der W. Boven uit Winschoten op den onbe- waakten overweg bij Heiligerlee tegen een trein gereden. Deze overweg is voorzien van flikkerlichten met bel. De installatie functionneerde goed. Waarschijnlijk is de oude heer in gedachten verzonken geweest, waardoor hij het waarschuwingssein niet opmerkte. Hij werd door de locomotief ge grepen en ernstig gewond. Zyn rijwiel werd vernield. In levensgevaarlijken toestand werd B. naar het ziekenhuis te Winschoten vervoerd. De trein ondervond een half uur vertraging. KIND VALT UIT HET RAAM EN WORDT OPGEVANGEN DOOR TOEGESCHOTEN BUREN. Een geval dat zich ernstig liet aanzien, doch wonderlijk goed is afgeloopen, heeft zich Zaterdagavond afgespeeld in de Hout manstraat te Amsterdam. Een zesjarig meisje, dat alleen thuis was, wist spelenderwijze op de vensterbank te klauteren. In deze uiterst gevaarlijke positie werd het kind weldra door buren en voorbij gangers opgemerkt, die, wel inziende, dat deze klauterpart\j voor de kleine noodlottige gevolgen kon hebben, zich onder het venster opstelden om het meisje zoo noodig op te vangen. Hoe goed dit gezien was, bleek weldra, toen het kind het evenwicht verloor en van de vensterbank omlaag stortte. In uitgespreide jassen wrerd het meisje goed opgevangen. Het bleek slechts een schaaf wond aan het hoofdje te hebben. DE ONTPLOFFING IN DE LONDENSCHE MUNITIEFABRIEK. Vyf dooden en 15 liclit gewonden. Het Britsche ministerie voor de bevoor rading heeft Zaterdagmiddag om twee uur een tweede communiqué gepubliceerd inzake de ontploffing in een Londensche munitie fabriek. In dit communiqué werd gezegd „De ontploffing heeft zich Zaterdagoch tend kort na negen uur voorgedaan in de mengloods, waar drie mannen aan het werk waren. Het gebouw werd verwoest en de beide belendende gebouwen werden bescha digd. De mannen, die in de andere afdee- lingen der fabriek aan het werk waren, hebben hun werk zonder onderbreking voortgezet. De herbouw van het verwoeste gebouw en de herstellingswerkzaamheden zijn aan de andere zijde reeds begonnen. Verwacht wordt, dat het werk in de desbe treffende afdeeling spoedig zal kunnen wor den hervat. Het bedrijf zal geen ernstige nadeelen ondervinden." Na melding te hebben gemaakt van de namen der vijf dooden, vervolgt het com muniqué „15 man werden gewond, doch slechts twee zoodanig, dat zy in het zieken huis moesten worden opgenomen. Deze twee hebben zeer lichte wonden opgeloopen. Zy zyn van streek. Men verwacht, dat zy over enkele dagen weer het ziekenhuis zul len kunnen verlaten. In tegenstelling met hetgeen eerst werd ondersteld, werd geen der mannen ernstig gewond." Omtrent de oorzaak van de ontploffing verneemt Reuter, dat niets het vermoeden van sabotage wettigt. Als oorzaak wordt een mechanisch defect aangenomen. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE ARNHEM. Twee bejaarde menschen overleden. In een woning aan de Vijverlaan te Arn hem heeft zich een geval van kolendamp vergiftiging voor gedaan, dat twee men schen het leven heeft gekost. Buren van den zeventigjarigen heer H. M. kwamen Vrijdagavond aan diens wo ning, omdat zij den ouden heer en diens 70-jarige huishoudster, mej. J. te W. se dert Woensdag niet hadden gezien. Daar zij vermoedden, dat er iets niet in orde was, werd de politie gewaarschuwd. Men vond beide menschen dood in de woning. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat men hier met een geval van kolendamp vergiftiging te doen had. VERKEERSONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zaterdagavond laat is de 47-jarige de Wit uit Helmond door een personenauto aange reden, toen hy uit een autobus stapte. De man werd ernstig gewond naar het groot- ziekengasthuis in Den Bosch vervoerd, waar hij vanochtend is overleden. ONREGELMATIGHEDEN MET BESTEKGELDEN. Gemeente-opzichter van Epe ontslagen. De raad van Epe heeft op voorstel van B. en W. in geheime vergadering, besloten dat den gemeenteopzichter, B. met ingang van Zaterdag j.l. ontslag uit den gemeente dienst wordt verleend, terzake van geble ken onregelmatigheden met bestekgelden. Het zou hier om een bedrag van 500 gaan. BESTRAALDE MELK TEGEN ENGELSCHE ZIEKTE. In verband met de actie, welke in Duitschland ter bestrijding van de rachitis op groote schaal wordt doorgevoerd, ver dient een maatregel, die door de stad Frankfort a.d. Main genomen is, vermel ding. Na jarenlange proeven, die met suc ces door den Frankforter rachitis-specia list prof. dr. Kurt Scheer met bestraalde melk genomen zijn, is er een groote melk- centrale in de genoemde stad toe overge gaan, om een bestralingsinstallatie op te richten, waarmee dagelijks eenige duizen den liters melk voor kinderen bestraald kunnen worden. Geleidelyk worden thans alle overige melkcentralen met een derge lijke installatie uitgerust, zoodat er binnen afzienbaren tijd te Frankfort a.d. Main al leen nog melk verkrijgbaar zal zijn, die de voor de bestrijding van de Engelsche ziek te belangrijke vitamine, welke door de be straling met ultraviolet licht ontstaat, be vat. Daar by de bestraling van 1000 liter melk slechts 2.5 KW. stroom verbruikt wordt, is dit procédé ter bestrijding van de Engelsche ziekte zeer voordeelig. HET SPOORWEGONGELUK BIJ LITTLE FALLS. Volgens de laatste schatting ztjn bij het spoorwegongeluk te Little Falls (V.S.) minstens 30 personen gedood en 100 ge wond. Er is komen vast te staan, dat de ver ongelukte sneltrein met een snelheid van 94 km. per uur door de scherpste bocht van het geheele net van de New York Central Spoorwegmaatschappij is gereden, waarvoor een maximum snelheid van 70 km. was toegestaan. UITBREIDING AANKOOP CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Beëindiging denaturatie klei-consumptie- aardappelen. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de minister van economische zaken, op grond van den huidigen toestand op de aardappelmarkt besloten, met ingang van heden eenige ingrijpende veranderingen aan te brengen in de tot dusver gevolgde ge dragslijn ten aanzien van consumptieaard appelen en goedgekeurde pootaardappelen. Met ingang van vandaag zal de gelegen heid tot het indienen van aanvragen voor denaturatie van klei-consumptie-aardappe- len worden gesloten. De Nederlandsche ak- kerbouwcentrale zal van de telers dezer aardappelen alle aan de eischen voldoende, partijen overnemen. Ook goedgekeurde pootaardappelen van bepaalde rassen, die niet mogen worden ge denatureerd, zal deze centrale overnemen. Alle anders goedgekeurde pootaardappelen kunnen tegen de bekende vergoedingen wor den gedenatureerd of ter overneming aan de genoemde centrale worden aangeboden. De telers, die hun partijen willen laten overnemen, moeten hiervan vóór 1 Mei schriftelijk opgave hebben gedaan aan den voedselcommissaris in hun provincie. Uitvoerheffingen vlas en vlasproducten. Naar ons van officieele zijde wordt medegedeeld, is met het oog op de ge wijzigde toestanden op de vlasmarkt be sloten tot wijziging van de prijsverschillen bij uitvoer van vlas en vlasproducten. Deze prijsverschillen zijn thans voor partijen, na 21 April naar het buitenland verkocht, als volgt samengesteld. 2.50 per 100 K.g. voor ander dan geroot stroovlas; 5.per 100 K.g. voor geroot stroovlas; 3.per 100 K.g. voor onbe werkte lokken; 6.per 100 K.g. voor gezwingelde lokken; 9.— per 100 K.g. voor zwingelsnuit. 13.per 100 K.g. voor ander dan zwingelsnuit per 100; 17.50 per 100 K.g. voor gehekeld vlaslint10.per 100 K.g. voor ander dan gehekeld vlaslint af komstig van vlas, behandeld volgens de dauwruot-, of de Friesche methode; 15.— per 100 K.g. voor ander dan gehekeld vlas lint, niet afkomstig van zulk vlas. Het prijsverschil voor niet geroot stroo- vla:, geldt voor partijen van normale kwaliteit. Voor afwijkende kwaliteiten kan, mits de reeds eerder bekend gemaakte gedrags lijn wordt gevolgd, een lager prijsverschil worden vastgesteld. „ftgenda VAN PUBLIEKE VERMAKELIJKHEDEN, VERGADERINGEN, ENZ. Alhambra-theater. vfan Vrijdag 19 tot en met Donderdag 25 April „Stanley en Livingstone" en „Charlie Chan in het spookhuis", Luxor-theater. Van Vrijdag 19 tot en met Dinsdag 23 April„De Barones en de Butler" en „Moto, de geheimzin nige". Woensdag I Mei. Meifeest S.D.A.P.| Concertgebouw, 8 uur. -zondag 13 MM en Maandag 13 Mei. V.A.R.A. Optreden van „The Ram« blers", Concertgebouw, S uur,

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 7