BreskenscHe Courant De oorlogsvliegers zijn actief EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Strijd in de lucht op alle fronten Luchtaanvallen op Britsche vloot toegenomen. Bombardementen op Duitsche vliegtuigbases Ook luchtgevechten aan het Westelijk front Duitsche vliegtuigen boven de Theems- monding. Vreemde vliegtuigen boven Zweden. Talrijke vreemde vliegtuigen boven België. i>«w Act Jog DE NOREN HOUDEN STAND. Verbinding tusschen Noren en geallieerden VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 95 MAANDAG 22 APRIL 1940 -v&onnementsprys: 1? ct. per week of ƒ2.20 pei kw.artaal. Franco, per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 11.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma F. VAN- DE VELDE Jr„ Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287 Eigen kantoren Breskens, Dorpsstraat, ïel. 21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85^ AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS' In het afgeloopen weekeinde heeft het meerendeei der gevechten zich in de lucht afgespeeld. Zoowel in Noorwegen als aan het Westelijk front, Denemarken en de Engelsche Zuidoostkust is het tot een treffen van vijandelijke vliegtuigen gekomen of werden groote aantallen toestellen ingezet voor het uitvoeren van aanvallen op vijandelijke vlooteenheden en vliegtuigbases. varenden werden opgepikt door een pinas. Zeven man van de „Mersey" (1037 ton) zijn naar een ziekenhuis overgebracht, waar een hunner later is overleden. Een ooggetuige heeft verklaard, dat zich een geweldige ontploffing had voorgedaan en dat de „Mersey" was verdwenen, toen een groote waterzuil door de lucht schoot. Volgens een latere mededeeling zijn ne- negen man van de „Mersey" aan land geko men Twee zijn sindsdien overleden. Elf op varenden, waaronder de kapitein, worden vermist. De „Truant" en de „Triton" veilig terug. Twee Britsche onderzeeërs, de „Truant" en de „Triton" zijn thans na hun operaties in het Skagerak en het Kattegat op hun basis teruggekeerd. Naar thans vernomen wordt heeft de „Truant" alvorens den Duitschen kruiser „Karlsruhe" te torpedee- ren, zich een weg gezocht door een groot mijnenveld. Na het torpedeeren van den kruiser bleef de onderzeeër op den bodem van het Skagerak liggen, terwijl met diep tebommen werd geworpen. De „Triton" heeft vier Duitsche trans portschepen getorpedeerd. HEVIG BOMBARDEMENT BIJ NAMSOS. Berlyn meldt zware verliezen, doch Londen zegt„Eén Britsche treiler tot zinken gebracht. De Britsche admiraliteit deelde Zaterdag mede, dat in de laatste twee dagen bij tusschen poozen luchtaanvallen zijn gedaan op de Britsche vlooteenheden en transpor ten. Zaterdag zijn deze aanvallen in hevig heid toegenomen. Er werden evenwel geen treffers geplaatst, noch op de oorlogssche pen, noch op de transportschepen, terwijl drie Duitsche vliegtuigen omlaag zijn ge schoten en een andere beschadigd. Het nieuws van de vernietiging van het derde vijandelijke vliegtuig werd ontvangen in het volgende sein van een der Britsche oorlogsbodems „Opnieuw gebombardeerd. Hebben hem omlaaggeschoten". Een Duitsch convooi is door Britsche duikbooten aangevallen. Twee transport schepen zijn door torpedo's getroffen. Duitschland meldt successen. In het Duitsche legerbericht van giste ren werd medegedeeld, dat Duitsche zee- strijdkrachten in den Hardangerfjord eeni- ge kleine Noorsche oorlogsschepen, waar onder een Noorscben den „Tyr", in den grond hebben geboord eh een landbatterij tot zwijgen brachten. Een vroegere Poolsche torpedoboot jager is door een duikboot ten noordoosten der Shetlandeilanden tot zinken gebracht. Door de aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op Engelsche zeestrijd krachten op 19 April zijn in totaal een zware en een lichte kruiser, benevens vier transportschepen getroffen. Het optreden van sterke groepen gevechtsvliegtuigen te gen de vijandelijke landingspogingen bij Namsos en Andalsnes op 20 April had buitengewoon veel effect. Bij Andalsnes werd een kruiser door een bom van het zwaarste kaliber getroffen en in den grond geboord. Een andere kruiser kreeg twee vliegtuigen bomtreffers van gemiddeld ka liber. Een steekvlam sloeg op en de bo dem werd aan den grond gezet. Op een andere plaats werd een troepentransport schip van 15000 ton door verscheidene in slaande bommen in brand gestoken. Een tweede troepentransportschip maakte ten gevolge van een inslaanden bom sterke slagzij. Aan land gezette Britsche troepen eenheden werden op beide plaatsen effec tief met bommen bestreden en leden groo te verliezen aan personeel en materiaal. De stations van Namsos en Andelsnes zijn door bommen in brand gestoken, op- marschwegen en bruggen door bommen vernield. Britsche treiler tot zinken gebracht. De Britsche ministeries van marine en oorlog hebben een communiqué gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat bij de luchtaanvallen boven Namsos, talrijke bommen omlaag werden geworpen en aan de stad werd zeer veel schade aange bracht. Het eenige verlies, dat de Engel- schen hebben geleden is dat een Britsche treiler tot zinken is gebracht. De geallieer de troepen hebben geen verliezen aan men- schenlevens geleden. Zeeslag in liet Skagerak? Volgens een uit Gothenburg ontvangen Reuter-bericht is vermoedelijk een zeeslag gevoerd in het Skagerak of het Kattegat. Zaterdagavond is tusschen tien en elf uur uit zee een hevig kanonvuur gehoord. Zaterdagochtend heeft men zeven schepen, vermoedelijk walvischvaarders, gezien, die een weg veegden door de Britsche mijnen velden. Boven de vaartuigen vlogen vlieg tuigen. Nadat zij hun taak hadden ver richt, zag men een convooi van twee tor- pedojogers met één groot en talrijke klei nere koopvaardijschepen uit het zuiden in de richting van Noorwegen stoomen. Duitsch schip tot zinken gebracht. Het Duitsche koopvaardijschip „Jurgen Fritzen", metende 4465 ton, is Zondag na bij Landsort ten zuiden van Stockholm ge zonken. De uit ongeveer 30 personen be staande bemanning is gered. Het schip was met een lading steenkool op weg van Stet tin naar Stockholm. Twee Britsche stoomschepen aan de Engelsche kust gezonken. Twee Britsche stoomschepen, de „Mer sey" en de „Hawnby", zijn naar gemeld wordt, Zaterdag aan de zuidoostkust van Engeland gezonken. Het vrachtschip „Hawnby" (5404 ton) is na een ontploffing gezonken. De 39 op- DE ENGELSCHEN MELDEN SUCCESSEN. Hangars en vliegtuigen getroffen. Een groot aantal Britsche vliegtuigen heeft Zaterdagavond een aanval gedaan op het vliegveld van Aalborg in Dene marken, dat gediend heeft als Duitsche basis voor de operaties tegen Noorwegen. De vliegtuigen vielen afzonderlijk aan en het eerste toestel vond volgens Reuter het vliegveld in volle verlichting. De bezetting van het vliegveld had geen tijd de lucht doelartillerie in werking te stellen, een zoeklicht werd spoedig buiten werking ge steld. Een groot Duitsch transportvliegtuig, dat met zijn boordlichten brandend kwam aangevlogen, werd aangevallen en zocht dekking in de bewolking. Hec aanvallende Britsche vliegtuig wierp vervolgens een aantal bommen, waardoor de voornaamste hangar werd beschadigd. De volgende vliegtuigen werden door de luchtdoelartil- lérie hevig beschoten, doch zij veroorzaak ten toch nog branden op het vliegveld. Ook de vliegvelden van Stavanger en Kristian- sand werden door de Britsche luchtmacht bestookt. Vliegtuigen en gebouwen werden daarbq beschadigd. Te Kristiansand werd waargenomen, dat een aantal vijandelijke vliegtuigen uiteen gejaagd werd op het vliegveld en met bommen werd aangevallen. Te Stavanger werden bommen neergeworpen, waarvan 'n aantal, gelijk werd waargenomen, de start banen trof. Het ontploffen van een andere bom werd gevolgd door een explosie op het vliegveld. Ook werden bommen ge worpen op de nabijliggende haven voor watervliegtuigen. Alle Britsche toestellen keerden volgens het ministerie voor luchtvaart veilig naar hun bases terug. Zaterdagavond is het vliegveld van Sta vanger opnieuw door de Engelschen ge bombardeerd en met mitrailleurs bescho ten. Ondanks het hevige afweervuur wer den volgens het luchtvaartministerie tref fers van brandbommen en licht ontplof bare bommen waargenomen. Het staat vast, dat een aantal vijande lijke vliegtuigen is vernield. Ook thans zijn alle vliegtuigen behouden teruggekeerd. TEGENSTRIJDIGE MELDINGEN OVER GELEDEN VERLIEZEN. In een communiqué van het hoofdkwar tier der Britsche luchtmacht in Frankrijk wordt gezegd: Zaterdagmorgen hebben gevechtsvlieg tuigen van de Royal Air Force verschei dene gevechten aan het westelijk front ge leverd. Een van onze toestellen schoot een Heinkel 111 neer, welke op Fransch ge bied bij Charnay terecht kwam. De be manning werd gevangen genomen, een van onze verkenningsvliegtuigen viel een ander Heinkel toestel 111 aan, dat geëscorteerd werd door drie vijandelijke gevechtsma chines. De Heinkel en een Messerschmidt 109 werd neergeschoten. Later viel een van onze andere verkenningsvliegtuigen een formatie aan van negen vijandelijke ge vechtstoestellen. Hierbij werd een Messer schmidt 109 achter de Fransche linies neer gehaald en werd een andere, naar men ge looft, vernield. Een van onze toestellen werd door het optreden van den vijand ge dwongen te dalen. De bestuurder ontkwam ongedeerd. Al onze overige toestellen keer den veilig terug. Volgens Havas is ook een Duitsch twee- motorig vliegtuig in midden-Frankrijk door luchtdoelgeschut omlaaggeschoten. Dè vlie gers namen de vlucht in de velden. Zij werden evenwel achterhaald en gevangen genomen. Een Fransche jager was genood zaakt in Frankrijk te dalen. De Duitsche lezing. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In het Fransch-Duitsche grensgebied zijn Zaterdag groote luchtgevechten ontstaan. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden deels boven eigen deels boven vijandelijk gebied door jagers en luchtdoelgeschut neerge haald. Van de eigen toestellen ging bij deze gevechten één jager verloren. Zondag aan het Westfront. Het Engelsche ministerie van luchtvaart heeft medegedeeld dal. van het hoofd kwartier van de Britsche luchtmacht in Frankrijk het volgende communiqué is ont vangen: „Zondagochtend heeft een patrouille van acht jachtvliegtuigen een vijandelijke for matie van twaalf Messerschmidt 109 ont moet in de omgeving van Saarlautern., De Britsche vliegtuigen vielen den vij and aan en twee vijandelijke vliegtuigen •zijn omlaag geschoten en mén heeft ze op Duitsch gebied zien neer storten. Een der de Messerschmidt werd gedwongen te da len; blijkbaar had de piloot de macht over het stuur verloren. - In den middag is een andere patrouille slaags geraakt met een sterke vijandelijke formatie, een Messerschmidt 110 en een Messerschmidt 109 zijn omlaag geschoten, beide kwamen op Fransch gebied neer. Een Britsch piloot, die licht werd ge wond, is er in geslaagd zijn toestel veilig aan den grond te zetten, de overige Brit sche toestellen keerden veilig naar him basis terug. Duitsch legerbericht. In het Duitsche legerbericht wordt me degedeeld: In het westen werden ten zuidwesten van Saarlautern en ten zuidwesten van Bergzabern vijandelijke verkenningsacties zonder eigen verliezen en met verliezen voor dn vijand afgeslagen. GEEN AANVALLEN OP STEDEN. Kort na tien uur zijn Zaterdagavond Duitsche vliegtuigen waargenomen aan de zuidoostkust van Engeland. Men hoorde zwaar luchtdoelgeschut en zag veelvuldig zoeklichten. Britsche toestellen stegen op en trok ken zeewaarts. Vele menschen liepen hun huizen uit om te kijken naar wat iemand noemde een „groote vuurwerkvertooning" aldus Reuter er werd geen luchtalarm ge maakt, daar de geheele actie zich ver van de kust afspeelde. In een andere stad aan de zuidoostkust werd zwaar vuren vernomen als in den oorlog nog niet was voorgeko men. Op vele punten aan de kust werden zoeklichten omhoog gezonden en trokken gevechtcsvliegtuigen naar zee. Om onge veer 11 uur Zaterdagavond duurde de be drijvigheid nog voort. Het Britsche ministerie van luchtvaart meldde hieromtrent dat er eenige bedrijvig heid in de lucht was geweest in de nabij heid van de Theems monding. Het lucht doelgeschut trad in werking, en gevechts vliegtuigen stegen op. Aanvallen op sche pen werden niet ondernomen. DUITSCH TOESTEL NEERGESCHOTEN. Twee Duitsche vliegtuigen maken noodlanding. Uit verscheidene plaatsen in het zuiden van Zweden zijn berichten ontvangen, dat buitenlandsche vliegtuigen boven Zweedsch gebied hebben gevlogen. Op talrijke plaat sen is luchtalarm gemaakt en hebben de Zweedsche luchtdoelbatterijen het vuur ge opend. Zondagavond hebben twee buitenlandsche vliegtuigen boven het noordelijk deel van de Gothenburg-eilanden gevlogen. Een van deze toestellen werd door een Zweedsch jachtvliegtuig neergeschoten. Het toestel vloog in brand, doch de vier inzittenden, die van Duitsche nationaliteit waren, konden gered worden. Zij zijn geïnterneerd. Het an dere toestel verdween in noordelijke rich ting. Op het zuidelijk deel van het eiland Got land moesten twee Duitsche vliegtuigen een noodlanding maken. De inzittenden staken de toestellen in brand die geheel in vlam men opgingen. De persafdeeling van het Belgische mi nisterie van landsverdediging deelt mede Zaterdagochtend hebben verscheidene vreemde vliegtuigen boven Belgisch grond gebied gevlogen. Eenige daarvan zijn geïdentificeerd als Fransche toestellen, andere als Duitsche vliegtuigen. Het luchtdoelgeschut en jacht vliegtuigen zijn in actie gekomen. Zij heb ben herhaaldelijk vreemde toestellen ge noopt terug te keeren. In de buurt van Visé en Lanaeken werd een Duitsch vliegtuig, naar met meldt een Heinkel, door onze patrouilles onder vuur genomen, terwijl ook onze posten op den grond tegelijkertijd vuurden. Te Flavion heeft een Fransch vliegtuig, dat een Duitsch toestel achtervolgde, een noodlanding moeten maken. De bestuurder werd geïnterneerd en het vliegtuig in be slag genomen. In de buurt van Paliseul werd een lucht gevecht waargenomen, dat zich op groote hoogte afspeelde tusschen vier vreemde vliegtuigen welker nationaliteitsteekenen niet konden worden onderscheiden. Twee dezer vliegtuigen vertrokken in oostelijke richting en twee in zuidelijke richting. Zaterdagavond en Zaterdagnacht hebben opnieuw vreemde vliegtuigen boven het zuidelijk en zuidoostelijk deel des lands gevlogen. Zondag bij het aanbreken van den dag 'zijn deze vluchten hervat. Verscheidene vliegtuigen zijn als Duit sche herkend. Twee zijn als Engelsche ge ïdentificeerd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Groote activiteit van het iuchtwapen. (Pag. 1, eerste blad) De gemeente Vlissingen gaat deelne men in het kapitaal van „Britannia". (Stadsnieuws) Verschillende dooden bij ongeregeld heden in Britsch-Indië. (Pag. 1, eerste blad) Laffe overval op vrouw in Maartens dijk. (Gemengd nieuws) Talrijke vreemde vliegtuigen boven België. Een Duitsche machine in Ne- derlandsch Limburg gedaald. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Onze luchtverdedigingsmiddelen zijn in actie gekomen. De Belgische regeering zal te Berlijn, Parijs en Londen protesten indienen tegen deze schendingen van haar rechtsgebied. Engelsche en Fransche troepenmacht in Noorwegen wordt op 50.000 man geschat. de Randsfjord. De Duitschers hebben Za terdag Rena en Ossen bij Dombos gebom bardeerd. Er schijnt bij Namsos strijd te zijn ge leverd tusschen de geallieerden en de Duit schers. Deze laatsten hebben eenige troe pen per parachute neergelaten. Het feit, dat de Duitschers Grong niet hebben kunnen bezetten, wordt gezien als een bewijs voor de onmogelijkheid, waarin de Duitschers zich bevinden om troepen langs de spoor lijn te vervoeren uit Heil naar Grong, aldus Havas. Zij moeten er zich tevreden mee stellen met veel moeite parachutisten neer te laten. Fort Hegre houdt stand. Svenka Dagbladet meldt, dat de Noren nog steeds het fort Hegre op 40 K.m ten oosten van Drontheim bezet houden. Het blad voegt hieraan toe, dat de Duitschers een deputatie met een wapenstilstandsvlag naar Hegre hebben gezonden om te onder handelen, doch dat hun aanbod werd ge weigerd. De Duitschers hebben twee malen het fort aangevallen, zij werden echter afge slagen. Het garnizoen van het fort bestaat uit slechts 100 man. In het begir. van den oorlog bevond zich op het fort slechts een enkele bewaker, een gepensionneerd onderofficier. Officieel Noorsch communique. In het gisteravond uitgegeven officieele Noorsche communiqué wordt volgens Reu ter verklaard „Op 20 April hebben de Duitschers onze posten aan beide zijden van Mjoesa aan gevallen, met steun van artillerie en vlieg tuigen. Onze troepen hebben zich in hun stellingen staande gehouden. Duitsche vliegtuigen hebben verscheidene malen uit machinegeweren de straten van Lilleham- mer beschoten. Zij hebben ook pamfletten en brandbommen uitgeworpen. Een huis bij het spoorwegstation is in brand ge raakt. Vele Duitsche vliegtuigen zijn noord waarts gevlogen naar het district van Drontheim. Een Duitsch vliegtuig werd omlaag geschoten. Aan boord van dit vlieg tuig werden kaarten aangetroffen, welke in Februari 1940 in Duitschland waren vervaardigd en gebaseerd waren op offici eele Noorsche en neutrale landkaarten". Duitsche troepen bg Lillehammer. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat Duitsche troepen Zondag in Noorwegen bij een snellen opmarsch uit het zuiden Lillehammer hebben bereikt. Hamar en Elverum door de Duit schers verlaten? Reuter meldt uit Stockholm, dat volgens aldaar ontvangen niet bevestigde berich ten, de Britsche troepen Hamar, dat op on geveer 110 K.m. ten noorden van Oslo is gelegen, zouden hebben heroverd. Naai verluidt, zou ook Elverum door de Duit sche troepen verlaten zijn. Reeds thans nemen Engelsche troepen deel aan den strijd in de provincie Ostlan- detx. Twee Duitsche tanks zijn vernield bjj Duitsch legerbericht. Het' opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op 2C April des middags verschenen vij andelijke zeestrijdkrachten voor Narvik en namen een tijdlang .d° haven en de stad onder vuur. Landingspogingen werden niet ondernomen. De in het gebied van Narvik staande Duitsche troepen maakten een buit van 8000 geweren en 31f machine geweren met bijbehoorende munitie. Naar Drontheim zijn - ystematisch verde re versterkingen aan infanterie en artil lerie gezonden. Bij Bergen en stavanger zijn Duitsche tro'pen er mede bezig het door hen be zette gebied uit te breiden en te zuiveren van kleine Noorsche af deelingen. In het gebied van Oslo zetten wederom versterkte Duitsche troepen hun opmarsch in alle richtingen snel voort. Een gevechts groep staat dicht bij Aamot, een tweede is op 50 K.m. voorbij Hamar naar het noor- de opgerukt. Duitsche troepen staan voor Gjoevik Het transport van het geallieerde expeditieleger naar Noorwegen. De militaire correspondent van Reuter schrijft: dat Zaterdag bijzonderheden over de beweging van Brits 3h-Fransche strijd krachten naar Noorweger te Londen be kend zijn geworden. Het aantal der geal lieerde troepen en hun juiste posities, waarin zij zich bevinden voor groote ope raties moeten nog geheim worden gehou den, doch gezegd kan vorden, dat zij zon der eenig verlies Scandinavië hebben be reikt. Dag na dag hebben transportschepen duizenden manschappen, zwaar geschut, tanks en verdere uitrusting over een zee weg van 650 K.m. overgebracht naar de havens van noord Noorwegen. De schepen en duikbooten der marine en vliegtuigen der luchtstrijdkrachten hebben de trans porten beschermd. De troepen en hun uit rusting werden ontscheept onder dekking van geschut. Er is goede reden te geloo- ven, dat de Britsch-Fransche strijdkrach ten in Noorwegen bestaan uit troepen en gemechaniseerde strijdkrachten speciaal geschikt voor de oorlogvoering in dit moei lijke soort land. Begin volgende maand zal het beginnen te dooien. Omtrent de sterkte van de geallieerde strijdkrachten is niets met zekerheid be kend, doch men noemt een cijfer van 50.000 man, t.w. twee Britsche en een Fransche divisie. De Duitschers hebben in het begin 1200 man in het gebied van Drontheim aan land gezet en men ver onderstelt, dat sindsdien per vliegtuig nog 2000 man zijn aangevoerd. Naar uit Stockholm wordt gemeld, schijnt alles te wijzen op komende gevech ten in het gebied van Drontheim.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1