Breskensche Courant «ZEEL A ND» EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de DE MILITAIRE SITUATIE IN NOORWEGEN. Fransche troepen in Noorwegen ontscheept. Nieuwe verliezen voor de Engelschen. De gevolgen van den oorlog in Finland. België heeft duizenden vreemdelingen geïnterneerd. Ongeveer 2000 Duitsche soldaten per dag naar Noorwegen. De Britsche troepen in Noorwegen. De redevoering van minister-president jhr. mr. D. J. de Geer. SetucurUnSsscw «nn r\cn Jog De „Orzel" neemt deel aan den strijd. Botsing tusschen twee goederentreinen nabij Den Bosch. VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 94 ZATERDAG 20 APRIL 1940 Abonnementsprijs: 1? ct per week of 2.20 pei jj kwartaal. Franco per post 2 50. Afzonderlijke aummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prjjs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen). Giro No.66287. Eigen kantoren Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21 Oost-en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET.BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS' de noren beginnen zich steeds meer te herstellen. Reuter meldt uit Stockholm dat gister ochtend vroeg gevechten zijn begonnen bij Elverum, waar de Noren sterke stellingen bezetten. Een Noorsch majoor heeft gis teren in een onderhoud verklaard, dat de Noren den Duitschen opmarsch in dezen sector waarschijnlijk eenigen tijd tot staan kunnen brengen, daar de verdediging goed georganiseerd is en de soldaten gereed z\jn om te vechten. Men meldt, dat de Duitschers in^ betrekkelijk kleine afdeelin- gen opereeren en men hoopt dat door de koortsachtige Duitsche voorbereidingen voor een optreden tegen de geallieerden bij Drontheim, de druk rondom Elverum zal verminderen. De toestand der Duitsche troepen in den sector Narvik zou wanhopig zijn. De strijd krachten te Rombakseg bij Narvik en te Bjornsfjell, 5 kilometer van de Zweedsche grens, zouden vrijwel geen aanvoer meer kunnen krijgen. De Noren hebben de tun nels en de bruggen op den ertsspoorweg naar Zweden in de lucht laten vliegen. Het omringende land is niet geschikt voor vliegtuiglandingen. Men gelooft, dat de overlevenden van den Engelschen torpedobootjager „Hardy", welke aan den grond liep tijdens den eer sten aanval op Narvik, die nabij Narvik aan land zijn gegaan, 120 Duitsche ma trozen van een Duitschen destroyer ge vangen hebben genomen en hebben uitge leverd aan de Noorsche politie. Samenwerking tusschen Britsche en Noorsche troepen. De speciale correspondent van Reuter te Oestersund nabij de Noorsche grens meldt, dat de samenwerking tusschen de Noorsche en Britsche troepen actief voort gaat van Narvik tot aan Drontheim. De correspondent meldt, dat uit betrouwbare Noorsche bron te Nordli, op 21 km. ten westen van de Zweedsche grens en op den weg tusschen Stroemsund en NamsQS, des betreffende berichten zijn ontvangen, De zelfde brond vermeldt, dat Bodoe, ten zui den van Narvik, één van de plaatsen, waar -Britsche mijnen werden gelegd, zich even als Namsos in Noorsche handen bevindt. De Noren hebben naar "gemeld wordt, een linie gevestigd, die oostelijk van Namsos naar de grens loopt, teneinde een opmarsch te stuiten van de Duitschers, die naar men gelooft .per parachute geland zijn. Verder gelooft men, dat de Duitschers niet in staat zijn geweest om gebruik te maken van het vliegveld te Vaernes nabij Drontheim sedert de Engelscheh dit in het begin van deze week bombardeerden. De Duit schers évacueeren het vliegveld, aangezien nu zware sneeuw is gevallen. Duitsch bericht omtrent den stryd. Van de Zweedsch-Noorsche grens wordt aan het D.N.B. gemeld, dat de Duitschers thans 65 kilometer ten noorden van Kongs- vinger staan. De Noorsche troepen hebben weinig kans op succes tegen de Duitsche automatische wapenen. De plaatsen links en rechts van de Glommen zijn door de Noren ontruimd. Donderdag zijn Roverud en Grinder reeds bezet, ten oosten van de Glommen dringen de Duitschers verder op, terwijl ten westen van de rivier eveneens Duitsche troepen opereeren. Hamar is sedert Donderdagavond in Duitsche handen. De politie heeft biljetten aangeplakt, waarin de bevolking wordt aangemaand haar kalmte te bewaren en de stad niet te verlaten. De Noorsche radio vernield. De Noorsche mobilisatie-bevelen worden thans volgens Havas door de Britsche radio bekend gemaakt, aangezien de voornaam ste Noorsche radiostations door de Duit schers zijn vernield. Groot aantal Noren op ski's uit Oslo ontsnapt. De correspondent van Reuter te Stock holm meldt, dat volgens een gisteren al daar aangekomen jonge Noor talrijke No ren erin geslaagd zijn, op ski's uit Oslo te ontsnappen en zich naar het noorden begeven om zich bij de Noorsche troepen te voegen. In een dag waren 2.500 man ontsnapt en gezamenlijk hadden zij zich naar het noorden begeven. De Duitsche autoriteiten hebben in verband hiermede aan alle mannen tusschen 18 en 50 jaar verboden, de stad te verlaten en bij alle uitgangen van Oslo en op de voornaamste ski-wegen, zijn wachten geplaatst. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt „Activiteit van verkenningsafdeelingen. Ten oosten van de Moezel werd een vijan delijke aanval afgeslagen. Onze artillerie heeft in het gebied van Bloes schoten ge lost In Noorwegen zijn Fransche troepen ont scheept, die thans aan de operaties deel nemen". BERLIJN MELDT BRITSCHE TORPEDOBOOTJAGER BESCHADIGD. De Britsche admiraliteit deelde gisteren mede Doordat by een vijandelijken luchtaanval van eenige dagen geleden een bom vlak naast de „Eclipse" viel, werd het schip be schadigd, doch het is thans behouden op zijn basis. De „Eclipse" is een torpedoboot jager van 1375 ton. Duitsche luchtaanval by Harstad. Het D.N.B. meldt dat Duitsche bombar dementsvliegtuigen Donderdagavond Brit sche zeestrijdkrachten en transportschepen by Harstad, ten noorden van Narvik, heb ben aangevallen. De bommen werden van verscheidene duizenden meters hoogte ge worpen en troffen de havenwerken op het oogenblik, dat de Engelschen waren begon nen met het aan land zetten van man schappen. Drie bommen van zwaar kaliber beschadigden de havenwerken zoo, dat op twee plaatsen de kademuur vernield werd en over een afstand van 10 tot 20 meter in het water zonk. Verscheidene bommen vielen in het wa ter, een deel daarvan echter zoo dicht bij een transportschip, dat dit opgeheven werd en overhelde, zonder zich weer te kunnen oprichten. Men zag, hoe een deel der En- gelsche soldaten in het water sprong of het zinkende schip trachtte te verlaten in red dingbooten en visschersvaartuigen. Een bom van het zwaarste kaliber kwam vlak naast een slagschip, dat de landing moest beveiligen, neer en veroorzaakte op dezen bodem een sterke slingerbeweging, hetgeen tot gevolg had, dat het afweervuur van dit slagschip onmiddellijk gestaakt werd. Twee Britsche oorlogsschepen vergaan De kapitein van een kleinen Noorschen vischtreiler meldt, volgens het D.N.B., dat hij een sleep, bestaande uit drie Engelsche oorlogschepen ontmoet heeft, die in wes telijke richting voeren. Een der oorlogs schepen sleepte de twee andere. De bodems voeren zeer langzaam. De torens der ge sleepte kruisers vertoonden" zware bescha digingen, die oogenschijnlijk veroorzaakt waren door inslaande bommen. Bovendien lagen de schepen met zware slagzij in het water. De gehavende schepen lieten de booten te water, waarop deze opvallend' snel wegvoeren. Direct daarna kapseisden de beide oorlogsbodems en zonken. Het on gedeerd gebleven schip nam de bemanning der beide andere met veel moeite aan boord. Britsche transportschepen aangevallen. Voorts meldt het D.N.B. dat escadrilles van de Duitsche luchtmacht gisteravond weder bij zeer slechte weersgesteldheid Britsche transportschepen voor de Noor sche kust met succes hebben aangevallen. Twee groote transportschepen en een kruiser werden volgens het D.N.B., door een voltreffer van groot kaliber geraakt. Op de transportschepen, waarop juist tot ontscheping zou worden overgegaan, ontstond een groote paniek, een groot deel der soldaten sprong in het water en trachtte zwemmend de verscheidene kilo meters verwijderde kust te bereiken. De kruiser was zoo zwaar beschadigd, dat hij bleef liggen. Sterke rookontwikkeling en een groote olievlek werden waargenomen. In verband met het krachtige vuur van het afweergeschut der oorlogsschepen kon niet meer vastgesteld worden, welke sche pen gezonken zijn. De Britsche verliezen ter zee. In gezaghebbende Britsche kringen heeft men er vanmorgen op gewezen, dat de Duitschers sedert 16 Maart beweerd heb ben, 9 slagschepen, 3 slagkruisers, 2 vlieg tuigmoederschepen, 7 zware en 6 lichte kruisers, 13 torpedojagers, 8 duikbooten en 1 transportschip hetzij tot zinken gebracht of buiten gevecht gesteld te hebben. De waarheid is, zoo wordt volgens Reuter nogmaals verklaard, dat Engeland sedert het uitbreken v der vijandelijkheden in Scandinavië slechts 4 torpedojagers en 1 duikboot verloren heeft, terwijl 1 torpedo jager averij heeft gekregen. 6 STEDEN GEBOMBARDEERD. Volgens Je opgaven van het Amerikaan- sche Roode Kruis zijn in Finland tijdens den oorlog met de Sovjet Unie 6 van de 36 steden door de Sovjet-Russische lucht macht gebombardeerd. 18.000 Finsche sol daten zijn gesneuveld en 40.000 gewond, waarvan 10.000 verminkt, 640 burgers zyn gedood, 1500 gewond, waarvan twee derde ernstig. redevoering van minister president pierlot. De Belgische premier, de heer Pierlot, heeft gisteravond te Brussel in een verga dering van R.' Katho lieken sprekende over de binnenland- sche veiligheid, er kend, dat België, dat een asyl-land moet blijven, ook voor zijn veiligheid 'moet wa ken. Wij hebben, zei- de hij, een complex van maatregelen ge nomen, welke clan destiene binnenkomst of verblyf *n het land tegengaat en de vreemdelingen in groepen - indeelt. Reeds nu zijn verscheidene duizenden vreemdelingen geïnterneerd. Wy richten'te Ruysselede een concentratiekamp in en zijn overgegaan tot een volledige telling der vreemdelingen. Wat de goudvoorraden aangaat, deelde de premier mede, dat deze tot 31 Decem ber jl. warén gedaald tot 1 milliard, sinds Januari tot anderhalf milliard zijn toege nomen. België kan zijn grondstoffenvoorziening verzekeren. De handelsbalans is bevredi gend, doch op de verre markten is een gedeelte der klandizie verloren. Met name door gebrek aan tonnage of wegens de hooge vrachtprijzen. Anderzijds is de prijsstijging veroorzaakt door hooge grondstoffenprijzen en hoogere vrachten. Ook te dien aanzien zijn wij waakzaam, aldus.de premier en wij hebben besloten de organisatie -"an de controle op de prijzen krachtiger j maken. Pierlot besloot met. te zeggen, dat daar men niet met zekerheid weet, wat de dag van morgen brengen zal, „wij ons tege lijkertijd voorbereiden op vrede en oorlog. De toekomst is in Gods hand. AANSLAGEN OP HET LEVEN VAN KONING HAAKON. Een zoo juist uit Noorwegen te Londen aangekomen Noorsche ambtenaar heeft tegenover een vertegenwoordiger van Reu ter verklaard, dat naar zijn schatting on geveer 2000 man Duitsche troepen dage lijks te Oslo en Bergen' aangevoerd worden door uit Denemarken komende vliegtuigen. De zee, zoo verklaarde hij verder, is niet langer geheel vrij voor de Duitschers, maar door de lucht laten zij versterkingen Noorwegen binnenstroomen. Hy raamde, dat het totaal der Duitsche troepen in Noorwegen ruw gesteld kon worden op 60.000. Ook verklaarde hij, dat drie pogingen zijn gedaan om den koning en het ka binet te dooden of gevangen te nemen. Zelf heeft hy een uur en drie kwartier in een bosch gelegen nabij Neuberg- sund, op slechts 46 meter afstand van den koning, terwijl Duitsche vliegtui gen bommen lieten vallen en machine- geweervuur richtten op de leden van het kabinet en het parlement, die zich in het bosch verborgen. Volledige bijzonderheden over deze aan slagen op het leven van den koning zullen, tezamen met andere inlichtingen, uitgege ven worden in een Noorsch witboek, dat heden in Londen verkrijgbaar zou zijn. De eerste maal richtten Duitsche vliegtuigen bommen op den koning en de leden van het kabinet te Hamar, vervolgens te Elverum en ten slotte te Neubergsund. Thans is de regeering echter gevestigd in een veel Vei liger en gemakkelijker plaats. Zij heeft de volledige controle over het bestuur. De jonge mannen, die vast zitten in de door de Duitschers bezette steden, zijn niet in staat om te ontsnappen om zich bij hun wapen te voegen, maar ofschoon het verlies van Oslo, Bergen en Drontheim 'n ernstige slag is voor de natie, ligt toch de groote kracht van Noorwegen in de provincie en daar heeft de regeering de controle en wordt de recruteering voortgezet. Er is te veel aandacht gewijd, aldus de ambtenaar verder, aan zgn. verraad door Noorsche ambtenaren. Veel daarvan was geen verraad, maar vond zijn oorsprong in valsche bevelen aan de troepen en de amb tenaren, die gegeven waren door de Duit schers door middel van de radio. Sommige legeraanvoerders geloofden de bevelen, die zgn. van den generalen staf kwamen en waarin hun gezegd werd geen tegenstand te bieden of niet te vuren op de Duitschers, totdat de Duitschers vuurden op hen. Hoe Drontheim genomen werd. Voortgaande zei de ambtenaar, dat Drontheim genomen was met middelen, erger dan verraad. Terwyl Duitsche schepen het fort van Agdeness in de fjord naderden, terwyl het duister was, dreven zy voor zich uit een groot aantal gevangen genomen Noorsche passagiersschepen en visschersbooten, bezet met de Noor sche bemanningen. De kanonniers in 't fort durfden niet te vuren uit vrees een slachting aan te richten onder de eigen zeelieden. Er hebben zich eenige bewezen gevallen van verraad voorgedaan in Oslo, en Narvik is zeker door verraders uitgeleverd. Voor het grootste deel echter is de aanvankelij ke wanorde veroorzaakt door valsche radiobevelen van den kant der Duitschers. De commissaris des konings van het district Oslo, Christiansen, heeft van de koninklijke regeering bevel gekregen de bestuursfuncties in Oslo over te nemen, bijgestaan door een comité, waarin ook zitting heeft de rector van de universiteit aldaar. Dit comité houdt geen verband met de Duitschers, maar legt de functies ten uitvoer, die de koninklijke regeering tijde lijk niet kan vervullen in het bezette ge bied. De zgn. minister van defensie en mi nister van justitie in de Quisling-regeering, Hvoslef en Jonas Lie, zyn door Quisling zonder hun voorkennis benoemd. Beiden hebben sindsdien hun diensten aangeboden aan de koninklijke regeering. De minister voor socialèn welstand in de regeering Quisling, Cabal Lunde, is door de Noorsche troepen gevangen genomen. STOOMWASSCHERIJ TELEFOON 637 MIDDELBURG Hét adres voor beter werk! SCHERPERE ACTIE VAN DUITSCHE ZIJDE AANGEKONDIGD. Naar aanleiding van de door de Engel scheh verspreide berichten over ontsche ping van troepen in Noorwegen wordt van Duitsche zijde vastgesteld, dat bij de voort durend door Duitsche vliegtuigen onderno men verkenningsvluchten is waargenomen, dat in afgelegen fjorden en havens in Noord-Noorwegen op kleine schaal troepen zijn ontscheept en dat slechts in de buurt van Harstad voldoende Britsche troepen liggen om den strijd te kunnen aanbinden. Op de andere punten van ontscheping is de sterkte dezer strijdkrachten in verband met de geringe transportmogelijkheden on- beteekenend. Ernstige gevechtsoperaties van de afdeelingen tegen de Duitsche troe pen behoeven derhalve voorloopig nauwe lijks verwacht te worden. De Britsche landingstroepen vormen voor de uit elkaar geslagen Noorsche troe pen geen werkelijke hulp. Hun aanwezig heid en optreden zal echter tengevolge heb ben, dat de Duitsche tegenmaatregelen zich ook met alle scherpte tegen de Noorsche gebieden moet richten, waar deze zooge naamde Britsche hulp gemeld wordt en tot uiting komt en die anders van den oorlog verschoond gebleven zouden zijn. IN ENGELAND ZEER GUNSTIG BEOORDEELD. De diplomatieke redacteur van Reuter schrijft De meest belangrijke ontwikkeling van de laatste 24 uur is het besluit der Ne- derlandsche regeering den staat van beleg uit te breiden tot alle deelen des lands. Dit besluit bewijst de ferme vastberaden heid der regeering de Nederlandsche neu traliteit te verdedigen jegens iedere in menging van welke zijde ook. De redevoering van den Nederlandschen minister-president toonde een bewustzyn van den ernst van den toestand ,doch bevat geen bewijs van ongerustheid of een aan wijzing, dat het gevaar dichter bij is geko men. In welingelichte kringen te Londen is de door de toespraak gewekte indruk zeer gunstig. Men gevoelt, dat de nieuwe maat regelen der regeering de middelen zullen geven het hoofd te bieden aan zekere mo gelijke bronnen van binnenlandsche onrust en mogelijk zullen maken, dat in een mi nimum van tijd stappen kunnen worden ondernomen in zaken van openbare veilig heid. Dit nummer bestaat uit 3 bladen Botsing tusschen 2 goederentreinen nabij den Bosch. (Pag. 1, eerste blad) België heeft reeds duizenden vreem delingen geïnterneerd. (Pag. 1, eerste blad) Japansche pers-stemmen over de po sitie van Ned.-Indië. (Pag. 1, eerste blad) Fransche troepen in Noorwegen ont scheept. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ZIJ TORPEDEERDE DE „RIO DE JANEIRO". Officieel wordt te Londen bekend gemaakt, dat het Duitsche stoomschip „Rio de Janeiro" tot zinken is ge bracht door de Poolsche duikboot „Orzel", die na het uitbreken van den oorlog uit Gdingen ontsnapte. (Zooals bekend werd de „Orzel" bij de Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlis- singen gebouwd. De „Rio de Janeiro" was het eerste Duitsche troepentransportschip dat bjj Noorwegen getorpedeerd werd. Hierbij zouden 150 man omgekomen zyn. Het schip mat 9600 ton). ERNSTIGE SPOOKWEGSTAGNATIE, SPECIAAL NAAR HET ZUIDEN. Vanmorgen zijn twee goederentreinen met elkaar in aanrijding geweest op het spoorwegemplacement tusschen Vught en 's-Hertogenbosch. Een groot aantal goe derenwagens is tengevolge van de botsing beschadigd en ontspoord. De zuidelijke toegangen tot het station Den Bosch, dus die naar en van Lage Zwa- luwe, naar en van Tilburg, en naar en van Boxtel, zyn als gevolg hiervan versperd. Het spoorwegverkeer naar het zuiden ondervindt dientengevolge groote stagnatie. Het reizigersverkeer van het noorden naar het zuiden wordt in plaats van over Den Bosch, over Arnhem en Nijmegen en Dordrecht-Lage Zwaluwe geleid. De spoor wegen hebben onmiddellijk busdiensten in gelegd. Een der treinen door onveilig signaal gereden. De botsing geschiedde vanmorgen om 10 minuten over half vier. Op dat moment vertrok een volgeladen oegderentrein van Den Bosch naar Roozendaal. Gelijktijdig kwam in het station Den Bosch aan de volgtrein uit Utrecht, welke geheel was samengesteld uit ledige kolenwagens. Deze trein had moeten stoppen, zoo wel volgens de dienstregeling als we gens onveilig signaal. Door tot nu toe onbekende oorzaak reed de trein echter door en kwamen beide treinen met elkaar in botsing. Van den voor Roozendaal bestemden goederentrein, die .iOg slechts weinig vaart had en daardoor vrijwel onmiddellijk stil stond, raakte slechts een der wagens met een as buiten de rails. De gevolgen voor den aanrydenden trein waren echter ern stig. Een twintigtal wagens werd uit de rails geworpen, door en over elkaar en tenminste zes wagens werden totaal in elkaar gedrukt Het was een ontzettende ravage, een versperring tegelijkertijd van alle ljjnen naar het zuiden. Tegen vijf uur, toen voldoende materieel was gearriveerd, kon met het opruimings- werk worden begonnen, dat echter zeer voorzichtig moest geschieden, doordat in verband met de electrische bovenleidingen geen groote kranen konden worden ge bruikt. In de eerste plaats werd de spoor lijn naar Lage Zwaluwe vrygemaakt, waar mee men om elf uur gereed was. De grootste materieele schade is de ver nieling van de vele wagons van den kolen- trein uit Utrecht Ook de spoorweg heeft geleden door de ontzetting van de rails en de dwarsliggers, doch deze schade is niet zoo groot By de botsing hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1