Breskensche Courant Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de V» iu Mondje dicht I- deibui gsche ij v. Stoomvaart Britsche troepen-landingen in Noorwegen, duren voort. Opnieuw Britsche luchfraid op Stavanger. Grensaccoord tusschen Rusland en Roemenië Wrak van Duitsche duikboot aangetroffen. Duitsche vliegtuigen boven Zweden. Moeilijke politieke toestand in Britsch- Indië. Japanneezen melden successen. Oplaag 680 U ex. EERSTE BLAD s«l Leur ï&m A ROODE STER Duitsche moeilijkheden bij troepenvervoer in Noorwegen. Noorsche gezant moet Berlijn verlaten. PE Vlissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 93 VRIJDAG 19 APR I L 1940 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1-5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux J Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66387. I Eigen kantoren :Breskens, Dorpsstraat, TeL 21; I Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBIICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLA ND SCHEDAG BLADPERS' kort commentaar. >ril 9 8 O 9 O 9 8 9 EBOUW. Zondag- 8 tot 12 uur BAL. vrije garderobe. eant Inf. op Zuid- t ruiling met dito taag of omstreken. VALG, 3—III—38 wiel is in dezen tijd niet te onderschat- ofiteert nu nog van ge prijzen. Komt U Ie Rijwiel-Centrale, weg 59. 15 meter op bos, [as- en Kapstokha- ct., Behanghaken onbreekbare Schil- 2 ct. per M., prima ïen 59, 69 ct., Trap- 17, 20 ct., koper, mi, Raamgrepen 7, )ppen 17, 39, 59 ct. Groenewoud 55. jv.Midd.' v.Roft. - n RotterdamMld- 3n omgekeerd. Ie klasse 2.25 sse 3.50Enkele 1.35 Retour 2e r het vervoer van a zeer billijk. b e Rotterdam: Erven ïgvliet 86. Tel. 22727 018. tbrs. BUYTENHEK, jjXel. 3521. SANDERS, Tel. 153. AN BOVEN DE il. 283. lur retourbiljetten ibeperkt» A Wij krijgen uit den lezerskring ettelijke ingezonden stukken, telefoontjes en bezoe ken over het onderwerp spionnage en landverraad- Blijken van belangstelling waar wij ons van harte over verheugen. Zij bewijzen, dat het vraagstuk de gemoederen sterk bezig houdtdat men begrijpt dat groote belangen op het spel staan. Mogen wij in dit verband eventueel vol gende liefhebbers voor de „ingezonden- stukken"-rubriek vriendelijk verzoeken zich zooveel mogelijk tot de hoofdzaak te bepalen (spionnage) en niet onnoodig af te dwalen in bijkomstigheden (de partij waartoe iemand die van landverraad wordt verdacht, misschien behoort) 9 Letten op spionnen is mooi, maar niet genoeg. Wij zijn zélf dikwijls onvoorzichtig en men beseft nog niet voldoende dat dit gevaarlijk kan zijn. Een paar voorbeelden? Ziehier Op een der boulevards stopt een auto. De inzitten den stappen uit, bewonderen het fraaie ver gezicht en stellen een loods tal van vragen over punten die zij zien, over de scheep vaart enz. zij krijgen zelfs den kijker van den loods te leen. Dankbaar voor de ver strekte inlichtingen vertrekken zij even later. Natuurlijk is de betrokken loods vol maakt te goeder trouw. Natuurlijk heeft hij alleen maar vriendelijk willen zijn voor toeristen die Vlissingen bezochten. Toch kón zulk een vriendelijkheid in onze dagen gevaar opleveren. Iemand dien wij niet kennen, kón andere bedoelingen hebben. En daarom mondje dicht Een ander voorbeeld. Wij zitten in de tram die van Middelburg komt. Op de bank naast ons, is een echtpaar in druk gesprek. Een heer stapt in, gaat tegenover hen zit ten. Er wordt niet gegroet. Men kent elkaar dus blijkbaar niet. Wij passeeren het vliegveld. Juist stijgen eenige machines op. Meteen wordt onze buurman enthousiast en hij vertelt den nieuwen passagier honderd uit over de machines die hier staan en over toekomsti ge plannen met het vliegveld. „Ja, we heb ben het hier dik voor mekaar", hooren wij hem zeggen. En dan volgt een bewonde rend relaas over de Marine en over tal van voorzorgsmaatregelen die in onze omge ving zijn genomen. Bedoelt de spreker daar kwaad mee? Natuurlijk niet. Integendeel, hij is vol lof over hetgeen onze weermacht doet en heeft er behoefte aan, daarvan blijk te geven. Maarwie was die onbekende nieuwe passagier die zoo belangstellend luisterde? Een spion? Wij weten het nietveronder stellen het ook niet. Maar juist omdat in zulke gevallen geen zekerheid bestaat, doet men beter de weermacht en al hetgeen er verband mee kan houden, niet tot onder werp van gesprek te maken. Mondje dicht dus Ieder zal uit eigen omgeving voorbeel den te over kunnen geven van menschen die te goeder trouw met derden gesprekken voeren over feiten van den dag. Het ligt voor de hand, dat de oorlog en de maatre gelen binnen onze grenzen als het ware smeeken om besproken te worden. Doe dat liever niet. Er kón misbruik Worden gemaakt Van hetgeen U vertelt. De verrader die zijn (ons land wil verkoo- pen, verstaat heusch de kunst, vele klei nigheden tot een belangrijk en voor vreem de mogendheden wetenswaardig geheel, samen te vatten. o o Wie ons land buiten den oorlog wil hou den, wie er niet mede schuldig aan wil zgn dat onze zeelieden met hun schepen in de golven verdwijnen, wie niet op zgn of haar geweten wil hebben dat tallooze onschul- digen in nood en ellende worden gedom peld, die denke er voortaan aan mondje dicht !i STRIJD BIJ DRONTHEIM VERWACHT. Officieel wordt uit Londen mede gedeeld, dat het aan land zetten van Britsche troepen in Noorwegen voort duurt. Gemeld wordt, dat in het noorden een afdeeling Britsche troepen zuide lijk op Narvik aantrekt, dat nog steeds gedeeltelijk in Duitsche handen schijnt te zijn. De Duitsche troepen te Drontheim treffen koortsachtige voorbereidingen in verband met een verwachten aanval door Britsche en Noorsche strijdkrach ten, zoo meldt Reuter uit Stockholm. In de Noorsche grensplaats Norrdli is gisteren telefonisch bericht ontvangen, dat, naar men gelooft, Britsche afdee- lingen te Namsos, 130 kilometer ten noorden van Drontheim, geland zijn. Men zegt dat te Syeinkjer, 30 kilome ter ten zuiden van Namsos Noorsche troepen zijn samengetrokken. Beide plaatsen zijn door een onlangs aange- legden spoorweg verbonden. Volgens berichten uit Midden-Zweden zou een geallieerd offensief verwacht kunnen worden. Men verklaart, dat de mobili satie der Noren in dit gebied thans voltooid is. Duitsche versterkingen worden in groote transportvliegtuigen in allerijl uit Zuid- Noorwegen gezonden. Gemeld wordt, dat alle bruggen bij Drontheim ondermijnd zijn. Men heeft gezien, dat een groot Duitsch vrachtschip in de binnenhavens tanks, zwaar geschut en luchtdoelgeschut ontscheept heeft. Volgens de laatste te Stockholm ontvangen berichten hebben de Duitschers het exercitieterrein en het vliegveld te Stjordal, 30 kilometer ten oosten van Drontheim aan de spoorlijn naar Zweden, bezet. Berichten, dat zij de Zweedsche grens bereikt zouden hebben, schijnen voorbarig te zijn. Duitsche pa trouilles zijn waarschijnlijk doorgedrongen tot Levanger, 55 kilometer ten noorden van Drontheim aan den spoorweg naar Steinkjer en Namsos. Hegra nog door de Noren bezet. Een honderdtal Noren, voor het meeren- deel vrijwilligers, zouden het fort Hegra in de buurt van Drontheim nog steeds in be zit hebben, ondanks het vuur der Duitsche artillerie en de hevige bombardementen. Daar de verdedigers volkomen geïsoleerd zijn, is hun toestand zeer ernstig. Noren en geallieerden ontmoeten elkaar. De Noorsche regeering heeft een bericht ontvangen van den Noorschen bevelhebber in Noord-Trondelag (provincie Drontheim) waarin hij verklaart, dat de Noorsche strijdkrachten ter zee en in de lucht met de geallieerde strijdkrachten in verbinding zijn getreden. Het bericht, dat door het Noorsche tele- graafagentschap is uitgegeven, verklaart, dat de troepen in Noord-Trondelag en Noord-Noorwegen over het algemeen in staat zijn stand te houden. De toestand verbetert geleidelijk. Het Noorsche front in het zuidoosten schijnt volgens de laatst ontvangen berich ten te loopen van het zuidelijk deel van het Mjoesa-meer, 55 km. ten noorden van Oslo, naar het zuidelijk deel van de Rand- fjord op 50 km. ten noordwesten van Oslo, dan buigt het scherp naar het zuidelijk deel van het Sperillen meer op ongeveer 65 km. ten noordwesten van Oslo. Duitschers leggen verdere verdedigingswerken aan. Duitsche troepen hebben thans de ves tingen Oscarsborg en Droesag aan den Oslofjord bezet en de verdedigingsinstal laties belangrijk uitgewerkt, zoo meldt het D.N.B. Donderdag zijn de versterkings- werken in de genoemde twee plaatsen ge reedgekomen en om tien uur des morgens werd begónnen met vuuroefeningen, waar van de bevolking te Oslo tevoren in ken nis was gesteld. Noorsche troepen over de Zweedsche grens. Vierduizend man Noorsche troepen heb ben volgens een bericht van de Nya Dag- ligt Allehanda de Zweedsch-Noorsche grens in Vaermland overschreden. Zij zijn op Zweedsch gebied geïnterneerd. Een groot deel van deze troepen is in Arvika in den loop der laatste dagen geïnterneerd, doch zal verder het land in gebracht worden. Volgens genoemd blad zal een groot inter- neeringskamp waarschijnlijk in het mili taire district van Karlstad worden inge richt. De sfcrUd om Narvik. Een waarnemer, die zich bjj het Noorsche detachement bevond, dat over de Zweedsche grens is getrokken, heeft verklaard, dat belangrijke groe pen Britsche en Canadeesche skiërs in een fjord ten noorden van Narvik aan land zfón gekomen. Vandaar heb ben zftr goede verbindingen in zuide- lijke richting. De Britten hadden vol gens dezen zegsman ook artillerie. De Duitschers hadden geen geschut toen zij Narvik bezetten. In de buurt van Narvik zouden zich ongeveer 800 man Duitsche troepen bevinden en langs den spoorweg naar Narvik minder dan 2000 man. De operaties staan uit Duitsche zijde onder leiding van generaal Von Falken- horst. De Duitsche troepen zijn in hoofd zaak bewapend met licht veldgeschut, mortieren en automatische wapenen. Fos- sum biedt nog steeds tegenstand aan de Duitschers. Het eerste treffen tusschen Britsche en Duitsche troepen. Naar „Dagens Nyheter" meldt, wordt in berichten uit het gebied van Trondhjem melding gemaakt van het eerste treffen tusschen de Britsche en Duitsche troepen in Noorwegen. Het treffen vond gisteren plaats nabij amsos en de Duitsche; s werden terug geslagen. De Duitsche strijdmacht bestond uit een detachement, dat per vliegtuig van het nabij Trondhjem gelegen vlieg veld van Vaernes was aangevoerd. OOK DUITSCHE DUIKBOOT EN VOORRADENSCHIP AANGEVALLEN. Het Britsche ministerie van luchtvaart, deelde Donderdagavond rnede Woensdag en gisternacht zijn uitgebreide luchtoperaties ondernomen op verschillen de punten aan de kust van Noorwegen. De voornaamste aanval werd gericht op Sta vanger waar gezien werd, dat een groot 'aantal vijandelijke vliegtuigen werd uiteen gedreven op een hoek van het vliegveld. Aanvallen van groote en..van geringe hoog te werden gedaan door een sterke groep bombardementsvliegtuigen. Rechtstreek- sche treffers werden waargenomen op startbanen en men zag, dat bommen ont ploften tusschen transportvliegtuigen, wel ke geparkeerd stonden aan den zuidwest kant van het vliegveld. De aanval duurde ruim een uur. Hetzelfde vliegveld werd des nachts wederom door onze toestellen aan gevallen en er wordt gemeld, dat verdere schade is aangericht. Onze algemeene ver kenningsluchtmacht ging voort met het. patrouilleeren over de fjorden en de eilan den buiten de Noorsche kust. Een bomaanval van geringe hoogte werd gericht op een duikboot en ge zien werd, dat één treffer insloeg. Ook werd een voorradenschip aangevallen en tot zinken gebracht. Drie van onze vliegtuigen, die bij deze operaties be trokken waren, zyn niet teruggekeerd. De Britsche admiraliteit deelt nog mede: Gedurende de twee laatste dagen zijn zeer geslaagde operaties ten uitvoer gelegd door de vliegtuigen van de vloot. Woensdag hebben onze vliegtuigen herhaaldelijk den strijd aangebonden met vijandelijke vlieg tuigen, die onze schepen, welke van het bombardement van het vliegveld van Sta vanger terugkeerden, trachtten aan te vallen. Een Heinkeltoestel en een Dornier- vliegboot werden neergeschoten, terwijl twee Heinkels en een Dornier-vliegboot werden beschadigd. Verder wordt bekend gemaakt, dat de kruiser, waarvan Donder dag werd medegedeeld, dat hij na een bom bardement van een vliegveld bij een lucht aanval beschadigd was, thans zijn basis bereikt heeft. Vliegveld van Vaernaes gebom bardeerd. Volgens door de Zweedsche pers ontvan gen berichten hebben Britsche vliegtuigen het vliegveld van Vaernaes gebombar deerd, het punt vanwaar de Duitschers per vliegtuig troepen naar Namsos hadden ge zonden. Reuter meldt uit Stockholm dat Dinsdag tijdens den aanval der Britsche luchtstrijd krachten op Drontheim zeven Duitsche vliegtuigen werden vernietigd en dat Woensdag bij den luchtaanval op Stjoer- dal en Varnes vijf Duitsche vliegtuigen zijn vernietigd. Rusland en Roemenië zouden een ac- coord hebben gesloten, op grond waarvan de Russische en Roemeensche troepen, welke aan beide zijden van de Dnjester liggen, tot tien kilometer achter deze grens wouden worden teruggetrokken. Het bericht is afkomstig van de „Popo io di Roma" dat het volgende telegram uit Boekarest publiceert. „Uit bevoegde bron wordt vernomen, dat Rusland en Roemenië een accoord hebben gesloten, op grond waarvan hun strijdkrachten tot 10 K.m. achter de grens zouden worden te ruggetrokken". DOOR FRANSCHEN BODEM VERNIETIGD. Het Fransche legerbericht van gister avond vermeldt: Duikers hebben bij afdaling het wrak kunnen identificeeren van een Duitsche duikboot, die eenige weken geleden werd aangevallen door een onzer adviesjachten. Aangezien de vernietiging niet vast was komen te staan, had de Fransche admira liteit daarvan geen officieele mededeeling uitgegeven. Britsch schip getorpedeerd. Het Britsche schip „Swainby" metende 4935 ton, is Woensdagavond voor de noord kust voor Schotland getorpedeerd. De uit 38 personen bestaande bemanning is gis teren in de eigen reddingbooten in een haven van Noord-Schotland aangekomen. Officieel wordt uit Stockholm medege deeld: Donderdagmiddag zrjn Duitsche vlieg tuigen over de aan het Vaenernmeer ge legen stad Karlstad gevlogen. Op 18.47 werd luchtalarm gemaakt en dit duurde tot 19.30. Het luchtafweergeschut opende het vuur. Vliegtuigen werdei. ook waargenomen boven andere plaatsen langs de Zweedsch- Noorsche grens, van de provincie Jaemt- land tot de westkust van Zweden. Het luchtafweergeschut kwam in actie. De meeste vliegtuigen keerden naar Noorsch gebied terug, doch een verdween in zuide lijke richting. BURGERLIJKE ONGEHOORZAAMHEID WORDT VOORBEREID. In het Engelsche Lagerhuis heeft de on dersecretaris voor Indië, O'neill dezelfde resoluties ingediend, die de minister vooi Indië, lord Zetland, vandaag in het Hoo- gerhuis zal voorleggen en die concludeereD tot handhaving van het tegenwoordige be stuur in zeven van de elf provinciën, waar de congres-ministeriën geweigerd hebben in functie te blijven. O'Neill zeide, dat de Britsche regeenng niet kon toestemmen in de door het Con gres gevraagde volkomen onafhankelijk heid en er met groot leedwezen kennis van had genomen, dat het Congres den domi nion status of een anderen status binnen rijkskader verworpen had. De toestand is moeilijk en niet zon der gevaar. Indien men zijn toevlucht tot burgerlijke ongehoorzaamheid zou nemen, zou de regeering gedwongen zyn alle maatregelen daartegen te ne men. De eenige hoop voor de naaste toekomst ligt in een ernstig streven der Indische ge meenschappen naar bijlegging van haar geschillen. Er zal een tijd komen, dat de Indiërs hun eigen zaken zullen moeten be sturen, doch geen Britsche regeering kan er aan denken, het bestuur over te dragen, tenzij aan een orgaan, waarvan men zeker zou zijn, dat het een zoo groot land kan regeeren, zonder dat dat land wegzinkt in den chaos, waaruit het in de achttiende en negentiende eeuw bevrijd is. Voorbereiding der burgerlijke ongehoorzaamheid. De werkcommissie van het Britsch-Indi- sche Congres heeft volgens Reuter een re solutie aangenomen, waarin de Congres commissies in het geheele land worden op geroepen de afkondiging van de burgerlijke ongehoorzaamheid voor te bereiden. De re solutie is goedgekeurd na beraadslagingen van vier dagen, waaraan door Gandhi werd deelgenomen. DE CHINEEZEN ZOUDEN 4500DOODEN HEBBEN ACHTERGELATEN. De nieuwe Japansche krijgsverrichtingen In het zuiden van de provincie Sjansi hebben, volgens Domei, geleid tot de be zetting van Pingloe en andere belangrijke punten aan de Gele rivier, waarbij den Chineezen een vernietigende slag is toege bracht. De Chineesche troepen zouden 4500 dooden hebben achtergelaten. De Japannee zen maakten vele wapens en munitie buit.' Dit nummer bestaa' uit 4 bladen lenssseti van «9 Geheel Nederland in staat van beleg» (Pag. 1, tweede blad) Nieuwe Britselie luchtaanval op Sta vanger. (Pag. 1, eerste blad) Britsche troepenlandingen in Noorwe gen duren voort. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Een vernuftige boer in De Lemmer Sprak „Geen koe is zoo wild, of ik tem 'r; Bij een pijp Roode Ster Schopt ze niets meer omver En ik vul rustig rookend mijn emmer"' NOORSCHE BEVOLKING WORDT GE DWONGEN TE ARBEIDEN AAN VERDEDIGINGSWERKEN. De Noorsche regeering bevestigc volgens Havas, dat de verbinding tusschen de Britsche en Noorsche troepei tot stand is gebracht. Men weet niet, waar de regee ring zetelt en omtrent de verblijfplaats va^ den koning wordt het stilzwijgen be waard. Voorts wordt vernomen, dat de Duit schers doorgaan met ronc. Trondhjem ui terst krachtige verdedigingsmaatregelen te nemen, want de Duitschers beginnen ern stige moeilijkheden te ondervinden bij het vervoer van troepen per vliegtuig, daar de smeltende sneeuw het landen zeer bemoei lijkt. Volgens „Socialdemokraten" dwingen de Duitschers de Noorsche burgerbevolking van 16 tot 50 jaar tot het verrichten van werkzaamheden bij den aanleg van ver dedigingswerken, De burgers wijken echter liever naar Zweden uit dan het Noorsche vaderland tegen te werken. De gezant van Noorwegen, Scheel, die gisteren in opdracht van den Noorschen koning en van de vroegere Noorsche re geering Nygaardsvold verzocht had in Berlijn te mogen blijven en de zaken van het gezantschap te blijven behartigen, heeft volgens het D.N.B. heden de aan zegging gekregen, dat hij, met het oog op de door den Noorschen koning en de vroe gere Noorsche regeering getoonde vijan- lige houding, het gebied van het Duitsche lijk nog heden met het personeel van het gezantschap moet verlaten.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1