Breskensche Courant Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Maatregelen tegen ongewenschte vreemdelingen. Vele leunden gaan er toe over. Nederland verscherpt de grens-contróle. Groote slag ten N.O. van Oslo Denemarken gaat demobiliseeren Britsche vloot en lucht macht bombardeeren vliegvelden. Britsche vloot op de Noordzee aangevallen. JAPAN EN NEDERLANDSCH-INDIE. Cordell Huil over de positie van Ned.-Indië. EERSTE BLAD §cL«MrUn»»sei» i>nn Jen Jag STADSNIEUWS Vlissinqen VJissingsche Courant 78ste JAARGANG NUMMER 92 DONDERDAG 18 APRIL 1940 -v Abonnementsprijs: 1? ct. per week of 2.20 per I kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeo j abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 11-25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale >rys. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F.VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren Breskens, Dorpsstraat, Tél. 21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35^^ AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E P E R L A N D S C H E DAGBLADPERS' Turkije zet hen buiten de deur. Reuter meldt uit Ankara, dat de Turk- sche regeering besloten heeft, onmiddellijk een groot aantal vreemdelingen, wier aan wezigheid ongewenscht wordt geacht, uit het land te zetten. Ook stellen de autori teiten een nauwkeurig onderzoek in naar het optreden der steeds grootere groepen vreemdelingen uit Midden-Europa, die Tur kije binnenstroomen, vermomd als koop lieden, cabaretartisten etc. Velen hunner worden uit het land gezet. Joego-Slavië wordt streng. De verblijfsvergunningen voor alle in Belgrado wonende vreemdelingen zullen volgens Reuter, streng herzien worden, zoo deelt een officieel communiqué der politie mede. Deze maatregel wordt uitgelegd als een stap tot onderdrukking der recente na- tionaal-socialistische propaganda en spion- nage. Alleen vreemdelingen, die de vol strekte noodzakelijkheid van hun verblijf kunnen bewijzen, zullen verlof krijgen om te blijven. Zij zullen echter Belgrado niet mogen verlaten en hun paspoorten moeten inleveren. Soortgelijke maatregelen zullen binnenkort in andere centra worden geno men. Volgens het communiqué zullen strenge stappen worden genomen tegen het uitstrooien van onware berichten door vreemdelingen, die, aldus het communiqué, „zelfs vlugschriften onder het publiek ver spreid hebben uit auto's en in het donker der bioscopen". Dit slaat op twee recente voorbeelden van nationaal socialistische propaganda methodes. Van de vlugschrif ten wordt gezegd, dat zij „ten doel hadden nervositeit en onrust onder de burgers te 'Verwekken". Gisteren is een decreet gepubliceerd, dat bepaalt, dat vreemdelingen voortaan slechts mogen wonen in een vooraf opge geven plaats. Eventueele verandering van woonplaats moet door de autoriteiten wor den goedgekeurd. Vreemdelingen, die het land binnenkomen, moeten zich binnen 36 uur persoonlijk bij de politie melden. Op overtreding staan zeer strenge straffen. Belgisch concentratiekamp voor ongewenschte vreemdelingen. Het interneeringscentrum in België, dat in Ruysselede ingericht zal worden volgens het besluit van den laatsten kabinetsraad, zal drieduizend personen kunnen herber gen. Het zal uitsluitend gereserveerd wor den voor verdachte of ongewenschte vreemdelingen. Roemenië verscherpt het toezicht. De gisteravond te Boekarest bijeenge komen ministerraad heeft volgens Havas, een aantal maatregelen goedgekeurd, waarbij een strenge controle wordt inge steld op het binnenkomen en verblijf van vreemdelingen in Roemenië. Ook zijn verscheiden maatregelen goed gekeurd, waarbij iedere propaganda-actie, welke onvereenigbaar is met de neutrali teit des lands wordt verboden. Veiligheidsmaatregelen in Zwitserland. De bestaande bepalingen ter bescher ming van de nationale veiligheid, die tegen spionnage en sabotage gericht zijn, zijn verscherpt, volgens de Neue Zuercher gaat deze verscherping gepaard met de grootste waakzaamheid in zaken, „die met den naam Quisling verband houden". Voor de openbare gebouwen zijn schild wachten geplaatst, terwijl de trottoirran den wit zyn geschilderd als voorbereiding voor mogelijke verduistering. Ook in Zweden streng toezicht. De Zweedsche regeering heeft maatre gelen genomen voor een strenger toezicht op vreemdelingen. In het bijzonder zal het vreemdelingen verboden zijn, havens te be zoeken en per auto van de eene stad naar de andere te reizen. De minister van so ciale zaken heeft in de Kamers de maat regelen uiteengezet, die genomen zijn om de in het land verblijvende vreemdelingen in het oog te kunnen houden, teneinde spionnage te voorkomen. Verscheidene ha vens, o.a. de oorlogshavens, staan onder politietoezicht en zeelieden van buitenland- sche nationaliteit kunnen er niet aan land gaan. De minister heeft nog medegedeeld, dat andere maatregelen in voorbereiding zyn, o.a. het invoeren van bewaking door be trouwbare arbeiders van fabrieken en Werkplaatsen. Toezicht op vreemdelingen in Mexico. De minister van binnenlandsche zaken in Mexico, Ignacio Garcia Tellez, heeft gisteravond aangekondigd, dat hij een on derzoek heeft gelast naar het optreden van communisten en nationaal-socialisten in Mexico, en dat elkeen, die zich op on wettige wijze in het land ophoudt, zal wor den uitgewezen, ongeacht wat zyn poli tieke gezindheid of nationaliteit is. Ondanks het feit, dat voor het vreem delingenverkeer in ons land grensfacilitei- ten zeer gewenscht zijn, maken de tijds omstandigheden het noodzakelijk, dat het toezicht op hier te lande verblijvende vreemdelingen zoo doeltreffend mogelijk is. De meeste vreemdelingen, die ons land binnenkomen zijn visumplichtig, waardoor althans die vreemdelingen niet aan de' con- tróle ontsnappen. Doch voor vreemdelingen van Belgische en Italiaansche nationaliteit, Amerikanen en onderdanen van Luxem burg en nog enkele landen is geen visum vereischt. Met ingang van 1 Mei nu zal voor deze vreemdelingen een verscherpte grenscontrole worden ingevoerd, welke be staat in het invullen van een koste- looze contrólekaart hierdoor zal men inzicht verkrijgen in de bedoelingen en de werkzaamheden van die vreemdelingen. KONGSVINGER IN DUITSCHE HANDEN. Men gelooft, dat thans op ongeveer 100 km. ten N.O. van Oslo de grootste slag sedert het begin van den inval aan den gang is. Een Zweedsche correspondent te Kongsvinsrpr ♦neldt. dat de Noorsche en Dhitsche voorposten gisteren den geheelen dag in actie zijn geweest. De geheele spoorweg van Drontheim naar Storlien aan de Zweedsche grens is naar het schijnt in Duitsche handen, doch hij' wordt door een zeer geringe troepen macht bewaakt. De kanonnen van het fort Hegra, dat Dinsdag door Duitsche vliegtuigen is ge bombardeerd, zouden zich niet meer laten hooren, doch het schijnt, dat Hegra zelf nog steeds in Noorsche handen is. Het Noorsche hoofdkwartier, dat zich ergens in Noorwegen bevindt, publiceert volgens het Zweedsche telegraafagent- schap het volgende communiqué: In het zuidoosten zijn Noorsche troepen onder bevel van generaal Erichsen de Zweedsche grens overgetrokken. Zij werden geïnterneerd. Kongsvinger is in handen van den vijand gevallen. Noorsche strijd krachten trekken naar het noorden terug. Onze troepen hebben aan beide zijden van het Msjoesmeer hun posities gehandhaafd. Bij Hakadal hebben detachementen ski troepen den vijand groote verliezen toege bracht. Verscheiden Duitsche vliegtuigen werden omlaag geschoten. De positie der Noor sche troepen in andere deelen des lands is onveranderd. Ook Fransche troepen naar Noorwegen? In een door het Duitsche Nieuwsbureau uitgegeven commentaar op het legerbe- richt van gisteren wordt vermeld, dat be richten ontvangen zijn, volgens Welke Fransche troepen op weg naar Noorwégen zyn. Het Deensche ministerie van Oorlog en Marine heeft volgens het D.N.B. gister avond medegedeeld, dat net leger is ge demobiliseerd, op enkele kleinere afdee- lingen voor bewakingsdiensten bestemd, na. Ook de militairen, die zijn ingedeeld bij de officiersopleiding blijven in dienst. De opleiding voor officier en onder officier blyft bestaan. De marine zal eveneens geleidelijk wor den gedemobiliseerd. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde gisteren mede „In den afgeloopen nacht is het vlieg veld te Drontheim door zware bommen werpers van de Britsche luchtmacht ge bombardeerd. Men. zag als gevolg daarvan een grooten brand uitbreken. Ook een vij andelijke basis voor watervliegtuigen in de nabijheid werd gebombardeerd." De Brit sche admiraliteit deelde mede: „Dat gis terochtend vroeg het vliegveld van Sta- vanger gedurende een uur en twintig mi nuten hevig gebombardeerd werd door Britsche vlootstrij dkrachten." D.N.B. MELDT ZWARE VERLIEZEN. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede dat het Duitsche luchtwapen gistermorgen Engelsche zeestrijdkrachten voor de zuid westkust van Noorwegen met succes heeft aangevallen. Als voorloopig resultaat werd van officieele Duitsche zijde medegedeeld, dat een Engelsch slagschip door de Duit sche gevechtstoestellen getroffen werd met een voltreffer van zwaar kaliber. Gecon stateerd werd, dat op het Engelsche oor logsschip ontploffingen ontstonden en vlammen opstegen. Des middags is de Britsche vloot weder om een zware slag toegebracht, zoo ver volgt het D.N.B., een Britsche kruiser kreeg een voltreffer van een bom van het zwaarste kaliber en zonk onmiddellijk. Nog twee kruisers werden bestookt met in totaal drie voltreffers van het zwaarste kaliber. De bommen veroorzaakten zoo zware vernielingen, dat de schepen waar schijnlijk den terugtocht over de Noordzee naar een Britsche haven niet meer zullen kunnen volbrengen. Britsche lezing. De Britsche admiraliteit meldde dat toen de schepen van de "operaties te Stavanger terugkeerden, een kruiser door een bom werd getroffen. Hij liep eenige schade op, doch zette de reis naar de thuishaven voort. Een Duitsche opsomming van Engelsche verliezen. Volgens het Duitsche Zwoelf Uhr-Blatt hebben de westelijke mogendheden in zes dagen alleen in de Scandinavische wateren 4 slagschepen, 2 slagkruisers, 3 zware kruisers, 3 kruisers, 1 vliegtuigschip, 9 torpedobootjagers, 7 duikbooten, 7 trans portschepen en 24 vliegtuigen verloren. Het vergaan van de „Thistle". De duikboot „Thistle" is volgens Reuter, de vijfde Engelsche oiWaVzeeër, die in den oorlog" is vergaan. De andere vier waren de „Seahorx", de Undine", de „Starfish" en de „Oxley" welke laatste vernield werd door een bij ongeluk ontstane ontploffing. De heden door de admiraliteit gepubli ceerde verlieslijst van de duikboot „Thist le" bevat de namen van vjjf officieren en 48 minderen. In het begin van den oorlog had Enge land 57 duikbooten en Duitschland naar schatting 71. De Duitsche verliezen tijdens den oorlog worden verschillend geraamd. Sommige autoriteiten stellen ze op 60. Nog een Britsche duikboot door vliegtuig vernield? Op den 15en April werd een Britsche duikboot, welke onder water voer, aan de Zuidwestkust van Noorwegen waargeno men door een Duitsch watervliegtuig. De Duitsche machine daalde tot enkele me ters boven zee en liet met korte onderbre king bommen vallen. Twee meter achter den periscoop getroffen, sloeg de boot achterover, meldt het D.N.B. Weldra be dekten olievlekken en wrakstukken de plek waar de duikboot gezonken was. Het Duitsche vliegtuig wachtte eenige oogen- blikken om naar boven komende vijandelij ke matrozen aan boord te nemen en keerde daarna naar zijn basis terug. De „Scharnhorst" beschadigd. Iemand, die onlangs uit Noorwegen te Stockholm is teruggekeerd, heeft medege deeld, dat het Duitsche oorlogsschip „Scharnhorst" beschadigd in de Rissa- kreek bij Drontheim ligt. Het voorschip zou onder water liggen. In de haven van Drontheim ligt een Duitsche kruiser aan den grond, evenals drie torpedojagers. Mijnen by de Clyde. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat mijnen gelegd zijn rond een zeker gebied van de rivier de Clyde in Schotland.Alle schepen, die de Clyde willen opvaren of verlaten, moeten instructies vragen voor een veilige doorvaart bij de Britsche ma rine- of consulaire autoriteiten in het bin nen- of buitenland. Voor schepen, die thans op weg zijn zal een patrouille de noodige instructies geven. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte heden bekend Duitsche vliegtuigen overvielen twee Noorsche torpedobooten in de streek ten noordoosten van Arendal. Een dezer sche pen werd zwaar getroffen, op strand gezet en door de bemanning ijlings verlaten. De andere werd achtervolgd. De woordvoerder van het Japansche de partement van buitenlandsche zaken heeft heden, volgens Reuter, verklaard „De Nederlandsche minister van buiten landsche zaken heeft uitdrukking gegeven aan de waardeering zijner regeering voor de Japansche houding ten aanzien van Ne- derlandsch-Indië." In Tokio is tot dusverre geen officieel commentaar te verkrijgen betreffende de verklaring van Huil, waarin de staatssecre taris bij de andere naties aandrong op eer biediging van den status-quo van Neder- landsch-Indië. De woordvoerder verklaarde heden „Wij wenschen Nederlandsch-Indië niet in vrebmde handen te zien vallen." De positie van Nederlandsch-Indië. Naar aanleiding van het gepubliceerde aangaande het onderhoud, dat de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Arita, dezer dagen met den Nederlandschen gezant te Tokio heeft gehad, heeft, naar wij ver nemen, de Nederlandsche regeering aan de Japansche regeering doen weten, dat zij niet voornemens is eenige vreemde mogendheid te vragen, in geval Nederland in Europa onverhoopt in een oorlog mocht worden ge wikkeld, om bescherming van Nederlandsch- Indië, noch dergelijke bescherming, mocht zij worden aangeboden, te aanvaarden, on der opmerking, dat de regeering van Ne- der)andsch-Indië in het onderstelde geval, zoowel in feite als rechtens in staat is het bestuur over die gewesten in vollen omvang te verzekeren en do orde aldaar te hand haven. C O Het Japansche persbureau Domei meldt Er wordt geen officieel commentaar gele verd op de verklaring van Huil. Vanmiddag om 5 uur heeft echter de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken de volgende verklaring afgelegd over de kwestie van Nederlandsch-Indië „Wij hebben van onzen gezant te 's-Gra- venhage, Itaro Isliii, een rapport ontvangen van de volgende strekking De gezant, Ishii, heeft op 16 April een bezoek gebracht aan den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken, Van Klefens, wien hij een uiteenzetting gaf van de houding der japansche regeering ten aanzien van de kwestie van Nederlandsch- Indië. De Nederlandsche minister van bui tenlandsche zaken gaf uitdrukking aan de waardeering der Nederlandsche regeering voor. de houding der Japansche regeering" en verklaarde tezelfdertijd dat de Neder landsche regeering niet gestreefd had naar, noch in de toekomst zou streven naar de bescherming van Nedcrlandsch Indië doo) welk land het ook zij, en dat de Nederland sche regeering vastbesloten was om ieder aanbod van bescherming of interventie, van welken aard dit ook zij, en komende van welk land ook, van de hand te wijzen." De Nederlandsche gezant te Tokio, gene raal J. C. Pabst, heeft heden een bezoek gebracht aan den minister van buitenland sche zaken, Arita, en daarbij het bovenver melde rapport van Ishii bevestigd." EEN ANTWOORD AAN MINISTER ARITA. De Vereenigde Staten hebben naar Keu ter uit Washington meldt een beroep ge daan op andere landen, in het byzonder op Japan, den status-quo van Nederlandsch- Indië te eerbiedigen, ongeacht wat er ge beurt ten aanzien van Nederland. Dit is gebleken uit een officieele ver klaring, welke Cordell Huil, de Ameri- kaansche minister van Buitenlandsche Za ken, gisteren heeft afgelegd. „Een inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Nederlandsch-Indië of eenige wjjziging in den status-quo van deze archipel op een andere wyze dan langs vreedzamen weg, zou schadelik zyn voor de stabiliteit, den vrede en de veilig heid, niet slechts in de ine van Neder landsch-Indië, maar in het geheele gebied van den Stillen Oceaan." Aldus verklaarde de minister, wiens be toog een antwoord was op de j.l. Maandag afgelegde verklaring van den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, die uitdrukking gaf aan dc bezorgdheid van de Japansche regeering over het be houd van den status-quo in Nederlandsch- Indië. De verklaring van Cordell Huil luidt verder als volgt: „Elke wijziging in den status-quo van Nederlandsch-Indië zou rechtstreeks de be langen van vele landen raken. Neder landsch-Indië is van zeer groote beteekenis voor de internationale verhoudingen in den geheelen Stillen Oceaan en vormt tevens een belangrijke factor in den handel van de geheele wereld. Ik baseer myn ver klaring op twee belangrijke overeenkom sten, waarvan de een vervat was in de nota's welke in November 1908 ztjn uitge wisseld tusschen de Vereenigde Staten en Japan, waarin elk der beide regeerin gen verklaarde, dat haar politiek erop ge richt was den bestaanden status-quo in i het gebied van den Stillen Oceaan te i handhaven, Dit nummer bestaat uit 2 bladen Britsche vloot op de Noordzee aan gevallen. (Pag. 1, eerste blad) Vele landen verscherpen het toezicht op vreemdelingen. (Pag. 1, eerste blad) De scheeve toren van Pjjnacker is ingestort. (Gemengd nieuws) ZIE VEIKDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De andere overeenkomst was vervat in de nota's, welke de Vereenigde Staten, Frankrijk, het Britsche rijk en Japan in Februari 1922 gezonden hebben aan de Nederlandsche regeering, en waarin elk dezer vier regeeringen verklaarde vast be sloten te zijn de rechten van Nederland met betrekking tot diens eilandbezittingen in het gebied van den Stillen Oceaan te eerbiedigen." Een afschrift van de verklaring van Cordell Huil zal aan het Japansche minis terie van Buitenlandsche Zaken worden overhandigd bij wyze van hoffelijkheid en ter informatie. Japansche woordvoerder over de verklaring van Arita. In een vandaag te Tokio gehouden pers conferentie heeft de woordvoerder van het Japansche departement van marine, verwij zende naar de verklaring van minister Arita. over den stafos-quo van N ederlandsch-Indië, herinnerd aan de mededeeling van dezen minister in een der jóngste zittingen van den landdag, die hierop neerkwam, dat Japan slechts economische belangen in het gebied van deStille Zuidzee, inclusief Nederlandsch-Indië, heeft, dat Japan gaar ne ziét, dat de natuurlijke hulpbronnen in die gebieden met alle middelen geëxploi teerd worden, doch dat Japan aldaar geen territoriale bedoelingen heeft. De Japansche marine, aldus de woord voerder, acht het van groot belang, dat de status-quo van Nederlandsch-Indië gehand haafd blijft, omdat elke wijziging in den status-quo van die archipel als gevolg van den Europeeschen oorlog, een uitbreiding van het Europeesche conflict naar het Verre Oosten met zich mee zou brengen. Hierte gen heeft de Japansche marine het grootste bezwaar, in het bijzonder wegens de na tionale politiek van Japan buiten den Euro peeschen oorlog te blijven. Niemand kan zeggen, wat de naaste toekomst ons kan brengen, daarom was Arita niet voorbarig met zijn verklaring, doch heeft hij vooruit de positie van Japan uiteengezet. Indien de Vereenigde Staten zich bezorgd maken over het behoud van den status-quo van Groenland, dan kan men zich niet verbazen, dat Japan zich zorgen maakt over het lot van Nederlandsch Oost-Indië, omdat de Amerikaansche belangen op Groenland niet vergeleken kunnen worden met de vitale belangen van Japan in Nederlandsch Oost- Indië. De 25000 in Vlissingen gevallen! Naar wij vernemen is de gisteren uitge lote hoofdprijs van 25000 van de Staats loterij gevallen op No; 7365, dat in 1/10'en 1/20 loten in Vlissingen werd geplaatst. Christ. Besturenbond. De Christ. Besturenbond alhier hield gis teravond zyn jaarvergadering. De voorzit ter, de heer J. Marijs, opende met het lezen van Openb. 6 eh gebed en wees in zyn ope ningswoord op de al donker wordende tijds omstandigheden en wekte de aanwezigen op, in vertrouwen op God den zegenrijken ar beid voor de Chr. vakbeweging met kracht voort te zetten. De secretaris, de heer F. Luyk, bracht hierna het jaarverslag uit. Dit getuigt van opgewekt organisatieleven en van den velen arbeid door de af deelingen verricht. Het ledental van den Besturenbond steeg in 1938 met 106 en in 1939 met 64 tot 1309 op 1 Januari 1940. Een goedgeslaagde jeugdavond en propa- ganda-vergadering werd gehouden. In tal van commissies is de Besturenbond verte genwoordigd. De. studie-club werd opgeheven, doch thans worden diverse onderwerpen op d2 jijeenkomstén van den Besturenbond be handeld, waarvoor groote belangstelling be staat. Vele onderwerpen werden in het af geloopen jaar behandeld.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1