Uit Zeeu wsch - Vlaanderen STADSMÊÜWS Verstopping UIT DEN OMTREK NOOTJES Koning Haakon is bij zijn troepen. Vlissin%en Middelburg. Aardenburg. FLITSEN Met ingang van 1 Mei a.s. zal het weg geld op de provinciale wegen in Noord- Brabant komen te vervallen. Si Naar aanleiding van buitenlandsche persberichten vernemen wij, dat in regee- ringskringen van besprekingen door dr. Colgn over de uitbreiding van de handels betrekkingen tusschen Nederland en België niets bekend is. o e Gisteren is de geheele inventaris geveild van het bruine huis, het partijgebouw der Duitsche nazi's te Parijs. By opgravingen in Tarragon in Spanje zijn overblijfselen van een oud-Romeinsche nederzetting gevonden, waaronder zuilen met reliefs en een goed bewaard borst beeld, vermoedelijk van keizerin Faustina. 9*9 De Zwitsersche federale raad heeft vol gens Havas besloten tot het oprichten van een regiment berginfanterie en twee batal jons territoriale troepen tegen 29 April. 9 tji Bij mijnarbeid in het gebied Chubut in het zuiden van Argentinië is het fossiel van een reuzengordeldier gevonden, dat in het tertiair tijdperk in Patagonië heeft ge leefd. e 9 In gevolge het bepaalde in art. 17 der vogelwet 1936 is het rapen van kievits eieren toegestaan tot en met 19 April a.s. Isidore Zwaaf, de bekende humorist, is te Amsterdam in den leeftijd van 66 jaar overleden. eet» De buitenwijken van Adrianopel zijn we gens hoogwatergevaar ontruimd. De spoor lijn door Tracie staat bij Adrianopel on der water; ook de electrische centrale der stad is overstroomd. Een deel van de Turksche oorlogsvloot is volgens D.N.B. onder leiding van het vlaggeschip „Yavuz" op de zee van Mar mara" uitgevaren. 4 9 Dc Turksche autoriteiten hebben beslo ten tot een scherpere controle op vreem delingen. Men heeft het voornemen, een aantal vreemdelingen uit het land te zet ten. «ss Naar in Stockholm gemeld wordt, is in Noorwegen een visum verplicht gesteld voor personen, die het land willen binnen komen of verlaten. Op grond van de neutraliteitsbepalingen van 1938 heeft de Zweedsche regeering verordend dat het aan oorlogsschepen van oorlogvoerende landen verboden is binnen de Zweedsche territoriale wateren te varen. nebo geen levende ziel te bekennen en het vliegveld was op geen enkele wijze ver dedigd. Duitsche machines landden. Nog voordat hij met de „Kemphaan" kon starten, kwamen dan ook volkomen onge hinderd Duitsche machines landen, die de eerste stoottroepen op het veld brachten. De commandant dezer troepen kon echter niet toestaan, dat de Nederlandsche ma chine in dit stadium nog vertrok, en na eenige uren op liet vliegveld te hebben doorgebracht, keerde de bemanning, toen hen te kennen was gegeven, dat hun aan wezigheid hier niet langer gewenscht was, naar de stad terug. Toch heeft men nog waargenomen hoe twee Noorsche militaire machines tracht ten op te stijgen, hetzij om te vluchten, hetzij om een overigens toch hopeloozen strijd aan te binden. Voordat deze machines echter nog van den grond los waren, werden zij tijdens het taxiën in brand ge schoten. Gedurende de dagen, die volgden, heeft gezagvoerder Van Dijk alles in het werk gesteld om te trachten, met zgn machine weg te komen. Nederlandsche autoriteiten wai-en er in Oslo niet meer. Waarschijnlijk is onze gezant én ook de Nederlandsche consul tegelijk met de Noorsche regeering uit Oslo vertrokken, en de Nederlandsche vice-consul verklaar de, dat hij weinig kon doen. Een oude bekende. De Duitsche luchtvaart-attaché schijnt bij een der eerste schermutselingen gedood te zijn, althans reeds in de eerste dagen verscheen in zijn plaats als nieuwe lucht vaart-attaché de heer Von Winterfeldt, die vroeger gedurende vijf jaar vertegenwoor diger der Deutsche Lufthansa in Neder land is geweest en nog altijd een groot vriend der K.L.M. is. Hg zegde den heer Van Dijk alle medewerking toe en aange zien de leden der bemanning slechts enkele malen, en dat nog maar zeer kort, tot het vliegveld waren toegelaten om de machine te inspecteeren, was het de heer Von Win terfeldt die gezagvoerder Van Dijk dage lijks geruststelde door hem mede te deelen, dat de „Kemphaan" volkomen ongeschon den en in goeden staat op Fornebo stond. Details omtrent den toestand te Oslo gedurende de dagen, welke hij er heeft doorgebracht, mochten wij van den heer Van Dijk niet verwachten. Wel verzekerde hij ons, dat er, behoudens in den aanvang enkele uren van groote verwarring, van een paniek geen sprake was. Het was ech ter aangrijpend, zoo zei hij, te zien hoe een zoo door en door democratisch volk als de Noren in enkele uren tijds zijn vrijheid kwijt was, omdat het er niet aan gedacht had die democratie sterk te maken en te verdedigeneen voorbeeld, waaruit wg onze lessen kunnen putten, zoo voegde hij er aan toe. In de stad. De Duitsche soldaten gedroegen zich zeer disciplinair en traden overal waar zij zich in de stad, in café's en op andere openbare plaatsen vertoonden, bescheiden en op den achtergrond blijvend op. Het is echter begrijpelijk, dat men in deze dagen de bevolking van Oslo met stroeve, strak ke gezichten, waarop geen lach verschijnt, door de straten ziet gaan. Bijna van den eersten dag der Duitsche bezetting af, stond de bankbiljettencircu- Iatie vrijwel geheel stop. Geld was er bijna niet en betalingen werden nog slechts ge daan met chèques, terwijl in den detail verkoop de winkeliers in afwachting van den verderen gang van zaken hun vaste cliëntèle maar op crediet verkochten. De „Kemphaan" mocht vertrekken. Maandag werd den heer Van Dijk mede gedeeld, dat hg Dinsdag zou kunnen ver trekken, maar geheel op eigen risico. Er zijn op het traject naar Kopenhagen tal- looze Duitsche zoowel als Engelsche vlieg tuigen in de lucht „Dat risico heb ik na tuurlijk met plezier genomen", verklaarde Van Dijk. Bar slecht weer. Overigens waren de weersomstandighe den gistermorgen zeer gunstig. Hoezeer de oorlog een „Urmvertung aller Werten" ten gevolge heeft, blijkt wel uit het feit, dat de heer Var Dijk onder dit „gunstige" weer verstond mist, hagel, sneeuw en lage bewolking, een meteorologischen toestand, welke men in de vliegerij in normale om standigheden niet bepaald gunstig pleegt te noemen. In dit geval schiep dit weer echter een situatie, waarin de „Kemphaan" buiten het gezicht der vliegtuigen van alle bellinge- renten kon blijven. Om negen uur gister morgen vertrok het toestel uit Oslo en om streeks den middag landde het op de Ko- penhaagsche luchthaven Kastrup. Tot zoo ver ging de vergunning, welke van Dijk te Oslo van de Duitsche autoriteiten had ge kregen. In Kopenhagen wendde men zich op nieuw tot den daar gevestigden Duitschen luchtvaartattaché, doch dit was slechts een formaliteit, want zonder moeite kreeg men hier de vergunning om verder te vlie gen, wederom met het voorbehoud „op eigen risico". „Kunt ge bllndvliegen De weersgesteldheid was hier althans meteorologisch bezien nog even ongun stig, en eenige hilariteit schijnt bij de Ne derlandsche bemanning dan ook wel te zgn uitgelokt door de vriendelijk bedoelde vraag of men kans zou zien, blind te vlie gen. „Nou, dat konden we wel", verklaarde Van Djjk, en op 4000 meter hoogte vloog de „Kemphaan" langs het reeds gedurende September gevolgde traject van Kopenha gen, waar men Kastrup om half twee ver liet, naar Schiphol, tot dicht bij de Neder landsche kust in wolken en sneeuwbuien zittend, waardoor men geen .enkele maal eenig vliegtuig tegenkwam. „Het kan als een wonder beschouwd worden" aldus Van Dijk „dat de machine volkomen onbeschadigd bleef. Men kan wel zeggen, dat nog nooit sedert het bestaan der K.L.M. een van haar vliegtui gen zooveel gevaar heeft geloopen". Evert van Dijk stapt uit de ma chine. Het New Yorksche blad „American" pu bliceert een bericht, dat de gezante van de Vereenigde Staten in Noorwegen, me vrouw Harriman, aan het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft gezonden. Hierin wordt gezegd, dat koning Haakon in Noorwegen is bij zijn troepen. Het is niet waar, dat de koning naar Zweden is gevlucht. De gezante verklaart den koning onlangs nog te hebben gezien en gesproken. Hij zei toen, dat hij nooit zichzelf, of zijn volk aan de Duitschers zal overgeven. Het Noorsche leger strijdt thans en het strijdt goed. Volgens de gezante bestaat er geen twij fel of de Britsche troepen zijn te Narvik geland en hebben de stad thans in hun bezit. Ook zijn op verscheidene andere plaatsen troepen aan land gezet. VOOB DE BOULEVARD-BEWONERS Voorloopig zyn de verduisterings maatregelen niet meer noodig. De Commissaris van Politie deelt in op dracht van het militair gezag mede, dat de verduisteringsmaatregelen ten opzichte van uit zee zichtbare lichten, tot nader order buiten werking zgn gesteld. Dit wil dus zeggen dat de bewoners van de peroeelen aan de boulevards voorloopig geen maatregelen meer behoeven te nemen tegen het uitstralen van licht uit hun hui zen naar de zeezijde. ZANGVEREENIGING „LOOFT DEN HEER". Das Lied von der Glocke. De zangvereeniging „Looft den Heer" heeft gisteravond onder de begaafde leiding van den directeur, den heer Jan Kuiler, in een goed bezette Concertgebouwzaal een prachtig geslaagde uitvoering gegeven van het oratorium „Das Lied von der Glocke" van Max Bruch (18381920), een bewer king van het bekende, gelijknamige gedicht van den Duitschen dichter Fr. von Schiller (1759—1805). Max Bruch was een vruchtbaar, veelzijdig componist, die in het bijzonder de kunst verstond het karakteristieke van den tekst muzikaal en met glans en stijging te ver tolken en als zoodanig dan ook speciaal voor koor, nog meer dan voor orkest, zeer effect vol wist te schrijven. Zijn levendige melo- diek en expressieve schilderingen zijn van een groote bekoring en al beweert men dan ook wel, dat alleen het beroemde vioolcon cert van den genialen meester hem waardig is, dit neemt niet weg, dat de „Glocke" nog steeds een heerlijk, schoon, dankbaar werk is, méér dan waard om uitgevoerd en be luisterd te worden, vooral in ons tijdsge wricht, omdat de tekst weer bijzonder ac tueel is geworden, helaas, wat het wee der menschheid betreft. De uitvoering, die inderdaad eischen stelt, getuigde van degelijke voorbereiding. De bekwame dirigent leidde het ensemble over de moeilijkheden heen, waardoor het werk, dat zoo vol afwisseling is en zooveel mooie momenten telt, uitstekend tot zijn recht kwam. Het koor zong met zuiver begrip en gevoelige overgave, toonde zich bijzonder maatvast en wist fraaie tinten te bereiken. Uit den aard der zaak kunnen wij niet alles memoreeren. We volstaan dan ook met een enkele aanhaling uit de met suggestieve voordracht gezongen treffende phasen als het sereene „Denn mit der Freude Feier- klange", het teer-gelukzalige „O, zarte Schusucht, süsses Hoffen" (voor tenor-solo, kwartet en koor), het onheilspellende storm- koor (brandkoor) „Hort ihr's wimmern hoch vom Thurm?", het imposante graf koor „Von dem Dome, sehwer und bang", het indrukwekkende verheerlijkingskoor van de maatschappelijke orde „Heil'ge Ord- nung', het geweldige oproerkoor „Gefahr- lich ist 's, den Leu zu wecken" en het machtige, gewijde, jubelende slotkoor, dat een waar hoogtepunt werd. De versterkte Vlissingsche Orkestvereni ging met mevr. S. A. HöfeleinBekker als concertmeesteres en den heer S. van der Meer aan het orgel, heeft zijn zware bege- leidings- en illustratieve taak (voor-, tus schen- en naspelen) knap vervuld. Voor het solistische element, dat toever trouwd was aan Ankie van Wickevoort Crommelin (sopraan), Annie Hermes (de door ongesteldheid verhinderde alt Roos Boelsma vervangende), Albert Dana (tenor) en Otto Couperus (bas) hebben wij niets dan lof. Zoowel in soli als ensembles heeft dit viertal een uitstekenden indruk ge maakt. Het frappeerde door voortreffelijk heid van stijl en timbre en deed van ver rukkelijke vocale kunst genieten, ook in de recitatieven. Het auditorium heeft de uitvoering, die door ds. Smeenk op de gebruikelijke wijze werd ingeleid en besloten, hoogelgkst ge waardeerd en directeur Jan Kuiler en al zijn medewerkenden daarvan, door spontaan applaus en een staande hulde, op ondubbel zinnige wijze blijk gegeven. De klokken zijn voorbestemd om uit te dragen het lief en het leed der menschen als een echo laten zij het volksgeloof en -denken weerklinken over stad en dorp, over veld en beemd hoog opgehangen in den toren symboliseeren zij de vereering van het eeuwige, het goddelijke. Mogen zij, de bronzen zangers, zeer spoe dig na deze sombere tijden, de tolk van vol keren zijn, die deze hoogere bestemming aldus verstaan „Zur Eintracht, zu herzinnigen Vereine Versammle sie die liebende Gemeine." „Freude dieser Stadt bedeute, Friede sei ihr erst Gelaute." O. Aambeien? Huiduitslag? v Overtollig vet? DAN Pr. Schlatter's Stofwisselinaszout Men voelt zich vrijer en gezonder. Flacon f 1.05. Dubbele flacon t?1.7S bij apothekers en vakdrogisten. Al is de misdaad nog zoo snel, de radio achterhaalt haar wel. Gisteravond om zeven uur werd een politie-radïobericht uitgegeven dat een vier- persoons Fordauto te 's-Gravenhage was ontvreemd. Twee en een half uur later, om half tien, had de recherche alhier dezen auto opgespoord, die aan een ingezetene in deze gemeente bleek te zijn verkocht. De politie heeft den wagen in beslag ge nomen. De dader is tot op dit oogenblik nog spoorloos. Faillissementen. Uitgesproken is het faillissement van M. van Damme Bzn., landbouwer, Heinkens- zand, Oude Kamer. Rechter-commissaris mr. J. H. F. Bloemers, curator mr. A. L. W. van Heel, te Goes. De bloeiende boomgaarden in Zeeland. De K.N.A.C. verneemt uit Zeeland, dat men verwacht dat de kerse- en pruime- boomen op Beveland omstreeks 28 April in bloei zullen staan. Daarna zullen achter eenvolgens de peren, late pruimen en ap pels volgen. VISSCHEKIJCENTRALE. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot benoemd. De minister van Economische Zaken heeft de benoeming goedgekeurd van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot te Westkapelle tot lid van het bestuur van de stichting Nederlandsche Visscherijcentrale. (Stct.) Aanbesteding. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat heeft heden te Middelburg aanbesteed het uitvoeren van baggerwerk in het Nederlandsche gedeelte van het ka naal van Terneuzen en in de West- en Oost buitenhaven te Terneuzen, behoorende tot de werken van het kanaal van Terneuzen. Inschrijvers B. v. Noordenne Ezn., Slie- drecht, 48 ct per M3 opgebaggerde specie voor het kanaal en 15,9 ct. voor de buiten havens Baggermg. Holland, Hardinxveld, 39 ct. en 13.7 ct. Een filmvoorstelling. Gistermiddag hield de afdeeling van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen en gisteravond die van den Chr. Vrouwenbond LUHTBESCHERMING. Een geslaagde bijeenkomst. Maandag 15 April hield de afdeeling Aardenburg der Nederl. Vereeniging vooi Luchtbescherming in het lokaal dei socië teit „Spoor tot Vriendschap", hetwelk zeer goed bezet was, haar jaarvergadering. We gens dienstplicht van den voorzitter wera de vergadering geleid door den penning meester, den heer E. Cuelenaere. Aanwezig waren o.a. de burgemeester van St. Kruis met eenige van zijn ingezetenen, terwijl de burgemeester van Aardenburg later ver scheen en weer vroeg de vergadering ver liet. Volgens den voorzitter is het vorige jaar per circulaire aan allen medegedeeld, dat de burgerij, indien zij dat wenschte, van de instructeurs van het bestuur de noodige inlichtingen krijgen kon, om even- tueele beveiligingsmaatregelen tegen lucht bescherming in hare woningen aan te brengen, maar dat daarvan tot bevreem ding van het afdeelingsbestuur door nie mand gebruik gemaakt was, waaruit het bestuur de conclusie getrokken heeft, dat de ingezetenen van Aardenburg geen luchtaanval schijnen te duchten. Niettegenstaande deze passieve houding der leden heeft het bestuur het gewaagd de film „Alerte" („alarm") te laten zien, niet om de menschen bang te maken, maar om hen eenig begrip bfl te brengen, hoe de naakte werkelijkheid ls of worden kan, als er een luchtaanval met diverse bommen uitgevoerd wordtmisschien zal dan de burgerij iets meer meeleven met het afdee lingsbestuur dan tot nu toe het geval is geweest. Stjjgend ledental De secretaris bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat het aantal leden van 174 tot 229 gestegen was. Van de gemeente Aardenburg was voor 1940 een subsidie van 25 toegezegd. De boeken en bescheiden der rekening over 1938 werden in orde bevonden. Batig saldo De penningmeester deed nu rekemng ei: verantwoording over het jaar 1939, waar uit bleek dat de ontvangsten bedroegen 159.54, de uitgaven 100.25, een batig saldo alzoo van 54.29. Dooi' de vergadering werden de heeren A. Butler en P. de Bruyne aangewezen als Soldatenklnderen. 1 Van de week had Ik op een avond wat léat zitten werken; 't was reeds na mid dernacht, toen ik de pen neerlegde. Ik wil m'n gedachten even ontspannen, vóór ik ga slapen en zet dus mijn radiotoestel aan om van ergens in de wereld een bonk muziek tot me te laten doordringen. Maai' 't is bgna overal reeds stil. Ik stem ten slotte af op een Duitsch station, dat allerlei oproepen doorzendt van den „kameraad- schapsdienst" voor en van de frontsoldaten. Ik luister naar een verzoek om toezending vankinderwagens. Ze behoeven niet zoo bijzonder modern te zijn, heette het, maar er worden zooveel soldatenkindertjes geboren en niet altijd zijn de soldatenvrou wen in staat om de daarbij benoodigde voorzieningen te treffen. Soldatenkindertjes Wat een moderne benaming. Hier wordt de geboortegedachte niet gekoppeld aan huwelijksgeluk van twee menschen, man en vrouw hier wordt de gedachte „kind" niet onmiddellijk verbonden aan het begrip „moeder" neen, het kind ontleent zijn belang nog slechts als spruit van den soldaat. En men verheugt zich over het kind van den soldaat als over de vorming van een behoorlijke reserve. De soldaat strijdt aan het front, solda» -enkinderen worden geboren. Zóó kan het volk strijdend blijven voortbestaan. Het kinu wordt gelegd in een gammelen kinderwagen; nieuwe zijn schaarsch en duur, want er moet zuinig worden omge sprongen met het materiaal. De kinder wagen is slechts een hulpmiddel om het soldatenkind groot ,te brengen. Als het groot is, worden de „mooie" wagens, die wèl modern zijn, aan het soldatenkind toe vertrouwd. Dan gaat het soldatenkind den inmiddels gesneuvelden soldatenvader ver- vangen; het wordt ingedeeld bg de lucht- wagens, -bommenwerpers, verkennings vliegtuigen, jachttoestellen. Of het krijgt een plaats bij een tankafdeeling, of bij de artillerie. Arm soldatenkind. Ai-me soldatenvrouw. Anne wereld. Dixi. een bijeenkomst in St. Joris. In beide sa menkomsten zijn de aanwezigen vergast op een drietal films, opgenomen en vertoond door den heer W. Beets Jr. uit Amsterdam, Betonwerk abattoir aanbesteed» Burg. en Weth. van Middelburg hebben hedenmiddag aanbesteed het maken van een paalfundeering met ringbalken, vloeren e.d., alles in gewapend beton, ten behoeve van èen te bouwen abattoir, op een terrein, gelegen aan den Seisweg te Middelburg. Inschrijvers L. J. Dekker, Veere, 36.800 N.V. Kon. Rott. beton en arm. mij. v. Waning Co., Rotterdam, 26.880 en ook voor „t 25.880Betonijzerbouw Roeien Heine, Nijmegen, 26.520 J. Haringman, Colijnsplaat, 26.200 Fa. Gebr. v. d. Poel, Lamswaarde, 26.100 C. v. d. Klippe, Vlis- singen, 24.950 P. F. de Waal, Hontenisse, 24.500P. F. Voet, Kloosterzande, 24.150G. A. v. d. Straaten, Neuzen, 23.900 E. G. Lindenbergh, Vlissingen, 23.800 P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge, 23.400 Smit Vissers Aann. bedrijf, Pa- pendrecht, 23.515 Jacq. Blijlevens, Geer- truidenberg, 21.460 A. A. de Wilde, Mid delburg, 20.68o. commissie om het geldelijke beheer van den penningmeester te controleeren. Bestuursverkiezing* Als bestuurslid werd herkozen de heer P. Lippens. De heer J. W. A. Trapman was volgens reglement niet herkiesbaar. De voorzitter bracht den heer Trapman dank voor het vele dat hij sedert de oprichting voor de afdeeling gedaan had spreker had de volle overtuiging, dat de heer Trapman niet zou heen gaan als het reglement hem daartoe niet noodzaakte. In zjjn plaats werd benoemd de heer A. I. Catsman. Filmvertooning. Na de pauze had de vertooning plaats van bovengenoemde film, die den modernen luchtoorlog in. al zijn afschuwelijkheid aan het publiek laten zien, benevens datgene, wat de burgerbevolking moet weten en wat zg kan en moet doen, als er alarm voor een luchtaanval geslagen wordt. De heer Bom, die de film nader toelichtte, hield vooraf een korte, zeer indrukwekkende toespraak, waarin hij er op wees, dat het nu reeds noodzakelgx is, dat de burgerg zoo uitvoe rig mogelijk ingelicht wordt wat zg doen moet bij een luchtaanvalreeds nu moeten mannen en vrouwen aangewezen en onder richt worden waar zg in geval van nood hebben te staan en wat zg moeten doen daarmee mag niet gewacht worden lot het gevaar dreigt, want dan is het te iaat. In Nederland, zei spreker, wordt nog veel te weinig gedaan om het begrip luchtbescher ming bij de menschen aan te kweeken, van daar ook dat Nederland geen plaats gekre gen heeft in de film „Alerte" om te laten zien, wat men in ons land doet, daar zulks nog veel te gering is. Allo landen van Europa zgn ons in dit opzicht voor. Het jykt wel of men in Nederland vertrouwt op het leger met zgn kanonnen en afweer geschut. Maar wat zal ons leger kunnen doen als bijvoorbeeld Aardenburg eens door een luchtaanval bedreigd zou worden Im mers niets daarom moeten de inwoners van Aardenburg en met hen de gansche burgerbevolking van ons land reeds nu do handen aan den poeg slaan, om paraat te zjjn als het gevaar komt. Bidt, aldus spreker, nog vóór het einde van dezen dag, en eiken dag weer opnieuw, dat de vreeselijke oorlog niet tot ons land en niet tot eenig ander land van Europa, dat nog buiten den krijg is, zal worden uitgebreid, want nog meer uitbreiding zou den ondergang van gansch Europa betee-

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 2