:n I Breskensche Courant >EL iriiiriiiriiirüë I ZEESLAG IN DE FJORD VAN NARVIK. ERE PRIJZEN! offen teelstr. 4? ttikelen rtikelen eeding :ijstek JN NEER Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Londen meldt: Zeven Duitsche jagers tot zinken gebracht. Engelsch bombardeertoestel op Nederlandsch grondgebied brandend neergestort Stavanger gebombar deerd. STRIJD OM NARVIK. EERSTE BLAD Nederlandsch marine vliegtuig bij Petten in zee verongelukt. Engeland legt mijnen in de Oostzee. «LJEN BEDDEN - MANUFACTUREN DSTOFFEN s 428. HRACIET en CENTRALE MING. üw /IJZEL" Tel. 57 BOOGAAR1 ')gist A.N.D.B. iLEEDJLNG AAT nfectie ker bij •k 42. adiening. iTIES van an VASTE kstraat 24. JOELEN auisstraat 80 n Fijne Bon- [ïocolade en uidenierswa- ten Wijnen, sigaretten, ood? a ze ln blik. Blaupunkt Ren ZONEN INGEN-7ILW5 J5 RG - TCL208 DAMME, Vlissingen. enz. seigoed ieën •tikelen sen vindt U -BAZAR 109. JE llillr Ylissingsclie Courant 78ste JAARGANG NUMMER 89 MAANDAG 15 APRIL 1940 *DoiMemeiita»i»rgs: n cl. pei vveeK ol 4.zo pt wartaal Franco per post t 2 50 Afzonder iyk« ïummers 5 et. Voor bet buitenland neme men eei ibonnement op liet postkantnoi zynei gemeente Advertentieprijs: Van i- -5 regels t 125, teder* •egel meer 25 cent By abonnement speciale prtjs Kleine advertenties van l -5 regelt 50 cent, tedere regel meer 10 cent i max It '•egels) Uerde plaatsing gratis vooruitbetaling Uitgave; firma f. V v Ji., bureau* Waistr. <58-60. l'eL 10 (2 lijnen). Giro No. 6628 Eigen kantoren te: Breskens. Dorpsstraat, rel.21 >ost *n West-Souburg. Kanaalstraat 45 Tel S.f j L 'O aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" „Admiral Scheer" door torpedo getroffen. De Admiral Scheer Zaterdag zyn volgens Reuter 7 Duitschetorpedobootjagers in de Fjord van Narvik door Britsche jagers tot zinken gebracht. Drie Britsche jagers zijn niet ernstig be schadigd. .Men gelooft, aldus Reuter, dat het verlies aan menschenlevens aan Britsche zijde zeer gering is geweest. De Duitsche verliezen, kunnen op het oogenblik nog niet geschat worden, doch de zeven jagers moeten meer dan duizend man aan boord gehad hebben. Voorts wordt officieel te Londen medegedeeld, dat de Britsche onderzeeër „Spear- fish" Donderdagochtend vroeg met succes het vestzakslagschip „Admiral Scheer" heeft aangevallen, vermoedelijk is de „Admiraal Scheer" door meer dan één torpedo getroffen. Aan de Zweedsche kust schijnt men volgens Havas, de ondergang van de „Admiral Scheer" te bevestigen, zonder zich evenwel erover te kunnen uitspreken, of het vestzakslagsehip getorpedeerd, of op een mijn geloöpen is. Terugkomende op de kwestie van de „Gneisenau", oordeelt men, eveneens volgens Havas, dat dit slagschip met 1500 man aan boord gezonken is. De onderzeeër „Truant" heeft Dinsdag een Duitschen kruiser, vermoedelijk de „Karlsruhe" getorpedeerd en totzinken gebracht. Het ministerie van marine deelt mede, dat Britsche onderzeeërs in de afgeloopen week nog meer successen hebben behaald, verscheidene Duitsche transport- en voorraadschepen zijn tot zinken gebracht. Twee Duitsche schepen zijn door de eigen bemanning tot zinken gebracht. Het 8145 ton metende Duitsche schip „Alstar" is, evenals drie Duitsche treïlers, de ,jNord- land" (393 ton), „Blankenburg" (344 ton) en „Friesland" (247 ton), door de Britten genomen en naar een Britsche haven gebracht. De getorpedeerde Duitsche transport schepen zijn het tankschip „Posidonia" (3911 ton) en de transportschepen „Leo nard August" (2593 ton), „Kreta" (2539 ton), „Rio de Janeiro" (5261 ton), „Ido- nia" (3102 ton), „Antares" (2593 ton), „Moorsund" (321 ton), alsmede een onbe kend Duitsch schip. Deze schepen zijn 9 April tot zinken gebracht, terwijl 10 April nog twee onbekende Duitsche schepen wer den vernield. Vier andere in convooi va rende schepen werden getorpedeerd, doch het resultaat hiervan is niet bekend. Bovendien heeft het tweede flottielje tor pedojagers bij Narvik Woensdag jl. zeven schepen tot zinken gebracht. Het tank schip „Skagerrak" en het transportschip „Maine" zijn door de eigen bemanning tot zinken gebracht. De Noorsche torpedojager „Draug" heeft een zestigtal opvarenden van dit laatste schip aan boord genomen en in een Britsche haven aan land ge bracht. De „Draug" maakt thans deel uit van de geallieerde vlootstrijdkrachten. DE ZEESLAG BIJ NARVIK. OFFICEEELE BRITSCHE MEDEDEELING. De Britsche admiraliteit deelt mede i, Sedert den aanval van Woensdag op de Duitsche torpedobootjagers in de Fjord van Narvik ondernomen door de twee flot tieljejagers, heeft deze flottielje, die inmid dels versterkt was, den vijand in de fjord geblokkeerd. Zaterdagmorgen omstreeks 12 uur stoomde het slagschip „Warspite", be geleid door een sterke macht vanj agers, die mijnen veegden en andere diensten ver richtten, de fjord op, om de Duitsche ja gers, waarvan enkele reeds beschadigd warer en die te Narvik een schuilplaats hadden gezocht, aan te vallen en eenige kustbatterijen, die volgens door den Brit- schen commandant, Whitworth, ontvangen mededeeling wellicht in stelling werden gebracht, te bestoken. De aanval was bui tengewoon succesrijk en ondervond geen buitengewoon sterken tegenstand van den vijand. Een veldhouwitser, die aan de kust was opgesteld,, werd door het vuur van de „Cossack" buiten gevecht gesteld. Vier Duitsche jagers werden vernietigd en zon ken in de baai van Narvik. Drie andere vluchtten naar de fjord van Rombah, een kleinen inham achter de stad Narvik en ongeveer veertien kilometer lang. Ook deze jagers werden achtervolgd en vernietigd. De vernietiging van zeven vijandelijke jagers is niet zonder eenig verlies tot stand gebracht. Drie Britsche jagers wer den bij het gevecht beschadigd, doch de schade was niet ernstig. Duitsche lezing. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondag o.m. bekend Duitsche torpedobootjagers onder leiding van commodore Bonte, die de landing in Narvik en de eerste installatie der troepen hadden beveiligd, hebben de laatste dagen, gesteund door Duitsche duikbooten en vliegtuigen,''zware gevechten geleverd te gen de herhaalde pogingen om binnen te vallen der Britsche strijdkrachten. Op 13 April deed de vijand wederom een groo- ten aanval. Tot dit doel wierp hij een es kader, bestaande uit twee slagschepen, vliegtuigmoederschepen, kruisers en tal rijke torpedobootjagers in den strijd. Des ondanks zijn onze eigen torpedobootjagers weer overgegaan tot den aanval op de sterkere Engelschen. By deze gevechten werd de Britsche destroyer „Cossack" door marine- en luchtstrijdkrachten in brand geschoten en strandde. De torpedobootjager „Es kimo", evenals nog een torpedoboot jager werden zwaar beschadigd, resp. vernietigd. De totale verliezen van den vyand zoowel als onze eigen verliezen zjjn nog niet in vollen omvang te over zien. Twintig Fransche oorlogsschepen voor de Noorsche knst. Naar te Parijs werd medegedeeld, ne men ongeveer 20 Fransche oorlogsschepen tezamen met de Britsche en Poolsche vlootstrijdkrachten aan de operaties voor de Noorsche kust deel. NA LUCHTGEVECHT BOVEN DUITSCH GEBIED. De Regeeringspersdienst meldt Zondagmiddag is een Britsch bombar deervliegtuig, na in een luchtgevecht te zyn gewikkeld, voorzoover kon worden na gegaan boven Duitsch gebied, op Neder landsch territoir in de onmiddellijke nabij heid van de, Nederlandsehe grens by Bab berich brandend neergestort. Een nader onderzoek wordt ingesteld LUCHTGEVECHTEN AAN DE NOORSCHE KUST. Verliezen aan beide zijden. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde Zondag mede, dat in de afgeloopen 24 uur dë verkenningsvluchten boven de Noordzee en de Noorsche kust waren voort gezet. By een aanval op het vliegveld Stavanger hebben laagvliegende toestellen bommen geworpen, een hangar en een aantal vliegtuigen werden beschadigd. Niettegen staande het vuur van de lucht doelartillerie zetten de vliegtuigen hun weg voort en deden zy nog een aanval op de Halfsfjord, waar een aantal watervliegtuigen met mitrailleurvuur werd bestookt. De Britsche toestellen werden herhaalde malen aangevallen door een tweemotorig vyandelyk ge vechtsvliegtuig. De schutter van de Britsche machine bleef vuren, hoewel hg zelf gewond was, tot dat het vijandelijke toestel bran dend neerstortte. Men verneemt, dat twee Britsche vlieg tuigen van de kustafdeeling Zaterdag boven Noorwegen met succes zijn opgetreden te gen Messerschmidtvliegtuigen van het laat ste type. Een Óuitsch toestel werd geheel ïeld, een tweede zwaar'beschadigd. Munitiedepot te Bergen in de lucht gevlogen? Dë Britsche marine luchtmacht heeft we derom oorlogs en transportschepen te Ber gen gebombardeerd. Een munitiedepot vloog in de lucht en een motortorpedoboot werd met machinegeweren beschoten. De weersomstandigheden waren, aldus een Britsch communiqué,'hoogst ongunstig en een van onze machines was gedwongen nabij een eiland op zee te dalen. Men heeft gezien, dat.de twee heftenden zich uit hét toestel bevrijden. De overige vliegtuigen zijn behouden op hun basis teruggekeerd. Het D.N.B. meldt over dezen aanval Britsche luchtaanvallen zyn op 13 April gericht op Narvik, Stavanger en Bergen. Hierbij werd ook de stad Bergen mét bom men bestookt. De aanvallen op militaire doelen bleven zonder succes. Eigen groepen gevechtstoestellen hebben op verscheidene plaatsen Britsche zeestrijdkrachten aange vallen. Verliezencyfers. Van het Zaterdag plaats gehad hebbende luchtgevecht voor de Noorsche kust, waar bij de Engelschen tien bombardementsvlieg tuigen verloren hebben, aldus het D.N.B., zijn vijf Duitsche jagers niet in hun Noor sche basis teruggekeerd. VLIEGVELD VAN STAVANGER OPNIEUW GEBOMBARDEERD. Officieel wordt gemeld, dat vliegtuigen van de Royal Air Force gisteravond een nieuwen aanval op het vliegveld van Sta vanger hebben ondernomen. De machines wierpen zware bommen uit, alsmede brand bommen, en vielen de grondverdediging aan met machinegeweervuur. Het luchtdoelge schut trad krachtig in werking, maar de Britsche vliegtuigen leden geen schade. Berlqn meldt dat nog twee vijandelijke duikbooten tot zinken zyn gebracht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend In het gebied van zuid-Noorwegen werden op den 14den April verdere troepen, mate riaal en aanvullingen van allerlei soort aan gevoerd. De positie werd daarmede in toe nemende mate beveiligd en verstevigd. Eenige noemenswaardige vijandelijke actie van zee uit werd tegen dit gebied niet on dernomen. In Narvik is de dag rustig verloopen. Sterke Engelsche zeestrijdkrachten blokkee- ren den toegang tot de haven. In Bergen ondernamen twee Britsche ge vechtsvliegtuigen een aanval met bommen op een Duitsch koopvaardijschip en brach ten het tot zinken. Beide toestellen werden kort daarop door Duitsche jagers neerge schoten. In de zone van Oslo hebben Duitsche troepen Hoenefoss ingenomen. In het Skagerrak vernielden onze aldaar opereerende strijdkrachten nog twee vijan delijke duikbooten, zoodat het aantal der v-jjandelyke onderzeeërs, welke in de laat ste dagen tot zinken zjjn gebracht door zee- en luchtstrijdkrachten, in totaal zeven be draagt. De Noorsche torpedoboot „Hval" werd buitgemaakt en wordt met Duitsche bemanning in dienst gesteld. DE DUITSCHE TROEPEN ZOUDEN DE STAD HEBBEN VERLATEN? Een Zondag te Stockholm gepubliceerd Noorsch telegram vermeldt, dat de Duit sche troepen Narvik hebben prijsgegeven, na interventie der Britsche vloot in die haven. Volgens Reuter gelooft men wel, dat de Duitsche troepen Narvik hebben prijsge geven, doch het is nog niet bekend of er Britsche troepen zijn ontscheept. De mobilisatie in oostelijk Noorwegen is naar verluidt thans voltooid en de uit Oslo oprukkende Duitschers stuiten op krachtigen tegestand. Het Noorsche telegraaf agentschap deelde gisteren mede: Het opperbevel van net Noorsche leger meldt op 14 April, dat aan het front van Oestfold en Akershus de toestand op 13 April niet was gewijzigd. De Noorsche detachementen hielden nog hun stellingen bezet. Nabij Minnesund hebben onze troe pen enkele detachementen, )uicsche troe pen van gelijke sterkte tegen gehouden. In het district Ringerike hebben onze troepen zich teruggetrokken uit Hoene foss en in den nacht van 13 op 14 dezer hebben zij tusschen Hoenefoss en Jevnaker tegen de Duitsche troepen gestreden. In Buskerud en Vestfold hebben de Duit schers. Kongsberg en Larvik bezet. In Soérlandet hebben zij Evja in Setes- dal bezet. In Vestlandet en Trondelag en in het noorden des lands blijft de toestand ongewijzigd. De Duits riie luchtvloot heeft troepen van Oslo naar Troendelag ver voerd. Zweedsche en Finsche vrijwilligers zijn in Noorwegen aangekomen en zijn in dienst genomen. Het opperbevel van de Noorsche marine deelt mede, dat Noorsche vlooteenheden drie Duitsche vliegtuigen brandend om laag hebben geschoten. Tien leden van de bemanning werden krijgsgevangen ge maakt. Duitsche vliegtuigen maakten een noodlanding op Storfvsen. Volgens Havas zijn sinds gisteravond hevige gevechten gaande in het gebied van Skarnes, het Noorsche district, waar de Duitschers in kleine afdeelingen optreden. De Duitschers hebben het front uitgebreid tot ten zuiden van Mjosa. Eidsvold werd vannacht om 2 uur bezet. Duitsche troepen bereiken Haegeland. Oprukkend vanuit Kristiansand hebben de Duitsche troepen volgens het D.N.B. Zaterdag Haegeland bereikt. Noorsche troepenafdeelingen, die by den opmarsch werden aangetroffen, hebben geen tegen stand geboden. Duitsche troepen bereiken Noorsch- Zweedsche grens. Duitsche troepen hebben Zondag komen de van Helden, het grensstation Kornsjoe aan de Zweedsch- -Noorsche grens bereikt. Duitsche troepen hebben de grensbewaking aan de Noorsche grens overgenomen. Duitschers stellen doodstraf op na koming van mobilisatiebevel door de Noren. Generaal von Falkenhorst, de comman dant van de Duitsche troepen te Oslo, heeft volgens Reucer van de Noorsche hoofdstad uit voor de radio verklaard, dat alle Noren, die gevolg geven aan het mo bilisatiebevel der reg.eer.ng, doodgeschoten zullen worden. Elke tegenstander zal zonder pardon op de meest scherpe wijze worden gebroken Elke burger, die in het bezit van wapenen wordt bevonden, zal ter plaatse worden neergeschoten. Voorts is de doodstraf aan gekondigd voor sabotage in de vervoer middelen of in de fabrieken en de diensten van openbaar belang, alsmede het bescha digen van voertuigen. Personen, die valsche geruchten verspreiden, zullen behandeld worden overeenkomstig den staat van be leg. De politie van Os.o heeft het publiek gewaarschuwd, de Duitsche aanplakbil jetten niet te beschadigen of £e vernielen, en daaraan toegevoegd, dat overtreders streng gestraft zullen worden. Aanvallen op Koning Haakon. Het Britschf ministerie van Buitenland- sche Zaken heeft Zondag medegedeeld, dat. de Britsche regeering van de Noorsche regeering heeft vernomen, dat de Duitsche luchtmacht klaarblijkelijk opdracht heeft den koning van Noorwegen persoonlijk aan te vallen, want zij bombardeert iedere plaats, waar de koning zich ophoudt. Deze actie is gevolgd op de weigering van koning Haakon om persoonlijk met den Duitschen gezant te Oslo te onderhandelen. Geallieerden herhalen hun steun- toezegging. Uit. Noorwegen wordt vernomen, dat de Noorsche regeering van de regeeringen van Frankrijk en Engeland de krachtige ver zekering heeft gekregen, dat onmiddellijke en doeltreffende hulp zal worden verleent: en dat de noodige troepencóntingenten in Noorwegen aan land zullen worden gezet Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el>curlen»sse« slew «I«»g Zeeslag in de Fjord van Narvik. (Pag. 1, eerste blad) Engeland legt mynen in de Oostzee. (Pag.:, eerste blad) Twee overlevenden van een scheeps ramp te Vlissingen aan wal gebracht. (Stadsnieuws) Grootere activiteit aan het Westelijk front. (Pag. 2, eerste blad) Turkije opnieuw door aardschokken geteisterd. (Gemengd nieuws). Scherven van projectielen richten schade aan in Zandvoortsche buizen. (Gemengd nieuws) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BKKIf 'HTEN LIJK VAN EEN DER BEIDE INZITTENDEN REEDS GEBORGEN. De regeeringspersdienst meldt: Bij het beoefenen van nachtvluchten is het marinevliegtuig W 9 Zaterdagnacht ter hoogte van Petten in zee verongelukt. De inzittenden, de officier-zeewaarnemer le klasse koninklijke marinereserve H. E. G. Langenhoff en de sergeant-vlieger C. H. J. Knaapen zijn daarbij waarschijnlijk beiden om het leven gekomen. Het lijk van den sergeant-vlieger Knaa pen kon reeds geborgen worden. GEHEELE DUITSCHE OOSTZEEKUST AFGESLOTEN. De Britsche admiraliteit deelde Zondag mede, dat mijnen gelegd zijn in de Oost zee en de toegangswegen daarheen. De posities der mijnen zijn a. 57 graden 00 minuten nb., 10 graden 26 minuten ol. b. 57 graden 00 minuten nb., 12 graden 24 minuten ol. c. 55 graden 30 mimmten nb., 14 graden 20 minuten ol. d. 55 graden 30 minuten nb., 21 graden 06 minuten ol. Alle wateren der Oostzee en van haar toegangswegen gelegen ten zuiden van Lunes, grenzende aan a tot b en c tot d, zooals hierboven opgegeven, zyn gevaar lijk door mijnen. Geen mijnen zullen wor den gelegd in de Zweedsche territoriale wateren". Men legt deze mededeeling van de admi raliteit aldus uit, dat dit beteekent, dat de geheele Oostzeekust van Duitschland door het nieuwe mijnenveld wordt afgesloten, daar dit (met uitzondering van de Zweed sche wateren) het zuidelijk deel van de Oostzee afdekt, in noordelijke richting tot een punt op ongeveer 12 mijl ten zuiden van Memel. Het nieuwe mijnenveld vindt aansluiting bij het reeds in het Skagerrak en Kattegat gelegde mijnenveld, strekt zich uit door de Groote en de Kleine Beit en komt dan uit in de eigenlijke Oostzee, de door de Engel sche gelegde mijnenvelden dekken thans de geheele kust van Duitschland en het door Duitschland bezette Denemarken af. Militaire en marine deskundigen te Stockholm zijn volgens Reuter zeer ver baasd over het leggen van Britsche mijnen velden in de Oostzee. Men veronderstelt, dat dit door vliegtuigen is geschied en in dit geval acht men het des te opmerke lijker, aangezien de zwaar geladen toe stellen een langen weg hadden af te leggen van hun Britsche basis naar de Oostzee en terug. Duitsche mynen in Deensche wateren. De Duitsche radio heeft, volgens Reuter, vanochtend medegedeeld, dat mynen gelegd zijn in de Deensche wateren van de Groote Belt en Kleine Belt, twee Van de drie ingan gen tot de Oostzee. Reeds eerder hebben de Duitschers medegedeeld, dat in den derden toegangsweg, de Sont, mijnen zijn gelegd.

Vlissingse Courant | 1940 | | pagina 1